Effecten-Beurs te Amsterdam. ff ff Weerkundige Waarnemingen te Helder, Op de binnenplaatsen en in de tuinen bereikt zij de hoogte der eerste verdieping, en zelfs onder de gunstigste omstan digheden zullen wij niet dan over een maand er van bevrijd zijn. Ik aarzel het traditionnele formulier te bezigen en te zeggen, dat bij menschengeheugen het land waar de oranjeappelen bloeijen zulk een vreemd schouwspel niet heeft opgeleverd, en toch is het de waarheid. Tot dusverre is nog geen ongeluk gebeurd, maar vier achtereenvolgende dagen was het onmogelijk de lijken te begraven. De zon heeft zich alleen gisteren vertoond. Heden hebben wij prachtig weêr, geen wolkje aan de lucht, en een voorjaars- temperatuur. Engeland. De Daily Telegraph trekt te velde tegen de al te hooge eischen der Yereeniging, die zich ten doel stelt het misbruik van sterken drank in Engeland tegen te gaan en het aantal kroegen van regeringswege te zien verminderd. Vooral maakt het streven dier Vereeniging, om gedurende den Zondag alle koffij- en bierhuizen te doen sluiten, de billijke verontwaardiging van het blad gaande. „Wij wenschen," zegt de Daily Telegraph, //onder de werkende klasse de matigheid te bevorderen; we willen ook den Zondag gevierd hebben als een algemeene dag van rust en verademing. Toch zullen we niet medewerken om den Britschen Zondag nog dooder en onuitstaaubaarder te maken dan hij het reeds is. De wet is ver genoeg gegaan, door alle plaatsen tot verversching gedurende den kerktijd te sluiten: door deze regeling toch is Londen voor den vreemdeling en den niet kerk gaanden man reeds tot een wildernis gemaakt, waar men te vergeefs naar dak en voedsel uitziet. Laat de Anti-Liquor-Bond de toe nemende vermeerdering van kroegen tegengaan. Maar dat hij niet de hulp der wet inroepe, om het drinken van een glas bier als onzedelijk te doen brandmerken, en de helft der natie met onmondige kinderen te doen gelijkstellen. Men houde in het oog, dat de guurheid van ons klimaat het openstellen van herbergen onvermijdelijk maakt. En wie werkelijk matigheid zou willen bevorderen onder het volk moet beginnen met het oprigten van warme, gezellige cafés, zoo als men ze op het vasteland aantreft, en waar de mindere man zich te goed kan doen aan een drank, die het hart beter verheugt dan gemberbier en koffij, en toch de hersens minder aantast dan jenever en whisky. Dezer dagen werd voor een der Londensche regtbanken eene dame du demi monde aangesproken tot betaling harer rekening door een leverancier van artikelen van kleeding en andere voorwerpen, waarvan de prijzen toonen, dat die soort van dames heel wat kleedgeld aan kunnen. Men had haar gerekend: voor zes Pransche onderrokken 20.70 per stuk; voor een dito met plissé 14.10; een met kant bezette nachtjapon 48, (deze was echter niet eens ge leverd) een fluweelen mantel 300een zijden blouse met (valsche) kant 201.60; een parasol met ivoren knop 78, en twee andere parasols 18, (alle drie in dezelfde maand geleverd); twee hemden 67.20; een fluweelen jakje met chenille opgemaakt 420; een sortie 129.60; een dito 189; een zijden gewatteerde deken 88.20een zwartzijden waaijer ƒ18; een cigarenkoker (niet voor eigen gebruik, maar tot cadeau aan (veen vriend") 21gestreepte zijden kousen ƒ12.60 het paar; een groen satijnen huis japon met zijde gevoerd f 189een satijnen onderrok 101.40; een fluweelen hoed 30; een //kostuum" van violet satijn 352.80; een blaauwzijden japon 384; een //kostuum" van rose en witte zijde f 126. Voor de dame in quaestie werd de dure garderobe echter uiterst goedkoop, daar de regter de vordering afwees, op grond dat de leve- ranciën waren gedaan om haar in staat te stellen een onzedelijk leven te leiden. Het telegraphisch berigt omtrent den brand te New- Castle, die daar jl. Vrijdag woedde, schijnt overdreven te wezen. Volgens een kort berigt, door de Pall Mali Gazette medegedeeld, zijn de houtloodsen van de firma