Aan den ingenieur, algemeenen opziener op het stoom wezen der spoorweg-diensten H. J. P. van Meurs is, op zijn., verzoek, eervol ontslag verleend uit die betrekking, en hij is benoemd tot ingen. 2de kl. bij het stoomwezen. Tot algem. opziener op het stoomwezen der spoorweg diensten is bevorderd de opziener van het stoomwezen F. P. J. Mahieu. Tot ingen. 2de kl. voor het stoomwezen is benoemd de heer W. fiouwens, tot dusver adsp.-ingen.; en tot adsp.-ingen. voor het stoomwezen zijn benoemd de heeren W. A. M. Piepers en N. van Dissel? De heer Ch. Knap, pred. bij de Herv. gemeente te Noordwijk-Binnen, heeft voor de beroepingen naar Wolsum c. a. en naar Scheveningen bedankt. Met genoegen verneemt het Dagblad van zeer geloof waardige zijde, dat Z. M. de Koning het besluit geteekend heeft, waarbij zoowel voor het leger hier te lande als voor de koloniën en de marine een nieuw geweer wordt ingevoerd en wel volgens het stelsel Beaumont. De rapporten van vijf corpsen verzekeren, dat dit stelsel in eenvoudigheid en soliditeit boven alle andere stelsels van den lateren tijd uitmunt. Naar men verzekert kunnen met het geweer Beaumont 17 a 18 schoten in de minuut worden gedaan, en kan de eenvoudigste man zich de lading en behandeling in weinige oogenblikken gemeenzaam maken. Het kaliber moet ook veel kleiner zijn dan het nu bestaande, hetgeen eene veel grooter bestreken ruimte geeft. De keuze van dit stelsel mag dus in alle opzigten gelukkig heeten, Men meldt uit 's Hage, dat het kommandantsliuis te Amsterdam, definitief bestemd is om tot bureau voor het rijk te worden ingerigt. De staatsspoorweg-administratie uit Alkmaar zal daarin met Mei haren intrek nemen. De huur is voor eenige jaren aangegaan. (Amst. Crt.) Er wordt altijd geklaagd over de verwarming der wagens op onze spoorwegen. De staats spoorweg-maat schappij heeft een nieuw stelsel ingerigt; dat moet zijn waarde nog bewijzen. Op andere wegen houdt men zich aan de waterstoven, en die voldoen weinig; halfweg zijn ze meestal reeds koud; het openzetten der portieren op elk beuzelstation, maakt de kou dan nog grooter. In Zweden worden de spoorrijtuigen met heet zand verwarmd, dat in ovens verhit veel langer warm blijft dan het water. Het verwarmde zand wordt in ijzeren kisten gesloten, en de ruimte tusschen binnen- en buitenwand met kurk gevuld. Men schrijft uit Scliagen, dat den 11 dezer aldaar eene vereeniging is tot stand gekomen, om het schoolverzuim tegen te gaan. Ongeveer 50 personen zijn tot die vereeniging terstond toegetreden. De leden hebben zich verbonden door stoffelijke kracht, maar meer door zedëlijken invloed het geregeld schoolbezoek in de gemeente te bevorderen. Men heeft goedgevonden zich voor alsnog niet bij het School verbond aan te sluiten, maar liever eerst de verdere hande lingen van het hoofdbestuur af te wachten. Tot leden der commissie voor het ontwerpen van een reglement werden gekozen de heeren H. F. van Lith, R. C. deken en pastoor, A. J. Vis Dieperink, predikant, J. Govers, Jb. Stammes, J. Asjes, F. Gr. C. Heijligers en H. B. Voorman. Het bedrag der contributie is bepaald op minstens 50 ets. 