STATEN-GENERAAL. BUITENLAND. De heer Vandenvinne, een Belgisch ingenieur, heeft een exoavator of graafmachine uitgevonden, die met stoom bewogen wordt, en 10 uren lang evenveel werk verrigt als 300 a 350 arbeiders, voor de geringe som van ongeveer 30 gulden. Genoemde ingenieur heeft nu nabij Londen een klein model van zijn werktuig in werking gebragt. Wanneer men weet dat dit model, over den grond rollende, een voor van 1.5 meters breedte en 0.6 diepte maakt, kan men zich een klein denkbeeld vormen van de groote massa's, die uitge graven zullen worden door een werktuig dat zestien maal grooter is. 6 billetten, als: gebr. Jansen te Nieuwediep, voor/19,100; M. C. Hopman te Sliedrecht, ƒ18,496D. Tool te Wognum, 17,600; J. Lanser te Zijpe, 15,960; gebr. Goedkoop te Amsterdam, 15,447P. Langeveld te Hardinxveld, 15,100. Voor het oude ijzer was de hoogste inschrijver H. S. Blok te Alkmaar, voor 4.03 de 100 kilogram. (Amst. Crt.) Jl. Zondag nam de kapitein-kommandant der scherp schutters-vereeniging West-Friesland, te Schagen, de heer G. Y. Blaauw, afscheid van het korps. Met een hartelijke toespraak nam de heer Blaauw afscheid van „zijne schutters," en gaf hij het kommando over aan den lsten luit. J. Denijs, die den dank der leden van het korps aan den vertrekkenden kapitein toebragt voor de door hem aangewende pogingen ter bevordering van den bloei der vereeniging. De visschers te Enkhuizen zijn aanvankelijk in het uitoefenen van hun bedrijf niet gélukkigvelen leden een aanmerkelijk verlies, doordien de in zee geplaatste netten door het drijfijs werden weggescheurdterwijl verleden week de schuiten van het Nieuwediep ledig terugkeerden. Voor een paar dagen had de vrouw van een arbeider te Zuid broek de onvoorzigtigheid, om een waschketel met kokend water in hare woonkamer op den vloer te zetten. Een harer kinderen, een aanvallig knaapje van drie jaren, dat in de nabijheid van dien ketel speelde, had het ongeluk er achterover in te vallen en zich zoo hevig te branden, dat het korten tijd later is overdeden. Uit goede bron verneemt men, dat de directie der Hollandsche IJzeren Spoorweg-Maatschappij heeft besloten ook het station te Beverwijk doelmatig te restaureren, waardoor in eene lang gevoelde behoeften zal voorzien worden. De feestelijke optogt met den laatsten paal voor de fundeering der Zuiderzee-sluizen, bij Schellingwoude, is jl. Maandag avond, door uitmuntend weder begunstigd, in de beste orde gehouden en afgeloopen. De stoet werd door eene overgroote volksmenigte vergezeld. Dat de paal met sparregroen fraai versierd was, dat het niet aan vlaggen, banieren met opschriften, symbolen van den arbeid, enz., fakkels en ballons ontbrak, dat een vrolijke muziek zich bijna onafgebroken hooren liet, zullen wij wel niet behoeven te zeggen. Tegen elf ure had de stoet het locaal de Koningskroon in de plantage bereikt, alwaar de directie der Amsterdamsche Kanaalmaatschappij tegenwoordig, en alles tot een gul onthaal van het werkvolk gereed was. De president der maatschappij, de heer S. W. J. Jitta, betuigde in eenige hartelijke woorden den dank der directie' voor de hulde haar gebragt, herinnerde den welvolbragten arbeid en eindigde zijne toespraak met een krachtig: „Leve de werkman!" Daarna werden ververschingen rondgediend, verliet de directie het locaal en bleef het werkvolk nog eenigen tijd genoegelijk bijeen. Jl. Dingsdag ten 12 ure is de paal ingeheid. Te 's Hage is overleden de heer J. H. A. Kuiper, referendaris bij het Departement van Binnenlandsche Zaken (afdeeling Nijverheid). Jl. Dingsdag morgen is op de burgerlijke begraaf plaats te 's Hage ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den luit.-admiraal E. Lucas, kanselier der beide orden, buitengewoon adjudant des Konings, oud-minister van Marine, grootkruis en ridder van onderscheidene orden. In drie rijtuigen, die den lijkwagen volgden, was de familie van den overledene gezeten. Op het kerkhof bevond zich de ekwipage van Z. K. H. Prins Hendrik, welke Prins gerepresenteerd werd door diens adjudant, den luit. ter zee lste kl. jhr. Holmberg de Beckfelt. Ook merkte men op de vice-admiraals Uhlenbeck en van Karnebeek, den commissaris des Konings in Zuidholland, den heer Loudon, den kolonel-comm. van het lste reg. Huzaren Jackson, den minister van Marine, den secr.