INGEZONDEN. Weerkundige Waarnemingen te Helder, F r a n k r ij k. Het getuigenverhoor in de zaak van Anteuil is den 24 dezer voortgezet. Er zijn zeven personen door den raads heer-instructeur verhoord, waaronder zich een geneesheer, twee redacteurs van le Figaro en een redacteur van la Marseillaise, de heer Sauton, bevonden. Men verzekert, dat de heer Rochefort niet in hooger beroep komen zal van het tegen hem uitgesproken vonnis. L'Univers, een Catholiek dagblad van Parijs, heeft het volgende berigt ontvangen in een telegram uit Rome van 23 dezer: „De indiening van het aanzoek om vast stelling van het leerstuk der pauselijke onfeilbaarheid, die heden had moeten geschieden, is eenige dagen uitgesteld. Een der verdienstelijkste medewerkers van den Parijschen Figaro, de heer Alb. Wolff, zijn gevoelen omtrent de al dan niet afschaffing van de doodstraf in het midden latende, neemt de handschoen op voor de vele ongelukkigen, maar eerlijken in den lande, die op redelijker gronden aanspraak zouden kunnen maken op bescherming hunner meer bevoor- regte natuurgenooten dan het ras der moordenaars de voortdurende schrik van de maatschappij. Hij zegt aan het slot van een belangrijk artikel het volgende „Is de maatschappij dan tot dien trap van volmaking geklommen, dat de Vertegenwoordigers van het land voor taan slechts aan het welzijn van beroemde misdadigers behoeven te denken, terwijl het lot van de eerlijke lieden voor goed verzekerd is? Meent gij dan in ernst dat mannen, die een hart in den boezem ronddragen, geen waardiger wezens voor hunne sympathiën zouden kunnen vinden dan mijnheeren de moordenaars, wanneer zij maar even rondzagen? Gelooft gij dan niet dat het een eerste pligt is aan de brave menschen te denken, vóór te zinnen op de verbetering van het moordenaarsras, en vergeet gij dan, dat gij en ik, op ieder uur van den dag, op onzen weg menschen ont moeten, die de belangstelling nog wel in eene andere mate wekken dan kindermoordenaars? Het zij zoo! schaft de doodstraf af! Welke ook mijne overtuiging te dien opzigte zij, ik bezweer u, dat ik door geen enkele pennestreek de groote drijveêren van uwe edel aardige overtuiging zal trachtten te verzwakken. Maar vóór ge aan de moordenaars denkt, beveiligt eerst het leven dier eerlijke lieden. Er is een groote straf, afgrijselijker dan die, welke de beul op het plein van la Roquette aan de moordenaars doet ondergaan. Elk oogenblik toch zien we uit de maat schappij wezens verdwijnen, veel meer ons medelijden waard, dan de moordenaars van kinderen. Schaft de doodstraf af, zoo ge wilt, maar begint vooraf de dood der ellende op te heffen! Yóór de hoofden te tellen die in de mand der guillotine vallen, telt eerst de ellendige levens, die, van kracht beroofd en uitgeput van den strijd, op vlieringjes wegkwijnen; de strop, die een eerlijk man moedeloos om zijn hals knoopt, is nog onteerender voor de menschheid dan het zwaard van den beulde houtskoolwalm, die de wanhopige vrouw doet sterven, waar zij zich verlaten ziet door haar verleider, is nog somberder dan de guillotine! Wetgevers! Wijdt eerst uwe belangstelling aan die grijs aards, die, na een werkzaam en eerlijk leven, uit broods gebrek stervenRedt eerst het leven dier armoedige kleinen, die geboren worden als in het slijk en sterven op de straten! Let eerst op die beklagenswaardige meisjes, die de ellende tot losbandigheid voert, zoo de Seine niet haar verwelkt ligchaam wegvoert. Redt het leven dier vrouwen uit het volk, die, om hare kinderen te voeden, eene arbeid moeten verrigten, welke hare gezondheid ondermijnt en haar den dood in de armen voert. In het bagno van Toulon heeft eene revolutie onder de veroordeelden plaats gevonden. Zij rotteden te zamen, beleedigden de wacht, verbrijzelden alles wat hun voorkwam, zongen .de „Marseillaise," en riepen: „Leve de vrijheid!" Het geheele garnizoen trad daarop onder de wapenen, en reeds den volgenden mogen was men den opstand meester. De raddraaijers ontvingen in tegenwoordigheid aller overigen de bastonnade, gelijk men weet een vreeselijke