1870. N°. 22. Zondag 20 Februarij. 28 Jaargang. II li IMIIS (IIII EN JVIEUYVEDIEPER COURANT. „Wij huldigen het co«d«." Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zatukdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. franco per post - 1.65. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Bureau: MOLENPLEIN, K°. 163. Prijs der AdvertentiëiiVan 1i regels 60 eent, elke regel meer 15 cent. Groots letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Woensdng den 33 dezer vertrekt de Matl over Triest nnnr Oost-Indlë, China, Japan en Australië. De VOORZITTER van den RAAD der gemeente HELDER brengt ter openbare kennis, dat DE RAAD ZAL VERGADEREN op Dingsdag den 22 Eebruarij 1870, des avonds ten ZEVEN ure. Helder, De Voorzitter voornoemd, den 18 Februarij 1870. STAJQIAN BOSSE. PUNTEN TER BEHANDELING: Verslag der Commissie in zake de belastingen. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente HELDER, Roepen bij deze de Ingezetenen op om, zoo zij in liuune belan gen wenschente worden gehoord ever de oprigting van eene Stoommachine tot het zagen van hout door den heer M. W. RUIJGII, Wijk O, No. 161 alhier, te verschijnen aan het Raadhuis der gemeente, op Woensdag den 23 Februarij 1870, des morgens tus- schen elf en een ure. Geschiedende deze oproeping overeenkomstig de bepalingen van het Koninklijk besluit van den 31 Januarij 1824 (Staatsblad No. 19). Burgemeester en Wethouders voornoemd, Helder, STAKMAN BOSSE, Burgemeester. 19 Februarij 1870. L. VERHEY, Secretaris. B IIV VE VL A V I). HELDER en NIEUWEDIEP, 19 Februarij. Wij gaan vooruit! Zoo langzamerhand ziet men, dat de verouderde denkbeelden voor betere plaats maken. Her vormingen geschieden wel niet met groote snelheid, maar ze komen toch tot stand en zij die verbeteringen zoeken tegen te houden, moeten ten laatste tegenover de doordringende beschaving en volksverlichting het onderspit delven. Dit dachten we o. a. bij het vernemen van het volgend heugelijk nieuws, dat uit Stockholm wordt gemeld«De Rijksdag heeft goedgekeurd (de Eerste Kamer met 93 tegen 18 en de Tweede Kamer met 116 tegen 58 stemmen) een voorstel der commissie voor de constitutionele aangelegenheden, hetwelk bepaalt, dat voortaan Christelijke dissenters en Israëlieten verkiesbaar zullen zijn als leden van den Rijks dag en alle staatsambten, met uitzondering der betrekking van minister, zullen mogen bekleeden." Wij noemen dit een heugelijk nieuws, omdat wij het in deze eeuw van verlichting haast eene ongerijmdheid achten, dat iemand wegens zijne geloofsovertuiging zoude zijn buitengesloten van de gelegenheid om tot lid van den Rijksraad te worden benoemd. Het is te verwonderen, dat zulk eene ouderwetsche bepaling nog zoo lang kracht van wet heeft gehad in Zweden. Maar vreemd vinden we het, dat een Israëliet of een lid van een ander kerkgenootschap dan de staatskerk daar te lande, onmogelijk tot minister kan worden benoemd. Is iemand, die niet Luthersch is, daartoe ongeschikt? Wij gelooven echter dat het licht der 19de eeuw eindelijk toch ook wel die eene uitzondering zal doen wegvallen, die nog herinnert aan de onverdraagzaamheid van vroegere tijden. Woelingen in Spanje behooren wel is waar niet onder de verrassende nieuwtjes gerangschikt te worden, maar toch verdient het vermelding, dat te la Granja dezer dagen weder oproerige manifestatiën hebben plaats gehad. De kreet: vLeve Karei VII1" werd