ingezonden! 272ste STAATS LOTERIJ. Burgerlijke Stand. Gemeente Helder. Burg-erlijke Stand. Gemeente Zijpe. Effecten-Beurs te Amsterdam. «ft tt Weerkundige Waarnemingen te Helder, ADVERTENTIES. Publieke Verkooping wegens sterfgeval. ATT ENT IÉ. EEN GEMEUBELEERDË KAMER MET DE KOST, Wilt gij de volmagt des keizerrijks vernieuwen? Zoo gij de lessen der geschiedenis hebt onthouden, zoo gij noch de 18 jaren van onderdrukking, van beleediging der vrij heid, noch Mexico, noch Sadowa, noch de vermeerdering der schuld met vijf milliarden, noch de budgetten van meer dan twee milliarden, noch de conscriptie, noch de zware belastingen, noch de groote ligtingen hebt vergeten, kunt gij geen ja antwoorden. „Al die rampen zijn, achttien jaren geleden, voortgevloeid uit twee volksbesluiten, gelijk aan dat, hetwelk men u thans voorlegt en waarbij u de vervreemding uwer souve- reiniteit, het in leen geven van het volksregt aan één man en één geslacht, de inbeslagneming van het onver- jaarbare regt der toekomstige geslachten, wordt voorge steld. In naam der volkssouvereiniteit en der nationale waardigheid.... verwerpt dooruw votum de nieuwe constitutie." Volgens berigten uit China van het begin der vorige maand had de Fransche zaakgelastigde, de heer de Roche- chouart, een togt langs de Yangtse-rivier gedaan, met het doel om ter plaatse onderzoek te doen omtrent de klagten van Fransche zendeling-predikers, en om des noods vol doening van de plaatselijke overheden te vorderen, in geval die zendelingen werkelijk mishandelingen hadden ondergaan. Hij had de klagten althans gedeeltelijk gegrond bevonden, voldoening en vergoeding geëischt, en de Chinesche over heden bereid gevonden om zijne eischen in te willigen. Engeland. De Theems is in den laatsten tijd werkelijk verbeterd. De vuile stoffen van geheel Londen, die de rivier vroeger ontving, worden thans door pijpen naar de zee geleid. Als gevolg van dezen maatregel behalve natuurlijk dat de gezondheid er zeer door verbeterd is kan medegedeeld worden, dat de Theems nog eens beroemd zal worden wegens den visch die in de rivier wordt gevangen. Vooral de zalm, die er vroeger in het geheel niet werd waargenomen, moet van puike kwaliteit zijn. Aller oogen in Engeland waren op den 2den Paaschdag naar Brighton gerigt, waar ditmaal de wapenschouwing en het spiegelgevecht der vrijwilligers zou plaats hebben en allen wisten nog, hoe ten vorigen jare te Dover het woest geweld der losgelaten elementen alle genot zoo goed als bedorven had. Men meldt dan ook, dat de wapenschouwing op jongstl. Maandag een prachtig feest is geweest. Zeven-en-twintig duizend vrijwilligers waren in den tijd van een paar uur door de opeenvolgende treinen aangevoerd, onder minder rumoer, dan soms bij de aankomst van een gewonen trein plaats heeft, op het station gelaten, ieder regement naar zijne loopplaats opgerukt en te elf ure waren allen present. De wapenschouwing en de verschillende manoeuvres van het spiegelgevecht liepen in de beste orde af, een enkele generaal mogt in zijn baard brommen over deze of gene zonde tegen de militaire taktiek, over het algemeen was men over de houding der troepen zeer tevreden, en Engeland doet zich weder