STATEN-GENERAAL. BUITENLAND. Weerkundige Waarnemingen te Helder, ff Effecten-Beurs te Amsterdam. ADVERTENTIËN. andere extra-ordinaire posten; voor een delinquent aan een paal te worgen en tot pulver te verbranden, of ook geheel levendig te verbranden, vijftig guldensvoor een gevangene te vierendeelen, voor yder vierendeel op een staak te doen setten of hangen, met al wat daarvan dependeert of annex is, seeventig guldens." Het eenvoudig /.hangen" is in een eeuw tijds van dat alles overgebleven, en ook dit beulswerk zal weldra ver dwijnen. Een landbouwer onder Raalte, nabij Dalfsen, bezweek dezer dagen na het gebruik van brij, waarin anijszaad gekookt was. Men vreest, dat onder dit zaad «coiiium ma- culatum" voorkomt, vermits, naar men verzekert, meer huis- genooten ongesteld werden na het gebruik daarvan, welke echter spoedig weder herstelden. Men is niet afkeerig van het denkbeeld, dat de persoon, met wien de moedige cadet onlangs op Leeuwen- stein, bij Arnhem, geworsteld heeft, geen nachtelijke dief, maar slechts een vrijer van een der meiden zou geweest zijn. Zeker kan dit tot geruststelling strekken van hen, die de omstreken van Arnhem thans zoo onveilig wanen Op den dijk bij Elburg is Maandag een bejaard man gevonden, die, in de sneeuw en het ijs geraakt, van koude verkleumd en door gebrek aan voedsel schijnbaar uit geput was. Hij is naar Elburg vervoerd en jl. Dingsdag overleden. De «Leeuwarder Courant" van jl. Dingsdag bevatte reeds een paar aankondigingen van hardrijderijen op schaatsen. De Fransche academie van wetenschappen heeft dezer dagen van een harer leden mededeelingen ontvangen. De heer Emile Duchemin heeft namelijk zijne waarnemingen omtrent het phosphoriseren van de zee bekend gemaakt. Myriaden infusie-diertjes (//noctiluca miliavis»), uiterlijk gelijkende op vischeijeren van de kleinste soort, veroorzaken het lichten der zee. Hoe meer het zeewater in beweging wordt gebragt, des te meer licht stralen deze diertjes uit. Het phosphoriseren staat in verband met de temperatuur. Bij eene temperatuur boven 41° sterven de infussoriën. Om bal-handschoenen te wasschen bestrijkt men ze, op een zuiveren doek uitgespreid, met een geklopten door van een ei, wrijve ze na verloop van een half uur met eene in laauwe melk gedoopte spons af, doch altijd naar een en dezelfde rigting strijkende, en drooge ze dan aan de hand of in een handschoenvorm. Bij de gladheid der wegen wordt er in de Androcles, om het storten van paarden te voorkomen, gewaarschuwd tegen den opzetteugel, die bijna altijd de schuld is van het storten van een paard. Evenals de mensch bij gevaar van vallen zijn evenwigt houdt met de handen, doet het paard dit met hals en kop. De opzet belet hem het gebruik hiervan en is daardoor in menig geval de ware oorzaak van het storten. Een sollicitant voor de betrekking van hulponderwijzer te Y. heeft den volgenden curieusen brief geschreven aan het bestuur der gemeente//Edel Achtbaren Heer gelet op uwe advertenssie van den 4 dezer zoo beveel ik mij aan als hulp-onderwijzer van de school, daar ik goed geleerd ben en vooral in aardrijkskunde, daar ik nog werk zaam ben geweest toen ik 19 jaar oud ben en P. G. diens en mijne blijdenis afgedaan heb als UEd. mij geliefd te denkken daar ik van goed gedrag en goede getuigschriften voorzien ben daar ik thans als huisknecht werkzaam ben maar mij niet aanstaat oom dat ik geen tijd heb om