INGEZONDEN. Effecten-Beurs te Amsterdam. W'eerkundig-e Waarneming-en te Helder, ADVERTENTIËN. door oneerlijk of onverstandig beheer van zoodanige maat schappijen hebben geleden. De voornaamste dier bepalingen zijn, dat elke levens- verzekerings-maatschappij op vaste tijdstippen eene uitvoe rige rekening en opgave van den staat harer zaken aan het gouvernement moet zenden, en dat elke nieuwe maat schappij van dien aard een som van 20,000 pond sterling als borgtogt in de schatkist moet storten, en dit geld dan eerst zal terug ontvangen, wanneer zij uit ontvangen pre- miën een fonds van 40,000 p. st. zal hebben gevormd. De heer W. de Fonvielle schrijft in de Liberté het navolgende over de viering van den Zondag in Engeland „Op dit oogenblik houdt het Hoogerhuis zich bezig met een ernstige kwestie, die de vrijheid raakt. Het geldt de afschaffing van een wet, uit de tijden van Karei II, de Zondagswet namelijk, die de kooplieden belet op den rustdag handel te drijven. ,/Te vergeefs heeft de Anglicaansche geestelijkheid het besluit genomen op nieuw een parlementair gevecht -/au couteau» aan te gaan om eene wet te handhaven, die in verval geraakt, en die elke week steeds ernstiger wordt ondermijnd: want het aantal restauratiën, koffijhuizen, museums, concertzalen, die Zondags hunne deuren openen, neemt met den dag toe. De puriteinsche wolven zullen er niet in slagen om den Zondag weder even droevig te doen zijn als vroeger, toen wij en al onze vrienden een toevlugt moesten zoeken bij preêken, om die lange en ver velende uren van mist en spleen te dooden. De kerkelijke lords weigeren zelf de wet ten uitvoer te doen leggen; maar zij willen dat zij als een reliquie worde bewaard; zonder twijfel op gelijke wijze als andere kerkgenootschappen de inquisitie zouden wenschen te handhaven, alleen uit liefde tot de kunst. //Een geestig criticus, aan gene zijde van het Kanaal, zei onlangs ten opzigte van die overtollige wetten: dat zij gelijken op de misdadigers uit de tijden der Tudors, die men vergeten heeft te begraven, en die men in een ijzeren kooi boven op den toren van Londen tentoonstelde. //Dat de Anglicanen er toch hun voordeel mede doen, en hunne cadaverachtige-wetten, naar het kerkhof dei- geschiedenis zenden, opdat ze er voor goed tot ontbinding kunnen overgaan!» Te Londen is dezer dagen een orgeldraaijer veroordeeld, die onzedelijke liedjes zong over het echtscheidings-proces van sir C. Mordaunt. Dezer dagen zijn acht jonge leden van het vorstelijk geslacht van Mysore, in Britsch-Indië, in Engeland aan gekomen om aldaar hunne opvoeding te voltooijen. Vier hunner zullen voor de administratie, de vier overigen voor de balie worden opgeleid. De sneeuwstormen, die jl. Donderdag in Schotland begonnen, duurden tot Vrijdag nog voort. Alle vervoer is gestuit en in sommige dorpen waren eenige arbeiders woningen onder de sneeuw bedolven. De herten en andere op het gebergte zwervende dieren waren een schuilplaats in de lage gronden en in de gehuchten komen zoeken. Op het spoorweg-station aan de Elephant en Castle zijn drie werklieden, die zich op de lijn plaatsten zonder dat dit juist noodig was, door een trein, welke zij ten gevolge van den nevelachtigen dampkring niet zagen over reden. Een hunner leefde jl. Zaturdag nog, doch men ver wachtte dat hij weldra zou sterven, I) u i t s c li 1 a n <1. Bij de voorzetting der discussiën in den Rijksdag over de afschaffing der doodstraf heeft graaf von Ëismarck in eene uitvoerige rede zich over het behoud van die straf verklaard en gezegd, dat het ontwerp-strafwetboek na de aanneming van het voorstel niet ligt de goedkeuring der meerderheid in den Raad van het Verbond zou verwerven, daar Pruissen met zijn aantal stemmen en met al zijnen invloed voor het behoud der doodstraf zou stemmen. In weerwil van die verklaring is het voorstel van den afge vaardigde Kirchmann om de doodstraf af te schaffen met 118 tegen 81 stemmen