-generaal van het depar tement van Marine, den kapitein ter zee jhr. de Casembroot, adjudanten van genoemde vlag-officieren, verschillende andere Marine-officieren en hoofd- en verdere ambtenaren van het departement. Nadat de kist uit den lijkwagen was genomen, werd die door de Nederlandsche vlag gedekt en in diepe stilte naar de groeve geleid. Het was op schriftelijk verlangen van den overledene, voor zijn verscheiden gedaan, dat die plegtigheid op zoo hoogst eenvoudige wijze plaats had, en dat niemand aan het graf het woord voerde. Jl. Zaturdag avond tusschen half elf en elf ure is te Gouda een werkman, die met zijn weekgeld, van onge veer zes gulden, naar huis ging, in de gemeente Broek, nabij Gouda, aangerand door vijf personen, die eerst om tabak vraagden en hem daarna aangrepen en gewelddadig beroofden van zijn weekgeld. De kapitein der genie A. J. van Prehn, werkzaam bij de commissie van staatsspoorwegen, is op zijn verzoek op non-activiteit gesteld. (U. D.) Naar aanleiding van het berigt, dat te Goes een jonge dame gedurende geruimen tijd voor schijndood is gehouden, verhaalt de N. R. C., dat voor 30 jaren in den -Krimpenerwaard eene boerendochter, schaatsen rijdende, door een schaatsenrijder omver gereden werd en voor dood naar huis werd gedragen. De geneesheer verklaarde hier, dat hij nog niet zeker was van den dood, en hield dit tegen over iedereen vol, terwijl hij voor de grootst mogelijke waakzaamheid zorgde; op den 23sten dag na het ongeluk bleek hij goed gezien te hebbende jonge dochter leefde nog, en de doctor had het genoegen, haar volledig te zien herstellen. Het ontvreemden van schapen was in het gehucht Oldendiever in den laatsten tijd aan de orde van den dag, en niettegenstaande alle nasporingen der policiie kon men de daders niet vinden. Dezer dagen merkte de landbouwer R. Noord, dat ook hem een schaap ontstolen was, waarvan hij dadelijk aan de bevoegde magt kennis gaf. Het gelukte echter nu den rijks-veldwachter P. van Leeuwen en den gemeente-veldwachter H. J. Bovenhof, den dief op het spoor te komen. Het vermiste schaap werd door hen aan stukken gevonden bij eene vrouw, wier man het vorige jaar door de arrondissements-regtbank te Assen tot vijf jarige tuchthuisstraf wegens het stelen van een varken is veroordeeld. Bij het verhoor, door den heer burgemeester van Diever, kwam aan het licht, dat genoemde vrouw haar twintigjarigen zoon tot het plegen van deze misdaad had overgehaald, welke reeds gevankelijk naar Assen getrans porteerd is. Het rijk der crinolines is uit en toch zijn er nog liefhebsters, die er aan hechten. Voor eenige dagen stapte een jonge dochter van Peruwelz over de Fransche grenzen zoodanig gecrinoliseerd, dat de onnoozele commiezen moesten gelooven dat er iets onder schuilde, want de mode is immers uit. Het meisje werd dus verzocht hare kooi uit te trekken en het onderzoek bragt de tegenwoordigheid van 24 kilo's Belgischen tabak aan het licht, die in het rond aan het reeptoestel opgehangen waren! Volgens de opgave van het Bureau Veritas te Parijs zijn in 1869 2445 vaartuigen vergaan, waaronder 2294 zeil- en 151 stoomschepen. Bovendien zijn nog 167 schepen (159 zeil- en 8 stoom vaartuigen) vermoedelijk totaal ver ongelukt. In 1866 bedroeg het aantal vergane vaartuigen 2932, in 1867 3045 en in 1868 2371, zoodat in 1869 241 schepen meer dan in 1868, maar 433 en 320 minder dan in 1867 en 1866 verongelukt zijn. Van 127 Febr. zijn er, volgens la Canal de Suez, door het Suez-kanaal dertig schepen alleen voor de groote vaart gepasseerd. Verreweg de meesten waren Engelsche. Van 20 Nov.31 Jan. passeerde gemiddeld één vaartuig in de drie dagen. In de laatste maand maakte meer dan een schip per dag van het kanaal gebruik. Het verkeer tusschen de aan het kanaal gelegen plaatsen neemt ook aanzienlijk toe. Te Parijs is in Febr. aan passagegeld ontvangen 167,250 frs Volgens berigten uit Japan heeft de Mikado een radikaal middel uitgevonden tot het voorkomen van branden, daar hij een edict heeft laten afkondigen, volgens hetwelk elke bewoner van het -huis, waar brand ontstaat, met ont hoofding bedreigd wordt. Vooa den