BUITENLAND. Bij de jongste algemeene volkstelling heeft zich, naar men verzekert, te Amsterdam de bijzonderheid voorgedaan, dat eene geheele gracht in den omtrek van de Nieuwmarkt is overgeslagen. De bewoners, die het niet aardig vonden dat men hen buiten tel had gelaten, hebben zich dan ook tot het gemeentebestuur gewend, dat zich gehaast heeft hen in de gelegenheid te stellen, onder de //zielen» van Nederland te worden medegerekend. Eene permanente commissie uit de afdeeling Haarlem en omstreken van de Hollandsche Maatschappij van Land bouw is belast met de behartiging van de belangen der Haarlemsche paardenmarkt. Evenals verleden jaar, wil die commissie ook dit jaar met de in Julij a. s. te houden paardenmarkt eene verloting van paarden, rijtuigen, tuigen, enz. verbinden. Voorts zal worden aangedrongen op het houden der markt van paarden van weelde op 1 Mei in plaats van op 1 Maart en op het verbinden daarmede van een markt van bewerkt leder, welke markt dan twee dagen zoude moeten duren. Jl. Dingsdag avond had in het huis van burgerlijke en militaire verzekering te 's Bosch een opstand onder verscheidene gevangenen plaats, die, niettegenstaande alle aangewende pogingen van den directeur, tot laat in den avond voortduurde. Deze nam zijne toevlugt tot de com missie van administratie, welke aanstonds ter plaatse was en dadelijk de noodige maatregelen nam, door te gelasten, eenige der grootste belhamels te boeijen en ze in donkere kelders te brengen; deze gingen echter tot laat in den nacht voort met tieren en schreeuwen. Eene massa volk was terstond op de been, en alles is thans tot de orde terug gekeerd. (Arnh. Crt.) De gewoonte om de intrede van een nieuw jaar te vieren, door kroeg in kroeg uit te zwieren, heeft te Waalwijk een slagtoffer geëisclit. Zekere schoenmaker Van Vugt, uit het naburige Kaatsheuvel, die den avond te voren in de herbergen te Loon op Zand had doorgebragt, is Woens dag morgen versmoord gevonden, liggende in een sloot, langs den weg tussehen beide plaatsen. Vermoedelijk is hij, bij het huiswaarts keeren, door dronkenschap gevallen en in de sloot teregtgekomen, waaruit hij zich niet heeft kunnen redden. Een weduwe en drie weezen betreuren thans dit rampzalige misbruik van sterken drank. (N.R.Ct.) Hel plan tot verbetering der haven te Harlingen, waarvoor de Tweede Kamer onlangs het eerste deel der kosten heeft goedgegekeurd, komt in hoofdzaak op het vol gende neder: //Het bestaande noorder havenhoofd zal met 197 meter worden verlengd, en die verlenging zal eene ombuiging erlangen in zuidelijke rigting. Ten zuiden van de stad zal, van uit den zeedijk van de contributie vijf deelen binnendijks, een nieuwe havendam. in westelijke, noordwestelijke en eindelijk noordelijke rigting, worden aangelegd, die een lengte zal hebben van 807 meter. Tussehen de uiteinden van beide liavendammen, zal een havenmond worden opengelaten, ter wijdte van 85 meter. Die havenmond zal nagenoeg op het westen zijn gelegen, en weinig afwijken van de rigting van den vloedstroom. Langs de oost- of landzijde van deze haven zal eene aan- legkade van basaltsteen op paalfundeering worden aangebragt. Door een en ander zal eene nieuwe buitenhaven worden aangelegd, die van 140 tot 170 meter breedte zal hebben en waaraan eene diepte van 5 meter beneden volzee of 3.70 meter beneden laagwater zal worden gegeven. Verder zullen het bestaande zuider-havenhoofd en een gedeelte van de wester-zeewering worden opgeruimd, waardoor eene opening van 55 meter zal worden verkregen, als toegang naar de Willemshaven en de tegenwoordige buitenhaven. Wat de pollen betreft, stelt men zich voor, de in 1865 en 1866 van het zeeeinde daarin gebaggerde geul door te trekken, ter breedte van 50 meter en ter diepte van 4.50 meter beneden volzee of 3.20 meter beneden laag water, en een gedeelte van de daardoor te verkrijgen specie te gebruiken tot binnenvulling der havendammen en tot aanvulling of aanaarding der aanlegkade. De kosten van de havenverbetering zijn in het geheel geraamd op 2,096,000 en die van de pollen op 117,000. Men schrijft uit Nijeveen aan de Meppeler Ct., dat daar bij de boeren en boerinnen eene dans-epidemie wordt waargenomen, zoo