1 De Nederlanders worden weder eens gelukkig gemaakt met een gerucht of berigt uit de residentie, nopens een nieuw huwelijksplan door of voor den Prins van Oranje ontworpen. Het is te hopen, dat dit gerucht of berigt eindelijk eens waarheid bevat, te hopen vooral voor den Prins. Z. K. H. heeft behoorlijk de huwbare jaren bereikt en de vooruitzigten omtrent eene erfopvolging in de regte linie zijn voor den tegenwoordigen troonsbezitter niet zeer gunstig. Ook wij hopen, dat eerlang 's Konings oudste zoon moge huwen, opdat de banden tusschen dynastie en volk niet mogen verzwakken. Als aanstaande gade van den Prins wordt genoemd de 22jarige dochter van Koningin Victoria van Engeland, Prinses Louise. Reeds meermalen was het Huis van Oranje door huwelijksbanden aan het Engelsche Koningshuis verbonden, en toen de stadhouder Willem III van Lodewijk XIV de zijdelingsche uitnoodiging ontving, om zich door den echt te verbinden met de dochter van een zijner schoone bijzitten, antwoordde de hooggevoe- lende jongeling fier: De Prinsen van Oranje huwen niet met bastaards van Fransche Koningen, maar met Konings dochters." Hij zelf deed ook zoo, door zich in het huwelijk te begeven met Maria, de oudste dochter van den Engelschen Koning Jacobus II. Zijn voorganger Willem II was insgelijks met eene Engelsche Prinses gehuwd, alsmede zijn opvolger Willem IV. Willem V huwde een Pruissische Koningsdochter, zijn zoon Willem I had insgelijks een vrouw uit dat geslacht. De beminde Willem II was getrouwd aan eene zuster van den Russischen Czar, en onze Koning Willem III is, gelijk men weet, verbonden aan eene dochter van den in 1865 overleden Koning van Wurtemberg. Indien de Prins van Oranje zich verbindt met eene dochter van Koningin Victoria, zou dus het Huis van Oranje tot vroe gere traditiën terugkeeren. Wij gelooven vrijmoedigheid te hebben om te zeggen, dat een huwelijk met Prinses Louise algemeen zeer in den geest zou vallen van de Nederlanders; ook professor Vreede, die zoo hevig uitvoer tegen het idee van een huweliik des Prinsen van Oranje met Prinses Anna Murat, zou thans zijn vaderlijken zegen niet onthouden; dr. Wap zou een vers dichten en de wel bekende Amsterdamsche schutter-dichter zou zijne muze nog eens uitnoodigen tot een tête a tête. (Fr. Crt.) Volgens een particulier schrijven uit Akkra, dd. 27 Febr. jl., medegedeeld door de Arnh. Courant, heeft de gehouden afrekening met de Commendeezen, voor het prestige der Hollandsche langs de geheele kust zeer gunstig gewerkt. Zoo wat op den achtergrond geplaatst, zijn zij nu geheel gerehabiliteerd. Tot heemraad van den polder de Zeevang is benoemd de heer J. de Boer Wz.; tot heemraad van den Terschel- linger polder de heer T. D. Pais; tot dijkgraaf van het heemraadschap van den Schardam en Keukendijk de heer C. Kaas Kooper; tot dijkgraaf van den polder Waard- Nieuwland, op Wieringen, de heer J. Breebaart Klz.tot dijkgraaf van den polder Waard en Groet, de heer J. Breebaart, en tot heemraad van laatstgenoemden polder de heer J. de Vries. Tot deurwaarder bij het Prov. geregtshof in Noord holland is benoemd D. Sanders, beëedigd klerk ter griffie van gemeld geregtshof. Door de Nederl. Handelm. zijn bevracht voor Amster dam de navolgende schepenA. M. E., H. W. M., Jupiter, Elisabeth, Bato en Soerabaya Packet. Tengevolge van het bedanken van den heer W. D. van Leeuwen Boomkamp, pred. te Zuiderwoude, is te Warder beroepen de heer A. G. Harger, pred. op het eiland Marken. Door kerkvoogden en notabelen van Sint Maarten en Valkoog werd onlangs wederom op nieuw het tractement van den predikant met honderd gulden verhoogd. Dit goede voorbeeld vinde elders navolging! Door den vleeschhouwer B. J. Scholmeijer te Alkmaar is voor 785 den os gekocht, die, den 16 April 1866 in den Waard en Groet-Polder geboren, bij G. Blaauwboer zoodanig verzorgd werd en zóó goed gedijde, dat hij op de tentoonstelling, dezer dagen te Rotterdam gehouden, den eersten prijs verwierf. Daarbij heeft hij voor 1100 aan gekocht twee koeijen, 3 a 4 jaren oud, gemest door D. Schenk te Wieringerwaard, die op genoemde