Temple afgebrand. De schade bedraagt 5000 p. st. Jl. Vrijdag was het geregtelijk onderzoek omtrent de catastrophe in de R. C. kerk te Liverpool afgeloopen. Daaruit bleek ten duidelijkste, dat de opschudding het eerst veroorzaakt was door een beschonken individu, een zekeren Nevin, die de leeraar op ruwe wijze in de rede viel. Vervolgens had een ander persoon, waarschijnlijk een knaap, buiten de kerk //brand" geroepen, waarop de ver gadering in groote verwarring en schreeuwende naar de deur stoof. De geestelijke slaagde er in, een groot aantal der aanwezigen op hunne plaats te doen blijven, door hen te verzoeken op de knieën een gebed aan te heffendit belette echter niet, dat er aan de kerkdeur een vreesselijk gedrang ontstond, hetwelk bijna tien minuten aanhield. Uit het getuigenis der geneeskundigen blijkt, dat de meesten der slagtoffers tengevolge van verstikking het leven hebben verloren. De jury heeft bevel gegeven, dat de uitgang van de kapel zal verruimd worden. Te Sheffield heeft men eene monster-ijzerschaar ver vaardigd, waarbij de groote metaalscharen onzer fabrieken kinderspeelgoed of borduurschaartjes gelijken. Eene stoommachine van 20 paardenkracht beweegt in eene fabriek aldaar eene metaalschaar. die met ééne be weging een knip of hap van 2.285 meters lengte in een ijzeren plaat van 37 millimeters dikte maakt. Niettegen staande de reuzenkrachten, die dit werktuig moet ont wikkelen, kan men het toch door eene ligte beweging met de hand dadelijk met knippen laten ophouden, waar door men eene plaat van die dikte niet alleen aan dobbel steentjes van allerlei grootte, maar ook in de meest ver schillende rigtingen kan knippen. Om onzen lezers een flaauw denkbeeld van dat borduurschaartje te geven, voegen wij hierbij, dat het 42,000 kilo weegt. Duitschland. Bij Dunwald, in Pruissen, heeft eene hevige ontplof fing plaats gehad. Jl. Dingsdag avond, omstreeks 11 ure, hoorde men te Keulen en omliggende plaatsen een harden slag, terwijl de huizen zoo hevig dreunden, dat in Keulen de schilderijen van den wand vielen. Spoedig vernam men de oorzaak. Er had eene vreeselijke ontploffing plaats gehad van een zekere hoeveelheid dynamiet in een dynamiet- fabriek bij Dunwald, omstreeks 2 uren van Keulen. De fabriek was eerst pas opgerigt, en men vervaardigde er het dynamiet nog slechts bij wijze van proefneming. Deze stof is, zooals bekend is, uit nitroglycerine en kiezelaarde zamengesteld, en dient om mijnen als anderzins te laten springen; zijn ontploffingsvermogen is onbeschrijfelijk. Men ontneemt aan het eerste bestanddeel, nitroglycerine, door bijmenging van kiezelaarde zijn te Parijs op zoo treurige wijze gebleken ontplofbaarheid in zooverre, dat het niet meer dan op zich zelve explodeert, maar slechts wanneer het met buskruid of slaghoedjes in aanraking komt. Men brengt het dan ook alleen hiermede in aanraking, als men bergwerken wil doen springen. De fabriek lag te midden van andere woonhuizen en gebouwen. Over eene opper vlakte van drie ;i vier morgen is alles verwoest. Alleen de geraamten der gebouwen zijn overgebleven, maar de daken zijn verwoest, vensters ingeslagen en het binnenwerk ingestort. De eigenlijke dynamietfabriek zelf is als van de aarde weggevaagd, en de geheele omtrek is met puin en gebroken houtwerk als bezaaid. Bleef het slechts hierbij! Doch helaas! ook de overblijfselen van 13 arbeiders lagen over den grond verspreid, welke juist op het oogenblik der uitbarsting in de fabriek aan het werk waren. Hunne ligchamen waren afschuwelijk verminkt en als het ware uiteengerukt. Hoofd, armen en beenen liggen, van elkander gescheiden, dooreen, onder kleine stukjes vleesch, die van het ligchaam zijn afgescheurd, en flarden van kleeding- stukken. Het eerst wat men deed was, alle overblijfselen der ongelukkigen bijeen te rapen, en in de keuken van een gebouw in de nabijheid, hetwelk het geluk had gehad te blijven staan, neder te leggen. Den