INGEZONDEN. Effecten-Beurs te Amsterdam. Weerkundige Waarnemingen te Helder, rt Eindelijk werden beraadslagingen gevoerd over het wets ontwerp, strekkende om aan den Raad van State op te dragen het doen van uitspraken over door Gedep. Staten genomen beslissingen ter zake van 's Rijks directe belas tingen. Onderscheidene sprekers voerden liet woord. Van de zijde der bestrijders van deze wetsvoordragt werd gewezen op het ongrondwettige van den voorgestelden maatregel, daar de Raad van State slechts een adviserend karakter en geen uitspraak te doen heeft. De minister van Financiën heeft het ontwerp bij herhaling verdedigd. De algemeene beraadslagingen zijn in deze zitting ten einde gebragt. Aan den heer Heemskerk Az. is verlof verleend tot den minister van Koloniën op een nader te bepalen dag eenige vragen te rigten. ter zake van de telegrafische verbinding van Java met andere landen. Zitting van Woensdag 23 Maart. Er wordt overgegaan tot behandeling van art. 1 van het wetsontwerp tot instel ling van hooger beroep bij den Raad van State op uit spraken van Gedep. Staten in zake 's Rijks belastingen Na eene vrij levendige discussie werd dat artikel met 44 tegen 19 stemmen verworpen, en de minister van Finautiën trok daarop, namens den Koning, het wetsontwerp in. Vervolgens komt in behandeling het wetsontwerp hou dende bepalingen ter zake van bezwaarschriften omtrent de belasting op het personeel en patent. Nadat art. 4 ver worpen en art. 5 ingetrokken was, werd het ontwerp met 45 tegen 7 stemmen aangenomen. Eindelijk werd behandeld een wetsontwerp tot instelling van collegiën van zetters voor 's Rijks belastingen. De algemeene beraadslagingen hierover zijn geëindigdde verdere behandeling zou heden plaats hebben. Aan den heer de Casembroot wordt verlof verleend vragen te rigten tot de ministers van Marine en Koloniën, omtrent het gebeurde met 's Rijks stoomboot Argus, die voor Oost-Indië bestemd, doch spoedig gebleken is onbe kwaam te zijn om zee te bouwen. BUITENLAND. Frankrijk. Wat al heerlijke dingen, zegt de Gaulois, waren er niet beloofd tegen 14 Maart jl., den verjaardag van den keizerlijken Prins? Ieder Franschman verwachtte met dien dag eene algeheele omkeering in het leven van den vriend des jongen Conneau. En wat zou het keizerlijk kind alzoo ontvangen? 1. Een oog in de zaken; 2. eene hand aan het roer van den staat3. zijn gelaat op de munt; 4. een oor in den raad; en 5. zijn neus in de politiek. En wat heeft nu die berg van verwachtingen gebaard? Een liedje van den heer Berthalier, en een 40tal permissies om tabak te verkoopen, zietdaar alles De telegrafische dienst tusschen de kazernen te Parijs en de Tuileriën is geheel gereorganiseerd. Het systeem Briguet is door het stelsel Marse vervangen. Het civiele element is gebannen en al de geëmployeerden zijn thans onderofficieren, korporaals en manschappen, onder commando van een kapitein der genie. Zij hebben in gewone tijden niets te doen als 's morgens te 8, en 's middags te 4 uur een dépêche naar de Tuileriën te seinen, die onveranderlijk luidt: Niets nieuws. Daar zij echter steeds op hun post moeten zijn, vervelen zij zich en telegrafeeren elkander uit tijdverdrijf allerlei berigten, vragen en zamensprekinsen. Zoo vroeg een krijgsman-telegrafist aan zijn vriend Piet. die hetzelfde ambt in eene andere kazerne bekleedt, of het meisje, waarmede hij des avonds zou uitgaan, mooi of leelijk was. Doch hoe verschrikte de nieuwsgierige vrager, toen de kapitein, die toevallig in het vertrek was en aan het tikken van het toestel de vraag had begrepen, na eenige minuten hem plotseling toeriep: Hoe is het, is Piet zijn meisje mooi of leelijk In de jl. Maandag gehouden teregtzit.ting van den Hoogen Raad van Justitie te Tours heeft (naar het reeds medegedeelde) de president den leden der jury toegesproken ten einde hun hunne pligten te herinneren. De griffier heeft vervolgens de acte van beschuldiging gelezen en daarna