BUITENLAND. De Rotterdamsche Courant meldt, dat het nu met zekerheid is bekend geworden, dat Prinses Marie, tweede dochter van Prins Frederik, verloofd is en eerlang in het huwelijk zal treden met Prins Wilhelm von Wied. Het blad drukt daarbij den wensch uit, de gelegenheid te zien opengesteld aan het Nederlandsche volk om, door het bijeenbrengen van kleine bijdragen, een nationaal blijk van belangstelling te geven bij het huwelijk eener vorstin, wier hooggeachte vader onlangs nog aan het hoofd stond eener nationale zaak en daarbij toonde, hoe hoog zijn hart klopt, waar het Neêrlands onafhankelijk volksbestaan geldt. Door de kapiteins der Lemster nachtbooten is een adres gerigt tot den minister van Marine, inhoudende klagten over de slechte nakoming der bepalingen, omtrent het voeren van seinlichten, door de schippers, die de Zuiderzee bevaren. Beroepen naar 's Gravesande de heer J. Wijs, pred. te Oude Niedorp. Aangenomen het beroep naar Urk door den heer B. Cloos, pred. te ITolysloot en Uitdam. Bedankt voor het beroep naar Alkmaar door den heer J. G. Knottnerus pred. te Exmorra, die het beroep naar Hantum (kl. Dokkum) heeft aangenomen. Naar mea verneemt, heeft de officier van justitie, evenals de beklaagde, hooger beroep aangeteekend van het jl. Dingsdag door de regtbank te Rotterdam gewezen vonnis tegen Jacobus Spanjersberg Jz. De gaven voor het concilie zijn, blijkens de lijst in de Tijd, tot heden gestegen tot op 7570.581. Men schrijft ons van Texel, dd. 1 dezer: //.TL Zondag heeft ds. Heringa, predikant aan de Waal, voor eene talrijke schare zijn afscheid gepredikt, naar aan leiding van Efeze V 1 en 2a; waarna hij in eene kerkeraadsvergadering, onder voorzitting van den consulent, dr. Riet, eervol van zijne betrekking tot de gemeente en door den president van het klassikaal bestuur als lid der klassis ontslagen werd. Door de stemgeregtigden is met bijna eenparige stemmen beslist, om in de vacature door het beroepen van een gevestigden predikant te voorzien." Men schrijft ons van Texel, dd. 3 dezer: //Het casco van het in October 11. gestrande Noorsche brikschip Sif heeft gisteren in publieke veiling de aanmer kelijke som van ruim duizend gulden opgebragt, een bedrag, dat nimmer voor een gestrand, ongekoperd schip hier is betaald geworden. Ofschoon men heeft beweerd, dat het femelde schip niet meer kan worden afgebragt, bestaat bij e koopers toch het plan, om dat bij gunstige gelegenheid te beproeven. Door deskundigen wordt trouwens algemeen beweerd, dat die onderneming een gunstig resultaat belooft." «Reeds geruimen tijd zijn hier eenige Friezen uit Makkum bezig met een slagnet vogels te vangen, en wel hoofdzakelijk om de zoogenaamde wilsters te hemagtigen. Onder het bereik van het net worden eenige tamme ievende, en een aantal opgezette vogels op den grond geplaatst, om hunne nog vrije niets kwaad vermoedende makkers naar de voor hen noodlottige plek te lokken, waar zij dan door een ruk aan de lijn onder het net geraken. Soms worden op die wijze een vijftigtal te gelijk buit gemaakt, en voor dertig cents per stuk verkocht, zoodat door deze industrie een niet onaardige winst wordt behaald." Door het initiatief van de heeren A. Maclaine Pont, M. Luijmes en mr. W. van der Kaaij is ook te Alkmaar eene plaatselijke afdeeling van het //schoolverbond" tot stand gekomen. Tot voorloopige bestuurders zijn, behalve de gemelde heeren, benoemd de heer dr. J. J. de Gelder, dr. A. T. van Aken en C. W. Bruinvis. Op dit oogenblik telt de afdeeling