Door het Prov. gouvernement van Noordholland is jl. Donderdag aanbesteed: het driejarig onderhoud van de groote en andere rijkswegen in de provincie Noordholland, in 5 perceelen, gedurende de jaren 1870, 1871 en 1872. Daarvoor waren de minste inschrijvers: voor het 1ste en 2de perceel Gebr. Schonenburg, te Amsterdam, voor j 12,336 en 6339.97 per jaar; voor het 3de perceel L. T. Mijnlief, te Nijerkerk aan den IJssel, voor 5732 per jaar; voor het 4de perceel F. Yester, te Alkmaar, voor 5845 per jaar; voor het 5de perceel R. Kroon, te Buiksloot, voor 11,547 per jaar. Te 's Hage werd jl. Donderdag aanbesteed het maken van gebouwen en verdere werken aan het station te Middelburg; minste inschrijver was de heer Osinga, te Leiden, voor 259,100; en de voltooijing der afsnijding van de Maas door den Hedelschen Waard; minste inschrij vers de heeren Huisker, te Hedel, en de Vries, teKossum, voor 291,866. In de bijbladen der Staatscourant, bevattende het zittingverslag der Tweede Kamer van 17 en 18 Dec. jl., lezen wij aangaande de /Godsdienstige overdenkingen" van den heer Johs. Dyserinck, het volgend getuigenis vanjhr. F. de Casembroot: //Met genoegen heb ik gezien, dat de minister van Marine pogingen heeft aangewend om een zedelijken invloed op de manschappen te doen uitoefenen. Hij heeft namelijk gevolg gegeven aan mijn wensch, dat des Zondags op de schepen mogt worden voorgelezen uit een godsdienstig boek. Een zeer verdienstelijk leeraar heeft daarin volkomen voorzien, en ik zeg daarvoor den minis ter dank." Hierop heeft Zijne Excellentie de minister L. G. Brocx geantwoord //Toen ik straks zeide, dat de geachte spreker met niet één enkel voorstel ingenomen was, heb ik mij vergist; hij heeft zijne instemming betuigd met de door mij' ingevoerde verandering met betrekking tot een godsdienstig leesboek, dat verouderd was en thans is bewerkt voor elke gods dienstige gezindheid. Ik waardeer die instemming ten hoogste, vooral omdat de geachte spreker een woord van lof niet ontzegd heeft aan den bekwamen leeraar, die de bewerking op zich nam en zich van die zeker niet gemak kelijke taak naar mijne opvatting op eene uitstekende wijze heeft gekweten." Aangenomen het beroep naar Oost- en Westerblokker door den heer G. C. Balsem, pred. te Haringcarspel. Te Amsterdam bestaat sints eenigen tijd de volks schouwburg ,/Terpsychore en Thalia," waar de voorstelling op slechts 10 cents entrée is gesteld. Heden avond zal worden opgevoerd: //De armen van Parijs." De regtbank te Botterdam heeft jl. Donderdag een Engelschen matroos veroordeeld tot eene gevangenisstraf van eene maand. In den nacht van 8 op 9 dezer ontstond er in de Zandstraat aldaar tusschen eenige Engelsche zee lieden en ingezetenen een twist, bij welke gelegenheid de beklaagde een politieagent, die de rust trachtte te herstellen, een zoo geduchten vuistslag in het aangezigt heeft toe- gebragt, dat daardoor neus en mond zijn aan bloed ge sprongen. Wat onlangs als gerucht gemeld werd en naauwelijks te gelooven was, is geschied. Het drama //Tropmann», waarvan de menschheid gruwt, is NB. in Nederland oor spronkelijk bewerkt en eergisteren avond in den schouw burg van Louis Bouwmeester Co. te Botterdam opge voerd, met de aankondiging, dat de heer L. Bouwmeester de rol van Tropmann zou vervullen. Voor gisteren avond was eene tweede opvoering aangekondigd. Wel mag men vragen: waar gaan wij heen, nu het barbarisme zoo onbe schaamd te voorschijn treedt? (Dagblad.) Er is een wetsontwerp ingediend strekkende tot ont eigening, ten name van de provincie Groningen, van eigen dommen, noodig voor den aanleg van een kanaal, begin nende aan het afwaterings-kanaal van het Slochterdiep naar Farnrum op 90 meter ten westen van de zoogenaamde Nieuwestraat te Farnsum, en vervolgens in eene noord oostelijke rigting loopende naar het afwaterings- en scheep vaartkanaal van Groningen naar Delfzijl. Te den Horn, in Groningen, is een woning met land verkocht voor ƒ21,935, welke boerderij voor 38 jaar is ingekocht voor 4500. Dezer dagen werd op zekere hofstede in de gemeente Clinge eene zeker ongewone geneeswijze