ADVERTENTIË N. BUITENLAND. Effecten-Beurs te Amsterdam. Weerkundig-e Waarnemingen te Helder, Eene eerzame Kamper hnismoeder van 50 jaren, die in de laatste 19 jaren de moedervreugde niet gekend had en dus haar luijermand aan hare gehuwde dochters ten geschenke had gegeven, is jl. Vrijdag bevallen van eene welgeschapen dochter. Het Dagblad verneemt dat Zr. Ms. korvet Prins Maurits der Nederlanden, onder bevel van den kapt.-luit. ter zee Moeth, als wachtschip in 's Rijks dok te Vlissingen ge stationeerd, met 1 September naar Amsterdam zal ver trekken, om daar op het IJ dienst te doen. In plaats der korvet zal aldaar eene groote gewapende kanonneerboot post vatten. Te Arnhem is jl. Maandag avond in den ouderdom van 53 jaar overleden mr. F. L. Schlingemann, officier van justitie, onlangs benoemd tot procureur-generaal te Cura9ao. Te Veeneburen is eene vrouw van ruim 50 jaar bevallen. Dit is zoo zeldzaam niet! Maar de vader van den nieuwen wereldburger is 80 jaar, en dat zegt wat. De Groninger correspondent van het Noorden vindt het vernederend, iemand, die meer dan 5 zegge vijf gulden in de week verdient, niet mee te laten betalen in den hoofdelijken omslag. Zeehonden als voedsel. Onder dit opschrift leest men in de Prov. Gron. Ct. het volgende: In een der laatste nummers van de Illustirte Zeitung komen berigten voor omtrent de tweede Duitsche Noord- pool-expeditie, welke het vorige jaar is aangevangen. Daarin schrijft dr. Pansch//de grootste lekkernij is echter voor ons de zeehondenlever en de ragout van zeehonden- vleesch.» Ook de opper-luitenant Paijer meldt, dat het zeehondenvleesch hunne grootste achting heeft verworven, en afwisseling brengt in hunne voeding. //Deze lof van mannen uit den gegoeden stand, volop van andere levensmiddelen voorzien en afkomstig uit een land, waar men weet van goed eten, verdient wel ons vertrouwen en vooral onze aandacht. Immers in dezen tijd van betrekkelijke schaarschte en duurte- van dierlijk voedsel, is het van belang de hoeveelheid daarvan te doen toenemen. Men is reeds begonnen paardenvleesch te eten, waarom niet evenzeer zeehonden? Ze zullen misschien tranig zijn, zal iemand zeggen. Maar zalm is ook tranig en toch een heerlijk, zelfs kostbaar voedsel. Vooroordeel of zoo iets behoort er echter niet bij in het spel te komen. Dan kon het gaan als met de Braminen in Indië, die geen rundvleesch gebruiken, of als met vele menschen, die geen varkensvleesch durven eten. Liever zooals de Japannezen die ook walvischspek eten. Men beproeve het eens met de zeehonden, hetzij gerookt, hetzij versch met een mos taard- of zure saus, naar ieders smaak; het zal ongetwijfeld bevallen. //Aan onze kusten houden zich vele zeehonden op en ze worden ook gevangendoch zoo veel steller dezes bekend is, alleen om de huid tot leder en uit het vleesch traan te bereiden. Komen ze in gebruik als voedsel, zoo zal de zeehondenjagt stellig veel voordeeliger kunnen worden en eene groote uitbreiding ondergaan." Een dwaze wilsbeschikking. Zekere oude juffer heeft eeuwen geleden, bij uitersten wil bepaald, dat uit eene daartoe door haar bestemde som, jaarlijks op Goeden Vrijdag aan 25 weduwen uit het kerspel waarin zij woonde, dat van St. Bartholomeus en Smitfield aan ieder eene six- pence zou worden uitgereikt, op de volgende vernuftige wijze //De geldstukken moeten door den predikant, die te harer nagedachtenis eene preek houden zou (ook voor dit doel vermaakte zij eene zekere som) worden nedergelegd op hare grafzerk. De weduwen moeten dat bedrag van die plaats halen. Zij, die voor dit werk te stijf zijn, door ouderdom, rheumatiek of dergelijke corruptiën krijgen geen sixpence." Het malste van de zaak is, dat de juffer ver geten heeft beschikkingen