zijn de getuigen voorgeroepen. Prins Bonaparte is verhoord en heeft een verhaal van het gebeurde gegeven, overeenkomende met dat van de acte van beschuldiging; daarin komt voor, dat de heer Fonvielle het eerst de hand aan een revolver heeft geslagen. Daarna hebben de getuigen Roidot, commissaris van politie te Parijs, en Lalmaud getuigenis afgelegd omtrent de eerste instructie der zaak en omtrent de verklaringen, destijds door den heer Fonvielle en door den beschuldigde afgelegd. De heer Fonvielle deswege ondervraagd, heeft zijn bekend verhaal van het gebeurde te Anteuil herhaald, en de Prins heeft gezegd, dat dit verhaal ten eenemale valsch is. De heer Fonvielle heeft ontkend, gezegd te hebben, dat Victor Noir den Prins een slag zou hebben toegebragt. Vervolgens is de getuige Grousset verhoord en reeds in den aanvang van zijn getuigenis is de procureur-generaal Grandperret hem in de rede gevallen, ten einde hem tot gematigdheid te vermanen. Toen Grousset daarna sprak over den treurigen toestand van Frankrijk, nadat het Keizerrijk 18 jaren bestaan heeft, is, op requisitie van den heer Grandperret, deze getuige, nadat hem zijn getuigenis was voorgelezen, naar zijne gevangenis teruggevoerd. De zitting is te 5 ure gesloten. De zittingen, Dingsdag en Woensdag jl. door het geregts- hof te Tours gehouden, zijn hoofdzakelijk gewijd geweest aan het hooren van wederzijdsche getuigen omtrent het feit door den Prins aangevoerd, als zoude hij door Victor Noir geslagen en daardoor uitgetart zijn om op dien persoon te schieten. Onder de getuigen bevindt zich de heer Rochefort, lid van het Wetgevend Ligchaam. De moeder van den ver moorde heeft aangevoerd, dat haar zoon zulke naauwe, aansluitende handschoenen droeg, dat zij gescheurd zouden zijn, indien hij iemand een slag had toegebragt. In een spoorwegrijtuig van Marseille naar Lyon is voor eenige dagen weder een misdaad gepleegd, die over eenkomt met die waarvan dr. James Constautin ten vorigen jare het slagtoffer was. Zeker persoon, broeder van een geacht handelaar te Marseille, nam in een rijtuig 2de kl. plaats naar Lyon, om zich van daar naar Straatsburg te begeven. In het rijtuig vond hij twee personen, die hij niet kende, maar wien hij volstrekt geen misdadige voor nemens toedichtte. Ten 2 ure 's nachts, toen hij zich te slapen legde, grepen de beide personen hem aan, mishandelden hem (zij bonden hem ook) en beroofden hem van alles wat hij bij zich had, zelfs van eene decoratie die hij droeg. Een paar uur later kwam de reiziger, die in bewusteloozen toestand was geraakt, weêr tot zich zei ven en verhaalde, aan het naaste station gekomen, wat er met hem was gebeurd. Doch de beide misdadigers waren toen niet meer te vinden. Engeland. Mr. Dalrvmple heeft in het Lagerhuis een wets-voorstel ingediend voor de «afschaffing van bestendige dronkaards." Dat drankmisbruik een verschrikkelijke vloek is, waarvan de jammeren op alle standen der maatschappij drukken, dat mannen en vrouwen slagtoffers er van zijn, is eene te bekende waarheid, om hier in bijzonderheden nader aan te wijzen. Behalve de velen die altijd spiritus in hun brein hebben, en beurs en ligchaam uitmergelen door onmatig heid, zijn er nog roekelooze, als ongeneeselijke dronkaards, voor wie drinken een onbetembare hartstogt is, die familie banden, eer en leven verachten, wanneer zij zich aan de ver rukking der bedwelming slechts kunnen overgeven. Vrouwen zoowel als mannen behooren tot die hel in de Engelsche maatschappij. Men vindt er vrouwen bij, uit den gegoeden stand, van goede opvoeding zelfs. Huiselijke banden, zorg en liefde zijn dikwijls krachteloos tegenover dit kwaad. Mr. Dalrymple wil een deel van het systeem overnemen, dat men in het Pruissische leger volgde, ten opzigte van gedurige dronkaards, en welks regel ook gevolgd wordt, naar hij meent, in de asylums voor dronkaards, die men menigvuldig in de Vereenigde Staten vindt, en die daar niet tot de