STATEN-GENERAAL. mogt jl. Vrijdag gedachtenis vieren, dat hij sedert 25 jaren, in verschillende betrekkingen, bij dezen polder was werkzaam geweest; eerst als aannemer hij de indijking des polders, daarna als opzigter, en nu sedert de laatste tien jaren als dijkgraaf. De heeren heemraden, hoofdingelanden, secretaris en penningmeester van Waard en Groet, boden den jubilaris, als blijk van hoogachting en waardeering van zijn persoon en werk, een fraaijen zilveren inktkoker met inscriptie aan. Geen wonder, dat de heer Breebaart door een en ander diep getroffen was. En waarlijk, zoo iemand, dan mag hij voldoening smaken bij het terugzien op dit 25jarig tijdvak. Er zijn zorgvolle tijden geweest, waarin het scheen dat het droogmaken of houden van dezen polder eene hopelooze onderneming was, maar door inspanning en volharding zijn alle bezwaren overwonnen, en de jubilaris zelf heeft daartoe niet het minst bijgedragen. En als we dan bedenken, hoe de polder Waard en Groet thans een der vruchtbaarste landouwen van Noordholland en van ons vaderland heeten mag, dan is het te verklaren, dat de dijkgraaf met dankbaarheid en opgewektheid dien dag vierde. Bij den gullen disch, waaraan de heer Breebaart zijne vrienden onthaalde, die hem met hun geschenk vereerd hadden, werd menige dronk ingesteld op het welzijn van Waard en Groet en van den dijkgraaf, die aan dezen polder zijn beste levensjaren heeft toegewijd. (N. R. C.) Gisteren werd te Amsterdam in de kavalerie-kazerne in het openbaar herbesteed: het bouwen van vier kruid- magazijnen, met wachterswoningen, op bestaande fundamenten, in de stelling van Amsterdam. Aannemers de heeren van Opstal en Zoon, ad 36,600. Volgens het gemeenteverslag is gedurende het jaar 1869 te Amsterdam autorisatie tot aanvaarding gevraagd van giften en legaten, voor R. K. gestichten, armen enz. tot een bedrag van 51,730; voor Ned. Herv. tot een bedrag van 37,600voor Ev. Luth. tot een bedrag van 12,300; voor Ned. Isr. tot een bedrag van ƒ3555; voor N. Herv. tot een bedrag van 3000. Te Amsterdam is overleden een persoon, ten gevolge van kwetsuren, ontvangen in een vechtpartij met mariniers, welke zichzelf aan de militaire autoriteit bekend gemaakt hebben. Te Haarlem is uit den boedel van mevrouw de douairière Teding van Berkhout een oud Saksisch tafel servies van 24 couverts voor 3575 toegewezen en onmiddelijk daarna aan een Hagenaar met 1000 winst door den kooper verkocht. De raad der gemeente Zaandam heeft benoemd tot gemeente-architect den heer L. Hogeweg, thans in gelijke betrekking te Tiel. Men schrijft uit het Westland: „Jl. Maandag is de eerste vracht van aspersies gedaan naar Amsterdam, waar mede het vervoer van die vrucht voor goed begonnen is. Het is eenige dagen later dan anders, maar nog vroeg, als het weer in aanmerking wordt genomen. Na het groeizame weder in het laatst van April had men zich geen zoo geduchte omwenteling in de temperatuur voorgesteld, als nu sedert verscheidene dagen heeft geheerscht. Het heeft gewaaid, gesneeuwd en gehageld als in het midden van Maart en steeds blijft de wind noordelijk, de lucht graauw en koud. De aardappelen zijn regelmatig boven den grond en staan goed, kort en digt in het loof, doch geven, gelijk andere producten, nog weinig kans tot ontwikkeling. Als de warmte komt, kan evenwel alles wat nu schijnbaar achter is of stilstaat spoedig hersteld zijn. Gelukkig hebben strenge nachtvorsten nog geen schade aan veldvruchten en ooftboomen veroorzaakt, terwijl van de laatste nog vele knoppen gesloten zijn. Als eene bijzonderheid wordt van Renswoude gemeld, dat op