Weerkundig-e Waarneming-en te Helder, eene zekere onverschilligheid aan. Alleen toen daarin werd vermeld, dat hij listen in het werk had gesteld, om de familie Kinck naar Parijs te lokken, legde hij blijkbaar eenige ongerustheid aan den dag en zag men hem verbleeken. Daarentegen schenen de bijzonderheden van den moord op hem geen indruk te maken. In het verhoor hield hij vol, dat hij met Kinck (den vader) eene onderneming tot vervaardiging van valsche munt had voorbereid. Voorts verklaarde hij, dat het vergift aan Johan Kinck was toegediend door een medepligtige. Vervolgens legde hij de bekentenis af, dat hij 3 mede- pligtigen had, woonachtig te Mulhouse. Vier-en-twintig getuigen werden gehoord; zonder dat iets belangrijks was voorgevallen, werd de zitting ten 6 ure geëindigd. De Gazette des Tribunaux zegt, dat Tropmann zeer vrolijk gestemd was, toen hij weder naar zijn cel werd teruggevoerd, na den maaltijd allerlei grappen uitvoerde en om half tien rustig is gaan slapen. De behandeling van het proces-Tropmann is gisteren voortgezet. De beschuldigde behield dezelfde houding als Dingsdag en volhardde bij dezelfde beweringen. Een eerzaam renteuier te Parijs had het geluk een vrouw te bezitten die juist het tegenovergestelde was als hij. Terwijl hij namelijk zeer goedgeefsch was en veel voor een ander over had, paste zij op de kleintjes tot het gierige toe. Was dit aan den eenen kant goed, dat namelijk het geld bewaard bleef, aan den anderen kant gaf het wel eens aan leiding tot kleine huiselijke onaangenaamheden, waarbij echter, het moet gezegd worden, de vrouw altijd het laatst het woord voerde en haar zin doordreef. Voor tien jaren liet hij zich op het kerkhof Mont-Martre een grafkelder maken. Voor zes personen was er plaats naar alles zich liet aanzien was dat voldoende en onze rentenier geloofde van zijn laatste rustplaats zeker te zijn. Het was echter anders beschikt. Door een ongelukkigen zamenloop van omstandigheden verloor hij achtereenvolgens zijn groot moeder, zijn vader, zijn moeder, zijn zoon en zijn dochter. Er bleet dus nog maar één plaats over. Nu wilde het ongeluk, dat ook nog eene oude tante van hem stierf. Slechts 4e inspraak van zijn hart gehoorzamende, liet hij haar in het familiegraf plaatsen. Treurig kwam hij van de begrafenis te huis en gaf zijn hart tegenover zijn vrouw lucht. In plaats echter van met hem in te stemmen, zooals hij verwacht had, voerde deze hem woedend tegemoet: «En wat nu met de grafkelder te beginnen? Eeuwig en altoos denk je aan anderen, nooit aan je zelf." wEn jij dan, waar moet jij heen als je sterft was het antwoord van den treurigen echtgenoot. In den namiddag van jl. Donderdag heeft in eene der werkplaatsen van de Pyrotechnische school te Toulon eene geweldige ontploffing plaats gehad, die eene dreuning heeft veroorzaakt, welke tot op een afstand van vijf kilo meters buiten de stad is waargenomen geworden. Omtrent de aanleiding tot deze ramp, waarbij negen menschen het leven hebben verloren, kunnen alleen gissingen worden gemaakt. Men vermoedt, dat een der zes torpedo's, die met nog andere, groote massa's buskruid bevattende wapen tuigen in de bedoelde werkplaats in bewerking waren, vuur heeft gevat. Een onder-officier, die zich toevallig kort vóór de ontploffing naar buiten had begeven, is ge lukkig aan het onheil ontsnapt. Te Nantes stierf dezer dagen een bejaard jonggezel, na een korte ziekte. Zijn oude meid bezorgt de begrafenis en laat de lijkbezorgers