1870. N°. 29. Woensdag 9 Maart. 28 Jaargang. R"ïY\ E i1 n. Uitgever A. A. BAKKER Cz, De COMMISSARIS DES KONINGS VASTSTELLING DER 272STE STAATS-LOTERLT HELDERSCHE EN NIEUWEDIEPER COURANT, ,,W ij huldigen het goede." Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. bonnementsprijs per kwartaal1.30. franco per post - 1.65. Bureau: MOLENPLEIN, N°. 163. Prijs der Advertentiën: Van 14 regels 60 cent, elke regel meer 15 cent. Groote letters of vignetten worden naar plaatsrnimte berekend. Donderdag den ÏO dezer vertrekt de Mail over Maraeille naar Oost-Indië, China en Japan. in de provincie NOORDHOLLANÜ, Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat door bet verwisselen van eene sluisdeur van de Koopvaarders-schutsluis te Nieuwediep, de scheepvaart door die sluis van af ÏO Maart e. k., gedurende eenige dagen zal gestremd zijn. Haarlem, 5 Maart 1870. De Commissaris des Konings voornoemd, R O'E L L. Het GEMEENTEBESTUUR van den HELDER! brengt ter openbare kennis, dat bij resolutie van Z. Exc. den Minister van Financiën van den 2 Februarij 11., N°. 19, krachtens de daartoe door den Koning verleende magtiging, is vastgesteld de 272ste Staats- Loterij, bestaande uit 20,000 loten, 10,000 prijzen en 2 premiën, overeenkomstig het plan aan die resolutie gehecht. Beide stukken, geplaatst in de Staatscourant, zijn voor belanghebbenden aan de Secretarie der gemeente ter lezing nedergelegd. Het Gemeentebestuur voornoemd, Helder, STAKMAN BOSSE, Burgemeester. B Maart 1870. L. VERHEY, Secretaris. HELDER en NIEUWEDIEP, 8 Maart. De Commissie, die zich onlangs ter dezer plaatse gevormd heeft met het doel om, midden in den voor de behoeftigen zoo ongun- stigen wintertijd, in den tijdelijken nood te voorzien, deed jl. Zondag avond in het lokaal Tivoli in het openbaar verslag van hare verrigtingen De opkomst van het publiek was zeer gering; immers bij het einde van het verslag was het getal aanwezigen tot 9 geklommen. Waar aan was die geringe opkomst toe te schrijven? Aan geringe belang stelling? dit is niet aan te nemen, als men bedenkt, dat de roepstemmen der Commissie om haar pogen te schragen door een algemeene medewerking werden beantwoord. Op verzoek van den president, den heer Bitter, belastte zieh de heer Beets met het voorlezen van het uitvoerig verslag van de ver rigtingen der Commissie. In dit verslag werd eerst vermeld de wijze waarop de Commissie zich had geconstitueerdvervolgens de gunstige uitslag der gehoudene inzameling van giften; daarna de veelvuldige bemoeijingen der leden, om door het bezoeken van de woningen der armen met hunnen toestand bekend te worden; verder de zorgen voor de aanbesteding der levering van brandstoffen en levensbehoeften en voor de uitdeeling van een en ander naar evenredigheid van de behoeften der verschillende gezinneneindelijk de welgeslaagde poging om de fondsen, waarover de Commissie te beschikken had, uit te breiden door het houden van een concert; de belangelooze medewerking van verschillende personen, had die poging op uit nemende wijze doen gelukken. Aan dit verslag dat wij te uitgebreid achten om het geheel in onze kolommen op te nemen, ofschoon deszelfs inhoud zulks in alle opzigten verdient, ontleenen wij de volgende opgaven. Door de leden der commissie, die zieh met het bezoeken der armen hadden onledig gehouden, werden 455 huisgezinnen bezocht en werd ongeveer 100 direct aan geld uitgereikt. Op uitnoodiging van een der leden, had zich de heer C. Boon bereid verklaard om in een der wijken de armen aan te wijzen en te bezoeken en ook verder kon de Commissie op zijne medewerking rekenen. De bekend heid der heeren Bitter en Boon met de behoeftigen in deze gemeente kwam dan ook, bij de schifting der bezochte gezinnen en bij het bepalen van het meer of min noodig, der