H I K L V \1)T Op sommige zaken drukt hun oorsprong als een vloek. I Dit is waar, van het geheele keizerlijke regeringstelsel in Frankrijk, van wien men den 2den December niet kan vergeven. Niet minder is dit het geval met het handels- tractaat met Engeland. De laatste maanden van het ver- loopene jaar zagen eene sterke oppositie ontstaan tegen het stelsel van den vrijen handel in Frankrijk aangenomen, tengevolge van dit tractaat. En geen wonder! Terwijl in Engeland door Cobden, in de zoogenaamde /Manchester school", de vrije handel eene volksovertuiging was gewor den, is in Frankrijk dit stelsel letterlijk bij verrassing in gevoerd, en het Engelsche tractaat tot het laatste oogenblik geheim gehouden; zeer tot schade van de zoogenaamde z/grands intéréts", de ijzer- en mijn-industrie; ten voordeele daarentegen van den wijnbouw. Hoezeer men ook in onbeschermden, vrijen handel, het ware stelsel moge zien, zeker zal men zulk eene ongemo tiveerde, plotselinge invoering afkeuren, die bestaande wettige belangen kwest, en voor enkele takken van nijver heid de doodsteek was, terwijl ze vele anderen een gevoe- ligen slag toebragt. Men kan dan ook in de beweging, door den Heer Pouyier Quertier in Frankrijk tegen dit tractaat geleid, een regt- matig protest zien tegen de wijze, waarop het is tot stand gekomen, al koestert men tevens de meeste overtuiging van de eindelijke zegepraal van het beste stelsel; al hoopt men vol vertrouwen op het slagen van de tegenpartij, de ,/free-traders", die zich in den steun der regering verheugen. HELDER en NIEUWEDIEP, 4 Januarij. De toestand van Ierland is van zulk een aard, dat het zeer moeijelijk is daarvan eene getrouwe beschrijving te geven. De geheimzinnige wijze, waarop de Fenians te werk gaan, maakt het onmogelijk het heden te schetsen en de naaste toekomst met eenige zekerheid aan te duiden. De garnizoenen in het zuiden van Ierland worden in deze dagen buitengewoon versterkt. Waartoe? vraagt men in Ierland zelve. Men weet er zich geen rekenschap van te geven, want er zijn volstrekt geene voorteekenen van on rust en oproer te bemerken. Men vermoedt, dat de regering informatiën heeft verkregen, die haar aanspoort om met kracht te handelen en het gevaar, dat er dreigt, te voor komen. De pers verwondert zich over de groote zorg, die de openbare magt aan de zaak wijdt, op een oogenblik, waarop de rust beter dan ooit verzekerd schijnt. Men ziet de markten drukker dan ooit bezocht, de gelden worden met vertrouwen bij bankiers belegd en de plaatselijke be sturen toonen zich onbevreesd. De bladen vermoeijen zich nog steeds door het leveren van politieke beschouwingen over de verrassing door Keizer Napoleon aan Frankrijk en geheel de wereld bereid, om, in plaats van alleenheerscher, zich te vergenoegen met eenvoudig constitutioneel Vorst te worden. Omtrent Keizer Napoleon en zijne gade is in de jongste maanden al vrij wat geschreven. Inzonderheid de Keizerin heeft al aan lastige aanvallen bloot gestaan. Thans brengt men hare afkomst ter sprake. Het is een gewone zaak dat aardsche grooten een alouden geslachtsboom als eene hoogstwenschelijke zaak beschouwen. Ten aanzien van Eugénie heeft men, naar de mededeelingen van een Ant- werpsch weekblad, dat nog al juist schijnt ingelicht te zijn, nu niet meer te twijfelen. Zij stamt in de regte lijn af van een kruidenier te Luik. Indien het aan eene dynastie kracht en duurzaamheid moet geven, dat zij uit