aangewend. Het betrof eene koe, die sedert 8 dagen had gekalfd en in voortdurend kwijnenden toestand verkeerde. De Vlaamsche veearts gaf voor recept twee ton bier met 300 eijeren, in vier dagen te gebruiken. eDat zou onfeilbaar helpen", en inderdaad de veronderstelling werd bewaarheid: de her stelde patiënt levert weder 2i emmer daags. Kostelijk huismiddel, dat zoo radicaal geneest en tevens op een 35 komt. Ingeval deze wijze van artsenijbereiding veld wint, gaan brouwerijen en hoenderteelt gewis een tijdperk van ongekenden bloei te gemoet. Men begrijpt ligtelijk, dat de boerin braaf te koken en vooral ook te waken had, opdat de geneesdrank niet in verkeerde magen teregt kwam. De Sint-Pieterspenning heeft in de laatste 10 jaren in het geheel opgebragt de zeer aanzienlijke som van 271,175,000 francs. Vele menschen hebben de gewoonte tot later uit te stellen, wat zij reeds dadelijk moesten verrigten. Altijd nog tijd genoeg meenende te hebben, zeggen zij //morgen" of //straks» te zullen doen, wat zij //heden» of op //Staanden voet» moesten ten uitvoer brengen. Die dralers, die talmers bragten het intusschen nooit ver in de wereld. Letten wij eens op de natuur. Indien deze zich al nooit overhaast, zij blijft toch ook nooit ten achteren. Wanneer de tijd daar is dat de knoppen der boomen uitbotten, dan gebeurt zulks; en vallen de bladeren af, dan is de tijd daartoe ook gekomen. En de zon, ook zij draalt nooit met opkomen of oudergaande maan heeft haar gezette tijden. Zelfs de kometen, hoe zij ook komen zwerven, verschijnen op den bepaalden tijd, ja! de eclipsen komen geene minuut te laat. In de bewegingen van het heelal, die door den wijzen Schepper verordineerd zijn, bestaat geen oponthoud. Hoe gaat het echter met den mensch, die zijnen vrijen wil heeft? De volbrenging van zijn pligt kan bij verschui ven; maar als hij dat doet, niet zelden bewerkt hij dan zijn ondergang. Wissels die men zonder noodzakelijkheid op de toekomst schuift, zullen gewoonlijk niet betaald worden. Men make daarom //tegenwoordig» tot zijnen bankier. Niemand zegge, dat hij //morgen» zal sparen, want daar door slaat hij //morgen» bankroet. Niemand toone //straks» berouw of doe //straks» boete, want //straks» zal hij gerigt worden. Een ieder houde steeds de gewigtige waarheid in gedachte, welke door de geschie denis en ondervinding is bevestigd, dat in de meeste ge vallen //straks» te laat is. (N. T. Ct.) Onder het opschrift: ,/De Geguillotineerde," behandelt de Gaulois de vraag of het hoofd van een geguillotineerde nog eenigen tijd leeft //Bezwaarlijk kan men akeliger inleiding schrijven voor de plegtigheid der toen nog aanstaande onthoofding van Tropmann, dan dat physiologisch betoog van dr. Pinel, dat het afgesneden hoofd nog bijna een uur blijft denken, en zonder bewustzijn dan nog wel twee uur blijft leven. //Blijft het hoofd van den onthoofde denken? Stellig ja! Eenmaal van den romp gescheiden, wat redenen hebt gij om te verzekeren, dat de dood onmiddelijk volgt? Het doel van het leven des ligchaams zijn de hersens, niet waar? Het orgaan van de rede en de gedachte, de zetel van het verstand? Welnu, dat verstand kan niet verwoest worden, als het orgaan niet gedesorganiseerd wordt hetzij door ziekte, of door waanzin, of door wonden of inwendige kwetsingen. Zoolang de hersenen of het hersen-vocht ongedeerd gelaten worden, blijven de hersenen gezond. //Doch bij onthoofding is er niets dan scheiding van het hoofd van den romp. De hersenen blijven ongedeerd. Het hersenvocht kan niet wegloopen evenmin als het bloed der slagaderen en aderen ten gevolge van de drukking der lucht. Dus de hersenen blijven gezond. Zij voeden zich gedurende eenige oogenblikken uit het bloed, dat door de drukking der lucht in de aderen gehouden wordt. Waarom zegt men dan, dat de gedachte op eens verdwijnt? De hersenen sterven, maar omdat zij niet langer gevoed worden en dus de warmte verloren gaat. //Doch eer het zoover is, verloopt er tijd. Als de voe ding of stofwisseling ophoudt, begint een periode van inertie, het leven werkt niet meer, maar is nog geschikt om weer in werking te