Te Wulpen stond een paard op stal, dat de haver dubbel en dwars verdiende en ze dus gewoonlijk niet kreeg de kost bleef op den zolder boven zijn stal. Maar op zekeren nacht daalt een straal haver uit de zoldering in den etensbak van onzen klepper. Een muis had de ver molmde planken doorgeknaagd. Nu aan het smullen! De krib van het paard geleek de kruik van Sarepta. Hoe hij at, de haver bleef stroomen. Een beest weet, als hij genoeg heeft.... zegt men, maar zulk een temtatie was te veel gevergd, zelfs van een beest. En 's morgens was bruintje dezer wereld overleden. Uit Veendam wordt gemeld, dat onder de sollicitanten voor de betrekking van vader en moeder in het armenhuis aldaar verscheidene gewezen scheepsgezagvoerders en hunne vrouwen, waaronder nog jonge lieden, voorkomen. Wel een bewijs hoe treurig het met den scheepsbouw en scheepvaart aldaar gelegen is. Als eene zeldzaamheid verdient allezins opmerking, dat door Z M. dezer dagen een gewezen onderwijzer te Venlo, die ruim 40 jaren diensten aan het onderwijs heeft bewezen, is gepensioneerd en wiens vader, op grond van volbragte 40 jaren diensttijd en bereikten ouderdom, even eens als onderwijzer sedert 1866 in het genot van pensioen is. Zijn er slechts weinige burgerlijke ambtenaren, die na volbragte 40 jaren dienst zich in het genot van pensioen zien gesteld, uiterst zeldzaam is het, dat vader en zoon, na volbragte 40jarige dienst gepensioneerd, zich beiden nog in leven bevinden. (Dagblad.) Aangekomen schepen te Batavia vóór 3 Maart: JEroliet, Estafette, Gerard Pieter Servatius, Nieuwe Water weg II, Philips van Marnix en Nicolette. Vertrokken: Dageraad, Sindbad, Stad Middelburg en Ymuiden. De astroloog en meteoroloog Falb, welke de bedui - dendsle aardbevingen van het voorleden jaar voorspelde, kondigt voor het jaar 1870 de eerste aardbeving op den 17 Maart, 24 October en 22 November aandezelve zullen in Europa, de Vereenigde Staten, Canada en Brazilië bespeurd worden. De Stoompost deelt op gezag van the Century iets over klokken mede, waarin o. a. het volgende voorkomt: De grootste klok in de wereld is die te Mos eau, de stad der klokken. Zij werd op bevel van Keizerin Anna in 1653 gegoten en heeft 5,5 meter hoogte en 6,8 meter middellijn, ter plaatse waar de klepel haar raakt, terwijl haar gewigt op 180,000 a 220,000 kilogr. wordt geschat. In den St. Iwans-toren in dezelfde stad hangt een klok, die 72,000 kilogram weegt en 4 meter middellijn heeft. Men zegt, dat als zij geluid wordt, hetgeen slechts eenmaal per jaar geschiedt, diepe en holle klanken over geheel Moscau zweven, gelijk de volle toonen van een groot orgel of het verwijderd rollen van den donder. De klok van de Nótre-Dame, te Parijs, in 1680 gegoten, weegt 1^,000 kilogram; die van de St. Pieterkerk te Rome, 18,500 kilogram: die van de Nötre-Dame te Montreal, de grootste van Amerika 14,500 kilogram en die van het parlementsgebouw te Londen 15,000 kilogram. Als men zich herinnert, dat gewone torenklokken zeiden meer dan 1500 a 2000 kilogram wegen, kan men zich een denkbeeld vormen van het geluid, door bovengemelde monsterklokken teweeg gebragt. De Chinezen hebben eveneens groote klokken gegoten, bijv. die te Peking, die 60,000 kilogram weegt. Men zegt evenwel, dat de toon hunner klokken even wanluidend en schril is als die van hunne gongs. De Landb. Crt. van 17 dezer bevat een verhaal van de vergiftiging van een geheelen veestal door meel. Al de koeijen hadden roggemeel gebruikt, dat lang, misschien een h. twee jaar, onder in de meelkist gelegen had en //geheel vermijterd, door de schimmel als zamengepakt" was. Tijdige hulp van een ervaren veearts heeft de dieren gered; maar nog beter is het toe te zien, dat geen te oud en verschimmeld voedsel gebruikt worde. Onlangs zijn zelfs menschen vergiftigd door het eten van geschimmelde worst. De gezondheids-apostel Mahner