STATEN-GENERAAL. Marine te Amsterdam. Minste inschrijver deheerC. Berghuijs alhier, voor 0.61T85 per hectoliter. Naar men meldt is in het Friesche visschersdorp Paesens voor de 19de maal een beroep uitgebragt, om te voorzien in de vacature van predikant bij de Hervormde gemeente aldaar. Onder de geschriften voor kinderen, verdient de HEFTOB, Raadgever voor de TVederlundsche Jeugd, (D. MIJS, Tiel) zoowel om zijn degelijken inhoud als om zijne goedkoopheid, gewis eene eerste plaats. Het verwondert ons dan ook niet, dat de 3de jaargang reeds spoedig totaal uitverkocht was. Ouders, die tot heden met den MENTOR nog onbekend zijn, raden wij ten zeerste aan daarmede kennis te maken. Het eerste nummer van den nieuwen jaargang ligt in een grooter en fraaijer formaat dan zijne voorgangers naast ons. Het bevat bijdragen van de Heeren Koopmans van Boekeren, van Koetsveld, Bosman en anderen, allen namen, die een waarborg zijn voor goede lectuur. Van harte wenschen wij den uitgever een ruim debiet. (Zie advertentie.) Het onder den naam van vingt-et-un of een-en-twintig algemeen bekende en ook in beschaafde kringen veel ge speelde kaartspel, maakte dezer dagen een onderwerp van behandeling uit bij het provinciaal geregtshof te Amsterdam. Het gold hier de behandeling in hooger beroep der zaak van Pieter Mertz uit Haarlem, bij vonnis der arrond.- regtbank te Haarlem, met toepassing van art. 410 van den Code Pénal, veroordeeld tot een gevangenisstraf van drie maanden, een geldboete van 100 en ontzetting voor den tijd van 5 jaren van het kiesregt, het regt om openbare bedieningen te bekleeden en voogd of curator te zijn van vreemden, ter zake van het houden van een huis van hazard spelen en het daarin vrijwillig toelaten van het publiek. Ter teregtzitting bleek o. a. dat het bovengenoemde spel was gespeeld openlijk in een gewone tapperij in een aan grenzend daarvan door geene sluiting gescheiden vertrek. Het hof oordeelde bij arrest van jl. Dingsdag, dat hier geen sprake kon zijn van een huis van hazardspelen, doch dat art. 475 en 477 van den C. P. op dit geval moesten worden toegepast. Het vereenigde zich niet met de ziens wijze van den advocaat-generaal jhr. mr. C. H. Backer, die op grond van bovengemeld art. 410 tegen den beklaagde de toepassing derzelfde straf had gerequireerd. Het ver eenigde zich intusschen evenmin met de door den advocaat mr. M. W. Jolles ontwikkelde zienswijze, dat dit spel, wegens het daarbij gevorderde overleg, geen hazardspel zou zijn. Het besliste namelijk, dat de uitslag afhangt van het toeval, en het daarbij beweerde overleg daarop, wegens het gering aantal van 21 punten in verband met de vele in het spel aanwezige hooge kaarten een zeer geringen invloed uitoefent. De beklaagde werd alsnu veroordeeld tot een boete van 5 en verbeurtverklaring der zoogenaamde pot gelden, ter zake van het houden van hazardspelen op een openbare plaats. (Amst. Crt.) Volgens het Vaderland zal Z. M. de Koning, tijdens H. D. verblijf te Amsterdam, den eersten steen leggen voor de Zuiderzeesluizen te Schellingwoude. De raad van bestuur der stoomvaart-maatschappij Nederland hield jl. Maandag onder het voorzitterschap van Prins Hendrik der Nederlanden op het kommandantshuis te Amsterdam eene vergadering, waarin besloten is de gelegenheid ter inschrijving nog eenige dagen open te stellen. Volgens het A. D. v. N. zal de vergadering, waarin de concept-statuten voor eene Nederlandsche Landbouw- Vereeniging behandeld en zoo mogelijk vastgesteld zullen worden, plaats hebben op Maandag 4 April