INGEZONDEN. Effecten-Beurs te Amsterdam. Weerkunclig-e Waarneming-en te Helder, verscheen hij, met zijnen patroon, bij een armen drommel in de straat Tocanier, wien zijn huisbaas het huis wilde doen uitzetten, omdat hij achterlijk bleef in het voldoen der huurpenningen. Men zal zich de verbazing van den armen vervolgde, een getrouwen comparant in de openbare ver gaderingen, kunnen voorstellen, toen hij in een der personen, die het noodlottige vonnis ten uitvoer kwamen leggen, een der mannen erkende, welke hem tot het weigeren van de betaling zijner huur hadden aangezet Parijs telde op den 1 Jan. 1870 7000 huurrijtuigen. In het Bois de Boulogne te Parijs bezigt men tegen woordig op de paden voor ruiters zaagsel in plaats van zand, hetgeen zeer voldoet. De kosten van aanleg bedragen 60,900 francs. De beweging te Creuzot is geheel bedaard. Zeventig werklieden zijn weggezonden wegens doorgaand verzet tegen de orde en de reglementen voor de werkplaatsen vast gesteld. Engeland. De uitgever der Times heeft, door tusschenkomst van den heer Richard Doherty, den volgenden brief van diens schoonzoon, den kapitein Ernest Cocharne, commandant van Hr. Ms. schip Peterel, op de Westkust van Afrika, ter openbaarmaking ontvangen: *9 Januarij 1870. Waarde heer! Eenige regelen om u te melden, dat dr. Livingstone door de inboorlingen op een afstand van 90 dagreizen van Congo om het leven gebragt en verbrand is. Hij was eene binnenlandsche stad doorgetrokken, en drie dagreizen verder gereisd, toen de Koning der bedoelde stad stierf. De inboorlingen verklaarden, dat dr. Livingstone den Koning betooverd had, en dat de vreemdeling moest sterven. Zij vermoordden en verbrandden hem. Dit berigt komt tot mij door middel van een Portugeesch koopman, die in de bedoelde streek handel drijft. Livingstone bevond zich bij de meeren boven de Congo-rivier, en zocht dezen stroom op, om langs denzei ven de Westkust te bereiken. Ik houd dit berigt voor waar." In de Times van gisteren wordt door 3 onderscheiden deskundigen aangetoond dat de jongste mare van Livingstone's dood onvereenigbaar is met het laatste wat men met zekerheid van hem vernomen heeft, en dus geen geloof verdient. Miss Howard, eene jonge actrice van het theater te Grreenwich, heeft onlangs eene moedige daad verrigt. Toen zij zich des avonds naar huis begaf, zag zij twee kinderen in de rivier Ravensburne, die in levensgevaar verkeerden. Zonder te aarzelen sprong zij in het water en bragt de reeds met den dood worstelende kleinen gelukkig aan wal, waarna het gelukte met behulp van eenen agent van politie de kinderen in een nabij gelegen huis te brengen. Verleden week stond op Jersey een horlogemaker, John Le Roy, een man van 60 jaren, teregt en werd veroordeeld tot 10 sh. boete. Hij had zijn vrouw Zaturdag te voren, terwijl zij den vloer boende, plotseling een soort van ijzeren muilkorf aangedaan, bestaande uit een ring om den hals met een hangslot van achteren gesloten, en waar boven zich een kooi van sterk ijzerdraad rondom het hoofd van dengeen, die zijn hals door den ring had, verhief, zoo als bij honden een muilkorf. Daarenboven had de vernuftige horlogemaker op de hoogte van den mond nog allerlei dwarsstaafjes aangebragt om haar te beletten brandewijn te drinken, waaraan zij zeer verslaafd was. Vroeger had de man zijn dorstige echtgenoot opgesloten, maar dan klom zij het raam uit om drank te krijgen. Thans had zij middel gevonden om den muilkorf het achterste voren te draaijen en dan tusschen de tralies door te drinken, ten gevolge waarvan de man nu reeds met eene buurvrouw, wier hoofd hem als mutsenbol gediend had om den muilkorf op te passen, overlegd had om een kooi te maken, waarin hij zijne vrouw kon opsluiten. Doch een andere buurvrouw, die dikwijls onder een glaasje gezelschap had aan de gekooide echtgenoote, klaagde haar vernuftigen buurman aan, die voor den regter verklaarde niet te begrijpen, dat hij iets ongeoorloofds deed met zijn kooijenterwijl de vrouw niet tegensprak, dat zij dikwijls dronken was, maar betuigde, dat het haar eenig