ADVERTENTIËN. DOMEINEN. BUITEIVLA I). Effecten-Beurs te Amsterdam. ff ff ff ff Weerkundige Waarnemingen te Helder, 662 kilogram PAPIER, 25 kilo°-ram gegoten en 2275 dito geslagen IJZER, Eikenhouten GORDINGEN, PA LISSADEN enz., in gezegd Fort te bezigtigen twee dagen vóór den verkoop. met zekerheid worden begroot. Mag men de berigtgevers gelooven, dan zou deze brand de vreeselijkste schetsen van Cooper en Aimard verduisteren." (Alg. Dagblad van Nederland.) Dezer dagen is te Parijs het rijtuig aangekomen waarmede de rampzalige Maximiliaan, de zoo ongelukkige Keizer van Mexico en de echtgenoot der arme Charlotte, naar de plaats gebragt werd waar hij den marteldood stierf. Het is een groot, ruw en ongemakkelijk rijtuig. Op de lantaarnen was het nummer 2 in het rood geschilderd. In zijne haast om in het noodlottig voertuig te klimmen brak Keizer Maximiliaan de ruit. Die ruit is nog niet ingezet en is gebleven zooals hij was. De kussens zijn met zemelen en paardenhaar opgevuld. Onder de kussens bevindt zich het certificaat des politieagents van Queretaro, bewijzende, dat dit wel het echte rijtuig is waar Keizer Maximiliaan mede weggebragt is. Men kan dit rijtuig niet aanzien zonder diep ontroerd te zijn. Ontelbare bloedvlekjes zijn op de banken nog steeds te zien. BENOEMINGEN EN VERPLAATSINGEN BIJ MARINE EN LEGER. De adelborst 1ste kl. II. C. Achenbach is, met ingang van 1 Dec. a. s., bevorderd tot luit. ter zee 2de kl. België. Te Arlon heeft zich dezer dagen een zonderling geval voorgedaan. Voor het hof van assises aldaar moesten teregt staan zes beschuldigden, ieder op zich zelve, doch geen der zes processen kon behandeld worden, omdat de beschuldigden middel hadden gevonden om uit de gevan genis te vlugten, en tot dusverre hebben zij zich aan de nasporingen der justitie weten te onttrekken. F r a n k r ij k. De Temps zegt van Rochefort het volgende: «De heer Rochefort draagt geen enkele omwenteling in| de plooijen van zijn jas. Men vat zijne woorden te ernstig op. Maar juist omdat wij hem niet ernstig vinden keuren wij zijne candidatuur af. Bij de vorige verkiezingen was hij een slagtoffer van de censuur; de vrije pers was in zijn persoon aangetast en zijn candidatuur kon voor een protest tegen de willekeur van het repressieve stelsel doorgaan. Thans echter bestaat die reden niet meer; de amnestie waarvan hij gebruik gemaakt heeft en de gematigdheid waarmede hij tegenwoordig behandeld wordt, hebben de belangrijkheid van den heer Rochefort opgeheven. Thans kan hij alleen candidaat gesteld worden, wegens zijne ver diensten, en uit dit oogpunt beschouwd is zijne candidatuui- niet te regtvaardigen. De heer Rochefort, hij heeft het duidelijk in den electoralen veldtogt, dien hij nu juist eindigt, bewezen, bezit noch vaste ideeën noch welsprekend heid, hij heeft zelfs geen programma kunnen vaststellen. In het eerst scheen hij zich als roode republikein aan te stellen en volstrekt oproer te willen bewerken. Toen dat geen opgang wilde maken, is hij een toontje lager gaan zingen en wil een afgevaardigde zijn als ieder ander. Maar welke hoedanigheden bezit hij daartoe. Hij schrijft zich een voorregt toe, namelijk van iedereen, Ledru Rollin er onder begrepen te mogen beleedigen. Hij meent dat zonder hem geen revolutie bewerkt kan worden. Ten overvloede houdt hij zonder lagchen staande, dat hij een man is, die in de toekomst kan zien." Het meerendeel der Fransche dagbladen heeft eene beschouwing