BUITENLAND. Correspondentie. Weerkundige Waarnemingen te Helder, Als een bewijs, dat sommige soorten van vogels zeer lang kunnen leven, kan dienen, dat eene tortelduif van den heer H. A. Weemhoff, drogist te Winsum, is gestorven in den ouderdom van bijna 42 jaren. De Steenwijker Courant levert in de volgende curieuse advertentie een nog sterker bewijs: i/Heden overleed op het Westvlien te Franeker, in den gezegenden ouderdom van ruim 85 jaren, mijn zachtaardig en vreedzaam Torteltje, diep betreurd door al diegenen, welke het lieve, reine duifje gekend hebben. Franeker, 2 April 1870. G. J. de Boer." Ouderloozen en verstootelingen worden door de Engelsche liefdadigheid met goed gevolg naar Noord-Amerika over- gebragt, om uit den armoedigen, ellendiger! toestand, waarin zij in hun vaderland leven, te worden verlost. De Engelsche vrouwen, die zich met dit liefdewerk belasten, vergezellen dikwerf zelf de kinderen, die in de nieuwe wereld een t'huis gaan zoeken, dat hun de oude wereld niet kan geven. Onder die vrouwen is miss Bye eene der ijverigsten. Nog onlangs heeft zij 70 kinderen overgebragt naar het Western- Home," aan de Niagara, door Engelsche mildheid gesticht. Van die 70 kinderen, in October onder haar geleide naar Amerika vertrokken, is er thans geen enkel meer zonder betrekking. Zij heeft reeds weder meer dan honderd aanvragen van familiën, welke gaarne deze kinderen bij zich willen opnemen. Sedert het begin dezer eeuw hebben ongeveer 1000 personen den dood gevonden bij schouwburgbranden, die een schade van ruim 200 millioen frs. veroorzaakt hebben. De heer Foelsch, een Weener architect, heeft dit berekend. Hij deelt verder mede, dat er in Europa 1480 schouwburgen zijn. In Italië vindt men 1 schouwburg op 75,000 inwo ners, in Frankrijk 1 op 110,000, in Kusland 1 op 1,360,000, in Turkije 1 op 2 millioen inwoners Een aardig geval. Een Duitsche boer wist in zijn geldverlegenheid bij niemand hulp te krijgeneindelijk besluit hij te schrijven aan denKoning van Pruissen. «Majesteit!" zoo schreef hij, «ik moet 40 thaler betalen, die mij niemand wil borgen. Ik ben in mijne zaken niet gelukkig geweest, en heb schulden gemaakt. Als ik nu mijn huur niet betaal, wordt alles van mij verkocht. Het zou me nu aangenaam zijn, als Gij mij die 40 thal. tegen 4 pCt. 's jaars wildet leenen. Ik zal ze zeker terug betalen, in diepsten eerbied, uw meest onderdanige." Eenige dagen later ontving onze boer een brief, uit het geheime kabinet des Konings, waarbij hem de gevraagde som, zonder interessen, voor onbepaalden tijd geleend werd. Welke enorme sommen somtijds betaald worden voor reliquien bewijst het volgende: In 1816 werd een tand van Newton te Londen voor 730 p. st. gekocht en de gelukkige kooper liet deze tand in een ring zetten, die hij bestendig droeg. Het gebedenboek, hetwelk Karei I op het schavot bij zich droeg, verkocht men in 1825 voor 100 guinjes. De Zweedsche kanselier Schmekel kocht een ivoren stoel, welke de stad Lubeck aan Gustaaf Wasa had geschonken, voor 53,000 gulden. De rok, welken Karei XII in den slag bij Pultawa droeg, bragt in 1825 561,000 frs. op. Sternes pruik werd op eene verkooping te Londen met 200 guinjes betaald, en de pruik van den filosoof Kant betaalde men met 200 francs. Men heeft den baron Brisse, den baas aller gastronomen, het plan aan de hand gedaan om eene keuken-academie te stichten, die digt bij de Halles Centrales te Parijs zou worden gevestigd. De lessen zouden in den morgen worden gegeven, de faculteit zou in eene afdeeling koks en kooksters