gebrek was. De regter veroordeelde den horlogemaker tot 10 sh. boete en raadde hem scheiding van zijne vrouw te vragen, hetgeen hij onder conditie van haar 5 sh. per week te geven zeker verkrijgen zou. De horlogemaker dankte voor den raad en betaalde zijn boete met blijkbaar pleizier. Duitschland. In October 1869 is te Berlijn, onder den naam van //Verein der Wollinteressenten Deutschlands," eene ver- eeniging opgerigt ter bevordering van de schapenteelt, van de fabricatie van wollenstoffen en van den wolhandel. De statuten van die vereeniging worden hieronder eenigzins omschreven, medegedeeld. Ten einde het doel, dat de vereeniging beoogt, beter te kunnen bereiken, en om de belangstellenden, die door den aard van hunnen werkkring niet dagelijk met elkander in aanraking komen, aan elkander te verbinden, is reeds bij de oprigting tot het uitgeven van een tijdschrift besloten en de hoofdredactie daarvan opge dragen aan den bekenden dr. H. Grothe. In de eerste plaats zal het tijdschrift de houders van schapen bekend maken met de eischen der fabriekanten, ten opzigte van de lengte, fijnheid, bewerking, enz. der wol. Het wasschen van de wol zal in het bijzonder behandeld worden. Ook wil het tijdschrift de spinners en de wevers op de in den handel voorkomende wolsoorten opmerkzaam en de in- en verkoop gemakkelijk maken. Daarenboven zullen alle nieuwe of reeds bestaande inrigtingen van de spinnerij en weverij en de verbeteringen in de weverij, drukkerij en het appre- teren behandeld en door teekeningen verduidelijkt worden. Maar ook en niet het minst hoopt de vereeniging haar doel te bereiken en door het doen houden van voordragten, waardoor zij meer bekendheid aan onderzoekingen en ondervindingen op het gebied der schapenteelt, wol- wasscherij, wolspinnerij en wolverij wil geven. Eindelijk wil de vereeniging jaarlijks eene algemeene vergadering beleggen, bij welke gelegenheid tentoonstellingen van allerlei voorwerpen, op de wol en de fabricatie van wollen stoffen betrekking hebbende, zullen gehouden worden. De oorsprong van groote fortuinen is soms zeer zonderling. Prins van Lobkowitz, wiens eenige rijkdom bestond in jeugd en een schoonen naam, flaneerde, jaren geleden, door de straten van Praag, toen hij plotseling een hoed, door den wind voortbewogen, voor zich uit zag rollen. Met de hem eigen vlugheid en galanterie snelde hij het hoofddeksel na, greep het en overhandigde het aan den eigenaar, die zijn naam vroeg. Eenige jaren later had de Prins grijsaard en hoed natuurlijk vergeten, toen op zekeren morgen een paar heeren bij hem binnen traden, die hem kwamen berigten, dat hij eene groote som geërfd had. De grijsaard was gestorven, en had hem zijn geheele vermogen nagelaten. T u r k ij e. Het Grieksche patriarchaat te Konstantinopel heeft een herderlijken brief aan de geestelijkheid en de gemeenten der Oostersche kerk uitgevaardigd, waarin de geloovigen, met verwijzing naar het Evangelie hetwelk liefde en ver draagzaamheid leert, vermaand worden, om de Prote stanten, overal waar zij zich in te geringen getale bevinden om eene zelfstandige gemeente te vormen, met raad en daad bij te staan, wanneer deze van de Grieksche gemeenten gevraagd wordt. De patriarch herinnert dat de Christelijke kerk één ligchaam is, hetwelk allen omvat, die in Christus den Verlosser der wereld zien, welken vorm van godsver- eering zij daarbij ook in acht mogen nemen: en dat alle Christenen verpligt zijn elkander gelijke broederlijke belang stelling en hulp te betoonen. Naar men uit Konstantinopel schrijft, is de aanleiding tot dit herderlijke schrijven gelegen in de omstandigheid, dat in de Levant herhaaldelijk door sommige Roomsch- Katholieke gemeenten aan Protestanten hulp bij ziekte en eene Christelijke begrafenis na hunnen dood geweigerd is geworden. Amerika. In Amerika vervaardigt men tegenwoordig eene papier soort, die onder eenige honderd duizenden ponden-druk zaêm geperst wordt en dan vaste en stevige bladen vormt, welke men in plaats van kalk of pleister op de muren aanbrengt. De uitvinders meenen