1870. N°. 85. Woensdag 23 Maart. 28 Jaargang. NOORDHOLLAND. ^IV0 16 ®ESLUIT van den 9^en Maart 1870, n". 62, betreffende den herijk der maten, gewigten Uitgever A. A. BAKKER Cz. PROVINCIAAL BLAD 1870. BINNENLAND. HELDERSCHE EN NIEUWEDIEPER COURANT, „Wij huldigen het goede," Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. bonHemcntsprijs per kwartaal1.30. franco per post - 1.65. Bureau: HOLENPLEIN, N°. 163. Prijs der Advertentiën: Van 14 regels 60 cent, elke regel meer 15 cent. Groote letters of vignetten worden naar plaatsrnimte berekend. Donderdag den 83 dezer vertrekt, per laatsten trein van den Helder, de Hall over Harseille naar Oost-Indië, China Japan en Australië. van en weegwerktuigen. Gedeputeerde Staten der Provincie N oordhol1and Gelet op art. 15 der wet van 7 April 1869 (Staats blad n°. 57) en op het Koninkl. besluit van den 9den Januarij 1870, n°. 5; Gelet op hun besluit van den 9Jen Februarij 1870 n°. 39 (prov. blad n°. 10); Hebben goedgevonden: I. te bepalen, dat de herijk in de hierna te vermelden gemeenten zal plaats hebben als volgt: voor de bewoners van den Amsteldijk, de Paden en de Weesperzijde (gemeente Nieuweramstel), te Amsterdam op 2 en 3 Mei; in de gemeente Watergraafsmeer op 4 Mei; i/ n Diemen n 5 voor de bewoners van Over-Ouderkerk (gemeente Nieuwer amstel), aldaar op den 6den Mei; in de gemeente Ouderamstel op 9 en 10 Mei; voor de bewoners van Amstelveen (gemeente Nieuwer amstel) te Amstelveen op 11 Mei; voor de bewoners van den Overtoom (gemeente Nieuwer amstel) te Amsterdam op 12 en 13 Mei; voor de bewoners van den Overtoom (gemeente Sloten aan dien Overtoom op 14 Mei; voor de bewoners van het dorp Sloten (gemeente Sloten), aldaar op 16 Mei; voor de bewoners van het dorp Sloterdijk (gemeente Sloten), aldaar op 17 Mei; in de gemeente Uithoorn op 18 en 19 Mei; u v Aalsmeer op 20, 21 en 23 Mei; Egmond aan Zee (mede voor de inge zetenen van Egmond binnen, welke gemeente met Egmond aan Zee voor den herijk wordt zamengevoegd) op den 12den April des voorm. van 912 en des namidd. van 15 ure; in de gemeente Schermerhorn (mede voor de ingezetenen van Zuid- en Noordschermer, welke gemeente met Schermer horn wordt zamengevoegd) op den 134™ April des voorm. van 8—12 en des nam. van 16 ure; in de gemeente Zuidscharwoude (mede voor de ingezetenen van Noordscharwoude, Oudkarspel en Broek op Langedijk, welke gemeenten met Zuidscharwoude worden zamengevoegd) op de volgende dagen voor de ingezetenen van Zuid- en van Noordscharwoude op 14 April des voorm. van 912 en des nam. van 15 ure; voor de ingezetenen van Oudkarspel en Broek op Lange dijk op 15 April des voorm. van 912 en des nam. van 15 ure; in de gemeente Uitgeest (mede voor de ingezetenen van Heemskerk en Castricum, welke gemeenten met Uitgeest worden zamengevoegd) op 19 April des voorm. van 912 en des nam. van 14 ure en op 20 April des voorm. van 912 ure; in de gemeente Beverwijk (mede voor de ingezetenen van Wijk aan Zee en Duin, welke gemeente met Beverwijk wordt zamengevoegd) op 20 April des nam. van 25 ure en op 21 April des voorm. van 9—12 en des nam. van 1 4 ure in de gemeente Velzen op 22 April des voorm. van 912 en des nam. van 14 ure; in de gemeente Spaarndam op 23 April des voorm. van 91 ure in de gemeente Haarlem (mede voor de ingezetenen van Schoten en Haarlemmerliede en Spaarnwoude, welke gemeen ten met Haarlem worden zamengevoegd) van 2 Mei tot en met 18 Junij, op alle werkdagen van des voorm. 912 en van des nam. 1|4 ure en wel van 2 Mei tot en met 28 Mei voor alle gewigten van de ingezetenen van Haarlem en van 30 Mei tot en met 18 Junij voor alle lengte- en inhoudsmaten van de ingezetenen van Haarlem en tevens voor alle maten en gewigten van de ingezetenen der bij Haarlem gevoegde gemeenten; in de gemeente Avenhom op 20 April van des voorm. 8 tot des nam. 1 en van des nam. 25 ure (tevens voor de ingezetenen van Beets, Oudendijk en Ursemen op 21 April van des voorm. 