~STATE\-GE!\ERAAL. B IJ I T E L A I). INGEZONDEN. Toch zal deze vermaning, naar wij meenen, vooreerst nog wel de stem eens roependen blijven vooral in Friesland Hoort! De Leeuwarder Crt. bevat alleen in haar nommer van 13 Februarij 11. eene reeks van aangekondigde hard rijderijen, waarbij eene som van ongeveer vierdehalf duizend gulden aan de winners wordt uitgeloofd Voegt men daarbij de prijzen en premiën van andere steden, dan mag men veilig aannemen, dat alleen dezen winter meer dan 15,000 zijn uitgeloofd voor hen, die zich het snelst en het zekerst den dood zouden weten te geven op schaatsen! //Bien vous fasse! De Veendammer Crt. beschouwt de bestemming der vrouw als zaêmgeweven met die van den man. Zij is toch het teere, het balsemende element in den strijd des levens, de trouwe, onafscheidelijke gezellin baars echtgenoots; ze is zijn ander, zijn beter „ik," dat hare bestemming zou missen buiten het huwelijk. „Het is de bestemming der vrouw," zegtdeVeend Crt., „den huiselijken kring te besturen. Aan haar is het departement van binnenlandsche zaken toevertrouwd. Terwijl de man op het maatschappelijk tooneel zijne rol vervult, bepaalt zich de vrouw binnen de wanden der gemeenschappe lijke woning en maakt, dat deze eene aangename wijkplaats is voor de vermoeide wederhelft, wanneer hij er rust zoekt en versterking zijner krachten. Bovenal is de vrouw de opvoedster harer kinderen. De man heeft doorgaans geen tijd en geene gelegenheid, om zich geregeld bezig te houden met de opleiding van zijn kroost. Dit is in de eerste jaren der kindsheid gestadig onder het oog der moeder. Het is hare taak de frissche loten te buigen, terwijl zij nog jong zijn. Het is hare bestemming, de zaden van godsvrucht en deugd uit testrooijen in het weeke gemoed; de kiemen zorgvuldig aan te kweeken en alzoo te zorgen, dat zij vruchten des vredes opleveren in lateren leeftijd. De edele gevoelens eener voortreffelijke moeder spiegelen zich af in de harten der kinderen, en die spiegelbeelden maken een duurzamen indruk." Jl. Woensdag hebben zich de regter van instructie en de officier van justitie van Maastricht naar Heerlerheide hegeven, ten einde onderzoek te doen naar een moord. Een kind van negen jaren, dat, de mishandelingen zijner stiefmoeder moede, naar zijn grootvader was gevlugt, werd op aanraden der stiefmoeder door den vader vandaar terug gehaald en, te huis gekomen, zoodanig door den laatste geslagen, dat het onder de mishandeling bezweek. Het lijk werd na den zolder gebragt, en den arts diesgemaakt, dat het kind tengevolge der strenge koude was bevroren. Deze ontdekte echter dadelijk de ware oorzaak van den dood en gaf hiervan onmiddelijk aan de justitie kennis. De onmensehelijke vader werd dadelijk in hechtenis geno men en naar het huis van verzekering te Maastricht overgebragt. Aangekomen schepen te Batavia voor 3 Februarij Friesland en Jacoba Helena. Vertrokken: Goede Ver wachting, Isabella Johanna, Kosmopoliet en Landbouw. Wie aan vogel-prognostiek ten aanzien van het weêr hecht, moge het volgende ter harte nemen. //Een week of drie geleden verschenen de spreeuwen in grooten getale Dat was een afdoend teeken dat er geen vorst, immers van eenige beteekenis, meer zou komen. De vogels wisten het wel. Het begon daarna hevig te vriezen. En de duiven, die het anders ook zoo goed weten, legden eijeren, broeiden ze en op den koudsten dag kwamen de jongen uit. De til staat buiten. De jongen zijn even frisch