Commissie goed te stade. Niet minder dan 341 gezinnen werden aangewezen ora bij de eerste uitdeeling te worden begiftigd. De levering der benoodigdheden werd, na de gehoudene inschrij ving, opgedragen aan de volgende leveranciers, die voor de ver schillende artikelen de minste inschrijvers waren Yoor Spek G. de Beurs, voor 0.84 per kilogram. Steenkolen Wurfbain Co., - 0.82J hectoliter. h Gort firmaD. Bakker Bz., - 12.50 Capucijnders J. Hartsinck - 9.50 I, Groeneerwten W. J. Maalsteed - 11.12! De bedeeling geschiedde naar eeu door den secretaris ontworpen plan, waarbij, met inachtneming evenwel van bijzondere omstandig heden, de huisgezinnen in de navolgende zes klassen werden verdeeld. lste klasse: Een gezonde man en vrouw, met of zonder een kind. 2de klasse: Een weduwe met één kind, of eene oude of ziekelijke vrouw of man alleen. 3de klasse: Een gezonde man en vrouw met 2 a 3 kinderen. 4de klasse: Een oude man en vrouw te zamen, of eene gezonde man en vrouw met 4 a 5 kinderen of eene weduwe met 2 a 3 kinderen. 5de klasse: Een gezonde man en vrouw met 6 a 7 kinderen, of eene weduwe met 4 a 5 kinderen. 6de klasseEen gezonde man en vrouw met meer dan 7 kinderen, of eene weduwe met 6 a 7 kinderen. Nadat men de huisgezinnen geklassificeerd had bleek, dat tot de lste klasse behoorden 38, tot de 2de 76, tot de 3de 77, tot de 4de 89, tot de 5de 39 en tot de 6de 22 gezinnen. Om overwegende reden had men bepaald om in plaats van ossenvet, spek te verstrekken. Behalve de bij de inzameling op 18 Februarij gecollecteerde gelden, ten bedrage van f 652.01, had de commissie nog eenige andere giften ontvangen, o. a. 10 zak steenkolen, 2 hectoliter erwten, 500 turven; van kapt. Kramer van het schip de Johannes 2 hectoliters groene erwten, 1 vat witte beschuit en circa 100 kilogr. rijst; van den heer D. Hoogenbosch 100 kropbrooden van 1 kilogr.; en van den heer Witzenburg 10 roggebrooden van 1! kilogr. De eerste uitdeeling had, nadat men zieh van de ordelijke op levering door bh. leveranciers had overtuigd, op Dingsdag den 22 Februarij plaats. De aangename verrassing der armen, die blijkbaar op zoo ruime ontvangst van benoodigdheden niet gerekend hadden, was eene vergoeding voor de leden der commissie, die, te midden der koude, eene werkzame taak hadden te vervullen. Tot het houden eener tweede en derde uitdeeling, werd de Commissie in staat gesteld, ook:door de aanzienlijke opbrengst van het concert van Helder's Mannenkoor, het stafmuziekkorps en HH. dilettanten de onkosten hiervan bedroegen slechts 74 cent, de opbrengst 274.50. Bovendien werd zij daartoe in de gelegenheid gesteld door nog onderscheidene giften in levensbehoeften, enz. In het geheel zijn bedeeld 580 huisgezinnen, of ruim 2900 zielen, met het navolgende: 480 zak steenkolen, 2200 turven, 185 brooden, een groot vat beschuit, 100 kilogr. rijst, 1550 liter gort, 2250 liter capucijnder erwten, 2000 liter groene erwten, 580 halve kilo's spek en in contanten 128.50. De onkosten die de commissie heeft behoeven te makenbedragen slechts 11.184. De commissie aan het slot herinnerende, dat dergelijke monster- bedeeling tot dusverre in deze gemeente nooit heeft plaats gehad, uit den wensch, dat zoodanige bedeeling ook niet weer zal behoeven te geschieden. Na dit verslag wordt door den heer H. Janzen Ez. gelezen een plan, door de commissie ontworpen, om ter voorkoming van zoo grooten nood als in dit wintergetijde te lenigen viel, voor den volgenden winter alhier een nieuwe Vereeniging tot Werkverschaffing tot stand te brengen. Reeds had zieh de commissie verzekerd van de beschikking over een stuk grond in de nabijheid van het spoorweg station; daar zou men, bij genoegzame medewerking, een gebouw daarstellen, geschikt voor het pluizen van touw, voor kantoor, enz. Wanneer