oude edele stammen is ontsproten, dan zijn de Bonapartes er waarlijk al zeer slecht aan toe! Gedurende deze week worden in het kerkgebouw der Christ. Geref. gemeente alhier iederen avond bidstonden gehouden voor de uitbreiding van het Godsrijk op aarde. In liet Gebouw voor godsdienstige en Zedelijke Ontwikkeling in de Nieuwstad zal op Vrijdag a. s., des avonds ten half acht ure, eene volksvoordragt worden gehouden. Spreker: de heer P. Uurbanus. In het vorige jaar werd van hier per spoortrein ver zonden 24,000 manden versche visch, wegende 1,102,379 kilogrammen, waarvan j voor het buitenland was bestemd. Wie jl. Zondag avond de buitengewone vergadering van de zangvereeniging Cecilia in het lokaal Tivoli alhier bijwoonde, zal met ons overtuigd zijn, dat de eerste open bare uitvoering in 1870 als zeer gelukkig geslaagd te beschouwen is. De verschillende nommers van het pro gramma, en niet het minst de uitvoeringen op den cornet a piston, door den heer J. F. van Leeuwen, van wien wij onlangs in dit blad allergunstigst gewaagden, werden tot genoegen der aanwezigen uitgevoerd. Den 1 dezer is Zr. Ms. fregat Admiraal van Wassenaer te Spezzia binnengeloopen. Gisteren avond werd er, bij gelegenheid van het nieuwjaarsteest, een groot gala-bal ten Hove gehouden. Gedurende het jaar 1869 zijn bij het koloniaal werf depot o. a. aangenomen 994 onderofficieren en manschappen; uit het leger hier te lande bij de koloniale troepen over geplaatst: 1250 personen, waaronder 725 vreemdelingen, die zich op de gewone wijze voor de koloniale militaire dienst verbonden; 425 onderofficieren en manschappen uit Oost-Indie, en 127 onderofficieren en manschappen uit West-Indië teruggekomen. Van wege het toezigt op het Lager Onderwijs is aan het onderwijzend personeel in de verschillende provin ciën een schrijven gerigt, waarin de aandacht wordt gevestigd op het met 1 Januarij 1870 in werking treden der wet van 7 April 1869 (Staatsblad no. 57) betreffende de maten gewigten en weegtoestellen, voornamelijk met het oog op de daarin voorkomende systematische namen van maten en gewigten. De onderwijzers worden uitgenoodigd, hunne leerlingen grondig bekend te maken met die benamingen en hen in het gebruik daarvan te oefenen. Ten einde tot dit doel zooveel mogelijk mede te werken en de zoo noodige eenparigheid te bevorderen, wordt aan iederen hoofdonderwijzer een tabel toegezonden, die tot grondslag van dit onderwijs kan dienen en op eene zigt- bare plaats in de school opgehangen, telkens door de leer lingen geraadpleegd kan worden. Door den kerkeraad der Hervormde Gemeente te Veenendaal is beroepen ds. P. Huet vroeger predikant aan de Kaap, thans reizend predikant der confessioneele vereeniging. De heer P. Mander, pred. te Wilp, die gedurende 56 jaren de evangelie-dienst uitsluitend in die gemeente heeft waargenomen, zal zijn welverdiend emeritaat aanvragen. Gedurende het jaar 1869 heeft het Nederlandsche Zendelinggenootschap aan giften en legaten ontvangen 46,137,12|. Jl. Donderdag is te Haarlemmermeer aanbesteed: 1°. het bonwen van de school N°. 7dat werk is aange nomen door Johs. van Beek, te Lisse, voor 7244; 2°. het bouwen van de school N°. 