1870. N°. 20. Woensdag 16 Februarij. 28 Jaargang. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Bureau: MOLENPLEIN, N°. 163. B I X E \T L A X D. HELDERSCHE EN NIEUWEDIEPER COURANT. „W ij huldigen het goed Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaalf 1.30. franco per post - 1.65. Prijs der Advertentiën: Van 14 regels 60 cent, elke regel meer 15 cent. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. HELDER en NIEUWEDIEP, 15 Februarij. Ter kenschetsing van den toestand in het Russische rijk, dat in vele opzigten nog verre bij de andere Europesche natiën ten achteren is, diene de volgende mededeeling. De politieke gevangenen in dat land staan daar aan eene on- menschelijkc behandeling bloot. Zij worden opgesloten in vochtige, donkere, onderaardsche hokken, waar het van ratten en allerlei ongedierte wemelt; het eten, dat den gevangenen wordt voorgezet, is zoo walgelijk, dat men het alleen gebruikt om den hongerdood te ontgaan. Het hoofd van de geheime policie heeft bijzondere middelen om de aangeklaagden tot bekentenis te dwingen; hij laat hen dagen achtereen hongeren, daarop eenige dagen dorst lijden; om hen gedwee te maken worden dan nog eenige flinke stokslagen toegediend en zij bekennen alles wat men maar wil. De berigtgever drukt den wenseh uit, dat, tot verzachting ten minste van het lot der ongelukkigen, die van staatkundige misdrijven worden beschuldigd, de geheime policie in Rusland gebragt worde onder de gewone staats-policie eene administratie die ook wel niet alles is, maar toch zoo middeneeuwsch niet als dat andere middel ter uitoefening van geregtigheid. Als een voorbeeld ter navolging wordt uit Italië berigt, dat de verschillende hoofden der departementen van al gemeen bestuur de volgende bezuinigingen hebben gebragt in de begrootingen voor het loopende jaar. De minister van justitie zal 615,000 frs., die van buitenlandsche zaken 410,000 frs., die van onderwijs 442,000 frs., die van open bare werken 2,640,000 frs., die van oorlog 2,064,000 frs., die van marine 5,600,000 frs., die van landbouw 321,000 frs., en eindelijk die van binnenlandsche zaken 2,500,000 frs. minder voor zijn departement aanvragen, dan door de leden van het vorige kabinet noodzakelijk was geacht. Nu is het waar, dat sommigen hadden gedacht, dat de vermindering nog grooter zoude zijn onmiskenbaar is toch het beginsel levendig bij het kabinet, om door inkrimping van uitgaven te komen tot opheffing van het tekort, dat dreigend zich plaatst tegenover den bloei van den staat. In het geheel niet eenstemmig is het gevoelen van hen, die zich aan een oordeel wagen ten aanzien van de houding, aan den dag gelegd door het ministerie in Frankrijk, ter gelegenheid van de jongste beroeringen. Van de eene zijde wordt niets dan lof en hulde gebragt aan de flinke eordate houding van het bewind, waaraan men dankt het behoud van orde en rust. Van den anderen kant gelooft men, dat de regering een verkeerden weg is ingeslagen, door geregtelijke vervolging te bevelen of toe te laten, ten aanzien van de personen, die redenaars waren in volksvergaderingen of werkzaam bij eenige straattumulten. Men vindt het zeer onverstandig van de regering, dat zij, nu het oproertje met stillen trom is afgeloopen, het gebeurde met de aanleiding daartoe nog eens aan de orde stelt in de openbare raadzalen. En als het daarbij aan de publieke opinie nu eens zonneklaar bleek, dat de minister van justitie, die, bij de handhaving der rust, ten volle rekenen kon op de verknochtheid van verreweg het groote deel der