en tierig, als waren zij een paar maanden later uit den dop gekomen. LI. Zaturdag werden onder Merens een paar verdwaalde arenden gezien. Nu zou het eens regt gaan vriezennog veel harder dan het gedaan had. Anders zouden de arenden, die het ook wel weten, niet zoo zuidwaarts zijn gevlogen. Echter dooit het heden. Zoo worden er telkenjare weêrvoorspellingen, op de vogels afgaande, gemaakt en geloofd; zoo komen zij meestal niet uit, en toch vinden ze weêr op nieuw ingang. Als ge iemand hoort zeggen„Het leven is maar een droom!" trap hem dan op zijne eksteroogen en maak hem wakker. Het leven is eene werkelijkheid en eene ernstige ook! Tweede Kamer. De overgroote meerderheid der bij hot sectie-onderzoek aanwezige leden van de Tweede Kamer, heeft, ten aanzien van de nieuwe voordragt der begrooting van uitgaven voor de staats-spoorwegen, dienst 1870, geen gunstig om-deel uitgesproken over dat ontwerp. Men herinnerde den minister aan den in de Eerste Kamer geopenbaarden wensch, dat men de zaak der haven-verbetering te Harlingen geheel wilde afgescheiden hebben van de spoorwegbegrooting en behandeld in eene afzonderlijke wet, zonder eenige prejudicie door een begrootingspost. Slechts enkele leden hebben den tegenwoordigen vorm, waarbij de kosten van haven-ver- betering voor memorie zijn uitgetrokken, verdedigd; meenende dat de verbetering van de haven te Harlingen een nood zakelijk complement was van den Noorderspoorweg. België. De rue de Brabant te Brussel, waar onlangs een afgrijselijke moord gepleegd werd op de twee vrouwen, eene moeder en eene dochter, was jl. Dingsdag avond nog maals het tooneel van een vreemd, tragisch voorval. Een heer en eene dame waren tegen elf ure eene restauratie binnen getreden, waar zij zich in een particulier vertrekje een beefsteak met een flesch wijn deden voorzetten. Een uur later vond men de jeugdige vrouw met den dood worste lende; naast haar lag de man, die het souper besteld had, zeer bleek en eveneens lijdende. Deze werd in het leven teruggeroepen, maar zijne gezellin stierf ten 2 ure in den morgen. De verklaringen van den persooti, die in Vlaanderen een aanzienlijk staatsambt bekleedt, zijn zeer geheimzinnig en komen in het kort hierop neêr, dat hij met het meisje, dat hij eerst in den morgen van dien bewusten dag had leeren kennen, uit de opera naar de restauratie was gegaan, waar zij plotseling een zenuw toeval had gekregen. Het lijk van het jonge meisje, welks identiteit tot heden niet geconstateerd is kunnen worden, zal eene schouwing ondergaan, die zonder twijfel eenig licht over deze geheim zinnige zaak zal verspreiden. Er was slechts een enkele beefsteak besteld waarvan alleen het jonge meisje had gegeten. De heer heeft geen voedsel gebruikt. De flesch wijn was voor drie kwart gevuld en twee half geledigde glazen werden op tafel gevonden. De inhoud van de flesch en van de glazen is in beslag genomen ook de spijzen en verder toebehooren zullen onderzocht worden. De heer is gearresteerd en voorloopig in verzekerde bewaring gesteld. Omtrent het geheimzinnig drama in de rue de Brabant worden nog de volgende bijzonderheden medegedeeld, die echter weinig licht verspreiden over de duistere redenen, die tot den dood van het ongelukkig meisje geleid hebben. Bij den heer Duvelaar zijn 5 a 600 fr. gevonden, benevens de kwitantie van een in den loop van den dag voor 158 fr. gekocht horloge, hetgeen het vermoeden bevestigt, dat hij niet voornemens is geweest