op den bepaalden dag in de sterf kamer, waaruit zij na eenigen tijd met de doodkist ver trekken, om die te begraven Toen de oude huishoudster den volgenden dag de kamer in orde zou brengen, en de gordijnen van het bed opendeed, viel zij bijna om van schrik. De doode was vergeten gekist te worden en de begrafenis kon weer op nieuw beginnen. Uit Constantinopel wordt aan de Monde geschreven, dat Keizer Frans Joseph de kerk van het Heilige Graf te Jeruzalem, zoowel uit zijnen naam, als uit die zijner moeder (de Aartshertogin Sophia), van de Keizerin en al de leden der keizerlijke familie, met vele en rijke geschen ken begiftigd heeft. De armen van Jeruzalem hebben 60,000 frs. en die van Bethlehem eene even aanzienlijke som van hem ontvangen. De Keizer (zegt de corres pondent) heeft in het Oosten den indruk achtergelaten van groote goedhartigheid, van echte vroomheid en van eene waarlijk keizerlijke, het Huis der Habsburgen waar dige mildheid. Toen hij de grond van het Heilige Land betrad, had er eene omstandigheid plaats, waardoor zijn gevolg, uit personen van verschillende kerkelijke gezindten bestaande, levendig getroffen werd. Zoodra namelijk de Keizer de Heilige stad in het oog kreeg, steeg hij van zijn paard, knielde neder en kuste herhaalde malen den grond, die door den Verlosser betreden en waarop diens bloed vergoten is geworden, en toen de Keizer Jeruzalem bereikt had, rigtte hij het allereerst zijne schreden naar het Heilige Graf, waar hij, door al de personen van zijn gevolg vergezeld, met den meesten eerbied en vol aandoe ning bad." Engeland. Te Londen heeft op Kersdag een ijzingwekkend ongeluk plaats gevonden. Er is brand ontstaan in een huis in Sand-wich-streetdaarbij zijn zes menschen jammerlijk om gekomen, eene jonge vrouw, echtgenoot van een politie agent, eenige dagen kraams, vier harer kinderen en de dochter van den buurman, die des avonds'te voren bij haar had opgepast. Het huis bevatte 10 kamers, op 4 verdiepingen. De benedenverdieping was onbewoond; in de 2de verdieping is de brand ontstaan, tijdens de afwezigheid van den bewoner; op de 3de verdieping woonde óók een politie-agent, wiens gezin gered, doch wiens onver zekerde inboedel geheel weg is; op de 4de verdieping woonden de omgekomenen. Voor eenige jaren woonde te Londen een doctor, die in den waren zin des woords de lieveling van het publiek was. Hij had de drukste practijk in geheel Londen en iedereen stelde een vast vertrouwen in hem. Zijn woorden werden opgenomen als orakels. Hij had echter het ongeluk een te sterk aanbidder van Bacchus te zijn, verwaarloosde daardoor zijn practijk en stierf eindelijk aan het delirium. Toen zijne practijk nog druk was, had hij de gewoonte in zijne verloren oogcnblikken naar een wijnhuis te gaan en het kostte dan groote moeite hem van zijn glas af te krijgen. Eens zat bij weer met flesch en glas gewapend, toen een heer binnen kwam en hem dringend verzocht meê te gaan, daar zijn vrouw erg ziek was. Ziende dat hij voor doove ooren preekte pakte hij den doctor bii de schouders en droeg hem op straat. De doctor, kokende van woede, begon, zoodra hij spreken kon, hem met scheldwoorden te overladen, maar nam op het laatst, daar er toch niets aan te veranderen viel, een nobel besluit. Om zich te wreken, wilde hij namelijk de vrouw van den zondaar genezen. Dat de zondaar met dat besluit in zijn schik was spreekt wel van zelf. Te Bristol zijn jl. Maandag avond aan den ingang van een der schouwburgen 