BUITENLAND. ARRESTATIE VAN ROCHEFORT EN POGING TOT OPROER. INGEZONDEN. gewone som van 50. Genoemde koe, zoo beweren kenners, is misschien het kostbaarste en schoonste dier in zijn soort, in geheel Friesland. Spreekt men thans over duur vee, uit Bergum wordt medegedeeld, dat de heer H. Huisma bezitter is van een stier kalf, geboren in Februarij 1869, waarvoor door twee onderscheidene landbouwers te vergeefs honderd gulden is geboden. Een voornaam landeigenaar te Kollum had ten vorige jare oen boerenplaats verhuurd onder W,. voor den tijd van vijf jaren aan een paar jonge lieden. De boer evenwel komt in den loop des jaars te sterven en de vraag wordt gedaan of de weduwe nu nog vier jaren op de plaats kan blijven of niet, De eigenaar evenwel komt haar voor en zegt, *ik laat de plaats publiek verhuren en wat hij 's jaarlijks meer opbrengt dan waarvoor gij hem gehuurd hebt is voor u." Alzoo is deze plaats dezer dagen verhuurd en heeft per jaar 1200 meer opgebragt dan de vorige verhuring De weduwe ontvangt nu in vier jaar 4800 zonder dat zij er iets voor behoeft te doen. De Gron. Ct. bespreekt het lot en het leven van den boerenarbeider. Zij doet uitkomen, dat deze met een jaarlijksch inkomen van gemiddeld nog geen 300 meestal een gezin van 6 h 7 kinderen moet onderhouden en dat het onder zulke omstandigheden wel geene verwondering behoeft te wekken, zoo voeding noch woning aan de gema- tigdste eischen voldoen. Drukkend, fel en pijnlijk druk kend, is dan ook zijne armoede, en men behoeft zich niet te verwonderen; men mag het niet misprijzen of ontraden dat er onder deze menschen zulk een toenemende trek tot landverhuizing bestaat. Jl. Vrijdag zijn te Warffum ten overstaan van mr. A. J. van Roijen, notaris teOnderdendam, publiek verkocht 2 hectaren, 24 aren 90 centiaren groen- en bouwland, voor den enormen prijs van 8805. Madame Caux-Patti is door Keizer Alexander van Rusland begiftigd met de medalje van verdiensten en tot eerste hofzanger es benoemd. De medalje is van diamanten omzet, terwijl de keizerlijke kroon er boven prijkt. De prinses van Wales hinkt een weinig, tengevolge van hare reumatische ongesteldheid, die niet geheel aan de Duitsche baden is genezen. De aanzienlijke dames in Engeland trachten thans allen mank te gaan, en bedienen zich daartoe van laarsjes met ongelijke hakken. De prinses is met dat bewijs van aristocratische verkleefdheid aan de dynastie zeer ingenomen. In een Lyonsch dagblad wordt herinnert, dat het Parlement in 1770 de volgende acte afkondigde: //Al degenen, die eenig mannelijk onderdaan van Zijne Majesteit zal weten over te halen met haar een huwelijk aan te gaan door middel van blanketsel, parfumeriën, kunst tanden, valsche haren, Spaansch katoen (1), ijzeren corsetten, hoepels (waarschijnlijk crinolines), schoenen met hooge hakken, of valsche heupen, zullen wegens duivelskunstenarij worden vervolgd, terwijl het huwelijk van nul en geener waarde zal worden verklaard. Is die kostelijke acte al ingetrokken?" Een kijkje bij den koning der kleermakers, Waters, te Londen. In Savile Row treft men een huis aan, boven welks deur het koninklijke wapen prijkt. Hier heeft de wereldberoemde naaldridder zijn troon opge slagen; de man onder wiens maat de magtige Keizer aan de Seine zijn hoofd buigt, en die kort geleden uit Egypte terugkwam, waarheen de Onderkoning hem ontboden had, om bij de opening van het kanaal van Suez naar den vollen eisch der Europesche mode gekleed te zijn. Reeds bij het binnentreden van de lokalen, aan de kunst gewijd, ontvangt men een eigenaardigen indruk, De deuren, de lessenaars, de tafel, waarop de nieuwste stoffen liggen, zijn allen van het massiefste en blinkendste mahoniehoutoveral ziet men spiegels, die van den grond tot de zoldering reiken, en de gemakkelijkste divans en fauteuils versieren de wachtkamers, door welke men in de afdeeling dei- coupeurs komt. Dit is een ruime zaal, die haar licht door een glazen koepel ontvangt en aan de muren geheel behangen is met kleedingstukken, die in meerderen of minderen graad hunne voltooijing naderen. Uniformen, jagtcostumen, reiskleederen, gala-tenuen enz. wisselen elkander daar in bonte mengeling af. Hiernaast bevindt zich de werkkamer. Rondom de muren loopt eene galerij van waar