B U 1 T E L A IK behoort, maar ook alle werken, welke van dien aanleg direct of indirect het gevolg zijn en in aanraking komen of in verband staan met gemeentewerken; het onderhoudt de laatsten gedurende twee jaren, draagt ze daarna in onderhoud en, aanstonds na voltooijing, in beheer aan de gemeente over; het maakt of bekostigt alle veranderingen aan en verplaatsingen van gemeentewerken en gebouwen, voor de openbare dienst bestemd, die van dien aanleg het. gevolg zijn; het zorgt gedurende den aanleg voor het be houd van alle toe- en doorgangen, en het is verantwoor delijk voor alle schaden. De gemeente staat kosteloos aan het rijk af: de gronden en wateren, die zij, hetzij privaat- regtelijk, hetzij publiek-regtelijk, in bezit heeft en die blij vend door den spoorweg worden ingenomen; de opstallen, waarmede die gronden en wateren zijn bezet, voor zooveel die niet voor de openbare dienst zijn bestemd. Op den eersten Kersdag, is in de Nieuwe Kerk, der Ned. Hervormde gemeente te Amsterdam, weder door een dienstdoenden ouderling, toen de predikant P. H. Ilugen- lioltz Jr. na het eindigen der godsdienstoefening den predikstoel verliet, uitgeroepen//ik verklaar dat deze rede uit den duivel is.» Een der aanwezigen zou daarop hebben geantwoord: ./gij zijt een rustverstoorder, gij zijt die eere plaats onwaardig.» Het gerucht loopt, dat een aantal ouderlingen zullen voortgaan met dergelijke protesten tegen de moderne leer luidkeels te doen hooren. Daar intusschen de moderne predikanten ook hunne voorstanders hebben, en de handelwijze der orthodoxen meer en meer veront waardiging opwekt, vreest men, dat eindelijk ongeregeld heden in de kerkgebouwen zullen ontstaan. In de vergadering der natuurkundige afdeeling der Koninklijke Academie van Wetenschappen, jl. Vrijdag te Amsterdam gehouden, heeft de heer von Baumhauer rap port uitgebragt over het //enduit metallique», door den heer J. van Berk, alhier, voorgesteld als een middel tegen den paalworm. Het verslag luidt aldus: «Het praeparaat hoewel misschien aan te bevelen tegen het aangroeijen van zeeplanten en schelpdieren, vooral tegen schepen werd voor het aangeduide doel geheel onvoldoende geacht.» Te Leiden heeft voor eenige dagen een vreeselijk ongeluk plaats gehad. Er was in eene woning, naar men vermoedde, een lek in de gaspijpen ontstaan. De heer des huizes, of wel een zijner vrienden begaf zich in de gesig naleerde kamer doch door welke reden dan ook hij rook niets. Denkende dat het gas kon zijn opgestegen, klom hij op eene tafel, om na te gaan of het hooger deel der kamer ook bezwangerd was. Om zich te beter, van de waarheid te overtuigen, had hij de onvoorzigtigheid een lucifer te ontsteken. Met een ontzettenden slag ontplofte het gas; alles was één vuurvlam en do man stortte zwaar gewond ter aarde. Zijn gelaat en handen zijn ijselijk om te zien. Alles is verbuild en opgezwollen. Dagelijks wordt hij tweemaal op nieuw //verbonden.» Er wordt nog altijd voor het behoud zijner oogen gevreesd. Men ver diept zich in gissingen, hoe het gas anders zoo'n goede verrader, den ongelukkige niet door zijn eigenaardigen reuk heeft gewaarschuwd. Overigens is jl. Woensdag avond door de politie in de grijze sleutelstad een jongen op heeterdaad betrapt, terwijl hij een glazen winkelkast open brak en daaruit winkelwaren ontvreemdde. Twee jongens, die op den uitkijk hadden gestaan, zijn uit hunne woningen gehaald. Te 's Hage is Maandag avond