reeds nagenoeg 100 leden. In de raadsvergadering te Alkmaar van den 1 dezer, is aan den heer P. Spanjaardt, op zijn verzoek, een eervol ontslag verleend uit de betrekking van secretaris dier ge meente, onder dankbetuiging voor de menigvuldige gewigtige diensten, door hem gedurende 32 jaren aan de gemeente Alkmaar bewezen, en met toekenning van pensioen. In diezelfde vergadering is voorts tot secretaris benoemd de heer J. Nuhout van der Veen, tot dusver ambtenaar ter gemeente-secretarie, met wien op de aanbeveling was geplaatst de heer J. J. D. G. van Hasselt, secretaris der gemeente Epe. Te Hoorn werd jl. Dingsdag aanbesteed het herstel aan het houten Hoofd aldaar. De minste inschrijvers waren de heeren Blaauw on Lakeman voor de somma van 4886. De kosten daarvoor waren begroot op 6000. Naar men verneemt zal in het huis van correctie te Hoorn worden overgebragt zekere S. A., een man nagenoeg 75 jaren oud, die reeds bij afwisseling ongeveer 40 jaren //gelucht» heeft en die eerst onlangs ontslagen is, na aldaar een correctionele straf ondergaan te hebben. Deze persoon heeft wel eene bijzondere voorliefde voor de gevangenis. Het gemeentebestuur van Medemblik heeft zich tot de Tweede Kamer gewend over de verplaatsing der straf gevangenis van Leeuwarden naar zijne gemeente. Het doel van dit adres is de wederlegging der beweegredenen, door de bestuurders van het genootschap tot zedelijke verbetering der gevangenen aangevoerd tegen de voorge nomen verplaatsing. Het adres ontkent, dat Medemblik eene ongezonde plaats is integendeel, over de 20 laatste jaren is de femeente een van de gezondste der provinciebeweert at er voldoend personeel voor de commissie van admini stratie te Medemblik aanwezig is; dat het doel des genoot- scliaps zelf medebrengt, dat de slechte gevangenis te Leeuwarden opgeheven en door eene betere inrigting vervangen worde. Voorts meent het bestuur, dat die behoefte zoo dringend is, dat het ongeraden is te wachten, totdat het gevangenis-stelsel voor goed is geregeld. Jl. Woensdag ochtend, ongeveer ten 6 ure, is op de lijn UitgeestZaandam van de IIoll. IJzeren spoorweg maatschappij het volgende ongeluk voorgevallen. Van een trein met beladen zandwagens, bestemd voor den Spoorweg- dijk buiten Zaandam, stortten, in de nabijheid van het station Koog en Zaandijk de locomotief en tender in het water, doordien een pas in dienst getreden brugwachter, niet tijdig genoeg op zijn post was om de brug te sluiten. Persoonlijke ongelukken zijn hierbij niet te betreuren, daar de machinist en stoker in tijds van de locomotief zijn gesprongen, en hoewel in de dienst door dit ongeval natuurlijk een beletsel werd veroorzaakt, was deze des morgens ten 9 ure reeds weder hervat. (N. R. Ct.) Van Zondag op Maandag gedurende den nacht is er tè Andijk een vreeselijk ongeluk gebeurd. Twee jonge dochters te Werfershoof te huis behoorende, zijn, terwijl zij op weg naar huis waren, door een zwaren wind en sneeuwbui overvallen, en misleid door de duisternis en buitengewoon hoogen waterstand, van den weg afgeraakt, in het water geloopen en verdronken. Het. hooge water heeft in de veenderijen te Beets verschrikkelijke verwoestingen aangerigt daar deel der gemaakte korte turf door het water verzwolgen of onbruikbaar is geworden. Men berekent de totale schade op p. m. 20,000. Jl. Vrijdag avond zijn twee boeren, die in eenigszins opgewonden toestand van de markt te Leiden naar Alphen terugkeerden, met paard en rijtuig in den Rijn gereden bij de brug te Oudshoorn. De