Artillerie -Vrijkorps. DINEREN. HEEREN. KEN OMIWD SMIDSKNECHT, STA TI- \-GE\E RVA L. BUITENLAND. Weerkundige Waarnemingen te Helder, Effecten-Beurs te Amsterdam. 3 3 3 3 3 3 Correspondentie. ADVERTENTIËN. TER OPLEIDING Tweede Kamer. Bij de heropening der Kamer, in de tweede week van Mei kan de beraadslaging over de navolgende onderwerpen aan de orde worden gesteld: 1°. wetsontwerp tot regeling der suiker-cultuur; 2". idem tot afschaffing der doodstraf; 3°. idem tot verhooging van Hoofdstuk III der begrooting voor 1870 (Chinesche missie); 4°. idem tot wijziging van Hoofdstuk IVM der begrooting voorl870(ingenieur-architect der gevangenissen); 5°. conclusie verslag wegens de over eenkomst tot regeling der suiker-belasting. De navolgende wetsontwerpen zijn nog in de afdeelingen te onderzoeken1°. hooger onderwijs; 2°. vaststelling Wetboek van Strafvordering; 3°. inrigting bewaarscholen 4°. regterlijke indeeling; 5°. vestiging eener nieuwe gemeente Anna Paulowna; 6°. bekrachtiging van overeenkomsten met Maastricht en Bergen-op-Zoom, betrekkelijk afstand van terreinen; 7°. wijziging der Wet van 1844 (aanvulling instructie rekenkamer); 8°. overdragt aan de gemeente Fort Bath van wegen, enz.; 9°. wijziging der Wet van 1841 (instructie rekenkamer); 10°. overeenkomst zalm- visscherij op den Rijn. Intusschen wordt er bijgevoegd, dat de ontwerpen Wetboek van Strafvordering en regter lijke indeeling waarschijnlijk niet in de afdeelingen zullen worden onderzocht, (zoodat die ontwerpen met het einde van het zittingjaar vervallen). Onder de belangrijke wetten, welke reeds in de afdee lingen onderzocht, doch nog niet in staat van wijzen zijn, behooren die op de schutterijen, de wet regelende de voor waarden waarop aan de calamiteuse polders in Zeeland tegemoetkoming kan worden verleend, de wet houdende bepalingen omtrent den accijns op den wijn en die tot her ziening van onderscheidene bepalingen der wet betreffende de brievenposterij. BENOEMINGEN EK VERPLAATSINGEN BIJ MARINE EN LEGER. Ee off. van gez. 1ste kl. J. Lamie, dienende op het fregat met stoomvermogen Admiraal van Wassenaer, is op non-activiteit gesteld. Verder zijn geplaatst: op het wachtschip te Willemsoord, de off. van gez. 2de kl. J. J. van Effen; op het fregat met stoomvermogen Admiraal van Wassenaer, de off. van gez. lste kl. C. F. T. Hommel en de off. van gez. 2de kl. B. H. Thomson; op het ramsehip de Buffel, de off. van gez. lste kl. A. Peters; op het wachtschip te Amsterdam, de off. van gez. 2de kl. J. van Lith Harrebomée; op het wachtschip te Willemsoord, de off. van gez. 2de kl. C. Noorde wier; en op den monitor Heiligerlee, de off. van gez. 2de kl. M. C. Buijze; bij het hospitaal der Marine te Willemsoord, ter voor bereiding tot het afleggen van examen voor hoogeren rang zijn gedetacheerd de off. van gez. 2de kl.: J. C. van Dooremaal, F. J. C. Broers, J. J. Borst en W. Pannevis. F r a n k r ij k. De man, die bij gelegenheid van de jongste revue, door den Keizer over de troepen gehouden, uit de voorste rijen van de menigte op hem toetrad, uitroependeNaarCayenne! zal eerstdaags voor het correctioneel geregtshof verschijnen. Lezurier, zoo is zijn naam, verkeert in het volle genot van zijne geestvermogens. De kleine zachte dikke mol was het onderwerp van een levendig debat in een der laatste vergaderingen van