zich zeiven te vermoorden. Eerst na verloop van 10 minuten was de geneesheer er in geslaagd den lijder het bewustzijn terug te geven, maar de stuiptrekkingen hielden aan en hij weigerde volstrekt de geneesmiddelen te gebruiken, die hem werden toegediend. Ook bleef hij hardnekkig het antwoord schuldig op alle tot hem gerigte vragen, om te weten komen, welk vergift door hem ingenomen was, hetgeen de doctor toch onvermijdelijk moest weten om hem het juiste tegengift toe te dienen. Na verschillende soorten van vergift te hebben opgenoemd, vroeg men hem eindelijk of hij ook braaknoot ingenomen had, waarop als antwoord een flaauw ja volgde. Om zeker van de zaak te zijn, herhaalde de geneesheer driemaal zijne vraag, waarop de ongelukkige driemaal ja antwoordde. Aan den lijder werd toen met geweld morphine ingegeven, hetgeen zijn lijden in zoover verzachtte, dat men hem ver schillende vragen kon doen, waarop hij slechts weinig en met eene zachte stem antwoordde. Men vroeg hem o. a. zijn naam en woonplaats. Hij zeide te Hasselt te wonen, hetgeen, naar 't schijnt, niet juist is. Daarop vroeg men hem den naam van het meisje. „Ik kan niet", zeide hij. Men drong er nader op aan. „Ik wil niet... ik weet den naam niet." „Gij bemint haar, die vrouw?» vroeg de doctor. „Ja, ja!» antwoordde hij. Ook bekende hij iets later, met zijne gezellin twee pakketten braaknoot te hebben ingenomen. Van het hospitaal St. Jean is hij den volgenden morgen naar de gevangenis des Petits Carmes overgebragt, waar hij het eerste geregtelijke verhoor onderging. Uit zijne antwoorden bij den restaurateur Depature blijkt op overtuigende wijze, dat hij bepaald voornemens is geweest zichzelven den dood te geven. In het hospitaal gaf hij echter verklaringen, die eenigszins in strijd zijn met zijne gezegden in de rue de Brabant. De tijding van den dood van Blondine Peeters bragt bij hem eene hevige ontroering te weeg. Hij verklaarde toen, die persoon het eerst Vrijdags avonds te hebben ontmoet, haar te hebben overgehaald naar den schouwburg te gaan, waar zij den wensch had te kennen gegeven om iets gebruiken. In de restauratie van Depature gekomen had zij plotseling een zenuwtoeval gekregen, waarop hij haar ter verligting laudanum had toegediend; de verkeerde werking van dit middel op haar toestand had hem tot wanhoop en vervol gens in een staat van bewusteloosheid gebragt. F r a n k r ij k. De raadkamer van het hoog geregtshof heeft beslist, dat Prins Peter Bonaparte voor het hooge geregtshof zal teregtstaan, als beschuldigd van vrijwilligen manslag op den persoon van Victor Noir, en van poging tot manslag op den persoon van Ulric de Fonville, welke misdaden worden vermeld in art. 304 van het C. P. Volgens den Gaulois zal de stad Tours worden aangewezen als de plaats, waar het geregthof deze zaak zal behandelen. Aan l'Univers is de opening der kerkelijke tentoon stelling te" Rome in een bijzonder telegram berigt geworden. Op de bij die gelegenheid door den cardinaal Berardi ge houden toespraak heeft de Paus geantwoord „Ik heb deze tentoonstelling gewild; ja, ik heb ze gewild, om te doen zien, dat de godsdienst de bezielende meesteres der kunsten is. Zij is dit, omdat zij de waarheid is niet, gelijk men gezegd heeft, een denkbeeld, maar een beginsel. Volgens sommigen moet de godsdiens met den tijd veranderen, en heeft ook zij behoefte aan het jaar 89. Ik verklaar dit voor eene godslastering. De godsdienst van Jezus Christus blijft