men een duidelijke blik kan slaan op de talrijke leden van het kleermakersgilde. De een is bezig met naaijen, de andere met rijgen, een derde met zoomen, een vierde met het maken van knoops gaten, enz. Bovendien zijn er een groot aantal naaimachines in werking. Ieder werkman, dien ge hier ziet, is een meester in zijn speciaal vak. Elk hunner verdient wekelijks 2 k 3 pond sterling 24 b 36) en dikwijls nog meer. Een paar treden afgaande komt men in een zaal, behangen met patronen van kleederen uit dik bruin papier, waar onder men vindt namen van hertogen en markiezen, van graven en burggraven, van lords en baronnets, van ministers en hooge staatsbeambten. Elk dier getitelde heeren heeft kier zijn patroon en maat voor hof-, gala-, jagt- en rijkleeding en zijn nummer er bij, zoodat hij uit zijn kasteel, zijne buitenplaats, slechts een brief of telegram naar Savile Row behoeft te zenden om binnen den kortst mogelijken tijd zijn nieuwen rok voor het staatsiebal op de Tuileriën, zijn rooden rok voor de eerstvolgende vossenjagt of zijn wandel toilet voor Baden-Baden of Biarritz te ontvangen. Van de werkzaal gaande komt men op de eerste ver dieping, waar een vorstelijk versierde galerij is, die aan het eene einde met een borstbeeld van Napoleon III en aan de andere zijde met het borstbeeld van de Prinses van Wallis versierd is. Zij strekt tot gang naar eene reeks prachtige vertrekken, die men in de woning 'van een lord met luisterrijker kan aantreffen. Men ziet daar achtereen- eigens de blaauwe, de gele, de roode zaal, allen in den fijnsten stijl versierd en van alles voorzien wat de tegen woordige weelde vereischt. Dit zijn de afdeelingen voor de dames. Want Waters heeft ook een uitgestrekte dames- cliënteele. Alles wat onder de voorname en voornaamste vrouwelijke wereld van Londen paard rijdt heeft van hem hare amazonen-kleederen, en in deze zalen kunnen de hertoginnen en markiezinnen, de gravinnen en de ladies ze passen. Naast deze salons bevindt zich liet kabinet van den chef, dat met Engelsche comfort is ingerigt Verder treft men nog aan het kantoor van de klerken, niet het minst merkwaardige gedeelte van dit huis, daar men zou meenen op het kantoor van eene groote bankinrigting te zijn. Dat deze koning in de kleermakerswereld zich goed laat betalen, blijkt uit eene rekening aan den hertog van Sutherland, waarop, als geleverd een rok, voorkomt het sommetje van 15 pond sterling 180). BENOEMINGEN EN VERPLAATSINGEN BIJ MARINE EN LEGER. De off. van gez. 2de kl. bij de zeemagt A. Peters en L. F. Praeger zijn met den 11 dezer bevorderd tot off. van gez. 1ste kl., met bepaling, dat zij zullen rang nemen, eerstgemelde tusscben de off. van gez. 1ste kl. C. F. T. Hommel en H. C. Steenbergen, enlaatst- gemelde tusschen de off. van gez. 1ste kl. J. Lamie en N. C. Slegt. Frankrijk. In het Journal Officiel leest men: De Keizer en de Keizerin hebben heden (6 Febr.) den baron Machay, president van de hoofd-commissie en van de algemeene jury voor de internationale tentoonstelling te Amsterdam, alsmede de heeren Pareau van Notten en Heineken, leden van de jury dier exposite, ontvangen, welke HH. MM. het groote eerediploma hebben overgebragt, door de genoemde jury toegewezen ter zake van de gebouwen en instellingen ten behoeve van den arbeidenden stand, waarvan HH. MM. het initiatief genomen of waaraan zij hunne bescherming verleend hebben. Uit Jeruzalem wordt aan het Fransclie regeringsblad berigtdat door den kanselier van het Fransche consulaat aldaar, den heer Clermont-Ganneau, eene belang rijke archaeologische ontdekking is gedaan. Hij beeft namelijk op eene in oostelijk van de Doode zee, het voor malige gebied der Moabieten, gevonden groote vierkante zuil eene inscriptie van meer dan dertig regels Phenicisch schrift ontdekt, die onder de regering van Mesa, Koning van Moab en tijdgenoot van den profeet Elisa en van de Koningen Josaphat, Achab en Joram vervaardigd is en op de kriigsverrigtingen van Mesa tegen den Koning van Israël betrekking heeft, waarvan in het 3de hoofdstuk van het Ilde 'boek der Koningen gewag wordt gemaakt. Deze in zuiver Hebreeuwsch vervatte en alzoo gemakkelijk te ontcijferen inscriptie wordt uit verschillende hoofde als zeer belangrijk beschouwd. De heer