e. k. in het Amstel-Hötel te Amsterdam. Het hoofdbestuur der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen heeft zich tot Z. M. den Koning gewend in een adres, waarin het, in het belang van de toekomst van het vaderland en tot uitvoering van een aan hetzelve door de algemeene vergadering der Maatschappij verstrekten last, eerbiedig verzoekt, dat het Z. M. behage, zoo spoedig mogelijk aan de Staten-Generaal een ontwerp aan te bieden tot wettelijke regeling van den arbeid van kinderen in fabrieken. Het vroeger door mr. Jacob van Lennep bewoonde hnis op de Keizersgracht bij de Spiegelstraat te Amsterdam komt de volgende maand in veiling. Op de aanplakbiljetten vindt men de volgende clausule: //De kooper zal moeten toestaan dat later, ten genoege van de daartoe bestaande commissie, in den gevel eeü gedenksteen geplaatst worde.'» In den loop der vorige week hebben verschillende couranten berigten gegeven omtrent het ontslag van den bediende des Konings, die allerlei bijzonderheden van de vorstelijke familie aan een zeker blad zou hebben mede gedeeld en zich op den prijs van de leverantiën aan het paleis eeD niet onaardig profijt wist te verzekeren. Waar schijnlijk hebben deze berigten hun ontstaan te danken, aan een gebeurtenis die een paar weken geleden, naar men in den Haag algemeen verzekert, is voorgevallen. Bichei of Pichel was kamerdienaar des Konings, en bij zijn meester zeer gezien. Z. M. kon veel van hem verdragen en liet hem in sommige meer huiselijke aangelegenheden de vrije hand. Vestigde zich een nieuwe leverancier van dingen, die de Koning wel kocht, in den Haag, dan kreeg hij in den regel van een twijfelachtigen vriend den raad: //breng dien Bichei of Pichel op uw hand." Voor een week of vier nu, is er aan zijn positie bij Z. M. een einde gekomen, want de verwende lakkei had zich ten laatste de vrijheid veroorloofd alle hofleveranciers in 's Konings paleis op een soiree te noodigen en hen op "s Konings Champagne te onthalen. Dit is natuurlijk uit en den Koning ter oore gekomen en deze heeft den schelm zijn eerloos ontslag verleend. (Het Noorden.) De stadsomroeper te Vlaardingen heeft zijne betrek king nedergelegd, omdat hij niet meer met zijn geweten kon overeenbrengen, bekend te maken, dat des Zondags muziekuitvoeringen of pleizierreisjes plaats zouden hebben. Naar zijn oordeel was dit medewerken tot Sabbathschennis. Jl. Vrijdag is voor het Prov. Geregtshof in Zeeland de zaak behandeld van Dora Kuyl, geboren te Vlissingen, welke zich daar op den 2 Jan. jl. had schuldig gemaakt aan diefstal van een gesloten kistje (waarin ruim 300 in gouden en zilveren specie was) door zich in een huis te dringen, waar een harer vriendinnen als dienstmeid werk zaam was. Nadat zij het huis met het door haar geroofde had verlaten, heeft zij het kistje met een bijtel opengebroken, het geld bij zich gestoken en het kistje, in de woning van hare ouders, in den welput geworpen, waar het later is gevonden; 140 in papier waren achter het spiegeltje verborgen en niet opgemerkt en de bestolene kreeg die alzoo gelukkig terug. De beschuldigde is slechts 19 jaar oud en was sedert geruimen tijd aan zedeloosheid over gegeven. Zij is tot 2 jaren gevangenisstraf veroordeeld. Mr. Jan van Gravenweert, de nestor onzer vader- landsche dichters, is dezer dagen in 80jarigen ouderdom op zijn landgoed te Oosterbeek, nabij Arnhem, ontslapen. Dezer dagen is in Blankenham eene boerderij, waarbij voor slechts 6 stuks vee weide gevonden wordt, verhuurd voor den ongehoorden prijs van ƒ901 's jaars, dat