gescheiden zijn en men zou er verschillende graden kunnen krijgen, tot den doctoralen graad (altijd van de keuken) toe. De baron, nu, dat spreekt ook wel van zelf zou natuurlijk deken van de hoogeschool worden en zich belasten met het onder wijs der keuken-welsprekendheid. De heer Brébant zou saus-professor wordende heer Charet professor der voorgeregtende heer Peters professor van het gebraad de heer Duval professor der bouillons en de overige spijzen; de heer Chabot professor der.... gerookte tongen. Wat eindelijk den heer Monselet, den laatste der beroemde koks aangaat, men heeft hem de gemengde keuken (beter gezegd: de gestoofde pot) aangebodenmaar hij was nederig en verkoos slechts de functie van proever der faculteit. Victor Hugo schrijft omtrent den ondergang der Normandy, den 22 Maart van Hauteville-House het volgende: „Men vraagde mij in een brief, welken indruk de dood van Montalembert op mij gemaakt heeft. Ik antwoordde: „Ik was er niet onverschillig onder; maar het volgende geval heeft mij sterk aangegrepen. Op de stoomboot Normandy, die voor vier dagen te gronde ging, bevond zich een timmerman met zijne vrouw, menschen die hier te huis hoorden, in de paroebie Sainte-Sauveur. Zij keerden terug van Londen, waarheen de man zich had begeven, om een gezwel aan den arm te laten opereren. Plotseling in den donkeren nacht werd het schip gebroken en zonk. Er bleef slechts een enkele boot, die reeds met menschen overladen was, die het touw doorsneden, waaraan het vaartuigje was bevestigd. De man riep: „Wacht wat, wij willen nog meê!" Men antwoordde uit de boot: „Er is nog slechts plaats voor eene vrouwlaat uwe vrouw naar beneden." - „Ga spoedig," zegt de man. „Neen, ik ga niet," zegt de vrouw, „er is geen plaats meer voor u; wij willen te zamen sterven!" Dit „Neen!" is bewonderenswaardig! Deze heldendaad perst het hart te zamen; een zacht „Neen!" met een goedaardigen lach, vlak bij het graf! En de arme vrouw sloeg de armen om denhals van haren man en beiden zijn gestorven. Ik schrijf dit met tranen neder en denk daarbij aan mijn schoonzoon Charles Vacquerie." Goede ziel, gij zult er niet eens aan gedacht hebben, dat er iets heldhaftigs in stak, zoo te handelen als gij deedt; Victor Hugo's bewondering zoudt gij niet eens hebben begrepen. En er zullen er ook wel zijn, die u veroordeelen, die u van zelfmoord beschul digen, omdat gy niet met dit en dat kluchtig gebaar zijt ten doodstrijd gevoerd en omdat uwe naastbestaanden niet bij uw verscheiden de hand vulden van Simonische woekeraars. Och, in deze bedorvene wereld is bijna geen plaats meer voor de natuur lijke, voor de verhevenste, voor de reine menschelijke deugd; eene ontuchtige vrouw, in een of ander Hótel-Dieu stervende en wie de angst voor de hel nog vromelijke woordekens op de lippen legt, zal geprezen worden boven u, vrome, beminnelijke timmermans vrouw, vol heldenmoed; als die veile deern nog eens ten laatste door eene hysterische opvlamming van den geest wordt verhelderd en zij door vrome verwijten de omstanders, de aanschouwers van haar moedwilligen dood, lastert en beschimpt en beleedigt, dan zal eene ontaarde wereld die brave welligt nog prijzen, terwijl men over de zelfopoffering der timmermansvrouw van Sainte-Sauveur de schouders optrekt. O vroomheid onzer dagen! BENOEMINGEN EN VERPLAATSINGEN BIJ MARINE EN LEGER. Met ingang van den 1 Mei a. s. worden bevorderdtot kapt. ter zee, de kapt.