te maken voor het onderhoud der zerk. Deze is reeds sedert jaren verdwenen en men behelpt zich nu door de sixpences neder te leggen op eene zerk in de nabijheid. Als naar gewoonte zijn ook op den jongsten Goeden Vrijdag weder 25 sixpences geschonken. Een veelzijdig ontwikkeld man. In den New- York-Herald adverteert een doorknap Yankee: //Een jong man, niet onbekend in handelszaken en met liberale prin cipes, verlangt eene solide betrekking, die hem de gelegen heid aanbiedt door zijne energie en activiteit vooruit te komen. Hij kan naaijen, vegen, wasschen, schoenpoetsen, kent Latijn, Grieksch en nieuwe talen, is zeer goed te huis in de Engelsche litteratuur, en in staat om over ieder onder werp van de staathuishoudkunde grondig en vloeijend te schrijven. Als maitre-d'hotel, kellner of secretaris zou hij uitmuntend zijn te gebruiken." Mevrouw Storm van der Chijs, de onvermoeide reizigerster, die voor eenigen tijd een reis op Sicilië heeft ondernomen, heeft sedert eenige weken plotseling niets meer van zich laten hooren. De laatste van haar ontvangen berigten waren, wat betrof de veiligheid der wegen in dat klassieke land der roovers, weinig geruststellend. (Vad.) Georges Sand heeft voor hare laatste novelle 35,000 fr. honorarium bekomen. BENOEMINGEN EN VERPLAATSINGEN BIJ MARINE EN LEGER. De luit. ter zee 1ste kl. C. F. T. van Woelderen is als 1ste off. geplaatst aan boord van het raderstoomschip de Valk, en de off. van adm. 2de kl. F. W. L. A. Hirschmann op het wachtschip te Willemsoord. De luit. ter zee 2de kl. S. H. Binkes is geplaatst op het wachtschip te Willemsoord. In zijnen rang is overgeplaatst bij het reg. grenadiers en jagers, de kapt. jhr. W. L. van Spengler, van het 7de reg. infanterie. F r a n k r ij k. Napoleon III, geboren den 20 April 1808, trad gisteren zijn 63ste levensjaar in. Jl. Vrijdag stond de heer Lezurier, een rentenier, te Parijs teregt voor de 7de kamer, gepresideerd door den heer Baziré. Lezurier was aangeklaagd van op 8 April bij de revue den Keizer te hebben toegeroepennaar Cayenne! naar Cayenneen van het onwettig bezit van vuurwapenen. De getuigen a décharge verklaarden, dat hij zoo'n goed, zachtmoedig, ingetogen man was, die nimmer over de politiek sprak. Het O. M. constateerde, dat, be halve eene beschadigde photographie (het hoofd was er af), een nummer van la Lanterne bij hem werd gevonden, geheel door hem beschreven. Hij was een verstandig man, die zijne zaken goed beheerde en wiskundige werken schreef. Zijn advocaat, mr. Caraby, beschouwde den aangeklaagde als een idioot, zoo niet een gek. Hij sprak nimmer over politiek en moet dus machinaal geroepen hebben. Zijn woorden waren niets dan eene physieke opwelling, voort komende uit zijn ledige maag, gepaard aan de toen heer- schende warmte. De uitspraak luiddeveroordeeling van Lezurier wegens beleedigingen jegens den Keizer en het onwettig dragen van wapenen, tot eene maand gevangenis straf en 1000 frs. boete. Te Parijs zijn dezer dagen de eerste kersen aan de markt geweest 5 te gelijk. Zij zijn verkocht het stuk voor 3 francs. Donderdag morgen beklom een persoon de kolom van de Bastille te Parijs en sprong vervolgens van het hoogste punt op het plein. Zijn vreeselijk verminkt lijk werd onmiddelijk naar een naburig gasthuis gebragt. In een der zakken vond men een briefje, waarop de naam en de qualiteit van den ongelukkige. Naar sommige dagbladen melden is Prins Pierre Bona parte reeds op Corsica aangekomen. Engeland. Te Londen bevindt zich een zwarte souverein: Z. M. Pepple (de hoeveelste is niet opgegeven), Koning van Bonny. Deze vorst heeft zijn rijk, dat door burgeroorlog geteisterd wordt, verlaten, om bij Engeland bescherming te zoeken tegen zijne