ARRESTATIE VAN ROCHEFORT EN POGING TOT OPROER. INGEZONDEN. Weerkundige Waarnemingen te Helder, De arbeider Odger, die naar den zetel in het Parlement roor Southwark dingt, heeft reeds een handtastelijk voordeel van zijne candidatuur bekomen, namelijk een nieuwen hoed. De hoedenmakersgezellen van het district hebben bepaaldelijk voor hem een hoofddeksel gefabriceerd, en dat met een adres, waarin hem een goeden uitslag wordt toegewenscht, op plegtige wijze overhandigd. In de laatste dagen heeft het in Engeland zwaar gestormd, afgewisseld door hevige regens en sneeuwbuijen. D o 111 c h 11 b 1 Men houdt zich in Pruissen bezig met het vraagstuk of gepantserde schepen op den Rijn van nut zouden kunnen zijn. Men beweert dat zij zeer goed tegen Nederland zouden kunnen te pas komen, indien ze slechts geringen diepgang hebben en goed naar het roer luisteren. Een groot voor deel is, dat men die vaartuigen in actieve dienst noch met steenkolen, noch met andere scheepsbehoeften zwaar hoeft te beladen, want steeds is men in de gelegeheid om ze van victualie als anderzins ruimschoots te voorzien. Zeven voet Rijnlands mag de diepgang zijn, niet meer, wil men er dienst van hebben. Wil men een uitmuntend model voor deze gepantserde vaartuigen, die met het meeste succes tegen Nederland gebruikt zouden kunnen worden, men neme de maat van de beide Nederlandsche monitors Heiligerlee en Krokodil; slechts moet de diepgang 2 voet minder zijn. In het vorige jaar werden te Berlijn 4500 paarden geslagt. De gemiddelde prijs van ieder beest was 10 thaler of 18 gulden, terwijl het halve kilogram paardenvleesch verkocht werd voor 2 silbergr.later voor 3 silbergr. of 19 cent; maar de oprigting in alle gedeelten der stad van volksgaarkeukens die geen paardenvleesch gebruiken, heeft die prijs weder teruggebragt tot 2 silbergr. of 12| cent. Paleisbranden zijn zeldzaam; de Kroonprins van Pruissen is een van de weinige vorstelijke personen, die jl Zondag- op Maandag nacht met de onaangenaamheden daarvan moest kennis maken. De brand is 's nachts om 2 uren uitgebroken boven de kamers van Prinses Charlotte en werd eerst ontdekt, toen het plafond van haar slaap kamer reeds had vuur gevat. Terwijl zij naar de beneden verdieping werd gebragt, kwam de Kroonprins op het geroep van brand aansnellen, de Kroonprinses begaf zich naar de kamers van haar kinderen. De brand, die in het paleis een dreigend aanzien had en op den zolder schijnt te zijn ontstaan, was intusschen door de brandweer spoedig gebluscht. De schrik en de plotselinge overgang van temperatuur schijnt noch de Kroonprinses, noch haar dochter, eenige ongesteldheid te hebben veroorzaakt. De Kroonprins heeft zelf het bevel over de spuitgasten gevoerd. Zwitserland. 1 Het geregtshof te Zurich heeft in zijne zitting van den 1 dezer Emile Schaerr, oud 23 jaar, veroordeeld tot 11 jaren tuchthuisstraf, wegens het herhaald verduisteren van gelden, in zijne kwaliteit van kassier bij de succursale van den Bondsbank in Zurich. Het bedrag der ontvreemde gelden ten nadeele der bank heeft op het Europeesche vasteland geen anderen diefstal nog overtroffen, behalve dien, gepleegd door den beruchten Carpentier, welke omstreeks 20 jaren geleden zijnen patroon, den bankier Rothschild, 6,000,000 francs ontstal en daarmede naar Amerika vertrok. Emile Schaerr heeft al de hem ten laste gelegde feiten bekend. Hij heeft erkend van het begin van Februari) 1868 tot den 1 October 