1870. N°. 13. Zondag 30 Januarij. 28 Jaargang. Uitgever A. A. BAKKER Cz. BINNENLAND. HELDERSCHE EN NIEUWEDIEPER COURANT, ,W ij huldigen het goedo." Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. franco per post - 1.65. Bureau: MOLENPLEIN, N°. 163. Van regelt 60 cent, Prijs der Advertentiën: elke regel meer 15 cent. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. maandag den 31 dezer vertrekt per laatsten trein van den Helder de West-Indische mail over Southampton. HELDER en NIEUWEDIEP, 29 Januarij. Op het gebied van het binnenlandsch bestuur is in onderscheidene landen thans vrij wat beweging. Het meest van belang is zeker de aangelegenheid, die in het Wet gevend Ligchaam te Parijs aan de orde is: het vraagstuk der handelsvrijheid. De heer Thiers heeft bij herhaling het woord gevoerd, ter bestrijding van de tegenwoordige handels-tractaten. Hij beweerde, dat de natie een afschuw heeft van de vrijgevige beginselen, in de bestaande trak taten neêrgelegd. Teekenen van afkeuring werden in de vergadering vernomen; de redenaar gaf daarop te kennen, dat hij bij zijne meening bleef volharden. Hij gaf toe, dat de Eransche handel met Engeland van 800 tot 1400 mil- lioen frs. is toegenomen, doch hij deed uitkomen, dat het tractaat den ondergang der Fransche handelsvloot heeft veroorzaakt. Hij wees er op, dat de Fransche katoen nijverheid de concurrentie met Engeland niet kan doorstaan en drong aan op verhooging der beschermende invoerregten op de katoen, de wol, het ijzer en de katoenen en wollen stoffen. Met veel belangstelling worden de beraadslagingen over deze gewigtige zaak in het Wetgevend Ligchaam zoo wel in het buitenland als in Frankrijk gadegeslagen. Wel gelooft men, dat het beginsel van vrijen handel zal zege vieren op het stelsel van bescherming, doch dit neemt niet weg, dat de strijd over dit beginsel van handelswetgeving in groote mate de aandacht wekt. De alarmkreten, door tal van leden van het Fransche Wetgevend Ligchaam aangeheven, toen onlangs het lang- wijlig onderzoek der geloofsbrieven van de nieuw gekozen leden plaats hadhebben reeds gevolg ten goede. Talrijk waren de klagten over de inmenging der regerings beambten, bij de verkiezingen voor de besturen van land, gewest en gemeente. De misbruiken waren ook van zeer ernstigen aard. Op die wijze beheerscht, konde er van geene vrije verkiezingen sprake zijn. Hevig werd dan ook tegen die bemoeizucht gestreden. Thans heeft de minister van justitie eene circulaire uitgevaardigd, waarin hij dreigt iederen vrederegter van zijn ambt te zullen ontzetten, die zich in zijn kanton candidaat stelt voor een hooger of lager collegie van bestuur. Voorzeker een stap op den weg van verbetering en van afschaffing misbruiken. In Beijeren is het gemeen overleg tusschen regering en vertegenwoordiging ernstig geschokt. Dit blijkt genoegzaam uit het concept-adres van antwoord op de troonrede, door eene commissie uit de Kamer der Afgevaardigden opgesteld, waarin een votum van wantrouwen jegens het ministerie Hohenlohe is opgenomen. Wat wij in ons vorig nommer deden opmerken omtrent de binnenlandsche aangelegenheden van Oostenrijk, wordt gednrig in de vergaderingen van de afgevaardigden des volks bewaarheid. De verschillende erflanden toonen zich nog altijd onvatbaar voor zamensmelting. De heer v. Beust stuit bij de hervorming van het bestuur des lands steeds op dat aloude bezwaar. Jl. Donderdag legden nog de Duitsch- Tyroolsche leden van het