8 tot des nam. 2 ure (tevens voor de ingezetenen van Berkhout), wordende de gemeenten Beets, Oudendijk, Ursem en Berkhout voor den herijk met de gemeente Avenhom zamengevoegd; te Schagerbrug (gemeente Zijpè) op 25 April van des voorm. 912 ure voor de bewoners van den Anna-Pau- lownapolder (gemeente Zijpè) en van des nam. 14 ure voor de bewoners van Burgerbrug (gemeente Zijpe)-, op 26 April des morgens van 8-^12 ure voor de bewoners van St. Maartensbrug (gemeente Zijpe) en des nam van 14 ure voor de bewoners van het Zand {gemeente Zijpe)-, op 27 April van des morgen 8 tot des nam. 3 ure voor de bewoners van Oude Sluis (gemeente Zijpe) en voor de ingezetenen der gemeente Wieringerwaard-, op 28 April van 's morgens 812 ure voor de bewoners van Schager- brug (gemeente Zijpè) en yvan 's nam. 13 ure voor de ingezetenen van Callantsoog, wordende de gemeenten Wieringerwaard en Callantsoog voor den herijk met de gemeente Zijpe zamengevoegd; in de gemeente Schagen op 29 April des voorm. van 812 en des nam. van 14 ure en op 30 April des voorm. van 810 ure voor de ingezetenen van Schagen en op 30 April van des voorm. 10 tot des nam. 1 ure, voor de ingezetenen van St. Maarten, welke gemeente met Schagen wordt zamengevoegd; in de gemeente Barsingerhorn op 2 Mei van des voorm. 912 en van des nam. 14 ure en op 3 Mei des voorm. van 812 ure; in de gemeente Winkel op 4 Mei, van des voorm. 8 tot des nam. 2 ure; in de gemeente Nieuwe Niedorp op 5 Mei, des voorm. van 812 ure voor de ingezetenen van Nieuwe Niedorp en op 5 Mei des nam. van 14 ure voor de ingezetenen van Oude Niedorp, welke gemeente met Nieuwe Niedorp wordt zamengevoegd; in de gemeente Harenkarspel en wel te Dirkshorn op 6 Mei van des voorm. 9 tot des nam. 2 ure in de gemeente Warmenhuizen op 7 Mei*des voorm. van 812 ure; in de gemeente Hoogwoud op 9 Mei van des voorm. 9 tot 's nam. 1 en 's nam. van 25 ure (mede voor de ingezetenen van Opmeer, Spanbroek en Obdam) en op 10 Mei van des voorm. 8 tot des nam. 1 ure (mede voor de ingezetenen van Hensbroek)-, wordende de gemeenten Op meer, Spanbroek, Obdam en Hensbroek met de gemeente Hoogwoud zamengevoegd in de gemeente Wognum (mede voor de ingezetenen van Sijbekarspel en Nibbikswoud, welke gemeenten met Wognum worden zamengevoegd) op 11 Mei van des voorm. 8 tot des nam. 2 ure; in de gemeente Blokker (mede voor de ingezetenen van Westwoud, welke gemeente met Blokker wordt zamenge voegd) op 12 Mei, van 's morgens 8 tot 's nam. 1 ure; in de gemeente Twisk op 17 Mei van 's morgens 8 tot 's nam. 3 ure, (mede, van 8 tot 12 ure, voor de ingezetenen van Abbekerk en Midwoud, welke gemeenten met Twisk worden zamengevoegd); in de gemeente Medemblik op 18 en 19 Mei, des morgens van 812 en des nam. van 25 ure en op 20 Mei des voorm. van 912 ure (mede voor de ingezetenen van Opperdoes, wordende die gemeente met Medemblik zamen gevoegd); in de gemeente Wervershoof (mede voor de bewoners van het aangrenzende gedeelte van Andijk, welke gemeente voor dat gedeelte met Wervershoof wordt zamengevoegd) op 21 Mei van des voorm. 8 tot des nam. 2 ure; in de gemeente Grootebroek op 23 Mei van 's morgens 8 tot 's nam. 1 en des nam. van 2—5 ure (mede voor de ingezetenen van Bovenkarspel) en op 24 Mei van 's morg. 8 tot 's nam. 1 ure (mede voor de ingezetenen nan Hóóg- karspel)-, wordende de gemeenten Bovenkarspel en Hoog- karspel met de gemeente Grootebroek zamengevoegd; in de gemeente Enkhuizen, op 30 en 31 Mei en 1 Junij, des morgens van 912 en des nam. van 25 ure (mede voor de bewoners van het aangrenzende gedeelte van Andijk, welke gemeente voor dat gedeelte met Enkhuizen wordt zamengevoegd) en op 2 Junij des voorm. van 912 ure; in de gemeente Venhuizen op 3 Junij van des voorm. 8 tot des nam. 1 ure; in de gemeente Schellinkhout (mede voor de ingezetenen van Wijdenes, welke gemeente met Schellinkhout wordt zamengevoegd) op 8 Junij des voorm. 