ADVERTENTIE IM. BUITENLAND. Weerkundige Waarnemingen te Helder, Effecten-Beurs te Amsterdam. Eene echt-vaderlands- en vrijheidlievende natie wordt niet geannexeerd, wanneer de annexerende roover weet, dat hij in eiken geannexeerden onderdaan slechts een revolutionair zou hebben aangewonnen. Tegen eene annexatie met Pruissen helpt het meest, dat de Pruissische regering ons wel tot goede naburen maar niet tot lastige onderdanen wil hebben. Op een krachtige vaderlandsliefde komt het meeste aan, en die wordt niet vermeerderd door de vele millioenen, die voor oorlog worden uitgegeven maar wel door ruime toepassing van het grondwettig beginseldat ieder zijn vaderland moet verdedigen." De oesters zijn zeer duur; dat de voorraad wel eens uitgeput zou kunnen raken, behoeft men evenwel niet te vreezen. Op de tentoonstelling van Lond. Univ. College is onlangs gebleken, dat één oester 1,200,000 jongen voort brengt; werd die vruchtbaarheid niet door andere natuur krachten belemmerd, dan zou de Oceaan weldra gevuld zijn; maar er zijn hongerige zeebewoners genoeg, die een oestertje lusten, al drinken ze er geen ale bij. Er is weder een nieuw plan om de reis tusschen Frankrijk en Engeland te verkorten of gemakkelijker te maken. Een Fransch ingenieur, Eugène Burel, wil een voudig het kanaal dempen. Engeland zou daardoor een nieuw graafschap, Frankrijk een nieuw departement winnen en men kon een kanaal een Engelsche mijl breed open houden, waar een stoompont elke vijf minuten de reizigers overheen zet. Om het kanaal op te vullen heeft men een menigte puin, vodden en «rubbish" noodig, en de Pall Mali Gazette stelt voor, dat iedereen de zaken, daar hij geen weg mede weet, en die overtollig zijn geworden, in het kanaal werpe. Iedereen heeft in zijn huis een menigte zaken, die men behoorde weg te werpen, doch nog steeds bewaart, ofschoon het stofnesten zijn, en als iedereen zijn oude kwitanties, zijn aandeelen in maatschappijen met limited liability, zijn oude schoenen, oude meubelen, al de romans in drie deelen die hem verveeld hebben, enz. enz., in het kanaal wilde werpen, zouden zij het roemrijk werk, het nut van het land en henzelven kunnen bevorderen. De staat behoorde echter het voorbeeld te geven. De Keizer werpt het persoonlijk gezag weg, de prefect van Parijs behoorde eveneens de oude olielantaarns in het kanaal te werpen en de heer Ollivier moest zich ontdoen van de officiëele candidaturen. Als Engeland niet achter bleef, en al de standbeelden, die Londen ontsieren, aanbragt, zou het land misschien zelve de zelfverloochenende opoffering willen doen, zegt de Pall Mali, om het geheele huis der lords in den afgrond te werpen en als de heer Burel le vende personen als //rubbish* wil aannemen, zou het blad niet ongeneigd zijn hem het Londensche armbestuur present te doen. Groot opzien baart onder de deskundigen (volgens de mededeeling van onderscheidene Noord-Duitsche couranten) een klein geschrift //over de noodzakelijkheid om onder- aardsche telegraaflijnen aan te leggen." Het is geschreven door een man, die zich op eene ervaring van 20 jaren beroept, en vooralsnog alleen voor belanhebbenden verkrijg- krijgbaar gesteld. De schrijver geeft toe, dat de kosten van aanleg van onderaardsche telegraaflijnen belangrijk hooger zijn dan die van de tot dus ver gebruikelijke. Dat nadeel wordt echter, naar zijn oordeel, ruimschoots opgewogen door hetgeen men aan herstellingen uitwint, en vooral door het vermijden van den invloed der weersgesteldheid en van moedwillige beschadiging. Een onderaardsch telegraafnet voor Noord-Duitschland zou, volgens de berekening des schrijvers, eene uitgaaf van 6| millioen