FABRIEK EN MAGAZIJN VAN HOEDE N JLEN PETTEN. Hardrijderij op Schaatsen VAN MANNEN (BOVEN 20 JAAB.) INGEZÖNDËÏÏ! Weerkundig-e Waarneming-en te Helder, ADVERTENTIËN. F. AUF DEM BRINKE, PRIJS40. PREMIE10. 3de PRIJS De Inleggelden. in die kast gevangen genomen werd. Voor den commis saris van policie gebragt, bekende onze pick-pocket dat bij de hand in den zak der klaagster gestoken had in de hoop daarin reisgeld naar Engeland te zullen vinden. Deze ver klaring voldeed echter den man der wet niet en hij liet hem gevangen zetten. Volgens de gewoonte der Engelsche pick-pockets, had hij geen enkel gestolen voorwerp bij zich. Op de Parijsche binnen-boulevards vindt men thans hier en daar vrouwen staan, die door een bijzondere soort van industrie, in haar onderhoud voorzien. Zij houden zich namelijk bezig met het herstellen van de zweepen der koetsiers, die dat wapen onder het rijden gebroken of beschadigd hebben. Deze bijzonderheid kan degenen, die Parijs niet gezien hebben, een denkbeeld geven van het gewoel van allerlei soorten van rijtuigen, die van den vroegen morgen tot laat in den nacht .de boulevards passeren. Te Parijs bestaat het voornemen een museum aan te leggen, waarin de typen aller menschenrassen zullen verzameld worden. Engeland. De Daily Telegraph deelt eenige brieven mede van sollicitanten voor den post van scherpregter, welke Calcraft wegens ouderdom en ziekte neerlegt. Een der liefhebbers spreekt op zal venden toon de hoop uit, dat hij onder in wachting van den goddelijken zegen de geduchte uitspraken der wet zal ten uitvoer leggen. Een ander, ./minder week en niet zoo ligt aan het schreijen," verklaard, dat hij het baantje voor 2 p. st. in de week wil waarnemen. Maar nog merkwaardiger is de brief van een derden sollicitant. Deze schrijft niets meer dan deze woorden: Geachte heer! Ik ben een slagter! Waarlijk, Julius Caesar kon niet lakonieker 'zijn in de aankondiging aan den Senaat van eene door hem behaalde overwinning, dan deze liefhebber van het schavot. Het is te hopen, zegt Daily Telegraph, dat Calcraft in het geheel geen opvolger hebben zal. In Amerika is de scherpregter afgeschaft; daar doen de sheriffs zelve het afschuwelijk werk, door middel van een hoogst een voudig mechanisme. Dnitschland. Dr. Strousberg laat in Berlijn van 10 Febr. tot 1 Maart 10,000 armen spijzen. Ieder bekomt pd. vleesch, 1 pd. aardappelen, een half kwart groenten en even zooveel hout. In de vorige week zijn tusschen Wesel en Oberhausen op een goederen trein van koude omgekomen, en dood van hun remtoestel gehaald twee personen, conducteurs, beiden vaders van huisgezinnen. De beroemde Keulsche dom nadert zijne voltooijing. De noordertoren heeft op dit oogenblik eene hoogte van 180 voet bereikt, maar zal, even als de overige torens, nog 30 voet hooger worden. In 1875 rekenen de architecten de laatste hand aan dit gewrocht van bouwkunst gelegd te hebben. Kerkelijke Staat. De Paus heeft gisteren de tentoonstelling van voorwerpen, die tot de R. K. godsdienst betrekking hebben, onder een zeer grooten toeloop van menschen geopend. R u s 1 a u il. Te St. Petersburg heeft den 14 dezer met groote plegtig- heid de meerderjarigverklaring en eedsaflegging van den Grootvorst Nikolaus Konstantinowitsch, oudsten zoon van den Grootvorst Konstantijn plaats gehad. Sinds jaren heeft men te Petersburg zulk een zachten winter niet gehad als ditmaal. Gewoonlijk toch is de Newa van half November af stevig digtgevroren. Thans echter was het ijs eerst na Kerstmis sterk genoeg om voetgangers te torschen. Zelfs zijn te Kiew sommige boomen reeds begonnen knoppen te schieten, en hier en daar komen de eerste lentebloemen