de Parijsche vereeniging tot bescherming der dieren. Zijne tegenstanders zeiden: 't Is waar, de mol voert krijg tegen de schadelijke insecten, maar daarentegen brengt hij schade toe aan de wortels van de veldvruchten, men moet hem dus verdelgen. Zijne voorstanders antwoordden: De insec ten, waar de mol op aast, doen meer kwaad aan de veld vruchten dan de mol, men moet hem dus beschermen. De strijd tusschen de vrienden en de vijanden van den mol bleef onbeslist, en de vereeniging zal een onderzoek instellen naar de rol, welke eigenlijk door den kleinen sapeur wordt vervuld. Bij naauwkeurig onderzoek zal dan blijken, zoo als trouwens reeds in Nederland bekend is, dat de mol geen schade toebrengt aan de veldgewassen, en dat die meening evenzeer een algemeen verspreide dwaling is als voorheen het vertelseltje, dat de mol blind zou zijn. bevorderen, de vrouwen door opvoeding en door wering der vroegtijdige huwelijken uit hare verlaging op te beuren, kortom de Hindosche bevolking tot eenen hoogeren trap van verstandelijke en zedelijke ontwikkeling te brengen. Die godsdienst-hervormer is dezer dagen uit Indië in Engeland aangekomen, en heeft te Londen het woord ge voerd in eene feestelijke zamenkomst, welke tot zijne eer door een aantal aanzienlijke Engelschen van verschillende kerkgenootschappen was aangelegd. Hij sprak met geest drift van zijne taak in Indië, met erkentelijkheid van Enge- lands beschavenden invloed aldaarmaar hij voegde daarbij onbewimpeld de vrijmoedige verklaring dat de zendingen tot verbreiding des Christendoms in Indië geenszins aan haar doel en aan de verwachting hadden beantwoorddit schjeef hij toe aan twee redenende eerste was dat de veelvuldigheid van dogma's en geloofsartikelen, door de zendelingen in Indie gepredikt, den geest der Hindo's be nevelde en hem verbijstering in plaats van opklaring aanbragt; de tweede was dat vele zendelingen na lieten het practische deel hunner prediking door hunne eigen wandel te staven en te bekrachtigen, terwijl de inlanders, door de ingewikkelde leer afgeschrikt, welligt nog door eenen voorbeeldigen levenswandel voor het Christendom te winnen geweest zouden zijn, daar zij aard en strekking eener godsdienst beoordeelden naar het leven harer belijders. Duitsckland. Veertig jaren geleden ging Richard Hartmann als slotenmakersknecht uit Colmar en vestigde zich in Duitsch- land. En nu onlangs heeft hij voor ruim 11,000,000 francs zijn fabriek te Chemnitz verkocht. Aan het gasthuis te Colmar heeft hij een gift van 12,000 frs. geschonken. Kerkelijke Staat, Te Rome was het den 9 dezer nog regt winter; de bergen waren bedekt met sneeuw. De sterfte onder kinderen en oude raenschen was dientengevolge buitengewoon groot. Spanje. De zaak van den Hertog van Montpensier heeft men met den mantel der liefde willen bedekken. De regtbank heeft uitgemaakt, dat er geen termen waren om den Hertog te vervolgen wegens het dooden van don Henriquez in een tweegevecht. Deze uitspraak was vooral daarom van gewigt, omdat de civiele wetten eene zware straf op het duel stellen. Doch de Hertog zelf wilde niet met die verschooning behandeld worden. ,/Ik heb de wet ge schonden zeide hij en ik wil dat ze op mij toegepast worde. Ik wil niet dat anderen, na mij, de wet kunnen schenden onder voorwendsel, dat ik het ook straffeloos heb mogen