voor geruimen tijd aan de gedachte zijner flinke zonen te goed. Een gezelschap van 812 landverhuizers, uitsluitend zamengesteld uit gehuwde mannen met hunne vrouwen en verder gezin, vertrok jl. Maandag avond naar Liverpool om van daar naar Canada scheep te gaan. Deze land verhuizing geschiedt onder de leiding der Oost-Londensche emigratie-maatschappij, die voornamelijk door aanzienlijke vrouwen wordt bestuurd. Deze maatschappij zond in het vorige jaar 1000 landverhuizers naar Ontario. Zij zorgt voor een zeer eenvoudige, maar voldoende uitrusting, en als de landverhuizers op de plaats hunner bestemming aan komen, krijgen zij nog een bagatel geld in handen en worden verder door een agent der maatschappij voortgeholpen. De maatschappij leeft alleen van vrijwillige bijdragen. Hare bestuurders deden het gezelschap uitgeleide. Het ontbrak niet aan hartelijke toesprakenten slotte werd er gemeen schappelijk gebeden en gezongen. In Engeland nog altijd weêr de oude geschiedenis, omkooping bij verkiezingen. Die gewoonte schijnt zoo populair onder de bevolking te zijn, dat zij haar niet afwennen kan. Wat ook de geregtshoven doen, altijd is het weêr de oude historie. Ierland staat in dit opzigt nog beneden Engeland. Eene verkiezing is daar eene gelegenheid om zich eens flink te ontspannen, altijd op kosten der candidaten. Drinken en eten zijn daar dingen, zonder welke het nooit goed met de verkiezing kan gaan. Jammer dat de regtbank er anders over denkt. Nog onlangs is de verkiezing van zekeren heer Munster, die het werk der omkooping op groote schaal door agenten had doen drijven, vernietigd. Voorshands zal echter nog wel in dien toestand geen verandering komen. Bij de uitgebreidheid en de populariteit van het stelsel kan de regering in het eerst nog niet al te krachtig optreden. Intusschen is er, verge leken bij eenige jaren vroeger, wel reeds eenige vooruitgang te bespeuren. Te Dublin zal eene billardpartij om 1000 pd. st. gespeeld worden, tusschen de voornaamste billardspelers aldaar en te Londen. Duits chland. De heer Ch. Lucas, lid van het Fransche Instituut, heeft aan graaf von Bismarck een brief geschreven over de afschaffing der doodstraf, voornamelijk om den wensch te kennen te geven dat von Bismarck ten dien aanzien tot een ander gevoelen moge komen, dan hetgeen hij bij de behandeling dezer kwestie in den Noord-Duitschen Rijksdag heeft uitgesproken. In antwoord hierop heeft de heer Lucas van den Noord-Duitschen gezant te Parijs in dato 6 dezer, eene missive ontvangen, inhoudende de verklaring: dat graaf von Bismarck hem voor zijne bewezen attentie dank betuigt, maar tot zijn leedwezen in deze gewigtige kwestie met eene zoo voorname autoriteit in ziens wijze verschilt. ./Intusschen zoo eindigt de gezant kan de heer Bonds-kanselier, niet nalaten er bij te voegen, dat hij ook in het vervolg niet zal kunnen beantwoorden aan de verwachting, in het slot van uwen brief uitgedrukt, want dat hij een onverzoenlijk tegenstander van de afschaffing der doodstraf zal blijven." Volgens de Augsburgsche Allgemeine-Zeitung, zal eerlang eene vereeniging worden opgerigt, welke zich ten doel stelt om het zoogenaamde veenbranden, hetwelk dik wijls het