Huis der Afgevaardigden, te midden der discussiën over het adres van antwoord, hun mandaat neder. Zij hielden de algemeene constitutie onver- eenigbaar met de Tyroolsche landsregten. De Italiaansch sprekende Tyroiers verklaarden zich echter getrouw aan de grondwet en bleven aan de beraadslagingen deel nemen. Gedurende het jaar 1869 zijn ter losplaats Helder inge klaard 383 zeeschepen, als: V4n Sunderland, met steenkolen 109; Newcastle, met steenkolen 98; idem, met cokes en gebakken steen 1; idem, met steenkolen, gemalen cement en gebakken steen 1Hartle- pool, met steenkolen 9; Methil, met steenkolen 1Seaham, met steenkolen 11; Rochester, met steenkolen 1Middlesbro, met ijzer 1; idem, met ijzer en steenkolen 1; Sundswall, met hout 44; Hernosand, met hout 9; Soderham, met hout 11; Hudikswall, met hont 6Hollmestrand, met hout 3Tweede- strand, met hout 1Aargaardstrand, met hout 2Drammen, met hout 10; Fredrikstad, met hout 3; Fredrikshall, met hout 1; Porsgrund, met hout 2; Larvig, met hout 1; Dantzig, met hout 1; Krageröe, met hout 3; Helsinson, met hout 2; Riga, met hout 8; Borga, met hout 2; Uskela, met hout 1; Nerva, met hout 7; Swartwick, met hout 5; Louisa, met hout 1; Abo, met hout 2; Lulea, met hout 1 Gothenburg, met hout 1Gefle, met hout 1Quebec, met hout 1; Ibrail, met granen en matten 1; Odessa, met zaad en matten 1; Sulina, met granen en matten 1; Hellevoet- sluis, met buskruid 1; Arendalil, met visch 1; Mandal, met visch 1Genua, enz., met koopmanschappen 5Borkum, ledig scheeps 1; Hamburg, ledig scheeps 1; Linoen, ledig scheeps 2; Yarmouth, ledig scheeps 4; Heigeland, ledig scheeps 2; te zamen 383 schepen, metende 137,318 ton, tegen 425 schepen, metende 144,289 ton in het jaar 1868. Ingevoerd: van Noorwegen 692 ton gezaagd en 7860 ton ongezaagd hout; van Zweden 1068 ton gezaagd en 36214 ton ongezaagd hout; van Rusland 173 ton gezaagd en 6320 ton ongezaagd hout; van Amerika 6 ton gezaagd en 484 ton ongezaagd hout. Ingevoerd van Engeland: met zeilschepen 68,411,000K.G. en met stoomschepen 25,801,300 K. G. Uitgevoerd naar Engeland: 278 runderen, 94 kalveren, 8279 schapen en 30 varkens. Voordragt in het gebouw aan de Yischmarkt, Dings dag a. s., 's avonds 7| ure, door den godsdienstonderwijzer J. Rinner. Onderwerp: ,/Gods wezen." Een vrij talrijk publiek was jl. Donderdag avond in Tivoli bijeen. De aangekondigde buitengewone vergadering van de Rederijkers-kamer Olympia had zoovelen derwaarts gelokt. Toch was het slechts een bekend blijspel, dat in de hoofdafdeeling werd gegeven, namelijk //Kaf onder het koren, of de intrigant op het vergelijkend examen", van onzen plaatsgenoot, den heer D. Dekker. Ofschoon ook velen der aanwezigen dit blijspel uit eene vroegere opvoe ring kenden, strekte de herhaling daarvan tot genoegen. Ook het kluchtspel //De Notarisklerk" werd met succes opgevoerd. In de gewone vergadering van het departement Helder der Maatschappij Tot Nut van 't Algemeen, gisteren avond gehouden, zijn de heeren Johs. Dyserinck, P. Uurbanus en dr. W. Krol benoemd tot eene commissie, belast met het aanwenden van pogingen tot oprigting van een plaatselijk comité van ./Het Roode Kruis." Wij vestigen de aandacht onzer lezers op de hier achter voorkomende advertentie, waarin eene //Buitengewone Volksvoorstelling door het personeel jeugdige tooneelspelers van Amsterdam", tegen morgen avond (Zondag) wordt aangekondigd. Naar men verneemt zijn I1H. KK. HH. Prins en Prinses Hendrik den 24 dezer