BUITENLAND. Nadere bijzonderheden omtrent de zaak van Prins Pierre Bonaparte. INGEZONDEN. Weerkundige Waarnemingen te Helder, die geraamd werden. Ook deelt hij mede, dat het gebouw nog dit jaar in gebruik zal worden gesteld. Wat het drooge dok te Willemsoord betreft, zegt de minister dat het gebrek niet ligt in het dok zelf, maar tusschen de twee dokken is een stoomgemaal, waarvan de zuigbuizen niet op genoegzam vasten grond gevestigd zijn, zoodat er scheuren zijn ontstaan, die hoe langer hoe grooter worden, en ten laatste het gebruik van het dok zouden verhinderen. Ter voorziening daarin zullen gepaste middelen worden aangewend. De minister verdedigt verder zijne inzigten omtrent aanbouw van oorlogsvaartuigen op particuliere werven. Hoofdstuk Marine is met algemeene stemmen aan genomen. Hoofdstuk Oorlog wordt na de verdediging door den minister, die o. a. verzekert, dat op dit oogenblik nog geene vermindering van doode en levende strijdkrachten mogelijk is met algemeene stemmen op één na aan genomen. Het Hoofdstuk Nationale Schuld wordt eindelijk met algemeene stemmen goedgekeurd. F r a n k r ij k. Men schrijft uit Parijs dd. 13 dezer: De politiek wordt heden, bij alle partijen, ten eenenmale beheerscht door het gebeurde te Auteuil. De opgewondenheid hier over is groot en algemeen! De uiterste partijen, zoowel de onverbeterlijken van de regterzijde als de onverzoenlijken van de linkerzijde, trachten uit deze gebeurtenissen politieke partijwapenen te smeden. Daar tusschen spelen ook de bladen hunne rol. Het Journal des Débats, dat deze gebeurtenissen met de meeste onpartijdigheid behandelt, riep gisteren zijnen lezers toe«Tegenwoordig ontbreekt er geen noodig gegeven meer, om het publiek omtrent de justitie in te lichten. Het is dus de pligt aller goede burgers om zich van eenen allezins te regtvaardigen opge wondenheid te onthouden, en het drama van Auteuil, even als alle daarmede in verband staande evenementen, welke eene vrije en grondige discussie nog zal aan het licht brengen, met onpartijdigheid te beoordeelen, en met ver trouwen de uitspraak van het geregtshof af te wachten. Wij achten het als zeker, dat niemand de pers-vrijheid zal willen verantwoordelijk stellen voor de buitensporigheden van 2 of 3 bladenmaar wij wenschen ook, dat de Keizer noch zijne regering solidair gemaakt worden met den moord, gepleegd door een bloetverwant des Keizers, doch onder omstandigheden, die nog nadere toelichtingen ver- eischen Parijs heeft weder zijn gewoon aanzien verkregen, en de rust is nergens gestoord geworden. In het faubourgs is men thans zeer ontevreden op Rochefort. Zijn oproeping tot opstand in de Marseillaise van 11 Jan. had de meening doen ontstaan, dat hij werkelijk het voornemen had, om het volk tot opstand aan te voeren. Of dit inderdaad zijn plan was, weet men niet; zeker is het, dat hij in dit geval verstandig heeft gehandeld, daarvan af te zien, want het volk bevond zich te Neuilly in den ware val. Aan de eene zijde lag het bosch van Boulogne, waar het van soldaten wemelde, aan den anderen kant had men de vestingwerken van Parijs en het overig gedeelte was door de Seine omgeven, waarover slechts de brug van Neuilly leidt. Dezen overgaande, komt men te Courbevoie, waar 6 tot 10,000 man troepen van de garde waren gestationeerd. Had men het lijk dus naar Parijs willen voeren, dan zou men aan de poort van Parijs tegengehouden zijn, en, in geval van verzet, ware een vreeselijk bloedbad aangerigt. Thans verklaart Rochefort in de Marseillaise, dat men den opstand niet moet beginnen, wanneer het voornemen daartoe vooraf aan de regering bekend is en dat het onmogelijk was, van Neuilly uit, Parijs in te nemen. Het was daarentegen uit den aard der zaak noodwendig zich eerst in de stad zelve van de noodige «strategische punten" meester te maken. De voltrekking van het doodvonnis van Tropmann, 'dat eerst op Zaturdag bepaald was, heeft nog niet plaats gehad. Op het plein der gevangenis la Roquette is het schavot reeds opgerigt. Den 10 April a. s. zal te