schoonste voorjaarsweder bederft, tegen te gaan welke vereeniging zich zooveel mogelijk over geheel Duitsch- land zal uitstrekken. „Langs den weg van verbod door de wet, gelijk de heer von Vincke eens in den Pruissischen Landdag meende (zegt de genoemde courant), mag het kwaad niet bestreden worden men kan aan eene toch reeds zeer armoedige bevolking den staf niet ontnemen, waarop zij nog steunt, zonder haar een nieuwen te verschaffen, en daartoe zal de werkzaamheid eener vereeniging beter in staat zijn dan eene staatsonderneming. Sedert het gebleken is, dat bemesting met Staszfurter kali of met kalimagnesia met goed gevolg in de plaats van het afbranden der gronden kan treden, is het middel gevonden, hetwelk hier moet worden toegepast. Het is slechts zaak om vereenigingen te vestigen, die overal de oude en af te keuren wijze van handelen door het nieuwe beproefde middel vervangen, zooals dan ook reeds in eenige streken van het hertogdom Arenberg-Meppen vereenigingen met dat doel ontstaan zijn. Amerika. Als een bewijs, hoe sterk de Amerikaansche koop vaardijvloot achteruitgaat, strekt, dat in 1861 67 pCt. van den algemeenen invoer onder Amerikaansche vlag kwam, terwijl in 1869 slechts 37 pCt. van de invoerartikelen door Amerikaansche schepen werd aangebragt. Te Buenos-Ayres heeft den 9 Maart jl. eene aller hevigste wolkbreuk plaats gehad, die door een vreeselijken orkaan is gevolgd. Vele straten stonden twee of drie voeten onder water. Het regende zoo ontzettend dat het een zond vloed geleek. Rijtuigen werden door den stroom meegevoerd, waarbij paarden en personen omkwamen. Hier en daar bezweken in de huizen de vloeren onder het gewigt van het water. Nudat de regen was opgehouden ontstond een orkaan. Verscheidene groote schepen sloegen van hunne ankers en leden schipbreuk; 72 walvischbooten zijn gestrand of vergaan. Den 11 dezer was het bekend, dat minstens 20 personen waren omgekomen. De schade wordt op 100,000 a 130,000 p. st. begroot. Mijnheer de Redacteur! Belangstelling in de vereeniging, waaromtrent ik u eenig nieuws mededeel, spoort mij aan om een plaatsje daarvoor in uw geacht blad te vragen. Jl. Maandag avond had ik het genoegen de laatste buitengewone vergadering in dit saisoen van de Rederijkerskamer „Anna en Maria Tcsselschade", te Koegras, bij te wonen. Zeer verdienstelijk werden, naar mijn oordeel, de beide aangekondigde stukken opgevoerd. Inzonderheid komt een woord van hulde toe aan hen, die de vaak moeijelijke rollen hadden op zich genomen in het blijspel„Eman- cipatie-ivoede, of wie zal heerschen, de man of de vrouw?" Niet het minst kweten zich de beide dames, door hunne zeer gewaar deerde medewerking, uitmuntend van de opgevatte taak. Het nastukje: „De liefhebberij-komedie in de war", werd mede zeer goed opgevoerd, en het geheel dezer vergadering laat een zeer aan- genamen indruk achter. De Kamer te Koegras ga op het ingeslagen pad voort en neme steeds meer in bloei toe Anna Paulowna, 21 April 1870. J. TWEEDE K.LA.SÖE. Prijzen van 100 en daarboven. derde lijst: No. 2845 f 400; No. 4042 100. Midclelburg-sche Stoomvaart - Maatschappij Van MIDDELBURG: 24 April 's morg. 7 u. 25 April 's morg. 8 u. 30 m. 26 April 's morg. 9 u. 30 m. 27 April 's morg. 10 u. 30 m. 28 April 's morg. 11 u. 29 April 's morg. 11 u. 30 m. 30 April 's midd. 12 u. Van ROTTERDAM: 24 en 25 April 's namidd. 