daarbij aangeheven. Het berigt vermeldt, dat de beweging nog al spoedig is onderdrukt geworden, doch laat ons in het onzekere welke toelagen er van wege de Carlistische partij zijn uitbetaald aan hen, die bij de oproerige tooneelen de behulpzame hand boden. Onder de Fransclie wetgevers bevinden zich mannen, die al vrij aardige wetsvoorstellen kunnen verzinnen. De heer Giraud, lid van het Wetgevend Ligchaam, heeft dezer dagen voorgesteld, zeker met het oog op Rochefort's gevangenschap, om afgevaardigden, die veroordeeld zijn tot gevangenisstraf, zonder dat hunne staatkundige regten daardoor zijn komen te vervallen, in het gebouw, waarin het Wetgevend Ligchaam vergadert, gevangen te houden, en hun zoo de gelegenheid te verschaften aan de werkzaamheden deel te uemen. Wij durven niet verzekeren, dat dit voorstel zal worden aan genomen. Meer ernstig en van onberekenbaar veel grooter gewigt achten we de aangekondigde interpellatie door een ander lid der Wetgevende Vergadering in Frankrijk, de heer Lehon, naar aanleiding van den toestand van den arbeid en van de loonen der werklieden. Met belangstelling zien wij die interpellatie te gemoet, vooral met het oog op den toestand der werklieden ook in ons vaderland, waar te eeniger tijd voorzeker ook dit vraagstuk aan de orde zal komen. Het ministerie Ollivier, ofschoon niet kunnende rekenen op de sympathie van de geavanceerde liberalen, toont in vele opzigten den weg van vooruitgang en hervorming te willen bewandelen. Eene vereeniging van jongelieden kwam dezer dagen den minister Ollivier een adres aanbieden, ter gunste van de handhaving der openbare orde. De minister betuigde zijnen dank daarvoor, en deed daarbij opmerken, dat hij bij de vestiging der vrijheid te strijden had zoowel tegen do acliterblijvenden als tegen de ongeduldigen. Staat de openbare meening (zoo verzekerde Ollivier) ons daarbij niet ter zijde, dan zullen óf de eerst-, óf de laatstgenoemden de zege behalen, maar dan zal ook de vrijheid wederom te loor gaan. Aan de regering van Frankrijk was bij besluit van 8 Dec. 1851 de magt toegekend tot verbanning van burgers, wegens deelneming aan geheime genootschappen, naar Cayenne of Algerië. De minister van justitie heeft den Keizer de intrekking aanbevolen van dat decreet, als zijns inziens in strijd met een liberalen regeringsvorm. De Keizer heeft aan dat voorstel zijne goedkeuring gehecht. De 53ste verjaardag van Z. M. den Koning wordt lieden in deze gemeente gevierd. Van de openbare en van vele particuliere gebouwen, gelijk mede van de schepen in onze havens, wapperen tal van vlaggen. Aan boord der oorlogschepen werd in den voormiddag parade gehouden. De parade van het garnizoen, in vereeniging met het Vrijkorps, werd wegens min gunstig weder afgekommandeerd. De avond van dezen nationalen feestdag zal, naar wij ver nemen, in onderscheidene kringen feestelijk worden gevierd. In het lokaal «de Vereeniging," van den heer P. van Wijngaarden Jr., zal de Heldersche Afdeeling van de Metalen-Kruis-Vereeniging 's Konings verjaardag gedenken. De zaal is daartoe toepasselijk gedecoreerd. In Tivoli zal een Vrijkorps-bal plaats hebben; ook deze zaal is daarvoor smaak vol versierd. In Musis Sacrum wordt een casino gegeven, mede ter feestelijke viering van 's Konings verjaarfeest. Nog valt te vermelden, dat in de onderscheidene kazernen militaire assauts plaats hebben, zoodat op verschillende wijzen 's