heeft dezer dagen te Baberich, toen de vorst ons naar den kagchel dreef, ten aanschouwe van eene onafzienbare menigte een bad genomen in den Rijn. Met groen omkransd en met een grooten staf, die in een bloemruiker eindigde, in de hand, hield de nieuwmodische Neptunus met een helder klinkende stem een voordragt over zijne gezondheidsleer. Na eenig reis- en verblijfgeld bijeengezameld te hebben, begaf de 68jarige grijsaard zich in de boot, zette zich op een dwars over de boot liggenden ijsschol neder, noodigde toeschouwers met luider stemme uit, zich tot zijn nieuwe gezondheids-theorie te bekeeren. Vervolgens sprong de oude man, niettegen staande het ruwe weder, herhaalde malen in den Rijn, waarin hij echter niet langer dan 3 minuten achtereenvolgens vertoefde. Adelina Patti in levensgevaar. De gevierde zangeres, de markiezin de Caux heeft groot gevaar geloopen te verbranden. Toen zij onlangs van Petersburg naar Luik reisde, had zij voor haar en haar gevolg een Pruissischen wagon met 3 ineenloopende vertrekken, voorzien van salon, rustbanken, enz., genomen. In het salon brandde een kagchel en ieder begaf zich tegen den nacht ter ruste. Plotseling ontwaakte de zangeres door een scherpen door dringenden stank. Zij opende de deur van het salon en alsuu bleek het, dat de kagchel te fel gestookt was, zoo dat reeds een gedeelte van den wagon in brand stond. Op haar geroep schoten haar gemaal en bedienden toe en ieder deed zijn best om dén voortgang van het vuur te beletten, maar hoe de vaart te stuiten van den exprestrein, hoe de wachters of conducteurs het dreigend gevaar mede te deelen, waar een middel tot blusschen te vinden? Eenige oogenblikken van ontzettenden angst volgden, daar hoorde men het fluitje van de machine. De trein vertraagde in hare vaart en liep station Bromberg binnen, men was gered. Weinige oogenblikken latei en de gevierde zangeres was met de haren ellendig omgekomen. De North American Review deelt het volgende mede omtrent dc productie en bewerking van kaoutchouk: „Er bestaan tegenwoordig in Amerika en Europa meer dan 150 fabrieken, waar de kaoutchouk tot verschillende doeleinden verwerkt wordt. In ieder dier fabrieken zijn van 400 tot 500 man werkzaam, terwijl jaarlijksch meer dan 10,000,000 ponden kaoutchouk verwerkt wordt. Desniettegenstaande bevindt deze nijverheid zich nog in hare kitidschheid; immers, dit is zeker, dat er nog veel aan te verbeteren en in te doen valt. Bij zulk eene consumtie zou men wel haast vreezen voor spoedig gebrek aan grondstof; er is echter volstrekt geen gevaar, dat de consumtie de productie zal overtreffen. Aan beide zijden van den ekwator groeijen, in een streek van 500 Engelsche mijlen breed, kaputchouk- boomen in overvloed, die gedurende 20 achtereenvolgende saizoenen kunnen worden afgetapt. Op een uitgebreidheid van 30 mijlen breed heeft men 43,000 zulke boomen geteld. Iedere boom geeft gemiddeld daags 3 eetlepels sap; de boomen staan zoo digt bij elkander, dat één man per dag het sap van 80 boomen verzamelen kan." In den laatsten tijd is in onze dagbladen nog al eens gewag gemaakt van het Engelsche stadje Torquay, naar aanleiding van de omstandigheid, dat onze geliefde Koningin onlangs daarheen ver trokken is, terwijl zij er ook vroeger meermalen gedurende eenigen tijd vertoefd heeft. Boezemt deze badplaats ons daarom reeds het hoogste belang in, nog meer is dit het geval, wanneer wij ons herinneren, dat een der grootste Vorsten uit het Huis van Oranje, stadhouder der republiek, later tevens Koning van Engeland, den 5 November 1688, nabij deze plaats, in de Torbay, waaraan zij niet ver van Plyinouth, gelegen is, voet aan wal zette, om aan het hoofd van een leger van 14,000 man, Engeland van het juk der dwinge landij te verlossen, waaronder Jacobus II het zuchten deed. Torquay heeft een bij uitstek gezonde ligging, en strekt