's jaars. Volgens een uit Vlieland ontvangen telegram, zijn twee Scheveningsche pinken jl. Maandag voor de haven dier plaats omgeslagen en hebben de opvarenden, ten getale van 14, hunnen dood in de golven gevonden. Men schrijft uit Wormerveer aan het Vaderland, dd. 20 dezer, het volgende: //Door de commissie tot regeling der ijsvermaken, daarin geldelijk ondersteund door hunne plaatsgenooten, werden ons in de afgeloopen week regt aangename dagen bereid. Jl. Dingsdag werd een hardrijderij op schaatsen gehouden, Woensdag een wedstrijd met prik sleden, waaraan door 36 personen werd deelgenomen. Donderdag hield men harddraverij met narresleden, in welken wedstrijd de heer J. J. Laan overwinnaar was en tot prijs ontving een met zilver gemonteerde zweep; de premie, een zilveren panache, werd toegekend aan den heer J. Groot van Zaandam. Na afloop hielden de strijd- genooten en andere ingezetenen ,een gemeenschappelijken maaltijd in het logement «De jonge Prins", waarbij een prettige stemming heerschte. Zaturdag was er harddraverij door paarden van zessen klaar, waarvoor- een prijs van 200 en een premie van 75 waren uitgeloofd. I. Waal van Bennebroek behaalde met zijn paard de Kol den prijs; de premie werd gewonnen door C. Broerse van Spanbroek met zijn paard de Snip. Een gedeelte van den prijs werd door den winner afgestaan ten behoeve van ons weeshuis. Tal van vreemdelingen werden ter gelegenheid van de harddraverij jl. Zaturdag door den spoortrein hierheen gevoerd." Aan het stations-gebouw der Hollandsche Spoorweg- maatschappij te Amsterdam werd jl. Maandag publiek aan besteed het maken van landhoofden, penanten, steunpijlers en beveiligings-werken voor de brug over het Noordzee kanaal en het bouwen van een brugwachterswoning te Velsen. Aangenomen door de hh. Visser v. d. Velde, te Sliedrecht, voor de som van 138,940. De kamer .van burgerlijke regtszaken der Arrond.- Regtbank te Amsterdam heeft jl Dingsdag een belangrijk vonnis gewezen in de bekende zaak van de levensverzekering maatschappij //Nederland" contra de Nederl. Rijnspoorweg maatschappij, betreffende de door eerstgemelde, tengevolge van een verzekerings-contract, aan de weduwe van den heer J. H Wijnne, te Groningen, uitgekeerde som van j 4000. Gelijk men zich herinneren zal, beweerde deze maatschappij dat de Nederl. Rijnspoorweg-maatschappij haar moest ver goeden, de kansen op het langer leven van gemelden heer Wijnne, die zij verloren had door zijn dood op 2 Junij 1868, tengevolge van een spoorwegongeluk waarvoor laatstgenoemde maatschappij aansprakelijk is. De regtbank vereenigde zich echter niet met dat stelsel, maar verklaarde de vennootschap //Nederland" niet ont vankelijk in hare vordering. Zij overwoog o. a. dat artikel 1406 van het Burgerlijk Wetboek deze vordering alleen toekent aan den overblijvenden echtgenoot, de kinderen of de ouders van den verslagene; dat de geschiedenis van dit artikel, in verband met de overige artikelen over de vordering tot schadevergoeding, wegens onregtmatige daad, de bedoeling des wetgevers tot deze beperking in dit geval buiten allen twijfel stelt en dat 'dit stelsel dan op zich zelf rationeel is, daar de directe geldelijke schade, door den dood van een persoon veroorzaakt, alleen voor zijne naaste betrekkingen te waardeeren is, die door dat afsterven in hunne middelen van bestaan kunnen worden getroffen. Eene vergoeding der schade, door derde contracteerenden geleden, is dan ook door den wetgever niet bedoeld. Yerder heeft de regtbank beslist, dat, ofschoon een levensverzekering-maatschappij zich in het algemeen wel kan beroepen op de bepaling van artikel 284 van het Wetboek van Koophandel, inhoudende dat de verzekeraar, die de schade van een verzekerd voorwerp betaald heeft, in alle de regten treedt welke de verzekerde ter zake van die schade tegen derden mogt hebben, hier dat beroep niet kan opgaan, omdat de verzekering