zelfs, dat oude vrijers en vrijsters zich eensklaps weer in de lente des levens gevoelen. Treedt men de woningen binnen, dan ontwaart men overal op de dorschvloer dansende paren, en daaronder zijn er, die niet lezen of schrijven kunnenMen zal er over schrijven aan het schoolverbond. Een te Beerta woonachtige boerenknecht begaf zich op Oudejaarsavond op reis naar zijne ouders, die in de gemeente Finsterwold woonachtig zijnonderweg ontmoetten hem twee collega's, in laatstgenoemde plaats wonende, die reeds te veel van den Nederlandschen volksdrank hadden geprofiteerd. Hij wordt staande gehouden, op den grond geworpen en mishandeld, zoo zelfs, dat hij tot zelfbehoud verpligt is zich tegen zijne vijanden te verdedigen. Met een veil, die hij naar men zegt in zijn tabaksdoos droeg, sloeg hij op zijn aanvallers toe, trof een hunner aan het hoofd, zoodanig, dat deze terstond ter aarde viel en, in weerwil van de spoedig aangebragte geneeskundige hulp, nog denzelfden avond stierf. De regter-commissaris en de officier der justitie der regtbank te Winschoten hebben jl. Maandag morgen een onderzoek in loco ingesteld. (Vaderl.) Een boer te H. leverde boter aan een winkelier, die hem daarvoor weder koffij, sniker en andere kruideniers waren ter hand stelde. De winkelier had zich reeds dikwijls, natuurlijk ten voordeele van zichzelven, in het wegen ver gist. De boer dit bemerkende, begon zich eveneens te ver gissen, en hoewel toevallig steeds op dezelfde wiize. De kruidenier, die wel wilde bedriegen, maar liefst niet bedrogen worden, maakte op zekeren dag den boer de op merking, dat zijn boter het gewigt niet had, waarop de boer zeer onnoozel antwoordde: //dat hij zulks niet begrijpen kon, daar hij de ponden zout, die bij den kruidenier gehaald waren, tot gewigt gebruikt had." De Protestanten ter audiëntie bij den H. Vader, onder dezen titel bevat het Utrechtsch Dagblad uit een particulieren brief het volgende: //Schoon wij op onze reis reeds Keizers en Koningen, ja zelfs een vice- en ex-Koning, en te Florence in de Promenade //den Koning met den zwaren knevel," hadden gezien wilden wij toch ook Rome niet verlaten, zonder den stadhouder van Christus op aarde aanschouwd te hebben. Te vergeefs hadden wij meermalen den Monte Pincio bezocht, ten einde den H. Vader op de wandeling aan te treffen, te vergeefs waren wij alle voorname kerken binnen gegaan, te vergeefs hadden wij bij de processie in de St. Pieterskerk de beste plaatsen uitgezochtZ. H. scheen voor ons immer onzigtbaar te blijven. Wij begonnen reeds te vreezen, dat wij //Rome zouden moeten verlaten, zonder den Paus gezien te hebben," toen op eens onze wensch vervuld werd. Wij bewoonden het //hotel de Rome," dat aan kardinaal Antonelli toebehoort; deze omstandigheid maakte, dat wij om een audiëntie bij Z. H. konden verzoeken. Tot onze blijdschap werd ons dan ook op den derden dag van ons verblijf in Rome berigt, dat ons een audiëntie was toege staan. Na eene korte beraadslaging werden wij het eens, hoe wij voor den pauselijken troon zouden verschijnen. Aan een lid van het gezelschap, dr. Kollmann, werd op gedragen een toepasselijke aanspraak in het Latijn te houden, en verder het gesprek in het Fransch te voeren. Thans hadden we ons nog maar de noodige zaken voor ons toilet aan te schaffen, want geen onzer was op zulk een ontvangst voorbereid. Ook daarmeê waren we spoedig gereed. Er werd een bezigtiging van de in het hotel voorhanden rokken en hoeden ondernomen, en de beste werden daarvan uitgezocht, terwijl wij de kleederen, die nog ontbraken, in een kleerenwinkel huurden. Ook de dames schaften zich de noodige zwarte kleederen en sluiers aan; en zoo uitgedosoht, reden wij des anderen daags 's namiddags in tien rijtuigen den voorhof van het Vatikaan binnen. De lange Zwitsers met hun bonten uniform, die de toegang tot de apartementen des Heiligen Vaders be waken, waren zeker van onze komst onderrigt, want zij maakten niet de minste beweging, om ons met hun lange hellebaarden terug te drijven, doch bleven in eerbiedige houding op hun post staan en lieten ons ongemoeid passeren. Nadat wij de beide marmeren trappen opgeklommen en eenige corridors doorgegaan waren, stonden wij in