1869 eene waarde van 3,500,000 francs ten nadeele der bank te hebben ontvreemd. Na zulk een volledige bekentenis werd volgens de kantonnale wet de tusschenkomst van den jury niet meer vereischt, zoodat der regtbank slechts overbleef het vonnis uit te spreken. Kerkelijke Staat. De kerkelijke "tentoonstelling zal den 15 dezer geopend worden en zal uitgebreider zijn dan men aanvankelijk dacht. Voortdurend komen er bezendingen aan. Uit Montpellier en Marseille zijn 150 kisten met voorwerpen van allerlei aard ingezonden. Lyon levert byouterie en zijden werken. Metz en Parijs glasschilderingen. Ook de meesterstukken der Saxtina en van vele andere gestichten en van bijzondere verzamelingen zullen ten toon gesteld worden. Italië. Volgens eene opgave van de Italia Militare had het koningrijk Italië op 1 Jan. 1869 nog 170,890 militairen op de been, en op 1 Jan. 1870 slechts 158,610. Spanje. In de jl. Vrijdag gehouden zitting der Cortes heeft de minister Topete, ter beantwoording eener insinuatie van den generaal Zuerada, gezegd, dat de oorlogs-fregatten nimmer zullen gebruikt worden om te bewerken, dat zijn geliefkoosde candidaat tot den troon wordt verheven. De Marseillaise bevat in haar nommer van jl. Dingsdag, op de eerste bladzijde, in de eerste kolom, het volgende berigt: „Gisteren avond ten 8 ure is Henri Rochefort, volksvertegenwoordiger en afgevaardigde van het eerste kiesdistrict der Seine, op^het oogenblik dat hij het door hem voor de vergaderingen zijner kiezers gehuurde lokaal der Marseillaise wilde binnentreden, op bevel van den heer Emile Ollivier door de politie in hechtenis genomen. Te midden zijner kiezers werd hij gevangen genomen, toen hij zich wilde begeven ter plaatse waar hij, volgens af spraak, zou verschijnen, aan zijn mandaat getrouw tot het einde. Nooit is bloediger hoon op de wangen des volks neêrgekomen. Dat is het eener hernieuwing van den Tweeden December, dezen keer echter voor gemeenschap pelijke rekening met de lieden der rue de Poitiers. De aanslag treft slechts de democratie, die alleen op de bres gebleven is; maar de democratie van 1851. Dat is meer dan een beleediging, dat is een uitdaging. Medearbeiders, vrienden, politieke geloofsgenooten van Rochefort! Wij zullen voortgaan met het vaandel vast en omhoog te houden, dat hij met ons hield en dat hij eens zal terugvinden, wanneer men het niet uit onze handen scheurt. Dit vaandel, die banier.... is de banier der socia listische democratie, der onverzoenlijke terugvordering („revendication implayable"). Deze banier is de banier des volks. Zij zal ons ter overwinning voeren op den dag wanneer het volk zóó zal willen, (get.) Arthur Arnould. Ed. Barive. E. Bourein. Germain Casse Collot. S. Dereure. A. Dubuc. Francis Enne. Artur de Fonvielle. Ulric de Fonvielle Pascal Grousset, Ch. Habeneck. Alph. Humbert. J. Millière. G. Puissant. A. Rank. Raoul Rigault. E. Varlin. A. Verdure." Ziehier wat Rochefort zelf van de door hem ontvangen uitnoodiging om zich gevangen te zetten, geschreven heeft in la Marseillaise: „Ik moet gelooven, dat ik wezenlijk tot zes maanden gevangenisstraf veroordeeld ben. Ik had wel in eenige bladen gelezen, dat twee of drie oude mannen met zwarte jurken aan onder elkaar eenige woorden hadden zitten mompelen mij betreffende, maar daar ik allerlei aan mijn hoofd heb, had ik den tijd niet gehad om aan die laffig- heden te denken. Nu krijg ik van het parket een brief, geteekend