(leed kleuren. Terwijl dit verschijnsel werd waargenomen, was de lucht helder en scheen de maan, ook schitterden de sterren. Op Maandag den 18 dezer zal de rederijkerskamer //Anna en Maria Tesselschade" te Koegras hare laatste buitengewone vergadering houden in dit saizoen. Het Leidsch Dagblad verzekert, dat Z. M. de Koning en Z. K. H. Prins Hendrik, ieder voor een bedrag van ƒ70,000, hebben deelgenomen aan de inschrijving voor de stoomvaart op Indië. Tot kanselier der Nederl. Orden is benoemd 's Konings adjudant in buitengewone dienst, de gepens. generaal der infanterie H. F. K. Duijcker. Aangaande de zeewaardigheid van de Argus zou er, naar de Nieuwe Rott. Crt. verneemt, verschil van meening bestaan tusschen twee deskundigen. De kommaridant zou het vaartuig onzeewaardig keuren, de loods daarentegen, die het schip begeleidde, zou aangaande de zeewaardigheid er van, niet den minsten twijfel koesteren. Aangenomen dat wij juist zijn ingelicht, zegt genoemd blad, zou dan de reden van het verschillend oordeel ook hierin kunnen liggen, dat marine-officieren, aan /,groote» schepen gewoon, misschien over de zeewaardigheid van //kleine" schepen wat spoedig ongunstig denken? Naar het Noorden verneemt, heeft onze regering bij het Belgisch gouvernement gereclameerd tegen het bij de Kamer van Afgevaardigden ingediend wetsontwerp tot ver hooging der belasting op den brandewijn. De kapt.-luitenant ter zee A. J. Kroef, kommandant van Zr. Ms. stoomschip de Valk, en het état-major, zijn, naar het Vaderland verneemt, kommandeur en ridders geworden van de orde van Nachan Iftahar van den Bey van Tunis. Beroepen bij de Doopsgezinde gemeente te Hoorn, ds. A. W. Wijbrands, te Edam. Aangenomen het beroep naar Enkhuizen, door ds. H. Blevenberg, te Kolham. Men schrijft ons van Texel, dd. 4 April Met zekerheid kunnen wij berigten, dat de bevestiging en intrede van ds. van Vledder, als predikant bij de Her vormde gemeente van Waal en Koog, zal plaats hebben den 10 April, in het kerkgebouw aan de Waalde beves- tiging geschiedt door den consulent, dr. Riet, des voor middags 10 ure; de intrede des namiddags 2 ure." Men schrijft ons van Texel, dd. 6 dezer: «Omtrent de kunstmatige oesterplanterij achter Oost, wordt ons nader nog medegedeeld, dat, tengevolge van het ruwe weêr in het vorige jaar, niet alles is vernield geworden maar slechts de bovenwerken zijn weggeslagen. Men heeft in de vorige week bij naauwkeurig onderzoek opgemerkt, dat het grootste deel der oesters door de dakpannen, waar mede de bedding was belegd, is opgevangen geworden. Tengevolge van die observatie, is terstond een vaartuig uitgezonden, om een lading pannen te halen, ten einde daarmede verdere proeven te kunnen nemen.» //Gisteren was het vergezigt, dat men van onzen zeedijk heeft, zoo verbazend sterk, dat de Friesche kust met het bloote oog kon worden waargenomen." Jl. Maandag avond is te Heerhugowaard de woning van den landbouwer Jacob Smit binnen korten tijd geheel in de asch gelegd. Vijf stuks vee zijn in de vlammen omgekomen. Ten blijke, dat tusschen de scherpschutters-vereeni- gingen van Hoorn en Langedijk de beste verstandhouding heerscht, kan dienen, dat de meesters en prevóts van het Hoornsche corps jl. Zaturdag avond te Noordscharwoude een assaut