EXECUTIE VAN TROPMANN. donderende stem en slaat met de vuisten om zich heen, alsof hij het meer gedaan had. De agenten getroosten zich de hagelbui van stompen en oorvegen doch laten niet los. Daar werpen zich twee kardinalen als bemiddel aars tusschen de strijdenden. Naauwelijks echter had een der sbirren hun iets in het oor gefluisterd of hunne eminentiën traden vol schrik achteruit, en lieten, tot ver bazing en ergenis der omstanders, hun achtbaren geeste lijken broeder ter prooi aan de handlangers der openbare magt. Vraagt men naar de oplossing van dit raadsel? De genoemde kerkvoogd was niemand anders dan een indringer, die, onder myter en soutane, een even goed figuur maakte als de patriarch van Jeruzalem zelf. Dat zijne papieren in orde waren, zal minder verwondering wekken, wanneer men verneemt, dat hij zich de moeite had getroost van ze zelf te fabriceren. Intusschen doet zich de vraag voor: of het hem om de horologes dan wel om de geheimen der concilie-vaders te doen was. Misschien om beiden! Het Mémorial Diplomatique zegt, dat er in de werk zaamheid der diplomatie een stilstand opgemerkt wordt zoo als er in lang niet gezien was. Er is geene enkele onder handeling van gewigt tusschen de kabinetten aanhangig, zegt dat Parijsche blad; en de oudste diplomaten hebben geene heugenis van eenen tijd van zoo diepe kalmte in de onderlinge betrekkingen der gouvernementen. De handel in weggeworpen stukjes sigaar te Parijs vertegenwoordigt een jaarlijksch kapitaal van 250,000 francs. De personen die dezen bijzonderen sigaren- en tabakshandel drijven, zijn ten getale van ongeveer 200. Zij winnen een gemiddeld daggeld van 3 a 5 francs. Onder de huwelijken van het raadhuis te Eijssel af gekondigd, merkt men dat op van den heer Pierre Paux, officier van gezondheid en mejufvrouw Felicité Lelong, rentenierster. De bruidegom is 47 jaar en de bruid ongeveer 84 jaar oud. Engeland. Twee ontploffingen, door buskruid veroorzaakt, hebben aanmerkelijke schade te weeg gebragt. De eene bij den kruidenier genaamd Watkein, Worcesterstreet, te Brynmar. Een zijner magazijn-bedienden ging met een brandende kaars in een gedeelte waar kruid bewaard werd, en men veronderstelt dat een vonk op een der kisten gevallen is. Een verschrikkelijke slag deed zich op hetzelfde oogenblik in de buurt hooren en deed aan een aarbeving denken. De bewoners vlugtten uit hunne huizen uit vrees van ver pletterd te worden. Het kruidmagazijn werd totaal ver woest en een kapel, belendende het huis van Watkein, is geheel in de asch gelegd en een andere dreigt elk oogenblik in te storten. Van alle huizen in de straat zijn de glazen gesprongen, en er is geen enkel raam dat niet uit zijn verband gerukt is. De aangrenzende straten hebben allen meer of min geleden en de daken van verscheidene huizen zijn in brand geraakt. Men weet reeds dat eenige menschen zijn omgekomen, maar door de ontsteltenis en verwarring, die uit het gebeurde voortsproten, heeft men nog niet met juistheid het getal kunnen opgeven van hen die vermist worden. Voor het oogenblik telt men slechts zes dooden en twintig gewonden. Het tweede ongeluk gebeurde te Liturville, in Kanada. De ontploffing viel voor in een magazijn dat 2000 pond kruid en 4000 pond nitro-glycerine inhield, en die een oorverdoovend geweld veroorzaakte. Men meende niet anders dan dat de stad geheel en al verwoest zou worden, want van het eene einde tot het andere werd zij tot in hare grondvesting geschokt. De inwoners die door de schudding heen en weder werden geworpen, lagen op de straatsteenen over een uitgestrektheid van 100 meters en in alle rigtingen geleek de grond, als ware er een ploeg doorheen gegaan; boomen van een voet in doorsnede werden omver geworpen en als door den bliksem gespleten en van andere die staan bleven sloegen de takken af. Dikke palen die vele jaren in den grond hadden gestaan werden er uit gerukt en in de kruinen der boomen ge slingerd op een achtste mijl afstand. Steenen ter zwaarte van 10 a 500 pond werden in de verte geworpen. Dieren en vogels door schrik geslagen liepen en vlogen door alle rigtingen. Een enkele persoon, een