-luit. ter zee P. Toutenhoofd; tot luit. ter zee lste kl., de luit. ter zee 2de kl. H. H. Broersen tot luit. ter zee 2de kl. de adelborst lste kl. V. C. Dijckmeester. F r a n h r ij k. Volgens het Petit Journal zou Keizer Napoleon dezer dagen zeer lijden aan rhumatiek, weinig eten, weinig slapen en daardoor zeer verzwakken. Des ondanks heeft de Keizer Vrijdag middag met den keizerlijken Prins de paarden- tentoonstelling bezocht. Het escadron der Cent Gardes heeft bij die gelegenheid verschillende manoeuvres uitge voerd; daarna werden in tegenwoordigheid des Keizers wedstrijden gehouden tusschen rijtuigen met vier paarden bespannen. Bij de wapenschouwing, jl. Donderdag door den Keizer over een gedeelte der bezetting van Parijs gehouden, heeft volgens den Moniteur Universel een ergerlijk tooneel plaats gehad. Een haveloos gekleed persoon is namelijk tusschen de wachten en den staf tot den Keizer doorgedrongen en heeft, zich met gebalden vuist voor hem plaatsende, uit geroepen: „Naar Cayenne! naar CayenneMen heeft zich terstond van hem meester gemaakt en hem naar het naast- bijgelegen bureau van politie gebragt. Behalve een dolk mes, heeft men eene belangrijke som in baar geld en in geldswaarde bij hem gevonden; in zijne woning heeft men bovendien op eene groote hoeveelheid wapenen van allerlei soort en op eene som van 60,000 fr. in goud, welke in een oud meubelstuk verborgen was, beslag gelegd. Naar de reden zijner oproerige handeling ondervraagd zijnde, heeft hij verklaard, dat zijn patriottisch gevoel het gejuich der volksmenigte niet had kunnen verdragen. Hij heet Paul Lezurier, is 45 jaren oud, en woont ten huize van een lompen-koopman. Prins Pierre Bonaparte heeft jl. Maandag de 25,000 frs. schadeloosstelling aan den vader van Victor Noir uitbetaald. Behalve deze had de Prins nog te betalen 20,000 fr. aan zijne beide verdedigers 20,000 fr. aan de armen van Tours, 10,000 fr. voor de reis naar Tours en ongeveer 110,000 fr. aan proceskosten. Te Parijs is eene vereeniging geconstitueerd tegen het misbruik van tabaksrooken. Volgens den Gaulois, is door de gekozen scheidsregters scheiding van tafel, bed en goederen tusschen Koningin Isabella van Spanje en haar gemaal uitgesproken. Volgens 1'Echo du Nord is in Frankrijk een nieuw kostbaar oorlogspaard uitgevonden. Het automatisch paard is gepantserd en kogelvrij, het loopt sneller dan de levende rossen, maar gaat niet, als deze soms, op hol. De vraag is nu niet zoo zeer, hoe zal dat paard omspringen; maar hoe zal men met dat paard om springen. Het genoemde blad is ook daarover naauwkeurig ingelicht. De berijder of liever de voerman, die op den rug van het oorlogstuig plaats neemt, wordt, indien het paard er naar gezet is, in de rigting van den vijand voortgedragen en moet dus aanvallen. Na een pistoolschot en eenige sabelhouwen, die misschien de verlangde uitwerking niet hadden, keert de cavallerist zijn paard om, door middel van een kunstig mechanisme, en laat het tot op ongeveer 100 ellen afstands van den vijand voortloopen. Hij kruipt dan in het tot stilstand gebragte paard, waar hem genoeg zame ruimte overblijft, om door een schietgat vuur te geven met een achterlader, die voor hem in het holle paard gereed lag. De proef, met dit nieuwe oorlogstuig te nemen zal, meent de Echo, wel veel toeschouwers lokken, nieuwsgierig om voor de eerste maal zulk een paard op zulk eene manier te zien gebruiken. Voor de regtbank te Autun is de zaak van 20 a 30 mijnwerkers te Creusot behandeld, beschuldigd van met geweld hun kameraads belet te hebben te werken. De voornaamste beschuldigde is Alemanus, van wien de krach tigste provocatiën zijn uitgegaan en die de proclamatie