nu slechts de ingezetenen willen medewerken ter bereiking van het doelen zich slechts verbinden om de eentendie men anders per week aan aalmoezen aan de deur uitgeeft, als jaar- lijksche contributie tot dit doel af te staan, dan houdt zich de commissie verzekerd, dat zij op betere, meer voldoende wijze voor het vervolg kan werkzaam zijn om gedurende den harren wintertijd ten nutte der behoeftigen in deze gemeente werkzaam te zijn. Een der aanwezigen vat nu het woord op, om, mede uit naam der verder tegenwoordig zijnde personen, dank te brengen aan de werkzaamheid der commissie, aan haar krachtig pogen ora den nood der armen in deze gemeente te verzachten. Ook betuigt de spreker zijne hulde aan het plan, daareven door den heer Janzen mede gedeeld, om voor het vervolg meer afdoende hulp te verleenen. Aan het gesprokene geven de aanwezigen hunnen bijval te kennen. Verder wordt nog medegedeeld, dat eerlang aan de ingezetenen hunne ondersteuning zal worden gevraagd omtrent het plan der werkverschaffing. Aan het einde van ons verslag betuigen wij in het openbaar onze instemming met de dankbetuiging, op de bijeenkomst van jl. Zondag tot de commissie gerigt. Het edele doel door de commissie beoogd haar betrachten van de aloude spreuk: wie spoedig helpt, helpt dubbel; haar streven om, door veler medewerking geschraagd, op bijkans geheel onkostbare wijze hoogst nuttig werkzaam te zijn hare veelvuldige bemoeijingen om naar billijkheid de uitdeelingen te doen plaats hebben; dit alles dringt ons om onze hulde en, zeker namens onze plaatsgenooten, onzen innigen dank te betuigen aan de zoo goed geslaagde pogingen, aangewend om het leed der armen, zoo veel het kon, te doen verminderen, Zelf voldoening zij voor die mannen de bewustheid een goed, een schoon werk te hebben verrigt! Gedurende de jongste dagen heeft de kustharing- visscherij alhier goede resultaten opgeleverd. Voor een paar dagen heeft men eene vischschuit met panharing be laden naar Monnickendam gezonden, alwaar de haringvangst nog niet begonnen is. Aan de visscherlieden alhier, die gedurende den harren winter zoo goed als niets hebben kunnen verdienen, verschaft deze visscherij thans werk en brood. Op Vrijdag 11 dezer, des avonds ten half acht ure, zal in het gebouw op de Vischmarkt eene volksvoorlezing worden gehouden door den heer A. B. Weber, die alsdan zal voordragen: 1. Tweeërlei Ouders, van M. W. Scheltema, en 2. De Wraak, van Tollens. Het detachement van 125 militairen, dat op 19 Febr. van Harderwijk zou vertrokken zijn, zal den 16 dezer alhier aan boord van het schip Antje overgaan. Z. M. de Koning heeft met Z. K. H Prins Hendrik en met de voorzitters der Kamers van Koophandel van Amsterdam, Rotterdam en Dordrecht eene conferentie gehouden, waarin gehandeld is over het openen eener stoomvaartlijn tusschen Nederland en Nederl. Indië. Z. M. heeft aan jhr. A. Klerck, secr.-generaal bij het depart. van Marine en aan den luit. ter zee der lste kl. H. van Goens, adj. van den minister van Marine, vergunning verleend tot het dragen der versierselen, eerstgenoemde van comm. der Wasa-orde en laatstgemelde van ridder der St. Olafs-orde, hun door den Koning van Zweden en Noorwegen geschonken. Z. M. heeft gratie verleend aan den wisselwachter W. te Hengelo, die door het Provinciaal-Geregtshof van Overijssel veroordeeld was tot eene cellulaire gevangenisstraf van 45 dagen, ten gevolge van het in de beek rijden eener locomotief, die een onder zijn opzigt staande wissel passeerde. Bij het volgende examen voor leerling-telegrafisten, waarvoor tot 18 April gelegenheid bestaat tot aangifte, zullen achttien leerlingen worden toegelaten. Door de directie der Burg. Openb. werken in Ned. Oost-Indië is o. a. overgeplaatst van Rembang naar Tjiringin, de opzigter 3de klasse B. Visser. Dr. A. Kuiper, pred. te Utrecht, heeft het beroep naar Amsterdam aangenomen. De groote kerkeraad der Evang.