8 met onderwijzersAtoning dat werk is aangenomen door A. v. d. Wiik, te Warmond, voor 10,527. De Salon des Variétés in de Amstelstiaat te Amster dam zal met primo Mei e. k. aan den heer Victor Driessens behooren, die met zijn gunstig bekend gezelschap dit lokaal zal bespelen, terwijl de heer Judels voor geruimen tijd als acteur aan de zaak verbonden blijft. De Zaanlandsche Kamer van Koophandel en Fabrie ken heeft aan den minister van Financiën een adres gezonden om de invoering te verzoeken van een uniform briefport ad 5 cents voor den enkelen brief, door het geheele rijk. (Zaanl. Ct.) Men leest in het Utrechtsch Dagblad: Jl. Zondag avond heeft, naar men meldt, aan het Vossegat te Utrecht een moordaanslag plaats gehad. Omstreeks half negen ure werd plotseling een schot gelost, waardoor de fortwachter in het hoofd getroffen werdde kogel kwam aan het oor uit. Vervolgens werd een neef uit Amsterdam, die bij den fortwachter op bezoek was, door een tweeden kogel in de bil getroffen. Daarna moet nog een schot gelost zijn, want er zouden den volgenden morgen 3 kogels in het vertrek gevonden zijn. Bijna onmiddelijk nadat de schoten gelost waren, drong een militair met een ponjaard gewapend het vertrek binnen, en maakte allerlei dreigende gebaren, waarop de familie onder het geroep van: moord! naar den zolder vlugtte. De dader nam de vlugt en is nog niet ondekt, ofschoon niet alleen de rijks-, maar ook de gemeentepolitie ijverig in de weer is, om den misdadiger op het spoor te komen. De N. R. Crt. bevat bijna 400 advertentiën van heil- wenschen met het Nieuwejaar, sommigen alleen door vermel ding van den naam, anderen in dichtmaat. Aan het feuilleton van de Nieuwe Rott. Crt., getiteld Jagt-Causerië", ontleenen wij de volgende regelen «Wat was het leven, als men daarin niet klagen mogt! Klagen is de pikante sauce van het leven en die niet klaagt is ook niet interessant. Kom in de sociëteit en antwoord op de vraag: «hoe is 't, en hoe is 't thuis?" kortaf: «perfect en alles wel!" en 't is uit, men laat u links liggen. Maar zeg, dat het u schijnt te blijken dat gij een lintworm of de tongblaar hebt, dat uwe vrouw de geelzucht of uw kleinste lieveling een erwt in den neus gekregen heeft, die, in weerwil van de aantrekkingskracht der aarde, eiken dag een tiende millimeter hooger stijgt en gij zult attentie trekken, men zal een kring om u for meren, men zal lintworm-verkenningen doen, en zich dan daarover in bespiegelingen en profetiën verdiepen, men zal zich, met een bedenkelijk gezigt, informeren of gij ook tusschen «runderen" hebt verkeerd en over al of niet besmettelijkheid twisten; men zal u gratis een dozijn geelzucht-recepten of leefregels voor uwe lieve levens gezellin medegeven en u verhalen wat er gedaan werd, om een voorwerp, dat neus-opwaarts kroop, in tegenovergestelde rigt.ing te brengen, en als gij eindelijk, ontkomen aan de onuitputtelijke belangstelling, weer te huis zijt, zal elk oogenblik aali uwe schel worden getrokken met de vraag: 't compliment van.... en hoe het nu met mijnheer, mevrouw of met de kleine was?" Wat was het leven, als men niet klagen mogt! Gij zit op 't Nut, beminnenswaardige lezeres, en gij zit ellendig. Regts, eene mevrouw die u wel kent, maar zich houdt alsof ze u nooit gezien had; links een 18 tje, nuf v&jj top tot teen, dat alleen oogen heeft voor cliapeaux, die regts en links gluren. Mejufvrouw! gij zit er naar. Maar hoe dat te toonen? Gij trekt hoegenaamd geen attentie. Hoe het voorwerp te worden van algemeene belangstelling? Val flaauw! Dan houdt mevrouw regts u haar eau-de-Cologne-fleschje onder den neus en het nufje, ijdel maar goedhartig, steunt u met hare sneeuwwitte handjes, oude en jonge