der republiek heeft aangekondigd. De beschuldigden zijn ver oordeeld tot een gevangenisstraf van 3 maanden tot 3 jaren. Engeland. Disraeli zal weder optreden als romanschrijver. Volgens de Athenaeum zal zijn nieuw werk, Lothair getiteld, den 2 Mei a. s. in het licht worden gegeven. Zoowel in de letterkundige als in de politieke kringen maakt dit feit veel sensatie. Men zegt, dat de schrijver een honorarium van 10,000 p. st. zal genieten, bovendien zal 4000 p. st. worden uitbetaald voor de reproductie in een tijdschrift. Het schijnt, dat romans, door politieke mannen geschreven, thans veel aantrekkelijks hebben voor het publiek. Ter naauwernood heeft Garibaldi zijn eersten roman uitgegeven, of hij heeft een tweeden op stapel gezet. Ook Jefferson Davis zal weldra als auteur optreden en een roman in het licht geven, ontleend aan den Mexicaanschen oorlog. De Pall Mali Gazette beweert, dat in menig opzigt het beschaafd Europa op een en dezelfde lijn staat met de meest onbeschaafde landen. Zoo heeft in China en bij de Afrikaansche stammen het leven der kinderen bitter wei nig waardekindermoord is daar aan de orde van den dag. Maar in Engeland en Frankrijk is het niet veel beter ge steld; ontelbaar is het aantal der wichten, waarvan de moeders zich in die beschaafde landen ontdoen, omdat de kleinen haar tot last zijn. De British and foreign medico- chirurgical Keview wijdt aan die kindermoorden een arti kel, waarin, op gezag van onwederlegbare statistieken, de gruwelijkste feiten worden medegedeeld. Zoo blijkt daaruit, dat in Engeland in de jaren 18631867 niet minder dan 8398 kinderen gewelddadig om het leven zijn gebragt door middel van worging, hersenindrukking, verdrinken, zorge loosheid, en verreweg het grootste gedeelte door honger dood. De Pall Mali Gazette wijdt die verschrikkelijke feiten voornamelijk aan de slechte wetgeving op d© onechte geboorten, daar het de moeders schier ten eenenmale on mogelijk is zich ten opzigte van de vaders harer kinderen regt te verschaffen, zoodat zij zelve verpligt zijn voor het onderhoud der kinderen, buiten écht geboren, te voorzien. In de meeste gevallen trachten zij er zich zoo spoedig mogelijk van te ontdoen en, om zich aan de strafwet te onttrekken, besteden zij het kind bij een min, die zorg draagt, dat het weldra door gebrek omkomt. Ontelbaar zijn de klagten, die daarover zijn opgegaan, en het heeft niet ontbroken aan raadgevingen om het zoogenaamde, „baby-farming" tegen te gaan, of liever om te beletten, dat dit gebezigd werd als een middel om moeders in staat te stellen zich straffeloos van hare kinderen verlost te zien. De meeste schrijvers raadden aan een streng toezigt van staatswege. Duitschland. De heer Philipp Jaffé, hoogleeraar in de philosophisclie faculteit te Wittenberg, heeft door een pistoolschot een einde aan zijn leven gemaakt. Z. D. H. de Vorst van Bheda heeft een besluit genomen, dat zeker een diepen indruk in Europa maken, en vooral in de kabinetten der groote mogendheden groote beweging zal veroorzaken. Terwijl deze toch met alle magt zich tegen den wensch harer onderdanen verzetten en hard nekkig weigeren de staande legers te verminderen, heeft Z. D. H. de Vorst Rheda uit eigen beweging iet voorbeeld van ontwapening gegeven. Bij vorstelijk besluit is een derde gedeelte van het leger ontslagen. Drie mannen zijn naar hunne haardsteden teruggezonden, want het leger van Rheda bestaat uit negen man. Jl. Donderdag kwam een eenvoudig gekleed heer in de corridors van het postkantoor te Pesth en verzocht een daar