niet was gesloten voor een bepaalden tijd. Een verzekering, gelijk in casu voor den tijd dat iemands leven duurt, is toch niet te brengen onder de duidelijke bewoordingen van art. 302 van het Wetboek van Koophandel; het leven van iemand kan ten behoeve van een daarbij belanghebbende verzekerd worden, gedurende den tijd bij de overeenkomst op straffe van nietigheid te bepalen. Te Amsterdam is eergisteren een gecostumeerden optogt op schaatsen gehouden. De gecostumeerden stelden voor Friesche en Hollandsche edellieden uit den ouden tijd. Thans is het prospectus rondgezonden van de Maat schappij tot verzekering tegen spoorweg- en ander levens gevaar," die, zoo als dezer dagen gemeld is, te 's Hage zal worden opgerigt, onder directie van den heer D. J. Brouwer. Het doel der maatschappij isbelanghebbenden tegen eene zeer geringe premie te verzekeren tegen iedere ramp, die, door eenig onvoorzien feit ontstaan, hun leven of hunne geschiktheid tot den arbeid bedreigt. Het kapi taal is groot 125,000, verdeeld in 125 aandeelen van 1000, waarop 20°/0 of 200 wordt gestort Jl. Zondag middag, omstreeks 4 ure, begon eensklaps de Maas voor Pernis los te breken, terwijl naar gissing wel 500 menschen zich op het ijs bevonden. Deze hadden werk er af te komen. Sommigen hebben zelfs zwemmende den kant bereikt. Gelukkig is het ijs weder vast gaan zitten, anders waren welligt de ongelukken niet te overzien geweest. Jl. Zaturdag avond vorderde de rivier de Waal een óffer. Onder de honderden, die van Tiel over het ijs naar het dorp Wamel gewandeld waren, behoorden ook drie jonge- dochters. In den avond terugkeerende dwaalden zij dooi de duisternis van het gebaande pad af, en vielen in een der open wakken; twee werden gelukkig gered, maar de derde, eene eenige dochter, verdronk tot bittere smart van hare moeder, voor wie zij het brood trachtte te verdienen. De vrouw te Tilburg, aan wie op haar trouwdag de laatste sacramenten zijn toegediend,is acht dagen iater werkelijk overleden. In de op 14 dezer gehouden zitting van den gemeente raad van Vlissingen is besloten, bij de hooge regering aan te dringen op het behoud van het kantongeregt aldaar, vooral op grond, dat dit voorregt aan de overige voorname zee plaatsen is gelaten, en uit dien hoofde groot nut heeft, en deze stad, ofschoon hare toekomst nog zeer in het duister ligt, als zoodanig voornaam genoemd mag worden. Jl. Zondag middag heeft de plegtige teraardebestel ling van den te Arnhem overleden generaal-majoor van den Bosch, oud-minister van oorlog, aldaar, op verlangen van den overledene, zonder militaire eerbewijzen, plaats gehad. Z. M. de Koning en Z K. H. de Prins van Oranje hebben zich daaibij doen vertegenwoordigen, Een arbeider uit Wageningen, die den 18 dezer gehuwd was, ging in den vroegen morgen van Zaturdag 19 dezer op weg naar Arnhem, om aldaar eenig huisraad te koopen. Op den Wageningschen berg werd hij door twee mannen, die zich zwart gemaakt hadden, aangevallen en beroofd van ruim 30. Hierna trapten de booswichten hem op de borst en mishandelden hem zoodanig, dat hij bewusteloos bleef liggen en eerst later een der daders, dien hij kende, kon opgeven. Deze is onmiddelijk door de policie opgespoord en was de zwager van den bestolene. Hoogstwaarschijnlijk zijn de dieven bekend geweest met het voornemen en het bedrag aan geld dat de ongelukkige bij zich had, die nu welligt voor zijn geheele leven zijn gezondheid zal moeten missen. (Arnh. Crt.) In Hulsel, een gehucht der gemeente Hooge-en