hebben gegeven, hetwelk werd opgeluisterd door muziek-uitvoeringen van het gezelschap Harmonie uit Hoorn. Op uitnoodiging is de heer J. HuÉFnagel, Rijksveearts te Medemblik, in eene vergadering van veehouders en land bouwers aldaar opgetreden, op de verzamelde belangstel lenden opmerkzaam te maken met den aard en het wezen der longziekte bij het rundvee, die andermaal onzen vee stapel bedreigt. Spreker handelde verder over het nuttige der inënting tegen de longziekte en deelde uit zijne veel jarige ondervinding tnede, wat strekken kon om zijne hoorders attent te maken op het doelmatige tijdstip voor inënting, hetwelk hij aangaf als van Nov. tot Febr. De vergadering bragt de heer Huffnagel haren bijzonderen dank voor de vele welwillende en leerzame mededeelingen en toonde blijkbaar, dat zij die op hoogen prijs stelde en haar voordeel hoopte te doen door zijne raadgevingen op te volgen. Ook de gemeenteraad van Amsterdam heeft Van den heer P. Regout, oud-lid van de Eerste Kamer, ontvangen eenige photographische afbeeldingen van het nationaal monument te 's Hage, enz. alsmede 's mans eigen beeldtenis. Bij dat een en ander werd gevoegd het verzoek om de afbeelding van het monument en het portret van gemelden heer in de raadzaal op te hangen. Nu hangen er in de raadzaal zooveel groote schilderijen, dat er geen - plaats beschikbaar is voor vermeld portret. De raad heeft mitsdien besloten, den heer Regout dank te zeggen voor zijn geschenk en te berigten, dat voor de plaatsing daarvan geen gelegenheid is in de raadzaal, maar dat een en ander in het gemeente-archief gedeponeerd en in de kamer van rariteiten zal worden bewaard. Hoe noodzakelijk het is, dat ook op de gasmeters de officiëele ijk worde toegepast, bleek weder dezer dagen uit een proces voor een der kantonregters te Amsterdam, waarbij de verbruiker beweerde minder gas te hebben gebezigd, dan volgens den meter of de balken, opgemaakt naar dien meter, blijkt. De fabriekanten deden aanbod de juistheid hunner boeken te beëedigen, terwijl de verbruiker wenschte, dat zij zouden beëedigen, dat hem werkelijk de hoeveelheid gas is geleverd, welke hem in rekening wordt gebragt. In laatstgenoemden zin besliste de kantonregter, de heer Serrurier. Over den heer, die in de Nieuwe Stadsherberg was gelogeerd en in het Y sprong, schrijft men aan het Vaderl. uit Amsterdam: //De hotelhouder heeft niet door den kellner de rekening doen geven, maar had in een briefje verzocht om beschikking te krijgen over die kamer, ten behoeve van eene familie welke in aantogt was. Daarop heeft de logé Zondag ochtend het hotel verlaten, werd Zondag avond nog in een bierhuis gezien, en Maandag ochtend drijvende gevonden. De logé was bijna nooit t'huis en keerde eerst 's avonds laat naar het hotel terug. De hotelhouder was volkomen onbewust van het feit, dat zijn gast geen baar geld hadhet linnen goed, dat in ruimte te wasschen werd gegeven, was een voldoende waarborg voor de kleine som der gemaakte ver tering; dit is zeker, indien niet de ongelukkige in het water is geraakt tengevolge van onbekendheid met den weg, dan is aan zeer droevige omstandigheden deze zelfmoord toe te schijnen.» Men leest in de Haarl. Ct. de volgende welgemeende huwelijks-aanvraag: Een persoon, geheel zonder