eene narrensledenrit met fakkellicht gehouden. Bij vonnis van jl. Dingsdag heeft de regtbank te Rotterdam eene dienstbode tot eene gevangenisstraf van acht maanden veroordeeld, welke ten nadeele van een heer, die bij haar meester op gemeubeleerde kamers woonde, arglistig weggenomen en zich toegeëigend heeft een gouden cilinder-horlogie en een portemonnaie met ongeveer 3.50 en eenige fleschjes wijn. Een particulier telegram aan de N. Rott. Crt., uit Brindisi van 28 dezer, deelt mede, dat sedert tien dagen in het Suez-kanaal een Pruissisch schip aan den grond zit. Aan het Utr. Dagblad wordt medegedeeld, dat er eerstdaags eene reorganisatie van de geneeskundige dienst der zeemagt is te wachten. De officieren van gezondheid van de 3de klasse zullen gelijk trouwens de minister van Oorlog dezer dagen reeds in de Tweede Kamer mede deelde vervallen, met dien verstande, dat de tegen woordige studenten voor de militaire geneeskundige dienst dadelijk tot officieren van gezondheid 2de klasse zullen worden benoemd, na goed afgelegd staats-examen als arts. De tegenwoordige officieren van gezondheid 3de kl. zullen dan, al naar gelang van een afgelegd examen, hunne anciën niteit boven de nieuw benoemde officieren van gezondheid 2de klasse terug erlangen. De aan den rang van majoor geassimileerde officiereu van gezondheid zullen ook verval len, en zullen dus even als bij de andere officieren van de Marine slechts 1 kolonel als inspecteur, luit.-kolonels, kapiteins met twee klassen en 1ste luitenants het corps uitmaken. Dit is gewis eene groote schrede voorwaarts op den weg der verbetering, die ook bij de landmagt dient ingeslagen te worden, wil men niet langzamerhand den goeden geest en den dienstijver zien te gronde gaan, die dit corps zoo bij uitnemendheid bezielt. - Als eene bijzonderheid kan worden vermeld, dat te Amerongen, eene vrouw dit jaar voor de tweede maal is bevallen van een zoon, die alzoo, in leven blijvende, in één jaar voor de militie zullen moeten worden ingeschreven; iets hetwelk tweelingen natuurlijk uitgezonderd uiterst zeldzaam voor zal komen. In het Noorden des lands is de sneeuw zoo dik gevallen, dat de gemeenschap op het platte land niet alleen inaar zelfs per spoor is beinoeijelijkt. Het ijs wordt er ook al bezocht; te Groningen zijn reeds velen door de brooze korst gezakt, maar de onvoorzigtigen zijn tot dus verre nog gered geworden. Bij eene vechtpartij in eene der publieke huizen te 's Bosch is aan een korporaal van het 5de regiment Infanterie door den waard een slag toegebragt, ten gevolge waarvan hij eenige uren daarna, naar men zegt, is overleden. De dader is in hechtenis. Een treurige geschiedenis heeft jl. Zondag namiddag eene achtenswaardige familie te Maastricht in rouw gedom peld. De beide zonen van den heer J. J. W. H. Strengnart, lid der Provinciale Staten van Limburg, hadden zich op het zwakke ijs, op eene der grachten buiten de Wijkerpoort, gewaagd. Spoedig was een der broeders onder het ijs verdwenen, ook de tweede geraakte er onder en, ofschoon men onmiddellijk te hulp toesnelde, gelukte het niet de beide jongelingen aan den dood te ontrukken, en kon men aan de diepbedroefde ouders slechts de lijkon hunner lieve lingen wederbrengen. L'Echo du Luxembourgh maakt gewag van de ont- vlugting eener vrouw uit de gevangenis te Thionville, die zich van hare werklamp bediend heeft om de deur harer cel in den omtrek van het slot te verscliroeijen, ten einde