aan de gewigtige gebeurtenis van den dag, de inwijding van het Suez-kanaal, gewijd. Le Siècle zegt, na van al de nadeelige geruchten gewag gemaakt te hebben, die «afgunst en speculatiezucht" dezer dagen omtrent de gesteldheid van het kanaal in omloop hebben gebragt om den cours der aandeelen van de Sucz-Maat- schappij te drukken«Thans is de zege volledig, schitterend, onbetwistbaar. Geen enkele op daling speculerende wind handelaar kan haar meer ioochenen. Vijftig groote schepen van allerlei diepgang en tot de zeemagt van alle natiën behoorende, zijn, door de Fransche vlag geleid, uit de Middellandsche Zee in de Roode Zee binnengestevend. Eere hebbe de uitnemende man, van wien het denkbeeld van dit nuttige werk is uitgegaan! Eere hebben Ferdinand de Lesseps en zijne twee voorname medehelpers, de heeren Borel en Lavalley! Eere hebben de onder hunne bevelen staande kundige ingenieurs, en zelfs de geringste werkman, die tot het welslagen der onderneming heeft medegewerkt! De vereeniging der twee zeeën, door Franschen ontworpen, ondernomen en volvoerd, is en zal eene der gewigtigste gebeurtenissen van onzen leeftijd blijven. Welligt zijn wij geregtigd om haar blijder te vieren dan vele anderen, omdat ons blad het allereerst dezen triumf der wetenschap heeft voorspeld, in een tijd, toen de handelswereld zelve aan de mogelijkheid scheen te wanhopen om de stoute onderneming tot een goed einde te brengen. Dit was de tijd, waarin Ferdinand de Lesseps voor «zinneloos" en de aandeelhouders van het kanaal voor «uilskuikens» werden uitgekreten. Nog geene vijftien jaren zijn sedert dat oogen- blik verloopen, en thans wordt de «zinnelooze» ondernemer als een man van genie beschouwd, en is het gebleken, dat de aandeelhouders mannen met een gezond verstand en met vaderlandsliefde waren, en dat zij eene uitmuntende zaak hebben gedaan.» In de Liberté komt een brief van pater Hyacintli aan den weleerwaarden heer TV. Bacon, te Brooklijn, voor. De Fransche kanselredenaar zegt daarin onder anderen: «Ik ben trotsch op mijn Frankrijk; ik geloof dat mijn duurzame roem deze zal zijn, dat het tot de onafhankelijk heid van Amerika heeft medegewerkt. Dit edele land is dan ook altoos de liefde van Frankrijk waardig, en ik geloof dat Frankrijk het eenmaal zal navolgen. Een volk, dat de vrijheid niet beschouwt als eene onvruchtbare theorie of als eene bloedige practijk, dat het vraagstuk des arbeids niet verwart met revolutie, en de godsdienst niet minacht hetwelk bedehuizen onder alle vormen en namen sticht, te midden van handelskantoren en banken, en dat zijne woelige en vruchtbare dagtaak, bekroont door de zachte majesteit der Zondagviering, zulk een volk verdient navolging. Mijn kerkgenootschap blijf ik getrouw, en wanneer men naar de smart, welke ik betoond heb, bij de aanranding, die men beproefde om het te onteeren, mijne liefde wilde afmeten, dan zou men aan mijne getrouwheid niet twijfelen. Maar al blijf ik mijne kerk getrouw, daarom blijf ik niet ongevoelig voor de belangstelling, welke uit den schoot van andere kerkgenootschappen oprijst, betreffende de spreek- en denkwijze in den boezem van het katholicisme. Nooit is in mij de gedachte opgerezen, de van Rome gesclieidene Christelijke gemeenschappen des Heiligen Geestes onterfd te verklaren, die gemeenschappen te be schouwen als geen deel te hebben aan het onmetelijke werk der voorbereiding van het Godsrijk." Het Journal Officiel behelst het volgende: «L'Aigle, inet de Keizerin aan boord, gevolgd door de inwijdings- vloot, waarbij zich het van Java komende Nederlandsche stoomschip Cura^ao had aangesloten, is den 22 dezer in het meer Timsah aangekomen, en heeft den volgenden ochtend den togt voortgezet. De keizerlijke Prins heeft voor het eerst een sigarette gerookt, die zijn vader hem aangeboden heeft. Deze cere monie, de plaatsvervangster van de eertijds gebruikelijke opname in den stand der ridderschap, heeft op het hof een levendigen indruk gemaakt. Een der aanwezigen liet zich door zijne vreugde zelfs tot den uitroep verleiden Hij rookt, dus is hij in staat om te regeren! Uit Guebwiller is een telegram ontvangen, dat er nahij de plaats, waar Tropmann voorgeeft Kinck,] den vader, begraven te hebben, gevonden zijn een lakensche pet, zooals Kinck gedragen heeft, een houweel en scherven van een flesch. Men weet, dat de moordenaar bekend heeft Kinck vergif te hebben laten drinken uit een flesch. Zekere heer Raymond, een geacht ingezetene van Parijs, heeft bij olografisch testament, gedeponeerd bij den notaris Delapalme aldaar, een legaat van 8 maal honderdduizend francs vermftakt aan.... de onbemiddelde onderofficieren, brigadiers en soldaten der gendarmerie, welke hij als «het bolwerk der beschaving» beschouwt. Engeland. De gouverneur van Bombay telegrafeert aan den mi nister van Koloniën het volgende: «Een brief ontvangen van dr. Livingstone, gedagteekendUjiji, 13 Mei 1869; bevredigend.» B u i t s c li 1 a n d. Jl. Zaturdag ochtend kwam een schip, dat den Rijn afvoer, tegen de spoorwegbrug tusschen Hamm en Neuss aan, op het oogenblik dat een houtvlot doorgelaten werd. Den schipper van het vaartuig werd op ongeveer 1000 schreden van de in aanbouw zijnde brug gelast de ankers uit de werpen. Hieraan werd niet spoedig genoeg ge hoorzaamd, en het schip stootte tegen den steiger, die verbrijzeld werd en ruim een millioen pond ijzer stortte met de balken op het schip, dat met de opvarenden in de golven verdween. Op den steiger waren ruim 40 arbeiders werkzaam, die in een oogenblik in het water bedolven werden, op 15 na, die zich nog tijdig genoeg konden ver wijderen 6 zwaar gekwetsten en verscheidene lijken zijn reeds opgevischt, 12 nog worden vermist; 5 groote vracht schepen, toebehoorende aan den aannemer van het werk, den heer Harkort, zonken insgelijks; de bemanning wist zich evenwel te redden. De vrouw van den schipper van het eerste schip, hief haar zuigeling gedurende een oogen blik hoog boven haar hoofd op, toen zij in de rivier zonk. Bijna in hetzelfde oogenblik waren moeder en kind ver zwolgen. Te Grosz-Gerau, in Hessen-Darmstadt, zijn op nieuw aardschuddingen waargenomen, welke, zonder noemens waardige schade aan te rigten, toch van dien aard waren, dat slechts weinige inwoners niet uit den slaap gewekt werden. Het natuurverschijnsel heeft sedert het einde der maand October bijna zonder ophouden in mindere of meerdere mate de bevolking van die streken in onrust gehouden. Het proces Ubryk is op nieuw uitgesteld en zal waarschijnlijk eerst in het midden der maand December in behandeling komen. De hoofdpersoon van die zoo veel gerucht makende zaak is onlangs als ongeneeslijk naar het krankzinnigengesticht overgebragt. De geneesheer, die haar onderzocht had en wiens verklaringen mede in het proces moesten dienen, is dezer dagen plotseling gestorven. Men vermoedt, dat hij zich zeiven, door vergift, van het leven heeft beroofd. Kerkelijke