wat zij van den beginne af geweest is.» Deze woorden van Pius IX zijn met een algemeen gejuich begroet. Een ander door l'Univers ontvangen telegram luidt als volgt: „De dagbladen kondigen een nieuw reglement voor het Concilie aan. Dit nieuwe reglement is nog niet vervaardigd.» Victor "Hugo heeft aan Henri Rochefort een brief geschreven, waarin hij „hem en de omwenteling» met zijne gevangenzetting geluk wenscht. De expair van Frankrijk zegt tot den man der Lanterne en Marseillaise: „Uw populariteit is onmetelijk, evenals uw talent en uw moed. Al wat ik u voorspelde gebeurt. Voortaan zijt gij een kracht der toekomst. Als altoos ben ik tot in mijne ziel uw vriend, en ik druk u de hand, dierbare vogelvrij ver klaarde, dierbare overwinnaar." Rochefort beklaagt zich in de Marseillaise over de strenge behandeling, die hij in de gevangenis ondervindt; zelfs wordt hem, naar hij zegt, belet zijn brood te verdienen. De vette os, bij den karnavals-optogt dit jaar te Parijs zal heeten Le Tremblay, naar de pachthoeve waar hij werd gemest. De twee andere op hem volgende ossen hebben de namen Frou-Frou en Port-Saïd gekregen. Men herinnert zich nog wel, dat onlangs mevr. Lom bard, te Parijs, door haren Belgischen bediende, zekeren Lathauwers, op gruwelijke wijze vermoord is geworden, in tegenwoordigheid van haren echtgenoot, een grijsaard die reeds tien jaren achtereen verlamd en niet in staat is een beweging te doen of een woord te uiten, en dus stomme en onbewegelijke getuige der misdaad is geweest. Naar men thans verneemt heeft de geweldige schok, door zijn zenuwgestel bij die gelegenheid ondervonden, zulk een bijna wonderdadige uitwerking op hem gehad, dat hij, na een levend lijk te zijn geweest, weder mensch wordt. Als ware hij gegalvaniseerd, begint Lombard te spreken, en voor eenige dagen heeft hij een zijner vrienden, die hem kwam bezoeken, de hand toegereikt: een beweging, waartoe de ongelukkige, gelijk wij zeiden, gedurende tien jaren niet bij magte was. Engeland. De verkiezing van een afgevaardigde voor het Huis der Gemeenten in het kiesdistrict Southwark, welke wegens de candidatuur van den heer Odger, een handwerksman, eene bijzondere aandacht trok, heeft jl. Donderdag plaats gehad, en is in het voordeel van den conservatieven can- didaat, den kollonel Beresford, uitgevallen. Deze verkreeg 4693, en de twee liberale candidaten, de heeren Waterlow en Odger, verkregen respectivelijk 2951 en 4307 stemmen. De maatschappij van landbouw in Derbyshire heeft besloten twee kaasfabriekeh op te rigten, volgens het Amerikaansche stelsel. Elke fabriek zal de melk van 500 koeijen verwerken. Men verwacht een opzigter uit New-York. Dnitschland. Uit Hannover wordt geschreven, dat de vreeselijke trichinenziekte daar uitgebroken is. Tot den 12 dezer waren reeds 54 gevallen aangegeven en men vreest, dat het getal veel grooter is. Rusland. Te Warschau zijn een aantal Poolsche Catholieke dames elk met eene geldboete van 25 roebels gestraft, omdat zij verzuimd hadden, volgens Russische gewoonte, gedurende het gebed voor den Czar, van hare zitplaatsen op te staan. Amerika. De dikke mannen schijnen zich in Amerika tegen woordig bijzonder druk te maken. Thans vindt men in de Springfield Gazette het verslag van een hardrijderij op schaatsen, waaraan niemand deel mogt nemen, die minder dan 200 pond woog. Zeventien liefhebbers lieten zich wegen, en de zwaarste, majoor Edward, haalde 387 i pond. Dit was, helaas! 