aangenomen. De aardbevingjes te Gross-Gerau zijn na een rust van 4 weken weder begonnen. Te Laxenburg in Oostenrijk zijn den 21 Febr. jl. 14 knapen, waarvan 3 uit één huisgezin, met schaatsen rijden door het ijs gezakt en verdronken. Negen hunner werden als lijken opgehaald; de overigen heeft men tot heden niet kunnen vinden. De Weener Presse bevat een telegram uit Krakau, waaruit blijkt, dat het door ons medegedeelde berigt, aan gaande den dood van Barbara Ubryk ongegrond is. De ongelukkige bevindt zich nog in het hospitaal. Zij is zeer wel, doch hare verstandelijke vermogens zijn zwak. gekomen met eene Amerikaansche korvet, welke dienten gevolge gezonken is. 120 menschen zijn in de golven omgekomen. Geen terugtreden is meer mogelijk! De Japannezen zijn voor goed gewonnen voor de beschaving. Naar men weet heeft het gouvernement van den Mikado concessie verleend tot het leggen eener spoorbaan van Yeddo naar zee. Eene zaak heeft echter eenige vertraging gebragt in de uitvoering van het werk. De ondernemers kunnen het namelijk hieromtrent nog niet. eens worden, of zij de wagens van porselein dan wel van lak zullen maken. Amerika. Te New-York heeft men proeven genomen om al de gaslantaarns der stad op éénmaal en te gelijker tijd te kunnen aansteken. De proef, in eene wijk genomen, viel goed uit. De branders staan allen door draadgeleiding met elkander en met een electrische batterij in verbinding. De gasleiding moet echter zoodanig zijn ingerigt, dat de straatlantaarns allen door de opening van een enkelen kraan kunnen gevoed worden. De kosten van verandering daarvoor bedroegen 38,000 dollars, die men in het eerste jaar denkt terug te vinden in besparing van arbeidsloon en gasverlies. ADRES, TEN BEHOEVE DER KINDEREN, ARBEIDENDE IN DE FABRIEKEN. Op bijzondere uitnoodiging van den Heer CREMER, maar ook uit belangstelling in het lot dier ongelukkige Kinderen, berigten de ondergeteekenden, dat zij het bekende adres van den gevierden letterkundige zullen doen schrijven op zegel en het vervolgens provisioneel in de verschillende sociëteiten ter teekening zullen nederleggen. Helder, D. DEKKER. 3 Maart 1870. S. Th. BEETS. Anna Paulowna-Polder, 28 Februarij 1870. Met belangstelling lazen we in de Alkm. Cour. van 20 Jan. 11. een stukje, ingezonden door den heer Waller alhier, over de graan markt te Alkmaar. Daarin werd ook met een enkel woord gesproken over onze graanbeurs, in de Vlas- en Korenbeurs alhier gehouden gedurende de stille zes weken en de weinige bekendheid daarvan. Wij willen naar aanleiding van dat artikel een enkel woord in het midden brengen. Nagenoeg twee jaren geleden zagen we tegenover het spoorweg station alhier een gebouw verrijzen, dat den naam ontving van Vlas- en Korenbeurs. Zeker klonk die naam vreemd voor een stations-koffijhuis. Na verloop van eenige dagen vonden we echter in dat gebouw een lijst aanwezig, ten gerieve van landbouwers en vlaskoopers, behelzende het te koop zijnde vlas. Gedurende twee zomers heeft die maatregel uitmuntend gewerkt en thans mogen wij zeggen, dat de Vlasbeurs alhier is tot stand gekomen. Aan het tot stand komen eener Korenbeurs werd echter niet gedacht of zulks werd betwijfeld. In de laatste dagen van December 11. vonden we echter in het Handelsblad en in de lleld. en Nieuwed. Courant eene uitnoodiging om op 8 Januarij 1870 aldaar Korenbeurs te houden. Die uitnoodiging is niet onbeantwoord gebleven; met goed gevolg is daar Korenbeurs gehouden, zoodat, volgens opgaaf, ruim 1400 hectoliters op monster zijn verkocht en verzonden. Naauwelijks heeft zulks plaats gehad, of we lezen in de Held. en Nieuwed. Courant een aankondiging, dat de hoeveelheid der producten, in dezen polder aanwezig en die te koop zijn, wekelijks in genoemd koffijhuis kan worden opgegeven. De vermelding daarvan geschiedt van dien tijd af geregeld in genoemde courant. Tengevolge hiervan komen graan- en veehandelaars wekelijks hierheen, om bij