Clermont-Ganneau heeft een zorgvuldig vervaardigd afschrift van den tekst aan de Parijsche Académie des Inscriptions toegezonden, vergezeld van eene memorie of verhandeling, welke door de Aca démie spoedig wereldkundig zal worden gemaakt. De instructie in de zaak van Prins Pierre Bonaparte, beschuldigd van manslag, gepleegd op den dagbladschrijver Victor Noir, is naar men zegt eindelijk afgeloopen. Gelijk men weet geschiedde deze instructie van wege het hoog- geregtshof, de vierschaar die eeniglijk bevoegd is om over personen van 's Keizers geslacht regt te spreken. Als gerucht meldt de Indépendance Beige dat de regter van instructie tot de conclusie is gekomen dat er geen grond tot verdere vervolging bestaat; hem zou gebleken zijn dat de Prins den manslag in zelfverwering had begaan. Engeland. Te Blyth, in Engeland, leeft op dit oogenblik een onvermogend marskramer, vader van acht-en-dertig kinderen. Hij is onlangs voor de derde maal in het huwelijk getreden. Zijn eerste vrouw schonk hem achttien erfgenamen en zijne tweede een negental. Jl. Maandag verheugde zijn derde wederhelft hem met de geboorte van een tiende spruit van het vrouwelijke geslacht. Die patriarch moet nog bijzonder frisch en welvarende zijn, ofschoon hij reeds eenige grijze haren telt. Dagelijks gaat hij den weg op met een klein wagentje koopwaren en komt dan 's avonds, na een ver- moeijenden togt, in zijne familiekring terug. Kerkelijke Staat, Het geheele aantal der op dit oogenblik te Rome aan wezige Vaderen van het Concilie, de Paus niet medegerekend, beloopt 759. Zonder de vier met verlof afwezige prelaten en de zeven plaats gehad hebbende sterfgevallen, zou het 770 bedragen. Van dit aantal (770) behooren 704 tot den latijnschen ritus en de overigen tot de armenische en andere oostersche ritussen. Het aantal der italiaansche bisschoppen bedraagt 276, daaronder begrepen 143 uit den Kerkelijken Staat (volgens zijne oude grenzen), dat der Fransche 84, dat der Oostenrijksch-Hongaarsclie 48, dat der Spaansche 41. dat der Engelsche, Schotsche en Iersche 35, dat der Duitsche (Noord- en Zuid-) 19. Italië. In het miniatuurstaatje Monaco heeft een opstand plaats gehad. De Vorst had zekeren Doineau in dienst, een Fransch kapitein, die wegens het mishandelen en dooden van verscheidene personen in Algiers, waar hij chef was van een Arabisch bureau, uit Frankrijk was verbannen. Hij deelde zeer in de hooge gunst van den vorst van MoDaco, maar, daar hij zijne ondergeschikten op dezelfde manier behandelde als vroeger zijne Arabieren, kwamen deze in verzet. Een volkshoop van 300 man kwam voor het vorstelijk paleis zamen en eischte den val des gunste- lings. De vorst gaf toe. Hij gebood Doineau zijn land te verlaten, en het evenwigt van Europa is gelukkig behouden. Amerika. Een merkwaardig proces wordt thans te Kingston (staat New-York) gevoerd. Eene dame had eene vriendin gehol pen.... een schatrijken man «te vangen" en klaagde nu de gelukkig gehuwde aan, omdat deze weigerde haar de 3000 dollars uit te betalen, die zij had beloofd, indien het huwelijk doorging. De aanklaagster verklaart, dat zij groote uitga ven heeft moeten doen voor een aantal partijtjes, soirées, uitstapjes in den maneschijn, enz., enz., allen kunstgrepen om den blooden of onwilligen minnaar voor goed te ver voeren. Het doel is bereikt, maar nu volgt de belooning niet voor zooveel moeite. Waarschijnlijk vindt de gevangene den prijs der //rozenketens" te hoog. Het verdient vermelding, dat de bankiers-firma Wood- hull, Claflin en Cie., waarvan de voornaamste firmanten zijn mevrouw Victoria C. Woodhull en mevrouw Tennie G. Claflin, aankondigen, dat zij kortelings, door verschillende gelukkige handelingen, 700,000 dollars hebben verdiend. Deze dames staan dan ook tegenwoordig bloot aan de bezoeken van hoogst belangstellende verslaggevers van verschillende dagbladen. Volgens een berigt uit Port-au-Prince van den 31 December 11. voorkomende in een te Jamaïca verschijnend blad, zijn de verwoestingen in de genoemde stad aangerigt, bij gelegenheid van hare inneming door de revolutionairen op den 18 Dec. 11. verschrikkelijk geweest. Reeds waren door de generaals Brice en St. Elia Salnava's laatste oorlogschip, de Terreur, en een deel der stad genomen Salnave had