komen.» Eindelijk//Zoo het hoofd van een onthoofde door geen enkele beweging de afschuwelijke en niet in te denken verschrikkingen van zijn toestand te kennen geeft, is dat, omdat dit physiek onmogelijk is: immers alle zenuwen, die de correspondentie uitmaken tusschen het hoofd en den romp zijn afgesneden. //Maar de zenuwen van het gehoor, den reuk en het gezigt blijven over, en een deel van de aangezigts-zenuwen. Beschouw die oplettend en wetenschappelijk. Zij bewijzen, dat het hoofd leeft, denkt, maar dat het, daar het zijn gedachten niet kan vertolken, onbeweeglijk wacht op den dood en de eeuwige vergetelheid." Vreeselijk, niet waar? Doch, geloof er niets van! De heer dr. Pinel, die bij Prins Pierre Napoleon geroepen is na het duel; die zijn artikel over die groote zaak in le Gaulois heeft geplaatst; die den volgenden dag een nieuw artikel met geleerde reclames tegen het geregtelijk. geneeskundig onderzoek van het lijk van Noir, waarbij hij zeide dat hij had moeten geraadpleegd worden, in bet licht gaf, is op het oogenblik een man a la mode. De onder- teekening van //le dr. Pinel», onder een artikel, is voor een blad als le Gaulois een fraaije reclame, en zulk een artikel in le Gaulois is voor dr. Pinel en zijn praktijk een uitstekende réclame. Als een journalist, die zijn vak ver staat, heeft blijkbaar de redacteur van le Gaulois er op gezonnen om de belangstelling in de twee groote feiten van den dag, Tropmann en den moord van Prins Pierre te combineren; van daar het artikeltje van dr. Pinel over de guillotine, dat een sensatie-artikeltje moest zijn. Een ieder bemerkt immers, dat, volgens de redeneering van den heer Pinel, het hart een eigenlijk min of meer overbodig orgaan zou zijn, en het voor de hersenen en het bewustzijn geen verschil zon maken, of het bloed circuleert of niet. Volgens dr. Pinel zouden, als ons hart stil ging staan, wij dat eerst na een uur ongeveer aan zeker malaise beginnen te bemerken. Daarenboven de oogen met al hun spieren en zenuwen blijven bij de onthoofding volgens dr. Pinel even ongedeerd als de hersenen; en, zoo lang een mensch in dit geval een hoofd zijn oogen tot zijn wil heeft, behoeft hij zijn natuurgenooten geen oogenblik in twijfel te laten, of hij leeft en bij zijn positieven is. Als de heer Pinel gelijk had, zouden dus zijn geleerde disser taties overbodig zijn, en zou het een feit van algemeene bekendheid zijn, dat een afgehouwen hoofd nog een uur lang leeft. In dat geval zou echter stellig de onthoofding niet als doodstraf gekozen zijn. Snijdt men van eenig ligchaamsdeel de verbinding met het hart af, zoo bevindt zich dat ligchaamsdeel in denzelfden toestand, als of het hart stil stond, alsof dus de dood begonnen was. - Doch de gelegenheid om met een sensatie-artikel de aandacht van de halve wereld op zijn naam als doctor te vestigen, zal den heer Pinel te veel waard geweest zijn! (Het Vaderland.) Naar het Dagbl. van Nederland uit betrouwbare bron I verneemt, is sinds eenige dagen de geheele Europesche diplomatie in rep en roer. Een incident zonder weerga, een voorval, dat ambassadeurs, ministers en residenten de haren van schrik doet verbleeken, heeft als een stormram de rustige rust der hh. staatsvertegenwoordigers verstoord, en als een paniek op de beurzen gewerkt. Wat toch is er geschied?!... Onze pen weigert het schier neer te schrijven. Aan het hof van Zijne Allerdoorluchtigste en Allerge- nadigste Koninklijke Hoogheid den Keurvorst van Hessen te Praag heeft namelijk eene ontzettende paleis-revolutie plaats gehad.... Hare Hoogheid de gade van den gekrenkten Keurvorst weuschte, dat men eene minnelijke schikking met Pruissen zou treffen. Zijne pruilende Hoogheid was echter zóó verbolgen over zoodanigen wensch, dat hij in zijne drift de statue van een Pruissischen Koning, die een zeer groot man was, het venster uitwierp. Met schrik en ontzetting geslagen, vraagt men elkander in hooge kringen af, wat van zulk eene heiligschennis het internationaal gevolg zal zijn. BENOEMINGEN EN VERPLAATSINGEN BIJ MARINE EN LEGER. De off. van gez. 1ste kl. J. J. W. de la Cour, laatst behoord