1869. N°. 140. Zondag 21 November. 27 Jaargang. VERPACHTING VAN DUINEN. Uitgever A. A. BAKKER Cz. De COMMISSARIS DES KONINGS STATEN-GENERAAL. BINNENLAND. HELDERSOHE EN NIEUWEDIEPER COURANT, „Wij huldigen het goede.1 Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. franco per post - 1.65. Bureau: MOLENPLEIN, N°. 163. Prijs der Advertentiën: Van 14 regels 60 cent, elke regel meer 15 cent. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Woensdag den 24 dezer vertrekt de Oost- Indische mnil over Harseille en Donderdag den 25 dezer over Southainpton. In de Provincie NOORDHOLLAND brengt ter kennis van belanghebbenden, dat tengevolge van het verwisselen der sluisdeuren van den grooten schut- kolk der Schutsluis van het Noordhollandsch Kanaal te Purmerend, de scheepvaart op dat Kanaal te dier plaatse zal gestremd zijn van Woensdag 84 tot Zaturdag 87 Noveinber aanstaande. Wanneer daartoe gelegenheid hestaat, zullen echter tijdens de uitvoering der werken nog schepen worden doorgelaten. Ook zal de Kanaaldijk tusschen de sluis en de Amster- damsche poort te Purmerend door het ophalen der sluis deuren tot en met 4 Oeceinber eerstkomende voor de passage van paarden en rijtuigen nu en dan zijn gestremd. Haarlem, 19 November 1869. De Commissaris des Konings voornoemd, ROËLL. Op Zaturdag den llden December 1869, des middags ten 12 ure, zal van wege Gedeputeerde Staten der provincie Noordholland, in de woning van den opzigter van den provincialen waterstaat W. P. DE KRUIJFE te Helder, worden overgegaan tot de publieke verpachting bij opbod en afslag van De DUINEN, VALLEI JEN en VOORGRONDEN, gelegen tusschen het zuideinde van de Heldersche Zeewering en de noordelijke grens van de gemeente Callantsoog, tot 31 December 1875. In de verpachting is begrepen het regt van de jagt. De voorwaarden der verpachting zijn tegen betaling van 10 cent per exemplaar verkrijgbaar aan de provinciale griffie van Noord holland, bij den Ingenieur J. M. F. WELLAN te Alkmaar en bij den Opzigter W. P. DE KRUIJFF te Helder. Tweede Hamer. Een belangrijk gedeelte der Indische begrooting is thans beslist, namelijk de bepaling der bijdrage uit de In dische geldmiddelen aan de Nederlandsche schatkist. De minister heeft voorgesteld eene vaste bijdrage van ƒ10,000,000 te bepalen. Door de heeren Blussé en van Naamen is een amendement ingediend, strekkende om het cijfer der bijdrage op ƒ10,107.749 (de geheele sluitpost der Indische begroo ting) te bepalen. Het stelsel des ministers, om eene vaste bijdrage te bepalen, werd door onderscheidene sprekers bestreden, vooral met het oog op de in het voorloopig ver slag reeds aangevoerde stelling, dat Nederland en Indië één zijn, ook wat de financiën betreft. De heer Jonckloet en de minister van Koloniën hebben de regerings-voordragt op grondige wijze verdedigd. De eerste spreker vergeleek hun, die het bestaande stelsel om geheel het batig slot ten dienste van het moederland aan te wenden, bij het voortdurend scheren van het geduldige schaap. Hij noemde de theorie van het batig slot afpersing en exploitatie. De Minister wees op het nut voor den Nederl. staat, om, in stede van te steunen op de Indische baten, eigene krachten te oefenen, zonder de voordeelen van dwangarbeid te willen plukken. Het amendement Blussévan Naamen werd met 42 tegen 24 en het geheele hoofdstuk (uitgaven in Indië) met 49 tegen 17 stemmen aangenomen. De behandeling der Indische begrooting is daarmede ge ëindigd en de vergadering is gescheiden. De Eerste Kamer is bijeengeroepen tegen Donderdag 25 November e. k. HELDER en NIEUWEDIEP, 20 November. De tegenwoordige toestand van Europa is de normale toestand niet. In vele opzigten ontwaart men of onrust en woeling, óf den vooravond van strijd en omverwerping van den bestaanden toestand. Frankrijk is op een punt gekomen, dat men er niet zeker is van den dag van morgen. Wie zal voorspellen wat er uit den tegenwoordigen strijd der verkiezingen zal voortvloeijen? En al loopt dit alles, door verdeeldheid der volkspartij voor het oogenblik rustig af, wie zal zeggen hoe de strijd tusschen vrijheid en alleenheerschappij daar weldra eindigen zalDuitschland wil zijne eenheid voltooijen en het is nog niet vooruit te bepalen welke banden daartoe nog moeten losgescheurd worden. Oostenrijk is steeds zoekende naar middelen om eenheid te brengen in de belangen en wenschen der verschillende volksstammen, waaruit die monarchie