doen." Daar de Hertog, in weerwil dat de civiele regtbank verklaard had, dat er geen termen zijn om hem te straffen, er op aandrong, om gevonnisd te worden, zoo moest de zaak voor den krijgsraad worden gebragt. (Men weet, dat deze uitspraak heeft gedaan, dat de Hertog gedurende eene maand zich op minstens tien mijlen van Madrid moet verwijderd houden en eene schadevergoeding van 30,000 fr. aan de nagelaten betrekkingen van don Henriquez moet uitkeeren.) Daar de Hertog nog altijd candidaat is voor den troon, ja op dit oogenblik de eenige die er bestaat sommigen gelooven als zeker te kunnen voorspellen dat de kroon hem weldra ten deel zal vallen, heeft hij niets ver standiger kunnen doen dan te eischen, dat hem regt geschiedde, ook nadat de regtbank hem buiten vervolging had gesteld. Immers, het privilegie van straffeloosheid zou hem in elk geval nadeelig geweest zijn. T u r k ij e. Vijftien honderd werklieden, zegt de Levant Times, zijn bezig met het bouwen van een nieuwen kiosk voor den Sultan. Dit zal het vijftiende paleis zijn, hetwelk de Groote Heer in de Turksche hoofdstad bezitten zal. De vorstelijke woningen zijn allen digt nabij elkander gelegen. Amerika. Volgens het New-York-Journal verleent de universiteit van Pennsylvanië aan eiken arts, die 40 a 50 doll. betaalt, den doctorshoed. Of de arts de methode van Baunscheidt volge of die van Priessnitz, of hij zijne patientén geneest met appelwijn, gelijk Pietsch in Berlijn, of als Hoff met zuurbier, of als Goldberger met electrische kettingen, of door het opleggen der handen of door sympathie, het doet alles niets af, wanneer maar de 40 a 50 greenbacks echt zijn. De New-York Times deelt mede, dat door eene dame op eene matigheidsmeeting te Buffalo als haar overtuiging werd medegedeeld, dat het een grove zonde was, als ouders het gebruik van toespijzen aan jonge kinderen vergunden. Voornamelijk voer zij hevig uit tegen de lange reeks van zonde en misdaad, veroorzaakt door het onmatig gebruik van.... mosterd. (Landskeet). 't-l CU Uren. Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. Vochtigh.l procent. Toestand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 15 12 nwtw. 1.4k. 769.23!tl0.11 7.0 -2.4 0.88 Vlak. 16 8 nw. 1.4„ 772.30fl3.24 7.0 -0.6 0.85 16 12 0.8„ 773.15(fl4.09 i 8.0 -1.5 0.87 11 Weersgesteldheid: 15Aprill2u. Ligtewolkt, mooi, koelweer. 16April 8 u. Helder, beneveld, koel, goedweer. 16Aprill2u. Helder, beneveld, goedweer, koel. 14 April. 15April. Nederland, Werkel. Schuld n% 554 55^ 66 dito 66J dito 4 86^ 86H n„ 26f 26Z Portugal, Obligatiën 1853 324 S2& "Rusland, Obligatiën 1798/1816. 92| dito bij Stieglitz 5 76 75| dito 1864 5 n 9 90ft dito 1860 4i„ 8l| Slf dito 1S67 4 u 67rir dito Poti Tiflis 5 n 83f 83! dito Spoorw. aand. f 2174 217 dito Loten 1864 1! 11 220 2124 dito 1866 11 215} 215 Oostenrijk, Obligatiën Metalliek 5 47! 474 dito dito n„ dito Nationale 5 dito rente Amst. 5 dito 1864. 5 dito 1865. 5 dito 1866. 