tentoonstelling de tweede prijs hebben behaald. Zij zijn allen geschikt om de liefhebbers te doen water tanden. Het driejarig onderhoud, uitdiepen en schoonhouden der binnen- en buitenhavens te Hoorn is dezer dagen aan besteed voor ƒ12,440. Aannemer de heer Jb. Zeijlemaker. Jl. Dingsdag is te Bovencarspel aanbesteed het bouwen eener kerk met toren, in Romaanschen stijl, en pastorie. Van dit werk is aannemer geworden de heer F. Vesterte Alkmaar, Voor de som van 64,987. Naar men verzekert, zal de aanstaande algemeene vergadering der Maatschappij Tot Nut van 't Algemeen, te Amsterdam, worden gepresideerd door den hoogleeraar Opzoomer. Bij den koflijhuishouder Mügge in het Westeinde te 's Hage, alwaar jl. Donderdag avond een groote „soiree musicale" gegeven werd, traden tegen middernacht twee onbekende heeren binnen, vergezeld vaneen paard, welk dier door de streelende muziektoonen opgetogen, al huppe lende de glazen, enz. kort en klein sloeg, zoodat de boven genoemde koflijhuishouder nog al belangrijke schade door Hezen viervoetigen gast heeft geleden. De Nieuwe Rott. Crt. is verontwaardigd over het berigt, dat eenige kadets der Bredasche Academie Prins Pierre Bonaparte met zijn vrijspraak hebben geluk gewenscht, waarover Nederland zich moet schamen. De daad van den Prins was de laagheid van een trotschen woesteling; de vrijspraak heeft het regtsgevoel op het pijnlijkst aangedaan, heeft overal weerzin en afkeer gewekt, en daarover brengen Nederlandsche jongelingen, die weldra officieren van het Nederlandsche leger zullen zijn, den misdadiger hunne gelukwenschen! „Heet dat misschien militaire geest? Men houde zich overtuigd, dat geheel Nederland dien geest veracht," zegt de N. R. C. Het Vaderland drijft met de zaak den spot; de kadets zullen den Prins een compliment hebben willen maken, wegens zijne vaardigheid „in het schieten op de levende schijf." Kadetten zijn nog jong; in de maatschappij gaan er zulke aardigheden wel uit. Wij gelooven dat men de zaak niet te hoog moet opvatten jeugdige onbezonnenheid van de kadetten der Bredasche Academie is sinds lang niets ongewoons. De kerkeraad der Ned. Herv. gemeente te Utrecht heeft zich met een adres tot de Tweede Kamer gewend, om er op aan te dringen, dat het wetsontwerp tot afschaffing der doodstraf niet aangenomen worde. Hoe men, zelfs in vredestijd, een vaandel kan ver overen, toonde de vorige week de scherpschutters-vereeniging „Brederode," te Vianen, die, nu er op het veld van Mars geene lauweren te behalen zijn, het gebied der wetenschap betrad, en, tot genoegen van een groot publiek, eene tooneelvoorstelling leverde. Daar de entree-gelden vol doende zijn tot aankoop van een vaandel, hetwelk dien scherpschutters nog altijd ontbrak, is het doel der vereeniging met deze voorstelling bereikt, eji hare moeite alzoo beloond. Het vaandel is veroverd (eigenlijk verdiend), niet op den vijand, maar op de beurzen van vrienden. Gelukkige tijd, waarin het zwaard in de schede kan blijven en zonder kanongebulder, ja, wat meer zegt, zonder levensgevaar, der Weerbaarheid gewensclite veroveringen ten deel vallen. Een droevig ongeluk is jl. Dingsdag in de Dragtster Compagnie gebeurd. Twee kinderen van 3 en 4j jaar, die door de moeder aan eene buurvrouw ter bewaking waren toevertrouwd, werden door de laatste een oogenblik zonder toezigt gelaten, met het ongelukkig gevolg, dat zij kort daarna levenloos uit het water werden opgehaald, waarin zij waarschijnlijk spelende gevallen waren. In deze dagen ziet men gedurig dat herders huis bezoek doen, ja, bij wie niet van hun gevoelen zijn, min of meer in de huiselijke kringen indringenmaar dat eene gansche kudde huisbezoek doet of ten huize indringt, dit is voorzeker minder dikwijls gezien. Dat gebeurde jl. Dingsdag middag te Harlingen. Terwijl eene kudde wollig vee wat onhandig gedreven werd, vlugtte een schaap, natuurlijk op den voet gevolgd door een gansche kudde in eene stomloopende steeg, liep uit verlegenheid de open staande deur eener arbeiderswoning binnen en in een oogenblik was het gansche vertrek vol schapen, die alles onder den voet