dat het waterdigt en tegen het doorvreten van insecten zal bestand zijn en aan gezien die stof een zeer slechte warmte-geleider is, zullen de daarmede bekleede huizen 's zomers koel en 's winters warm zijn. Te Chicago heeft men reeds eene proef met die nieuwe bepleistering genomen en daarmede een huis van buiten bedekt; de uitkomsten van die proefneming waren vrij bevredigend en wat de onkosten betreft, ook deze leggen aan de uitvinding geen bezwaar in den weg, daar men voor eenige dollars een vrij groot gebouw er mede bedekken kan. Onlangs overleed de Amerikaansche minister van oorlog Stanton. Hij liet zijne betrekkingen in hulpbehoevenden toestand achter. Het Amerikaansche volk, dankbaar als het was voor de diensten, die de overleden staatsman zijn vaderland bewees, heeft thans ten behoeve van de weduwe en de kinderen den overledenen een fonds bijeengebragt van 150,000 dl. Het oordeel dat de Amerikaansche bladen zeker geene slaven van een partijhoofd of van //gesalarieerde laster aars", maar organen van Amerikanen, de om hunne vrijheids liefde steeds hooggeroemde republikeinen over Rochefort uitbrengen, is niet bijzonder malsch. De New-York Herald ziet in ,/de blinde woede" van den Pranschen radicaal een voorbeeld van razernij, nog sterker dan die van een woedenden stier in een winkel met aardewerk. //Frankrijk moet gevoelen dat de gevaren van een autocraat niets beteekenen in vergelijking met een schrikbewind, waarvan de naam aan iemand als Rochefort doet denken." De New-York Times drijft den spot met Rocheforts opgeblazenheid. „Het is een revolutionair om voor eene wijl den draak meê te steken, eene soort van slechte caricatuur van Robespierre." Het is «een gek" zegt de New-York World. Zijne aanvallen hebben slechts de aan dacht der natie op hem gevestigd om hem //tot een voor werp van verachting en van spotternij te maken." //In de vijandschap van de Hugo's, van de Blanc's, van de Ledru-Rollin's en anderen tegen den Keizer,, is er nog iets dat eerbied inboezemt, maar in die van Rochefort, zooals zij zich geopenbaard heeft door ontuchtigen en venijnigen laster tegen al de leden van de Keizerlijke familie, is er niets dat andere gewaarwordingen te zijnen opzigte kan doen ontstaan dan verachting en afkeer." Eindelijk noemt de New-Orleans Picanyne Rochefort /,een infaam man." //Zijne aanvallen tegen den Keizer, de Keizerin en hun kind waren van het laagste allooi. Zóó laag, inderdaad, zóó laf, zóó trouweloos en zóó walgelijk, dat wij niet weten waarover ons meer te verwonderen: over de grootmoedigheid des Keizers, of over het feit dat Rochefort honderd duizend lezers telt onder eene natie die uit dappere mannen bestaat, onder eene natie, bij wier zonen eer en ridderlijkheid huisvesten." //Bij ons, in Amerika, althans, zou een blad als het zijne niet kunnen bestaan. De openbare meening, zoo niet de algemeene verontwaardiging zou het in één week tijds vernietigen." Rochefort kan het, voor 't oogenblik, dunkt ons, doen met dat oordeel van de Amerikaansche republikeinen. VOOR. KEV OORD DOEL. Voor eenige weken werd in deze Courant gewag gemaakt van het constitueren ter dezer plaatse van eene Commissie, aan wie zouden zijn opgedragen bemoeijingen ter zake eener verloting, ten voordeele van een Fonds der Levensverzekering-Maatschappij, opgerigt door het Nederlandseh Onderwijzers-Genootschap. Ofschoon nu die aangelegenheid niet kan gerekend worden te behooren onder de zaken, die regtstreeks van algemeen belang zijn te achten, zoo is er toch zeer veel voor te zeggen, om de aandacht van ben, die gaarne iets goeds wdlen steunen, er op te vestigen. De onderwijzersstand, zeker een der nuttigste in de maatschappij, heeft zich tof nog toe niet mogen verheugen in het genot der bepaling, voor ambtenaren anders algemeen aangenomen, dat aan hunne weduwen pensioenen zullen worden toegelegd. Het Onder wijzers-Genootschap heeft, ter gemoetkoming in dit bezwaar, eene Levensverzekering-Maatschappij tot stand gebragt, waarin onderwijzers kunnen deelnemen, o. a. ook ter verzekering eener jaarlijksche