thaler vereischen. //Zijt gij schuldig of niet?'' vroeg de openbare aan klager aan een Ier, die op presumptie gevat was. «Wou je dat van mij weten," zei Pat, je wordt immers betaald, omdat zelf uit te vinden." BENOEMINGEN EN VERPLAATSINGEN BIJ MARINE EN LEGER. Op zijn verzoek is de luit. ter zee 2de kl. H. C. Juta met uit. Dec. eervol uit de zeedienst ontslagen; terwijl de adelborst 1ste kl. E. Voetelink met 1 Jan. bevorderd is tot luit ter zee 2de kl. De otf. van gez. 3de kl. bij de zeemagt J. van Lith Harrebomée is, met ingang van 1 Jan. bevorderd tot off. von gez. 2de kl. Frankrijk. Het Journal officiel deelt mede, dat de Keizer bij de nieuwjaars-receptie ten hove aan het corps diplomatique op den uitgebragten gelukwensch het volgende heeft gezegd "Uwe tegenwoordigheid, mijne heeren, en de woorden tot mij gerigt, zijn voor mij een nieuw bewijs van de goede verstandhouding, die tusschen mijne regering en door u vertegenwoordigde mogendheden bestaat. Het jaar 1870 zal, naar ik hoop, de vriendschapsbanden nog naauwer toehalen in het belang der algemeene beschaving." Tot den voorzitter van den senaat sprak de Keizer: //Ik wensch den senaat geluk met de wijze waarop de leden eenige maanden geleden zich gekweten hebben van de liberale taak, welke ik hun, tot wijziging der consti tutie had toevertrouwd. Ik stel vertrouwen in den nieuwen weg dien wij hebben ingeslagen, en vlei mij, dat ik altijd zal kunnen rekenen op uwe medewerking, uwe voorlichting, uwe vaderlandsliefde." Den voorzitter van het Wetgevend Ligchaam antwoordde de Keizer: //Ik acht mij gelukkig uit uwen mond de betuiging van verknochtheid te vernemen, tot mij gerigt in naam van 't Wetgevend Ligchaam; nooit was de verstandhouding tus schen ons noodiger en nuttiger dan thans. De nieuwe om standigheden hebben de prerogatieven van het Wetgevend Ligchaam vermeerderd, zonder het gezag, mij door de natie verleend, te schaden. Nu ik de verantwoordelijkheid met de groote staatsligcliamen deel, koester ik te meer ver trouwen, dat ik de moeijelijkheden der toekomst zal te boven komen. Wanneer een reiziger een langen weg heeft afgelegd en zich van een deel van zijnen last, hem op de schouderen gelegd, ontdoet, dan verzwakt hem dit niet; integendeel, hij erlangt nieuwe krachten om zijnen weg te vervolgen." Aan de geestelijkheid antwoordde de Keizer: ,vIk ben erkentelijk voor de wenschen welke de geeste lijkheid van Parijs mij brengt. Op hare beurt ontvange zij mijne gelukwenschen voor den ijver door haar aan den dag gelegd. Moge het Woord, onder de massaas verbreid, de leerstellingen van zelfverloochening en Christelijke liefde al meer en meer doen toepassen." Dezer dagen overleed te Parijs eene bejaarde vrouw, algemeen bij gerucht, maar bij al de habitué's van den Jardin du Luxembourg persoonlijk goed bekend, en den bijnaam dragende van //de bruid onder den olmboom." Dertig jaren lang had zij géén enkelen dag, hoe ongunstig of bar het weder ook ware, verzuimd op een en dezelfde bank van 12 tot 5 ure plaats te nemen. Zocht men met haar een gesprek aan te knoopen, dan kreeg men onver anderlijk op alles ten antwoord: //Hij komt zeker; hij heeft het mij beloofd." Zij was door haren bruidegom verlaten en daardoor krankzinnig geworden. Als men het kerkhof Montmartre te Parijs betreedt, ziet men regts een grafzerk, waarop deze woorden zijn gegrift Ik wacht mijne vrouw; 10 October 1821. Dat is er dan toch eene die zich laat wachten Tropmann is een weinigje verbolgen op zijn cipier. Toen deze jl. Zaturdag in zijn cel kwam, sprak hij het noodige, zonder meer. //Hoe zoo?" zeide de ter dood veroordeelde, //gij wenscht mij geen gelukkig nieuwjaar?" Bij