bestaat. In Spanje is het steedsgisteren was er opstandvan daag is het ook niet rustig, en morgen is er stellig wel weer verstoring van den inwendigen vrede. Ierland bereidt een strijd voor met Engeland op leven en dood. Hoe zal dat eindigen? De knapste staatslieden in Engeland zien de toekomst duister in. Italië worstelt tegen de sluimering van het Romeinsche vraagstuk en heeft bovendien een zwaren kamp te voeren met den inwendigen toestand. Op godsdienstig gebied is het niet minder woelig dan in het staatkundige. Onder scheidene gewigtige vraagstukken, die op het aanstaande Concilie ter sprake zullen komen, herinneren aan een strijd, die op dat terrein gestreden wordt. Eindelijk wijzen we op de sociale qusestie, die in onzen tijd aan de orde van den dag wordt gesteld, en welks oplossing van onze eeuw schijnt te worden verwacht. De werkman treedt eischend in de zamenleving op, en vraagt zijn regt en de hem toe komende plaats. Zonder nu de toekomst al te donker in te zien, is toch wel met het oog op den toestand van het heden de wensch gepast: de volksverlichting worde door meer algemeen volks-onderwijs de zekere grondslag voor ware volksvrijheid en volkswelvaart. Van de eerste mannen van Europa zijn onderscheidenen in den laatsten tijd door ziekte aangetast. Napoleon III, von Bismarck, «Keizer Alexander en Victor Emmanuel zijn alle nog niet geheel van hunne krankheden hersteld en inmiddels is Garibaldi ook op het ziekbed neergeworpen. Hij lijdt aan een hevig rhumatisme en is zelfs niet in staat zijne brieven te onderteekenen. Men had zelfs het gerucht verspreid, dat de oude generaal reeds lang dood is en dat een ander persoon op Caprera woont, die zijn rol vervult. Voor de rust in het zuiden van Europa was het misschien wenschelijk, dat de oude strijder, als zijne ziekte voor de middelen der kunst een weinig respect heeft, het weldra niet al te zeer toont nog levend en niet door een ander vervangen te zijn. Keizer Napoleon is ietwat lijdende, hoewel zijn toestand geene bezorgdheid verwekt. Zijn gestel is overgevoelig geworden, het minste togtje doet hem pijnlijk aan, en veroorzaakt hem rhumatische aandoeningen. Hij durft het kasteel niet dan in de dringendste noodzakelijkheid verlaten, en toeft het liefst in zijne kamer Het personeel bewind, dat met een coup d'état begon, dat duizenden gedood en verbannen, en jaren lang Europa met schik en vrees geslagen heeft, eindigende in flanel en watten! Ziet- daar eene ironi, zooals alleen het wereldgerigt die kan hebben 1 Volgens de laatste berigten is het Italiaansche parlement met een rede door den minister van justitie geopend. De inhoud van die toespraak is kalm en vredelievend en doet uitkomen, dat de regering streeft naar de zoo dringend noodige hervorming van het hinnenlandsch bestuur. Uit Parijs wordt het gerucht eener wijziging van het bestaande ministerie gemeld. Naar men bij gerucht mede deelt, zou de heer Ollivier met de vorming van een nieuw kabinet zijn belast en zou deze die taak hebben aanvaard onder de voorwaarde, dat na de behandeling der begrooting, der nieuwe kieswet en gemeentewet, het Wetgevend Ligchaam ontbonden en nieuwe verkiezingen zouden uit geschreven worden. Voordragt in het Gebouw aan de Vischmarkt Dingsdag a. s., 's avonds 7| ure, door den godsdienst-onderwijzer J. Rinner. Onderwerp: //Godsdienst en leven." Het detachement mariniers en manschappen der Marine, dat Dingsdag van hier en Amsterdam naar 's Hage is vertrokken, onder bevel van den ltiit. ter zee 1ste kl. Mac Leod, ten einde bij de onthulling van het gedenk- teeken voor 1813 tegenwoordig te zijn, is Donderdag avond teruggekeerd. Bij de feestelijkheden te 's Hage werd de flinke houding der manschappen van de marine zeer opgemerkt en hoogelijk geroemd. Bij het défilé deden de matrozen een luid hoerab weerklinken, dat op verrassende wijze het zwijgend voorbij trekken der troepen verbrak. Onze manschappen zelve zijn uiterst voldaan over de aangename ontvangst en het genoegelijk verblijf in de residentie. De autoriteiten en mili tairen van minderen rang hebben zich beijverd om hunne deelneming aan het feest regt feestelijk te maken. In de aangenaamste stemming keerden zij dan ook naar hunne bestemming terug. Z. M. heeft benoemd tot directeur van het postkantoor te Leeuwarden den heer G. Deketh, thans alhier. De minister van Oorlog, de luitenant-generaal van Muiken, is benoemd tot commandeur