te lezen nog te schrijven de tijd laat mij niet toe meer te schrijven gelieft UEdele mij spoedig te schrijven die zich noemt H. BDat hij niet beroepen is, zal misschien niemand verwonderen. Eerste Kamer. Zitting van Woensdag 29 December. Er geschiedt mededeeling van de benoeming der voorzitters en onder voorzitters der afdeelingen en van de rapporteurs over onderscheidene wetsontwerpen. Bij de kamer zijn ingekomen eenige verzoekschriften, waarbij wordt aangedrongen op wijziging van Hoofdstuk VII C der staatsbegrooting voor 1870 (Hervormde Eere- dienst, enz.) Er wordt vervolgens discussie gevoerd over een door den heer de Vos van Steenwijk gedaan voorstel, om de werkzaamheden na de behandeling der wet op de Middelen te schorsen tot medio Januarij a. s. Nadat de Minister van Financien den wensch had geuit, dat de tijd tot vaststelling der begrooting zooveel mogelijk worde bekort, werd het voorstel tot schorsing met 17 tegen 14 stemmen verworpen. Zitting van Donderdag 30 December. Door den voorzitter wordt medegedeeld, dat een adres is ingekomen van het Collegie van beheer en toezigt der kerkelijke goederen van de Hervormde kerk, tegen de weglating der som uit Hoofdstuk VII C der staatsbegrooting, voor de kosten van dat collegie uitgetrokken. Aan de orde is: 1°. het wetsontwerp tot toestemming der liuwelijksverbindtenis van H. K. H. Prinses Maria. In het verslag der commissie van rapporteurs over dit wetsontwerp wordt de bijzondere belangstelling en de deel neming in deze gebeurtenis betuigd en worden gelukwen- schen uitgesproken. Het wetsontwerp wordt met algemeene stemmen aangenomen. 2°. de wet op de Middelen. De minister van Financiën beantwoordt de gemaakte bedenkingen. De late behandeling der begrootingswetten in deze Kamer" wordt door den minister aan onderscheidene oorzaken toegeschreven, o. a. aan de langwijlige behande ling dier ontwerpen in de Tweede Kamer. De regering zelve kan zoo verzekert de minister niets doen tot wegneming der vertraging. De minister verzekert, dat de herziening van het kadaster der gebouwde eigendemmen zijne aandacht niet ontgaatdat hij den wensch tot ver mindering van den accijns op de zeep in overweging zal nemen; dat hij niet ongezind is om, zoo mogelijk, ver betering aan te brengen in de splitsing der loten van de Staats-Loterijdat hij niet dan na rijp beraad tot het voorstel om schatkistbilletten uit te geven is gekomen. Eenige leden voeren het woord, een der sprekers betuigt zijn leedwezen, dat de wet op de Middelen moet worden behandeld vóór de vaststelling der uitgaven. Een ander, de heer van Nispen, verklaart zich tegen de voorgestelde uitgifte van schatkistbilletten, waardoor hij zich bezwaard gevoelt om vóór de wet te stemmen. De uitslag is, dat de wet op de Middelen met 29 tegen 1 stem wordt aangenomen. De overige aan de orde gestelde wetsontwerpen, allen van ondergeschikt belang, worden zonder discussie met al gemeene stemmen aangenomen. BENOEMINGEN EN VERPLAATSINGEN SiJ MARINE EN LEGER. De kapt.