bediende van het magazijn, heeft er het leven bij verloren. Deze glycerine- ontploffing is de hevigste tot dusverre bekend. Daar een wet, in de laatste parlementzitting aangenomen, der vrouwen, welke aan de voorgeschreven algemeene voor waarden van stemregt voldoen, de deelneming aan de ver kiezingen voor den gemeenteraad toestaat, is reeds een belangrijke schrede tot het verleenen van het kiesregt aan vrouwen gedaan. Op de gehuwde vrouw echter is geene parlementsacte van kracht, daar de regten en verpligtingen op haar echtgenoot rusten, niet op haar zelve. Snitschland. Hoe men in den schouwburg bevallen kan, al is men geen actrice en al staat men niet op een tooneel, konden de tooneelbezoekers jl. Vrijdag zien, toen de voorstelling in den schouwburg te Berlijn voor een oogenblik afgebroken werd, doordien een toeschouwster op een der galerijen het leven aan een welgeschapen zoon schonk. Zwitserland. Den 15 dezer is een aanvang gemaakt met de behan deling van het proces tegen den boekhouder Scharr, beschuldigd van verduistering van gelden, ten nadeele der bondsbank te Zurich, tot een bedrag van 3j millioen francs. Hij heeft zijne schuld reeds bekend. De dag voor de uitspraak was nog niet bepaald. Kerkelijke Staat. De Echo du Vatican deelt het berigt mede, dat men een valschen bisschop heeft gearresteerd, die in het bezit bleek te zijn van valsclie geloofsbrieven. De brave man had reeds vele zittingen van het concilie bijgewoond. Spanje. De republikeinsche partij in de Spaansche Cortes is van plan een wetsontwerp in te dienen, dat alle leden der familie Bourbon van den troon uitsluit. Eenig verschil tus schen de onderteekenaars heeft de aanbieding vertraagd, men hoopt ze echter spoedig uit den weg te ruimen. Rusland. De toestand van den Russischen czaar wordt er niet beter op. Zijn miltlijden verergert. Daarbij is hij zeer zwart gallig en sluit zich geheele dagen achter elkander op. Amerika. Een der New-Yorksche dagbladen deelt het volgende zonderlinge verhaal mede, betreffende een voorval, dat voor eenige dagen in gemelde stad plaats had. De heer Jones treedt de echtellijke woning binnen en gaat regelregt naar de kamer zijner vrouw. ,/Zeg eens, Amelia, wie was die heer, dien ik daar zoo even iin den gang tegen kwam?" Amelia. Mijnheer.... wel, die man, dat is mijn echt genoot! Jones. Je echtgenoot? Wel nu nog mooijer! En ik dan; wie ben ik? Amelia. Gisteren was je mijn man, mijnheer, maar heden ochtend heb ik me doen schei den en ben in het huwelijk getreden met den heer Smith. Gij ziet dus, dat ge in een vreemd huis zijt. Vertrek dus, mijnheer, als ik u verzoeken mag. De kaasmakerij heeft in de staten New-York, Ohio, Vermont, Massachusetss, Illinois, Wiscousin en Michigan op groote schaal plaats. Men vindt daar 224 fabrieken, die, van 1 Aug. 1868 tot 31 Julij 1869, 179,014 kisten, elk van ongeveer 32 kilo's afleverden. Het aantal kaas- fabrieken in de Vereenigde Staten en Canada wordt op 1000 geschat, met eene wekelijksche productie van 117,250 kisten. Voor het hof van policie van Toledo stond zekere Mary Goldsborough teregt, beschuldigd van mannenkleêren te hebben gedragen. De beklaagde, die er als 'een zeer aardig jongmensch uitzag onder haar mannelijk costuum, kon zich maar niet begrijpen, dat zij teregt stond omdat zij die en die kleederen en geen andere verkoos te dragen. Zij verklaarde, reeds zeven jaar lang het mannelijk gewaad te hebben gedragen, waarover men haar nooit lastig was gevallen, ja, waarover men zelfs geene verwondering aan den dag had gelegd. Op jeugdigen leeftijd als wees achter gelaten, had zij het besluit genomen, om door eigen hulp in haar onderhoud te voorzien. Om gemakkelijker aan werk te komen, had zij mannenkleederen aangetrokken, en zoo was zij twee jaar koetsier van een omnibus te Cleve- land en verscheidene maanden schipper op het kanaal ge weest. Niettegenstaande die uitmuntende redenen voor haar gedrag, werd Mary tot 13 doll. boete veroordeeld, waarvan zij er slechts 5 kon betalen. Het hof nam daarmede ge noegen, mits zij onmiddelijk naar Cleveland, haar geboorte plaats, zou vertrekken. Op de tentoonstelling, die