BUITENLAND. 3de klassé-wagens tot dusverre onverwarmd, mede op een goede temperatuur zullen worden gebragt. Het is te wenschen dat de andere particuliere spoorweg maatschappijen het voorbeeld van de exploitatie-maatschappij zullen volgen of liever het gelijktijdig zullen invoeren, daar anders het ongerief voor de reizigers, en vooral van hen die meermalen van staatstreinen op particuliere overgaan, dubbel gevoeld zou worden. Tot waterschout te Amsterdam is benoemd de heer W. F. H. Cramer, thans luit. ter zee 1ste kl. Tot kantonregter te Kampen is benoemd mr. P. J. J. Linckers, thans kantonregter te Edam. De Vereeniging tot oprigting en instandhouding van het werkhuis te Wormerveer, gevestigd te Wormerveer, is als regtspersoon erkend, Naar men verneemt, is na demislukking der onge- subsidiëerde plannen voor de stoomvaart op Amerika, dooi den heer Jansen aan de regering subsidie gevraagd voor een plan stoomvaart VlissingenNew-York. (Arnh. Ct.) Men schrijft ons van Texel, dd. 4 dezer: //Gisteren namiddag werd door stemgeregtigden der Hervormde Gemeente van Waal en Koog het beroepings- werk hervat. Eerst werd een drietal geformeerd, in de volgende ordeC. J. van Vledder te Huisduinen, Dr. J. Riet te Eijerland en R. G. J. Wieringa te Hoorn op Texel; waaruit met bijna eenparige stemmen (32 van de 34 wettig uitgebragte) tot herder en leeraar beroepen werd de heer C. J. van Vledder te Huisduinen." Beroepen bij de Herv. gemeente te IJsselstein, de heer F. W. Smits, pred. te Hellevoetsluiste Berg-Ambacht ds. W. J. Gezelschap, te Delftshaven; te Vlissingen ds. Gerth van Wijk, te Kampen. De heer P. Huët, reizend predikant der confessionele vereeniging, nu beroepen te Veenendaal, is, na gehouden colloquium doctum, door het provinciaal-kerkbestuur van Utrecht toegelaten tot de predikdienst in de Ned. Her vormde kerk. Ter vervulling der vacature is te Winkel door het kiescollegie het volgende alphabetisch gestelde twaalftal geformeerd: de lih. Bouwman te Eenigenburg, Brink te Andijk, Calkoen te Sloterdijk, Kloos te Hippolitushoef (op Wieringen), van Maanen te Abbenbroek, van Setten te Purmerland, Snellebrand te Twisk, Snellen te Neede, Venker te Koedijk, Vrendenberg te Varssenveld, de Vries te Kruisland en van Wijk te Wijk aan Zee. Op het zestal werden geplaatst de hh. Bouman, van Maanen, Snellen, Venker, Vrendenburg en van Wijk; en op het drietal de hh. Bouwman, van Maanen en Snellen. Eerlang zal de beroeping geschieden. Aangenomen het beroep naar de Christ. Geref. Gem. te Heemse door den heer H. Op 't Holt, predikant bij die Gemeente te Leeuwarden. De examens ter verkrijging van acten voor het lager onderwijs zullen voor de eerste maal in dit jaar gehouden worden op Woensdag 20 April en volgende dagen, in de hoofdsteden der verschillende provinciën Van de laatste overblijfselen van Joost van den Vondel, welke onlangs bij het vernieuwen der zerk op zijn graf te voorschijn werden gebragt, is ook al een photographische afbeelding gemaakt. Met allen eerbied voor de gevoelens van vereering, welke hen bezielden, die op eenvoudige maar afdoende wijze tegen het verloren gaan van des dichters graf waakten, mag de nadere beschrijving der weinige overblijfselen van 's mans stoffelijk hulsel klein geestig genoemd worden; een vraag van veel grooter belang is het voorzeker, hoeveel van des grooten zangers werken blijven leven in de herinnering van zijn volk. De hulde, aan het stof bewezen, zij de voorbode van een nog dege lijker hulde aan zijn