muitende onderdanen. Men beweert dat Koning Pepple tot dezen stap is overgegaan, niet uit eigen be weging, maar op aandringen van Engelsche en andere kooplieden, die door bedoelde onlusten in hunne zaken benadeeld worden. Bedrog van winkelwaren wordt in Engeland met tamelijk hooge boete gestraft. Zoo had dezer dagen een tabaksverkooper, Henry Mountey Barker, ƒ600 te betalen, voor het verkoopen van 6 ons tabak, 2 pCt. water bevattende. Lord Strathnair, in Ierland, die enorme bezittingen op het groene eiland bezit, ontving onlangs een brief, welke op zijn dood afgerigt was. De afzender had nl. berekend, dat de brief bij het openen ontploffen zoudedaar dezelve echter nat geworden was, zoo bleef lord Strathnair geluk kigerwijze verschoond. Duitscliland. De heer Kummer, stafofficier bij het Pruissische leger, heeft eene brochure geschreven over de zamenstelling van de legers der groote mogendheden sedert 1866 en daar hij uit officiële bronnen putte is zijn opstel wel de aandacht waard. Volgens hem is het effectief van het Noordduitsche bondsleger 944,321 man sterk, d. i. 3 pCt. der bevolking, en voegt men bij dit ontzaggelijke cijfer de contingenten der Zuid-Duitsche staten, welke deze, krachtens de aange gane verbindtenissen, verpligt zijn in oorlogstijd te levereD, dan krijgt men voor Duitschlands legermagt een getalsterkte van 1,122,000 soldaten. Na aftrek van de depóts en de garnizoenen kan Noord-Duitschland een leger van 552,000, en Zuid-Duitschland een van 107,500 man in het veld brengen. Het Fransche leger, met inbegrip van de reserve, telt, volgens zijne tegenwoordige organisatie, niet meer dan 647,000 man, of bijna een derde minder dan dat van den Noord-Duitschen Bond en trekt men de depóts en de garnizoenen van genoemd cijfer af, dan kan Frankrijk slechts de helft der actieve legermagt, waarover Noord- Duitschland te beschikken heeft, doen uitrukken. Het effectief van het Oostenrijksche leger is 300,000 man, zoodat de krijgsmagt van den Noord-Duitschen Bond even sterk is als die van Frankrijk en Oostenrijk te zamen. Rusland kan, in geval van oorlog, op de westelijke grens een leger van niet meer dan 150,000 man bijeenbrengen en behoeft daartoe twee maanden. Plet Italiaansche operatie- leger wordt door Kummer op 200,000 man geschat. Uit deze cijfers voor wier juistheid men intusschen niet kan instaan blijkt de onjuistheid der bewering, dat de wapeningen der groote mogendheden aan den Noord-Duit schen Bond de verpligting opleggen, zulk een buitenge woon sterke legermagt te ontwikkelenintegendeel, de Noord-Duitsche Bond, of liever Pruissen, zou, zonder gevaar voor zich zelf, aan de andere mogendheden het voorbeeld eener algemeene ontwapening kunnen geven; want zelfs als zijn actief leger tot den voet van vrede is teruggebragt, blijft het nog sterker dan dat van elke andere mogendheid op voet van oorlog. Volgens de Kreuz-Zeitung, is graaf von Bismarck te Varzin ongesteld geworden en lijdt hij, naar men beweert, aan geelzucht. De te Berlijn wonende geneesheer des graven is jl. Dingsdag naar Varzin vertrokken. Zwitserland. Over 3 a 4 maanden zal de vermaarde Rigi in Zwitserland per spoortrein bereikt kunnen worden, en zullen de lief hebbers van trotsche natuurtooneelen den berg met het dampend stoompaard kunnen bestijgen. Ondanks de 5500 voet hoogte van den Rigi en de vele bezwaren in de uitvoering, als o. a. een brug van 270 voet en een tunnel van 100 voet lengte, is dit geniale werk ongeveer voltooid en zal het, in het aanstaande zomer-saizoen, voor duizende reizigers en touristen, die Luzern bezoeken, den moeijelijken bergtogt verkorten en gemakkelijk maken. Spanje. De Hertog van Montpensier heeft voor de regtbank, die uitspraak over hem heeft