Nancy een wedstrijd plaats vinden van vette, voor voeding bestemde paarden. De prijzen zullen bestaan uit zilveren en bronzen medailles en premiën. Engeland. De «Pall-Mall-Gazette» behelst het berigt van een orkaan, die de stad Limerick, in Ierland, erg geteisterd heeft. Eene menigte huizen zijn vernield en geheele huis gezinnen zijn onder de ingestorte muren begraven. Een groote schoorsteen viel door het dak van een huis en door vier zolderingen. Zestien personen zijn onder het puin weggehaald. Drie hunner waren ongedeerd gebleven, de overigen waren dood of doodelijk gewond. Duitschland. Op een bal te Marburg «verschafte" de luitenant O., gelijk hij zelf zeide, zich «het genoegen," een spoorweg beambte, den heer D., op de teenen te trappen. De heer D., die van geen «soldaten-druk" hield, betaalde hem die aardigheid met een zelfde «genoegen," hetwelk hem van de zijde des luitenants op een «burgerhond" kwam te staan. De heer D. zond zijn beleediger den volgenden ochtend een kaartje; er had een tweegevecht plaats en het gevolg daarvan was zeer ongelukkig voor den spoorweg-beambte. De officier hieuw hem namelijk den regterarm af. Vervolgens had zij zich nog voor de regtbank te verantwoorden wegens het misdrijf van tweegevecht. Ter teregtzitting gaf de éénarmige toe, dat hij de uitdager was geweest dat eene poging tot minnelijk overleg echter was afgestuit op de weigering des luitenants. Op requisitoir van het openbaar ministerie werd de heer D., «onder aanneming van ver zachtende omstandigheden," veroordeeld tot veertien dagen gevangenisstraf. De luitenant daarentegen kwam er bij den krijgsraad met acht dagen «huisarrest" af... Onder de ver zachtende omstandigheden, die de verdediger van den spoorweg-beambte aanvoerde, behoorde deze, dat zijn cliënt zich ongetwijfeld nu wel beteren zou, daar hij immers met den linkerarm in de toekomst niet meer vechten konl Kerkelijke Staat. Tot verbazing van alle vreemdelingen, die er zich evenwel mede verzoenen, wanneer ze de zaak van nabij kennen, bestaat er in Stokholm een gebruik, om de jonge meisjes, die verlangen te trouwen, gedurende eenigen tijd, als het ware, te kijk te stellen. Deze gewoonte mag niet zeer oud zijn, maar het volk is er zoozeer aan gehecht, dat het moeijelijk zou vallen, om er zich van te onttrekken en nog moeijelijker om ze af te schaffen. Wanneer de feestzaal met bloemkransen is versierd, en de inzegening van het huwelijk is geschied, dan heeft het volk het regt om in huis te komen, om haar, die de myrtenkroon draagt, te beschouwen. Naar verzekerd wordt, is pater Hyacinthe sedert den 3 dezer te Rome en in verkeer met een Franschen bisschop. In de congregatie heeft jl. Vrijdag de deken der legatiën er over geklaagd, dat de vaderen van het Concilie de geheimhouding niet genoeg in acht nemen en bij de discussiën te lang aan het woord blijven. Reeds meer dan 300 vaderen van het Concilie heb ben geweigerd het verzoekschrift te onderteekenen, waarin het tegenwoordig tijdstip geschikt wordt verklaard tot afkon diging van het leerstuk, dat de Paus onfeilbaar is. Ver scheidene anderen hebben een ontweikend antwoord gegeven. De tegenstanders hebben besloten een tegen-adres in te dienen. Rusland. Grootvorst Alexis heeft den 14 dezer den ouderdom van 20 jaren bereikt, en, bij deze gelegenheid meerderjarig verklaard, den eed van trouw «aan den regerenden Keizer en het vaderland» afgelegd, benevens «de handhaving van de troonopvolgingsregten en van het familie-reglement» bezworen. Gedurende deze plegtigheid werden alle klokken der hoofdstad geluid en 101 kanonschoten gelost.» Amerika. In den loop van het jaar 1869 kwamen te New-York 255,405 landverhuizers aan tegen 212,630 in 1868. Name lijk uit: 1868. 1869. Duitschland 101,989 96,814 Ierland 47,571 68,632 Engeland. 29,695 41,537 Zweden, 14,520 24,683 Schotland 7,390 10,411 Zwitserland 3,302 3,153 Frankrijk 2,811 1,024 Nederland 1,265 1,342 Denemarken 1,387 2,672 Noorwegen. 