met de onkosten ongeveer 960 bedraagt. Als een bijzonderheid kan worden vermeld, dat er zich te Gieterveen een witte baas ophoudt. Hij wordt dagelijks door de ingezetenen aldaar gezien en het is te vreezen, dat zijn wit kleed hem binnen kort den dood op den hals zal halen. - Als een nieuw bewijs van den voortdurend hoogen prijs der landerijen moge dienen, dat jl. Zaturdag onder Deersum eene zathe en landen is geveild (22 8228 hectaren groot) voor 59,185.66 en zulks buiten de kosten ad 10 pCt. De hectare komt alzoo te staan op p. m. 2850. Als eene bijzonderheid kan van Nijega (Friesland) worden berigt, dat eene koe, toebelioorende aan de wed. K. M. Bosma, vier voldragen kalveren ter wereld heeft gebragt. Te Meppel heeft jl. Zondag een der gegoedste inge zetenen, de heer P., handelaar in boter, enz., een man van onbesproken gedrag, zich door ophanging van het leven beroofd. De deelneming in het lot der vier nagelaten kinderen is algemeen; men had van den ongelukkige, sedert jaren reeds weduwnaar, nimmer iets vernomen, dat tot zulk een stap aanleiding kon geven. De smart der kinderen, die oppassend zijn en algemeen in achting staan, is buitengewoon. Hebt ge uwe vrouw geslagen? vroeg de president eener regtbank aan een echtgenoot, die van dat wanbedrijf' beschuldigd werd. Wel, mijnheer de president! hoe kan men het zeggen? Een paar onschuldige klappen met mijn zakdoek! Maar naauwelijks had hij die verklaring gegeven of een schelle stem (die van de verongelijkte wederhelft) riep uit: Hij zegt niet, mijnheer! dat hij zich den neus met zijn hand snuit. Zoogenaamde liefhebbers van statistiek maken dikwijls berekeningen, die tot verbazingwekkende conclusiën leiden. Men heeft berekend, hoe alleen door de eindjes sigaren te verzamelen een land zijne staatsschuld zou kunnen delgen. Aan de statistici wordt aanbevolen na te gaan, hoeveel millioenen francs de doodslag van Prins Pierre Bonaparte aan Frankrijk, ja, aan geheel Europa kost. //Stel het aantal van hen," zegt de Arnh. Crt., //die in Frankrijk de verslagen van het proces lezen, op 500,000 en laat in het overige Europa nagenoeg 50,0000 personen dat geding volgen. Neem aan, dat zij in anderhalf unr slechts het getuigenverhoor en de pleidooijen kunnen door lezen, wat zeker niet te hoog gerekend is, dan worden dagelijks 1,500,000 uren aan dat proces gewijd. Dit gedu rende 6 dagen geeft 9,000,000 uren. Stel de verdienste van een uur voor hen die lezen op één franc, dan heeft alleen aan verloren arbeidskracht de doodslag van Prins Pierre Bonaparte 9,000,000 francs gekost. Wij laten nu nog buiten rekening den tijd der in het proces betrokken personen, voorts der verslaggevers, zetters, drukkers, enz. Wie het niet gelooft kan het narekenen!" Jl. Donderdag werd op het St. Pietersplein te Gent een persoon smoordronken uit den modder, waarin hij was gevallen, door zijne vrouw opgeholpen met de volgende woorden: //Hoe is het toch mogelijk zich zoo te bedrinken!" //Vrouw-lief," stotterde de dronkaard, vin de herberg zeide de baas, dat morgen de jenever opslaat; van daag gaf hij ze nog tegen denzelfden prijs, en om dus profijt te doen, heb ik 12 borreltjes naar 'binnen gelapt." Men zal zich herinneren dat Keizer Napoleon, na den moord door zijn neef op Yictor Noir gepleegd, zich met een bitter woord over zijne familie beklaagde, die het hem dikwijls zoo lastig maakte. In zooverre het leed van anderen een troost in eigen ongeluk kan zijn, eene ongelukkige meening, maar die bij velen echter nog altijd geldend schijnt, kan Napoleon zich