bevolking, noodeloos magtsvertoon had ten toon gespreid en een tal van arrestatien had bevolen, waar zooveel schuld niet gevonden wordt, dan kon het wel eens zijn, dat die minister zich zeer belagchelijk had gemaakt met zooveel drukte. Het is in Frankrijk, zoo voert men aan, een axioma: «wie zich belagchelijk maakt, is verloren" en het kon voor de regering wel eens bewaarheid 'worden wie het laatst lacht, lacht het best. Evenwel het is gebleken, dat het welgezinde deel der bevolking van Parijs een afkeer heeft van het woelen der partij, die het op een maatschappelijken ommekeer schijnt toe te leggen. Napoleon kan voor het oogenblik op die gezindheid rekening maken, zijne heerschappij wordt er tijdelijk door bevestigd. Zr. Ms. raderstoomschip de Yalk, onder bevel van den kapt.-luit. ter zee N. M. J. Kroef; is, volgens een bij het dep. van Marine ingekomen telegram, den 12 dezer van Malta naar Tunis en Cagliari vertrokken. Aan boord was alles wel. Zr. Ms. korvet Prins Maurits zal in het begin van Junij van Vlissingen naar Amsterdam vertrekken en door een kleiner oorlogsvaartuig worden vervangen. Aangenomen voor den overvoer naar Java, van een detachement slerk 125militairen,hetschipNieuwe Waterweg I, kapt. J. van der Yalk. Embarkement 5 Maart e. k. alhier. Het koloniaal stoomschip Argus, kommandant de luit. ter zee 1ste kl. Thierens, zal op 's Rijks werf te Hellevoet- sluis gerepareerd worden, ten koste van de reederij van het Nederl. stoomschip Admiraal Verhuell. De volksvoorlezing in het Gebouw op de Vischmarkt op a. s. Vrijdag, des avonds ten half acht ure, zal gehouden worden door den heer G. E. Bron. Wij maken belangstellenden opmerkzaam op de achter staande aankondiging eener openbare voordragt, te geven door de rederijkerskamer te Cocksdorp, ten voordeele van behoeftigen in Eijerland. Wie in deze dagen, waarin de wintervorst in ons midden zijn zetel heeft opgeslagen en met groote gestreng heid zijn scepter voert, een overzigt zou schrijven van het belangrijkste binnenlandsch nieuws, ving zeker aan met de vermelding van de felheid van den winter, de hevigheid van den storm en de menigvuldige gevallen van brand. Een dagblad, het Utrechtsche, wijdt aan die aangelegenheden eene ruimte van anderhalve kolom. Een berigtgever omtrent den toestand hier te lande deelde in zijn laatste overzigt mede, dat de natuur sinds zijne laatste melding nog volstrekt niet gewijzigd is en dat stoombooten, beurtschepen, dominees en deurwaarders allerwege ingevroren zitten. Overigens valt te vermelden, dat liefhebbers van schaatsenrijden, ondanks de guurheid des weders, zich met ijsvermaak amuseren terwijl in vele gemeenten des lands hardrijderijen op schaatsen worden aangekondigd. Eindelijk vraagt de courantlezer naar den stand der rivieren, die met ijs zijn bezet en niet het minst voorzeker naar dien van den thermometer, die eene daling aanwijst tot meer dan 11 graden Celsius beneden het vriespunt. Toch is bij al dat vriezen nog leven en beweging te bespeuren in de hoofden en harten der menschen. In de hoofden, ja, want men verneemt, dat de directe stoomvaart op Java door het Suez-kanaal door de tusschenkomst onzer regering eene besliste zaak is geworden; dat er in ons land niet slechts sprake is van de oprigting van middel bare scholen voor jongens en meisjes, maar zelfs van internationale burgerscholen, ter bevordering van een rui meren gezigtskring en van het cosmopolitisme der kweeke- lingendat.... maar waar zouden wij eindigen, wilden we alles opnoemen, wat blijken deed, dat in onze dagen, trots vinnige