.1869. N°. 143. Zondag 28 November. 27 Jaargang. ito M ,ooe Uitgever A. A. BAKKER Cz. STATEX-GEXERAAL. r'. PROVINCIALE STATEN VAN NOORDHOLLAND. B I X XEXLA X D. ten HELDERSCHE EN NIEUWEDIEPER COURANT. inh „Wij huldigen het goede." LOOö Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. KA, Abonnementsprijs per kwartaalƒ1." franco per post i 1.66. Bureau: MOLENPLEIN, N°. 163. Prijs der Advertentiën: Van 14 regels 60 cent, elke regel meer 15 cent. Groote letters of vignetten worden naar plaatsrnimte berekend. Maandag den f9 dezer vertrekt de West-Indi sche mail. ,001 Dingsdag den 30 dezer vertrekt de Oost-Indl- ihe mail ever Triest. r j Eerste Hamer. In eene avondzitting heeft de Kamer jl. Donderdag hare iselferkzaamheden hervat. De verschillende onlangs door de •ooj'weede Kamer aangenomen wetten zijn bij haar ingekomen eeiP daaronder de Indische begrooting voor 1870. lijsi Tweede Kamer. De Kamer hield jl. Donderdag eene zitting, waarin enige wetsontwerpen van ondergeschikt belang behandeld n aangenomen zijn. Bij de behandeling van het ontwerp jt regeling der ontvangsten en uitgaven van het pensioen fonds van burgerlijke ambtenaren, werd er door onder- Mjlieidene leden bij den minister van Financiën op aange drongen, dat in de eerlang te wachten nieuwe wet op edoeld fonds de noodige verbeteringen voor oudere en mgere ambtenaren opgenomen zouden worden. De minister jeloofde de spoedige indiening der wet en gaf de toezegging, at de belangen der ambtenaren in het algemeen door hem overweging zouden worden genomen. Ook werd in deze zitting behandeld een wetsontwerp tot """wijziging van Hoofdstuk VI der staatsbegrooting voor 1869 materieel der Marine). Bij de discussie, die daarover evoerd werd, werd de aanbouw op particuliere werven oor den een aanbevolen, door den ander afgekeurd. 185 De minister deed opmerken, dat, zijns inziens, het Meiraagstuk van den aanbouw op geschikter wijze bij de ehandeling der begrooting voor 1870 ter sprake kon komen. Iet wetsontwerp werd ten slotte met 44 tegen 20 stemmen 138»ngenomen. 88 In de zitting van gisteren zijn de algemeene beraad slagingen over de staatsbegrooting voor 1870 aangevangen. Een achttal sprekers heeft dien dag het woord gevoerd; „.llen verklaarden zich o. a. tegen het plan der Regering, bt partiële wijziging van het belastingstelsel door afschaffing •an het patentregt en terugname van i van het personeel 'an de gemeenten. De najaarszitting is jl. Donderdag door den commissaris 23les Konings gesloten, nadat het ontwerp-besluit tot ophef- ing der ambachten in Rijnland aangenomen, en een adres [gr°'an het bestuur van Geestmerambacht, houdende verzoek im wijziging in de reglementen van bestuur, aan Gedepu teerde Staten gerenvoyeerd was. 50| HELDER en NIEUWEDIEP, 27 November. "8 Heden morgen is een man, werkzaam op eene water schuit in de Binnenhaven alhier, uitgegleden, in het water Sestort en verdronken. Toen hij weer uit het water gc- el"Jragt was bleek het, dat hij reeds een lijk was. De pogingen loor den geneesheer Bitter tot opwekking der levensgeesten lange wend, waren, helaas! vruchteloos. De overledene laat p->ene weduwe met 5 kinderen achter. Deétat-major van Zr.Ms stoomschipSoembing, jl. Dings- lag nacht van Curaijao alhier ter reede gekomen en jl. Woensdag avond weder naar zijne bestemming, Helle- foetsluis, vertrokken, bestaat uit de volgende officieren '®komm. luit. ter zee 1ste kl. jhr. D. Bowier; 1ste officier luit ter zee 2de kl J. M. H. Bervoets; luits. ter