troosten, wanneer hij het oog op andere vorstelijke familiën slaat. Hij, ten minste, heeft nog //vrede in zijn huis." Frans van Assisi daarentegen, de echtgenoot der ex-Koningin Isabella van Spanje, wil beslag leggen op hare roerende en onroerende goederen. Terwijl bii dit huiselijk drama de prefect van politie, de heer Piétri, reeds door Isabella in den arm genomen is; die den raad gaf haar man' onderhands te laten waarschuwen, dat, zag hij niet van zijne eischen af, hij gevaar liep ten lande uitgezet te worden, laat beider dochter, de Hertogin van Girgenri, haren man, den stief broeder des ex-Konings van Napels, onder curateele stellen, dewijl hij haar vermogen doorbrengt, en schiet Montpensier zijn neef de Bourbon dood. Ziehier eene bijtende satyre van den ReveilWeet ge hoe Prins Pierre Bonaparte zijn bedienden roept: Niet? Welnu: voor Jan lost hij één schot, voor Piet twee schoten en voor Frans drie. En als ze niet komen? Wel, dan maakt hij een peloton vuur met hagels! Hoe er in Engeland op bijzondere armen-scholen geleerd wordt, hoe zij er uitzien, hiervan levert de heer Fearon in zijn rapport over den toestand van het bijzonder onderwijs in Manchester en Liverpool, hetwelk hij aan het Parlement overlegde, merkwaardige staaltjes. Zoo zegt hij omtrent eene school in Manchester: „Toen ik deze iurigting voor onderwijs bezocht, bevond ik dat de schoolmeester, die met het geven van onderwijs belast was, vertrokken was en dat zijne plaats werd vervuld door een nieuweling. Deze verzekerde mij, dat de vorige onderwijzer vertrokken was, omdat men hem in arrest had genomen als een desserteur uit het regement. De nieuwe onderwijzer was „copiehouder" op een drukkerij geweest, maar was ontslagen, zooals hij zeide, omdat hij weigerde op den tweeden kersdag te werkensedert had hij zoo wat van alles bij de hand gehad. De man scheen nog al tamelijk bekwaam, maar hij was met lompen bedekt. Hij verklaarde dat al zijne kleederen, ja, alles wat hij had, in den lombard stond en dat hij daardoor geen middel van bestaan had. Ik bezocht die school op Maandag ochtend, en de onderwijzer verklaarde mij, dat hij sedert den vorigen Zaturdag niet gegeten had. De school had vroeger gediend voor een vraohtrijdersstal. .Men bereikte het gebouw door een naauwe, vuile steeg, en langs eene halsbrekende ladder moesten de leerlingen naar boven klimmen, aangezien de benedenverdieping zelfs niet geschikt was voor huisvesting van dieren. Het schoollokaal was schier ten eenemnale van ameublement ontbloot. Slechts een paar vervallen banken en een half vergane matten stoel voor den meester was al wat men vond. De grond was op verscheidene plaatsen geheel versleten, zoodat het hoogst gevaarlijk was er over te loopen. De school meester betaalde 1 shilling 6 pence per week huur voor dit lokaal. Er waren 14 leerlingen 11 jongens en 3 meisjes;zij moesten leeren uit 4 leesboeken, meer waren er niet aanwezig. De kinderen moesten, als zij ter school kwamen, de spelden en "knikkers, in één woord, al wat zij op straat gevonden hadden, op een plekje op den grond deponeren; die het beste las mogt zich bij het uitgaan der school alles toeëigenen. In eene andere school, die er even haveloos uitzag, werd ter eere van het bezoek van den heer Fearon een „der knapste scholieren" ondervraagd door de schooljufvrouw, die zich zeer beklaagde, dat „haar zaakje niet zoo goed ging als zij wel wenschte." Het examen bestond uit de navolgende vragen en antwoorden. „Wie voer ten hemel zonder te sterven?" antwoord „Caïn." „Wie scheepte zich