straf. Een getal van 200 mannen en zes vrouwen, welke aan dezen opstand hadden deelgenomen, zullen naar Cayenne worden vervoerd. Engeland. Steeds klemmender worden de vertoogen der Erigelsche bladen, om het der regering duidelijk te maken dat er iets moet worden gedaan om het steeds toenemende pauperisme, dat de maatschappij steeds ernstig bedreigt, tegen te gaan. De Times en andere bladen achten geen middel beter dan emigratie; zij verlangen dat de staat daartoe krachtig de hand biede en aanzienlijke sommen zal opofferen, om de arbeiders, die in Engeland gebrek lijden, naar de koloniën over te brengen, waar zij niet alleen brood, maar zelfs goud kunnen vinden. De regering luistert niet naar die raad gevingen. Emigratie wil zij moreel steunen, maar verder verlangt zij niet te gaan. Daarentegen wenscht zij een der hartaderen van het pauperisme de dronkenschap aan te tasten en een wetsontwerp in te dienen tot regeling van het toezigt op kroegen en het slijten van sterken drank. John Bright een der schoonste figuren van het Engeland der 19de eeuw, zoo als de Spectator de „minister-tribuun" noemt heeft te Manchester verzekert, dat het gouver nement zou trachten een einde te maken aan de grootste der nationale zonden. Reeds vroeger werd medegedeeld, dat de regering daarbij een geheel anderen weg verlangt in te slaan, dan de „Anti-liquor League," wier zoogenaamde „Permissive Bill" zij steeds ernstig bestreed. Dat inderdaad voorziening in den bestaanden toestand hoogst noodzakelijk is, bewijst op nieuw een statistiek, die voor eenige dagen het licht zag. Daaruit toch blijkt, dat het aantal der zoogenaamde jenever-paleizen in Engeland en Ierland gedu rende het jaar 1869 tot 85,414 geklommen is, dat is 2255 meer dan in 1868, en dat het aantal bierhuizen in die jaren van 44,623 tot 49,130 is vermeerderd. In Engeland wordt een practische verandering voor de formulieren van telegraphische berigten ingevoerd, waarin ieder dépêche op vijftig woorden gerekend en voor ieder woord een bepaalde ruimte is aangewezen, zoodat degeen die eene dépêche schrijft, altoos dadelijk weten kan hoeveel woorden hij nog bijvoegen kan. Hiermede worden de bij het tellen der woorden zoo dikwijls voorkomende abuizen, die soms groot verschil in de kosten kunnen teweeg brengen, vermeden; en aan afzenders en telegraaf-beambten groot gemak bezorgd. De Engelsch-Indische telegraaflijn is gereed en zal binnen kort in werking gebragt worden. Eene dépêche van twintig woorden van en naar Britsch-Indië zal kosten: voor Londen 71 fr., voor Noord-Duitschland 661 fr.; voor Rusland 60 fr., voor den Kaukasus 52 fr. en voorPerzië42fr. In een schrijven uit Rome van 19 dezer wordt door den correspondent van het Londensche Daily News als zeker gemeld, dat het Yaticaansch Concilie in de maand Mei e. k. tot den herfst zal worden verdaagd. Linnen, katoen en papier, zijn tot nu toe de stoffen geweest waarvan de kraagjes vervaardigd werden. De papieren kraagjes, volkomen op linnen gelijkend, worden vooral op reis gebruikt. Nu is men in Engeland echter begonnen duurzame kraagjes te maken, uit zeer dun blik vervaardigd en wit verlakt, die met zeepsap afgenomen kunnen worden, en na langdurig gebruik slechts op nieuw verlakt behoeven te worden. Een in vroeger jaren ontslagen dief, de heer Edward Wright, te Londen, thans een bemiddeld en eerlijk man, heeft jl. Woensdag op een diner genoodigd alle dieven uit de zuidelijke wijken, die hun straf uitgediend hadden en aan zijn hotel een entrée-kaartje kunnen halen. Hij kreeg 200 gasten, meest jonge mannen. Aan het dessert stelde hij een toast in op de bekeerde dieven, en gaf aan het slot daarvan aan ieder een mars en een shilling met de ver maning om, gelijk hij zelf begonnen was, in plaats van dieven te blijven, eerlijke marskramers te worden. Met het oog op het spreekwoord„ventre affamé n'a pas d'oreilles" had de heer Wright groot gelijk zijn poging tot bekeering aan het dessert van een diner te doen. Of echter die 200 gevulde magen wel ooren gehad hebben naar zijn vermaningen, is de vraag. In