zee 2de kl. H. A. Sirks, C. H. de Goeije en A. F. J. Frackers; g off. van adm. 2de kl. A. J. M. Huart; scheepsklerk A. n Vermeulen; off. van gez. 2de kl. W. Littel. Dat het tooneel-gezelschap van den heer Victor Driessens 11 hier ter plaatse zich een gevestigde reputatie heeft ver- worven, dit bleek jl. Donderdag avond op nieuw door het a talrijk publiek, dat de voorstelling bijwoonde. Dat de directeur en de verdere leden van genoemd gezelschap op het ingeslagen voetspoor voortgaan om het publiek aange name avonden te verschaffen, de flinke uitvoering der beide stukken: jOom Bankman, of de zonderlinge menschen- liaters» en ./Een man te trouwen," getuigden daarvan. Als gewoonlijk kweten de verschillende handelende per- sonen zich uitnemend van hunne taak. Inzonderheid r komt aan mevr. VerstraetenLaquet eene hoogst eervolle vermelding toe voor de voortreffelijke wijze, waarop zij in het blijspel in vijf verschillende rollen optrad. Het publiek - toonde zijne ingenomenheid met de opvoeringen van dezen avond door herhaalde bijvalsbetuigingen. Aan het einde van beide stukken werden de artisten telkens onder luide 1 bravo's teruggeroepen. De heer Sakarinie Kinsbergen kondigt (zie advertentie hierachter) eene Volksvoorstelling aan, te houden in het lokaal Tivoli op morgen (Zondag) avofi^, tegen een entree van 25 Cents per persoon. Wij vestigen op die voorstel ling de aandacht van het publiek, dat nu voor weinig geld het genoegen kan hebben de fraaije toeren van dezen vluggen kunstenaar te bewonderen. Men schrijft uit deze gemeente aan het Dbl. v. Ned., dd. 24 dezer: //Voor een paar dagen las men in enkele bladen, dat zekere van der Wart, die vroeger als conducteur hij den Rijn -spoorweg in dienst geweest en, tengevolge van ontrouwe handelingen bij die administratie, tot vijf jaren criminele gevangenisstraf was veroordeeld, zich, na het expireren van dien zwaren straftijd, door middel van valsche papieren (die van zijn broeder) als koloniaal had doen aannemen, maar dank hebbe de niet genoeg geprezen ijver van een politie-inspecteurl was herkend, tengevolge waarvan hij gisteren alhier, aan boord van de Electra, waarop hij den overtogt naar Oost-Indië zou doen, is gevangen genomen, om mogelijk op nieuw voor een paar jaar een gevangenis straf te ondergaan. De ongelukkige was, zoo men verzekert, gedurende zijn verblijf te Harderwijk, van een onberispelijk gedrag geweest aan boord was hij bemind bij zijne kameraden en gezien bij zijne chefs; zijn fatsoenlijk gedrag viel ook in het oog bij de overige passagiers daar aan boord, zoodat allen het diepste medelijden met hem hadden, toen hij van boord werd geligt. Hij zelf was schier wanhopend. Na alles toch te vergeefs te hebben aangewend om weder in de maat schappij te worden opgenomen, nadat hij zijn misdaad zoo zwaar had geboet, bleef hem nog dien eenen weg open om, onder vreemden naam, als koloniaal, het vaderland in O. I. te gaan dienen en liever, zoo drukte hij zich uit, daar te sneven, dan hier onder smaad en verguizing langer een rampzalig leven rond te sleuren. En moge nu al het middel dat hij, ter bereiking van zijn doel aanwendde, zijn af te keuren, toch vragen wij, wat men te denken hebbe van de beschaving en verlichting, en van de Christelijke liefde, waarmede wij zoo ligtzinnig rondschermen, wanneer men iemand, die zijn misdaad duur heeft geboet, nog nh die straf alle hulp en bijstand ontzegt, hem schuwt als een melaatsche; ja, zijn wij niet honderdmaal de oorzaak, dat zulk