zich in het nationale paleis verschanst, en daarop werd van de Terreur een vuur geopend, dat weldra de troonzaal, waar een groote hoeveelheid kruid geborgen was, deed in de lucht springen. Kort daarop ontstond er brand in de stad, en, naar men zegt werden stukken geschut op bevel van Salnave op het volk gerigt, teneinde het te beletten den brand te blusschen; 12 huizen werden in de aseh gelegd. Salnave was intusschen gevlugt en terstond na zijn vertrek verwoestten twee elkaar snel op volgende ontploffingen het geheele paleis. De generaal Guerrer Macombe, die het fort Lurbar bezette, ziende dat zijn meester gevlugt was, deed het fort met hemzelven in de lucht springen. La Gazette des Tribunaux meldt het volgende„De heer Rochefort is den 7 dezer, 's avonds ten 8 ure, te Parijs in de Rue de Flandre in hechtenis genomen, terwijl hij op het punt stond in de zaal der openbare bijeenkomsten binnen te gaan. Hij heeft zich volstrekt niet verzet, doch daaren tegen tot de talrijke voor de deur der zaal Tergaderde volksmenigte gezegd: //Blijft, burgers! Ik kom zoo aan stonds de bijeenkomst bijwonen!" Daarop hebben de commissaris en de agenten van policie den heer Rochefort met een rijtuig naar de gevangenis Saintê-Pélagie gevoerd. Na de inhechtenisneming heeft de heer Flourens, die haar had bijgewoond, een revolver en een degenstok getrokken, en uitgeroepen: //Wij moeten Rochefort bevrijden!" Naar men verzekert heeft hij een schot gelost. Twee of drie andere personen hebben insgelijks geschoten, zonder echter iemand te treffen. Te gelijker tijd heeft de commissaris van politie binnen in de zaal de bijeenkomst voor ontbonden verklaard, en daarop is hij omringd en onder bedreiging, dat men hem zou dooden, naar de straat gedrongen, alwaar hij gedurende een uur aan beleedigingen en bedreigingen heeft bloot gestaan, tot dat hij te 10 ure door eenige policie-agenten werd ontzet. Talrijke groepen hadden zich omstreeks dezen tijd in de straat Aboukir gevormd, doch ernstige ongeregeldheden zijn, naar men verneemt, niet gepleegd. Tegen half elf ure heeft men in de Rue du Temple en nog op eene andere plaats, door het omver werpen van een omnibus en van een ander rijtuig, gepoogd barricades op te werpen; de tegenwoordigheid der policie- agenten was echter voldoende om de 'onruststokers te doen uiteengaan. Omstreeks denzelfden tijd zijn in de straat Belleville zes omnibussen omgeworpen, teneinde barricades te vormen. Ten één ure in den nacht hebben zich sterke detachementen der //garde de Paris," benevens infanterie en cavallerie, derwaarts begeven. Op de boulevards heerschte beweging, doch nergens vielen ongeregeldheden voor." De rust is tot op dit oogenblik ongestoord gebleven. Er waren voorzorgen genomen voor den avond van 8 dezer. Het aantal arrestatiën bedraagt 136. Flourens is niet in hechtenis genomen. Flourens en Bologne verhinderden, dat de commissaris van policie, die door de volksmenigte uit de publieke werd medegesleept, door de oproerlingen vermoord werd. Door de opriglers der barricades werd geenerlei tegenstand geboden. De Figaro berigt: Op de barricade te Belleville zijn 15 personen met de wapenen in de hand gevat. Een officier van policie is door een bajonetsteek gewond; een ander is door een pistoolschot neergeveld. Ten half een uur hebben de oproerlingen de wapenfabriek van den heer Lefaucheux geplunderd en zich van 40 geweren en 300 revolvers meester gemaakt. Er hebben talrijke inhechtenisnemingen plaats gehad. Eene eerste bezending van 200 gevangenen is naar de prefectuur van politie gebragt. De barricades zijn door de policie en de troepen bezet. Wij maken hierbij inzonderheid op de in ons blad voorkomende Advertentie der Heeren S. STEINDECKER en Comp. te Hamburg oplettend. Er wordt hier gehandeld van Staats-Loten tot eene zoo rijkelijk met prijzen voorziene verloting, dat zich ook hier te lande eene merkelijke deelneming vooronderstellen laat. Die onderneming verdient des te meer het volle vertrouwen, naardemaal de beste waarborgen des staats geboden zijn en ook voornoemd huis van alle zijden wegens zijn doorgaans regtschapen handelwijs en prompte voldoening van talrijke prijzen sedert lang bekend is.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1870 | | pagina 3