treurigen arbeid, waaraan de bloedverwanten der slagtoffers deelnamen, werd den geheelen dag voortgezet, want tot laat in den middag vond men nog kleine deeltjes van de vernielde ligchamen. Acht der omgekomenen waren gehuwd en vijf hunner laten gezamenlijk 29 kinderen na, waarvan 10 reeds vroeger hun moeder verloren hadden, derhalve thans geheel ouderloos zijn. Dat onder dergelijke omstandigheden zielroerende tooneelen werden aanschouwd, laat zich begrijpen. Ook werden nog 3 anderen, die toevallig buiten de fabriek waren, door de met ondenkbare kracht links en regts geslingerde steenen en balken gekwetst, en een hunner zoo erg, nat men voor zijn leven vreest. De romp van een der ongelukkigen is, een kwartier uurs van de plaats des onheils verwijderd, in het veld gevondenongeveer op gelijken afstand zag men een afgeslagen been in de takken van een dennenboom hangen. Schoon het onbegrijpelijk is, dat de ontploffing, die mijlen ver in den omtrek de huizen deed dreunen, in Dunwald niet meerdere schade heeft aangerigt, waren toch ook hier de gevolgen hevig genoeg, daar deuren en vensters uit hun sponningen werden ge slingerd, terwijl gelijktijdig een fel lichtverschijnsel werd waargenomen. De massa dynamiet, die ontploft is en welke men bezig was te bewerken, bedraagt twee centenaars. Opmerkelijk is het, dat een grooter hoeveelheid, die in een der gebouwen in de nabijheid gereed lag, ongedeerd is gebleven. Wat de oorzaak der ontploffing aangaat, die is volkomen onbekend. Men kan haar zelfs niet gissen. De omgekomenen zullen niet veel geleden hebben, daar zij oogenblikkelijk dood moeten zijn geweest. Uit de onlangs te Weenen gehouden volkstelling blijkt, dat in het keizerlijk paleis aldaar, met inbegrip der leden van de keizerlijke familie, 2536 personen gehuisvest zijn. Er zijn vele steden waarvan het getal inwoners niet eens dat cijfer bedraagt. Door een Weener blad wordt, in verband tot de ont- wapenings-wenschen, welke allerwege worden gevoed en geuit, op de mededeelingen van het Russisch orgaan Invalide gewezen, waaruit blijkt, dat de //Noordsche kolossus" aller minst aan eene legerbezuiniging denkt. Volgens de cijfers, door gemeld Russisch orgaan opge geven, bedraagt de begrooting van oorlog voor '70 de som van 140 millioen roebels, terwijl zich nog eene verhooging van 4 millioen roebels wachten laat. Voorts constateert de Invalide, dat de effectieve legermagt 727,000 man beloopt; de reserve bestaat uit 557,000 man. De Weener publicist, welke op die cijfers de aandacht vestigt, meent dat alle ministers van oorlog, die elke legervermindering bestrijden, in Rusland's oorlogs-budget een trouwen bondgenoot vinden. Allermerkwaardigst is het, dat de Russische schrijver, in navolging van den vorigen minister van Oorlog in Frankrijk den sedert overledenen generaal Niel in het hooge cijfer der legeruitgaven een middel en waarborg voor het behoud van den vrede ziet. De vredesvaan gedragen op de punten der bajonetten! Italië. Zoo als men weet werd er in Italië, vooral op Sicilië, nog al eens een misdrijf gepleegd; althans de meest roover-romans spelen daar. Diefstal, moord, verleiding, brandstichting, enz., waren er steeds aan de orde van den dag. In dien stand van zaken schijnt eenige beterschap te komen. Immers, «als een bewijs van den vooruitgang in den zedelijken toestand," zegt de Figaro, kan gemeld worden, dat in het jaar 1869 voor het hof van appél te Palermo tot welks ressort vijf provinciën behooren, verschenen zijn 10,454 personen, beschuldigd van verschillende misdaden, tegen 15,970 in het jaar 1868. De vooruitgang is inderdaad opmerkelijk. Desniettemin vinden wij het getal van 10,454 misdadigers nog altoos een vrij aardig cijfer. De cipiers zullen dan ook vooreerst nog wel geen reden tot klagen hebben! Spanje. In de jongste berigten uit Madrid wordt medegedeeld, dat bij de verkiezingen, tot aanvulling der Cortesvergadering in eenige kiesdistricten