1869. N°. 157. Vrijdag 31 December. 27 Jaargang. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Bureau: MOLENPLEIN', N°. 163. B I X X E X L A X 1). BEELDSPRAAK SNIPPERS. HELDERSCHE EN NIEUWEDIEPER COURANT, „W ij huldigen het goed e." Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. franco per post - 1.65. Prijs der Advertentiëu: Van 14 regels 60 cent, elke regel meer 15 cent. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. HELDER en NIEUWEDIEP, 30 December. De heer Schneider heeft den 28 dezer de betrekkking van voorzitter van het Wetgevend Ligchaatn te Parijs aanvaard met eene rede, waarin hij wees op de grootsche roeping, die voortaan aan dit deel der wetgevende magt zal zijn opgedragen. Hij herinnerde voorts aan den brief des Keizers aan den heer Em. Ollivier, welks inhoud de gewigtige wijziging der wetgevende magt bekroond, waar aan men den naam van vreedzame omwenteling zou kunnen geven. Hij noemde het een edel schouwspel, een souverein, te midden van het algemeene vertrouwen, afstand van een deel van zijne magt te zien doen. Zulke feiten moeten vooroordeelen doen verdwijnen, verdeeldheden doen ophouden en vijandige gezindheden tot bedaren brengen. Hij riep eindelijk alle vaderlandlievende gevoelens op, om zich te vereenigen ter bevestiging van het keizerrijk, ter ontwik keling van alle vrijheden en ter bevordering van de alge meene opneming daarvan in de openbare zeden. De Kamer, thans bekleed met de magt, welke de parlementaire rege ringsvorm haar schenkt, behoort alsnu het voorbeeld te geven en door de gematigdheid en waardigheid harer debatten te toonen, dat haar eenig streven het openbare welzijn is. Het Wetgevend Ligchaam is tot op 10 Januarij e. k. gescheiden. De bovenbedoelde brief aan den heer Ollivier bevat de opdragt des Keizers aan dien afgevaardigde om zich, terwijl het ontslag der ministers is aangenomen, met de keuze van een nieuw kabinet de belasten. De opstand in Dalmatië neemt voor Oostenrijk een gunstigen keer. De inwoners van Craccia hebben de wa penen nedergelegd en trouw gezworen aan den Keizer. Ook op andere plaatsen worden pogingen door de bevolking aangewend om zich met de keizerlijke regering te verzoenen. De Fransche regering heeft op nieuw een harer ge- trouwste steunpilaren verloren. De heer Delangle is in 73jarigen ouderdom aan zijnen gewigtigen staatspost ont vallen. Hij was in der tijd minister achtereenvolgens van binnenl. zaken en van justititie en procureur bij het hof cassatie. De Keizer kon hem onder de allergetrouwste aanhangers zijner dynastie tellen. JOH*. DYSERINCK. VI. (Slot). Aan het slot dezer beeldspraak, zijn wij ten vollebereid de kritiek te gemoct te komen, die ons van onvolledigheid wenscht te beschul digen. Tientallen toch van spreekwijzen - aan scheepsbouw en zeevaart ontleend - vonden geene toepassing. Tot vergoeding vindeu die kritiseerende lezers hier zeiven een plaatsje. Een dokter en een apotheker beweren niets te hebben gevonden van „schoon schip maken." Een stumperig mensch niets van „geen 'slag aan den bak krij gen." Een joviale gastheer denkt aan „een glaasje op den valreep." Een joviale gast vergeet nooit het „welvaren van dezen huize." Een niet joviale gastheer, die vindt dat de logee zijne vrouw te lang gezelschap houdt, herinnert ons het „met iemand opge scheept zitten." Zoovelen, in wier hart geen heilige eerbied en kinderlijke vreeze woont voor God, schromen helaasniet „een knoop er op te leggen." Twee onaangename en eigenzinnige buren, die om allerlei nietig heden over hoop liggen, hebben niets gelezen van „dwars drijverij." Een uiterst voorzichtig mensch niets van „bij het walletje langs." Een onbeleefd mensch niets van iemand „afschepen." Een gierig man, die gaarne bij zijne vrienden een avondje slijt, maar bij voorkeur zelf nooit iemand te gast vraagt, zoekt vergeefs naar het „boot afhouden." Menige spreker in het publiek - ook op parlementair gebied? - brengt met zijne rede ons de bekende moeielijkheid voor den geest: „er is geen touw aan vast te maken." Die onbeminnelijke wezens, die weinig spreken, meer denken, maar eigenlijk niet best te vertrouwen zijn, roepen ons het spreek woord voor den geest„stille waters hebben diepe gronden." Menige firma, waarvan de twee hoofden niet best over weg kun nen, omdat zij ieder baas willen zijn op hun eigen handje, eindigen met het ontwerp op te geven van „twee groote masten op één schip." Een beuzelachtige Mevrouw, die in haar huishouden eigenlijk