te voorschijn. Aan dit ongewoon zacht weder is het voornamelijk toe te schrijven, dat de cholera in Rusland gedurende den ganschen winter slepende is gebleven. Te Orel, Minsk en Moskou deden zich vooral in den loop der maand Januarij, verscheidene gevallen voor, waarvan de meeste doodelijk waren. De heer Gromof, die bekend stond als de rijkste koopman in Rusland, is onlangs overleden. Hij laat, naar men zegt, aan zijn erven een vermogen van 22 millioen roebels na. De Golos koestert de verwachting, dat echtscheiding in Rusland voortaan gemakkelijker zal te verkrijgen zijn, daar, volgens de jongste bepaling, de opperpriester van elke stad haar zal kunnen verleenen, terwiji men zich vroeger tot de Heilige Synode had te wenden. Met dit al (voegt de Globe er bij) zullen de Russen nog lang moeten wachten voor zij zich omtrent dit punt in een zoo vrijzinnige wet geving mogen verheugen als in zeker Duitsch staatje, waar het volstrekt geen bijzonderheid heette, toen eene dame, die zich met een drietal heeren aan een whist-tafeltje neer zette, bij nader inzien bespeurde, dat zij het genoegen had met drie harer gewezen echtgenooten haar partijtje te maken. Amerika. In de Amerikaansche stad Lewiston hebben alle jonge dames besloten, en ,/vast" besloten, geen man te kussen, die het wagen durft tabak te gebruiken. De jonge heeren zijn daarentegen overeengekomen geene dame aan te zien, die valsch haar draagt. Het is niet mogelijk, zegt een New-Yorksch blad, betere middelen tegen overbevolking te bedenken. Een 57jarige jonkvrouw te Monroe (Michigan) daagde onlangs een jongeling van 20 zomers voor het geregt, wegens trouwbreuk. Hij had daar eene trouwbelofte geteekend, onder voorwaarde, dat de aanstaande vrouw hem een nieuw pak kleeren zou koopen. Aan de voor waarde werd voldaan, maar van trouwen kwam niets. De regter gaf de schuchtere duif gelijk en met Amerikaansche snelheid werd het huwelijk voltrokken. Toen het paar verbonden was, verklaarde eindelijk de dame, waarom zij zoo had aangedrongen op de zaak ;/Hij", zeide zij, wijzende op haar bruidegom, //hij was mij doodonverschillig, maar ik had een man noodig om hout te zagen." TEXEL8CHE SCHEEBWIKHEl.. (Vervolg.) Het getal bezoekers is grooter dan op alle vorige bijeenkomsten. De felle koude dezer dagen had de schering van velen verschoven en tot heden avond doen uitstellen; men was van gevoelen dat ruig warm was. Voor morgen, Zondag, moest men toch wel wat worden opgeknapt. Zondags moest men mooi zijn, zeide de vrouw, en zond haar man naar den scheerwinkel. Men scheen er ook lucht van te hebben dat er ditmaal veel nieuws zou zijnen onze barbier had wegens de koude zijn goed verwarmde woonkamer voor heeren begunstigers ingeruimd, alwaar dan ook de inzeeping en schering plaats had. De President-Barbier (onder het inzeepen): Wel Bram, wel Bram (zijnde een der aanwezige begunstigers), wat heb ik gehoord, hebt gij zulk een belangrijken koop gedaan? Bram. Ja baas, dat heb ik; ik heb vandaag voor ruim 13,000 aan vee gekocht en waaronder 12,000 van ien boer. De schippen en koeijen brengen teugenwoordig om zo nauwers te noeme veul geld ophet staat ur mit de boeren best voor. Ik heb alweer eenige partijtjes lammeren gekocht voor f 9 en ook 9.25, dus dat kan wel om zo nauwers te noeme, de beestjes moeten immers nog geboren worden om zo nauwers te noeme. Alle aanwezigen zijn zulks geheel met koopman Bram eens. Bram vervolgt: Dir heb je nou zon man dir ik dat vee van kocht, wat is die man niet gelukkig weest op ons eilandtoen voor een 20, ja ik weet niet 30 jaren geleden die man op Texel kwam, had hie om zo nauwers te noeme niets en nouw is het een