koude, in de hoofden der menschen plannen worden beraamd, die de welvaart der maatschappij beoogen. Koude harten ze mogen er al gevonden worden, maar toch, de liefdadigheid treft, vooral te midden van felle kou en velerlei ontbering, tal van offeraars op haar altaar aan. Wij twijfelen niet of in de stormvlagen der laatste dagen zal menigeen de herinnering hebben op gemerkt aan het woord: «Vergeet den armen broeder niet In de Arnh. Cour. wijst een menschenvriend, die de gevangenen niet uitsluit van zijne naastenliefde, op het onverantwoordelijk kofl lijden der bibberende gekerkerden in het huis van arrest aldaar. Bereikt, van achter dikke muren en gegrendelde deuren, die klagt het oor des ministers van Justitie, hij voorzie in de behoefte aan verwarming, waaraan een //verkleumd Christen" hem opmerkzaam maakt. //Verkleumd" is echter het hart niet van hem, die het leed van arme gevangenen zoekt te lenigen; althans wij willen hopen, dat het hart des ministers even zoo warm moge kloppen voor het belang der verkleumde gevangenen. Het is in korten tijd winter geworden geheel en al winter. Waar wij gewoon waren de schepen door het vloeibaar element te zien varen, snijdt thans de scherpe schaats met vrolijk gekras in de kristallen kors. De baanvegers staan in een gebogen houding bij de klappen te trillen, en roodneuzige kindertjes, in dikke dassen wegduikend, oefenen zich achter stoeltjes in de edele kunst, om op ijzeren wieken voorwaarts te snellen. Wedrennen van allerlei aard hebben plaats. Te Leiden, te Utrecht, te Leeuwarden en ook te Amsterdam worden allerlei prijzen en premiën uitgeloofd voor hen, die het doeltreffende en snelst hun leven wenschen te vernietigen door dolzinnige ijs-experimenten... Eigenlijk behooren zulke ruwheden niet meer tot onzen tijd. De Romeinsche Keizers, en duizenden met hen, ver maakten zich in het aanschouwen van den strijd der zwaardvechters, die vooraf //als tot sterven bestemd, den Caesar kwamen begroeten." Spaansche vrouwen scheppen nog heden ten dage genot in het bijwonen van een stieren gevecht, waarin ook wel eens moedige matadoren het slagt offer worden van hunne vermetelheid. //Die wreede Keizers! Die akelige Spaansche vrouwen!" roept gij uit. Maar... met uw verlof gij zijt van hetzelfde allooi, als gij behagen schept in de hardrijderijen op schaatsen, die de ondervinding staaft het niet minder «wreed en doodelijk" zijn. (Alg. D. v. N.) H. M. de Koningin neemt steeds in beterschap toe. Tot raadsheer in het prov. geregtshof in Gelderland is benoemd mr. L. U. de Haes, thans regter in de arron- dissement3-regtbank te Arnhem. Tongblaar en klaauwzeer, sedert lang plagen van het vee in deze streken, zijn sedert eenigen tijd geheel geweken, en dit bijna zonder sterfte. De boer, die zijn ziek vee met de uiterste zorg behandelde, kreeg tot resultaat, dat het weinig, maar beste melk leverde. Dezelfde hoeveelheid melk van dezelfde koe gaf in zieken toestand, bij de daardoor noodzakelijke betere voeding, een vierde meer boter, dan in gezonden toestand met gewoon voeder. De gelegenheid om bij de koloniale troepen over te gaan, is ook thans voor de onderofficieren der infanterie weder opengesteld. Naar men verneemt circuleert te Rotterdam een adres, inhoudende het verzoek om afschaffing van de Nationale Militie. Bij den rijkstelegraaf' zullen, na vergelijkend onder zoek, ongeveer 20 klerken worden in dienst gesteld. De Staatscourant deelt daarover bijzonderheden mede. De 1ste secretaris der hoofd-commissie voor het 7de Algemeen Evangel. Nationaal Zendingsfeest, ds. Buijtendijk, verzoekt ons te melden, dat dit feest zal gehouden worden, niet zoo als onlangs door hem ter algemeene kennis werd gebragt op 6 Julij, maar op Woensdag 22 Julij e. k. Alleen op de lijnen van den Noorihollandschen Staats- en Hollandschen IJzeren Spoorweg zullen op den feestdag extra- of feesttreinen rijden. In het Weekblad voor Lager-, Middelbaar- en Gym- nasiaal-Onderwijs, N°. 