in het najaar van 1869 te Jacksonville, in Florida, gehouden werd, kon men oranje appels van 20 a 25 centim. middellijn bewonderendrie boomen van die nieuwe soort hebben twaalfhonderd vruchten opgeleverd. Een te Francisco verschijnend blad waarschuwt tegen vervalschte thee, die uit de bladen van de Californische //Charrapal" bestaat, en bij groote hoeveelheden naar China vervoerd wordt, om vandaar teruggezonden te worden als echte Chineesclie thee, waarmede zij, wat reuk en uiterlijk betreft, veel overeenkomst heeft. Woensdag morgen te zes ure zijn de heeren Claude, chef der politie, Laubquin, politie-commissaris van de wijk en Grozé, aalmoezenier, in de cel van Tropmann gegaan. Tropmann had een onrustigen nacht doorgebragt en op het oogenblik, dat zij binnenkwamen, zat hij te schrijven. Met veel kalmte hoorde hij de noodlottige tijding aan. //Ik blijf volharden", zeide hij tot den heer Claude, //in mijne verklaring, dat ik medepligtigen heb. De veroordeelde is vervolgens eenigen tijd met den aal moezenier alleen gebleven. Het gesprek met den priester heeft niet lang geduurd. Kwart voor zeven ure kwam de beul den ongelukkige halen. Tropmann behield onder het maken van al de treurige toebereidselen zijne gewone kalmte en tegenwoordigheid van geest. Toen hem echter, na het afnemen der biecht en terwijl de priester met eene zachte stem de gebeden der stervenden las, het haar werd afgeknipt, scheen hij tot zich zeiven in te keeren en het volle bewustzijn van zijnen vreeselijken toestand te hebben. Zoodra echter zijn blik op. den apotheker der gevangenis gevallen was, wien hij den vorigen dag nog om vergif voor zich zeiven of, gelijk beweerd wordt, tot het uit den weg ruimen zijner bewakers gevraagd had, namen zijne gedachten blijkbaar weder een anderen loop. Bij het uittreden uit de gevangenis, toen hij het schavot eensklaps vlak voor zich zag, beving hem eene duizeling, maar na door den aalmoezenier toegesproken te zijn herstelde hij zich en stapte, door dezen en den scherp- regter ondersteund, voort. Aan den voet van het schavot omhelsde hij den geestelijke twee malen, en zeide: »Ik vraag God om vergiffenis!" Op de treden van het schavot keerde hij hoofd nog om en zeide, met eene duidelijk ver staanbare stem, tot den priester: //Zeg wel aan den heer Claude dat ik medepligtigen heb." Men deed hem den dwangrok uit. Zijne armen werden met lederen banden aan het lijf gebonden. Vervolgens maakte men de boeijen los waarmede hij vast zat. Eenige minuten voor zeven ure was dit alles afgeloopen. Op klokslag van zevenen, ging het hek open; de sombere stoet kwam op het plein voor de gevangenis la Roquette, en weldra stond Tropmann aan den voet van het schavot. Aan het Journal des Débats ontleent men nog de vol gende bijzonderheden omtrent de executie: Met veel moeite beklom hij de tien trappen van het schavot, ondersteund en als het ware voortgedreven door den beul. Men plaatste hem voor de bascule, die onmid delijk neêrviel, maar op dat oogenblik ontwaakte in dien man de dierlijke aard, die hem tot zijne gruwelen had gedreven. Zijne zelfverloochening liet hem in den steek en hij wilde niet sterven. Hij week ter regterzijde uit en, door den beul weêr naar het midden van het schavot geduwd, bood hij weerstand en ontwikkelde daarbij met eene buitenge wone wilskracht die behendigheid, buigzaamheid, die vlug heid en kracht, die hem in den gruwelijken nacht van Pantin zoo afschrikwekkend hadden gemaakt. Met den buik tegen de bascule leunende, boog hij zich met geweld in eene kromme houding, wierp het hoofd vooruit en reikte met de beide schouders over de halve- maansgewijze opening, waarin zijn hoofd besloten moest worden. De beulsknecht greep hem bij de haren en stiet hem achterwaarts, terwijl de beul hem bij den nek vatte om hem op zijne behoorlijke plaats te brengen. Tropmann, het hoofd met eene snelle beweging wendende, beet den beul in de hand, maar dit belette dezen niet om met zijne bekende kracht en behendigheid den weerspannige meester te worden en zijn hoofd juist in de lunette te passen. Het mes viel en het ligchaam van Tropmann verdween in