deland- bouwers aankoopen te doen en zoo zijn nu reeds ruim 1000 hectol. graan verhandeld. Vraagt men naar de oorzaak van dien gunstigen uitslag, het antwoord is niet verre te zoekende voordeelen, die voortvloeijen uit het gebruik maken van deze minkostbare gelegenheid, ziedaar de oorzaak. Op de granen, die te Alkmaar ter markt worden gebragt, komen niet minder dan 25 ets. per hectoliter aan onkosten. Ware nu Alkmaar uitsluitend de plaats der bestemming, dan lieten wij dit nog gelden; maar wij hebben nu ondervonden, dat onze granen, dank zij de gemakkelijke verzending zoowel te water als per spoor, naar andere plaatsen worden verzonden, naar Zaandam en Amsterdam b. v., waar de aflevering zonder overladen tegen 15 ets. per hectoliter geschiedt. Er valt dus niet aan te twijfelen of landbouwers en kooplieden beiden, profiteren van de gunstige gelegenheid; de bloei der Korenbeurs alhier achten we daardoor dan ook genoegzaam verzekerd. Eenige landbouwers. Mijnheer de Redacteur! Reeds meermalen mogten uwe lezers in de laatst uitgekomene nummers, onder de ingezonden stukkken, de zoodanige vinden, die onder den titel van Texelsche Scheerwinkel waarschijnlijk bestemd zijn, schetsen te geven uit het Texelsche volksleven, zooals het zich in zijne meest gemeenzame vormen voordoet. Zoo iets nu kan velen welgevallig en sommigen welligt nuttig zijn; echter acht ik het een genre van schrijven, dat al zeer veel tact en bekwaamheid vereischt, om, vooral op een zoo beperkt terrein, het gezegde doel te bereiken, zonder personeel te worden of iemand te kwetsen. En dit meen ik, en velen met mij, dat in hetgeen wij tot dusverre in die schetsen mogten lezen, zeer onvolledig bereikt wordt niet alléén, maar wat meer zegt, de ingevoerde per sonen zijn meermalen zóó eigenaardig geschetst, dat al ligtelijk men zou geneigd zijn te meenen, dat deze of gene onzer meest geachte medeburgers daarmede bedoeld wordt, die waarlijk niet verdient, op die wijze, onder de aandacht van het publiek te worden gebragt en waarschijnlijk dan ook op die eer niet zeer gesteld is. Ik kan u althans de verzekering geven, dat zulks hier ter plaatse het geval is, en dat mij veleu van onze voornaamste ingezetenen bekend zijn, welke die men zou bijna zeggen personaliteiten met grooten weerzin en bepaalde af keuring lezen. Dat ook het meer dan platte dialect, dat daarbij vaak den spreker wordt in den mond gelegd, bijna op geheel Texel niet gekend, althans siuts tal van jaren niet meer gesproken wordt, zij mij vergund u stellig te verzekeren. Ik veroorloof mij alzoo u uit te noodigen, den mij geheel onbekenden schrijver of inzender ernstig aan te bevelen, zijne welligt nog vele volgende dergelijke artikelen, met eenige meerdere omzigtigheid in te rigten. Ik geloof geen oogenblik aan verkeerde bedoelingen, maar ook de schijn daarvan behoort vermeden te worden; en immers zulke schetsen kunnen zeer goed worden geschreven zonder daarbij in bijzonderheden te treden, die zij het ook geheel onopzettelijk, toch al zeer ligt dezen of genen achtingswaardigen persoon treffen, die waarlijk niet verdient, tot zelfs in zijne onschuldige eigenaardig heden, te worden bespied, om later aan den spot of de scherpe kritiek zijner medeburgers te worden prijs gegeven. Zulks is zeer zeker niet humaan, en uw anders alhier veel gelezen en geacht blad, zou inderdaad in de publieke opinie daardoor niet winnen! Met de opname dezes in uw eerstvolgend nummer zal UEd. verpligten, Texel, Uw Dw. Dr. en geabonneerde 27 Februarij 1870. B. \Wj bevelen den schrijver der stukken, geplaatst onder het opschrift Texelsche Scheerwinkel, aan, van het bovenstaande, van geachte zijde bij ons ingekomen artikel, nota te nemen, bij de zamenstetting der volgende stukken de opmerkingen, hier gemaaktin liet oog te houden, en het slot zooveel mogelijk te verhaasten. IPij stellen ons blad tot het debiteren van personaliteiten niet ter beschikking. Redactie.] 