811 ure; in de gemeente Zwaag op 8 Junij des namiddags van 2|5 ure; II. De besturen der hiervoren genoemde gemeenten uit te noodigen, hunne ingezetenen met het bepaalde sub I, voor zooveel hunne gemeente betreft, bekend te maken en om voorts te zorgen dat de belanghebbenden aan het tijdstip van den herijk tijdig worden herinnerd en alzoo aan hunne verpligtingen behoorlijk kunnen voldoen. Gegeven te Haarlem, den 9den Maart 1870. Gedeputeerde Staten voornoemd. RöELL, Voorzitter. VAN VLADERACKEN, Griffier. HELDER en NIEUWEDIEP, 22 Maart. Beroepen te Enkhuizen, de heer H. Bleijenberg, pred. te Kolham. Aangenomen het beroep naar de Evang. Luthersche gemeente te 's Hage, door ds. J. C. Manssen jr., pred. te Amersfoort. Ds. W. Vliegenthart, pred. te Vreeland, heeft voor het beroep bij de Herv. gemeente te IJsselstein bedankt. Uit de thans openbaar gemaakte Handelingen der Synode van de Nederlandsche Hervormde Kerk van 1869, blijkt, dat de beslissing omtrent het verpligtend gebruik der Doopsformule door de predikanten, is genomen met 12 tegen 8 stemmen. Aan den eervol ontslagen hoofdonderwijzer C. Jonge- boer Schaap, te Hoorn op Terschelling, is een pensioen verleend ten laste van den staat, ten bedrage van 248 's jaars. De vice-admiraal Lucas, die dezer dagen aan het vaderland ontviel, wordt teregt door den hoogleeraar Kiehl in zijn vHistoire parlementaire» genoemd iemand «d'une grande fermité." Vooral in zijn tijd, toen de oorlogschepen een geheel andere bemanning voerden dan in onze dagen, en o. a. als in 1816, aan een lOOtal gevangenen de keuze gegeven werd of ze hun tijd wilden uitzitten in het tucht huis, of hun tijd wilden uitdienen op 's lands vloot, was deze eigenschap van groote waarde in den marine-officier. Wel noemde men hem streng, maar het volk zelf gevoelde dat strengheid noodig was. Zoo gebeurde het dat, toen eenmaal in het gat van Vlissingen da sloep, waarin Lucas zich bevond, omsloeg, een der roeijers, die twee dagen te voren zwaar maar naar billijkheid gestraft was, zijn com mandant aangreep en ophield met de karakteristieke woorden Al heb je me op me ziel laten komen, ik had het verdiend, en verzuipen zei je niet.» (Het Vaderland.) Men schrijft ons uit Zijpe, dd. 20 dezer: «Door het armbestuur en de rederijkerskamer //Kunst kweekt Kennis,» zal Donderdag a. s. eene verloting worden gehouden ten voordeele der armen alhier, waarvoor 600 voor werpen door de bewoners der gemeente zijn bijeengebragt om te dienen voor prijzen.» //Men deelt ons mede, dat in de afgeloopene week aan de Vlas- en Korenbeurs te Anna Paulowna Polder ver scheidene koopen zijn gedaan voor Zuidholland.» De heer dr. L. de Sonnaville, sedert 33 jaren lid van den gemeenteraad te Alkmaar, heeft thans als zoodanig zijn ontslag genomen. De dienstmaagd van den heer S. te Hoorn gevoelde zich voor eenige dagen, na het gebruik van haar boterham, niet wel, doch durfde dit, uit vrees van te worden uitge- lagchen, niet zeggen. Daar echter hare ongesteldheid toe nam, werd zij dienaangaande ondervraagd en kwam men tot het vermoeden van vergiftiging. Aan de vrouw die het brood leverde, is reeds huisarrest opgelegd. De zieke verkeert in hoogst bedenkelijken toestand. Met onverdeeld genoegen verneemt het Dagblad van Nederland, dat eenige vereerders van wijlen dr. Sarphati het voornemen zouden koesteren, bij de herschepping van het voorplein van het Paleis voor Volksvlijt, hetzij een monument, hetzij eene buste op te rigten voor den grooten burger, aan wien Amsterdam, behalve dat paleis, zoovele andere nuttige instellingen danktdie als het ware den stoot heeft gegeven tot een nieuw tijdvak in de hoofdstad en, bij zijn leven vaak miskend en verguisd, van lieverlede steeds hooger rijst in de dankbare herinnering zijner stadgenooten. Laat ons hopen, dat deze tijding niet ongegrond zij en warme sympathie vinde!

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1870 | | pagina 1