boeren zijn gered, doch het paard, waar eenige uren vroeger nog 400 voor geboden was, is verdronken. Jl. Donderdag is te 's Hage, in den ouderdom van bijna 74 jaren, overleden de heer H. L. Fievez, lid van de Algemeene Rekenkamer. De gezondheids-commissie te Deventer heeft het met het oog op het aanstaande St. Nicolaasfeest noodig geacht weder eene waarschuwing te doen uitgaan tegen het gevaarlijke van gekleurde, suikerwerken en de papieren omhulsels waarin ze gewikkeld zijn, maar vooral tegen het gekleurde speelgoed, dat dikwerf vergiftige bestanddeelen bevat. //Geeft, zoo zegt die commissie, aan de kinderen niet of zeer weinig gekleurde voorwerpen en ziet toe, dat de gekleurde goederen gevernist zijn en dat de verf niet gemakkelijk loslaat; de goedkoopste voorwerpen zijn in den regel het minst te vertrouwen; het Fransch speelgoed is te verkiezen boven het Duitsclie." In de jl. Donderdag avond te Deventer gehouden vergadering van het aldaar gevestigde departement der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen is een voorstel ingekomen van drie leden, strekkende om een algemeen weduwen- en weezenfonds onder de leden van alle departe menten der maatschappij op te rigten. De ontvangst, welke dit voorstel voorloopig bij het bestuur en de leden te beurt viel, was zeer gunstig. Door het voorbeeld van Leiderdorp bemoedigd, besloot de kerkeraad der Herv. Gemeente te Doesborgh ook eene poging te wagen bij een dergenen die //geacht worden iets te zijn», en heeft beroepen ds. J. P. Hasebroek, pred. te Amsterdam. De aankoop van rundvee, en vooral halfjarige kal veren voor Dnitsche rekening, houdt te Dalfsen nog steeds aan. De bestede prijzen grenzen bijna aan het ongeloofelijke. Zoo werd o. a. een kalf ter verzending gekocht voor ƒ62; voor eenige jaren besteedde men slechts ƒ12. De door eenige ingezetenen van Groningen uitgeschreven meeting op jl. Dingsdag avond, ter bespreking van het door de Provinciale Staten ingediende adres omtrent het budget van Oorlog, was zeer talrijk bezocht. Na eene warme dis cussie, waaraan vooral de hoogleeraren mr. Telegen, dr. van der Wijck, mr. Moltzer en de heer P. Zeper, lid van den gemeenteraad, deelnamen, werd besloten volle adhaesie te schenken aan de pogingen der Staten om eene vermin dering te verkrijgen der uitgaven voor 's lands defensie; en eveneens zich daartoe tot den Koning en de Volksver tegenwoordiging te wenden. Een adres werd staande de vergadering door 150 der aanwezigen geteekend. Op de stallen van de heeren Lennep te Kolham gelegen aan de Winschotervaart, is voor eenigen tijd onder een groot 300tal mest-ossen de tongblaar uitgebroken, ach tervolgd door de klaauwziekte. Welk kwaadaardig karakter deze thans zoo algemeen verbreide ziekte hier heeft aan genomen, kan daaruit blijken, dat er reeds meer dan 30 stuks vee bezweken zijn, en men voor het leven van nog meer andere bevreesd is. De burgemeester, van Meppei heeft, als hoofd der politie een bevel van gevangenneming uitgevaardigd tegen zijns dienstmaagd, wegens verdenking van valschheid in geschriften. Zij had een getuigschrift van goed gedrag uit vroegere dienst vervalscht. De Echo du Luxembourg meldt, dat de uitvoer van kikvorschen naar Frankrijk aanzienlijk toeneemt. Een enkel huis verzond er in 3 weken 800,000. De 1000, 50 kilo grammen wegende, kosten 13 frs., en er zijn in Frankrijk geene inkomende regten op. Van de achterbeenen wordt een heerlijk en geurig gebraad toebereidals fricassee met saus smaken zij overheerlijk; ook in pasteijen