dit slot te kunnen uitligten, en van hare crinoline (bij wijze van parachute), om zich, nadat zij over de daken den ring muur der gevangenis bereikt had van eene hoogte van 8 meter in de gracht neder te laten. De vlugteling was te Luxemburg, te Arlon en te Parijs tot eene gevangenis straf van 10 of 11 jaren veroordeeld geworden. De Schiedamsche Courant besluit een betoog over het vraagstuk van het middelbaar onderwijs voor meisjes aldus //Wij wensclien middelbaar onderwijs voor meisjes. Wij wenschen dit in naam van huiselijk geluk en vrede. Nu de man meer wordt onderwezen zal zijn gezigtskring ruimer worden. De jongelieden worden ver plaatst in een wereld van gedachten, waarin een Delftsch grootvader, laat staan grootmoeder, niet leefde noch leven kon. De hoogere ontwikkeling zal leeren strijden voor denkbeelden, die het voorgeslacht niet begreep. Men zal zich onwillekeurig met groote gedachten leeren bezighouden. De man zal meer dan vroeger leven; hij zal leven in een ruimer wereld dan die van potten en pannen. Maar hoe, wanneer de vrouw niets van het streven van haren man begrijpt wanneer zijne wereld voor haar een onbekend oord is wanneer zij zelfs niet vermoedt of vermoeden kan, wat in het hoofd en hart van haren echt genoot omgaat? Dan zeker wordt de band versterkt, die ons aan het huisgezin bindt? Neen, waarlijk niet! Voor den vrede van het huisgezin wenschen wij middelbaar onderwijs. Wij wenschen middelbaar onderwijs voor meisjes, opdat de man der toekomst in zijn huis eene vrouw moge vinden, die hem in zijn streven kan begrijpen. Wij wenschen middelbaar onderwijs, opdat de man niet laag op zijne vrouw leere neerzien. Wij wenschen middelbaar onderwijs, opdat eenmaal de jonkman, als er een nieuwe en frissche gedachte gaat leven in zijne ziel, ze ga mededeelen bij zijn moeder en grootmoeder, waar hij spoediger spreekt dan tegenover den vaderlijken ernst. Laat geen zoon alle piëteit noodig hebben om een uur bij zijne moeder door te brengen! Wij vragen middelbaar onderwijs voor meisjes; wij vragen, dat de man niet van zijne vrouw, de zoon niet van zijne moeder door een diepe klove worde gescheiden.» De Kamper Courant zegt, naar aanleiding van het besluit door den Amsterdamschen gemeenteraad genomen om //eene hoogere burgerschool voor meisjes op te rigten, het volgende //Het besluit, door den gemeenteraad der hoofdstad genomen is een openbaar schandaal, omdat het is de triomf der bekrompenheid, en tevens de triomf van het onregt tegen over de eene helft van het menschelijk geslacht, die, buiten invloed op de openbare zaken gehouden, zelfs hare heilige aanspraken op geestbeschaving en op aandeel in menschelijke kennis met voeten ziet treden. Na dit besluit van den gemeenteraad komt Amsterdam, het groote, magtige Amsterdam, ons klein en nietig voor. Het is eene begoocheling geweest, de hoop die het gaf onder Fock's bestuur, dat het zijn rang zou gaan innemen aan het hoofd van het verlichte, ontwikkelde, denkende Nederland. De begoocheling is verdwenen. Eene treurige werke lijkheid is in de plaats getreden.» Het plan om Calais en Dover door een tunnel te verbinden, schijnt geheel opgegeven te zijn wegens de enorme kosten, aan die onderneming verbonden, die op 120 millioen gulden gesteld worden. De Londensche onder- aardsche spoorweg, die bijna 5 millioen gulden per mijl gekost heeft, brengt in weerwil van het drukke verkeer, slechts 4 pCt. op. Om eenigszins te kunnen