geest! Veertien dagen geleden werd te Leiderdorp aan het gebouw van het weeshuis een kind van ongeveer 3 weken oud gevonden en in dat gesticht opgenomen. Op het daarvan in de dagbladen medegedeeld berigt, kwam bij den gemeenteraad uit Gelderland aanvrage van een kinderlooze familie, om dat kind te bezitten en voor de opvoeding als eigen kind te zorgen. Het kind is thans tot dat einde bij behoorlijke acte afgestaan en door de familie afgehaald. Te 's Hage is den 3 dezer aanbesteed: het dempen van de Binnen-Rotte te Rotterdam en het maken van funderings en afwaterings-werken aldaar. Minste inschrij vers de hh. Engel en van Krevelen, te Rotterdam, voor 454,000. Met groot leedwezen heeft men te 's Gravenhage het berigt ontvangen dat jl. Dingsdag te Munchen, op zijne terugreis uit Egypte, is overleden de heer Frederik Willem Conrad, hoofd-inspecteur van den waterstaat. Geboren te Spaarndam, den 15 Febr. 1800, had hij bijna den ouderdom van 70 jaren bereikt. Aan zijn uitgebreide kennis werd, zoo binnen als buiten 's lands, regtmatige hulde gebragt. Vele groote werken, door hem ontworpen en onder zijn toezigt uitgevoerd, leveren de onmiskenbare bewijzen daar van op. Van daar dan ook, dat hij begiftigd was met vele onderscheidingsteekenen, als dat van commandeur der orde van den Nederlandschen Leeuw, commandeur der orde van de Eikenkroon, officier der orde van het Legioen van Eer, kommandeur 1ste klasse van de Dannebrogs-orde van Denemarken, ridder der orde van Wasa van Zweden, enz. De heer Conrad was president en een der oprigters van het Koninklijk Instituut van Ingenieurs. Ook had hij de leiding van het comité voor den aanleg van het kanaal naar Suez, een onderneming welke hij van den aanvang af door zijne kennis en ervaring heeft helpen bevorderen. Hij beijverde zich dan ook bij de opening van het kanaal tegen woordig te zijn. Nederland verliest in Conrad een echt wetenschappelijk man, een trouw man, een trouw en ijverig ambtenaar, die niet weinig heeft bijgedragen om den roem van den waterstaat in het buitenland te handhaven. In het begin van 1858 werd hij tot inspecteur en in 1866 tot hoofdinspecteur van den waterstaat benoemd. (Amst. Crt-) De vijf ongelukkigen, die jl. Zondag aan den Kinderdijk op jammerlijke wijze door het ijs zijn gezakt en verdronken, werden den 2 dezer ter laatste rustplaats gebragt. Het waren twee zusters, volwassen meisjes, met hun ouderen broeder, een weduwnaar, die één kind achterlaat, voorts een meisje van 17 a 18 jaar, en een werkman, die een hoog zwangere vrouw en drie kinderen achterlaat. De beide mannelijke personen werden de slagtoffere van hunne pogingen tot redding. Het eenige meisje dat gered werd is herstellende. De deelneming is onder alle standen groot. De heer J. Th. Dirks schrijft aan de redactie van de Dordrechtsche Courant het volgende //Dagelijks ondervind ik hoe gebrekkig het metrieke stelsel bij velen bekend is, en inzonderheid hoe men geheel uit het oog verliest het verband, dat er tusschen de maten en gewigten onderling bestaat, en de voordeelen, die het gebruik der Systematische benamingen oplevert; ja veelal kent men deze namen zelfs in het geheel niet, maar ver oordeelt ze, omdat het //Fransche" woorden zijn. Nu zijn de benamingen evenmin Fransch, als dat zij veroordeeling verdienen. Men heeft opzettelijk voor de Systematische benamingen woorden gekozen, aan geene levende taal, maar aan het Latijn en Grieksch ontleend, opdat zij voor alle volkén even aannemelijk zijn zouden, opdat