1870. N°. 36. Vrijdag 25 Maart. 28 Jaargang. BEKENDMAKING. Uitgever A. A. BAKKER Cz. GEMEEATEHAAD. B I N i\ E N L A N D7~ HELDERSCHE EIV VIEUWEDIEPER COURANT, „Wij huldigen het goede." Verichïjnt Dihosdao-, Doneerdag- en Zatubdag namiddag, bonnementsprija per kw«ta»l 1.30. franco per post - 1.65. Bureau: MOLENPLEIN, N°. 163. Prijs der Advertentiën: Van 14 regels 60 cent, elke regel meer 15 cent. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente HELUER, brengen ter openbare kennis, dat op gisteren door den Raad dezer gemeente vastgesteld en gedurende de eerstvolgende acht werkdagen op de gewone kantooruren ter Secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing zijn nedergelegd: o. Het voljaarskohier van den Hoofdelijken Omslag, over het dienstjaar .870- b. Het voljaarskohier der Belasting op de Honden, over het dienstjaar 1870; en c. Het suppletoir kohier der Belasting op de Honden, over het dienstjaar 1869. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Helder, STAKMAN BOSSE, Burgemeester. 23 Maart 1870. L. VERHEY, Secretaris. Zitting van Dingsdag den 22 Maart 1870. Voorzitter de heer Burgemeester. Tegenwoordig 16 leden; afwezig de heer Zur Mühlen. De aanteekeningen van het verhandelde in de vorige zitting worden gelezen en goedgekeurd. De Voorzitter stelt aan de orde de vaststelling van het primitief kohier van den Hooflelijken Omslag, dienst 1870. Hij deelt mede, dat tegen dit kohier, hetwelk gedurende 14 dagen ter secretarie ter inzage heeft gelegen, eenige bezwaarschriften zijn ingekomen, tot onderzoek waarvan hij voorstelt de openbare zitting in eene met gesloten deuren te doen overgaan. Hiertoe wordt besloten. Bij de heropening der openbare zitting stelt de Voor zitter voor de vaststelling van het kohier tot een totaal bedrag van f 9953.66jj. Dienovereenkomstig wordt besloten. Tevens wordt besloten tot vaststelling van het suppletoir kohier der belasting op de honden, dienst 1869, tot een bedrag van f 54.50, en v in het primitief kohier der honden belasting, dienst 1870, tot een bedrag van f 814. Door den Voorzitter wordt medegedeeld, dat het Dag. Best. met Gedeputeerde Staten in overleg is getreden, ten aanzien van de goedkeuring der begrooting voor het loopende jaar, met het oog op do wijziging, daarin in de vorige zitting gebragt. Er wordt gelezen eene missive van HH. Commissarissen van het Gemeente-Ziekenhuis er, de Apotheek, houdende mededeeling, dat de heer T. L. Quanjer ontslag heeft aan gevraagd tegen 1 April e. k. uit zijne betrekking van apotheker en directeur van het Ziekenhuis. Op voorstel des Voorzitters wordt besloten dit ontslag eervol te ver- leenen. De Voorzitter drukt zijn leedwezen uit over het vertrek van dien gemeente-ambtenaar, die zich steeds door kunde, ijver en pligtsbetrachting onderscheidde. Door den Voorzitter wordt nog medegedeeld, dat door het Dag. Best. eene oproeping van sollicitanten in de Haarlemsche Courant is geplaatst, tengevolge waarvan zich reeds twee personen voor deze betrekking hebben aangemeld en dat door de welwillendheid van een der HH. Com missarissen in de tijdelijke waarneming der vacante betrekking behoorlijk zal worden voorzien. Voor kennisgeving wordt aangenomen de mededeeling des Voorzitters, dat het aandeel, door deze gemeente te dragen in de ligting der Nationale Militie van 1870, door Gedeputeerde Staten is bepaald op 50 man. De Voorzitter brengt ter tafel de ingekomen jaarverslagen over 1869a. van de Plaatselijke Schoolcommissie voor het Lager-Ondeiwijsb. van de Commissie voor