man van kapitaal en veulen zijn er mit him zoo. Voor zok soort van menschen is Texel om zoo maris te noeme Amerika, zij binnen van soldaten generaals geworden en zo gouw, het is bijna onbe- griepelijk. Ook met die reden zijn de aanwezigen het met Bram eens. Jawik. Ik heb hoord, dat de regering besloten heeft om de kerkhoven binnen het dorp gelegen niet meer te doen gebruiken, dir binne weij ok onder begrepen; het schient dat dat is om de uutwaseming, die nadeelig is voor de gezondheid, ook dat de waterputten, die er digt beij leggen, er deur bedurven zeilen. Ik weet niet te zeggen of se dir in geliek hebbe, dir heb ik gien verstand van, maar dir ik verstand van heb dat is, dat de zooge naamde mishokken in ons durp ien onverdragelijken stank veroor zaken, mishokken, ien vergaarplaats van allerleij stink- en stikstoffen, die niet alleen voor de beweuners onverdragelijk zijn, maar ons mooij durp bedurven en ontsieren. Mishokken, bij som mige leden van den raad in gebruuk en die het maar bluven gebruken, in er zelfs door hun zelve een besluut gemaakt is om die stinkpoelen op te heffen. Wanneer het dus de regering uut de Haag om reinheid te doen is, alsdan moeten zij maar eerst die mishokken verbieden dunkt meij. Kiaas. Ja Jawik, ik geloof dat je de spieker op de kop slaat, ik bin het met jou volkome iens, maar als je dirin komt, dan valt er altied wel wat te klageu en te vragen, zoo als ik heb wel iens teugen mien vrouw zeit, nouw met die harde drooge koud: jonge, vrouw! ieder die stookt nou zoo hard, non most er is brand komme in ons durp, ien enkelde brandpet bestaat er, dat is wir, maar die dingen zijn gouw leeg, er staat niet meer als hoogstens twie voet water in; het are water uut de slooten buuten het dorp is te veertweg, het is immers niet meugelijk als er in 't midden van het durp brand komt met de spuit er beij te kinne kome, weij hebben het immers lest nog bij ondervinding had mit die brand in de schuur, dir mosten de luij toch ook werk van maken, er is immers te veul aan gelegen. De President-Barbier, onder het trekken van een pijnlijk gezigt wegens een blessuur aan zijn voet. Hij neemt de volgende conclusieHet is onweerlegbaar, dat velen hun fortuin op dit eiland hebbe gemaakt, de waarde der landerijen en afkomsten zijn sedert de laatste jaren belangrijk gestegen, ja zelfs verdubbeld en nog meer, die vroeger 20 a 25 jaren geleden land kochten soms het strijkgeld toe, om dat de lasten zoo zwaar waren, en ook die van hunne ouders of betrekkingen erfden en die zulks konden be houden, maakten hun fortuin, en welk fortuin nog dagelijks ver meerdert, zulks kan een algemeen welvaren geven; dit laatste ligt gewoonlijk aan hun zelfs, om zulks in werkelijkheid algemeen te maken. Velen zijn er die zulks doen, maar ook velen contrariedat deze laatsten daarvan terugkomen, zulks wenschen wij; wat de overige punten van Jawik en Klaas aangaan, beloof ik hun, bij mijn eerste schering bij invloedrijken dezer plaats zulks wel degelijk ter sprake te brengen, ik beloof het u zulks goed aan hun verstand te brengen, en om mijn rede gevoeliger te maken zal ik bij voor keur een stomp mes gebruiken, zij zullen dan weten dat ik hun onderhanden heb. De vergadering gaat hierop uiteen, nadat door een der begunsti gers beloofd is een verhaal te doen op de volgende bijeenkomst over zijn bijgewoonde schipbreuk en overwintering op Groenland. Men wenschte den president goed succes. (Wordt vervolgd.) Proeve van een berijmd adres van dank betuiging aan Z. Exc. den Minister van Binnenlandsche Haken, voor zijne gunstige Beschikking op het mondeling herhaald verzoek van den llelderschen Gemeenteraad. Neem, heer