18 personen in het gedrang omgekomen. Deze ramp heeft onder de volgende omstan digheden plaats gehad. Maandag was de dag der Kersmis voorstellingen, waarvoor steeds een groote menigte buiten lieden in de steden komen, om de volksvoorstelling der Kersfeest-pantomimes bij te wonen. Lang voor de opening der deuren stond de straat voor den schouwburg en den gang, die naar het parterre en de galerij leidde, vol men schen. Op het oogenblik, dat ten 7 ure de deuren geo pend werden, ontstond een geweldig gedrang, zoo erg, dat de chef der politie aan de agenten bevel gaf den kreet van //brand in het theater!» aan te heffen, ten einde de menigte eer dan vooruit, achteruit te doen gaan. Of dat middel te laat werkte, of dat het de verwarring nog deed toenemen, zooveel is zeker, dat een vrouw onder den voet raakte en weldra meer anderen vielen. Daar de gang naar het parterre zeer steil afliep, was er geen denken aan om tegen te houden en drong de menigte als van zelf over de gevallen personen heen. Eindelijk werd het on geval bekend, hield het gedrang op en kregen de gevalle nen ruimte om op te staan; doch 23 bleven liggen, waar van 17 dood bleken te zijn. Onder het publiek, dat reeds in de zaal was gedrongen, was het ongeluk onbekend, en de directeur liet de voorstelling doorgaan om te voorkomen, dat door het naar buiten dringen van hen, die reeds plaats genomen hadden, nog erger verwarring zou ontstaan. De Kersfeest-grappen werden dus vertoond en de zaal weer klonk van gelach en handgeklap, terwijl in den foyer 18 lijken lagen. De ontzetting der toeschouwers, die, toen de voorstelling uit was, het gebeurde vernamen, laat zich ligtelijk denken. In de zaak van het niet-etende meisje in Wallis heeft de jury beslist, dat het kind van honger gestorven is, en dat haar dood daaraan moet worden toegeschreven, dat de vader niet getracht heeft haar eenig voedsel te doen nemen. De jury heeft dus den vader schuldig verklaard aan manslag, en deze is op borgstelling slechts voorloopig op vrije voeten gelaten. Te Dorchester heeft zekere heer Wallace Eyse eene academie voor dagbladschrijvers opgerigt. Volgens het prospectus moeten de jongelieden zich verbinden tot een driejarigen cursus. Ook bestaat er eene bijzondere klasse voor eigenaars en uitgevers van couranten. Letterkundige kritiek, verslag, leading-artikels, advertentie-wezen, admi nistratie en verspreiding dit alles wordt in de //fijnste perfectie» geleeraard door bijzondere professoren. De Times geeft van Lopez, den Paraguayaanschen Dictator, de volgende schets: /Lopez volgde 7 jaren geleden, als President van Paraguay, zijn vader op, en twee jaren later brak de oorlog met Brazilië uit. Van toen af heeft Lopez een schrikbewind uitgeoefend; desniettegenstaande hing het volk hem met een trouw en een blinde onderwerping aan, waardoor bij den strijd tegen een zoo oneindig sterkeren vijand vol kon houden. De tijd zal leeren, of Lopez door het nageslacht als een held, als een duivel, of als een krankzinnige zal worden beschouwd. Sedert de dagen van de groote Fransche omwenteling zoo gaat de Times voort werd op staatkundig gebied geen treurspel vertoond, zóó bloedig als dat van het bewind van Lopez in Paraguay. De wil van den alleenheerscber was eene wet in Paraguay. Nooit zwaaide een Afrikaansch negerhoofd of een Sarra- ceensch Kalif willekeuriger den scepter. Het is haast niet te gelooven, dat een man, die zulke barbaarschheden be dreef, bij zijne zinnen is; en toch