-luit. ter zee G. H. Bakker en de luit. ter zee lste kl. jbr. J. H. P. von Schmidt auf Altenstadt, laatstelijk behoord hebbende tot het eskader in Oost-Indië, en vandaar respectivelijk den 19 en 21 Dec. 11. in Nederland teruggekomen, worden met die datums op non-activiteit gesteld. F r a n k r ij k. Eene circulaire van den minister van oorlog verbiedt aan alle in active dienst staande militairen, onverschillig van welken rang, om leden der besturen van maatschappijen of vereenigingen te zijn. In het Louvre-museum te Parijs werd voor eenigen tijd een kunstwerk geplaatst, niet minder merkwaardig door zijne lotgevallen dan door zijne schoonheid. Het is de groep: "Venus door Amor geketend," en werd in de 17de eeuw door een beeldhouwer uit Fransche- Comté vervaardigd. Lodewijk XIV gaf het een gezant naar China mede als geschenk voor den Keizer. Maar de Chinezen vonden het niet bijzonder mooi en de groep bleef vergeten en alleen, twee eeuwen lang in het zomer-paleis te Peking staan. Toen in den oorlog tegen China de Engelschen en Franschen Peking en ook bedoeld paleis innamen, werd Venus de buit van een Fransch soldaat, die de schoone godin voor 100 fr. aan zijn officier verkocht. Deze verkocht de statue op zijne beurt voor 5000 frs. en de directie van het museum kreeg haar eindelijk voor 35,000 frs. Jl. Donderdag avond te 10 ure is Tropmann ter dood veroordeeld; dit vonnis heeft toejuichingen van het publiek opgewekt, die terstond zijn onderdrukt. Tropmann heeft geene de minste beweging gemaakt, heeft de gezwore nen op eene natuurlijke wijze gegroet, en heeft, van de gehoorzaal naar de conciergerie overgebragt wordende, gezwegen. Toen hij in zijne cel was teruggekeerd, heeft hij zich, in tegenstelling der vorige avonden, ernstig betoond, en geen voedsel, doch alleen een glas wijn gebruikt. In den loop zijner pleitrede heeft de heer Lachaud getracht te betoogen, dat Tropmann krankzinnig is in die mate, dat de misdaden, door hem gepleegd, hem niet toe rekenbaar zijn. //Hij is een wild dier," zegt de advocaat, //men moet hem muilbanden, maar niet dooden. Engeland. De Prins van Wallis is verleden week lid van het brillenmakers-gild geworden, waardoor hij zich de verplig- ting ziet opgelegd, jaarlijks eene proeve in dit vak te leveren. Achtereenvolgens werd Engelands troonsopvolger lid van verscheidene handwerksgilden, o. a. een paar jaar geleden van het schoenmakers-gild, waarbij hij den pleg- tigen eed moest zweren, nooit eenig geheim uit hun werk kring of hunne statuten aan anderen te zullen mededeelen, vooral niet aan buitenlanders, die het vak beoefenen. Aan prins Alfred van Engeland, die thans het Chi- neesche rijk bezoekt, hebben de regters van Chen een zonderling geschenk aangeboden: een paar net bewerkte strafwerktuigen, en twee geeselroeden. In Engeland worden proeven gedaan met wielen, waarin de spaken uit twee stalen staven bestaan, die in de vellingen met elkaêr verbonden aan de sponning van het wiel, zoo wijd als mogelijk is, uiteengebragt worden. Zoodoende rust de last en hangt tevens op en aan veer krachtige staven, die in schuinsche rigting onder en boven hem geplaatst zijn en door hun buigzaamheid eenige speel ruimte voor het steunpunt overlaten, waardoor de schokken worden verzacht. Eene poging tot het doen derailleeren van een spoor trein is op een der Engelsche lijnen tusschen twee kleine plaatsjes op Kersavond gedaan. Twee ijzeren hekken heeft men dwars over den weg gelegd. Gelukkig brak het eene onder de wielen van den locomotief, en schoof het andere langs de rails voort. Vele passagiers van den trein begaven zich op weg om de boosdoeners op te zoeken, en de ver bittering was zoo groot, dat, ware een der schuldigen gevangen genomen, waarschijnlijk korte wetten met hen zoude zijn gemaakt. De Shipping and Mercantile Gazette