familie en fortuin, van een onbesproken gedrag en een goed voorkomen, 28 jaren oud, R. K., beroep huisschilder, des winters banketbakkersbediende, zoekt eene plaats bij eene levens gezellin, met of zonder kinderen. Aan haar, die vooruitzigt tot een huwelijk heeft, zal de voorkeur gegeven worden, daar hij zijn carrière productief wenscht te verbeteren. Hierop reflecteerenden adresseeren zich onbeschroomd, onder belofte der stiptste geheimhouding, met franco brieven, motto Trouw, bij den boekhandelaar F. H. Brinkman, Oude Brugsteeg, M. 476, te Amsterdam. PS. Om spotternij te voorkomen, zal er alleen gelet worden op eene zamen- komst te Amsterdam of te Haarlem, liefst des Zondags. De cursus bij de normaalschietschool te 's Hage, die den 1 Mei aanvangt, zal ook bijgewoond worden door 2 sergeanten, 4 korporaals en 8 manschappen van het corps mariniers. Op de tentoonstelling van vee en pluimgedierte van wege de afdeeling //Rotterdam, Schiedam en omstreken» der Holl. Maatschappij van Landbouw, jl. Dingsdag te Rotterdam gehouden, zijn o. a. prijzen behaald: Gemest vee. Ossen, uitsluitend met hard voeder gemest: eerste prijs 75, de wed. G. Blauboer te Waard en Groet; tweede prijs 50, dezelfde; derde prijs 30, W. D. Geus te Sehermeer. Koeijen, uitsluitend met hard voeder gemesteerste prijs 50, Arie Klaasz. Schenk te Wieringerwaard; tweede prijs 30, D. Schenk jr. te Barsingerhornderde prijs 20, Cornelis Brak te Sehermeer. Niet gemest vee. Ossen, oud 3 jaar: eerste prijs 20, W. Schermerhorn te St. Maarten; tweede prijs ƒ10, de zelfde. Varenkoeijeneerste prijs 20, S. Spaans te Barsingerhorn. Schotten, oud 3 jaren: eerste prijs 20, dezelfdetweede prijs 10, dezelfde. Aanfokvee. Rijstieren, oud 1 jaar, eerste prijs 20, J. Spaans Jan Juniorsz., te Barsingerhorn. Prijzen van het Bestuur. Een prijs 15, J. Janz. Kaan, te Wieringerwaard, voor een Os; een prijs van 10, C. Benjamin te Beemster, voor een Os; een prijs van 15, J. Cornelisz. Blaauwboer te Wieringerwaard, voor een Koe. Gisteren morgen zijn te Utrecht drie Japansche officieren, waaronder een Prins, aangekomen, om de forten te bezigtigen. Eenige kadetten der Kon. Mil. Academie te Breda hebben Prins Pierre Bonaparte, bij gelegenheid van zijne vrijspraak door het hoog geregtshof te Tours, visitekaartjes gezonden als tot gelukwensching. Elk hunner heeft een naamkaartje van den vrijgesproken Prins terug ontvangen. Te Oisterwijk beviel vrouw van Bommel dezer dagen van haren zevenden zoon. Deze familie vormt een zonder ling dwergengeslacht; vader en moeder, die thans juist 7 jaar gehuwd zijn, kunnen met hunne zeven zonen gemak kelijk in een wijnmand gepakt worden Indien dit huwelijk op dezelfde wijze gezegend blijft, zal men daar een geheel escadron lilliputters krijgen. De Arnh. Ct. meldt, dat haar op de meest stellige wijze van officiëele zijde verzekerd is, dat in de zaak van den geheimzinnigen dood eener dame op het kasteel te R., het onderzoek, bij een geweldadigen dood vereischt, behoorlijk heeft plaats gehad en dat daaruit overtuigend gebleken is, dat hier slechts aan zelfmoord was te denken. Uit Opsterland in Friesland wordt een verzoek aan den Prins van Oranje gedaan, om de paardenstoeterij, welke Z. IC. H. voornemens is op te rigten, in die gemeente te