liepende kagchel stuk, vuur en water dooreen en de bewoonster natuurlijk ontsteld. Als een vernieuwd bewijs van hondentrouw wordt het volgende medegedeeld: „De knecht van den landbouwer A. R. Sikkema, te W., zou in de vorige week 22£ hectol. (mud) graan van daar naar B. vervoeren, en werd op die reis vergezeld door een hond. Ongeveer uur van huis gekomen, brak de wagen onder den zwaren last. De knecht liep, zoo schielijk mogelijk naar het naaste boerenhuis, bijna een half uur ver, leende daar een wagen en vervolgde met 13| hectoliter zijn reis, terwijl hij het overige bij den weg liet staan. Door een voorbijvarend schipper opmerkzaam gemaakt, dat het te roekeloos en onvoorzigtig zou zijn dit graan daar zoo on bewaakt te laten, zond onze knecht, toen hij ongeveer 100 passen van de onbewaakte plaats verwijderd was, den getrouwen hond terug, hem de bewaking van het graan opdragende. Na verloop van meer dan 2 uren kwam hij terug, en vond het getrouwe beest geduldig op zijn post. Menschen, die hem in dien tusschentijd passeerden, ver klaarden, dat zij niet zonder vrees hem voorbij waren gegaan, daar hij door brommen hun te kennen gegeven had, dat het niet geraden was de zakken zijns meesters aan te roeren. Het is van ouds bekend dat op de jagt de vos het moeijelijkst is te verschalken, maar toch is gebleken, dat de Keizer van Oostenrijk den loozen Reinaart te slim af is. In de laatste dagen werden door Z. K. Majesteit in het Kereneserwoud een zestal geschoten. STATEX-GËXERAAL. Kerste Hamer. Zitting van Donderdag 7 April. De minister van Koloniën is voortgegaan met zijne breedvoerige en belang rijke verdediging der agrarische wet. Hij heeft zijne rede aldus besloten„Ik verklaar ten plegtigste en onder besef van eene hoogere verantwoordelijkheid, dat ik de aanneming dezer wet, zoowel voor Nederland als voorIndië, beschouw als weldadig en noodzakelijk." De wet is ten slotte met 25 tegen 12 stammen aangenomen. Tweede Hamer. Zitting van Donderdag 7 April. In deze zitting is een aanvang gemaakt met de behandeling der artikelen van het wetsontwerp tot wijziging der wet van 28 Junij 1854 tot regeling van het armbestuur. Art. 1 is met algemeene stemmen goedgekeurd. Het volgende artikel is mede met eenparige stemmen aangenomen, nadat de heer Gratama een door hem voorgesteld amendement had inge trokken. De op de art. 3 en 4 voorgestelde amendementen werden verworpen; ook jdie artikelen zijn met eenparige stemmen aangenomen. De beraadslagingen zijn daarop ver daagd tot den volgenden dag. Zitting van Vrijdag 8 April. Het ontwerp tot wijzi ging der armenwet is, na verwerping van het amendement de Brauw, aangenomen met 54 tegen 14 stemmen. Daarna is het ontwerp tot aanmaak van gebogen pantserplaten met algemeene, en dat tot aanschaffing van nieuwe Beaumont- geweren met 55 tegen 13 stemmen aangenomen. Na afdoening van nog eenige conclusiën is de Kamer op recès gescheiden. Bij de memorie van antwoord betreffende het wetsontwerp tot afschaffing der doodstraf zijn een paar statistieke tabellen gevoegd, waarvan de eerste behelst een overzigt van de in Nederland uitgevoerde en niet-uitgevoerde doodvonnissen, bij tienjarige tijdperken, van 1811 tot 1869. Daaruit blijkt, dat van 181120 zijn uitgevoerd 42, niet uitgevoerd 39van 182130 uitgev. 24, niet uitgev. 50; van 183140 uitgev. 17, niet uitgev. 57van 1851 60 uitgev. 8, niet uitgev. 71; van 186169 uitgev. geen, niet uitgev. 78. Gezamenlijk over de 59 jaren bedroeg het getal uitgesproken doodvonnissen 501, waarvan uitge voerd 101 en niet uitgevoerd 400. BEITEXLAX DT~ Frankrijk. In het Wetgevend Ligchaam is door een lid een voorstel gedaan tot uitloving eener premie van 50,000 frs. voor het aanwijzen van afdoende middelen om de spoorweg reizigers tegen moordaanslagen, aanranding en berooving te beveiligen. Naar aanleiding van de eenigen tijd geleden plaats gehad hebbende schipbreuk van het Fransche stoom- adviesjacht la Gorgone, deelt le Gaulois eene lijst der gedurende de laatste 25 jaren vergane vaartuigen van de Fransche rijks-marine mede. Het geheele aantal veron gelukte schepen is 33 