lieeren schieten toe, de redenaar zwijgt en drinkt inmiddels een paar teugen eau suciée, men voert u, bijgekomen, een verschrikten huisvriend in de armen en daags daarna is jufvrouw Triljë op aller tong en mevrouw regts laat naar haar vragen en het medelijdend ijdeltuitje wipt zelve eens even aan, om te vernemen, hoe het nu met het arme mensch van gisteren avond is. En dan uwe schildering van de benaauwde Nuts-periode die uw flaauw vallen" voorafging want schilderen kunt gij, dochter Eva's! welk een effect heeft zij! Wat luistert de schare, die zich om u verdringt, naar uw gang naar de Nut-zaal, van 't gevoel dat u overviel, toen gij van de koude in de snikheete zaal kwaamt, van uwe worsteling tegen periodieke benaauwdheden, van de wonder bare duizeling, die uw val voorafging elke klagte, uwer lippen ontsnapt, is de moeder van een gansch heir- leger jérimiades, die om uwentwille worden geslaakt! Zit er geen weelde in dat klagen en in dat beklag? En dames! wat zouden uwe thé's, uwe soirees, uwe recepties nu interessante gebeurtenissen zijn, als er boven de deur met vlammende letters stond: «hier wordt geen enkele klagte geduld!" Alzoo geen klagte over de duurte, over het rooken van den een of anderen kagchel, over de schrale melk, over de sociëteit, geen klagte, o, het zou verschrik kelijk zijn! over de meid. Als mevrouw Raket een volmaakte meid had, zou ze toch in koor meê zingeno die meiden, die meiden!" en als. de oude Tante Fidelia van de partij op het kransje was, waar men over al die dingen niet klagen mogt, dan zou ze er zeker hartroerend over klagen, dat er niet mogt worden geklaagd. Deze denkbeelden verdrongen zich in mijn hoofd, toen ik dezer dagen op zekeren avond toehoorder was van de gesprekken van een gezelschap Drentsche en vreemde jagers, die, bij de grijze morgenschemering in het jagtveld verschenen, na een togt vol hindernissen bijkans allen met platten weitasch weder huiswaarts waren gekeerd en, na als Hessen te hebben gedineerd, nu in de gelagkamer van het dorp hunne avonturen, met eigenaardig jagerstalent, onder steund door allerhande jagtposes, veraanschouwelijkten. Het was een lust om hen met onnavolgbaar naauwkeurige uitvoerigheid het opjagen, vervolgen, verdwijnen, weer te voorschijn komen, en op nieuw vervolgen van een langoor te hooren schetsen en te zien hoe ze, opspringende, het geweer aanlegden en misschoten, hoe een koppel patrijzen opvloog, buiten schot bleef, weer neerviel, op nieuw ver jaagd werd en zijnen vervolgers toch ontsnapte hoe Bello en Presto zich in het jagtveld gedroegen, nu en dan zondigden tegen de regelen der vervolgkunst en melancholiek neerzaten als het «dejeuner" werd gebruikt, maar niet gekruid door luim ën scherts van hunne meesters. Nooit heb ik een regenachtigen, winderigen herfstdag zóó hooren uitkleeden als door dit gezelschap zonen Nimrods. Nooit had ik vermoed dat onze taal zóó veel woorden had om de ellende van regen en wind op wezenlijk eigenaardige manier te schetsen. En hoe op de hazen werd gescholden, vooral op de oude, die verscheidene compagnes telden, en juist op dien dag virtuozen in de galoppeer-, spring- en duikelkunst toonden te zijn! Vooral één van deze, die slechts één oor had, speelde gedurende twee uren achtereenvolgens met drie jagers en hunne onverbeterlijke honden, nu eens een eerlijk, dan een sarrend wreedaardig spel. Soms ging hij, gedurende de vervolging, een oogenblik regtsomkeerd, zitten, fixeerde