den terugkeer van Tropman in de conciergerie heeft men hem, even als met alle ter dood veroordeelden geschiedt, het ijzeren dwangbuis doen aantrekken, hetgeen op hem, naar de Gazette des Tribuneaux meldt, een zeer pijnlijken indruk moet hebben gemaakt. Na een glas wijn gedronken te hebben, heeft hij zich omstreeks tien ure ter ruste gelegd en, naar het uiterlijke te oordeelen, een kal- men nacht doorgebragt. Den volgenden ochtend heeft hij een bezoek van zijnen advocaat, den heer Lachaud, ont vangen. Hij heeft deze op eene levendige wijze zijnen dank betuigd voor de pogingen, door hem aangewend om zijn hoofd te redden, en is er op het advies van dien ge- regtelijken raadsman toe overgegaan, om zich tegen zijn vonnis in cassatie te voorzien, ofschoon hij zeide te ver langen, dat, indien men er niet toe te bewegen was om zijue medepligtigen op te sporen, er spoedig een einde aan alles mogt komen. Om hem tot het teekenen van het verzoek om gratie in staat te stellen, heeft men het dwang buis moeten ontgespen, over hetwelk hij, bij de komst van den heer Lachaud, een ander gewaad had aangetrok ken, ten einde zich niet in het ijzeren kamizool aan zijn verdediger te vertoonen. Na het vertrek van den advo caat, die hem o. a. te kennen heeft gegeven, dat hij tot zijne bevelen was, zoodra hij nog iets mede te deelen of te vragen had, is Tropmann uit de conciergerie naar de gevangenis la Roquette, de verblijfplaats der veroordeelden, orergebragt. Engeland. Met den 1 dezer is de wet in werking getreden, waarbij de gijzeling wordt afgeschaft. 94 personen werden op dien dag uit de gevangenis in Whitecros-street te Londen ont slagen. Een hunner was 27 jaren gegijzeld geweest. In den nacht van 30 op 31 Dec. ontstond te Londen brand op vier of vijf plaatsen, doch zonder verlies van menschenlevens. De brandladders redden acht vrouwen en kinderen, zes vrouwen ontsnapten in hun nachtgewaad aan een anders wissen dood en eene moeder en kind ont kwamen door het venster eener tweede verdieping uit te springen en dat zonder zich te beschadigen. De hevige wind wierp jl. Vrijdag in Limerick een huis neder waarbij zeven personen gedood en sommigen zoo zwaar gewond werden, dat men aan hun behoud wanhoopt. Ook worden twee kinderen gemist. De Morning-Herald, het orgaan der High-tories, heeft na een bestaan van negentig jaren, opgehouden te verschijnen. Het overlijden van dien //grijsaard* acht de Pall-Mall-Gazette een slecht teeken voor de conservatieve partij. Duitschland. De Kroonprins van Pruissen, die de opening bijwoonde van het kanaal van Suez, heeft te Cairo den eersten steen gelegd voor een Duitsch-Evangelische kerk. De Koning van Pruissen heeft 10,000 bijgedragen tot den bouw dier kerk. Die Vierteljahrsschrift für praktische Chemie deelt het volgende geval van vergiftiging door beschimmeld brood mede: //Eene familie, bestaande uit vader, moeder en een vijfjarig dochtertje, vond, toen zij na eene afwezigheid van 14 dagen te huis kwamen, een stuk eigengebakken brood, hetwelk gedurende dien tijd in eene kast gelegen had, ge heel met groen schimmel bedekt. Zij aten echter daarvan, nadat het zoo goed mogelijk gereinigd was. Spoedig open baarden zich bij al de drie personen hevige aanvallen van koliek, brakingen, kramp, enz. Hun weeklagen en jammeren trok de aandacht der buren; men haalde een geneesheer en deze mogt er in slagen de ouders te redden. Het kind is echter gestorven. Kerkelijke Staat. Als een staaltje van de fabelachtige hooge prijzen, die thans te Rome voor woningen gevorderd en betaald worden, wordt gemeld, dat een Hongaarsch kerkvorst voor 6 kamers op de derde verdieping, in een afgelegen straat, 12,000 fr. per maand moet betalen, en bovendien zelf voor het huis raad moet zorgen. Dec.