ADVERTENTIËN. Weerkundige Waarnemingen te Helder, Effecten-Beurs te Amsterdam. Correspondentie. zullen ddir worden ten toon gesteld en beoordeeld door bevoegde mannen, die getoond hebben de belangen van den handwerksman te kennen en daarvoor moeite, tijd en geld veil hebben. De Nederlandsche handwerksman, die in den vooruitgang van zijn vak belang stelt, beschame zijn land niet, maar geve zich de moeite, een of ander eigen werk voor de tentoonstelling in te zenden. Hij kan alle andere inlichtingen bekomen bij de plaatselijke commissiën. Te Liverpool is per telegraaf berigt ontvangen, dat het Engelsche handelsstoomschip Leith, zeventien en een halven voet diep gaande, op weg naar Bombay het Suez- kanaal zonder gevaar of bezwaar doorgevaren is. Te Liver pool liggen drie stoomschepen in lading om door dat kanaal naar Bombay te gaan. De Engelsche geestelijke Harry Jones maakt in de Guardian gewag van een Amerikaansch schoolfeest, waarbij de President der Vereenigde Staten het zwaar te verant woorden heeft gehad. In een der Zondagscholen van de Methodisten tot welke secte Grant behoort zou een jubileum gevierd worden, en men had Grant weten over te halen, het door zijne tegenwoordigheid op te luisteren. Op het tooneel van het gebouw, dat van binnen veel op een schouwburg geleek, zaten omstreeks 1100 meisjes- Scholieren in het wit gekleed, waaronder velen reeds vol wassen meisjes. Toen de President met zijne vrouw en eenige vrienden verscheen, ham hij, verwelkomd door een handgeklap, waaraan geen einde scheen te zullen komen, in eene der loges plaats, waar hij kalm en bedaard de feestelijkheden, voornamelijk in muziekuitvoeringen bestaande, dacht bij te wonen. Maar het noodlot, de schoolcommissie en de Amerikaansche heldenvereenigings-koorts hadden anders besloten. In het tweede deel van het programma prijkte het beroemde koor van Handel: ,/See, the conque- ring hero comes» (Zie, de held en overwinnaar komt). •Dit nummer greep men midden uit, en Grant, de levende held, moest tot illustratie er van dienen. Ofschoon de President er niet veel zin in scheen te hebben, wisten eenige leden der schoolcommissie hem ein delijk toch te bewegen, op het tooneel te gaan en zich daar achter een der coulissen te verbergen, tot dat men gekomen zou zijn aan de woorden//See, the godlike youth advaneing" (Zie de goddelijke jongeling nadert). Zoodra deze woorden werden uitgesproken, moest hij te voorschijn treden en zich op een voor op het tooneel opgerigten zetel neder zetten, waar hij dan ook, met het gelaat naar de toeschouwers gerigt en met een monsterachtigen bloem ruiker in de hand, blijkbaar niet voor zijn pleizier zat. Nadat het gezang was afgeloopen, verzocht men hem een toespraak te houden. President Grant is een verstandig man, en het is bekend, dat hij zoo zelden en zoo weinig mogelijk in het openbaar spreekt. Maar daar hielp thans niets aan hij moest sprekenHij sprak echter te zacht en weldra hoorde men roepen: «luider I luider!" hetgeen hij zoo verstandig was, voor een teeken te houden om af te breken en weder te gaan zitten. Daarmeê was zijn geduld echter nog niet genoeg op de proef gesteld; men noodigde hem thans uit, over het tooneel heen en weêr te loopen, opdat alle scholieren hem zouden kunnen zien. Die verzoeking was de jonge dames te sterk, zij stoven van hare stoelen op en vlogen op den «goddelijken jonge ling," die reeds bij de vijftig is, aan, om hem te kussen, waar zij hem maar beet konden krijgen; zijne ooren en oogen, zijn neus, mond en baard, alles was in aanraking met de lieve korallijnen-lippen der jonge dames. Het scheen of ze hem wilden verslinden, en langen tijd was er