Konings feest aan deze plaats met vreugde wordt gevierd. Eindelijk vermelden wij dat van Zr. Ms. wachtschip alhier op onderscheidene tijdstippen het koninklijk salut is gegeven. Gisteren hielden de leden der commissie, die zich de belangen der behoeftigen in deze gemeente heeft aan getrokken, in de verschillende wijken eene inzameling van liefdegiften. De verzending van goederen naar Engeland verschafte gedurende de laatste dagen hier drukte en beweging. Sedert de vaart op Rotterdam door het ijs is gestremd, worden van hier onderscheidene koopwaren, inzonderheid vee, gevogelte en gest, met stoombooten naar Engeland vervoerd. Per spoortrein wordt een en ander uit Rotterdam en Schiedam hier aangevoerd. Het detachement suppletietroepen, dat aanvankelijk bestemd was om heden aan boord van de Antje alhier te worden ingescheept, zal, tengevolge der ingevallen vorst, eerst op een later te bepalen dag worden geëmbarqueerd. Even als in andere groote gemeenten des Rijks sedert eenige jaren reeds geschiedde, zijn de brievenbestellers van heden af ook alhier in uniform gekleed. De heer Johs. Dyserinck is uitgenoodigd Maandag 21 dezer een volksvoorlezing te honden in de vereeniging //Weten en Werken" te Haarlem. Het vertrek van H. M. de Koningin naarTorquay blijft op aanstaanden Maandag bepaald. Tot hoofdingeland van den St. Aagtendijk is benoemd de heer J. Schotvanger. Den 1 Jan. telde men bij de koninklijke Nederl. zeemagt: 1 luit.-adm. (Z. K. H. Prins Hendrik der Neder landen); 2 vice-adm. (G. C. C. Pels Rijken en O. A. Uhlenbeck); 3 schouten-bij-nacht (P. A. Mattliijsen, J. Andreae en A. F. Siedenburg)20 kapts. ter zee; 42 kapt.- luits. ter zee; 123 luits. ter zee 1ste kl.; 222 luits. ter zee 2de kl.; 68 adelborsten 1ste klasse. Het korps mariniers bestaat uit 1 comm. en inspect. (II. Camp, vice-adm. titul.); 1. luit.-koll. (D. Vreedenberg) 2 majoors; 4 kapta. 1ste kl.; 8 kapts. 2de kl; 15 lste luits. 11 2de luits; 1 luit.-koll., mil. intend. (F. S. G. Gautier); 1 kapt.-kwart. lste kl 2 lste luit.-kwarts.; 2 2de luit.- kwartierms. en 1 kapt., adm. van kleeding. De geneesk. dienst der zeemagt bestaat uit een inspect. (H. Slot); 6 dirigerende offic. van gez; 18 offic. van gez. lste kl.; 41 offic. van gez. 2de kl; 18 offic. van gez. 3 kl.; 1 lste apoth. der zeemagt; 1 apoth. 2de klasse. De adm. bij de zeemagt is zamengesteld uit 3 inspect. 14 offic. lste kl.; 36 offic. 2de kl.; 29 offic. 3de kl.13 adjunct-administ. en 35 scheepsklerken. Het korps machinisten bestaat uit 7 offic. machinisten j en 34 machinisten lste kl. Tot het vaste corps dek- en onderoffic. behoorden 17 opper- schippers, öopperstuurlieden, öopperkonstapels, 15 schippers, 41 stuurlieden, 11 konstabels-majoors, 12 lste timmerlieden, 17 bootslieden, 7 scliielieden, 16 2de stuurlieden, 13 kon stabels, 10 lste zeilmakers, 6 lste smeden, 1 lste kuiper, 22 botteliers, 11 2de timmerlieden, 7 2de zeilmakers, 7 provoosten en 4 lste ziekenoppassers. Dr. A. Kuijper levert in de Heraut eene beschouwing over «het wetsontwerp op de bewaarscholen." Wij ontleenen daaraan de volgende regelen «Niet de school, maar het huisvertrek is de plaafs waar het jeugdig kind (hij spreekt van kinderen van 26 jaar) zijn eerste levensjaren spelend doorleven moet. Niet een bewaarschool-houderesse moet aan de kinderen uit vijftig huisgezinnen een eenvormige dressuur geven, maar als een jeugdig plantje moet elk kind