in welstand van hunne reis naar Egypte te Walferdingen, in Luxemburg, aangekomen. Men verneemt thans, dat het geweer De Beaumont voor het Nederlandsche leger zal worden aangenomen. Het thans verschenen tweede gedeelte van het rapport der commissie, belast met het onderzoek naar den toestand der kinderen in fabrieken arbeidende, uitgegeven op last van den minister van Binnenl. Zaken, bevat de resultaten van het vergelijkend onderzoek van lengte, gewigt, vitale capaciteit en spierkracht. Alles te zamen genomen blijkt, dat de fabriek)ongen, in vergelijking van zijne tijd- en standgenooten, laag staat in al die vier gegevens; dat hij echter tusschen 7 en 13 jaren iets vooruitgaat bij de anderen in lengte, vitale capaciteit en spierkracht, maar iets achter uit in gewigt. Overigens hebben de verschillende en om vangrijke onderzoekingen en verschillende wijzen van be werkingen geleid tot de conclusie, welke ook uit de militie-statistiek volgt, namelijk dat, hoezeer de klassen onderling mogen verschillen, de fabriekarbeiders in het algemeen, wanneer men hen vergelijkt met de goed ont wikkelde klassen der maatschappij, of hen toetst aan de standaard van een normaal middelcijfer van ontwikkeling, achterstaan of te kort schietendat echter ook bij niet in fabrieken arbeidende klassen voor de ontwikkeling na- deelige invloeden tot gelijke uitkomsten voeren, en dat hiervan het Noordhollandsche (het Amsterdamsche) wees kind van beiderlei geslacht, dat in alle levensjaren en alle gegevens van alle categoriën het laagst staat, het meest sprekend voorbeeld oplevert; dat deze exceptioneel lage stand door locale of andere oorzaken wordt te weeg ge- bragt, wordt te waarschijnlijker geacht, daar men bij de Zuidhollandsche weeskinderen geheel andere verschijnselen waarneemt, die namelijk in den beginne vrij achterlijk, allengs in groei eD kracht toenemen, en daardoor in beide geslachten eene betrekkelijk gunstige plaats bekleeden. (N. Rott. Crt.) Beroepen hij de Christ. Geref. gemeente te Smilde, ds A. F. Kok, pred. te Dokkum. Ds. J. Kraijenbelt, te Heemstede, lieeft het beroep, door het kiescollegie der Hervormde gemeente te Alktiiaar op hem uitgebragt, aangenomen. De heer J. A. Heiwig, pred. bij de Herst. Evang.- Luth. Gemeente te Enkhuizen, heeft andermaal voor het heroep naar de Evang.-Luth. Gemeente te Middelburg bedankt. De heer E. J. van Wisselingh, predikant bij de Herv. gemeente te Haarlemmermeer, heeft voor het beroep naar die gemeente te Koudekerke bedankt, waar alsnu beroepen is de heer W. van den Bijtel, pred. te 's Grevel- duin-Kapelle. Ds. A. C. H. Calkoen, beroepen te Nieuwe Niedorp, aanvaarde jl. Zondag zijne bediening, sprekende naar 2 Cor, IV 5, na des morgens tot de gemeente te zijn ingeleid door zijn broeder, den heer J. M. Assink Calkoen, pred. te Sloterdijk, die tot tekst had Hand. XXVIII31. De bevestiging en intrede van den heer L. W. de Grient Dreux, candidaat, had jl. Zondag te Schar wonde (Classis Hoorn) plaats. De eerste geschiedde door den vader van den beroepene, den heer P. de Grient Dreux, predikant te Witmarsum, aan wien dat werk was afgestaan door den consulent, den heer J. A. van Ketel, pred. te Grosthuizen. Hij sprak naar 1 Thess. V 12 en 13; de bevestigde naar 2 Cor. XIII 96. Tot lid van den gemeenteraad van Enkhuizen is ge kozen de heer G. Bruinis, burgemeester dier gemeente. Jl. Zondag gaf de rederijkerskamer te Uitgeest in het schoollokaal eene uitvoering in costuum, ten