door een substituut, wiens naam ik niet heb kunnen ontcijferen. Die heeren schamen zich zoozeer hun eigen baantje, dat zij zich verschuilen achter een onleesbare naamteekening. Langs dien weg van dien commies heeft de heer Ollivier mij „uitgenoodigd" om mij gevangen te geven. „En zoo zendt de heer Ollivier dan nu invitaties. Dat gaat nu toch alle perken der onbeschaamdheid te buiten. Wie staat er nog voor in, dat hij mij nu niet ook op zijn diners of op een bal inViteert. Mijnheer Ollivier, ga gij uw gang! Het schijnt, dat gij fatsoenlijke menschen in uw omgeving wilt brengen. „Dat mogt ik er intusschen toch wel van hebben, dat twee van de trawanten, die u omringen, zich de moeite gaven om zelf mij bij den kraag te vatten. Dat zal goed staan, wanneer, voor dat Prins Pierre Bonaparte plegtig vrijgesproken wordt, de publieke arrestatie plaats heeft van een van hen, die hij wenschte te vermoordenvooral wanneer men bedenkt, dat degeen, die gevat wordt, vertegenwoor diger des volks is, hetgeen aan zijn inkerkering een bij smaakje van den 2 Dec. geeft, dat vol is van liefelijke herinneringen. „Gij hebt in een van uwe groote avondvoorstellingen uitgeroepen„Zoo gij er ons toe dwingt, zullen wij de krachtige arm zijn." Ik dwing er u toe, wees de krachtige arm." „Maar weet, o Jocrisses van het gezag! dat gij een nieuwe domheid hebt begaan met mij uit te noodigen om mij naar de gevangenis te begeven, want, indien ik inder daad streefde naar „Journées" gelijk gij mij ten laste hebt gelegd, zou ik slechts één ding te doen hebben: het volk te waarschuwen, dat ik op een gegeven uur uit mijn huis zou gaan om mij naar de gevangenis te begeven, en naar alle waarschijnlijkheid zouden dan veertigduizend arbeiders met mij den weg afleggen." Jl. Dingsdag avond waren te Parijs in de faubourg du Temple en de wijk Belleville weder het tooneel van ongeregeldheden. Tegen den avond kon men er bijna niet meer door de menschenmassa heenkomen. Politie-agenten en municipale garde te paard en te voet waren er in groote getale. Ook de Place des Victoires, niet ver van het bureau der Marseillaise, was bezet. Op last van den procureur-generaal werden daar de leden der redactie, die het protest tegen Rochefort's gevangenneming onderteekend hadden, gearresteerd, als zich aan hoogverraad hebbende schuldig gemaakt. De barrikaden, die in den faubourg du Temple opgeworpen waren, werden zonder veel moeite genomen, en zij, die zich niet spoedig genoeg uit de voeten gemaakt hadden, werden door de bereden muncipalen met het plat van den sabel en door de policie met casse-têtes getroffen. Men spreekt van 30 doodeu en 1000 gekwetsten. In de Reu Overkampf werd eene barricade een oogenblik verdedigdop den boulevard Montmartre was 's avonds groot gedrang, tot dat ten 11 uur 200 policie-agenten aan rukten en de passage weder vrij maakten. De winkels waren reeds ten 9 uur gesloten. In de Reu Yivienne werd een troep uiteengejaagd, die „leve Rochefort!" riep. Ook de avond van Woensdag is zeer onrustig geweest; maar de orde heeft veel minder gevaar geloopen van verstoord te worden dan op de twee vorige avonden; terwijl alles schijnt aan te duiden dat men niet meer voor de herhaling der toen voorgevallen tooneelen beducht behoeft te zijn. Gedurende den ganschen avond zijn er, alweder in dezelfde voorstad (Belleville) en op dezelfde punten daarvan, pogingen tot het opwerpen van barricaden aangewend. Alleen in de straat