gehouden, te zamen 519,000 stemmen op de constitutioneel-monarchale candidaten, 149,000 op de republikeinsche en 89,000 op de carlistische candidaten zijn uitgebragt. De Parijsche Constitutionnel berigt, dat de Carlisten- partij in Spanje bezig is zich daar te lande alom door vorming van comité's te organiseren, maar dat zij vooreerst van wapengeweld afziet. Rusland. De graaf Tolstoi is volgens een berigt der Londensche Times door Keizer Alexander naar Rome gezonden om er de geruchten van vervolging der Roomsch-Catholieken in het Russische rijk tegen te spreken Amerika. Een correspondent van het Amerikaansche blad the Traveller, van Boston, berigt uit Rome, dat graaf Mastai Forretti (de tegenwoordige Paus) ruim een halve eeuw geleden verloofd was met zekere miss Forster, dochter van een Ierschen Anglikaanschen bisschop en zuster der gravin de Salis, toen wel bekend in de Italiaansche gezelschaps kringen, dat miss Forster en hare vrienden aan het altaar der kerk St. Luigi Francisi, nabij het tegenwoordige post kantoor te Rome, graaf Mastai wachtende waren om te huwen, doch dat de bruidegom wegbleef en nooit verscheen, daar hij door zijne ultramontaansche bloedverwanten ontvoerd werd en men hem een eed afperste van geheim houding, dien hij hield tot dat hij Paus werd, als wanneer Pius IX de omstandigheid aan zijne vroegere bruid berigtte. //Ik meld u dit," zoo besluit de schrijver, //omdat de Paus in leven is en hij benevens zijne vrienden, de Jezuïten, de zaak in twijfel stellen of bevestigen kunnen, zooals hun goeddunken zal. Het stuk, waarin de geschiedenis door een van 's Pausen naaste betrekkingen opgeteekend is, berust in mijne handen en werd mij gegeven door iemand, die den eerwaarden graaf (den Paus) persoonlijk kent en waarmede hij minzaam omgaat." Ofschoon er niet zoo zeer iets buitengewoons in deze bijzonderheid ligt, daar Pius IX denkelijk een jong mensch als andere jongelingen was, zoo zal men de echtheid van het berigt in het laatst genoemde Amerikaansche blad waarschijnlijk op dezelfde fijn moeten stellen met de echtheid van het berigt uit Londen in bet eerstgenoemde. (Amst. Crt.) Bij eiken trein van den Pacific-Railway, die geheel Noord-Amerika doorsnijdt, is een waggon gevoegd, met voedsel, brandstof, olie en dekens, zoodat, indien de trein door een ongeluk, een sneeuwjagt of iets anders, opge houden wordt, niemand gebrek of koude zal behoeven te lijden, zoolang de hinderpalen aanwezig zijn. 29 Jan. 31 Jan. Nederland, Werkel. Schuld 541 54f dito 3 661 651 dito 4 h 85f 85& Spanje, Obligatiën hu 27A 271 Portugal, Obligatiën 1853 3 v 32A 32& Rusland, Obligatiën 1798/1816. 5 921 92| dito bij Stieglitz 5 7 Bi 751 dito 1864 3 ii 91 91 dito 1860 41// 801 811 dito 1867 4 651 651 dito Poti Tiflis 5 821 82! dito Spoorw. aand. f ii 209J 209J dito Loten 1864 2221 2231 dito 1866 ii ii 2251 2271 Oostenrijk, Obligatiën Metalliek 3 47| 47 U dito dito 21// dito Nationale 5 dito rente Amst. 3 dito 1864. 3 dito 1865. 5 dito 1866. 5 Mexico, Obligatiën 1851 3 14& 141 dito 1864 3 6A 61 Griekenland, Obligatiën 5 Turkije, Obligatiën 3 43 42! Amerika, Obligatiën 3 dito 1882 6 91! dito 1885 6 91f 911 Debentures Ohio 8 28 Gecons. Atlantics 7 26 St. Paul en Pacific, le sectie 7 671 ii 3e 7 66Ü 66! (Landskeet). |Jan. Febr. j Uren. Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. Vochtigh. procent. Toestand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 30 12 zotz. 0.7k. 768.09 f 7.92 1.5 -2.5 0.81 Vlak. 31 12 7.0„ 761.03 f 0.88 2.0 -1.8 0.85 wein.golv 1 8 z. 2.5,, 763.49|T 3.35 3.4 -1.1 1.00 Slechtw. 1 12 zwtz. 5 764.67,f 4.55 3.8 -0.1 1.00 v Weersgesteldheid: 30 Jan. 12 u. Helder, beneveld, mooiweer. 31 Jan. 12 u. Helder, beneveld, goedweer. 1 Febr. 8 u. Digtbetrokken, regenachtig. 1 Febr.12 u. Dikke natte mist. Gevroren dikte van 29 op 30 Jan. 22 millimeters. 30 31 25

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1870 | | pagina 3