niet precies weet hoe en wat zij wil, is gewoon hare gedienstigen „van bakboord naar stuurboord te laten loopen.» Naar men verneemt heeft de postschipper T. Mets, belast met het brievenvervoer tusschen deze plaats en het eiland Texel, van de directie der stoorabootdienst Ada van Holland een sierlijk horologie ten geschenke ontvangen, voor den ijver en moed, door hem aan den dag gelegd bij de zware stormen, die gedurende dit jaar hebben gewoed, en bij welke gelegenheden hij niet éénmaal de dienst heeft gestaakt. De verdere opvarenden hebben een som gelds ter verdeeling ontvangen. Op Dingsdag den 11 Jannarij e. k. zal, ten huize van den heer Y. Buik, te Koegras, de tweede buitengewone vergadering in dit saizoen plaats hebben van de rederijkers kamer „Anna en Maria Tesselschade" aldaar. Het programma is zamengesteld als volgt: 1°. „Een paar ton," blijspel uit het Hoogduitsch, door J. Dekker Cz.; 2°. „Ik inviteer mijn kolonel," kluchtig blijspel van Labiche en Michel3°. „Verstrooidheid," blijspel van v. d. Stempel Jr. Met 1 Mei a. s. zullen de 2de en 6de comp. van het 1ste reg. vesting-artillerie, alhier in garnizoen, naar Amsterdam vertrekken en de 3de en 4de comp. van dat regiment te Amsterdam in garnizoen, alhier komen. Het fregat Admiraal van Wassenaer is den 27 dezer van Malta naar Spezzia vertrokken. Aan boord was alles wel. De heer R. H. Troost is, op zijn verzoek, eervol ontslagen als ontvanger der directe belastingen, 2de afd. te 's Gravenhage, en in zijne plaats is als zoodanig be noemd de heer J. Kuyper Hz., thans hoot'd-controleur der directe belastingen, in- en uitgaande regten en accijnsen te Amsterdam. Beroepen te Monnikendam, ds. J. F. van Dijk, pred. te Hilversum. Ds. Cohen Stuart te Rotterdam, die toezegging van een beroep naar Doesborgh had ontvangen, heeft daarvoor bedankt. Het hoofdbestuur der Vereeniging „Tot heil des volks" heeft zich tot de Tweede Kamer der Staten-Generaal gewend met een adres, waarbij wordt aangedrongen op geheele af schaffing der kermissen. De bijdragen voor het concilie zijn, blijkens de Tijd, gestegen tot 19,026.611. De Eerste Kamer heeft gisteren eene zitting gehouden. Daarin is bepaald, dat heden te 11 ure de wet op de Ieder, die over het moeielijkste van een of ander heen is, en nu gaarne laat volgen wat gemakkelijker is, wijst ons hierop: „kom je over de Bont, dan kom je ook over den Staart. Volgens Sprenger van Eijk is de Hont (vanwaar het dorp Hontenisse) de Wester-Schelde, die, bij Vlissingen zeer breed, langzamerhand met bochten smaller wordt tot Antwerpen (de Stille Schelde, die den afloopenden Staart verbeeldt). Wie nu bij zwaar weder over de Hont komt, komt ook wel over den Staart. Zenuwachtige men9chen zijn bevreesd voor het „kwijt raken van de tramontane." Dit gezegde is van Italiaanschen oor sprong. De noordewind, die over de Alpen komt, heet voor de bewoners van het Zuiden, tramontana. Tra, verkorting van trans is over, eo montana komt van mons: berg.) Zoo noemen zij, die de Middellandsche zee bevaren, de noord-of poolster, waarnaar vroeger de koers werd gericht, stella tramontana. Verloor men die uit het oog, dan liep men bij gemis aan het kompas gevaar van geheel van streek te raken. Het zevental ministers, of liever, om de geschiedenis van het Kabinet der laatste jaren niet te parodiëeren, het zevenmaal zeven tal ministers vraagt naar het vasthouden van „het roer van staat." Een gansch kiesdistrikt, dat in den tijd van weinige maanden heeft gevarieerd in de keuze eerst van een conservatieven en daarna van een liberalen Afgevaardigde voor de Kamer, zoekt naar deze beiden: „van zijn streek raken" en „op zijn 9treek weêr komen." Om iutusschen te zorgen, dat wij zoo voortgaande niet op ons zeiven hooreu toepassen „iemand aan het lijntje houden", GAAN WIJ VOOR ANKER. Helder, Dec. '69. XIII. Leeft iemand nog altijd in het naïeve geloof aan stipte orde in de handhaving van onderling gemaakte bepalingen, dan richte hij tot ontgoocheling een Leesgezelschap op. XIV. Verkeert iemand nog altjjd te goeder trouw in de meening, dat j men alleen door uitleenen een tal van boeken kwijtraakt, dan richte hij tot ontgoocheling een Leesgezelschap op. XV. Staat iemand nog altijd in de kinderlijke overtuiging, dat illus- tratiën, plaatwerken enz. alleen in de handen van jeugdige huisge- middelen voor do staatsbetrrooting van 187it en eenige andere ontwerpen achtereenvolgens in behandeling zullen worden genomen. De raad der gemeente Schagen