de Roomsch-Katholieke St. J ozefskapel te Liver- pool is jl. Zondag avond door een beschonken persoon wanorde gesticht. Gedurende de opschudding werd door iemand „brand!" geroepen. De zeer talrijke menigte drong naar de deuren en nadat het gedrang had opgehouden, zijn 16 lijken, allen van volwassen personen, gevonden. De Liverpoolsche bladen deelen zeer wijdloopige ver halen mede omtrent het ongeluk dat jl. Zondag in de R. C. kerk St. Joseph te Liverpool plaatshad. De avond dienst was den vorigen Zondag zóó druk bezocht geworden, dat het nu noodig werd geoordeeld om zoowel in de kerk als in het schoollokaal, dat onder de kerk gelegen is, dienst te houden. Dit lokaal is slechts van één deur voor zien. Reeds vóór den aanvang van den dienst was de school eivol. Depriester had zijne predikatie schier voleindigd, toen een dronkenman uitriep: „Zeg eens, me dunkt, dat het nu lang genoeg is!" Onmiddellijk daarop hoorde men van alle kanten„Gooi hem er uitPogingen werden in het werk gesteld om hieraan te voldoen, doch de dronkaard verweerde zich krachtig, zoo dat er een geregelde vecht partij volgde. Er heerschte de grootste verwarring toen men plotseling den valschen alarmkreet hoorde: „brand!" „brand!" Hierop ontstond een paniek. Sommige personen sprongen van de galerij af, anderen sloegen de vensters in, om zoodoende de straat te bereiken. Er was een vreese- lijk gedrang; maar indien niet het meerendeel rustig was blijven zitten dan voorzeker zouden er nog oneindig meer ongelukken hebben plaats gehad, dan thans het geval is. Zestien personen vonden den dood. Hunne lijken waren schier onkenbaar; ze waren in den letterlijksten zin des woords vertrapt en vertreden. De Flax Extension Association, de Vereeniging tot bevordering van de Vlasteelt, hield den 21 dezer te Belfast hare derde algemeene jaarlijksche vergadering. Uit het uitgebragte rapport bleek, dat, hoe moeijelijk de taak der Vereeniging ook was, hare pogingen toch reeds schoone vruchten beginnen te dragen. In 1869 werden er 22695 acres meer bebouwd dan in het vorige jaar, terwijl de opbrengst per acre meer was dan in 1868. De oogst kan geschat worden op 35670 ton. De Vereeniging beijverde zich om de landbouwers zooveel mogelijk met raad bij te staan, opdat het Vlas goed zal worden behandeld; ettelijke rentelooze voorschotten werden aan de boeren verstrekt, markten geopend, enz. Door de vergadering werd eene som van 200 p. st. beschikbaar gesteld om te dienen als prijzen voor hen die het best gezwingeld Vlas ter markt zouden brengen. Kerkelijke Staat. Volgens eene te Rome uitgevaardigde verordening zal het carnaval er dit jaar, niettegenstaaude de aanwezigheid der kerkvergadering, evenals in de laatste jaren met open bare vermakelijkheden worden gevierdgemaskerde optogten blijven verboden. Amerika. Te New-York heeft een 16jarige knaap zich voor het hoofd geschoten, omdat.... ja, omdat het meisje, op wie hij goed had gevonden verliefd te worden, niet met hem wilde schaatsenrijden. Welk een buitengewoon fijn eergevoel moet dat jonge Amerikaantje hebben gehad! In Mississippi is de predikant Revels, een neger, door de wetgevende kamers tot lid van den senaat der Unie gekozen. De vrees, reeds lang gekoesterd, dat een der zeven Haringbuizen alhier uitgerust en behoorende aan belanghebbenden in deze Stad, door de najaarsstormen des vorigen jaars zou zijn verongelukt, is zoo goed als zekerheid geworden. Daar er sedert 25 Oct. jl. niets van het schip vernomen is, twijfelt niemand er aan, of eene be manning van 15 koppen heeft den dood in de golven gevonden. Zeven Weduwen en Zeventien Weezen betreuren niet alleen hunne echtgenooten en vaders, gelijk sommige ouders hunne kinderen, de eersten hebben daarenboven hunne broodwinners verloren. Het visschersbedrijf, dat in den regel Weinig meer dan een sober bestaan oplevert, schoon gepaard met veel ontbering en gevaar, geeft zelden overwinst. Deze ramp heeft dan ook in de getroffene huis gezinnen gebrek gebragt. Ons Gemeentebestuur heeft de ondergeteekenden verzocht, zich tot eene Commissie te