geweest, te weten 20 zeil- en stoom- fregatten en korvetten, 7 stoom-transportschepen en stoom- kanonneerbooten en 6 stoom-adviesjachten. Het huis Rothschild te Parijs is door een zijner bedien den, den 50-jarigen kassier C Tassius, schrikbarend bestolen geworden; men spreekt van drie millioen fres die hij ont vreemd zou hebben. Engeland. Door een medisch blad wordt medegedeeld, dat miss Garrett is benoemd tot doctor aan het kindergasthuis in het oostelijk deel van Londen. Dit is de eerste keer, dat in Engeland eene vrouw tot een dergelijke betrekking is aangesteld. In den jaarlijkschen roeiwedstrijd tusschen de studenten der hoogescholen van Oxford en Cambridge, die Woensdag onder begunstiging van prachtig weder en onder een ver- bazenden toevloed van kijkers heeft plaats gehad, zijn die van Cambridge overwinnaars gebleven. Het werd hoog tijd, nadat zij negen jaren achtereenvolgens de vlag hadden moeten strijken voor hunne mededingers. De eerste roeiwedstrijd tusschen studenten van de uni versiteiten van Oxford en Cambridge had in 1829 plaats. Blijkens de statistiek hebben de studenten van laatstge noemde universiteit van de zeven-en-twintig wedstrijden elfmaal de eerepal m behaald. A in e r i k a. De eerste neger, die in het Amerikaansche Parlement zitting hèeft genomen, heeft zijn „maiden speech" gehouden, die met zeer veel belangstelling was tegemoet gezien. Diep zwijgen lieerschte in de zaal toen de senateur Revels opstond. Terwijl aller blikken op hem gerigt waren, in een stand, die den moedigste zelfs beklemd kon maken, teekende het voorkomen van den spreker, die wist dat een „fiasco" ver nietigend voor zijn volk zou zijn, de grootste onbevangenheid. Reeds zijn eerste woorden stelden hen, die zijn nederlaag wilden, te leur, en zijne zekerheid en klaarheid stelde zijne vrienden volkomen gerust. Hij sprak van zijn ras. Hij wees rustig en van een objectief standpunt op de flinke wijze, waarop het zich gedurende en na den burgeroorlog had gedragen en vroeg voor hen de bescherming, die zij konden eischen. Zeer aandachtig werd zijne rede, die een half uur duurde, aangehoord. Het was geen meesterstuk van welsprekendheid wat hij leverde, maar zijne woorden muntten uit door klaarheid en bescheidenheid en gaven bewijzen dat hij een goed denker was. Nadat hij rustig zijn plaats weder ingenomen had, traden vele mannen, wier achting en vriendschap veel waard zijn, op hem toe en drukten hem gelukwenschend de hand. Met het debat van den neger-senateur kunnen allen tevreden zijn, die gelooven aan de natuurlijke gelijkheid van den mensch en in de erkenning daarvan een grondbeginsel zien van een vrij en moreel staatsleven. De firma Steinway C°., te New-York, heeft in het jaar 1869 niet minder dan 25,000 piano's gemaakt ien geleverd. Correspondentie. De brief uit A. ontvangen. In het volgende nummer plaatsing- van een en ander. Weerkundige Waarnemingen te Helder, (Landskeet). April. Uren. j Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer 0. Vochtigh. procent. 1 Toestand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 8 12 zzw. 4k. 7 56.6 oj— 2.96 11.7 f2.9 0.68 Slechtw. 9 8 ztw. 0.4„ 752.70 - 6.81 9.0 f2.2 0.82 Slecht. 9 12 o. 0.1 7 5 2.08|— 7.43 12.0 f3.1 0.76|Vlak. Weersgesteldheid: 8April 12 u. Helder, bewolkt, mooiweer. 9April 8 u. Digtbeneveld, mooiweer. 9April 12 u. Ligtbewolkt, beneveld, mooiweer. Markrberigten. AMSTERDAM, 5 April. Rogge. Op levering eirca f2 lager; Mei f186,186; Oet. f184. Boekweit. Steeds schaarsch aangeboden. Sedert de laatste note ring is verkocht: 143, 145/2 k. Nijkerker f 250, 256 per last.. Voorts per 2100 kilogr.: puike vroegr. Gord. f 250; grijze Zand f 246. 6 April, Tarwe. Zonder handel. Rogge. Per 2100 kilogr. stil; Dantzigei' f 200: Petersb. f189; Galatz f 187; alles c. z. k. Op levering weinig veranderd; Mei f 186, 185 Julij f 182; Oet. f 183, 184. Koolzaad. Op het Voorjaar 1 hooger, op het Najaar traag, zonder handel. Aangezegd 50 last. Op 9 hectol. Olie in April 82^. (Vervolg der Marktberigten op bladzijde 4.)

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1870 | | pagina 2