de mand. De executie duurde slechts 20 seconden. Wat het schouwspel buiten de gevangenis betreft, dat was eigenblik het belangwekkendste. Het plein van la Roquette was nacht aan nacht de verzamelplaats van een bende gemeen, die daar in de open lucht huisde. //Verbeeldt u een kermis bij nacht zonder verlichting," schrijft een der verslaggevers van de teregtstelling, //kraampjes, kooplieden met kruiwagens met koek, worst, brandewijn, koffij, pruim- en rooktabak, krautenverkoopers, jongens met banken te huur, met planken op tonnen, met stoelen, allen schreeuwende, joelende, gillende, zingende, scheldende en vooral vechtende. Mannen met kielen aan, vroegen de voorbijgangers of zij een plaats wilden huren in een boom, waarbij zij van den vorigen avond af wacht hebben gehouden. Alle vensters zijn verhuurd. Zoo als altijd waren er veel vrouwen en dubieuse dames, Mevrouwen der halve wereld of der wereld van gevlekte Sinas appelen, zoo als Dumas ze noemt." En, ziehier nu de executie zelve, van buiten gezien, volgens een ander verslaggever. Tegen kwart voor zevenen, door de duisternis, die nog pas schemering begon te worden, zagen wij een paar mannen in het wit en een in het zwart op een verhevenheid voor de poort der gevangenisde man in het zwart was de beul de anderen waren zijne helpers. Het kwam ons voor, dat het vreeselijk werktuig werd nagezien, in orde gebragt en klaar gemaakt. Die zwarte en witte gedaanten zag men een poos zich bewegen, boven komen, naar beneden gaan, weêr boven komen, tot dat men eindelijk bij de poort van de gevangenis het licht van een lantaarn zag. Toen was er blijkbaar meer te doen en zag men dat er meer menschen waren, op de trap van het schavot en op de verhevenheid, en geen 25 tellens later, terwijl het merkbaar licht begon te worden, zagen wij mannen, die den vloer van het schavot aanveegden, de stellaadje daarboven op uit elkaêr namen, en de balken en planken op een soort van groen laken beneden neêrlegden. Alles was reeds afgeloopen. Ik kan stellig verzekeren, dat //hoegenaamd niemand" behalve de garde te voet, die rondom het schavot geposteerd stond, iets meer van de exe cutie heeft kunnen onderscheiden, en het eigenlijke oogen blik had kunnen aangeven, waarop de executie heeft plaats gehad; noch ook zou hebben kunnen zweren, dat het hoofd werkelijk gevallen was. Alles is gebeurd in schemer-donker en de executie kan niet gezegd worden publiek te zijn geweest." Een andere bijzonderheid van dergelijke plegtigheid is het reifu, dat de beul teekent, wanneer de geregtigheid hem den mensch overlevert, dien hij aan haar te verantwoorden heeft. Het luidt: De Londensche overheid past steeds strenge straffen toe op de mishandeling van dieren. Een onverlaat die eenige dagen geleden eene kat op onbeschrijfelijke wijze gemarteld en vervolgens gedood had, werd tot 3 maanden gevangenis veroordeeld. Twee zijner makkers, die tegen woordig waren en gedeeltelijk de hand leenden, moeten ieder 3 p. st. boete betalen. De hoeveelheid goud sedert 1849 (het jaar der Cali fornische goudontdekking) in Engeland verkregen, wordt op 63,000,000 p. st. geschat. In Edinburg had dezer dagen een zeer talijk bezochte vergadering ten gunste van het stemregt der vrouwen plaats. De heer Duncan Maclaren, lid van het Lagerhuis, was president, en behalve den heer Jacob Bright namen nog andere parlementsleden aan de vergadering deel, waar onder dr. Lyon Playfair en Sir David Wedderburn. Een reeks van besluiten ten gunste van het stemregt der vrouwen werd aangenomen, waaronder een van dr. Playfair, hetwelk inhield, dat vrouwen, die eigenaressen van huizen en landerijen zijn, onder gelijke omstandigheden als mannen, kiesgeregtigd zijn zouden. Om zijn voorstel te motiveren haalde hij het voorbeeld van de bekende weldoenster, miss Burdett Couts aan, en vroeg, waarin de meerderheid van den man dan toch bestond, dat de bediende van miss Burdett Couts stemgeregtigd kon zijn, terwijl deze dame zelve met haar groote sympathieën en haar practische weldadigheid van het stemregt was buitengesloten.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1870 | | pagina 3