daarom voortdurend ten verblijf aan een aantal teringlijders, die in zijn heilzaam klimaat, dat vrij bestendig is, hun verzwakte krachten hopen terug te vinden. Ook biedt, het dit voordeel aan. dat het verschil in ligging tusschen de onderscheidene verblijven er nog al beduidend is, zoodat iedere zieke dat klimaat kan uitkiezen, hetwelk hem het meest past. Sommige buitenverblijven liggen zelfs 500 voet boven de oppervlakte der zee. Een der welvarendste en vrolijkste steden van Engeland zijnde, telt het omstreeks 24000 gezeten in woners, ten deele groote winkeliers, ten deele aanzienlijken. 's Zomers krijgt het stadje vooral een levendig aauzien door de vele vreemdelingen, die er de vacantie komen doorbrengen, 's Winters komen vele Londenaars er den walm der groote wereldstad ont- vlugten; dan voert de gezelligheid er den boventoon; men dansten springt er naar hartelust, terwijl met het begin van het voorjaar de roei wedstrijden weder aan de orde van den dag komen. Opmerkelijk is het, dat niet ver van de heerlijke dreven, waarin Torquay gelegen is, zich de onvruchtbare graniet-woestenijen van Dartmoor bevinden, van waar eene menigte riviertjes naar de Torbay afvloeijen, die de lager gelegen streken hun vruchtbaarheid schenken en als het ware in kleine paradijzen veranderen. Dat Torquay welvarend is, blijkt uit de omstandigheid, dat in geene andere plaats betrekkelijk zoo veel aan income-tax betaald wordt. In de laatste jaren is het dan ook met rassche schreden vooruitgegaan. In 1800 telde het slechts 858 inwoners, in 1861 bedroeg dit aantal reeds 46,419, thans, zoo als wij hierboven op merkten, omstreeks 24000. Ruim gebouwd, bezit het 20 kerken, aan wier bouw 120,000 p. st. besteed, is, als ook eene menigte bloeijende weldadigheids-instellingen. Ten slotte mogen wij niet vergeten, dat in zijn nabijheid het wetenschappelijk vermaarde hol van Kent gelegen is, waaruit reeds zoo vele voorwereldlijke dieren en fossielen zijn te voorschijn gebragt. (U. D.) Te Jersey Landing (Amerika) is mistress Amelie Hobbs met eene meerderheid van zes stemmen tot vrederegter van het kanton benoemd. Trouwens, dit is niets vreemds. Steeds meer en meer ziet men in Amerika het land der belofte voor de emancipatie! deleden der zwakkere sekse tot openbare betrekkingen geroepen. Daar heeft men meer ontzag voor de schoonen dan bij ons, waar het met eene flaauwe „onderscheiding aan haar geslacht verschuldigd" al heel mooi is, niet waar, dames? In Washington treedt men geen lands- gebouw, geene openbare instelling binnen, of meu ziet er jonge dames met pennen in de blonde of zwarte lokken, die als commies, ja als chef de bureau fungeren. Te New-York werd eerst kortelings een bankiershuis geopend, waarvan de chef en al de geëmployeerden tot het schoone geslacht behooren. Meer dan 4000 kalanten bezochten en het is niet te verwonderen op den eersten dag reeds het dames-kantoor. Of het echter was om de schoonheid der klerkjes te bewonderen, de dametjes zoo allerliefst te hooren keuvelen en in de boeken te zien snuffelen óf om te raadplegen over de beste geldbelegging, dat maar, zeg het zelf, dames! wat dunkt u? Middel om laken of wollen stoffen te reinigen. Dit middel is zeer goedkoop en van beproefde deugdelijkheid. Men kookt omtrent een half hectogram van den gemeensten tabak in een liter water. In dit heete afkooksel doopt men alsdan een stijve borstel en schuijert het kleedingstuk aan alle kanten stevig uit, zoolang tot het vocht in de stof is binnengedrongen. Daarna borstelt men den schuijer naar den draad over de stof heen en hangt het kleedingstuk in de open lucht te droogen. Men behoeft bij deze behandeling geene nadeelige gevolgen voor het kleed te vreezen. Van welke kleur of stof het ook zijn moge, zij wordt zoo glanzend en schoon, alsof het kleed nieuw ware, uitgenomen dat de kale plekken niet meer wollig