hebbende tot het escader in Oost-Indië en vandaar den 15 dezer in Nederland teruggekeerd, wordt met dat tijdstip op non-activiteit gesteld. B L I T E L A X I). België. Jl. Zaturdag morgen is er te Leuven een afgrijselijk schelmstuk ontdekt geworden. Een koopman in vee van Hoelaert, nabij Groenendaal, was jl. Maandag naar Leuven vertrokken. Hij droeg eene som van 700 fr. met zich, die moest dienen om zijn vee te betalen. Sinds zijn ver trek had men van hem niet meer hooren spreken, toen men Zaturdag zijn lijk, ijselijk verminkt- en bebloed, in een bosch nabij Leuven ontdekte. Het lijk des ongelukkigen was met tien diepe messteken doorboord. De diefstal is de drijfveer van dit schelmstuk geweest, want het geld, dat de ongelukkige bij zich droeg, was verdwenen. De pleger dezer gruweldaad is onbekend. De politie doet ijverige nasporiingen, F r a ii k r ij k. De Figaro nam jl. Woensdag eene groote fantaisie in zijne kolommen op, een nieuw handboek voor den oproer maker van Parijs, waaraan wij om der curiositeitswille eenige paragrafen ontleenen: //1°. Met den inhoud van het dien morgen verschenen nommer der Marseillaise in het hoofd door Parijs flaneren, om poolshoogte te nemen omtrent den temperatuur der gemoederen en in den loop van den dag een voorwendsel tot demonstratie vinden. 2°. Hoogstens met zijn drieën zamenspraken te houden op de straat, om der politie geen argwaan te geven, die de verkeerde gewoonte en den zonderlingen smaak heeft om voor de openbare veiligheid te waken. 3°. Nooit voorbij eene kazerne gaan, omdat men daar de dwaze gewoonte heeft, de soldaten met chassepots te wapenen. 4°. Lid worden van eene geheime vereeniging, zoo geheim, dat niemand, zelfs niet zijne leden, iets van haar bestaan weten. 5 Revolvers dragen, maar de patronen vergeten, om ongelukken te voorkomen. 6°. Bemerken, dat de regering, ziende dat men zich vereenigd heeft om haar omver te werpen, eenige voorzorgen heeft genomen. 7°. Gezegde regering sommeren hare wapenen neêr te I leggen en ze te verdeelen onder het volk. Het gouvernement weigert. 8°. Schreeuwen dat men het volk wil vermoorden, maar innerlijk tot de beken tenis komen, dat de regering wel gelijk heeft. 9°. Den Keizer, de Keizerin, den Keizerlijken Prins, den Senaat, de afgevaardigden van regter- en linkerzijde, van regter- en linkercentrum, de ministers, de generaals, j de infanterie, de cavallerie, de Parijsche garde en de agenten, allen te gelijk vervloeken, maarze zorgvuldig vermijden. 10°. Zich genoegelijk over den buik streelen, zien dat men vrij welvarende is, de heeren Bochefort en Delescluze i bedanken voor de uiting van die vertroostende waarheid, dat men nooit een gezag moet aanvallen, dat zoo on handig is van zich te willen verdedigen. 11°. De republiek proclameren.... te huis op de vierde verdieping, bij het schijnsel eener petroleumlamp. 12 Ie ruste gaan en droomen, dat er geen belastingen meer zijn, geen octrooijen, geen huisbazen, geen patroons, dat de wijn 3 cent de liter kost, dat ieder regt heeft op een kip in den pot, maar bij het ontwaken bemerken, dat er toevallig meer potten dan kippen zijn. 13'. 's Morgens opstaan onder den indruk van deze gelukkige zinsbegoocheling; zich verbeeldende dat de waar heid gratis uitgedeeld wordt, een koopman in dagbladen van een pak exemplaren van de Marseillaise ontlasten en achter de traliën gebragt worden. 14°. Na opheldering van het misverstand naar zijne haardstede terugkeeren, om daar het overige gedeelte van zijn leven te slijten, geëerd en bemind als een slagtoffer van de groote manifestatie van den 34sten Pluviose, jaar 78.» De Figaro beschrijft als volgt de inhechtenisneming van den valschen concilie-vader te Rome: Op het oogenblik dat de bisschoppen, elk met zijn parapluie onder den arm, de vergaderzaal verlieten, schoten plotseling twee politie-agenten te voorschijn, die een hunner, en wel een der meest eerwaardigen, zonder verdere pligt- plegingen bij den kraag vatten. Heftige ontroering 1 onder zijn collega's; de monsignor protesteert met een

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1870 | | pagina 2