Landbouwer. Prof. A. Muller heeft aan de Köningl. Schwed. Landbau-Academie te Stockholm een zestigtal onderzoekingen bewerkstelligd op het gebied der zuivelbereiding, en komt tot het volgende resultaat: „Zoodra de melk de koe verlaat, ondergaan hare bestanddeelen eene verandering. Zij bevat dan 85% water, 810% caseïne, 3% vet, 2J% melksuiker en zout. Het vetgehalte der melk wordt door de individualiteit en het ras van het dier, alsmede door de hoeveelheid en de hoedanigheid van het verstrekte voedsel bepaald, Uit alle onderzoekingen bleek, dat de melk van 's morgens niet zoo vet is als die van 's avonds. Men nam ook waar dat, terwijl het vetgehalte veranderde, de overige bestanddeelen der melk on veranderd bleven; hetgeen hieraan toegeschreven wordt, dat men 's morgens melk van 11 en 's avonds van 13 uren verkrijgt. Tot het zouten der boter wordt het gewone zout van de beste kwaliteit aanbevolen. Hoogere temperatuur, 24° C., bevordert het afscheiden van den room van de melk, lagere temperatuur, 11° C., vermeerdert de hoeveelheid room, Bij lage temperatuur wordt de melk niet zoo spoedig zuur. Men bemerkte o. a, bij 11° C. eerst na verloop van vijf dagen een geringen zuren smaak, doch geen stremming. Een ander middel om melk zoet te houden, dat is, om eene zoo volledig mogelijke afscheiding van den room te verkrijgen, bestaat in over- vloedigen aanvoer van lucht (zuurstof). Men bevond, dat de bijvoeging van zuivere soda het zuur worden eerder bevordert dan tegenhoudt, terwijl de toevoeging van dubbel, koolzure soda een gunstiger uitwerking deed, en wel door het grootere gehalte aan koolzuur, hetwelk dit zout bevat. Zeer opmerkelijk is het, dat bij lage temperatuur, ongeveer 5° a 6° C., de melk wel zuur wordt, maar niet wil stremmen. De boterbereiding moet met veel zorgvuldigheid geschieden. Hoe langzamer het karnen plaats heeft, des te digter sluiten de vetkogeltjes aan elkander; bij snelle bewe ging krijgt men spoedig een breiachtig mengsel, dat uit kleine met veel room en karnemelk doortrokken boterdeeltjes bestaat. Zoete melk en zoete room geven even zoo veel en even spoedig boter als zure melk en zure room. De geschiktste temperatuur bij het karnen bleek, volgens Müller's onderzoekingen, een warmtegraad van 12° C. te zijn. Eindelijk werd nog door verschillende proeven de ervaring opgedaan, dat het bij verscheidene onderzoekingen gebleken is, dat men door drie maal daags te melken meer en vetter melk verkrijgt dan door dit tweemaal daags te verrigten en dat al het gebruikte vaatwerk altijd uiterst zuiver gehouden en in de lucht en, wat nog beter is, in de zon gedroogd moet worden. Tot heden rookte men slechts sigaren, die door handenarbeid ver vaardigd waren, doch in Amerika, het land waar de manie om de vrouw te emanciperen bijna tot dolheid is gestegen, zullen weldra de sigarenmakers een ander ambacht moeten gaan opzoeken, daar de dames de sigaren voortaan met behulp van machinerie zullen maken. De New-York Times maakt melding van de uitvinding eener machine, waarmede een aankomend meisje of vrouw een sigaar, na slechts eenige weken oefening, twee a vier maal sneller dan met de hand kan maken. Een machine snijdt de dekbladen op maat. Een ander werktuig legt het dekblad op het bosje tabak, vormt de sigaar en maakt een veel nettere punt, dan door de hand kan worden voortgebragt. De American making Company heeft een octrooi voor de ver vaardiging van dergelijke werktuigen genomen. De maatschappij verkoopt deze echter aan niemand en geeft ook aan niemand ver gunning om deze machines tegen betaling van oetrooi-regt te maken men kan de sigaarmachines alleen voor een jaar van haar in huur bekomen. Onlangs overleed het hoofd van de familie Ayado, een vermogen van ongeveer vierenvijftig millioen gulden nalatende. Toen het hoofd der familie Rothschiïd dit vernam, riep hij met een medelijdend schouderophalen uit: „Slechts vierenvijftig millioen gulden! Ik dacht altijd dat de arme schelm er nog al goed in zat." Tweede Kamer. Zitting van Dingsdag 15 Maart. De beraadslagingen over het wetsontwerp tot aanvulling en uitbreiding van art. 437 van het Wetboek van Strafregt (tegen het opzettelijk vernielen van schepen en vaartuigen), met het daarop voorgestelde