worden. Er zal geen tabakslucht overblijven en de vette kragen zullen schoon worden. Ziehier een kunstje met de kaart. Neem een spel kaarten, liefst een van 52 bladen. Terwijl gij het naziet, quasi om u er van te verzekeren dat er geen ontbreekt, zorgt gij ongemerkt een kaart in uw geheugen te nemen en tevens de hoeveelste zij van boven of van onderen af ligt. Laten we voor de duidelijkheid stellen, dat ge harten aas onthoudt, de vijfde van boven af gelegeu. Nu begint uw kunst. Ge plaatst vier hoopjes kaarten, van uw spel van onderen af genomen, voor uw toeschouwer en legt op ieder dier hoopjes één kaart, die gij van boven af neemt. Zoo doende is de kaart, die gij kent, de bovenste geworden. Met een ernstig gezigt geeft gij deze, natuurlijk zonder haar om te keeren, aan uw toe schouwer en verzoekt hem haar te zien en te onthouden; daarna, terwijl gij het gelaat afwendt, in een der hoopjes te schuiven en voorts alle kaarten dooreen te schudden, zoolang hij dat verkiest te doen. Vervolgens vraagt gij het geschudde spel terug en bladert er eenigen tijd in onder het prevelen van allerlei woorden en getallen, deelingen en vermenigvuldigingen, maar tevens zorg dragende dat gij de u bekende kaart boven op het spel schuift. Daarna houdt gij het spel met de blinde zijde der kaarten naar boven gekeerd voor uw toeschouwer en vraagt hem boud weg: de hoeveelste wilt gij dat uw kaart komt te liggen? Kiest de ander nu, zooals menigmaal gebeurt, juist omdat dit schijnbaar zoo moeijelijk is: „de eerste", dan gaat uw kunstje volmaakt goed op en keert gij trium- fantelyk de bovenste kaart om. Maar indien hij een andere plaats dan de bovenste verkiest, ook dan zijt gij niet uit het veld geslagen. Stel bijv. dat hij antwoordt: de zeventiende. Dan telt gij zonder aarzelen zeventien kaarten één voor één, van boven af, die gij met haar rug naar boven gekeerd op elkander neer legt, zoodat van dit nieuwe hoopje de bekende kaart (de harten aas) het onderste komt te liggen. De zeventiende kaart, de bovenste van dit hoopje, keert gij om, zonder haar echter uit uw handen te geven, en zegt tegen beter weten in: Ziedaar uw kaart. Natuurlijk roept de ander dan: dat is niet waar, dat is mijn kaart niet. Dan weifelt gij een oogen- blik en legt intusschen de afgekeurde kaart weer omgekeerd op de zestien anderen, die gij afgeteld hebt, waarna gij deze zeventien kaarten weer op het overige spel plaatst. Op dit oogenblik eindigt uw weifeling. „Ja" zegt ge, of iets soortgelijks, „het is mogelijk dat ik me verteld heb; er komt zooveel berekening bij dit kunstje te pas!" En meteen telt gij op nieuw zeventien kaarten af, waarvan gij de laatste omkeert, die nu zonder mankeeren de bekende harten aas moet zijn, terwijl ge met een „ziet ge nu wel" de schuld der tijdelijke mislukking op uw verbluften toeschouwer laadt. BENOEMINGEN EN VERPLAATSINGEN BIJ MARINE EN LEGER. De kapt. ter zee W. C. Klis, laatst behoord hebbende tot het escader in Oost-Indië en van daar den 15 dezer in Nederland terug gekeerd, wordt met dien datum op non-activiteit gesteld. STATE\-GE\EitAAL. Tweede Kuiner. De regering heeft voorgesteld om den bij koninklijk besluit van 18 Febr. 1845 voorloopig bij de gemeente Zijpe ingedeelden Anna Paulowna-Polder, indertijd gevormd uit de ingedijkte gronden van eene door de zee ingenomen oppervlakte tusschen het Koegras, de Zijpe, den Wieringer- waard en het eiland Wieringen, thans tot eene zelfstandige gemeente te verheffen. De bevolking van den polder heeft thans het cijfer van 2082 zielen bereikt. Volgens het ingediende ontwerp zal alzoo het deel der gemeente Zijpe, gelegen ten oosten van den oostelijken dijk van het Groot Noordhollandsch Kanaal en ten noorden van den ouden Zijpschen dijk en van de noordwester en noorder dijken van den Wieringerwaard, uitmakende de kadastrale sectiën K, L en M der gemeente, met 1 