1 Maart. 2 Maart. Nedekland, Werkel. Schuld n% 54* 54* dito 3 65* 65*| dito 4 ii 84* 84* Spanje, Obligatiën 26A 26 Portugal, Obligatiën 1853 3 32* 32** Rusland, Obligatiën 1798/1816. 6 92* 92* dito bij Stieglitz 6 75* 76 dito 1864 5 88* 90* dito 1860 4'*// 81* 81* dito 1867 4 66* 66* dito Poti Tiflis 5 82*f 82*| dito Spoorw. aand. 219* 220 dito Loten 1864 li li 226* 225* dito 1866 II li 229* 229* Oostenrijk, Obligatiën Metalliek 5 48A 48* dito dito H„ dito Nationale 5 dito rente Amst. 6 dito 1864. 6 dito 1865. 5 dito 1866. 6 Mexico, Obligatiën 1851 3 13A dito 1864 3 6* Griekenland, Obligatiën 6 9* 9A Turkije, Obligatiën 6 43*# 44* Amerika, Obligatiën 6 93* dito 1882 6 94* 94* dito 1885 6 94* 93* Pebentures Ohio 8 i, 31 Gecons. Atlantics 7 St. Paul en Pacific, le sectie 7 68* it 2e 7 67* 67* (Landskeet). li S eg J5 oj Uren. Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. Vochtigh. procent, j Toestand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 2 12 zzw. 15k. 754.48 - 5.51 12.9 f7.8 0.83 Golvend. 3 8 zo. 0.3„ 751.75 - 8.25 6.2 f3.1 0.95 Vlak. 3 12 ono. 0.3„ 752.43 - 7.67 4.7 -0.4 0.92 n Weersgesteldheid: 2Maartl2 u. Ligtbewolkt, winderig, mooiweer. 3Maart 8 u. Bewolkt, beneveld, stil, mooiweer. 3Maartl2u. Helder, beneveld, mooiweer. Lijst der Brieven, geadresseerd aan onbekenden, gedurende de innnnd Oetober 1869. J. N. Tiedeman Marthize, te Alger; Fr. Braches, te Barmen W. Marchall, te GlasgowTuck en Mary Black, beiden te Londen. De Directeur van het Postkantoor, H E R W E IJ E R. Getrouwd K. KIKKfRT en M. J. DEKKER, tlelder, 3 Maart 1870. Bevallen van een Zoon M. TINKELENBERGKAAN. Nieuwediep, 1 Maart 1870. De ondergeteekenden betuigen hunnen dank voor de bewijzen van belangstelling, bij de geboorte van hunnen Zoon ondervonden. Nieuwediep, 3 Maart 1870. J. C. JANSEN. S. J. JANSEN-GLASBERGEN. Meneer de Radicteur! Ik wow graag dat je dat dinkie der reissies even in je krantje zette, want ik hew hoord dat de mense hier allegaar meene zek maar segge dat dat are ding uut de scheer winkel om mee seid wort, in dat is zek maar segge om zoo now maar der reisses ies te noemen niet aardig, is 't niet weer? Want begriepje wel, die man deer ik dat fee van kocht hew, zek maar segge, die kon om zoo now maar der reissies ies te noemen wel meenen dat het weer was dat ze mee meende, in dat was toch voor zon man zek maar segge ok niet aardig, om zoo now maar der reissies ies te noemen, is 't niet de weragtege waarheid weer? Now bakker je zelt dat wel doen wille denk ik, as er al-te-mes koste op komme zei ik ze je wel betalen, os ik er-reis-sies op het Neuwediep kom, zoo veul geld «hew ik altied wel in mien zak zek maar segge om zoo now maar der reissies ies te noemen, in aars weet je net zoo goed as alle mense het weten dat ik wel bankies hew zek maar segge. Now we spreken mekaar dan wel. Texel, Febr. 70. BRAM. Spanje. De hertog van Montpensier heeft weder een politieken brief geschreven, dezen keer aan het blad Iberia, en strek kende tot antwoord op eenige aanmerkingen waartoe zijn eerste brief aanleiding had gegeven. Hij verklaart en ver zekert, dat hij ten eenenmale belangloos is, dat hij nooit er naar gestreefd heeft de kroon op zijn hoofd te plaatsen en nooit iemand gevraagd heeft voor hem met dit doel te werken. Alleen heeft hij, als Spanjaard, beloofd aan te nemen en te verdedigen den monarch dien de Cortes zouden kiezen, en uit zijn schrijven blijkt, dat hij dezen pligt beter dan ooit zou vervullen, indien de Cortes hem zeiven ten troon verhieven.» Don Francisco d'Assisi, gemaal van de ex-koningin Isabella II, heeft zijne gemalin voor den regter gedaagd, om haar te doen beletten verder zelve haar vermogen te beheeren, daar de eischer beweert, dat zij dit verkwist. De advocaat Laurier zal de zaak van den Prins bepleiten. Japan. De stoomboot Bombay is nabij Yokohama in botsing

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1870 | | pagina 3