12 u. 15 m. 26 April, 's namidd. 1 u. 27 en 28 April 's morg. 6 u. 29 en 30 April 's morg. 7 u. Van 15 tot 22 April 1870. ONDERTROUWD: A. J. Nijland, scheepstimmerman, 25 jaren en M. C. Verburgt, 20 jaren. M. Noot, landman, 33 jaren en G. van der Oord, 23 jaren. C. Ilansen, zeilenmaker bij de Marine, 33 jaren en J. Meijer, 20 jaren. E. J. Smit, matroos bij de Marine, 45 jaren en H. P. Huijsdens, 32 jaren, weduwe van G. van Es. A. van Berkum, kwartiermeester bij de Marine, 30 jaren en 1). Dekker, bijna 30 jaren, weduwe van J. II. Metter. C. Molenaar, houtzaagmolenaar, 33 jaren, weduwnaar van C. Visser en M. Tim merman, 40 jaren, weduwe van G. van Woesik. GEHUWDJ. A. Weetniet en M. Nobbes. J. van Gunst en R. J. Adama. J. G. Rappoldt en C. F. Schutte. BEVALLEN: W. R. van Aalst, geb. Suhren, (Z.). C. Ran, geb. Spanjerdt, A. Kerkhof, geb. Beukenkamp, (D.). P. M. W. Winter, geb. Smit, (Z.j. A. C. Verbrugge, geb. Dienaar, (D.). J. F. Baak, geb. van Engelen, (D.). N. Klaversteijn, geb. Brouwer, (D.). J. Rensmaag, geb. van Wijk, (Z.). G. Krijnen, geb. Hare maker, (Z.). A. Kemp, geb. Smit, (D.). W. Wilner, geb. Visser, (D.). D. Meerim, geb. London, (Z.). A. Seeboldt, geb. Boon, (Z.). G. de Bruijn, geb. Jacobs, (D.). M. A. J. van Saarloos, geb. Bruijn, (Z.). OVERLEDEN: F. W. van Gijn, 1 dag. K. Groot, 4 maanden. A. Visser, 11 jaren. S. Gomes, 9 maanden. A. van der Wijk, 2 jaren. A. Verbrugge, 12 uur. J. Hoogerwerf, geb. Vos, 31 jaren. II. Burkunk, 8 maanden. J. W. van der Hert, 18 maanden. A. Peereboom, 58 jaren. Van 1 tot 15 April 1870. ONDERTROUWDSimon de Waal, weduwnaar en Baukje Meier, te Helder. Jan Duin, weduwnaar en Maartje Struijf. Pieter Stoffel en Grietje Otto. Jan Otto en Antje Out. Jacob Haaber, te Schagen en Grietje Kruijer. Gerrit van Stipriaan, te Barsinger- horn en Aaltje Buisman. Jan Cornelissen en Antje Kooij, te Callantsoog. Arie Geel en Trijntje Groet, te St. Maarten. Pieter de Writ en Grietje Deijle, te Uitgeest. Gerrit Jannes en Jannetje Strooper. Jacob Blaauboer en Dieuwertje Debber. GETROUWD: Jan Gleinis en Trijntje Blaauw. Jacob Kuiper en Maaike Johannes. GEBORENMaria, dochter van A. J. Swaerts en N. Mooijboer. Wilhelmus, dochter van J. Mosk en M. Zeegers. Pieter, zoon van P. Zander en D. Sleutel. Cornelis, zoon van W. de Vries en A. Hagenaar. Cornelis, zoon van M. Schenk en D. Pronk. Nicolaas, zoon van J. Hoep en M. Rijkers. Pieter, zoon van P. Breed en T. Govers. Aagje, dochter van P. Kruijer en M. A. Busker. Willem, zoon van K. de Groot en M. Doorn. Elisabeth, dochter van G. Jongerling en A. Klerk. Johannes, zoon van J. Olij en A. Wiering. Gerrit, zoon van A. Dekker en A. Zeeman. Arie, zoon van J. Oeter en A. Leeuw. Aagje, dochter van J. Siewertsen en T. Dissel. Alida Maria, dochter van P. de Wit en C. de Wit. Pieter, zoon van P. Blom en J. Kuiper. OVERLEDENAntje, 9 weken, dochter van P. Mars en J. M. C. Muller. Dieuwertje Sleutel, 31 jaren, echtgenoote van P. Zander. Pieter, 2 dagen, zoon van P. Zander en D. Sleutel. Cor nelis, 2 maanden, zoon van M. Kuiper