het Middelbaar-Onderwijs; en c. van het Bestuur van het Gemeente-Ziekenhuis en de Apotheek. Op voorstel des Voorzitters wordt besloten deze stukken bii de leden ter lezing rond te zenden, tegelijk met het verslag omtrent den toestand der gemeente in het vorige jaar. De Voorzitter deelt mede, dat de Commissie voor het zamenstellen van bepalingen ter zake van den afslag van visch in deze gemeente tot het besluit is gekomen, dat het zeer moeijelijk is op het oogenblik daaromtrent eene be paalde verordening vast te stellen. De Commissie heeft acht geslagen op den tegenwoordigen toestand van het verkoopen van visch, die, naauwelijks aangevoerd, terstond naar het buitenland verzonden wordt. Zij stelt daarom voor, eenige bepalingen betreffende het nummeren der schuiten, het aanstellen van een ambtenaar met den afslag belast, het luiden van een bengel ter afkondiging dat de afslag begint, en enkele andere, voorloopig vast te stellen en bij wijze van proefneming te handhaven gedurende drie maanden. Die bepalingen zullen gedrukt en aan de leden van den Raad en aan belanghebbenden zal daarvan een afdruk ter hand gesteld worden. Het voorstel der Commissie wordt, zonder verdere discussie, met algemeene stemmen aan genomen. Door den Voorzitter wordt herinnerd aan de toezegging, in eene vorige vergadering gedaan, om over te gaan tot eene reorganisatie der nachtwachtdienst in deze gemeente. Met liet oog op den lioogen ouderdom en de veeljarige trouwe dienst van den Commissaris der nachtwachts, A. Groeneveld, stelt hij, namens het Dag. Best., voor om aan dien ambtenaar met 1 April e. k. te verleenen een eervol ontslag en eene jaarlijksche toelage, gelijkstaande met zijn tractement, ten bedrage van ƒ300. Met eenparige stemmen wordt dienovereenkomstig besloten. Lettende op den min guns igen financiëlen toestand der gemeente-financiën, stelt de Voorzitter voor, om de regeling der nacht-policie tot later uit te stellen en inmiddels op eene geschikte wijze in de voorloopige waarneming der vacante betrekking te voorzien. Hij stelt voor om die betrekking bij beurten te doen vervullen door een vijftal agenten van policie, en hun voor iedere nachtdienst eene tegemoetkoming van 50 cents te verleenen Deze provi sionele regeling zou dan in werking treden met 1 April a. s. Met eenparige stemmen wordt dienovereenkomstig besloten. Bij de gewone rondvraag bekomt de heer van Kelckhoven het woord. Hij zegt te hebben vernomen, dat op het Koegras, onder deze gemeente, de longziekte onder het rundvee is uitgebroken, en vraagt of er wel de noodige voorzorgsmaatregelen tegen de verspreiding dier ziekte worden genomen. De Voorzitter deelt mede, dat wel is waar die gevreesde ziekte in deze gemeente aanwezig is. doch slechts op ééne hoeve; dat de rijks-veearts terstond op het vernemen daarvan naar hier is ontbodendat voor bet afmaken van het zieke vee wordt zorg gedragendat het vleesch, van die beesten komende, door den keur meester wordt gekeurd; en dat de noodige voorzorgen zijn genomen tegen de verspreiding der ziekte. Niemand der leden vraagt meer het woord; de verga dering wordt daarop door den Voorzitter gesloten. HELDER en NIEUWEDIEP, 24 Maart. De Mormonen, die vroeger in hnn afgelegen oord, Utah genaamd, heel rustig woonden en in hunne eigenaardigheden, hierbij de veelwijverij niet te vergeten, met rust werden gelaten door de overige Amerikanen, zien zich thans door ontbinding van den bestaanden toes'and bedreigd. Vooreerst hangt liet bekende voorstel tot opheffing van de veelwijverij, bij