1,008 2,527 Italië993 1,540 Wallis 699 1,032 212,630 255,405 De Constitutionnel zegt in een opstel over het gebeurde met Victor Noir het volgendePrins Pierre is geen politiek persoon; zijne meeningen en inzigten verwijderen hem veel meer van het regeerende vorstenhuis, dan zij hem daartoe nader brengen, en het lijdt geen twijfel of, wanneer hij niet toevallig een Bonaparte geboren ware, het treurige voorval te Auteuil zou zich niet door een bijzonder ken merk onderscheiden van dergelijke gebeurtenissen, die in andere landen voorkomen, waar de vrijheid in de zeden nog niet door de gestrengheid der wetten gemagtigd werd. Maar er zijn menschen, die in dit jammerlijke drama een luidruchtige reclame voor hunne gevoelens, wij wagen het niet te zeggen: voor hunne industrie, hebben gezien. Pas had Victor Noir den geest gegeven, of teekenaars en jour nalisten waren reeds aan den arbeid. Van eene niet zuiver overgebragte tijding werd een politiek feit gemaakteen blad, hetwelk in gevaar verkeert, eene populariteit die op sterven ligt, vindt in dit voorval eene gelegenheid om zich er weêr boven te helpen, en zoo wordt voor ons een af schuwelijk schouwspel vertoond: de onverzoenlijken roeren de trom op een lijkbaar." Zie hier, volgens de Marseillaise, de woorden door Ulric de Fonville bij het graf van Victor gesproken: Burgers! Bij deze groeve, in tegenwoordigheid van allen, zweer ik, dat Victor Noir schandelijk vermoord is geworden door een Bonaparte! Zonder reden, zonder grond, zonder uittarting zijnerzijds, werd hij in koelen bloede voor mijne oogen gedood! Maar laat ons de boete afwachten! Krijgen wij niets van de Keizerlijke justitie, dan zullen wij onze toe- vlugt nemen tot de justitie des volks! Victor Noir, vriend, broeder, gij die met uw bloed de woning van een Prins hebt bespat, voor de heilige zaak der vrijheid, der repu bliek, ik zal u wreken! ik zal u wreken! ik zal u wreken!" Rochefort heeft op het graf niet gesproken; het was wel zijn voornemen, maar hij viel in zwijm en moest weggedragen worden. In de Marseillaise zegt hij echter: «Bij het aanschouwen van een bijna ongeloofelijken aanslag hebben twee honderd duizend menschen geroepen: Regt! Morgen zouden zij kunnen roepen: Wraak! Het is de eerste dag, en alle omwentelingen hebben er drie gehad!" Jl. Donderdag morgen werd met het getuigenverhoor in de zaak van Prins Pierre Bonaparte aangevangen. De heeren Ulric de Fonville, Paschal Grousset, Santon, de commissaris van politie te Auteuil, en anderen zijn opge roepen. De Prins bevindt zich nog steeds ïn de Conciergerie. De Débats deelt mede, dat de instructie der zaak van Prins Pierre Bonaparte niet zoo vlug gaat als men gedacht had. Er zijn niet vier, maar veertien getuigen opgeroepen. De Prins wordt beschuldigd 1°. van manslag op Victor Noir en 2°. van poging tot manslag op Fonville. Heden zal de geneesheer Tardieu getuigenis afleggen over de verwonding welke Victor Noir den dood heeft bezorgd en over het uithalen van den kogel. De regter van instructie heeft eene plaatsopneming te Auteuil gedaan, in het huis waar de ramp heeft plaats gevonden. De laatste berigten uit Parijs zijn: Nergens is de rust verstoordhet onweder is, zonder los te breken, overgewaaid en Parijs ziet er uit als gewoonlijk. Alles bijeengenomen, hebben de woelige dagen van den 12den en den 13den geen andere booze gevolgen gehad, dan een paar bloedige hoofden en een dertigtal arrestatiën. Men heeft van dooden gesproken, die zouden gevallen zijn doch dit praatje is ten eenenmale ongegrond. Figaro berekent dat den 12 dezer 150,000 werklieden hun dagloon misgeloopen hebben; derhalve rekenende 3 fr. per hoofd, zou dit eene totule schade zijn van 450,000 fr. De schouwburgen en openbare établissementen hebben 43,000 fr. minder ontvangen; een groot aantal winkels waren gesloten, derhalve 300,000 fr. verlies voor den handel; de schade aan de opengebleven winkels berokkend, mag op zijn minst op een millioen geschat worden. Voeg daarbij 30,000 fr. voor buitengewone politie-uitgaven, leger-rations enz., en men komt tot het eerbiedwaardige cijfer van «twee millioen.» Onder de