zijn zij verre van verwerpelijk. Het vel en het bovenlijf levert de beste schildpadsoep op, en van de hoofden wordt bouillon getrokken, die buitengewoon versterkend is. Ziedaar een inlandsch product, dat in Nederland te lang verwaarloosd is als handelsartikel. Als eene bijzonderheid wordt medegedeeld, dat de troonrede van Keizer Napoleon van het bureau Central de Télégrapliie te Parijs naar het bureau van den onder- zeeschen telegraaf in Treadneedle str. te Londen, door middel van 4 lijnen, in 14 minuten is overgebragt. De telegrammmen gewisseld tusschen den Keizer en de Keizerin van Frankrijk, terwijl deze laatste in het Oosten was, hebben het bagatel gekost van.... 160,000 francs! Binnen kort zal te Parijs een nieuw muziekstuk van Auber worden opgevoerd: Rêvcs d'atnour. Men zon zeggen: Liefdedroomen van een negentigjarigen grijsaard! (Verleden jaar schreef hij le dernier amour). - In een advertentie van een Amerikaansch blad wordt het volgende verhaald als voorbeeld der groeikracht en vruchtbaarheid van guano. Het zoontje van een boer was gaan spelen. Op zijn terugweg werd hij overvallen door een donderbui en hij ging schuilen in de guano-bergplaats zijns vaders. De guano was natuurlijk van de adverterende firma gekocht. Toen de bui over was ging de vader eens naar zijn zoon kijken. Wie beschrijft echter zijn schrik en verwondering, toen hij uit zijne guano-bergplaats een reus van acht voet zag te voorschijn komen en hij in dien Goliath zijn zoontje Tommy herkende. Natuurlijk is het slot van de advertentie, dat de guano in zulke kwaliteit alleen bij de adverterende firma verkrijgbaar is. Wel, Sijmen, heeft je vrouw al wat karnemelkspap gegeten? //Nee, doktor, de pap was haar wat te zuur, daarom heb ik er wat stroop in gedaan en ze zelf opgegeten.» Waarin gelijken de aardappels op de afgoden der oudheid? Daarin, dat beiden oogen hebben en niet zien. Aan de N. Rott. Crt. ontleent men de volgende regelen van hare Turksck-Egyptische kanaal-correspondentie eener hooggeachte dame. „De schitterende illuminatie van den onbeschrijfelijk schoonen Bosphorus met zijne talrijke paleizen, en de talrijk verlichte schepen, te midden van wapperende vlaggen en Bengaalsch vuur, leverden een tafereel op, waardig, de duizend en een Arabische nachtvertellingen. „Onder 't gebulder van het geschut vertrok de hooggeplaatste vrouw en liet een indruk achter, zooals het Ottomanische rijk nog nimmer ontvangen had. Welk een eer aan eene vrouw! in een land bewezen, waar ze tot nog toe niet veel beter dan als een dier werd beschouwd, afgesloten van de menschelijke zamenleving en haar groote zegeningen, beroofd van alle ontwikkeling der edelste gaven des menschen, van die des onsterfelijken geestes, als eene slavin opgesloten achter digte ramen in een als van een gevangenis met ijzeren traliën voorzienen harem, en voor niets nuttig noch goed beschouwd dan om aan de dierlijke lusten van heer en meester te voldoen! Welk een ommekeer in het Ottomanische rijk, waar nog maar kort geleden de afgezanten der vreemde mogendheden, volgens de gewoonte des lands, in de Turksche taal werden afgeschilderd als arme, behoeftige en van alles beroofde bedelaars, die door de hooge gunst des Sultans als Christenhonden in genade aangenomen werden, om tot zijne hooge tegenwoordigheid toegelaten te worden, en thans diezelfde afgezanten, ter eere der Keizerin, wat nimmer vroeger geschiedde, op een diner bij den Sultan genoodigd! Aan eene vrouw een vroeger door den Turk zoo min geacht wezen de