het metrieke stelsel worden zou een internationaal stelsel, en dat men hier te lande, na vijftig jaren met metrieke maten gemeten, en met metrieke gewigten gewogen te hebben, het metrieke stelsel nog zoo slecht kent, vindt voorzeker, grootendeels zijn grond in het noodlottig besluit, om die maten en gewigten Nederlandsche namen te geven, en dan nog wel namen, die ten deele volstrekt niet voegden voor de voorwerpen, die er door beteekend werden. Bij de wet van den 7 April 1869 (Staatsblad No. 57), betreffende de maten, gewigten en weegwerktuigen, die met den 1 Jan. 1870 in werking trad, is het gebruik der thans gebruikelijke benamingen, naast de Systematische nog wel geoorloofd, doch men moet hierin slechts een tijdelijken maatregel zien, om het publiek geleidelijk te gewennen aan de Systematische benamingen, en die bij de herziening der wet, vóór den 1 Januarij 1880, bij uitsluiting in te voeren. Bij de regering bestaat daarom het voornemen, om, waar van maten en gewigten sprake is, in van haar uitgaande stukken, geene andere dan de Systematische benamingen te bezigen, en zij verlangt dat alle besturen, collegiën en ambtenaren dat voorbeeld zullen volgen. Nu is het voorzeker van belang dat zoo velen, die niet voldoende met het metrieke stelsel en de Systematische benamingen bekend zijn, eene geschikte handleiding weten te vinden, om hen daarmede meer vertrouwd te maken, en ik acht mij daarom geroepen er de algemeene aandacht op te vestigen, dat bij L. A. Laurey, te Helder, is uit gegeven,' en tegen 25 cents verkrijgbaar gesteld, een werkje, getiteld: ,/Het metrieke stelsel van maten en gewigten, volgens de wet van 7 April 1869 (Staatsblad No. 57), ten dienste van aannemers, ambachtslieden, ambtenaren, kooplieden, militairen, opzigters enz., verklaard door A. J. Leijer, onderwijzer in de wis-en zeevaartkunde te Helder.» In weinige bladzijden wordt duidelijk uiteengezet: wat grootheden zijn; hoe de maten dienen om de grootheden onderling te vergelijken; welke de grondslagen zijn waarop het metrieke stelsel berusthoe eenvoudig met vijf wortelwoorden en acht voorvoegsels al de Systematische benamingen gevormd worden; welke verkorte schrijfwijze de Systematische benamingen toelatenwelke maten en gewigten er zijn, met de veelvouden en onderdeelen; welke voordeelen de tientallige indeeling oplevert. Ten slotte vindt men nog eene tabel van de namen en waarden der maten en gewigten. Van genoemd werkje is onlangs een tweede druk ver schenen, waarin eenige feilen, die in den eersten druk voorkwamen, verbeterd zijn. Aan ieder, die meet of weegt, of berekeningen maakt, waarin maten of gewigten voor komen, en die in korte woorden eene verklaring van het metrieke stelsel verlangt, moet ik dringend aanbevelen zich dezen tweeden druk aan te schaffen, en naar het mij voor komt, zou ook de invoering daarvan op de scholen zeer gewenscht zijn. De achteraan geplaatste tabel is tevens, in plano gedrukt, voor 15 cents te bekomen, en in dien vorm verdient zij eene plaats te bekleeden aan den wand van kantoren, winkels, werkplaatsen, en in het algemeen overal waar men met maten en gewigten te maken heeft.» Te Breda is jl. Dingsdag in 71jarigen ouderdom overleden de heer Jacob Baden Ghyben, oud-hoogleeraar in de wiskunde aan de Koninklijke Militaire Academie, een man, wiens uitstekende verdiensten algemeen bekend zijn en wiens werken zoo menigeen een goede gids zijn geweest bij zijne studiën. Een der logementen te Arnhem mag zeker ten eeuwigen