gedaant als man van eer onbewimpeld alle ophelderingen gegeven en bekentenissen gedaan, die men van hem mogt verwachten en verlangen. Hij bragt in herinnering, dat hij sedert 21 December 1848 voortdurend door den infant Henriquez in zijn persoon en in zijne familie en voorvaderen is aangevallen. Den 14 Januarij 1870 werden die aanvallen herhaald. Tot dusver had hij op dat alles gezwegen, en de infant, wel ver van hierdoor ontwapend te worden, ging hierop nog verder, zeker rekenende dat hij alles straffeloos kon doen. Zoo gaf hij den 7 Maart jl. een vliegend blaadje uit, waarin hij (de Hertog) aangerand werd in al wat den mensch het dierbaarste is: de eer van zijn persoon en zijn familie. Zwijgen was nu niet langer mogelijk. Doch hij wilde verzoenend te werk gaan; op de stappen, die hii met dit doel deed, ontving hij echter eene nieuwe beleediging ten antwoord Hij geloofde dus aan zijne eigen eer en aan die zijner familie verschuldigd te zijn door middel der wapens genoegdoening te vragen en alzoo den laster te beschamen. Het duel nu, dat plaats had, is, tot diepen spijt van den Hertog, allernoodlottigst geweest voor den infant. De Hertog weet, dat hij 's lands wetten overtreden heeft. Hij vraagt dus regt, niets anders; maar wat hij gedaan heeft, moest hij wel doen. R u s 1 a n d. Volgens de Moscouer Zeitung blijkt uit officiëele statis tieke bescheiden, dat sedert het jaar 1800 door het roodvonk 10,350,000 personen in Rusland zijn weggerukt. Griekenland. Den 6 April jl. werd te Athene en elders het groote nationale feest tot herdenking van het begin van den Helleenschen vrijheidsoorlog (1821) schitterend gevierd. Koning George heeft te dezer gelegenheid een decreet uitgevaardigd, waarbij een inschrijving geopend wordt tot inzameling van gelden, ter oprigting van een monument, eene groote vrouwelijke gedaante, Hellas, voorstellende, en dat op den gedenkdag van 1871 zal moeten worden onthuld. China. In China worden de meisjes door hunne vaders slechts als beesten beschouwd, men rekent het niet der moeite waard hun namén te gevenzij bekomen slechts nummers. 19April. 20April. Nederland, Werkel. Schuld H% 55 i dito s 65| 66+ dito 4 ii 86+ 86 Spanje, Obligatiën 27A 27+ Portugal, Obligatiën 1853 6 ii 321e 32f Rusland, Obligatiën 1798/1816. 5 92& 92+ dito bij Stieglitz 6 761 76+ dito 1864 5 91A 91 dito 1860 4+„ 81* 81+ dito 1867 4 ii 671 67| dito Poti Tiflis 6 83+ dito Spoorw. aand. ii 216* 215+ dito Loten 1864 ii n 220 219 dito 1866 ii n 214 Oostenrijk, Obligatiën Metalliek 5 47* 47+ dito dito 2,// dito Nationale 5 dito rente Amst. 6 i, dito 1864. 6 dito 1865. 5 dito 1866. 5 Mexico, Obligatiën 1851 3 13+ dito 1864 3 i, Griekenland, Obligatiën 5 Turkije, Obligatiën 6 45& 45+f Amerika, Obligatiën 5 dito 1882 6 94+ 94+ dito 1885 6 93+ 94 Debentures Ohio 8 31A Gecons. Atlanties 7 St. Paul en Pacific, le sectie 7 67+ ii ii n 2e 1 68+ 68 (Landakeet). 'C O. -< Uren. Windrigting en Kracbt. Barometer mm. Thermometer C. ec a "-P 03 -Ö 03 03 O Toestand van de Stand. Afw. Stand. Afw. a zee. 20 21 21 12 8 12 zo. 1.2k. 0.5/, ii 6.3,/ 765.43jt 6.62 765.18+ 6.42 765.63+ 6.87 17.2 14.9 16.6 6.9 6.4 6.1 0.57 0.73 0.72 Vlak. J h Weersgesteldheid: 20Aprill2u. Helder, schoonweer. 21April 8 u. Helder, weinig nevel, schoon. 21Aprill2u. Helder, weinig nevel, schoon. Heden beviel mijne geliefde Echtgenoot G. JACOBS van eene welgeschapene Dochtek. C. J. DE BRUIJN. Nieuwediep, 20 April 1870. Helder, 20 April 1870. Heden overleed onze eenigste lieveling HENDERIK, in den nog jeugdigen leeftijd van slechts 8 maanden. G. BURKUNK, J. W. BURKUNK, Braspenning. PS. Deze is dienende tot eenige en algemeene kennisgeving.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1870 | | pagina 3