minst belangrijke instellingen van dien staat behooren. Wanneer een Pruissisch soldaat bevonden werd verzot op drank te zijn, kwam hij voor zijn officieren, die hem vertelde, dat het Z. M. den Koning behaagd had, een on beperkte hoeveelheid brandewijn ter beschikking van zijne krijgsmakkers te stellen, die daarvan vrij gebruik wenschten te maken. Wist de soldaat niet wat volgde, dan was hij hier hoog meè ingenomen. In een gevangenis-cel gebragt, voorzag men hem overvloedig van sterken drank. Voor ontbijt, middag- en avondmaal kreeg hij niets dan brandewijn. Zijn brood was er mee gedrenkt en zijn eten er in gekookt. Na een paar dagen riep gewoonlijk de dronkaard reeds om verandering. Maar zijne oppassers waren niet te vermurwen. Zij hielden hem drank voor, tot de smaak, de reuk, het gezigt er van den armen man met afkeer vervulde en hij hem zoo zeer haatte als hij hem te voren bemind had. Dan hield men hem voor genezen. Wij weten niet of mr. Dalrymple de doorgaande dronk aards wil genezen met brandewijn, jenever en bier, volgens hun persoonlijken smaak, maar hij heeft in allen gevalle een wetsontwerp ingediend om dronkaards te behandelen als krankzinnigen en ze ter plaatse te brengen, waar ze behooren. Hoe goed dit ook moge zijn, het is niet best te bereiken. Wie zal beslissen of iemand een gedurige dronkaard is? Hoe gemakkelijk zouden sommigen dan niet van lastige bloedverwanten kunnen ontslagen worden? Men kan wel beslissen of een krankzinnige het gebruik zijner vermogens terug gekregen heeft, doch het is zeker niet te bepalen dat een dronkaard van zijn drankzucht is genezen. De New-Castle Daily Chronicle zegt, naar aanleiding van het genoemde voorstel van Dalrymple, dat in de Ver eenigde Staten, Zweden en Nederland de wet den door gaanden dronkaard beschouwt als krankzinnige. Wat Nederland betreft, weten wij allen, dat genoemd blad niet op de hoogte is; in ons land toch vindt de regter meer malen, dat dronkenschap, die aanleiding geeft tot misdaad, tot de verzachtende omstandigheden voor den schuldige behoort. Verder vindt de New-Castle Daily Chronicle, dat de arme en do handwerksman het meest hierdoor getroffen zouden worden. De dronken werkman komt voor den dag, zoo als hij is, maar de dronken rijke, die in den nacht in zijn rijtuig wordt naar huis gereden, wordt gemak kelijk over het hoofd gezien, en hij wordt vaak veront schuldigd, omdat hij niet best anders kon, Verder geeft het blad eenige strafmiddelen voor dronkaards aan de hand. Allen, die dronken opgepakt worden, moet men veroordeelen om eenige morgens de straat te vegen. Wie meer dan eens daarmede gestraft was, kan men het hoofd kaalscheren. Personen, die een waardigheid bekleeden en zich nog aan dronkenschap overgeven, kon men voor hun zielenheil een rood gevlamd kleed aantrekken en ze te pronk stellen met het woord «Dronkaard" op hoed en borst geschilderd, zoo dat hoofd en maag beiden beboet werden. Het beste zal nog wezen om iederen dronkaard niet als gentleman te behandelen en zoo de ondeugd der dronken schap verachtelijk te maken in de oogen des volks. Dnitschland, Aan de werkstaking der bakkersgezellen te Wurzburg, in Beijeren, is onmiddelijk op eene ongewone wijze een einde gemaakt. De militaire autoriteit heeft alle bakkers knechts, die bij het garnizoen als soldaat in dienst zijn, naar de bakkers gezonden, om aldaar tegen het gewone loon te werken, terwijl de politie alle knechts, die het werk hadden gestaakt, eenvoudig de stad heeft uitgezet. Rusland. Uit de statistische opgaven in den Russischen Invalide blijkt, dat er onder de 87,344 recruten, uitmakende de ligting van 1868, slechts 8583 waren, die lezen en schrijven konden, Men hoopt dat de invloed van de kortelings opgerigte volksscholen spoedig deze zeer ongunstige verhouding zal wijzigen. T u r k ij e. De thans regerende Snltan Abdul-Azis, (dienaar van den eerwaardige, namelijk God) heeft tegenwoordig 900 vrouwen in zijn harem. Deze