Mei van Zijpe worden afgescheiden, om eene afzonderlijke ge meente te vormen onder den naam van Anna Paulowna. De nieuwe gemeente zal behooren tot het regtsgebied van het tweede kanton van het tweede arrondissement van Noordholland. Voor de verkiezing van leden van de Tweede Kamer zal zij tot het hoofdkiesdistrict Alkmaar, voor die van leden van de Provinciale Staten tot het hoofdkiesdistrict Schagen behooren. Gedeputeerde Staten van Noordholland bepalen tijd en plaats voor de eerste verkiezing van leden van den Raad der nieuwe gemeente, alsmede den tijd voor de ver kiezing van een nieuwen Raad der gemeente Zijpe (welke laatste noodig schijnt, omdat 71 van de 392 kiezers voor den Raad van Zijpe op het grondgebied der nieuw te vormen gemeente wonen). Als tijd van inwoning binnen de nieuwe gemeente komt voor de verkiezing van leden van den gemeenteraad ook in aanmerking de tijd van inwoning op het grondgebied dier gemeente voor 1 Mei 1870. Van de schulden der gemeente Zijpe komt een bedrag van ruim 4000 ten laste van de nieuwe gemeente. In de Memorie van Toelichting, bij het ontwerp gevoegd, wordt gezegd, dat uit eene voor dit grondgebied ontworpen begrooting van inkomsten en uitgaven over de acht laatste maanden van 1870 blijkt, dat de nieuwe gemeente, die ongetwijfeld nog meer en meer in bloei zal toenemen, reeds nu zonder bezwaar in hare behoefte zal kunnen voorzien. De polder, waar twee ruime scholen gevestigd zijn en die reeds eene zelfstandige Hervormde gemeente met kerk, pastorie en begraafplaats uitmaakt, terwijl waarschijnlijk ook spoedig eene afzonderlijke R. C. parochie met kerk verrijzen zal, schijnt alzoo zonder eenige bedenking ook tot zelfstandige burgerlijke gemeente verheven te kunnen worden, waaruit ook voor Zijpe geenerlei moeijelijkheid ontstaan kan. B I T JOLA N I). frankrijk, De geneeskundige statistiek in Frankrijk, constateert twee feiten, hoogst belangrijk voor de dames. Uit naauw- keurige cijfers blijkt, dat de sterfte bij de vrouwen met 18pCt. verminderd is, sedert de mode den oorlog heeft verklaard aan de corsetten, maar tevens dat sedert het in voeren der chignons het cijfer der lijderessen aan hersen koortsen met 72 pCt. is toegenomen. Het zijn sterke beenen, die de weelde kunnen dragen; sterke hoofden schijnen noodig te wezen om die haarvrachten zonder nadeel te kunnen torschen. In Frankrijk hebben zich een aantal mannen van naam vereenigd om de uitgeweken Hannoveranen, 600 a 700 in getal, die met 1 April den onderstand van hunnen gewezen Koning verliezen, in Frankrijk bestaanmiddelen te helpen vinden. In de Parijsche dagbladen leest men berigten uit Haïti, welke de eerste stappen van het, aan Salnave op gevolgd, bewind dier republiek doen kennen. Het heeft bepaald dat het hoofd zijner besluiten zou luiden: //Vrijheid, gelijkheid, beschaving of de dood!'. De toevloed van vreemdelingen te Tours is zoo groot, dat voor een ellendig kamertje in de buitenwijken 25 frs. per dag betaald wordt. Prins Pierre is jl. Zondag avond naar Tours overgebragt, waar zijn vrouw, met twee kinderen, reeds Vrijdags was aangekomen. De vensters der boek- en plaatwinkels hangen vol met portretten van den Prins, Rochefort, Ulric de Fonvielle en Victor Noir. Jl. Maandag te half twaalf ure is de openbare zitting van den Hoogen Raad van Justitie geopend. Eene talrijke volksmenigte, waaronder de burgerlijke en militaire auto riteiten, was tegeuwoordig. Ook merkte men de moeder en den broeder van Victor Noir op. Nadat de griffier de acte van bijeenroeping van het hof had voorgelezen, zijn de namen van de leden der jury afgeroepen en is gebleken dat er 8 van deze afwezig waren. De beschuldigde is te 12 40, vergezeld van een kapitein der gensdarmerie, binnen gekomen. De leden der jury hebben daarna den eed afgelegd.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1870 | | pagina 2