Saint-Maur is dit tot op zekere hoogte gelukt; maar de politie, krachtdadig door de bewoners van dit stadskwartier zeiven bijgestaan, heeft zich spoedig van deze versperring meester gemaakt. In de aan die wijk grenzende voorstad du Temple is de circulatie een tijd lang gestremd geweest, hoofdzakelijk echter enkel tengevolge van de massa nieuwsgierigen, welke derwaarts was gestroomd. Het voorkomen der volksmenigte was veel rustiger dan den vorigen avond. Men hoorde geene revolutionaire kreten, noch oproerige liederen aanheffen; zelfs het geroep „Leve Roche fort 1 bleef achterwegeen te middernacht op vele plaatsen reeds om elf ure had Parijs zijn gewoon aanzien hernomen. Het aantal gearresteerden is tot 260 geklommen. Een 60tal daarvan, waaronder de gezamenlijke redacteurs van la Marseillaise, zijn naar de gevangenis Mazas over- gebragt, en een ander 60tal naar de gevangenis de la Santé, de eenen zoowel als de anderen beschuldigd van deelneming aan eenen aanslag tegen de veiligheid van den staat. De rust is Donderdag avond in geheel Parijs nergens gestoord. De handwerksman, die een agent van policie met een revolver heeft doodgeschoten, is gearresteerd en naar de conciergerie overgebragt. Het officiële orgaan meldt, dat de policie-commissaris Lombard, die Maandag avond ernstig gekwetst is geworden, door den Keizer tot ridder van het Legioen van Eer is benoemd. Volgens eene mededeeling van le Public, heeft men Henri Rochefort te Sainte-Pélagie het zoogenaamde Pavillon des Princes tot verblijf aangewezen, waar hij reeds dadelijk door de leden van zijn gezin bezocht is. De gevangene moet te kennen hebben gegeven, dat hij het gewoel en gedruisch, waarvan hij gedurende de laatst verloopen dagen het middenpunt was geweest, hartelijk moede was, en er zelfs veel voor over zou hebben gehad, indien men hem Maandag ochtend de zekerheid had kunnen geven, dat hij in den loop van dien dag (tegen zijnen gemanifesteerden wil) gearresteerd zou worden. De wacht van Sainte-Pélagie is met eene compagnie der Parijsche garde versterkt. TEXELSCHG 8CHEERVINKEL. (Vervolg.) Zaturdag avond. Het vertrek, waarin men zich bevindt en dat geheel tot de barbiers-affaire is ingerigt, wordt goed verlicht door een petroleum-lamp. De wand is als 't ware geheel bedekt met annonces van verkoopingen, verhuringen, lammeren-vervoer naar Leiden, mensehen-vervoer naar Amerika, enz. Te midden van het vertrek ontwaart men al dadelijk den man van het vak, die vrien delijk zijne begunstigers begroet. Het getal is reeds tot vijf en twintig geklommen, en op de vraag van den president, wat nieuws er is, begint Dirk het woord te voeren, terwijl de president voort gaat met scheren en aandachtig toeluistert. Dirk. Ik heb hoord dat er zon groot urf te wachten is op Texel, die het me zeide, begrootte ut op 18 miljoen gulden, dat moet nog een urf wezen uit de zeventiende eeuw; er moeten een heele boel menschen van trekken kennen. Jongens, jongens! wat zow dat gelukkig wezen, als dat ereis goed leregt kwam. 16 miljoen gulden is een heele som, hoor. (Verbazing.) Er moet een meneer wezen uit Amsterdam, die het in handen liet die man schient er veul moed in te hewwe, hy het-zelfs gezeid: jullie moete bewiezen, dat jullie behooren tot de afstammelingen vau en as jullie dat bewiezen, zal ik zurge dat je binne 8 dagen de 16 miljoen guldens betaald worde, mits dat hij er dan ok zien porcie van kriegt. Jan, Klaas, Gerrit en meer