veelvrouwige Vorst heeft eigenlijk slechts drie echtgenooten, allen van zeldzame schoonheid. Dournel heet de eene, of iu het Hollandsch «de nieuwe parel:" Hariani-Dil de andere, welke naam haar het bezit van een uitmuntend hart toekent; Zar-Eda-Dil de derde, wier uit wendige vormen niet alleen, maar van wie ook het inner- lijkste ligchaarnsdeel, hethart, wegens hare deugden wordt ver heerlijkt. De kamerheeren, pages, wachten, koetsiers, pijpen- stoppers, enz., vormen een korps van 2300 man. Iederen dag worden vijfhonderd tafels in het serail aangerigt en tweemaal per dag worden er ongeveer zesduizend schotels rondgedeeld. Mijnheer de Redacteur In Rotterdam kan men eene kerk zien, omgeven met urinoirs. Of daarin iets choquants gelegen is, wil ik niet beslissen. Het oordeel hierover moet toch, dunkt mij, aan de geloovigen overgelaten wor den, die weten moeten hoe en waarmee zij hunne plaats van bijeenkomst willen eeren. Het is eene kwestie van individueel gevoel. Het behoort bij de „gemoedsbezwaren. Maar als men het gebouw waar de gemeente-belastingen, en vooral waar de Rijks-belastingen betaald worden misbruikt, dan gaat het elk inwoner eener plaats en elk burger van den Staat aan. En dat is hier onophoudelijk het geval Er is hier eene noodlottige standverwisseling met den brievenbus, niet ver van daar op het Havenplein. Wat men niet wenscht te ziengeheel personele zaken worden op de meest onbe schaafde wijze in het midden van het grootste plein in deze gemeente, vlak bij de woonplaats van de hoogste ambtenaren in deze zeeplaats, met verachting van de hooge bestemming van een gebouw in dienst van den lande, tentoongesteld en de brieveubus de publieke brievenbus, die elk moet ten dienste staan, dat zinnebeeld eener hoogere ontwikkeling, staat verborgen achter het houten voorportaal van een logement, als had zij op deze plaats geen regt van bestaan. Het zal mij aangenaam zijn, Mijnheer de Redacteur! indien gij de goedheid wilt hebben, door de plaatsing dezer regelen de aandacht te doen vestigen op deze incongruïteiten van allen, die daarin ver betering kunnen brengen. Als. het niet te veel gevergd was zou ik wenschen, dat men om het gemelde huis een plantsoen deed aanleggen, in welks midden eene omkranste brievenbus stond. De kalveren, die daar soms in rijtüigen stilstaan, zouden daarmee tevens gediend zijn en hunne hoofden minder neerslachtig over den rand der wagens laten hangen. SUUM CUIQUE. 22 Maart. 23Mrt. Nederland, Werkel. Schuld 24% 55| 55f dito s 66a 674 dito 4 ii 85& 8544 Spanje, Obligatiën H„ 26 i Portugal, Obligatiën 1853 3 32| 32* 92| Rusland, Obligatiën 1798/1816. 6 92£ dito bij Stieglitz 5 754* 76 dito 1864 5 904 90| dito 1860 H„ 81a 814 dito 1867 4 ii 67* 67* dito Poti Tiflis 6 ii 83& dito Spoorw. aand. f ii 2l9f 220 dito Loten 1864 ii ii 2234 dito 1866 ii ii 2174 218 Oostenrijk, Obligatiën Metalliek 5 48A 48A dito dito H„ dito Nationale 5 dito rente Amst. 5 dito 1864. 5 dito 1865. 6 dito 1866. 5 -t— Mexico, Obligatiën 1851 3 134 dito 1864 3 Bi# 64 Griekenland, Obligatiën 5 '1'l'rkije, Obligatiën. 5 444 44* Amerika, Obligatiën 5 924 944 dito 1882 6 94A dito 1885 6 93& 93* Debentures Ohio 8 314 31 Gecons. Atlantics 7 28* St. Paul en Pacific, le sectie 7 68| li ii li n ®e 7 674 67 (Landskeet). f-i 73 s Uren. j Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. Vochtigh.l procent. Toestand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 23 12 wnw. 25k. 755.57 -5.99 2.0 -5.0 0.82 Holwater 24 8 nnw. 3.6„ 752.29 -9.24 0 8 -4 2 0.96 Golvend. 24 12 nnw. 13.0„ 753.58, -7.95 1 2.4 -4.6 0.85 Sterk golv 1 Weersgesteldheid: 23Maartl2 u. Betr., wind-, hagel-Scsneeuwb koud. 24Maart 8 u. Losb"w.,wind-&sneeuwbuijen,koud. 24Maartl2 u. Losbew.,wind-8t9neeuwbuijen,koudw 23 Maart grootste winddruk 's avonds 9 u. 16 m.42 kilogram per centiare. Gevroren dikte van 22 op 23 Maart 10 millimeters.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1870 | | pagina 3