vormen, die maatregelen mogt beramen, om in den nood der achtergeblevenen te voorzien. Zij hebben onmiddelijk eene inzameling bij de ingezetenen gedaan, die een voor onze Stad aanmerkelijke som bedraagt. Doch er is veel meer noodig, zullen wij gedurende eenigen tijd door eene wekelijksche toelage de behoefte lenigen. Is de uitslag der haringvisscherij in het afgeloopen saizoen hoogst ongunstig geweest en zijn er duizenden bij verloren, dit geeft ons te meer vrijmoedigheid een beroep te doen op de liefdadigen in den lande. Wij wenden ons daarom tot U met het bescheiden verzoek, dat Gij, naar Uwe ons bekende bereidwilligheid, in uwen kring hen die door den God der liefde met tijdelijke voorregten zijn gezegend en die zich, wanneer de stormwind giert, wel eens voorstellen, wat het zegt, in zulk weder op de groote zee zijn brood te moeten zoeken, uitnoodigt, U wat van het hunne te geven tot ondersteuning dezer ongelukkigen. Enkhuizen, den 24 Januarij 1870. De Commissie, E. CATS woa. Jb. MOLL. C. A. DE KONINGH. A. P. LE COULTRE. P. G. DUKE Et. De Uitgever dezer Courant beveelt bovenstaand beroep op de liefdadigheid van menschenvrienden dringend aan, en verklaart zich volgaarne bereid om giften voor dat doel in ontvangst te nemen en naar de Commissie over te maken. (Landskeet). ;5* ce P a cS Uren. Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer c. Vochtigh.l procent. 1 Toestand van dt zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 26 12 n. 51c. 771.67 til.42 3.5 fO.1 0.85 wein.golv 27 8 ntw. 0.4„ 767.49 t 7.26 3.0 +1.2 0.94 Vlak. 27 12 ntw. 0.3„ 767.84 t 7.61 3.4 -0.1 0.89 ii Weersgesteldheid: 26 Jan. 12 u. Digtbewolkt, goedweer. 27 Jan. 8 u. Digtbewolkt, stil, mooiweer. 27 Jan. 12 u. Bewolkt, stil, nevelig. Gevroren dikte van 25 op 26 Jan. 10 millimeters. zou kunnen bijten. Een vijffrancstuk van een anderen persoon, om dien „tour de force" te verrigten, gekregen hebbende, wierp de dronkaard het geldstuk in zijn bierglas en slokte het naar binnen. Spoedig was men gedwongen, drie geneesheeren te roepen, wie het eindelijk gelukte, niet zonder veel moeite, hem het geldstuk uit de keel te halen. Den onvoorzigtige, die zeer veel bloed heeft gespuwd, heeft men in bedenkelijken toestand naar zijne woning moeten vervoeren. Redt de arme wanhopige dochters, wier ligchamen zich uitstrekken op de koude steenen van La Morgue. Schaft de doodstraf af voor de ellendige grijsheid, voor de ver welkte onschuld en voor de kindsheid, nog onbewust van hare jammeren. Hoe groot nu het medelijden ook zij, nimmer zult ge daaraan genoeg hebben voor die eerlijke lieden, die de ontzettendste straf der ellende lijden, nog gruwelijker dan gij voor anderen zult afschaffen. Indien gij ze niet kent, die ongelukigen, wier eenige misdaad is ellendig te zijn, dan ben ik bereid ze te toonen. Ik zal u wijzen op nobele mannen, die van deur tot deur gaan om een betrekking te zoeken, welke men hun niet geeftop jonge mannen, die, zonder werk, zelfs geen vuur hebben om hun ligchaam te verwarmen; op grijs aards, die uit broodsgebrek wegkwijnen; op kinderen, die niet kunnen blijven leven, wijl ze geen zonnestraal te zien krijgen; zij allen zijn ook ter dood veroordeelden, meer uw medelijden waardig dan de anderen. Ik heb niets tegen uwe barmhartigheid voor de moordenaars, maar laat ons vóóraf het leven der eerlijke lieden beveiligen. Als dat geschiedt zal zijn, laat ons dan eens ernstig onderzoeken, of wij ook nog het hoofd der moordenaars moeten ontzien." Kleingeestigheid is ook aan de grootste mannen eigen De minister Segris, lid van het nieuwe Fransche kabinet en belast met de portefeuille van onderwijs, heeft 2 leer lingen van het lyceum te Drouai verwijderd, omdat zij 50 frs. bijeen hadden gebragt voor een monument ter eere van Victor Noir. De scholieren te straffen is even gemak kelijk als laf, maar de gestraften zullen, na eenigen tijd, voor goed aan de schoolbanken ontwassen zijn, en dan heeft de minister 2 „onverzoenlijke" vijanden meer.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1870 | | pagina 3