een •vestibule, waar wij door twee bedienden ontvangen werden, die van top tot teen in het vuurrood gekleed waren. Een deur in het behang werd geopend, en wij stonden in de troonzaal. Doch deze zaal, welker wanden met de prachtigste schilderijen versierd waren, was ledig, en wij begonnen reeds te vreezen, dat de Paus zich zou laten verontschuldigen en wij dus weder onverrigter zaken zouden kunnen vertrekken. Sommigen onzer hadden, niettegenstaande men hen ge waarschuwd had, dat dit geen gebruik was, witte hand schoenen aangetrokken; zij hadden nu tijd ze weder uit te trekken. Voor de vermoeiden was gezorgd, daar langs de wanden eenvoudige houten banken stonden, waarop eenigen gingen zitten. Eindelijk verscheen de kamerheer die ons berigtte, dat Z. H. zoo dadelijk zou verschijnen. Nu vormen wij een halven cirkel, op welks regterzijde de heeren- stonden, terwijl de dames aan de linkerhand hadden plaats genomen. Het duurde niet lang, of de zwart zijden gordijnen in de nabijheid van den troon werden wegge schoven en Z. H. trad, door kardinaal Hohenlohe gevolgd, met een groet de zaal binnen. Ik, als protestant, maakte eene eerbiedige buiging, zoo diep mogelijk, vandaar, dat ik niet gezien heb, hoevelen onzer bij het verschijnen van den kerkvorst hun knie bogen. Dit doet echter niets ter zake, want zelfs de H. Vader scheen er weinig acht op te slaan. Thans hield dr. Kollmann zijne aanspraak. Toen hij geëindigd had, vroeg Z. H., of wij allen Katholiek waren, en toen wij ontkennend antwoordden, gaf hij er in de meest hartelijke bewoordingen zijn vreugde over te kennen, dat ook Protestanten tot hem kwamen, om zijn zegen te ontvangen. Vervolgens wendde hij zich tot de dames, met de vraag of zij Fransch verstonden, en toen een van haar dit met //un peu" beantwoordde, hield hij een tamelijk lange rede in het Fransch, die hij besloot met ons allen den zegen te geven. De algemeene strekking dier rede was deze, dat het 's Pausen roeping niet is landen te veroveren en oorlog te voeren, maar de harten der menschen tot een eenigen, eeuwigen godsdienst te vereenigen. De Paus sprak met waardigheid en rondheid, zoodat de toespraak een hoogst gunstigen indruk bij ons achterliet. Zelfs de persoonlijke verschijning des H. Vaders was reeds eerbiedwekkend. Zonder voet- of handkus, waarvan sommige onzer ge waagd hadden, namen wij afscheid, gingen weder de roode mannen, vervolgens de Zwitsersche gardes voorbij, en maakten ons gereed tot onze afreize naar Napels. Er is sprake van het oprigten eener //Windverzekering- Maatschappij." Er zijn echter verschillende soorten van wind en zoolang wij de statuten niet kennen, is het moeijelijk over zoodanige Maatschappij te oordeelen. Zeker is het echter, dat men in het dagelijks leven, ook als de lucht niet in sterk golvende beweging is, veel last kan hebben van //windmakerij» en het wel iets waard zou zijn daarentegen beveiligd te worden. (P. D. C.) Kort na den intogt der Engelschen in Canton werd, onder andere feesten, ook een bal gegeven waarop de notabiliteiten van de stad genoodigd waren. Aan het einde van een dollen galop vroeg admiraal Napier aan een man darijn: //Wel, wat zegt gij nu wel van dit Europesche tijdverdrijf?» /,Heel mooi! heel mooi!» antwoordde deze, maar toen de Chinees bemerkte hoe vermoeid de dansers waren, die zich het zweet van het voorhoofd wischten, krabde hij zich achter het oor en zeide tot den admiraal //Maar ik begrijp niet, heer admiraal, dat zij het hunne bedienden niet laten doen!» In Amerika distilleert men het vuile water, waarmee de vloeren van herbergzalen geschrobd zijn geworden. Ieder vat vuil water levert 21 gallon spiritus. Een branderij te Cincinnatië verstookt jaarlijks 42,000 vaten van dat vuile water. Lopez, de dictator van Paraguay, is niet mak, maar zijne vrouw, die naar men meent eene lersche is en //van haar zelve Lynch heet," evenmin. Zoo werd een Fransch kapper eenigen tijd zoo streng gevangen gehouden, dat .hij het na zijne bevrijding bestierf alleen, omdat hij had beweerd dat mevrouw Lopez.... valsch haar droeg. //Wat hebben we van middag gesmuld!» zei onlangs een echte gastronoom tot een zijner vrienden- //Een over heerlijke kalkoen. We hebben