in aan boord van de ark?" antw. „Mozes." „Waar gaan de menschen heen als zij sterven?" „Naar de kerk" „Wie was de eerste man?" antw. „God." „Wie was de eerste vrouw?» antw. „Jezus Christus." Hiermede meende de schoolonderwijzeres, dat haar knapste pupil voldoende blijken van bekwaamheid gegeven had. Er waren geen leesboeken op de school aanwezig: de meeste kinderen waren van zeer gehavende bijbels voorzien. Een andere school werd gehouden in een ouden vochtigen kelder. De schoolmeester, die, waarschijnlijk om de werking der miasmen te veronzijdigen, veel spiritualia gebruikte, verklaarde den heer Fearon dat. hij alleen bij magte was met mooi en droog weêr school te houden, aangezien anders „de boel onder water stond." SEN0ËAA1NGEN EN VERPLAATSINGEN BIJ MARINE EN LEGER. Op zijn verzoek is aan den kapt. der inf. van het Oost-Indische leger V. H. Verberne, met ingang van 1 April, een eervol ontslag verleend uit de militaire dienst, met toekenning van pensioen. De luit. ter zee 1ste kl. H. Dyserinck, dienende op het fregat met stoomvermogen Admiraal van Wassenaer, wordt met den laatsten dezer op non-act. gesteld en met 11 April daaraanv. op dien bodem vervangen door den luit. ter zee 2de kl. A. Fokker. De luit. ter zee 2de kl. H. A. Schippers wordt met laatstgemeld tijdstip geplaatst op den monitor Heiligerlee. Kerste Hamer. Zitting van Woensdag 30 Maart. Na eenige discussie is met 28 tegen 3 stemmen aangenomen liet wetsontwerp houdende bepalingen omtrent de uitgifte van schatkist- billetten. Vervolgens zijn met algemeene of bijna algemeene stemmen aangenomen een zestal ontwerpen, o. a. dat betreffende de indiening en behandeling van bezwaarschriften tegen 's Rijks belastingen. Tweede Hamer. Zitting van Dingsdag 29 Maart. Met de behandeling der artikelen van het wetsontwerp betreffende de grond belasting is in deze zitting voortgegaan. Op art. 25, houdende bepaling van vrijdommen, waren drie amende menten voorgesteld: 1°. door den heer van Eek, dat ver worpen werd met 43 tegen 27 stemmen, 2'. van den heer Cremers, dat verworpen werd met 47 tegen 21 stemmen; en 3°. van de heeren Cornelis en Pijls, dat door de voor stellers werd ingetrokken, nadat de minister het bewuste artikel gewijzigd had. Het gewijzigde artikel werd ten slotte met 59 tegen 11 stemmen aangenomen. De beraad slagingen zijn echter in deze zitting nog niet ten einde gebragt. Zitting van Woensdag 30 Maart. De behandeling van het wetsontwerp betreffende de grondbelasting is in deze zitting ten einde gebragt. Het is met 53 tegen 9 stemmen aangenomen. Vervolgens is de Kamer overgegaan tot de overweging van de wetsvoordragt tot regeling van het onderwijs van Rijkswege in de beeldende kunsten. Art. 1 is aangenomen. Heden voortzetting. Het wetsontwerp betreffende de haven-verbetering te Ilarlingeu heeft een punt van onderzoek uitgemaakt in de afdeelingen der Tweede Kamer. Het nut van de bedoelde verbetering werd erkend, maar door onderscheidene leden werd aanmerking gemaakt op den vorm der behandeling door de regering. Die leden hadden eene zelfstandige voordragt gewild, met plaatsing der kosten op de achter eenvolgende begrootingen van Hoofdstuk V (Binnenl. Zaken). Ook werd gewezen op de nog niet verkregen zekerheid der aansluiting van den noorder-spoorweg met de Pruissische ijzerbaan en wenschte men inlichting omtrent de uitvoer baarheid der voorgestelde verbetering van de haven. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft dit verslag

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1870 | | pagina 2