met een front de boeufzijne vijanden, maakte dan eens klaps de verrassendste wendingen, verdween vervolgens uit het oog en presenteerde zich eenige oogenblikken later, zonder oorzaak, weder aan de vermoeide vervolgers, alsof hij zeggen wilde; «me voici!" Tot afwisseling van die haas-jeremiades werden de patrijzen ten tooneele gevoerd. Zoolang de schepping bestond, althans sedert de eerste jager zonder akte in het veld liep, waren de vogels zoo wild niet geweest; het krioelde van patrijzen, maar allen hielden zich eerbiedig buiten schot. Koppels van.... ja het stak op een dozijn niet, bij enkelen, die welligt goede schutters en zeker hoogst bekwame «groupeurs de chiffres" waren, tergden op groote distantie, den stijgenden jagtlust. Het edele korhoen en het jagtveld verborg tal van exemplaren, zooals niemand zou tegenspreken, had zich zelfs niet laten zien. Den vorigen dag zou het zich, volgens geloofwaardige geruchten, met. onverklaarbaar vertrouwen in de magt van den minst geoefenden jager hebben gesteld en nu schaamde het zich niet van deel te nemen in de algemeene conspiratie tegen de liefhebbers, die zoo wanhopige pogingen deden om er kennis meê te maken. Ik luisterde met ingespannen aandacht naar die verhalen. Wat ik vroeger wel eens hoorde van animositeit onder de Nimrods, waardoor elk vriendschappelijk jagers-gezelschap oogenblikkelijk in een dispuut-collegie veranderde, werd hier gelogenstraft. Bijna ieder jokte.... hela! maar, ik ben veilig voor de heeren ieder jokte naar hartelust en niemand vond tegenspraak. De eenige naijver onder hen bestond daarin,dat de een aardiger avontuur wilde debiteren dan de ander." Ultimo 1869 waren te Enschedé in werking 25 stoomfabrieken, waaronder 12 stoom-katoenspinnerijen en 13 weverijen, gezamenlijk met p. m. 2800 werklieden. Te Groningen zijn 12 personen tegelijk door het ijs gezakt. Het water was echter niet diep, zoodat niemand gevaar voor zijn leven liep. Aangekomen schepen te Batavia vóór 14 Dec. Anna Maria Wilhelmina, Rotterdam en Zaanstroom. Vertrokken: Alblasserdam en Copernicus. In de Volksvriend van 1 dezer komt het volgende voor onder het opschrift Jeneverrampen Jeneverrampen in 186966 gevallen van gevangenne ming en veroordeeling; 12 van moord en manslag; 52 van verwonding en mishandeling; 47 zelfmoorden. NB. Een tapper te Kampen, uit boosheid dat een klant die hem nog geld schuldig was, hem niet betalen wilde, krijgt een beroerte en valt op de plaats dood neder. Deze do ode werd niet opgeteld, hoewel onder de jeneverrampen vermeld, omdat wij verlegen waren in welke categorie dit geval te moeten rangschikken. De overige cijfers zijn uit enkele couranten opgezameld en werden in dit blad maan delijks vermeld. - Men leest in het Volksblad van den heer de Bosch Kemper: //Willen wij ons verdedigen Zeer ten onregte wordt de vraag: of eene natie zich verdedigen wil, met de financiële vraagwat men voor krijgstoerustingen wil uitgeven, verward. Wanneer een reiziger door gewetenlooze roovers wordt aangevallen, verdedigt hij zich met een revolver en die geen revolver bezit, met een oud pistool en die geen pistool heeft, met een stok - en die geen stok heeft, met handen en voeten. Een vrij man verdedigt zich altijd, en zoo ook eene natie. Alleen slaafsche volkeren laten zich annexeren, zonder onderscheid of zij gewapend of onge wapend zijn.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1870 | | pagina 2