deelt berigten mede van de Westkust van Afrika, loopende tot 4 December. Daaruit blijkt, dat de Fantijnen de grenzen van de Goudkust bezet hielden, en dat de vijandelijkheden tusschen de Ashantijnen en de Hollanders steeds voortduurden. Dnitschland. Twee spoorweg-ongelukken in Duitschland doen denken dat er tegenwoordig een ongelukken-epidemie heerscht, waar- meê vooral spoorwegen bezocht worden. Het eerste trof den van Weenen komenden trein, waarin het paardenspel van den heer Renz naar Berlijn werd vervoerd. Een loco motief stoomde in volle vaart tegen dezen trein- aan; drie personen zijn zwaar gekwetst en 3 paarden gedood, voor welke laatsten de heer Renz 2000 thaler schadevergoeding per stuk vraagt. Het andere ongeluk had plaats in Kassei, waar een steenkolentrein gederailleerd is; de weg werd hersteld en door den inspecteur voor bereidbaar verklaard, toen eenige uren later een zelfde trein op hetzelfde punt derailleerde, met dat ongelukkig gevolg, dat één persoon gedood en één zwaar gekwetst werd. Kerkelijke Staat. Het bevalt den Oosterschen bisschoppen in Rome volstrekt niet, en omgekeerd geeft hun verregaande eenvoud veel ergernis. Onlangs had een hunner audiëntie bij den Paus, en tot ontzetting van alle aanwezigen, snoot hij zijn neus met zijn vingers. Te huis gekomen, vond hij een dienaar des Pausen, die hem twaalf zakdoeken aanbood en tevens belast was, hem in het gebruik daarvan te onderrigten. Amerika. De cholera, de gele koorts en de roodvonk werken als om strijd zamen tot de wegmaaijing van de bevolking op Cuba, met name te Havannah. Daar had in minder dan eene maand de eerste dezer bezoekingen reeds 300 slagt- offers gemaakt. Men had reeds een gemeenschappelijk graf gemaakt voor 100 lijken, toen er nog 200 moesten worden bijgelegd, zoodat de uitgedolven ruimte niet toereikende was om de slagtofïers der vreeselijke kwaal te bevatten. (Landskeet). jDec.&Jan. j Uren. Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. Vochtigh. 1 procent. 1 Toestand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 31 12 zzw. 13k. 753.10 - 6.84 2.4 -0.8 0.78 Golvend. 1 8 z. 5 745.27 -14.68 4.0 +2.2 1.00 v 1 12 zzw. 12„ 746.21 -13.74 4.8 +1.5 1.00 Weersgesteldheid: 31 Deo. 12 u. Digtbewolkt, beneveld. 1 Jan. 8 u. Digtbetrokken, regenbuijig. 1 Jan. 12 u. Digtbetrokken, regenbuijig, wi*d. 30 Dec. 31 Dec. nederland, Werkel. Schuld 2i% 63+# «31# 62# dito 2 62ft dito 4 84ü 84+ spanje, Obligatiën 2 251# 26 portugal, Obligatiën 1853 3 33 33 rusland, Obligatiën 1798/1816. 5 «3+ 94 dito bij Stieglitz 5 75+ 75+ dito 1864 5 89+ 89# dito 1860 4+» 81» 81+ dito 1867 4 63+ 64 dito Poti Tiflis 6 82+ 82+ dito Spoorw. aand. ii 211 213+ dito Loten 1864 ir ff 230 230+ dito 1866 ii 221+ 220+ oostenrijk, Obligatiën Metalliek 6 471# 471# dito dito 2+ dito Nationale 5 53ft 63+ dito rente Amst. 5 61+ dito 1864. 5 dito 1865. 5 dito 1866. 5 mexico, Obligatiën 1851 8 ha 13 dito 1864 8 4 griekenland, Obligatiën 5 turkije, Obligatiën 5 42# 42+ amerika, Obligatiën 5 89# dito 1882 6 91 91^ dito 1885 6 90 90a Debentures Ohio 8 26# Gecons. Atlantics 7 24+ St. Paul en Pacific, le sectie 7 67+ ii ii 2e 7 66+ 66 VIJFTIGJARIGE ECHTVEREENIGING VAN MARCÜS ABRAHAM LEUW l EN MARIANA PHILLIP VAN BEEK. l Uit naam van zijn ZoonKlein- en% X Achter-Kleinkinderen. (Receptie Zondag 2 Januarij 1870, van 11 tot 3 uur.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1870 | | pagina 3