heeft, met ingang van 1 Januarij 1870, den heer A. J. van Cantfort, secretaris dier gemeente, gepensioneerd en het bedrag van het pensioen vastgesteld op f 375. Het tractement bedroeg 400. Zoo door dat collegie ooit een besluit ad rem is genomen, dan mag het dit genoemd worden; de gemeente-ambtenaar, die van 1828 dagelijks van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure, zijn leven staande achter een lessenaar sleet, mag waarlijk zijne nog overige dagen wel in rust doorbrengen. (S. Ct.) In de jl. Woensdag gehouden zitting van den raad der gemeente Schermerhorn, is met groote meerderheid van stemmmen besloten, dat met primo Januarij de straat verlichting aldaar zal ophouden. Dit besluit is genomen als bezuinigingsmaatregel Den 21 dezer werd te Winkel aanbesteedhet bouwen eener onderwijzerswoning. Aannemer J. Riezelman, te Nieuwe Niedorp, voor 5650. Omtrent de werkzaamheden aan het Kanaal door Holland op zijn Smalst verneemt men, dat in Nov. jl. 940 ii 1150 arbeiders daaraan gewerkt hebben. Verder werden gebezigd 15 tot 19 paarden, 4 stoombaggervaartuigen, 4 of 5 locomotiven, 180 a 200 wagens, 2 sleepstoombooten en 36 tot 50 zandschouwen. Voorts waren er 7 stoom- heistellingen, 1 gewone heistelling en stoompompwerktuigen. Bovendien waren 4 afzonderlijke ploegen, te zamen 40 werklieden, bij nacht op de stoombaggervaartuigen werkzaam. Naar men verzekert, bestaat het voornemen bij de directie van den staatsspoorweg met 1 Januarij nog een tweetal treinen, in aansluiting met de lijn ZaandamUitgeest te doen loopen naar Haarlem—Amsterdam. (N. R. Crt.) Het Alg. D. v. Ned. zal door het toenemend debiet, zijn prijs verminderen en brengen op 2 per drie maanden voor Amsterdam en 3 franco per post. Ter secretarie der gemeente Amsterdam is ter lezing nedergelegd eene voordragt van burgemeester en wethouders, betreffende eene concept-overeenkomst met het rijk, wegens den aanleg van den spoorweg van Zaandam naar Amster dam. Blijkens de memorie van toelichting, bevat het ont werp de volgende hoofddenkbeelden: Het rijk maakt niet alleen den boven- en onderbouw van den spoorweg met de stations voor personen en goederen, met al wat daartoe nooten gevaarlijk speelgoed zijn, dau richt hij tot ontgoocheling een Leesgezelschap op. XVI. Meent iemand nog altijd, dat alleen de jongens op de school hunne boeken meesterlijk morsig kunnen maken, dan richtte hij tot ontgoocheling een Leesgezelschap op. XVII. Wil iemand nog altijd beweren, dat men van iedere verkooping het gekochte behoorlijk te huis krijgt, dan koope hij tot ontgoo cheling een en ander op een Leesgezelschap. XVIII. Men ontmoet soms menschen, die er op uit zijn om met hunne woorden iederen vriend een genoegen te doen, protectie te beloven bij het openvallen van een betrekking enz. Maar gewoonlijk zijn zij het juist, die om ten slotte in geen moeielijkheid te komen eindigen met tegenover geen van allen hunne belofte met de daad te vervullen. En dat heet dan: „iemand een plezier doen!" XIX. Een geestig kind zet eens op een partijtje„ik hou wel veel van taart, maar niet van veel taart". Zou dit niet zoo ongeveer het tegenovergestelde zijn van hetgeen Janus Schraap van zich zeiven beweerde, dat hij niet veel hechtte aan geld als geld, maar een voudig hechtte aan veel geld als middel. Welk een eenvoud; wat een schraap! XX. Menig man van verdienste, die in de kracht zijns levens werd gevierd, doet oud geworden de treurige ervaring op, dat reeds lang de wereld hem verlaten heeft, voordat hij de wereld verlaat. XXL Ik bracht eens een half uurtje op een verkooping van kistjes thee door, puike waar, rechtstreeks uit China aangevoerd, maar onder weg een weinigje beschadigd door het zilte nat der baren. Juist kwamen de droogen ter tafel en ik kocht er één. Gij hadt mij moeten zien: zoo zorgvuldig als ik het zegel verbrak, het papieren randje doorsneed, het deksel lichtte, het vloei verwijderde om daania de achtergebleven sporen van schimmel te ontdekken. Toch was de thee droog, maar nat geweest! XXII. Den volgenden morgen vroeg mij een spotvogel, die minstens zevenmaal zooveel gekocht had als ik van de droogen! „wat ik nu wel van dat half uurtje op een verkooping had kunnen pro- fitceren?" „„Eenvoudig dit"" was mijn antwoord „„dat ik zevenmaal minder diep dan gij heb leeren gevoelen dat er op een ver kooping vaak geen onderscheid is tusschen deze twee: gekocht en bekocht!"" JOH". D.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1869 | | pagina 1