minister! neem den dank Van d' ingezeet'nen aan, Zij zijn u hoogst erkentelijk Voor 't geen gij hebt gedaan. Gij hebt uw oor niet toegestopt Voor klagt en jammerkreet, Die de Commissie uit den Baad U luide hooreD deed. (bit) Wij prijzen uw humaniteit, Én heffen 't danklied aan: Minister Fock heeft ons, wat vreugd! Een groote dienst gedaan; Het onderwijs wordt niet bezwaard, En d' omslag blijft als nu, Ook blijven de accijnsen hier; Dit alles danken we u. (bis) Daarom klinkt luid het lied in 't rond: Lang leev' minister Fock! Hij blijve lang nog aan 't bewind, Geen nijd, geen haat, geen wrok Bejeeg'ne hem bij 't geen hij doet, Tot nut van 't Vaderland; Zoo strekke zijn bestuur tot heil, Van eiken levensstand! (bit) VoNDF.LBEEt. (Landskeet). jFebrunrij. j Uren. j Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. VochtighJ procent. Toestand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 18 12 otn. 0.6k. 760.71 f 0.77 -3.4 +7.5 0.78 Vlak. 19 8 zw. 1.0„ 758.79 - 1.13 -2.0 +4.1 0.94 H 19 12 wtn. 0.3„ 759.35 - 0.57 +0.5 -3.3 0.92 t) W c. rsgesteldheid18Febr.l2u. Digtbewolkt, beneveld, vorst. 19 Febr. S u. Digtbewolkt, betrokken, vorst. 19 Febr.12 u. Digtbewolkt, beneveld. Gevroren dikte van 17 op 18 Febr. 27 millimeters. i/ n 18 19 16 ii De zee vol ijs. f) IJs op stroom. Den 16den Februarij 1870 overleed te Leeuwarden onze geliefde Broeder Dr. P. H. ASMAN. Jb. SEVENHUIJSEN. G. SEVENHUIJSEN, Asman. Eenige kennisgeving. Heden overleed tot mij en mijner kinderen innigst leed wezen, mijn geliefde Echtgenoote BELO PRINS, in den ouderdom van ruim 54 jaren. Wat ik en mijne kinderen aan haar verliezen, znllen diegenen kunnen beseffen, die haar van nabij gekend hebben. Nieuwediep, 18 Februarij 1870. *A. L. VAN GELDER. Strekkende deze tot eenige en algemeene kennisgeving. De ondergeteekenden betuigen hunnen hartelijken dank aan allen, die hun weldadig doel ondersteund hebben. J. VAN AMERINGEN, geb. CIJFER. S. GROEN, geb. ARONS. De Commissie, onlangs zamengesteld tot het doen van extra bedeelingen van Levensmiddelen en Brandstoffen aan behoeftige huisgezinnen in de gemeente Helder, vraagt bij deze aan neringdoende Ingezetenen dezer gemeente hunne minste prijzen tot de levering van het daartoe benoodigde, te leveren uiterlijk Dlngsdag 88 dezer, 's middags vóór 12 ure, als van Grove Engelsche STEENKOOIi per hectoliter. i, Heele GORT u Kftok Capucijnder ERWTEN u Groene u ut u u Bruine ROOSTEN u zuiver gesmolten OSSENVET u kilogram. Inschrijvingen worden ingewacht Zondag 20 Februarij aanstaande, des avonds tot 6| ure, in de Sociëteit Harmonie, Binnenhaven alhier, met bijvoeging van monsters voor zooverre betreffen Erwten, Boonen en Gort; de toewijzing zal geschieden Maandag 21 dezer, des voormiddags uiterlijk vóór 10 ure. Helder, 19 Februarij 1870. Ue Commissie voornoemd. fiASAAlVEG, over de Gemeente-Apotheek. Voorradig de nieuwste modellen van Lyonsche Zijden HEEREN HOEDEN en PETTEN, in alle modellen en prijzen. Vervormen en opmaken van oude of buitenmodels Hoeden naar den laatsten smaak. Aan bovengemeld adres is een vlug aankomend MEISJE benoodigd. IJs en weder dienende, aanstaanden MAANDAG den 81 FEBRUARIJ, ten 1 uur, op de BINNENHA VEN. Aangifte ZONDAG den 80 FEBRUARIJ, van 12—2 uur, in het BIERHUIS. IILEGGELO voor ieder Rijder 0.25. Toegangkaartjes tot het terrein te hekomen op de baan h 25 cents. Voor de inschrijvers op de lijst is de toegang tot het gereserveerde terrein open. Namens de Commissie, Mr. Ch. BOSCH REITZ, President. NB. Door deze annonce vervalt die van den 19 Februarij' in de Heldersche Courant.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1870 | | pagina 3