5 Mexico, Obligatiën 1851 13! dito 1864 5! Griekenland, Obligatiën 5 Turkije, Obligatiën 5 45f Amerika, Obligatiën 5 dito 1882 6 94ft 94f dito 1885 6 94^k 98ff Debentures Ohio Gecons. Atlantics 7 St. Paul en Pacific, le sectie 1 u n n 2e 7 684 68| Belanghebbenden worden attent gemaakt, dat op Advertentiën waarop schriftelijke antwoorden worden ingewacht, in geen geval mondeiinge informatiën aan het Bureau worden verstrekt. Ondertrouwd HERMANUS THIJSSEN, Weduwnaar van E. Lindesmit, en CLASINA JOHANNA LEI.TER, Weduwe F. Louw. Nieuwediep, 14 April 1870. Algemecne kennisgeving Heden overleed, tot diepe droefheid van mij en onze wederzijdsche betrekkingen, na een kort doch smartelijk lijden, mijn geliefde Echtgenoote NEELTJE BOON, in den ouderdom van ruim 32 jaren, mij nalatende twee Kinderen, te jong om de zwaarte van bun verlies te beseffen. Nieuwediep, den 13 April 1870. P. W. BÜSCH KEISER. Dankbetuiging voor de betoonde deelneming bij de geboorte van hunnen Zoon. J. WIRIX. W. WIRIX—BREMMER. Receptie Dingsdag 19 April. Zondag 17 en Maandag 18 April zullen de Schiet oefeningen en het Exerceren der rekruten geen plaats hebben. De werkende leden worden opgeroepen ter INSPECTIE op Woensdag SO April e. h. Aantreden des avonds ten half zeven ure, op het terrein der Gasfabriek. Tenue: Ligte pantalon met streep. De Majoor-Kommandant, D. P. H. ABERSON. Gelegenheid tot dineren wordt aangeboden voor zes, acht, of meer Ileeren, a SO Cents per couvert, waarvoor men genietSoep, twee Vleeschen, twee Groenten en Aardappelen. Deze gelegenheid beveelt zich in ieder opzigt bijzonder aan. Adres bij den Uitgever dezer Courant (franco) onder letter D. voor Administrative Werkzaamheden en Boekhouden, wordt voor een Magazijn en Winkel alhier een fatsoenlijk JOJTdlESflCH tusschen de 15 en 18 jaar oud gevraagd, eene vlugge hand schrijvende, goed kunnende rekenen en vooral accuraat, tegen genot van kost en eenig salaris. Inclinerenden adresseren zich met eigenhandig geschreven brieven, waarin opgaaf van ouderdom, onder lett. A. B., bij den Uitgever dezer Courant. ER WORDT GEVRAAGD: of een JOWGEÏ.ISFG die met den voorhamer goed bekend is. Adres franco, F. VAN TWISK, Bassingracht, Nieuwediep. Dezer dagen kwam een mevrouw te Parijs een paar uren vóór het middagmaal in de keuken, om te zien hoe het daar ging. Justine, de keukenprinses, had een en ander, dat voor de toebereiding der spijzen noodig was, vergeten en werd door hare meesteres uitgezonden om het ontbrekende te halen. Naauwelijks was zij eenige oogen- blikken weg, of in de keukendeur vertoonde zich een ruw en verwilderd gelaat, dat aan een dief behoorde, die der verschrikte huisvrouw toeriep: Het zilver of uw leven! Om tijd te winnen, wees de ontstelde vrouw op een kast, die achter in de keuken stond. De roover spoedde zich daarheen, doch hoe schrikte hij zelf en de vrouw, die hij wilde bestelen, toen plotseling de deur der kast openging, en een reusachtige grenadier der Keizerlijke garde zich vertoonde, die den roover in den hals pakte, ontwapende en medevoerde, nadat hij zich bij de dame beleefdelijk verontschuldigd had met de woordenmevrouw, ik ben de vrijer van Justine, en wachtte op haar. Dit is welligt de eerste maal, dat eene huisvrouw dankbaar is geweest, dat zij den vrijer der meid in de keuken vond. Engeland. In Britsch-Indië heeft Baboo Kesliub Chunder Sen, een ingezeten van Hindosche afkomst, zich bekend gemaakt door zijne pogingen om zijne stamgenooten van afgoderij, veelgodendom en aanbidding der stof, te brengen tot het geloof aan één bovenaardsch Opperwezen, om er het onderscheid van casten te breken, het volksonderwijs te

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1870 | | pagina 3