bet Parlement aanhangig, als een zwaard hen boven het hoofd. En ten tweede brengt de kolossale Pacific- spoorweg hen in betrekking met de overige deelen der Unie en hunne bewoners. Velen dezer laatsten zijn zoo vrij eens een kijkje te komen nemen in dat land met zoo zonderlinge bewoners. Het opperhoofd van den stam der Mormonen, Brigham Young genaamd, vreest dat zijn volk, door hem i, Heiligen van den jongsten dag" genoemd, door de «Heidenen», dat zijn de vreemdelingen, zal worden ver jaagd en verstrooid. De vreemde bezoekers roemen in hooge mate de vlijt der bewoners van Utah, die de woeste vlakten in vruchtbare streken hebben herschapen. De laatste berigten van daar deelen mede, dat sommige vrouwen, het leven met zoovele leden der teedere secse onder één dak moede, met den spoortrein op de vlugt zijn gegaan naar streken, waar bet de mode van het land is, dat de man zijne eenige wettige vrouw in eere houdt. Uit Parijs verneemt men de verzekering, dat Keizer Napoleon er steeds ernstig op bedacht is om de zegeningen van het constitutionele gouvernement met milde hand over het keizerrijk te doen uitstrooijen. In een brief aan het hoofd van het ministerie dringt de Keizer er op aan, om, ter bevrediging van de onmatige wenschen naar verandering in het staatsbestuur, alle hervormingen in te voeren, die als een gevolg kunnen geacht worden van den in het leven geroepen nieuwen grondslag der regering. Z. M. wil, dat de wetgevende magt tusschen de twee Kamers worde ver deeld en dat aan het volk het aan hetzelve toekomende deel der constituerende magt worde hergeven. In het Wetgevend Ligchaam was jl. Dingsdag een voorstel van den heer Simou aan de orde, strekkende om de doodstraf af te schaffen. In de mijnen van Creuzot is jl. Maandag weder eene werkstaking aangevangen. Men meent te weten, dat buiten- landsche agenten door linnne opruijingen deze nieuwe grève hebben te weeg gebragt. In Spanje is de heer Topete afgetreden als minister van marine en vervangen door den heer Bellanger. Tot ontvanger der in- en uitgaande regten en accijnsen en van den waarborg en de belasting op de gouden en zilveren werken te Groningen is benoemd de heer J. J. van den Bosch, thans ontvanger der directe belastingen, in- en uitgaande regten en accijnsen alhier. De vele vrienden, die zich de heer v. d. Bosch gedurende zijn ruim 3j irig verblijf ter dezer plaatse verworven heeft zullen voorzeker zijn vertrek met leedwezen vernemen. Uit Hellevoetsluis meldt men, dat Zr. Ms. stoomflottille- vaartuig Vulkaan aldaar, voor de dienst gereed gemaakt wordt om alhier als instructie-vaartuig dienst te doen. De oudste zangvereeniging in deze gemeente was tot nog toe i/Nut en Genoegen.» Opgerigt den 15 Augustus 1853, bereikte zij spoedig eene groote mate van bloei en mogt zij zich jarenlang verheugen in een groot aantal leden. Hare buitengewone vergaderingen werden druk, vaak zeer druk, bezociit, en toen voorheen het getal concerten en tooneel- voorstellingen ter dezer plaate nog zoo groot niet was als tegenwoordig, droeg «Nut en Genoegen» niet weinig er toe bij om hier gelegenheid tot uitspanning en muziekaal genot te verschaffen. Onderscheidene malen was zij bovendien werkzaam tot liefdadige doeleinden, en een en andermaal luisterde zij door hare uitvoeringen godsdienstige en natio nale feesten op In den laatsten tijd echter is het aantal gelegenheden tot ontspanning alhieraanmerkelijk vermeerderd, en zeker heeft zulks er niet toe bijgedragen om de belang stelling in deze vereeniging te doen toenemen. Het