toelage aan hunne eehtgenooten, ingeval die weduwen worden. Indien nu echter een lid vroegtijdig komt te overlijden, kan het weduwen-pensioen daardoor niet dan zeer gering zijn. Om hierin eenigzins te voorzien, is er een Hulpfonds opgerigt, bestemd om daaruit de geringe toelagen van bedoelde weduwen zooveel mogelijk te verhoogen. En ten einde nu dat Hulpfonds op goeden grondslag te vestigen, besloot het hoofdbestuur des genootschaps tot het houden eener verloting (prijs per lot f 1) en roept het door tusschen komst van plaatselijke commissiën in de eerste plaats de medewerking in van de onderwijzers, vervolgens van hen, die met het onderwijs in eenige betrekking staan, en eindelijk van belangstellenden ook buiten die beide kringen. Moge deze poging, aangewend om het lot van weduwen en weezen te verbeteren, door veler ondersteuning worden geschraagdA. HOORT. BIJROERS, HOORT! Bij van Druten en Bleeker, te Sneek, is voor eenigen tijd in het licht verschenen een werk, getiteld: „Grondbeginselen der Verge lijkende Aardrijkskunde, door W. Pütz, onder medewerking van dr. J. J. Kreenen, uit het Hoogduitsch, vertaald en bewerkt door J. Jurrius. leeraar aan de Hoogere Burgerschool te Nijmegen." In het tweede deel van dit werk vinden we op pag. 379 de volgende curieuse beschrijving van de plaats onzer inwoning: „Het Nieuwediep of Willemsoord, thans door eene lange rij huizen met den Helder verbonden, ligt aan het Marsdiep en den ingang van het Noordhollandsch Kanaal, heeft eene uitmuntende haven, een Instituut voor de Marine en neemt sterk toe in bloei en uitgebreidheid. Den Helder, met eene veilige en schoone reede en eene haven, die ruim 300 schepen kan bevatten, is tot snellen wasdom en bloei gekomen en telt, met het Nieuwediep, 18000 inwoners." Een zeer naauwkeurige beschrijving, voorwaar! De ingezetenen dezer gemeente, en allen die hier niet geheel onbekend zijn, zullen er zeker veel nieuws uit vernemen! 't Is waar, in onderscheidene aardrijkskundige leerboeken is de gemeente Helder onnaauwkeurig beschreven, maar zóó verward als hier zagen we de plaats onzer inwoning nergens afgemaald. Als de geleerde bewerkers van deze „grondbeginselen" met de door hen geleverde beschrijving in de hand hier een kijkje kwamen nemen, zouden ze zien, hoe deerlijk zij den bal hebben misgeslagen. Ze zouden dan gelegenheid hebben tot beoefening van „vergelijkende aardrijkskunde", en aan verrassende uitkomsten zou het niet ontbreken. Welligt maakt deze of gene bij het vernemen van zulk eene verwarde aardrijkskundige beschrijving de opmerking, dat, als men zoo weinig naauwkeurig is ten aanzien van een plek van ons land, de opgaven omtrent ver verwijderde oorden zeker niet beter te vertrouwen zullen zijn. Helder, Februarij 1870. A. 3 Febr. 4 Febr. Nederland, Werkel. Schuld 2*% 54* 54a dito s u 65 65a dito 4 85* 84** Spanje, Obligatiën 2*„ 27* 27a Portugal, Obligatiën 1853 3 33A 32* Rusland, Obligatiën 1798/1816. 6 92* dito bij Stieglitz 5 75* 75* dito 1864 5 90* 90* dito 1860 4* i, 80* 81 dito 1867 4 65* 65*v dito Poti Tiflis 6 83* dito Spoorw. aand. ii 214* 214* dito Loten 1864 u n 226* 225* dito 1866 n ii 230 229 Oostenrijk, Obligatiën Metalliek 6 n 47* 47* dito dito dito Nationale 5 dito rente Amst. 5 dito 1864. 5 - dito 1865. 5 dito 1866. 5 Mexico, Obligatiën 1851 3 14* 14*V dito 1864 3 6* 6* Griekenland, Obligatiën 5 9* 9& Turkije, Obligatiën 5 42*# 42* Amerika, Obligatiën 6 90* dito 1882 6 91** dito 1885 6 91* 91* Debentures Ohio 8 Gecons. Atlantics 7 St. Paul en Pacific, le sectie 7 ii ii ii 2e 7 v 66* (Landskeet). jFebruarij. Uren. j Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. Vochtigh.l procent. Toestand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 4 12 zto. 1.2k. 759.39 - 0.72 6.2 f2.5 0.85 Vlak. 5 8 zo. 0.6 758.82 - 1.28 2.0 -0.1 0.82 u 6 12 zoto. 1.0„ 759.91 - 0.19 3.0 -0.7 0.80 Weersgesteldheid: 4 Febr.12 u. Ligtbewolkt, mooiweer. 5 Febr. 8 u. Bewolkt, helder, goedweer. 5 Febr.12 u. Ligtbewolkt, mooiweer.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1870 | | pagina 3