vestigen. Aangekomen schepen te Batavia vóór 22 Maart: Australië, Betty, Henrietta en Jonge Cornelis. Ver trokken: Cornelis Wernard Eduard, Java Packet, Maria Elise, Nederland, Noach III, Stad Middelburg, Susanna Elisabeth en IJmuiden. De ligtste stoommachine is stellig die van Stringfellow. De luchtscheepvaart-vereeniging kende haar maker dan ook een prijs van 1200 toe. De machine weegt 7.2 kilo en heeft een vermogen van één paardekracht. De zuiger heeft een diameter van 5 centimeters en de slag bedraagt 4.5 centimeters. Dit werktuig doet 300 slagen per minuut en werkt met stoom van 8 atmospheren spanning. Ik laat die aanteekening hier letterlijk volgen Inkoop op 25 April. St. D. 1 koe voor f 24.-5-4 23.— 21.— 20.— 5—4 19.— 5—4 18.— Verkoop op 25 Oct. St. D. f 35.— - 35.—10 - 35.—10 - 24.— - 23.—15 - 19.— 5 f 173. - 134.— 5—4 Wagen en vertering 3.18 Schrijfgeld voor de weide 6 Hoorngeld 4.5 Totaal f 134.— 5—4 f 38.— 14—4 Dus 38 gulden 14 stuivers en 4 duiten winst op zes koeijen in zes maanden GENQEBAINGEN EN VERPLAATSINGEN GIJ MARINE EN LEGER. De Asser Courant meldt uit Coevorden „Voor eenige dagen in oude papieren snuffelend, vond ik daarin eene aanteekening van een voormalig vetweider alhier, die een zeer duidelijk denkbeeld geeft van den goeden ouden tijd. Volgens bovengenoemde aanteekening had de heer B. K alhier in 1792 op 25 April 6 koeijen gekocht en op den eersten beesten-Maandag weêr, volgens aanteekening, zeer goed verkocht. De vice-admiraals O. A. Uhlenbeck en P. A. Matthijsen en de schout-bij-nacht J. van der Meersch worden met den laatsten dezer maand eervol ontslagen uit de betrekking van direct, en comiu. der marine, respectivelijk te Willemsoord, Amsterdam en Hellevoetsluis, onder dankbetuiging voor hunne in die betrekking bewezen diensten. Met 1 Mei a. s. zijn benoemd tot direct, en comm. der marine: te Willemsoord, de schout-bij-nacht J. v. d. Meersch, thans direct, en comm. der marine te Hellevoetsluis; te Amsterdam de schout bij-nacht A. F. Siedenburg, en te Hellevoetsluis de kapt. ter zee J. J. Wichers. - Verder worden de kapt-luits. ter zee P. van der Velden Erdbrink, W. K. van Gennep en J. A. H. Hugenholtz en de luits. ter zee 1ste kl. H. A. ridder van Bappard en F. J. G. van Thiel, met den laatsten dezer maand eervol ontheven van het bevel, respectivelijk over het wachtschip te Hellevoetsluis, de ram- schepen de Schorpioen en de Buffel en de monitors Heiligerlee en de Tijger, op non-activiteit gesteld, en met 1 Mei a. s. achtereen volgens vervangen door de kapt.-luits. ter zee H. B. Kip, A. J. van Mansvelt, J. K. van de Kruysse Pilaar, en de luits. ter zee 1ste kl. J. A. E. Dinaux, thans 1ste off. op het raderstoomschip de Valk, en E. J. van der Sleyden. De titulaire rang van kapt. ter zee is verleend aan de kapt.-luit. ter zee W. de Fremery, inspecteur over de artillerie der marine, en jhr. H. P. de Koek, hoofd-inspect. over het loodswezen, de beton ning, bebakening en verlichting. Aan de onderstaande opper- en hoofd-officieren van het leger is pensioen toegekend, als aan: den gen.-maj., bevelhebber in de lste mil. afd., P. A. C. v. Wickevoort Crommelin, op zijn verzoek, met toekenning van den rang van luit.-gen.; den gen.