rendeeren, moeten dagelijks 25000 reizigers tegen 3 per persoon door den tunnel vervoerd worden. Bovendien zou de duur van het onderzeesche werk ook een groot bezwaar opleveren. De Theems-tunnel toch, die 1200 voet lang en 38 voet breed is, en meer dan 7 millioen gulden gekost heeft, werd in het jaar 1824 begonnen en eerst in 1843 open gesteld. In de derde afdeeling van Hesekiels werk//Over graaf Bismarck,» leest men onder andere documenten ook een brief van den graaf van den 9 Julij 1866, dus acht dagen na den slag van Königsgratz, waarin deze opmer kelijke passage voorkomt: //Het gaat ons voorspoedig; wanneer wij onze eischen niet overdrijven, en niet wanen de gansche wereld te hebben veroverd, zullen wij een vrede bekomen, die de moeite waardig is. Ongelukkig zijn wij even snel bedwelmd als versaagd, en mijne is de ondankbare taak om water in den schuimenden wijn te gieten, en te herinneren, dat wij niet alleen in Europa leven, maar nog drie buren hebben.» Het testament van George Peabody beveelt, dat zijn lijk naar zijn geboorteplaats Danvers, in Noord-Amerika (die voortaan Peabody genoemd zal worden) moet worden vervoerd. Aan twee oude bedienden vermaakte hij 2200 en 1000 p. st.aan de stad Londen, om woningen voor arme lieden te bouwen, 150,000 p. st.aan ieder der beide executeurs in Engeland 5000 p. st. en der drie in Amerika 5000 dollars. Wat na aftrek der legaten overblijft, komt aan zijne drie neven in Amerika. Zijn nalatenschap in Engeland bedraagt nog geen 400,000 p. st. Het Katholieke Huisgezin verhaalt in zijn jongste nommer het volgende nieuws omtrent den Vlaamschen zendeling, pater de Smet, op een togt door de »wilde berg streken» van Noord-Amerika //Sinds drie dagen bevond hij zich in een digt en afge legen woud. Vermoeid van zijne dagreis, zocht de missi onaris eene schuilplaats, om den nacht door te brengen en vond eindelijk hiertoe een dikken boom, wiens stam geheel uitgehold was. Te vreden over zijn vond, knielt hij neder, bidt zijn avond-gebed en wil zich te ruste begeven. Doch naauwelijks stapt hij in den boom, of hij voelt, helaas! den grond aan zijne voeten ontzinken; hij zakt en valt in eene aanzienlijke diepte. Gewond en ontsteld door den val, was het eerst na eenige oogenblikken dat hij al het ge vaarlijke van zijn toestand begon te beseffen. Hij was ten minste zes el diep gevallen; steil rondom hem was de aarden want, en nergens zag hij iets wat hem in staat stelde uit de diepte te ontkomen. Terwijl hij echter om zich tast, raakt hij met de hand op iets levends. Sidderend bemerkt hij, dat hij in een beerennest en Wel in het gezel schap van twee jonge beeren is. Wat gedaan? Weldra waarschijnlijk komen de ouden en hopeloos voorzeker is dan zijn toestand. Duizendmaal te voren had de missio naris reeds moedig den dood en de grootste gevaren ge trotseerd; doch thans in dit duistere hol, begeeft hem den moed. Reeds heeft hij in een vurig gebed zijne ziel in de handen zijns Scheppers gesteld, toen hem eensklaps als een lichtstraal eene herinnering te binnen schiet. Hij had namelijk op zijne reis vernomen, dat een beer, in het duister vastgegrepen, verschrikt en ijlings, zonder nog naar zijne prooi om te zien, wegvlugt. De vrome zende ling herleeft; zijn plan is gemaakt. Reeds hoort hij het gebrul van den ouden beer in de holte naderen. Hij hoort hem met de achterpooten op den rand van den ouden stam klimmen, achterwaarts neêrglijden.... de gevangene