Lage- mierde, met eene bevolking van p. m. 1200 zielen, van welke in Hulsel er minstens 300 wonen, doet zich het zeldzaam geval voor, dat er binnen twee jaren geen enkel sterfgeval heeft plaats gehad. Uit het noorden des lands wordt gemeld: //De toe stand van het winterkoren laat op vele plaatsen vrij wat te wenschen over. De strenge vorst heeft zeer nadeelig gewerkt op den groei der planten, en door den niet minder strengen oostewind is op de meeste landen de bovenste zandlaag weggewaaid, waardoor de korrels op vele plaatsen geheel en al van bovenbedekking ontbloot zijn geworden. Als het weder niet spoe lig zachter wordt, vreest men, dat de oogst van het wintergraan zeer weinig zal ople veren." (Utrechtsch Dagblad.) Te Groningen heeft een honderdtal soldaten op schaatsen geëxerceerd, en een militairen marsch op schaatsen gemaakt naar Peize. De boerenplaats Trimunt is jl. Vrijdag, ten overstaan van mr. H, Guichart Abresch, te Zuidhoru, verkocht en heeft opgebragt 28,100 gld. Door den erflater werd dit vaste goed iu 1811 aangekocht voor 2000 gld. Zekere Henderkien Popken te Assen ging dezer dagen in het bosch om strooijing (eene soort verdroogd gras) te zoeken, en had toen het voorregt van een wel geschapen dochter te bevallen. De moeder wikkelde de kleine spoedig in een zak, om haar voor de strenge koude te bewaren, legde het zoo in de kruikar en toog huiswaarts. De jeugdige aardbewoneres scheen echter tegen deze reis niet wel te kunnen, want spoedig bleek, dat de kleine ten halve bevroren was, toen zij te huis arriveerde. Na een geruimen tijd bij het vuur gekoesterd te zijn, kwamen de levensgeesten eindelijk weer terug en mogt de moeder zich in het bezit harer dochter blijven verheugen. Als een voorbode van den te verwachten prijs der paarden deelt men mede, dat Harm Kees te Rouveen dezer dagen een vijfjarig span voor 1000 gulden verkocht heeft aan een Franschman. H. B. te Staphorst, die niet op de hoogte was, vroeg 100 gulden te min op één paard, ten minste de koopman deed het op staanden voet aan een ander over met 100 gulden winst. //The Rule of the Monk, or Rome in the Nineteenth Century," Garibaldi's boek, is te Londen in het Engelsch en te Florence in het Italiaansch tegelijk verschenen. Het is een soort van roman, en wel een zeer romantische roman, ongeveer in den geest van de bekende boeken van /J'Abbé...." Schandelijke intrigues van een kardinaal tegen de dochter van een kunstenaar, verijdeld door haar minnaar, die tevens aan een opstand deel neemt, maken de hoofd-episode van het boek uit, waarin dan echter ook Garibaldi zelf optreedt, handelt en spreekt Zoo begint het tweede deel onder het opschrift: //De kluizenaar," met een beschrijving van Gari baldi's woning en levenswijs; terwijl elders de generaal aan de helden van zijn roman zijne denkbeelden ontwikkelt en zijne persoonlijke herinneringen verhaalt. Het laatste gedeelte bevat het politiek manifest van den schrijver zijner politieke geloofsbelijdenis. Hij verklaart, dat de kluizenaar van Caprera geen dog- matist is, beweert dat de regeringsvorm, die door de natie zelve verlangd wordt, voor elk volk de beste is; hij zelf dweept met den Engelschen Constitutionelen Staat. Hij verwacht een federatie van alle Europesche natiën, waarbij elke staat zal vertegenwoordigd zijn. Het eerste artikel van de grondwet van dien bond moet zijn: //Oorlog wordt ver klaard onmogelijk te zijn," en het tweede: //alle twisten, die tusschen de natiën kunnen ontstaan, zullen voortaan worden opgelost door