7, 12 van Febr. jl., lezen we onder het opschrift «Snippers" o. a. deze «Yraag. Hoe lang zullen nog in Nederland heeren, min of meer deftig, sommigen wit gedast, belast worden met het afnemen van het examen in fraaije en nuttige hand werken? In de practijk neemt wel is waar eene deskundige dat examen af, de commissie verleent echter de acte en is van die deskundige natuurlijk geheel afhankelijk.» In de vorige week werd te Noordscharwoude door het gezelschap Eloquentia Sacrum op eenvoudige, maar genoeglijke wijze het tienjarig bestaan van deze vereeniging gevierd. Dit gezelschap heeft zijn bloei vooral te danken aan de omstandigheid, dat het naar eenvoudiger, maar niet minder nuttige zaken streeft dan de naam aanduidt. Dit doel namelijk is niet gelegen in het voordragen, maar in bevordering van goed lezen en het verstaan van het gele- zene, en tevens van kennis en verklaring door lezen en spreken over het gelezene; oefeningen die, bij den tegen- woordigen staat van beschaving, door de dorpsbewoners zeker voor alle andere behooren in eere gehouden te wor den. De predikant en de onderwijzer staan aan het hoofd van het gezelschap en leiden de oefeningen. Met veel voldoening werd gedacht aan de goede vruchten, die het gezelschap gedurende zijn tienjarig bestaan had afgeworpen, en de wensch uitgesproken, dat het met lust en ijver moge volharden op zijn nederigen, maar nuttigen weg. Ten voordeele der weduwen en weezen van Terschelling, zal op Woensdag 16 dezer te Alkmaar eene openbare ver gaderingplaats hebben van de rederijkerskamer W. J. Hofdijk, aldaar, met medewerking van het muziek-gezelschapConcordia. Het tooneelstuk «De profecy der Starren» zal o. a. in deze vergadering worden opgevoerd. Niettegenstaande de boter zoo buitengewoon hoog in prijs is en de zwaarte te Hoorn op de markt 5 ons en 2 lood per kop moet bedragen, zoo is daar toch een tijn aangehouden en bevonden te ligt te zijn voor de vereischte zwaarte. Jl. Zondag morgen omstreeks 4 uur is in eene bakkerij te Zaandam een brand utgebarsten, welke door den feilen wind zoodanig in hevigheid toenam, dat daardoor 8 perceelen in de asch zijn gelegd. Als haven- en dokmeester te Amsterdam zijn door burgemeester en wethouders aan den raad aldaar voorgesteld, de hh. W. F. van Erp Taalman Kip, oud-inspecteur Yan het loodswezen in Oost-Indië; W. F. H. Cramer, luit. ter zee 1ste kl., waterschout te Amsterdam, en C. A. Jeekel, luit. ter zee 1ste kl. Gisteren morgen ontstond een felle brand te Rijswijk nabij den Haag. Door eene nog onbekende oorzaak zijn bouwmanswoningen van de landbouwers Verheul geheel en van Leeuwen gedeeltelijk door brand vernield. De vrouw van eerstgenoemde is daarbij vermoedelijk in de vlammen omgekomen; een 25 stuks hoornvee is mede verbrand. De smid H. Klein, te Rotterdam, heeft een wieier vervaardigd ten gebruike op het ijs, waarmede hij tweemaal zoo hard loopt als op den beganen grond. Te Dordrecht is het volgend ongeluk voorgevallen Twee knapen (weezen, waarvan een pas ontslagen), die zich met schaatsenrijden vermaakten, zijn bij den Oudendijk,

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1870 | | pagina 1