niets van hem te zien de President is niet groot dan zijn donker hoofdhaar, als ware hij een drenkeling, wiens hoofd even uitkwam boven zwellende golven van wit mouseline. Het gezigt was zoo bespottelijk, dat alle toeschouwers het uitschaterden; de arme President echter deed al zijn best, om uit dien draaikolk weg te komen, en zoodra hem dit, niet zonder veel moeite, gelukt was, maakte hij zich onmiddellijk uit de voeten. Hij zal zich zeker wel nooit weêr laten bepraten, om een schoolfeest bij te wonen. Men leest in de Times van Nieuw Iberië: In den nacht van Zaturdag op Zondag jl., heeft een vreeselijk ongeluk in ons rustig stadje rouw veroorzaakt. Zie hier de bijzonderheden, die ons van verscheidene ooggetuigen zijn ter oore gekomen. Het schijnt, dat, sedert den oorlog, de negers hier de gewoonte hebben des avonds in een der ledige huizen om Nieuw Iberië bijeen te komen, om, zoo als zij het noemen, een bal of //eene partij" te geven. DéAr, onder den invloed van slechte whisky en buiten het toezigt van de werkzame politie, worden zij somtijds zeer luidruchtig, tot groote last van de buren in den omtrek. Jl. Zaturdag werd in een huisje bij den stoomzaagmolen aan het uiterste gedeelte der stad, zulk een bacchusfeest gehouden. De sherif, de heer Stubinger, door pligtsbesef gedreven als openbaar ambtenaar, ging er heen om den konstabel, indien mogelijk, de orde te helpen bewaren en tevens om te trachten de gasten, misschien vroeger dan gewoonlijk, uiteen te doen gaan. Tot twee uren in den morgen viel niets buitengewoons voor, toen op dien tijd een gevecht, wezenlijk of voorgewend, tusschen twee negers ontstond, die de sherif nevens anderen trachtten van elkander te scheiden. Een van beide, die ondanks de waarschuwingen toch doorging, werd bij den kraag gevat door den sherif, die hem aanzeide, dat indien hij zich niet rustig hield, hij genoodzaakt zou zijn hem te arresteren. De neger, zich losmakende, trok een pistool en vuurde op den sherif. De kogel trof hem in de borst en doodde hem onmiddellijk. Door de verwarring, die daaruit volgde, kon de moordenaar door een achterdeur ontvlugten, en begunstigd door de nachtelijke duisternis, alle vervolging tarten. In plaats van verweg te vlugten, kroop hij onder een huis in de nabijheid, waar hij zich tot den vroegen morgen schuil hield. Zijne positie ongetwijfeld moeijelijk vindende, verliet hij zijn schuilhoek met voorzorg zich van zijn schoenen te ontdoen, voornemens zijnde dwars door de weide aan het loopen te gaan. Daar hij echter door eenige menschen was gezien, zette men hem na en een der achtervolgenden, die te paard was, had hem weldra ingehaald en gepakt. Terwijl de tijding van den moord van den afgeloopen nacht zich verspreidde, kwam men met den moordenaar in Mainstreet aan, waar zich reeds groepen begonnen te verzamelen en waar men onder ling over de kwestie discuteerde, welke straf men den moordenaar zou opleggen in geval hij ontdekt werd. Toen men hem zag, en op de vraag van één: Wat zullen wij met hem doen? werd herhaaldelijk van alle kanten geschreeuwd: Hang op! hangop! terwijl de menigte den gevangene langs Mainstreet voerde tot de straat die leidt naar de brug over de Bayou, welke brug in het midden met een houten boog overtrokken is, ongeveer 15 voet boven den wal. Onder weg had men zich, een touw- magazijn voorbijgaande, bereids een touw aangeschaft van ongeveer 40 a 50 voet lang. Het hoofd van het gemeentebestuur echter, wiens pligt dit was, trachtte toen de woedende daad, die men begaan wilde, te verhinderen, door de menigte te overreden om de wet haren loop te laten, maar zijne vermaningen waren vergeefs. De jammerende