aantal leden, vroeger ongeveer 60, daalde allengs, en de pogingen tot uitbreiding aangewend, werden met geen gunstigen uitslag bekroond. Een gevolg van dezen toestand is geweest het besluit der nog overige leden, ten getale van circa 30. om de vereeniging na een bijna 17jarig bestaan, op te heffen. In eene vergadering, jl. Dingsdag avond gehouden, is dat besluit genomen en na een bijeenzijn, waarin nog dikwijls de levensgeschiedenis der overledene werd herdacht, ging men uiteen met de gedachte: eene vereeniging, die zoo lang op uitnemende wijze bijdroeg om «nut en genoegen» aan jongelieden te verschaffen, heeft opgehouden te bestaan. Aan het verslag van de jongste krijgsbedrijven ter Kuste van Guinea, geplaatst in ons vorig nommer, voegen we nog toe, dat sommige gekwetsten op 28 Januarij reeds volkomen hersteld waren, terwijl de overigen, zonder uit zondering, buiten eenig gevaar verkeerden, reeds aanmer kelijk in beterschap waren vooruitgegaan en het zich met grond liet verwachten, dat allen zonder verminking in staat zouden worden gesteld om spoedig hunne dienst te kannen hervatten. De gezondheidstoestand der overige schepelingen was in het algemeen zeer bevredigend. Heden middag werd alhier met militaire honneurs ter aarde besteld het lijk van den heer J. C. Möller, in leven korporaal bij de dd. schutterij alhier. De kaders van de schutterij en het vrijkorps waren in den lijkstoet door verscheidene leden vertegenwoordigd. II. M. de Koningin der Nederlanden wordt Maandag a. s. weder in de residentie verwacht. Jl. Zondag heeft H. M. de godsdienstoefening in het kerkgebouw der Ned. Herv. Gemeente te Londen bijgewoond. Met wijziging van het kon. besluit van 9 dezer zijn benoemd: tot ing. van den waterst. 2de kl. D. N. Labrijn, thans adsp-ing.en tot ing. van den waterst. 3de kl. W. Verwey Az., thans surn.; tot adsp.-ing. van den waterst., de civ.-ing. J. Mulder, te Almelo, jhr. H. van Capellen, te Bosch, en C. B. Schuurman, te Rijswijk. In het bestuur van den Anna Paulowna-Polder zijn benoemd: tot dijkgr., de heer J. C. de Leeuw en tot heemr., de heeren J. C. Geeriings, J. v. Gijtenbeek, A. Kraan Jz. en T. J. Waller; tot dijkgraaf van den Assendelver zeedijk de lieer H. Smit; tot hoogheemr. van Zeeburg en Diemerdijk, prov. Noordholland en Utrecht, de heer W. Bruyn Jz. Tot directeur van het postkantoor te Hellevoetsluis is benoemd de heer W. Snellen, thans comm. der post. 2de kl en te Zaandam, de heer H. van IJssel Groothuis, thans comm. der post. 1ste kl. Ds. B. van Geuns, pred. der Friesche Doopsgezinde Gemeente te Zaandam, maakte jl. Zondag bekend, dat hij den 15 Mei a. s. zijn 40jarige Evangeliebediening, in die gemeente hoopt te herdenken, en in de maand Aug. a. s. zijn ambt wenscht neder te leggen. Het Dagblad heeft van wege de vereeniging van hoofd- en kommandeerende officieren der schutterij in Nederland een volledig gedrukt verslag ontvangen van de vergadering, den 4 en 5 dezer te Amsterdam door die ver eeniging gehouden. Daaruit blijkt, dat het eindoordeel der vergadering tot de volgende stellingen kan worden terug- gebragt uV. Het ontwerp van wet (tot regeling der schutterijen) beantwoordt niet aan de bedoeling van de grondwet; «2°. Indien het ontwerp, zooals het is liggende, tot wet wordt verheven, dan zal de ondervinding leeren: a. dat de schutterij, naar de dan aangenomen beginselen zaamgesteld, geoefend en gedisciplineerd, ongeschikt blijft om hare bestemming te vervullen;

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1870 | | pagina 1