anderen, allen als uit één mond dat was te wouwen, hoor! Dirk. Zoo ik nouw hoor, benne er van daag van de urfgenamen op reis naar die menheer ut Amsterdam, ze zegge het bewies op het raadhuus gevonden te hebben. Die menschen wasse toeh zoo blied, zoo erg blied, dat ken jullie denken; deer benne al onder die lui die al plannen in der hoofd hewwe. Zoo vertelde Jannetje- buur me guster, dat ze een achtste van de urfenis kon kriegen, dat zij het foornemen had, om een groot huus te laten bouwen, en dat te gebruiken voor bijeenkomste, die bezig zouwe wezen, om het belang van vrouwe te behartigen, want die kwammen volgens er zeggen, zoo veul bij de mannen te kortweer een are vertelde me, dat hi aan den minister permissi zow frage, om un telegraaf- dreed van hier naar 't Nuwwediep vor zien eige rekening te legge, dat zow volgens him goed rendeere, als hi ten minste frage mogt voor ieder berigt, wat hij goed docht, en nog meer are planne, dat ken je begriepen. Leendert. Late ze maar verzigtig mit die urfenis zijn, als ze het eerst in de zak hewwe, dan kenne ze praete, it is nouw nog un vogel in de lucht. Ik hew het bij ondervinding, ook wy konde veul urven, een heer uit Leiden had it in handen, die man beloofde ons alles, maar hij liet ons vooruit 75 betalen, onder belofte als er niks van kwam, ons de helft terug te geven, en spoedig kwam het bewijs, dat onze regten veijaard waren, en toen wij dien knappen menheer in Leiden eens opzochten, en hem in eene ordentelijke woning meenden te vinden, o waai mier, wat waren we bedrogen, it leek daar meer op een varkenshok, en op onze vraag om de helft van ons voorschot weerom, maakte hi veul mooye praatjes en daarmee konden we vertrekken. We waren overtuigd bedrogen te zijn, en ik vrees dat it met het groote urf uit Amsterdam ook zoo zal gaan. Pas op je zak 1 De President-Barbier, het mes steeds over zijne handen strijkende: jullie zeilen me allen toestemmen, dat ik na een ruim vijftigjarig beroep alhier, veel menschenkennis heb opgedaan, van den grootste tot den geringste heb ik omgang gehad, ze geschoren en geknipt, en, na de verhalen gehoord te hebben van de vorige sprekers, kom ik tot de volgende conclusie, dat de Texelaars in 't bijzonder den vreemdelingen te veel vertrouwen schenkeneen vreem deling gekleed met kale rok, hoed en vest, die zich nog al op zien groote-luis weet uit te drukken, is hier dadelijk in 't volle vertrouwen, en hoe dikwijls worden we niet door hen bedrogen. Leendert heeft het althans weer bij ondervinding. Het vertrouwen wordt door ons te gaauw geschonken, dat we elkaar toch voor- zigtigheid mogen aanraden. Met die conclusie vereenigen zich de aanwezigen, en, daar de bollen-tijd gekomen is, gaat een ieder naar huis, om zich aan den warmen krentenbol te vergasten. (Wordt vervolgd,.) (Landskeet). :E" ■3 c ■s F*< Uren. 1 Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer 0. Vochtigh. procent. Toestand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 11 12 12 12 8 12 ono. 8k. noto. 16„ noto. 25„ 771.67 773.49 772.68 +11.63 +13.47 +12.66 -4.0 -5.4 -4.0 -7.7 -7.6 -7.8 0.77 0.67 0.74 Golv. Hol in z Holw. Weersgesteldheid: 11 Febr.12 u. Helder, bewolkt, vorst, koudweer. 12 Febr. 8 u. Beneveld, felle vorst, koudweer. 12 Febr.12 u. Beneveld, vorst, koudweer. Gevroren dikte van 10 op 11 Febr. 40 millimeters. ii n II e 12 52 IJs op stroom.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1870 | | pagina 3