Staat. De Paus heeft den (geëxcommunieeerden) Koning Victor Emmanuel een brief gezonden om hem geluk te wenschen met zijn herstel. Afrika. Volgens een berigt van den Belgischen consul te Oran is bij den hevigen orkaan, die aldaar van 31 Oct. tot 2 Nov. gewoed heeft, de reeds 700 ellen ver in zee uit stekende steenen dam der in aanleg zijnde nieuwe haven geheel vernield geworden. Blokken steen van een gewigt van meer dan 30,000 kilogr. werden, schrijft de consul, dé een na den ander, door de woedende golven, alsof het veêren waren, weggeslagen, en den 2den November wees alleen nog eene streep van schuim en zand de plaats aan, waar de havendam gestaan had. Het is zeer opmerkelijk, dat bij dezen orkaan wel aan vele schepen zware averij is toegebragt, maar dat slechts één vaartuig, de Fransche goëlet Marie Angélique, is vergaan, en dat men het verlies van geen enkel mensclienleven te betreuren heeft gehad. Amerika. Te Montevideo en te Buenos-Ayres heeft in den nacht van 11 op 12 October een orkaan gewoed, waardoor ter reede van eerstgenoemde havenplaats 4 schepen geheel vergaan, 2 andere gestrand zijn en een aantal andere zware averij bekomen hebben. Te Buenos-Ayres is de ramp nog uitgestrekter geweest. Volgens voorloopigo op gaven, zijn aldaar 13 schepen verongelukt. Namen van Nederlandsche vaartuigen komen in deze berigten niet voor. 23 Nov. 24 Nov Nederland, Werkel. Schuld *i% 531 63ft dito 3 62) 62) dito 4 84) 84) Spanje, Obligatiën 2» 25) 25) Portugal, Obligatiën 1853 3 32A 32) Rusland, Obligatiën 1798/1816. 5 93) dito bij Stieglitz 5 m 75) dito 1864 5 90tf 90) 4),, 81) 81 dito 1867 4 65 64Ü dito Poti Tiflis 5 82A 82) dito Spoorw. aand. 219) 217) dito Loten 1864 235) dito 1866 227) 227) Oostenrijk, Obligatiën Metalliek 5 47) 47) dito dito 2-2 dito Nationale 5 dito rente Amst. 5 3ito 1864. 5 dito 1865. 5 60) dito 1866. 5 Mexico, Obligatiën 1851 3 12) dito 1864 3 5 5 Griekenland, Obligatiën 5 7 Turkije, Obligatiën 5 41) 41A Amerika, Obligatiën 5 88) 88) dito 1882 6 89) 89A dito 1885 6 88) 88) Debentures Ohio 8 63) Gecons. Atlantics 7 St. Paul en Pacific, le sectie 7 70 2e 7 69) 69) (Landskeet).( [November 1 Uren. j Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. Vochtigh.; procent, j Toestand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 24 12 otn. 1.2k. 754.03L 5.01 5.6 -0.9 0.79 Vlak. 25 8 nno. 0.4« 757.47 - 1.61 4.2 -0.6 0.97 11 25 12 ntw. 0.6„ 757.08 - 2.00 6.2 -0.2 0.88 n Weersgesteldheid: 24 Nov. 12 u. Ligtbewolkt, mooiweer. 25 Nov. 8 u. Helder, beneveld, goedweer. 25 Nov. 12 u. Ligtbewolkt, beneveld, goedweer. Heden beviel voorspoedig van een welgeschapen Zoon IMMETJE KEIJSER, geliefde Echtgenoot van T. D. VAN DEURSEN. Texel, 21 November 1869. De ONTVANGER der REGISTRATIE en DOMEINEN te HELDER, zal. op den Sden December 18G9, des middags ten 12 uur, in de Keet in het Fort ERFPRINS, bij inschrijving, verkoopen: De inschrijvingsbilletten ten kantore van den genoemden Ontvanger vrachtvrij in te leveren, des voormiddags vóór 11 uur, van den verkoopdag. Uitvoeriger perceelsbeschrijving en voorwaarden van verkoop liggen ter lezing ter Directie der Registratie en Domeinen te Amsterdam, in de Logementen Spigt, van Hees, de Weduwe Luijckx, Lamph, het Heldersclie Veerhuis en in het lokaal Tivoli, allen te Helder, en ten kantore van den Ontvanger aldaar, bij wien nadere inlich tingen zijn te bekomen.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1869 | | pagina 3