der orde van den Nederlandschen Leeuw. Ook de hoogleeraar Oosterzee en dr. Nicolaas Beets zijn door den Koning-Groothertog met het commandeurs kruis der orde van de Eikenkroon begiftigd. Volgens telegrafisch berigt uit Ismaïlia is het kei zerlijk yacht 1' Aigle, gevolgd door omtrent veertig andere stoomschepen, aldaar ter reede aangekomen. Bijna te ge lijkertijd kwamen vier groote stoomschepen uit Suez, zoodat het kanaal feitelijk van zee tot zee door vaartuigen van aanmerkelijken diepgang bevaren is. De welbekende heer Tawon, die zijne vrienden nu en dan vrij harde waarheden toevoegt offreert o. a. het volgend snuifje aan de //Afwezige Kamerleden: //Artikel 77 der grondwet zegt, dat het getal leden der Tweede Kamer wordt bepaald naar de bevolking van iedere 45,000 één. //Ter goede nakoming van deze bepaling schrijft de kies wet een öjaarlijksche herziening der kiestabel voor, opdat het Nederl. volk behoorlijk vertegenwoordigd worde. //Wordt nu door de volksvertegenwoordigers hieraan voldaan? Neen. Het aantal leden der Tweede Kamer bedraagt thans 80, en bij de behandeling van het gewigtigste onderwerp, de Oost-Indische begrooting, was het hoogste aantal leden, tegenwoordig in de Tweede Kamer, 68. Waaraan is de afwezigheid van 12 leden toe te schrijven? Aan ziekte en onverschilligheid kan ik moeijelijk denken; maar wel aan eene accumulatie van betrekkingen, o. a. bij de vele leden der regterlijke magt, die tevens leden der Tweede Kamer zijn. Ziekte behoorde de eenige wettige reden van verontschuldiging voor afwezigheid te zijn. Waar toe dienen toch wetten en bepalingen, die niet worden na geleefd? Het aanvaarden eener betrekking houdt, dunkt mij, de stilzwijgende voorwaarde van stipte vervulling in zich. Uit iedere betrekking, zoowel particuliere als gouver- nementeele, wordt de titularis ontslagen bij slechte pligts- betrachting. Waarom zouden nu niet de kiezers het regt hebben het mandaat van afgevaardigde, aan hun vertegen woordiger verleend, in te trekken, als deze zijne pligten als zoodanig niet vervult? «Ik vermeen dat dit een punt van rijpe overweging is; als zoodanig beveel ik het den kiezers van Nederland aan." Niets is dikwijls meer welsprekend dan cijfers. Het //Weekblad voor de Burgerlijke Administratie" deelt mede, dat de jaarwedde van den ontvanger der gemeente Hensbroek (Noordholland) vroeger 50 bedroeg, en thans verhoogd is tot.... ja tot 75. Om den gelukkigen titularis echter niet al te weelderig te maken, zal de verhooging eerst met 1 Jan. 1870 ingaan. De jaarwedde van den burgemeester bedraagt 200; van elk der wethouders 25; van een secretaris f 200. Zijn die cijfers niet treurig welsprekend? Men klaagt dik wijls, en teregt, over de karige bezoldiging van de onder wijzers. Maar laat men toch ook de bezoldiging van de administratieve ambtenaren niet uit het oog verliezen! Daarenboven, zullen een ontvanger of een wethouder, die zóó bezoldigd worden, veel werk maken van hunne betrekking Beroepen te Almelo ds. van Gruting, predikant te Wageningen; te Urk de heer B. Cloos, pred. te Holysloot en Uitdam. Ds. Mees, het beroep naar Deventer aangenomen hebbende, heeft het kiescollegie der Herv. gemeente te Uitgeest het volgende twaalftal van predikanten opgemaakt Balsem, te Haringcarspelvan Bemmel Suijck, te Welsum; Duker, te Geervliet; Hagen, teWijdenes; van der Kemp, te Noordwijkerhout; Kloos, te Hippolitushoef; van Manen, te Abbebroek; Pool, te Kolhorn; Rutgers van den Loef, te 's Heerenberg; Schultz, te Briels Nieuwland; van Setten, te Purmerland en van Wijk, te Wijk aan Zee en Duin. Van Texel wordt ons berigt, dat de heer Sakarinie Kinsbergen eerstdaags aldaar eene voorstelling zal geven. Men verneemt, dat aan de stations van den Holl. IJzeren spoorweg in den loop van Woensdag den 17 dezer dertig duizend plaatskaarten voor 's Hage zijn afgegeven. Jl. Woensdag namiddag ten 3| ure, is te 's Hage een man, terwijl hij bezig was de vlag uit het paleis van Z. M. den Koning te ontrollen, van boven neêrgevallen. Hij was onmiddelijk een lijk. Het Chinesche gezantschap heeft jl. Donderdag 's Hage verlaten en is vertrokken naar Berlijn. Donderdag nacht zijn nabij Rijswijk twee ledige treinen in botsing gekomen, tengevolge waarvan twee personenwagens geheel verbrijzeld zijn. Geen der zich op de locomotiven bevindende personen heeft eenig letsel be komen.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1869 | | pagina 1