2| pond meer dan de bepalingen toelieten en daar de commissarissen blijkbaar niet voor de gevolgen durfden instaan, als men zulk een olifant op de baan toe liet, bleef het publiek verstoken van het gezigt der sierlijke evolutiën, waarop hij het had willen onthalen. Overigens liep alles naar wensch af en gaven de rijders buitengewone proeven van vlugheid en bevalligheid. Ook te Lewistone is een bijeenkomst van dikke en zware lieden gehouden, die even genoegelijk zou afgeloopen zijn, ware zij niet verstoord geworden door de onverwachte verschijning van miss Emma Hardy, een jonge jufvrouw van zeven voet, die 378 pond woog en al de competitors van het sterke geslacht in lengte en gewigt overtrof. |Na de eerste verrassing werd haar echter eenstemmig de eere- palm der overwiuning toegereikt en zij met al den eerbied behandeld, dien men vooral in de nieuwe wereld aan de schoone sexe toedraagt. Wij maken hierbij inzonderheid op de in ons blad voorkomende Advertentie der Heeren S. STEINDECKER COMP., te Hamburg, oplettend. Er wordt hier gehandeld van Staats-Loten tot eene zoo rijkelijk met prijzen voorziene verloting, dat zich ook hier te lande eene merkelijke deelneming vooronderstellen laat. Die onderneming verdient des te meer het volle vertrouwen, naardien de beste waarborgen van den staat daaraan gehecht zijn en ook voornoemd huis van alle zijden wegens zijn doorgaans regtschapen handelwijs en prompte voldoening van talrijke prijzen sedert lang bekend is. Mijnheer de Redacteur! Gedurig, ja dagelijks vindt men, vooral in het wintersaizoen, advertentiën en aankondigingen van allerlei uitspanningen, als: voorstellingen van rederijkers of tooneelgezelschappen, liedertafels enz. Door de meestal, zoo niet altijd volgende prijzen der toegangbilletten en besproken plaatsen echter, kan de mindere klasse dergelijke aankondigingen veeltijds gerust over het hoofd zien; en is het publiek dus telkens zamengesteld, zoo niet uitsluitend uit de meer gegoede, dan toch hoogstens uit de middelklassen. Jl. Donderdag echter wilde het toeval, dat ik een publiek bijeen vond, uitsluitend uit behoeftigen bestaande. Dien avond werden door de werkende leden van het tooneel- gezelschap „Liefde tot Kunst", te Burgerbrug, aan omstreeks 140 tot die wijk behoorende behoeftigen, gratis toegangbilletten uitgereikt. Niet alleen echter aan toegang, ook aan ververschingen was gedacht. Den voorgaanden Dingsdag toch was door het gezelschap zelve, en door het toen aanwezige meer gegoede publiek, eene voldoende som bijeengebragt, om hunne minder bedeelde medeburgers op warme punsch en chocolade te onthalen. Dat ook door de mindere klasse de kunst op prijs wordt gesteld, daarvan waren de talrijke opkomst uit de verst verwijderde gedeelten der wijk en de onverdeelde aandacht tijdens de voorstelling, de sprekendste bewijzen; en ik ben stellig overtuigd, dat allen, zoowel sprekers als hoorders, een genoegelijken avond hebben doorgebragt. Hoogst voldaan ging dan omstreeks half een uur een ieder huiswaarts. Eene enkele grief, zoowel voor de voorstellers als beter denkenden, meen ik echter niet te mogen verzwijgen, namelijk: dat een paar buren elkander durtden toefluisteren, „Ik had toch maar liever mijn pusje genever", ja zich zelfs niet ontzagen van de pauzen gebruik te maken, ten einde de vergadering te verlaten en eenige centen naar eene in de buurt zijnde kroeg te brengen.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1870 | | pagina 3