moordenaar smeekte intusschen de genade der menigte af. Op de vragen, die men hem betreffende zijn misdaad deed, bekende hij dat hij schuldig was, maar ver ontschuldigde zich op grond zijner dronkenschap, waarin hij verkeerd had op het oogenblik van den moord. Men bond hem toen met een zakdoek de handen op den rug, en deed hem het eene einde van het touw om den hals, terwijl het andere einde over het dwarshout werd gedaan. Men heesch hem op tot 10 a 12 voet hoogte, waar hij 1| uur bleef hangen, waarna het lijk in handen van den coroner gesteld werd; na het geregtelijk onderzoek, legden de negers het in eene kist en begroeven het. Duitscliland. Een nieuw bewijs voor de waarheid van het beweren, dat het bijeenverzamelen van zelfs de nietigste kleinigheden, waaraan schijnbaar hoegenaamd geene waarde toegekend wordt, de nuttigste gevolgen kan hebben, levert de te Berlijn bestaande vereeniging van verzamelaars van afge sneden of afgebeten sigarenpuntjes of kopjes. Ook in 1869 zijn haar van alle kanten, zelfs van zeer afgelegen oorden, aanmerkelijke hoeveelheden van zulke stukjes tabaksblaadjes toegezonden, zoodat zij uit de opbrengst daarvan.... aan zestien arme weeskinderen een kersgeschenk heeft kunnen geven. Elk kind kreeg: hemd, kousen, schoenen en een van warme wollen stof gemaakte jurk of buis, benevens koek, appelen en noten. Het kinderfeest werd Kersavond gevierd, ten huize van den heer Buszier, Georgenstrasse, n°. 41. De Pruissische Staats-Anzeiger berigt, dat het staats- ministerie eergisteren eene vergadering onder voorzitting van den graaf von Bismarck gehouden heeft. Het Chinesche gezantschap heeft den 5 dezer bij den Koning van Pruissen een afscheidsgehoor gehad. Het zou den volgenden morgen naar Dresden vertrekken, om zich van daar naar St. Petersburg te begeven. Nabij Bergen, in Duitschland, staat eene kerk, die geheel uit papier maché is vervaardigd. Het gebouw is van buiten rond, doch van binnen achthoekig en kan ongeveer 1000 personen bevatten. De reliefs, de beelden, het plafond, het dak, kortom alles is van papier maché, dat waterdigt is gemaakt door het met eene oplossing van verdund zwavelzuur, kalk en eiwit of tarwebloem te bestrijken. Kerkelijke Staat. Jl. Donderdag heeft de tweede algemeene vergadering van het Concilie te Home plaats gevonden. Deze vergadering ging met minder plegtigheid gepaard dan de eerste; ook de thans opgekomene volksmenigte was minder talrijk. De op het leerstellige betrekking hebbende handelingen van het concilie zijn nog te weinig gevorderd, dan dat er reeds eenigbesluit dienaangaande zou kunnen uitgevaardigd worden. Na afloop der mis heeft elke kerkvader in handen van den Paus eene Catholieke geloofsbelijdenis afgelegd, over eenkomstig het daarvoor onder Pius IV vastgestelde formulier, 's Pausen gezondheid is uitmuntend. Rusland, Behalve in Zwitserland, waar dezer dagen aan den dag is gekomen, dat in het kanton Zug nog de pijnbank gebezigd wordt, om beschuldigden tot bekentenis te dwingen, is ook in het Russische gouvernement Charkow het voort bestaan van dergelijk middeleeuwsch gebruik ontdekt ge worden. In het geregtsgebouw aldaar bevinden zich vertrekken opzettelijk daartoe ingerigt; er zijn kasten in den vorm van kleerenkasten, waarin de ongelukkige ge- folterden opgesloten blijven, meestal in een zoo bekrompen ruimte, dat zij niet kunnen zitten, staan of liggen, maar genoodzaakt zijn neêr tehurken. Bij het strenge onderzoek, ingesteld toen de hooge overheid met het feit bekend was geworden, vond men half levende geraamten op die wijze opgesloten.... en die in zulk een menschonteerenden toestand gebragt waren, omdat zij niet