verliest geen oogenblik, ijlings grijpt hij eene der breede achter pooten van het vreeselijk dier. De beer verschrikt, springt terug uit het hol, en de pater, door het wilde dier voort gesleept, is gered!' Te Philadelphia gebruikt men tegenwoordig een zeer practisch middel om de straten schoon te houden. Het is een vloeistof, die de eigenschap heeft het stof te binden, terwijl het tevens de lucht zuivert. Het is niet kostbaar, en behoeft maar eens in de vier-en-twintig uren gebruikt te worden. De uitvinder heeft echter de zamenstelling vooreerst geheim gehouden. Hoort men wel eens verhalen van vissclien die pa relen of ringen in hun lijf hadden, zeldzamer is het dat men er een dikke beurs in vindt. Zoo werd onlangs in een grooten tonijn een beurs gevonden met 15 louis d'or. Zoo als het gewoonlijk gaat betwistten echter de vanger en de kooper elkander het regt op het bezit van de beurs, zoodat de zaak waarschijnlijk wel op een proces uitloopen zal. Wie heeft ooit gehoord, dat zich iemand voor den kop schiet, omdat hij zes duizend francs erft? Om geene andere reden. Niemand? En toch is het gebeurd. Het is dood eenvoudig als men het weet. Men gelooft het niet en toch is het waar, zegt de Rappel. Ziethier het raadsel opgelostDe man in kwestie had een broeder, dien hij schatrijk waande. De broeder stierf en liet hem slechts zes duizend francs na. Dat viel hem zóózeer tegen, dat hij aan het malen raakte en eindigde met zich dood te schieten. Weet je wel, Piet, in welke restauratie in heel den Haag ik 't minste fidutie heb? Hoe zou ik dat weten, Fritz? Wel, dat is die groote restauratie in de ....straat, (de naam is mij ontschoten). En waarom? Is de bedie ning niet goed, laat de bereiding der spijzen iets te wen schen over, heeft de wijnkaart eene te hooge becijfering of.... Neen, maar de restaurateur heet ,/Vanderest.» BENOEMINGEN EN VERPLAATSINGEN BIJ MARINE EN LEGER. De met den 1 Jan. 1870 tot luit. ter zee 1ste kl. bevorderde luit. ter zee 2de kl. C. C. Vermeer is, op zijn verzoek, met den tienden dier maand eervol uit de zeedienst ontslagen. Met ingang van den 1 Jan. a. s. zijn bij de geneeskundige dienst der zeemagt benoemd: tot dirig. off. van gez., de dirig. off. van gez. lste kl. M. L. Oudenhoven; tot dirig. off. van gez. late kl., de dirig. off. van gez. 2de kl. J. van Hattem, H. J. van Wessem, J. D. Saehse en A. H. Neijssel; en is tot laatstgenoemden rang bevor derd: de off. van gez. lste kl. J. G. Slieker; zoomede tot off. van gez, lste kl., de off. van gez. 2de kl. H. van Stockum. België. Jl. Zaturdag avond is te Antwerpen door een dienst meid een portefeuille gevonden, welke, naar men zegt, niet minder dan een half' millioen aan bankbilletten inhoudt. Tot nu toe heeft de eigenaar zjch nog niet doen kennen. Frankrijk. Het verzenden van geld per telegraaf, door middel van telegraafwissels, dat in Engeland voor eenigen tijd is inge voerd, zal ook in Frankrijk eerstdaags worden begonnen. Bij de behandeling der zaak van Tropmann voor het hof van assises te Parijs, welke jl. Dingsdag een aanvang heeft genomen, was een buitengewone toevloed van toehoorders. Er zijn 63 getuigen gedagvaard. Na de loting van de jury werd de beschuldigde tusschen zes gendarmen de zaal binnengeleid. Bij zijne komst heerschte er bij het publiek eene buitengewone sensatie. De voorlezing der acte van beschuldiging hoorde hij met

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1869 | | pagina 2