pleiten de moed en de held haftige energie, waarmede hij den ongelijken kamp voort zette, voor het tegendeel. Het verhevenste patriotisme had voor een land, gedurende den oorlog niet meer kunnen doen, dan Lopez voor Paraguay gedaan heeft. Doch de buitenlandsche vijand was minder de schrik van zijn volk dan hij zelf. Steeds koesterde hij de meest ongegronde verdenkingen jegens zijn beste vrienden en dierbaarste be trekkingen en een verdenking had gevangenis, pijnbank, en doodstraf tengevolge. Twintig, zeventig, tachtig personen per dag werden soms met ketenen beladen en gefusilleerd, en de soldaten kwamen terug met de ijzers, die zij weêr voor andere ongelukkigen gereed hielden. Doorgaans echter kwamen de gevangenen in den kerker door gebrek, ziekte of pijnbank om. Niet alleen aan krijgsgevangenen, doch ook aan Paraguayanen van aanzien en onbevlekte reputatie, ja, aan weerlooze vreemdelingen viel dit lot ten deel. Waarschijnlijk zegt de Times zal Lopez zijn laatsten strijd gestreden hebben; maar nog regeert hij, en nog schijnt hij zijn invloed op zijn landgenooten niet verloren te hebben. Geen veldheer heeft ooit de krachten van een land door oorlog zoo tot het laatste uitgeput als Lopez. En zoo hij al spoedig van het wereldtooneel verdwijnen zal - de ge volgen van zijn schrikbewind zullen nog, na jaren en iaren, door het overschot zijner verarmde onderdanen gevoeld worden.» De stad Santa-Maura, op de Ionische eilanden, is jl. Dingsdag door eene aardbeving verwoest, waarbij vele inwoners het leven hebben verloren. D u i t s c li 1 a n d, Z. M. de Koning van Pruissen heeft ter herinnering aan den veldtogt van het jaar 1866 eene medaille doen slaan in goud, in zilver en in koper. Op de voorzijde der medaille ziet men het portret van Z M. en langs den rand de namen van al de generaals, die zich in dien veldtogt onderscheiden hebben. Op de keerzijde bevindt zich eene Victoria, waaronder het jaartal 1866 geplaatst is. Zweden en Noorwegen. Zweden is welligt het land, waar de alcohol de grootste verwoestingen maakt. De fabricatie van brandewijn is daar steeds toenemende geweest sedert de regering van Gustaaf Adolf tot op onze dagen. In 1786 werd het ver bruik geschat op 10,800,000 liters en in 1831 was het gestegen tot 24 millioeu liters. Zoo men den Zweedschen geleerde, doctor Magnus IIuss, professor aan de hoogeschool te Stockholm, mag gelooven, dan heeft het kwaad sedert dat tijdstip eene ontzettende uitbreiding verkregen. Volgens de matigste cijfers, zegt bij, worden er jaarlijks in Zweden ongeveer 200 millioen liters brandewijn vervaardigd. Het is bewezen dat deze hoeveelheid bijna geheel in het land verbruikt wordt, zoo dat men bevindt, dat elk inwoner jaarlijks 80 h 100 liters brandewijn gebruikt, indien men vrouwen en kinderen mede telt, die zich gewoonlijk niet aan drank overgeven. Het is bedroevend den alarmkreet van den genoemden bekwamen geneesheer te liooren. De tegenwoordige toestand van zaken is zoo erg geworden, dat hij daarvan de nood- lottigste uitkomst voor de Zweedsche natie vreest, zoo er geene ernstige maatregelen genomen worden. Het gevaar uit het gebruik van alcohol voortvloeijemle voor de zede lijkheid en het verstandelijk vermogen der Scandinavische volken, ligt, volgens hem, niet meer in het verschiet, maar bestaat reeds daadwerkelijk en kan bij het tegenwoordig geslacht worden waargenomen. Men mag niet langer terug deinzen voor het aanwenden van middelen ter bestrijding; het is