-Luth. Gemeente te 's Ilage heeft tot pred. beroepen den heer J. C. Manssen, te Amersfoort. Tengevolge van het bedanken van ds. F. W. Smits Pz. te Ilellevoetsluis, is te I.Tsselstein bij de Ilerv. gemeente beroepen ds. W. Vliegenthart, pred. te Vreeland. Ds. E. Knap, predikant te Noordwijk-Binnen, heeft voor het beroep naar de Herv. gemeente te Scheveningen bedankt. De heer W. D. van Leeuwen Boonkamp, predikant te Zuiderwoude (class. Edam), heeft aan zijne gemeente het besluit medegedeeld om zijne betrekking neder te leggen. Het hoofdbestuur der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen heeft zich dezer dagen tot Z. M. den Koning gewend, met verzoek een wetsontwerp te doen indienen tot regeling van den arbeid van kinderen in fabrieken. Onder het opschrift /Snippers," lezen we in het Weekblad voor Lager-, Middelbaar-en Gymnasiaal Onderwijs de volgende opmerkingen: ,/En zal ik nu door Beëlzebub de duivelen uitwerpen zoo schreef onlangs een hoofdonderwijzer aan een zijner vrienden, die hem had aangespoord om in zijne gemeente eene afdeeling van het //Schoolverbond" op te rigten. De man had gelijk ook, te meer daar hetgeen hij daaraan deed voorafgaan niet overdreven is, hij schreef namelijk//Maar nu het Schoolverbond het schoolverzuim is hier groot, het zou eene heerlijke zaak zijn dit te keer te gaan, maar hier wonen bijna geen menschen, of hunne kinderen maken zich aan dat kwaad schuldig." ./Wat in dergelijke dingen te doen?" //De schoolcommissie eener vrij aanzienlijke gemeente, waar veel voor het onderwijs gedaan wordt, meldt in haar jongste verslag o. a. het volgende: «De kinderen, die van de bewaarscholen gebruik hebben gemaakt, zijn in den regel op hun 7de jaar verder gevorderd en bepaald veel beter ontwikkeld, dan zij, die vroeger op Sjarigen leeftijd ter school komende, na een 2jarig verblijf aldaar konden geacht worden te zijn." Deze opmerking mag waarlijk wel ter harte genomen worden door hen, die misschien onbekend met goede bewaarscholen, deze instellingen bestrijden of ze hoogstens als een noodzakelijk kwaad dulden." //De Staatscourant behelsde onlangs weder eene reeks nieuwe ridders der orde van den Nederlandschen Leeuw. Onder hen treft men aanofficieren van land- en zeemagt, ambtenaren van onderscheidenen aard, ingenieurs en fabri kanten, een pastoor en een predikant, een advocaat en een hoogleeraar, allen ongetwijfeld mensehen van vele ver diensten, die deze orde ten volle waardig zijn. De vraag kwam echter bij ons op, waarom moeten onderwijzers, na 50 jaren dienst, immer eene onhebbelijke medaille krijgen, en geen ridderorde. Voorzeker zijn er veel onder hen, die even gaarne als een kolonel, een hoogleeraar of een ingenieur, een lintje in het knoopsgat zouden dragen. Is een onderwijzer, die zijn geheele leven tegen een sober tractement, met lust en ijver aan het onderwijs heeft gewijd, minder waardig die onderscheiding te ontvangen dan bijv. een kolonel? Of is de Nederlandsche Leeuw voor zekere standen weggelegd?» Men schrijft ons uit de Zijpe, dd. 7 Maart jl. //Door den gemeenteraad alhier is besloten een adres te rigten aan den minister van Justitie, houdende bezwaren tegen het wetsontwerp op de regterlijke indeeling, voor zooveel betreft de opheffing van het kanton Schagen, en daarvan afschrift te zenden aan HH. leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Dat die opheffing voor de bewoners van Schagen en omliggende gemeenten groot ongerief zoude veroorzaken, zal wel geen betoog behoeven, en het is te wenschen, dat alle belanghebbende gemeenten dit voorbeeld zullen volgen.»

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1870 | | pagina 1