staand postbeambte hem te willen zeggen waar de expeditie was. „Daar beneden", luidde het barsche antwoord van den beambte. Beneden gekomen, vroeg de heer aan een anderen ambtenaar waar de expeditie was. „Haar boven", luidde het vriendelijke antwoord. De trappen weder opgeklommen zijnde, vroeg de heer den eerstgenoemden ambtenaar explicatie. „Och, zeur niet, wat weet ik het!" „Mij dunkt u moest toch wat beleefder zijn jegens de menschen." „Wie is u, dat gij mij hier lessen komt geven? Weet ge wel met wien ge spreekt?» „Ik heb die eer niet.» „Nu, dan zal ik je zeggen dat. ik de eerste postambtenaar B. ben, begrepen?» „Zeer veel eer, kennis met u gemaakt te hebben. Ik houd mij wel aanbevolen", met die woorden verwijderde zich de heer, tegelijkertijd zijn kaartje afgevende. Op dat kaartje las onze aristocratische postambtenaar: „Stephan Gorove, Minister van Koophandel." Zulke lesjes kunnen over het algemeen den ambtenaren nog wel eens in herinnering brengen, dat zij voor het publiek zijn en dat het publiek niet voor hen is. Spanje, Naar hetgeen onder dagteekening van den 7 dezer uit Madrid wordt geschreven, had de militaire regter de zaak van den Hertog van Montpensier aan zich getrokken, dewijl deze, met den rang van kapitein-generaal bij het Spaansche leger bekleed zijnde, tot den militairen stand behoort. De burgerlijke regter heeft daarop die zaak uit handen gegeven; en nu kan het regtsgeding wegens het duel met Don Henrique op Trijspraak uitloopen, hetgeen volgens de burgerlijke wetgeving onmogelijk was. Afrika. In den omtrek van Murzuk, in Barbarije, is een lucht- steen gevallen van buitengewonen omvang, wegende 2500,kilo. Het vermaarde museum van den heer Gould zal er mede verrijkt worden. Amerika. Er wordt te San-Francisco een kerk gebouwd, die bestand moet zijn tegen aardbevingen. De muren zijn slechts dertig voeten hoog en het dak wordt, onafhankelijk- van de muren gesteund door pijlers, die zoodanig aan elkander zijn verbonden door kruisbalken dat, als de pijlers tegen den grond worden geworpen, het dak buiten de muren zou vallen in plaats van daarbinnen. Het verzoek van den geaohten schrijver uit den A. P. Polder heeft bij de Redactie een ernstig punt van overweging uitgemaakt. Dientengevolge belooft de Redactie de uiterste voorzigtigheid verder meent zij echter niet te mogen gaan. Hare artikelen zijn niet officiéél, en het zal haar zelfs aangenaam, zijn, indien dit openlijk worde verklaard. Wil ons de geachte schrijver later officiëele inlichtingen doen toekomen, dan zullen wij die in dank ontvangen, en dan tevens zorg dragen, dat het bij geen onzer lezers twijfelachtig kan zijn, voor welke opvattingen de Redactie alleen aansprakelijk is, tegenover die mededeeliugen en redeneringen, die zij aan anderen ontleent. De geachte schrijver zal zelf reeds hebben ingezien, dat zijne opvatting van „ontginning" en wat daar volgt, op eene wel wat heel oppervlakkige lezing berust. Red. (Landskeet). •"2 5. Uren. j Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer e. VochtighJI procent. 1 Toestand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 10 12 zwtz. 7k. I 755.80 - 3.64 7.5 -1.6 0.86 Golvend. 11 12 zwtz. 1.2„ 763.76,f 4.38 8.0 -1.1 0.86iVlak. 12 8 12 zw. 0.4„ 765.44 f 6.12 7.0 -0.0 0.91] ii 12 zw. 0.4„ 766.08 f 6.76 8.7 -0.4 0.81 e Weersgesteldheid: 10Aprill2u. Bewolkt, beneveld, goedweer. llAprill2u. Ligtbewolkt, goedweer. 12April 8u. Ligtbewolkt, mooiweer. 12Aprill2u. Bewolkt, beneveld, goedweer.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1870 | | pagina 3