regering van den heer Rochefort zouden wij minstens honderd dagen per jaar van die soort hebben, of: twee milliard op de begrooting voor buitengewone uitgaven Zijpe, Januarij 1870. Mijnheer de Redacteur! Waar het hart vol van is, loopt de mond van over. In deze gemeente hebben wij, zooals gij en de geheele omtrek wel weet, nog altijd het genoegen van door modderige wegen te kunnen baden. Naar ik verneem heeft het Polderbestuur thans besloten aan dien gezegenden toestand, waar vader en grootvader altijd zoo wel bij waren, een einde te maken, door alle de wegen te begrinden, tot groot nadeel van de ingelanden (namelijk van hun beurs) want begrijp eens: ze zeggen, dat hardmaken dier wegen moet/iOOOOO kosten en dat maar over 6000 bunders ik wil zeggen hectaren land omgeslagen, wat een geld moet dan een landeigenaar van 40 bunders (och ja, al weer abuis, die nieuwe namen willen er maar zeer slecht in; ik wil wel gelooven, dat de meeste mensehen er geen deci-, centi- of millipart van begrijpen, net zoo min als het Polderbestuur waar al dat geld van daan moet komen), ik wil maar zeggen, neen ik wil vragen, wat moet een boer die 40 bu... hectaren land bezit, dan wel betalen, als dat moet gebeuren 100000 guldens! is de rente daarvan geen 5000 guldens! en dan nog de noodige aflossing, waar moet het heendat kan best 2 per hectare lasten worden boven den bestaanden omslag, die evenwel al zoo ver schrikkelijk hoog is. Dat zal UEd. ook wel zoo voorkomen, als ik zeg, dat dit gemiddeld zoo wat 3, 4 en 6 guldens bedraagt, en daar zou dan nog die 2 bij moeten komen; 't is erg! heel erg! Ik ben maar blijde, dat ik al vast voorzien ben van èen jagtwagen, en mijne dochters (want die dienen dan toch ook met hun tijd meê te gaan) van het gouden ijzer, want ,anders kwam er met die kuren geen dvan. Nu redeneert het Polderbestuur hoogstwaarschijnlijk: als wij de weg aan de Groote sloot, de Belkmer en Boschweg allen hardmaken, krijgen wij denkelijk wel subsidie van de provincie. De geest des tijds vordert de hardmaking, daar al de omliggende polders worden of reeds lang zijn behard. Als wij goede wegen hebben zal de Zijpe van buiten meer in naam of aanzien komen. Wij bedingen afligt daardoor bij verkoopingen meerdere waarde voor onze landerijen, zoo ook bij verhuringen; ja zelfs durft het misschien redeneren: onze lasten zijn thans niet hoog en de pro ducten zijn duur. In den naburigen Anna Paulowna-Polder, waar het land veel mindere waarde heeft dan bij ons, moeten wel 14 per hectare worden betaald, dus zal het ons ook niet te zwaar vallen 5, 6 of 8 gulden te betalen. Maar ik bid u, M. de R., wat hebben wij met al die zoutelooze redeneringen te maken; wat gaan ons die vlasboeren in den Anna Paulowna Polder aan? Hebben zij daar pleizier hooge lasten te betalen, wij wenschen van dat genoegen verschoond te blijven. Wij hebben hier liever geld in de kas, of koopen er Turken voor, waar je 10 proc. voor krijgt. Yoor zoo een harden weg krijg je niets en wat dat in eer en aanzien komen betreft, ba! ik zeg maar: die de dubbeltjes heeft, die is in aanzien en wat meer zegt, dan krijg je ook verstand. Zie de wereld maar rond en gij zult met mij moeten erkennen, dat die bewering waarheid bevat. Ik zal daarom, zooveel in mijn vermogen is, dat plan van hardmaken tegenwerken en zeg maar: onze vaders en grootvaders hebben het ook zonder die harde wegen gered en je eigen belang gaat toch vóór het algemeen belang; of zouden de heeren van het Polderbestuur daar anders over denken? Z. S. (Landskeet). Windrigting en Kracht. Stand. Afw. nw. no. ono. ono. 0.7k. 1.4# 1.4# 2.5 Barometer mm. 765.48 f 5.23 775.59 f15.32 Thermometer C. -0 .SP o Stand. Afw. 5.4 3.6 1.4 1.5 f2.7 f0.8 fO.3 -1.3 778.26 +17.97 12 ono. 2.5„ 778.67,fl7.38 Weersgesteldheid: 16 Jan. 12 u. Digtbewolkt, goedweer. 17 Jan. 12 u. Digtbewolkt, goedweer. 18 Jan. 8 u. Bewolkt, weinig wind, 18 Jan. 12 u. Digtbewolkt, goedweer. 0.95 0.80 0.79 0.79 Toestand van de zee. Vlak.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1870 | | pagina 3