voordeele van de armen in die gemeente. De voorstelling werd besloten door een bal. Na aftrek der onvermijdelijke onkosten heeft deze uitvoering minstens 150 voor de armen opgeleverd. Sedert eenige jaren heeft de rederij keiskamer de gewoonte eiken winter een zoodanige voorstelling te geven. Jl. Dingsdag namiddag ten 3 ure is van den stoep van een manufactuurwinkel in de Korte Goudsche Wagen straat te Rotterdam een baal manufacturen, ter waarde van f 350, gestolen. Deze diefstal, dien een paar personen in den omtrek wonende en zelfs de dienstmeid van den bestolen winkelier hebben zien plegen, zonder dat zij op dat oogenblik argwaan hadden, is geschied door twee personen, die met een zoogenaamd wijnwagentje met smalle zijborden voor de deur zijn gekomen, de haal van den stoep hebben gesleept, haar vervolgens geholpen door twee andere personen, (wel ligt voorbijgangers, die men verzocht heeft een handje te helpen) op den wagen hebben geladen en daarna mede zijn weggereden. In 74javigen ouderdom overleed jl. Donderdag te Delfsliaven de heer J. W. Kröller, laatstelijk commissaris van policie te Delft. De overledene, oud-strijder uit de dagen van Waterloo, had 42 jaren effectieve dienst in ons leger. Het Prov. Geregtshof van Noordbrabant heeft hij arrest van jl. Woensdag het vonnis der regtbank, waarbij de drukker en uitgever van liet Weekblad van Boxmeer tot 25 boete was veroordeeld ter zake van hoon jegens het lid der Tweede Kamer, den heer mr. L. Haffmans, vernietigd en den beschuldigde thans veroordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf en 200 boete. Van dit arrest is onmiddellijk cassatie aangeteekend. Naar men verneemt is den stationschef bij de Staats spoorwegen te Tilburg eene boete opgelegd van 1200, omdat hij tijdens den jongsten storm zou verzuimd hebben, de aldaar op de rails staande wagens vast te zetten, door welk verzuim die wagens naar Boxtel zijn gereden. De stationschef zou zijn ontslag bij de maatschappij indienen. Op den trein van Roosendaal naar Antwerpen beviel dezer dagen eene 17jarige schoone, denkelijk uit Breda, in den waggon. Moeder en kind kwamen, naar omstandig heden redelijk welvarend, te Antwerpen aan, en zijn aldaar in het gasthuis opgenomen. Men vraagt waar de aangifte dezer geboorte bij den burgelijken stand moet geschieden? In Brabant bestaat het geloof dat, indien de zeep op 't gezigt van een zieke niet schuimen wil, de dood nabij is. Onlangs werd de barbier te O. geroepen bij een heer, die wat verkouden was en daarom het huis moest houden. De barbier, ijverig bezig aan het zeepen, doet plotseling een vreeselijken kreet hooren. De huisgenoten komen verschrikt toeloopen en vragen wat er te doen is. Het verpletterend antwoord luidt, dat de zeep niet schuimen wil. Mijnheer's doodvonnis is geteekend. Er ontstaat eene vreeselijke ontsteltenis. De doctor wordt ontboden. De kinderen verdringen elkander om den vader, die weldra den doodsnik zal geven. En de vader zelf maakt al zijne laatste beschikkingen en spreekt al van //als ik er niet meer zal zijn," tot de vrouw des huizes komt en ontdekt, dat men in de plaats van zeep, pommade heeft gereed gezet, die wat bevroren was en door den barbier voor zeep werd aangezien. Dat een paar kregele boerenjongens met elkander vechten om een meisje, hetwelk zij beiden teeder beminnen, is niet zoo vreemd, maar dat een paar meisjes, vriendinnen

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1870 | | pagina 1