dagen geen anderen naam dragen dan dien het nu heeft, wanneer men het volgende verneemt. Eergisteren toch vloog een vreemde en fraaije mannetjespaauw door een raam der tweede verdieping in het hotel de Paauw. Het hoofdbestuur der Maatschappij van Landbouw in Limburg heeft eene oproeping gedaan van sollicitanten naar de betrekking van rondgaand onderwijzer in de land bouwkunde voor die provincie. Genoemde betrekking, waaraan eene jaarwedde van 800 verbonden is, zal na vergelijkend examen vervuld worden. De Londensche Illustration heeft onlangs eene beschrijving gegeven van de zilveren cassette, waarin het adres vervat is, hetwelk den 1 dezer door eene deputatie uit de gemeentebesturen van het Vereenigd Koningrijk aan den Koning en de Koningin der Belgen, te Brussel, is overhandigd. Op een der vakken van deze cassette is in relief de nieuwe Blackfriars-brug te Londen, met een gedeelte van de kaden van de Theems en met de St. Pauls-kerk op den achtergrond, afgebeeld. Boven dit tafereel prijkt het wapen der City met het devies: ,/D om ine dirige n os,'' en het wapen van België, met het devies: ,,L'Union fait la force.» Op het deksel of de bovenzijde der cassette zijn de koninklijke kroon en de koninklijke naamcijfers afgebeeld; dezelaatsten omgeven door eene wolk van gouden sterren en fijne paarlen. De vier hoeken of pooten, waarop het koffertje rust, stellen vier heraldieke leeuwen voor, die de wapenschilden van België en van Engeland in hunne klaauwen vasthouden. De inscriptie op het deksel luidt: ;/Aan HH. MM. den Koning en de Koningin der Belgen door het Britsche volk aangeboden, November 1869." Het, met inkt van ver schillende kleur, op perkament geschreven adres is in purperkleurig marokijnleder gebonden en is een meesterstuk van calligraphie. liet opschrift is geschreven met gothische letters, die op een gouden grond rusten, en is met orna menten in den renaissance-stijl omringd. Op de eerste bladzijden van dit adres of album zijn de beeldtenissen geteekend van St. George, St. David, St. Andreas en St. Patrick, de patroons van Engeland, Wallis, Schotland en Ierland. Onder de onderteekeningen bevinden zich die van 300 lord-mayors, lord-luitenants, mayors, sheriffs en andere overheids-personen der drie koningrijken Het adres of album is van massief gouden sloten voorzien. Het Canal de Suez meldt het volgende: //Gedurende de eerste helft der maand Januarij hebben tien stoom- koopvaardijschepen het kanaal van Suez gepasseerd, waarvan het grootste, de Mauritius, van Liverpool naar Bombay, 1452 tonnen metende. Acht daarvan waren Engelsche schepen. Yan 3 tot 31 Dec. 1869 waren er zes schepen doorgegaan, waarvan 5 Engelsche. Wanneer men de schepen die aan de opening van hét kanaal deelnamen, benevens een 4tal later gepasseerde oorlogsbodems er bij berekent, vindt men, dat tot 15 Januarij 150 schepen door het kanaal zijn gegaan.» Tegenwoordig worden in de buitenlandsche restauratiën, in plaats van linnen, papieren servetten aan de gasten gegeven. In zeer groote restauratiën, theetuinen, bij volks feesten, wanneer geen controle mogelijk is en de eigenaars dier inrigtingen gewoonlijk door het ontvreemden van servetten groote schade lijden, is het gebruik van papieren servetten zeer aan te bevelen; deze toch kosten nog niet eens zooveel als het waschloon voor linnen servetten en zien er bovendien frisscher uit dan deze laatste. De couvertfabriek van Petzold te Dresden levert zulke papieren servetten tegen 5 thaler 9) de duizend, zoodat