een ongelukkige tot nieuwe misdaden zijne toevlugt neemt, om in de gevangenis die maatschappij van naam christenen te ontvlieden?" Eergisteren is aan de hoogeschool te Utrecht tot doctor in de geneeskunde bevorderd de heer J. F. Manikus, officier van gezondheid bij de marine, geboren alhier, na verdediging van een proefschrift. Z. M. de Koning heeft afgewezen de verzoeken om gratie voor Jacob de Vletter en de andere Rotterdamsche veroordeelden, door de hh. Mock, Bergsma en een aantal Rotterdamsche burgers ingediend. Het voor de dienst der bebakening en kustverlichting in Ned.-Indië bestemde stoomvaartuig Argus, waarover het bevel voor den overvoer derwaarts is opgedragen aan den luit. ter zee 1ste kl. G. C. C. Thierens, is den 25 dezer van de reede van Hellevoetsluis vertrokken, ter opvolging zijner bestemming. Behalve de bemanning, sterk 40 man, bevinden zich aan boord de luitenants ter zee 2de kl. Botlingh en van der Weyde en de off. van gez. 2de kl. Keyzer. (Den volgenden dag is deze bodem weder uit zee teruggekeerd). Jl. Donderdag zijn op 's Rijks marine-werf te Amsterdam de kielen gelegd voor twee monitors, welke genaamd zullen worden de Hyena en* de Panter. De geneeskundige raad voor Noord-Holland heeft jl. Dingsdag op het raadhuis te Amsterdam eene vergadering gehouden, waarin onder anderen door de commissie daartoe verslag is uitgebragt aangaande den toestand van het drinkwater. In dat verslag wordt gezegd, dat die toestand in vele gemeenten zeer slecht is, worden de misbruiken aangewezen, die daartoe aanleiding geven, en wordt de wensch geuit naar het instellen van een speciaal onderzoek naar den invloed van slecht drinkwater op de verspreiding van epidemiën. Door den raad is besloten, den inspecteur op te dragen aan de gemeentebesturen, door middel eener circulaire, de noodige inlichtingen te verschaffen omtrent het boren van pijpwellen, en het zuiveren en het verzamelen van drinkwater. Voorts zal in vele gemeenten een onder zoek worden ingesteld naar de oorzaak der brakheid van slooten en vaarten. Tot hoofdonderwijzer aan de gemeente-school te Petten is benoemd de heer C. A. de Braai, hulponderwijzer te Haarlem. H. M. de Koningin heeft aan de commissie der verloting ten behoeve der bewaar-, naai- en breischool te Schellinkhout een keurig bewerkt kussen gezonden, om als prijs in die verloting te dienen. Het is ons aangenaam te kunnen berigten, dat door het gezelschap //Leering en Genoegen" aan den Burg op Texel, op een nader te bepalen dag eene voorstelling zal worden gegeven ten voordeele der weduwen en weezen door de jongste zeeramp te Terschelling. Wij twijfelen niet of dit plan zal door de belangstelling van het publiek worden geschraagd; door eene ruime opbrengst worde eene niet onbelangrijke bijdrage geleverd ter leniging van den nood der hulpbehoevende gezinnen op het naburige Terschelling. De vrouw van W. Balder, te Alkmaar, die den 22 Mei zoo wreedaardig door haren man mishandeld werd en schijnbaar geheel van de haar toegebragte kwetsuren genas, is gisteren morgen dood in haar bed gevonden. Eergisteren avond heeft zij haar hoofd gestooten en dit schijnt eene zenuwberoerte veroorzaakt te hebben, waarin zij gebleven is. Een jongen uit het Walen-Weeshuis te Amsterdam, langs den Buitenkant van zijn werk naar huis keerende, ziet in 't voorbijgaan een op den bok van zijn rijtuig rus tende koetsier zitten. Eensklaps neemt onze weesjongen •het besluit, dien dutter eens olijk beet te nemen. //Walen- Weeshuis!» roept