er niets van overgelaten dan de botjes...." •/Met je hoevelen waart gij?» //Met ons tweeën!» was het antwoord. //Ik en de kalkoen?» //In Oliio had een predikant der Methodisten tot tekst gekozen: //En hij wierp een duivel uit.» Onder de preek verhief een brandewijnstoker van die plaats zijn stem, en riep: //Gebeuren zulke wonderen tegenwoordig ook nog?» De predikant echter ging met stoïcijnsche kalmte voort met preeken, en nu klonk de vraag ten tweeden male door de kerk. Toen de man echter ten derde male zijn vraag herhaalde, kwam de predikant, die, zoo als de meeste Methodisten-predikers, sterk en krachtig gebouwd was, van den kansel af, greep den lastigen rustverstoorder bij zijn kraag, en wierp hem met de woorden: //En hij dreef een duivel, in de gedaante van een brandewijnstoker,» de kerk uit. - De uitgeworpene gevoelde zich hierdoor beleedigd en stelde een aanklagt in, doch werd, als ver stoorder van de openbare godsdienst, met 50 dollars boete gestraft.» (Evangel. Kirchenzeitung). //Er is niets nieuws onder de zon» -deze spreuk uit de grijze oudheid kwam ons voor den geest bij het vernemen der volgende belangrijke mededeeling. Lottin de Laval is de naam van een man, die, behalve in Frankrijk, in heel de wetenschappelijke wereld met roem bekend staat. Deze heeft in een brief, die openbaar gemaakt is, de verzekering gegeven, dat het tegenwoordige Suez-kanaal niet het eerste kanaal is hetwelk de Roode- en de Middellandsche Zee verbindt. In overouden tijd bestond reeds zoodanig kanaal daar ter plaatse, op onderscheidene plekken in dat oord heeft de schrijver sporen daarvan teruggevonden. Het werd gegraven door Pharao Nékos, den zoon van Psammetichus het werd voltooid door Darius van Perzië, die Egypte schat- pligtig aan hem maakte. Het kanaal was een bron van rijkdom voor de omliggende volken. Onder de Romeinsche heerschappij droeg het den naam van Vloed van Trajanus. Kalif Al-Mensor deed in 767 dit kanaal dempen, om de oproerige bewoners van Medina te straffen. BENOEMINGEN EN VERPLAATSINGEN BIJ MARINE EN LEGER. Behalve den in ons vorig nommer reeds genoemden 2den luit. van het 1ste reg. vesting-artillerie is nog tot 2den luit. bij dat corps benoemd de sergeant M. K. Bisdom, van het 3de reg. F r a n k r ij k. Jl. Maandag heeft zich te Parijs bij het commissariaat van politie een persoon aangemeld, die voorgaf de mede- pligtige van Tropmann te zijn geweest. Tropmann, zoo meldt de Agence Havas, is weer even luchtig en vrolijk gestemd als voor zijn verhoor. Hij was zeer voldaan over zijn laatste conferentie met den heer Lachaud, zijn verdediger, en schijnt vol vertrouwen te zijn, dat zijn vonnis in cassatie vernietigd zal worden. Naar de Gazette des Tribunaux verzekert, heeft de ver oordeelde een verzegelden brief aan den procureur-generaal doen toekomen. Men verdiept zich in gissingen omtrent den inhoud van dit schrijven. Een der laatst verschenen nommers van de //Marseil- laise,» het blad van Rochefort, heeft weder een uitval tegen Napoleon III. Men leest daarin»Na de handhaving der constitutie, heeft de Keizer eene nieuwe mitrailleuse (snelschietkanonnen) uitgevonden. Lodewijk XV mestte varkens; Lodewijk XVI fabriceerde sleutels; Napoleon III vindt mitrailleuses uit. Overigens kan het een middel van inkomsten zijn; ingeval hem een staatsongeluk overkomt, kan hij wapensmid worden. Wie weet, of wij nog niet eenmaal in de toekomst in een prospectus lezenHuis Bonaparte, Brussel, Madelainestraat, n°. 47. Prijscourant: Mitrailleuses voor coups d'etat, doodende in de minuut tien menschen, 5000 francs; voor eenvoudige oproertjes, 3000 fr.klein model, 2000 fr.mitrailleuses voor berg werkers, die in de minuut 30 menschen dooden, 1500 fr. zakmitrailleuses voor heimelijke landingen 600 fr. Men verzendt naar de provinciën en het buitenland en geeft een behoorlijk rabat aan slijters. Engeland. Te Londen wordt voor den werkman de gelegenheid geopend, zijn eigen werk ten toon te stellendeze tentoon stelling zal den 1 Julij a. s. geopend worden. Werklieden van verschillende natiën zullen daar met elkander wedijveren. Kunde en overleg, handigheid en ijver

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1870 | | pagina 2