noodzakelijk dat men zich, op welke wijze dan ook, trachte te redden, zoo men zich niet wil onderwerpen om weldra te zeggen: »Het is te laat!» (A. D. v. N.) Spanje. De Madridsche Correspondencia meldt, dat het ,/Protes- tantsche Genootschap» in de Spaansche hoofdstad dezer dagen eene som van 6,000,000 realen van het Londensche Bijbel-Genootschap ontvangen heeft, om eene Protestantsclie kerk aldaar te bouwen. Amerika. Pater Hvacinthe is uit New-York in Frankrijk terug gekomen. In tweeërlei opzigt kon hij zich in Amerika niet op zijn gemak gevoelen; vooreerst had hij genoeg te doen om zich aan alle ondervragingen en ovatiën te ont trekken, en in de tweede plaats bevond hij zich reeds den twaalfden dag na zijne aankomst aldaar zonder geld. Dit laatste bleef niet onopgemerkt en dadelijk waren eenige speculanten bij de hand om hem verschillende aanbiedingen te doen, waardoor hij geholpen zou zijn, doch waarbij zij hoopten de meeste voordeelen te zullen behalen. Een dezer personen bood hem 40,000 dollars in goud vooruit, als hij slechts vier lezingen wilde houden, waarbij alsdan de keuze van een onderwerp aan hem bleef overgelaten en de geldschieter natuurlijk de entreegelden zou incasseren. Pater Hvacinthe weigerde evenwel volstandig zijn naam en voordragt aan zulk eene speculatie prijs te geven. Daaren tegen gaf hij bereidwillig gehoor aan een aanzoek van den heer F. Coudert, president der Fransche Maatschappij van Weldadigheid, om ten voordeele dezer stichting eene voor dragt te houden. De toegangbiljetten voor deze bijeenkomst werden afgeleverd tegen 2 dollars voor den eersten en 1 dollar voor den tweeden rang, hoewel het later bleek dat men ze wel veel hooger had kunnen stellen, daar zij eerst met 6 en later zelfs met 12 dollars premie werden afgestaan. Twee uren vóór den aanvang der lezing was de zaal ook reeds meer dan bezet en vooral ontbrak het er niet aan dames. Deze zamenkomst, waarin hij sprak over //het bestuur des levens», heeft bijna 40,000 frs. opgebragt, waarvan hij niets voor zich zelf heeft willen aannemen. Eenigen tijcl daarna ontving hij berigt, dat men zijn logies in het hotel voor hem had betaald en dat, indien hij (ge lijk hij had te kennen gegeven) naar Frankrijk wilde terug- keeren, voor hem ook de overtogt aan boord van het schip Pereire zou betaald worden. Dit schip vertrok den 13 dezer uit New-York, en inderdaad, naauwelijks was hij aan boord of hij vond aldaar de leden der directie van genoemde maatschappij, die hem een billet 1ste klasse aanboden, met eene som van 2200 frs., om bij zijne terug komst in Frankrijk in de eerste behoefte te kunnen voor zien. Pater Hyacinthe nam het billet aan, maar wees het het geld af. De bedoelde heeren, ziende dat alle moeite om hem tot de aanneming der som over te halen overtollig zou zijn, deponeerden het geld bij den gezagvoerder Douchêne, wien het ten laatste gelukte om het pater Hyacinthe bij de aankomst te Brest op te dringen. (Landskeet). December. Uren. Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. Vochtigh. I procent. Toestand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 29 12 zw. 9k. 763 66 - 3.74 3.2 -0.2 0.72 Golvend. 30 8 7.ZW. 9 767.04j- 7.11 1.2 -1.1 0.89 30 12 ztw. 10» 766.64- 6.71 0.6 -2.7 0.78 I I Weersgesteldheid: 29 Dee. 12 u. Bewolkt, winderig, goedweer. 30 Dee. 8 u. Ligtbewolkt, beneveld, winderig. 30 Dec. 12 u. Ligtbewolkt, beneveld, winderig.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1869 | | pagina 3