hij, opent het portier, springt in de vigilante en voort! ging hij, zoo gemakkelijk als anders de doctor, die nu op de stoep staande zijn rijtuig zag wegrijden. Verbeeld u het gezigt van den koetsier, die, voör het Walen-Weeshuis gekomen, niet den doctor, maar een wees jongen uit zijn rijtuig ziet stappen. //Dank je wel, koetsier!" roept onze vlugge knaap en is zoo schielijk mogelijk te midden zijner makkers verdwenen, terwijl de wakkergemaakte koetsier zoo schielijk mogelijk naar den Buitenkant terug reed om den steeds wachtenden doctor af te halen, van wien hij geen aangenaam bescheid ontving. In de vergadering van het departement Delft der Nederlandsche Maatschappij tot Bevordering van Nijverheid, dezer dagen gehouden, hield prof. Grothe eene voordragt over sloten, namelijk onze gewone deur-, kast-, koffer- en hangsloten, waarbij het inderdaad te bejammeren was, dat niet alle slotenmakers van Delft tegenwoordig waren. Doch niet alleen voor deze mannen van het vak waren sprekers mededeelingen van belang, maar ook voor ieder ander, die iets had weg of af te sluiten, en ongetwijfeld moest menig een angstig worden bij het vernemen van de bewering van den heer Grothe, dat, op weinig uitzonderingen na, de sloten, die voornamelijk te Delft algemeen in gebruik zijn en waarachter dikwijls duizenden aan waarde ais veilig worden beschouwd, niets beteekenen en, althans voor den maar eenigzins geoefenden werkman, niet het minste be zwaar opleveren om te worden //opengezet.» Na te hebben aangetoond hoe gemakkelijk dit is uit te voeren, trad spreker in eene verklaring der beginselen, waarop de sloten van Barron, Brama en den beroemden Chubb berusten en vertoonde eindelijk een Amerikaansch slot, volgens de laatste vinding, dat, hoewel niet aan de onmogelijkheid tot opensteking mag geloofd worden, toch zooveel hindernissen aanbiedt, dat zelfs de vermaarde Ameri- kaansche slotenopensteker Hobs, daartoe welligt geen kans zou zien. Eene eigenaardigheid van dit slot is, dat men den sleutel op het slot kan laten steken zonder gevaar voor opening door onbevoegden, want om het te ontsluiten moet men in het bezit zijn van den baard des sleutels, die door eene afzonderlijke opening wordt ingeschoven en na openzetting van het slot terstond weder in de hand valt. De bekende boeijende voordragt van den spreker droeg niet weinig bij, om den indruk van het gehoorde en geziene te verhoogen, en wij zien met verlangen eene volgende vergadering der maatschappij te gemoet, waarin de heer Grothe zich voorstelt nog eenige nadere interessante mededeelingen omtrent de sloten te doen. (Delftsche Ct.) Onder de middelen, welke te Capelle (Noordbrabant) met vrucht worden aangewend om het schoolverzuim te bestrijden, behoort o. a., dat van wege het burgerlijk arm bestuur aan de schoolgaande kinderen van belioeftigen, geregeld na afloop van eiken schooltijd, voeding wordt verstrekt. Door den kerkeraad der Evang.-Luth. Gemeente te Middelburg is het volgende drietal predikanten opgemaakt: de hh. Kesper, te Wildervank; Heiwig Jr., te Enkhuizen, en de Meijere, te Brielle. Door het kantongeregt van Arnhemjis H. M., te Nijmegen, veroordeeld tot 5 gulden boete of een dag gevangenisstraf, omdat hij in een der waggons van de 3de klasse op den trein van Utrecht naar Arnhem had plaats genomen, zonder daartoe van een plaatsbewijs voorzien te zijn. Dezelfde kantonregter heeft verschiUende personen

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1869 | | pagina 1