een nationaal congres.» Een van de Engelsche bladen noemt het boek tegelijk: //een eigen levensbeschrijving, een protest tegen allerlei beschuldigingen, die den schrijver zijn ten laste gelegd, en een politiek strijdschrift." Onlangs heeft te Parijs de gewone jaarlijksche ver gadering plaats gehad van de anti-tabak-verbruikers. Dit genootschap van doctoren, professoren, assessoren en tal van andere -oren, waarvan velen bekeerde rookers of overwonnen snuifneuzen, stelt zich ten doel het gebruik van rooken tegen te gaan, door op de nadeelen daarvan te wijzen. Daar bleek het weêr uit de rede van den voorzitter, dr. J. Guérin, en het verslag van den heer E. Decroix, tot wat onheilen en ziekten het rooken leidtbederf van de tanden, ontsteking van de keelklieren, maagkwalen, doofheid, plot selinge blindheid, verlies van het herinnerings-vermogen, hartkloppingen, krankzinnigheid! Beeft, rookers, beeft, als ge weêr eene havannah of manilla aan uwe lippen brengt; siddert, gij allen, die gewoon zijt. tot uw verzet eenige korrels echte Eindhovensche rappé tusschen uw duim en voorsten vinger te knijpen om ze in een onbewaakt oogen- blik met eene soort van bebagelijkheid op te snuiven! Rigt ook in ons vaderland een anti-rook- en snuif-verbond op! Jan een vlammetje! Onder de wonderen der internationale tentoonstelling, in 1862 te Londen gehouden, bevond zich eene plank, 23 ellen lang en 3| el breed. Die plank was uit Australië gekomen, met berigt, dat men ze veel langer had kunnen leveren, in dezelfde breedte, wanneer er maar een schipper ware te vinden geweest, die zich met het vervoer had willen belasten. Die plank was afkomstig van den euca lyptus, een reusqphtigen boom, die in Australië eene hoogte van 180 ellen, bij 28 ellen omtrek, bereikt. Wanneer men van dezen boom zaden in de aarde strooit, bestaat er vol gens sommigen voor den zaaijer wezenlijk gevaar om, wegens de geweldige groeikracht, nog eer hij zich kan verwijderen, op den top van den uit dat zaad onmiddellijk rijzenden stam te worden opgevoerd van de plaats, waar hij zaaide, hoog in de lucht; zelfs alvorens hip de omstan ders om hulp kan roepen. Hoe het zij, niemand schijnt van dusdanige luchtreis te zijn teruggekeerd, zoodat zekere berigten daaromtrent ontbreken. Stellig is het, dat te Hobart-Town iu Australië een enkele boom 3000 gulden kost. De Fransche regering heeft dit product van Australischen plantengroei overgevoerd naar Algiers; en reeds verheffen zich nu in de Fransche kolonie rijke bosschen, die beloven eene ruime bron van inkomsten voor de kolonisten te worden. Deze en andere practische resultaten der aardrijkskundige ontdekkingsreizen hebben in de meeste beschaafde landen van Europa belangstelling opgewekt voor de aardrijkskunde. Of ook Nederland daarin het voorbeeld"van Engelsche, Dnitsche, Fransche, Zwitsersche en andere natuuronderzoekers volgen zal? (Alg. Dagblad van Nederl.) Lotgevallen van twee Naaisters. Twee naaisters hebben zich te New-York beide op eene verschil lende wijze onderscheiden. De eerste is genaamd Karlien Sinith, een lieftallig meisje, wier schoonheid reeds menige minnaar had uitgelokt. Zij bewoonde een kamer boven een manufacturen-winkel; en daar zij bang was voor de schakers had zij zich een revolver aangeschaft. Jl. Donderdag nacht legde zij zich te bed, toen zij eens klaps gewekt werd door een hevig geklop op hare deur. Het geklop bleef ruim een half uren duren, doch ziende

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1870 | | pagina 2