hadden willen bekennen de misdaden, waaraan zij schuldig waren, of waaraan men hen schuldig waande. De aanslag tegen het leven des czaars, waarvan wij onlangs melding maakten, en die had moeten plaats hebben door het doen derailleren van den spoortrein, waarin Z. M. zich bevond, schijnt in verband te staan met eene uitge breide revolutionaire zamenzwering, welke over geheel Rusland hare vertakkingen heeft. Het is gebleken, dat de I zamenzweerders zich ten doel stellen de tegenwoordige regering geheel ten onderst boven te werpen, den persoon lijken eigendom af te schaffen en het communisme, een gelijkmatige verdeeling van den grond naar gelang van de bevolkingssterkte der gemeenten, daarvoor in de plaats te geven. In de talrijke proclamatiën, die door de politie zijn in beslag genomen, wordt elk middel, dat tot bereiking van dat onzinnig ideaal zou kunnen dienen, zelfs moord, goedgekeurd en aanbevolen. Amerika. De New-Yersey spoorwegmaatschappij heeft onlangs een alarm-signaal bij de bruggen geplaatst. Wanneer de brug open is, en de trein stopt niet, zal de locomotief door dat signaal zoodanig beschadigd worden, dat de machine niet meer werkt en van zelf stopt. Het bestaat uit eene zwaar ijzeren plaat, die, als de brug digt is, voor het spoor komt te hangen; wanneer nu de machinist, bij mistig weder, dit sein niet ziet, wordt de ketel door de plaat aan stukken geslagen, en krijgt de machinist voor zijne onat- tentie den schoorsteen op het hoofd. (Landskeet). se i-s ja Uren. Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. Vochtigh. 1 procent. 1 Toestand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 7 12 zwtw. 13k. 747.03 -13.04 6.5 f4.1 0.86 Holwater 8 8 zwtz. 20„ 742.84 -17.23 6.6 f5.9 0.94 h 8 12 zwtz. 38„ 741.12 -18.97 7.8 +5.5 0.81 ii Weersgesteldheid: 7 Jan. 12 u. Helder, beneveld, winderig. 8 Jan. 8 u. Bewolkt, helder, wind, onstuimig. 8 Jan. 12 u. Helder, wind, onstuimig. 6 Jan. 7 Jan. Nederland, Werkel. Schuld 2+% 54 53+| dito h 63+ 63+$ 4 86 85+ Spanje, Obligatiën H„ 26A 26+ Portugal, Obligatiën 1853 3 33+$ 33+ Bdsland, Obligatiën 1798/1816. 5 ii 92+ 92+ dito bij Stieglitz 5 n 75+ 75+ dito 1864 5 ii 91+ 91 4+„ 81+ 82 dito 1867 4 n 64+ 64+ dito Poti Tiflis 3 82+ 82+ dito Spoorw. aand. ii 213+ 214+ dito Loten 1864 li ii 232 232 dito 1866 ii h 227 226 Oostenrijk, Obligatiën Metalliek 5 ii 47 47+$ dito dito 2+„ dito Nationale 5 ii dito rente Amst. 5 ii dito 1864. 5 ii dito 1865. 5 ii dito 1866. 5 H 3 ii 13+ dito 1864 3 i, 5+ BiV Griekenland, Obligatiën 5 9+ 9+ Turkije, Obligatiën 5 u 43A 43+ Amerika, Obligatiën 5 u 90+ dito 1882 6 ii 91+ 91+ dito 1885 6 ii 90+$ 90+ Debentures Ohio 8 ii 26+ Gecons. Atlantics 7 St. Paul en Pacific, le sectie 7 68+ 68+ ii ii ii n 2e n 7 67 67+ De in dit jaar verschenen nummers onzer courant zijn uitverkocht; dit is de reden dat we aan de aanvragen van nieuwe abonné's niet kunnen voldoen om ook deze te zenden. Heden ontsliep, zacht en kalm, na een langdurig doch geduldig lijden, ANATJE CORNELIA BAKKER, geliefde Echtgenoote van H. GOMES. Helder, 6 Januarij 1870. Heden overleed, na eene kortstondige ongesteldheid, tot mijne innige droefheidmijne geliefde Echtgenoote GEERTJE VLAMING, in den ouderdom van circa 43 jaren. H. VOS. Nieuwediep, 7 Januarij 1870. Heden overleed tot onze diepe droefheid ons Zoontje FREDERIK JOHANNES, in den ouderdom van 4 jaren en 6 maanden. A. VAN DEN ENDEN. A. M. VAN DEN ENDEN—VEEN. Nieuwediep, 8 Januarij 1870. Voor de vele bewijzen van deelneming hij het overlijden onzer geliefde Moeder, betuigen wij onzen hartelljken dank. GEZUSTERS KOORN.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1870 | | pagina 3