in den zachlen gloed der eigen moederliefde zijn levensknoppen ontplooijen. Het kind heeft zijne natuurlijke regten op het moederhart. De moeder haar heilige van God geboden verpligting jegens haar kind. Niemand mag die teedere zorg uit haar handen nemen, en zij niet wenschen, dat een ander haar van die heilige verpligting ontheft. Als een noodzakelijk kwaad, nooit als een gewenschto regel, moet het bezoeken dier kinder-scliooltjes beschouwd worden. Waar de nood van het gezin de moeder ter deure uitdrijft, of een ziekelijk ligchaamsgestel baar uit het huisvertrek bant. Waar het kind óf zonder toezigt zou zijn, óf onvermijdelijk onder het toezigt van kindermeisjes zou moeten overgaan. Daar, maar ook daar alleen mag de bewaarschool helpend tusschenbeide komen Beroepen tot predikant bij de Herv. gemeente te Winkel de heer W. C. van Maanen, theol. dr. en pred. te Abbenbroek. De heer R. Brouwer, van Barsingerhorn, heeft het beroep bij de Doopsgezinde gemeente te Zaandam aangenomen. Aan de directie der Holl. Spoorweg-Maatschappij is door een aantal inwoners der gemeente Beverwijk een adres gerigt, waarin wordt aangedrongen op de vernieuwing van het oude station, dat, naar de meenig der adressanten volstrekt niet aan de behoefte voldoet. -Men berigt ons van Texel, dat jl. Woensdag door den notaris Bruno Bok aldaar in publieke veiling is gebragt de hofstede «Maria's hoeve." Eigenaars zijn geworden de heeren A. en P. Dros te Eijerland, voor de som van ƒ28050. Jl. Woensdag werd te Schoorldam eene harddraverij met paard en narreslede gehouden, welke door honderden belangstellenden werd bijgewoond. De prijs werd behaald door het paard van den heer A. Kruijer te Burgerbrug in de Zijpe, en de premie door dat van den heer J. de Waal, te Obdam. Te Berkhout is den 13 dezer in 64jarigen ouderdom overleden de heer P. Slagter Tz.burgemeester dier gemeente. In de jl. Woensdag te Amsterdam gehouden zitting van den gemeenteraad is tot haven- en dokmeester aldaar benoemd de heer W. F. van Erp Taalman Kip, oud-inspecteur van het loodswezen in Nederl. Indië. Aan de jl. Woensdag te Zaandam gehouden hard rijderij op schaatsen om den prijs van 100, hebben 12 paren deelgenomende prijs werd behaald door G. van Leeuwen, aldaar. De hardrijderij om spek voor hoofden van behoeftige huisgezinnen vond groote deelneming; daaraan hebben 128 personen deelgenomen. De prijs van 40 kilogr. spek werd gewonnen door eene K. Meijer aldaar, terwijl de directie der ijsclub bij uitdeeling der prijzen voor de mede dingers het verrassende programma scheen te hebben aangenomen, dat de overgroote helft met spek huiswaarts keerde, iets waardoor de kroon op het werk van hare driedaagsche bemoeijingen werd gezet. Wij mogen niet vergeten, dat voor deze behoeftige «spekrijders" het terrein op de Binnenzaan niet minder luisterrijk was versierd dan bij de wedstrijden, en dat èn commissie èn politie niets hebben verzuimd om op aller tevredenheid aanspraak te mogen maken. Jl. Maandag leverde een landbouwer van Renswoude een kolossaal varken af, wegende 404 kilogrammen, tegen 67 cent het kilogr. Te 's Gravenhage is jl. Donderdag herbesteed, het verdiepen der nieuwe haven te Middelburg, benevens het afsnijden van de bogt dier haven. Minste inschrijvers, de hh. Kalis te Sliedreclit, en Langeveld en Blokland te Hardinxveld, voor 707,900.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1870 | | pagina 1