en N. Oom. Cornelis van Brederode, 66 jaren, echtgenoot van M. Vink. Antje Krabman, 45 jaren, echtgenoote van J. Gijzen. Dirkje, 3 maanden, dochter van G. Keppel en G. Heijligenberg. Simon Dissel, 47 jaren, echtgenoot van D. Kaan. Elisabeth, 1 jaar, dochter van S. Koe- meester eu E. Koning. Jan, 24 dagen, zoon van B. Cornelissen en J. van Weelde. Cornelis, 7 weken, zoon van M. Wiggers en H. L. van Zandwijk. Trijntje Muntjewerf, 42 jaren, weduwe van K. Keizer. Guurtje, 7 jaren, dochter van K. Brak en T. Schoen. Sientje, 2 maanden, dochter van S. Koning en T. v. d. Mand. 21April. 22April. Nederland, Werkel. Schuld 24% 554 65* dito 3 u 66f 66| dito 4 u 86* 864 Spanje, Obligatiën 24// 274 27* Portugal, Obligatiën 1853 3 tt 32f 32f Rusland, Obligatiën 1798/1816. 5 H 92f 924 dito bij Stieglitz 5 n 764 75 i dito 1864 5 tt 91 904 dito 1860 814 81* dito 1867 4 n 671 67f dito Poti Tiflis 5 tt 84 834 dito Spoorw. aand. ii 2184 216f dito Loten 1864 O u 214 dito 1866 tt ir Oostenrijk, Obligatiën Metalliek 5 ii 474 dito dito 21 n dito Nationale 5 u dito rente Amst. 5 n dito 1864. 5 H dito 1865. 5 n dito 1866. 5 n Mexico, Obligatiën 1851 3 n dito 1864 3 5* Griekenland, Obligatiën ii 8 i Turkije, Obligatiën 5 ii 46* 46* Amerika, Obligatiën 5 r dito 1882 6 n 944 94* dito 1885 6 n 934 93* Debentures Obio 8 II 3I| 30! Gecons. Atlanties 7 II 254 St. Paul en Pacific, le sectie 7 II 68 - n ti 2e 7 II 674 67* (Landskeet). P-. «d Uren. Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. «0 -u <U rP O O O O Toestand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 22 12 w. 0.6k. 769.55 fl0.73 11.0 f 0.2 0.73 Vlak. 23 8 nw. 5 768.22 f 9.32 8.6 - 0.6 0.79.weiu.golv 23 12 wtn. 0.8„ 769.72 f10.82 i 8.6 - 2.6 0.84 Vlak. 1 i - Weersgesteldheid: 22Aprill2u. Helder, beneveld, schoonweer. 23April 8 u. Digtbewolkt, winderig, regenbuijig. 23April 12 u. Helder, weinig bewolkt, mooiweer. De Makelaar P. GROEN is van meening, om op Donderdag den 88 April 1870, des avonds ten 8 ure, in na te noemen Bierhuis aan het Nieuwediep, ten over staan van den Notaris B. WERENDLIJN SMIT, in het openbaar te verkoopen Het voor weinige jaren nieuw gebouwd, hecht, sterk en welgetimmerd Bierhuis, genaamd: „1»E BBOUWER", met annex PAKHUIS en afzonderlijke BERGPLAATS, waarin de Bler- stekerij, Slijterij en Sociëteit met het beste succes is en nog wordt uitgeoefend, allergunstigst staande en gelegen in de nabijheid van het Spoorweg station, aan den ingang van de Spoorstraat te Nieu wediep, bevattende behalve een net aangelegden TUIN, uitmuntende ruime KELDERS, voorts: BILLARD-SOCIETEITZAAL, TAP-en GELAG KAMER en ruime WONING, kadaster Sectie A, No. 3871, groot te zamen 8 Aren 90 Centiaren. Dagelijks te bezigtigen, terwijl de kooper de Inventaris, waaronder 2 welloopende Billarden met toebehooren, tegen taxatie kan overnemen. Nadere informatiën te bekomen ten kantoren van voor noemden Notaris en Makelaar, in de gemeente Helder. WORDT GEVRAAGD: voor iemand welke zijne bezigheden buitenshuis heeft. Adres met franco briefjes, onder de letter A, bij den Boek- en Papierhandelaar W. P. KOOIJ, Binnenhaven, No. 29, alhier.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1870 | | pagina 3