eer bewezen om, aan zijn regterhand gezeten, door den Sultan in persoon overal te worden begeleid, om gebruik van al het kost baarste te maken, dat hem als Oostersch vorst omringt, en waarvan de pracht bij niets, wat vroeger door mij aan zoo vele hoven gezien en bijgewoond werd, kan vergeleken worden." Een jong letterkundige viel telkens den directeur van een groot tooneel met zijne manuscripten lastig, zonder dat het hem iets baatte. Hij beproefde alles, wijzigde dan dit, dan dat, tot hij ten laatste bemerkte, dat onze directeur zijn stuk zelfs niet inzag. Eenige dagen na zijne laatste afwijzing zond hij den onverzettelijken man nogmaals eene rol, netjes met wit papier en rood zijden lint omwonden. Maar ook nu kreeg hij als altijd het antwoord, dat het stuk niet was te gebruiken. „Is de stof soms niet goed vroeg de schrijver. „Neen!" antwoordde de directeur, „dat is het niet. Maar zij is niet pittig genoeg." Dat is hoogst merkwaardig", hernam de jonge man, ter wijl hij het handschrift ontrolde en een keurige worst aan den ver baasden directeur vertoonde. „Ik had er nog wel een met knoflook uitgezocht, in de hoop, dat gij hem bijzonder smakelijk zoudt vinden." De zoldering van het nieuwe opera-gebouw te Parijs is uit koper vervaardigd en bestaat uit een menigte platen, die zoodanig aan elkander geschroefd zijn, dat men ze naar gelieven kan doen stijgen of dalen en daardoor dus ook de zaal hooger of lager kan maken. Het plafond wordt op dit oogenblik beschilderd door den heer Lenepveu, die t.ot onderwerp gekozen heeft de uren van den dag en van den nacht. Men ziet er een honderdtal figuren op, allen van meer dan natuurlijke grootte. Om te oordeelen over het groote lokaal, waarin deze schilder arbeidt, is het voldoende te zeggen, dat het eene middellijn van 37 en eene hoogte van 20 meters heeft. Mqu zou er gemakkelijk een half dozijn huizen van vier verdiepingen in kunnen bouwen. Eene goedkoofe bemesting. Nadat de rogge, gerst of aard appelen van het land zijn gehaald, ploegt men het dadelijk om en bezaait het met wit zomer-raapzaad. Wanneer het loof of beter nog 1 voet hoog is, ploegt men het land weer om en late het rusten tot het volgend jaar. Voor een bunder heeft men 6 oude ponden raapzaad noodig. Kleiner land naar evenredigheid. Daar nu de gewone prijs van het raapzaad 40 a 50 ets. het oude pond of 5 ons is, zoo mag die bemesting, al is zij maar voor één jaar goed, wel goedkoop genoemd worden. Op zandgronden is het middel zeer aan te bevelen. F r a n k r ij k. In de gisteren gehouden zitting van bet Wetgevend Ligchaam heeft de heer Rochefort, naar aanleiding van het proces-verbaal der vorige zitting, gevraagd, dat voortaan aan de nationale garde zou worden opgedragen, gedurende de zittingen van het Ligchaam, de wacht te houden. „De nationale gardes (zoo heeft hij gezegd) zijn de natuurlijke beschermers der Kamer tegen elke overrompeling, van welke zijde zij ook komen moge. Onder deze regering toch is men voortdurend aan overrompeling blootgesteld.» Toen daarop op eenige banken gelach ontstond, heeft de heer Gambette gezegd, dat het welligt eenmaal allen be rouwen zal, deze voorzorgsmaatregelen niet te hebben genomen. Figaro beweert, dat Keizerin Eugénie haar gemaal geschreven heeft, Rochefort niet ten eten te vragen, vóór zij op de Tuileriên is teruggekeerd. Het is aan de aandacht niet ontsnapt, dat ettelijke leden van het linker centrum ditmaal niet tot de Keizer-

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1869 | | pagina 2