-maj., adj. van Z. M. in buitengew. dienst, bevelh. in de 3de mil. afdeeling, A. E. C. de Sturler de Frienisberg, idem; den kolk, comm. van het 3de reg. huzaren, G. A. Hamming; den koll., comm. in de 7de stelling der genie, C. P. del Campo, genaamd Camp; den maj. comm. in de 5de stelling der genie, H. H. Rochell. Z. M. heeft o. a. benoemd: tot bevelhebber in de lste militaire afdeeling HD. adjudant in buitengew. dienst, den kolonel N. Mac Leod van het reg. grenadiers en jagers; tot koll.-comm. van het 4de reg. inf., de luit.—koll. W. von Wrangel auf Lindenberg, van het 7de reg.; bij het 7de reg. inf., tot luit.—koll., de majoor J. F. Beekman, van het 8ste reg.tot kapt. 3de kl. (naar ouderdom van rang) de lste luit. A. H. J. L. Ponse, van het corps, en tot lste luits. (naar ouderdom van rang) de 2de luits. G. E. Haarsma en jhr. C. K. van der Wijck, van het corps. STATEA-GEAEBAAL. Kerate Hamer. Zitting van Dingsdag 5 April. De beraadslagingen over de agrarische wet worden vervolgd. Yijf leden voerden in deze zitting het woordde heeren Hartsen, Cremers en van der Lek de Clercq spraken tegen, de heeren Sassen en Fransen van de Putte voor de wet. Zitting van Woensdag 6 April. Aan do orde is de voortzetting der algemeene beschouwingen over de agrari sche wet. De heeren van Swinderen en van Twist hebben vóór het ontwerp, de heer Huydecoper heeft daartegen gesproken. De minister van Koloniën heeft zijne voordragt breedvoerig verdedigd, maar zijne rede niet ten einde gebragt. Heden zal hij die voortzetten. Avondzitting van Woensdag 6 April. Met algemeene stemmen is o. a. aangenomen het wetsontwerp tot ver hooging van Hoofdstuk V der Staatsbegrooting voor 1870 (zeewerken op Vlieland), hetwelk jl. Dingsdag de goedkeu ring van de Tweede Kamer had verworven. Tweede Kamer. Zitting van Dingsdag 5 April. Aan de orde is de behandeling van het wetsontwerp tot verhooging van Hoofdstuk V der Staatsbegrooting voor 1870 (zeewerken op Vlieland). De heer van Akerlaken heeft gezegd, het te betreuren, dat. het ontwerp, hetwelk eene belangrijke som goldt, zoo overhaast werd behandeld, en voorts den wensch geuit, dat de middelen tot dekking der uitgaven mogten worden aangewezen. De minister van Binnenl. Zaken heeft het ontwerp verdedigd en de verzekering gegeven, dat er middelen genoeg tot dekking der uitgaven voorhanden zijn. Het wetsontwerp is daarop met algemeene stemmen aangenomen. Vervolgens werden de beraadslagingen hervat over het wetsontwerp tot wijziging der armenwet. Onderscheidene sprekers voeren het woord; sommigen geven de voorkeur aan het bepaalde omtrent het domicilie van onderstand in dit ontwerp, anderen zijn voor het behoud van het beginsel daaromtrent in de wet van 1854 nedergelegd. Zitting van Woensdag 6 April. De algemeene be raadslagingen over het ontwerp van wet tot wijziging der armenwet van 1854 worden voortgezet en ten einde gebragt. De minister van Binnenl. Zaken heeft het ontwerp in het breede verdedigd. De behandeling der afzonderlijke artikelen zou in de zitting van heden plaats hebben. B I T E A L AIV D. Frankrijk. Ulric de Fonvielle, candidaat bij de verkiezing in een der districten van het zuiden van Frankrijk, voor een volksvertegenwoordiger, heeft uit de gevangenis te Tours,

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1870 | | pagina 2