amendement van den heer de Lange, om de geheele voordragt in één artikel zamen te vatten, worden voortgezet. Na eenige discussie, wordt het amendement van den heer de Lange met 27 tegen 25 stemmen aange nomen. Het wetsontwerp, daarna in stemming gebragt, werd met 28 tegen 24 stemmen verworpen. Vervolgens werd voortgegaan met de behandeling van het wetsontwerp tot intrekking van de art. 2 en 4 der wet van 22 Julij 1814, houdende verbod van alle vreemde of particuliere loterijen. Met het oog op- het voorstel van den heer Fokker, om deze wetsvoordragt uit te breiden tot de geheele opheffing der bedoelde wet van 1814, werd, na eenige beraadslagingen, besloten, de verdere behandeling te verdagen en een nieuw onderzoek in de afdeelingen te doen plaats hebben. Bij deze discussie werd door den minister van Justitie gewezen op de moeijelijkheid om de tegenwoordige wet toe te passen en overtredingen te ver volgen ter zake van het publiceren van vreemde loterijen. Bij het bij de Kamer ingekomen wetsontwerp tot aan vulling en verhooging van hoofdstuk V (Binnenl. Zaken) der Staatsbegrooting voor 1870, is eene som van 100,000 uitgetrokken (waarvoor de vereischte middelen beschikbaar zijn) als eerste termijn der kosten van de verbetering der haven van Harlingen, die gezamelijk op 2,213.000 zijn begroot, waartoe de provincie Friesland 221,300 zou bijdragen. De Eerste Kamer is tegen 22 dezer bijeengeroepen. Frankrijk. De minister van justitie heeft zich gedrongen gevoeld aan de betrokken autoriteiten te Tours kenbaar te maken, dat Prins Pierre Bonaparte geenszins als overwinnaar of vorstelijk gast zijne intrede in hunne schoone stad komt doen, maar als een van moord beschuldigde. Men scheen van plan te zijn het hem wat al te aangenaam te maken, en sprak van het in orde brengen van apartementen in de gevangenis, van nieuwe meubelen en behangsels en wilde de binnenplaats van het gebouw voor hem tot een tuin inrigten. Van al deze vriendelijke plannen zal nu niets komen. Tours verkeert met het oog op het proces, dat den 21 dezer in die stad zal gevoerd worden, in een koorts achtige spanning. Hoe veel moeite gij ook moogt doen, gij zult de bewoners niet uit het hoofd praten, dat hun goede stad gedurende acht dagen de verzamelplaats van al de volken der aarde zal worden en dat zij binnen hunne muren het congres der natiën zullen herbergen. Het paleis van justitie is het voorwerp van eene algemeene schoon- makerij, metselaars en timmerlieden werken om het hardst. Als nu het proces maar doorgaat en op het laatste oogenblik de beschuldigde niet geheimzinnig verdwijnt! Engeland. De heer Gladstone, zoon van den eersten minister van Engeland, is Zondag geordend als geestelijke van de Engel sche kerk. Hij doet dienst in de kerk te Lambeth. Jl. Vrijdag zijn 28 paarden van de stoeterij van den graaf van Derby verkocht. Zij hebben tezamen 4725 p. st. opgebragt. Onlangs is melding gemaakt van een noodlottige aanvaring van schepen, en dienaangaande is thans iets meer bekend geworden. De Bombay, een der vaartuigen van de Peninsular- en Oriental Stoomvaart-Maatschappij, is in den nacht van 24 Jan. jl., op een afstand van 20 Engelsche mijlen van Yokohama, in aanvaring gekomen met het Amerikaansche oorlogstoomschip Oneida, gewapend met 8 stukken en bemand met 176 koppen. Naar luid van het thans van den te Bombay gevestigden agent der Stoom- vaart-Maatschappii ontvangen telegram, had de Bombay de schok zoo weinig gevoeld, dat de kapitein, de heer Eyre, meende, dat de Oneida weinig schade kon hebben bekomen en zijne reis naar Yokohama had voortgezet. De Oneida, zoo wordt verder gemeld, zonk spoedig met 115 man. 61 man ontkwamen in twee der booten. De Times heeft in eene harer laatste nommer3 ver haald, dat eene zekere miss Marshall door een dief was aangevallen in New-Kent-Road, en na van haar horologe en ketting te zijn beroofd, zoo deerlijk is mishandeld, dat zij in onmagt op straat liggende was gevonden. Miss Marshall heeft een brief aan de Times geschreven, waarin zij ver klaart, dat zij wel is waar is bestolen, maar dat de dief haar behandeld heeft met al den eerbied, aan hare kunne verschuldigd.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1870 | | pagina 2