het stuk op ongeveer 1 cent te staan komt. In de hoeken wordt gewoonlijk de naam van den restauratie-houder naar goedvinden gedrukt, zoodat het servet tevens als adres kaart dient. Te Dresden zijn in 43 restauratiën dergelijke servetten ingevoerd. De fabrikant kan van 15 30,000 stuks daags leveren. Dat het gebruik van de nieuwe benamingen voor maten en gewigten niet ieder even gemakkelijk valt, bewees de nota, die dezer dageneene dame van haar vleeschhouwer ontving. Deze had voor haar uitgetrokken//geleverd in de maand Januarij 1870, te zamen 54 hektoliters vleesch.» In Cassels Illustrated Almanack voor het jaar 1870 vinden wij de volgende gemiddelde vrachten voor het personen-vervoer op de verschillende spoorweglijnen van Europa, gerekend per 100 Eng. mijlen, waaruit wij zien, dat Holland zich geenszins heeft te be klagen. Engeland, Schotland en Ierland spannen in de duurte der spoorwegvrachten de kroon boven alle andere landen: Gewone vrachten: Oostenrijk, 1ste kl. f7.80, 2de kl. f 6.15, 3de kl. f 3.90; Beijeren f 6.4.20, 2.90; België f 6.15, 4.50, 3. Denemarken f 7.20, 5.40, 3.60; Frankrijk f 8.70, 6.60, 4.50; Groot-Brittannië en Ierland f 11.10, 8.4.80; Holland f 8.40, f 6.30, 4.20; Italië f 8.40, 6.30, 4.20; Noorwegen f 7.80, 5.40, f 2.70; Portugal f 8.10, 6.4.20; Pruissen f 7.50, 6.1.90; Rusland f 8.45, 6.60, 1.80; Saksen f 6.60, 8.55, 4.Spanje f 7.55, 6.25, 3.75; Zweden f 6.60, 4.50, 2.85; Zwitserland f7.20, f 5.40, 4.— Rijnprovinciën f 7.10, 4.80, 2.20; Wurtemberg f 6.15, 4.—, 3.05. De Russische en Pruisische spoorwegen vervoeren dus de passa giers der mindere klassen het goedkoopst, terwijl in Groot-Brittannië en Ierland de tarieven het hoogste zijn. Hierbij moet echter in aanmerking worden genomen, dat in verscheidene landen, waar de spoorwegnetten niet door den staat worden geëxploiteerd, de aandeelhouders aanzienlijke subsidiën van den staat ontvangen, om daardoor een laag tarief van vrachten mogelijk te maken. Staalgietèkij van Krupp, te Essen. Deze staalgieterij, die thans 150 hectares beslaat, verschafte in 1868 aan omstreeks 6900 arbeiders werk en leverde 62,500,000 kilo gegoten staal af. Het etablissement bezat in datzelfde jaar 418 verschillende soorten van smelt-ovens, 239 puddel- en andere ovens, 165 coakd-ovens, 322 draaibanken, 113 schaaf- en 92 boormachines, 241 stoomwerktuigen met 8213 paardenkrachten en 51 stoomhamers, waarvan de zwaarste deze heeft meer dan één millioen gulden gekost 50,000 kilo's weegt en met een val van ongeveer 3 meters werkt. BENOEMINGEN EN VERPLAATSINGEN BIJ MARINE EN LEGER. De off. van adm. 2de kl. E. Canneman is, op zijn verzoek, met ultimo dezer, eervol uit de zeedienst ontslagen. De adelborst 1ste kl. P. H. ter Meulen, dienende bij de zeemagt in Oost-Indië, is, op zijn verzoek, eervol uit de zeedienst ontslagen. Frankrijk. In een der Fransche bladen leest men: //Het is bekend, dat Henri Rochefort en zijne staatkundige geloofsgenooten ook de leer verkondigen, dat men niet gehouden is tot het opbrengen van belastingen, tot het betalen zijner huur en het erkennen der keizerlijke justitie. Een der apostelen van dit geloof is de volksredenaar Budaille, die zich echter, in zijne hoedanigheid van deurwaardersklerk, soms in de onaangename noodzakelijkheid gebragt ziet om vonnissen ten uitvoer te leggen, uit naam derzelfde wet uitgesproken, welke door zijne partij niet erkend wordt. Eenige dagen geleden

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1870 | | pagina 2