&Jan.j Uren. Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. Vochtigh.l procent. Toestand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 2 12 z. 2.4k. 753.63 - 6.34 6.4 f3.3 0.91 Vlak. 3 12 z. 2.0„ 755.97 - 4.02 6.0 f3.0 0.94 u 4 8 z. 6.0„ 757.87 - 2.14 6.0 f4.7 1.00 Golvend. 4 12 zwtz. 14.0// 758.15 - 1.86 7.0 f4.1 0.94Holinzee Rusland. In het Russische leger wordt tegenwoordig op het voor beeld, door Pruissen gegeven, een cursus voor officieren en onderofficieren gehouden omtrent alles wat met de spoorwegen in betrekking staat. Niet slechts leeren de onderofficieren een trein besturen, maar ook de meest voorkomende gebreken aan machine en weg leeren zij herstellen, opdat zij in staat zouden zijn om wegen, door den vijand verlaten en vernield, weder te herstellen en voor het vervoer van troepen en krijgsvoorraad in orde te brengen. Amerika. Gouden woorden werden dezer dagen door den President der Yereenigde Staten aan den Keizer van Rusland getele- grapheerd. //Niemand mag in dezen tijd meer vervolgd worden wegens ras, kleur nationaliteit." Aanleiding tot dezen telegram gaf hem de Joden-vervolging in Bessarabië aan de Turksche grenzen en de daarop gevolgde deputatie van Israëlieten, die hem gevraagd hadden bij den Keizer als bemiddelaar te dienen tegen huune verdrukte geloofsgenooten (Landskeet). f* <J ..un. -"'Ö 3 Jan. 12 u. Digtbewolkt, beneveld, goedweer. 4 Jan. 8 n. Digtbetrokken, regen. 4 Jan. 12 u. Digtbewolkt, winderig. 1 Jan. 3 Jan. Nederland, Werkel. Schuld BStf 53H dito 3 62-f 621 dito 4 II 841 841 Spanje, Obligatiën H„ 25# 26i Portugal, Obligatiën 1853 3 33i 33& Busland, Obligatiën 1798/1816. 5 93f 93i dito bij Stieglitz 5 75f 751 dito 1864 5 89i 89f dito 1860 4 in 8l| 81f dito 1867 4 n 64i 64f dito Poti Tiflis 5 821 821 dito Spoorw. aand. 2141 215 dito Loten 1864 ii ii 232 dito 1866 ii ii r 226 Oostenrijk, Obligatiën Metalliek 6 47 f 47 dito dito «f// dito Nationale 5 dito rente Amst. 6 dito 1864. 5 dito 1866. 5 dito 1866. B u Mexico, Obligatiën 1851 3 dito 1864 3 &ft Griekenland, Obligatiën 5 9 Turkije, Obligatiën 5 42| 43 Amerika, Obligatiën 5 90 dito 1882 6 911 suft dito 1885 6 90f SlOft Debentures Ohio 8 Gecons. Atlantics 7 24f St. Paul en Pacific, le sectie 7 671 ii ii v ii ii 7 66 661 MJST van BHIEVES, geadresseerd aan onbekenden, verzonden door het Post kantoor alhier, gedurende de 1ste helft der maand December 1869. Mej. J. E. Bakker, mej. MeijerBom, Brands, Penchis, wed. Trulinghuis, M. Holsmann, W. Dumont, Tak, N. Snitman, J. C. Beutter, H. van Berkelaar, G. Stegmans, mej. Giesler en K. Dekker, allen te Amsterdam; G. Sikse, te den Helder; J. Eggersman en W. Eggersman, beiden te Nieuwediep; wed. Maaij, te Utrecht; A. v. Kraaij, te Van Anna Paulowna-Polder J. H. Steggerda, te Amsterdam. liijst der Brieven, geadresseerd aan onbekenden, gedurende de maand Augustus 1869. A Sant, te Springlake (Noord-Amerika)A. Landink, te Ant werpen H. L. Wiener, te LondenW. Grinnell, te Yokohama. De Directeur van het Poetkantoor D E K E T H. Bevallen van een Zoon A. MEIJERSGOOLEN. Helder, 2 Januarij 1870. Heden overleed mijn geliefde Echtgenoot FRANS BEUKENKAMPin den ouderdom van 65 jaren. Nieuwediep, 31 December 1869. N. DASKER, Wed. Beukenkamp. Heden overleed, na een smartelijk, doch geduldig lijden, in den ouderdom van 37 jaren, onze innig geliefde Broeder en Behuwdbroeder JAN PIETER KEIJZER, Eerste Stuurman op de groote vaart. Texel1 Januarij 1870. Uit aller naam, C. P. KEIJZER. Algemeene kennisgeving.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1870 | | pagina 3