een buiten in die gemeente eene eend haar nest in gereedheid gebragt en hare eijeren gelegd heeft in het hok van den herdershond. De hond, die anders heel mak is en rustig blijft, als een bekend persoon zijne woning nadert, begint nu in dat geval te brommen en zijne tanden te laten zien. Hij wil dus blijkbaar zijn nieuwe huisgenoot beschermen. Men is nieuwsgierig, boe het gaan zal, als over eenige dagen de kiekens voor den dag zullen komen. Te Nieuwvliet is overleden een oud burgemeester, die niet minder dan 129 kinderen, behuwd-, klein- en achterkleinkinderen nalaat. Jl. Dingsdag heeft het Prov. geregtshof te Utrecht een arrest uitgesproken, waarbij 3 knapen, de eerste oud 16 jaren, de tweede 14 jaren en de derde 13 jaren, allen wonende te Utrecht, zijn schuldig verklaard aan diefstal bij nacht, door meer dan één persoon in eene bewoonde huizinge, door beide laatstgemelden met oordeel des onder scheids gepleegd. Het hof veroordeelde den lsten tot eene cellulaire gevangenisstraf van 45 dagen, den 2den en 3den elk tot eene cellulaire gevangenisstraf van 15 dagen, terwijl verder verklaard is, dat een 4de beschuldigde oud 13 jaar, sigarenmaker te Utrecht, heeft gehandeld zonder oordeel des onderscheids, waarom hij is vrijgesproken. Te Oosten, in Noordbrabant, vierde dezer dagen een kleermaker niet zijn gouden bruiloftsfeest (want de man was ongetrouwd), maar de herinnering, dat hij nu gedurende 60 jaren zijn zelfde beroep (dus geen 12 ambachten en 13 ongelukken) met eere uitoefende. Al zijne vroegere leerbazen zijn overleden, uitgezonderd, en ziedaar juist het zeldzaamste, zijn eerste leerbaas; deze, een man van 80 jaren, verrigt nog dagelijks met vlijt zijn oud handwerk. Dat deze zijn vroegere leergast kwam geluk wenschen, behoeft niet te worden gezegd. Er is gerucht gemaakt van eene concilie-vertooning, die allerongelukkigste gevolgen heeft gehad; werkelijk schijnt het, dat te Klundert, waar in den laatsten tijd, ook door de oprigting eener vrije Protestantsche school, veel ver bittering tusschen R. Katholieken en Protestanten heerschte, een drijver, Jan van Sprang, grutter, met zijne vrienden, waaronder Peter Kuijk, van Ginneken, op tweeden Kers dag eene parodie hebben vertoond van het concilie, waarbij Kuijk voor paus, van Sprang voor kardinaal, en de dochter van zekeren Timmers voor O. L. Vrouw heeft gespeeld. Van Sprang werd onder de vertooning ongesteld en stierf den 5 Januarijdie tijding trof Kuijk zoo, dat hij ook ziek werd en den 9den aan de gevolgen van een breuk overleed: de vrouw van den meester, die O. L. Vrouw had aan gekleed, werd ook ongesteld, maar beterde; nog een die voor lid van het concilie had gefungeerd, v. D., verloor in die dagen zijn jongste kindje. Het schijnt, dat doodelijke angst over de bedreven laffe vertooning de helden werkelijk heeft aangegrepener waren echter meerdere lieden tegen woordig, die gezond zijn gebleven. Dat aan deze geschiedenis ook spookvertellingen verbonden zijn is duidelijk, en dat het geval indruk moest maken is te begrijpen. (U.D.) Omtrent de werkzaamheden op de Wieselsche heide, het tooneel voor het 3de concours van den Weerbaarheids- Bond, verneemt men, dat er 9 schietbanen worden aangelegd, ieder lang 500 meters en aan beide zijden van coulissen van aarde opgezet voorzien. Een 10de baan heeft een lengte van 1000 meters. Ter linkerzijde der banen zijn overdekte observatie-plaatsen aangebragt. Te Berg-Urmund is uit de slaapkamer van den ont vanger het bedrag der storting over April, tot een beloop van 379, weggekaapt. De gemeenteraad te Wonseradeel heeft besloten de vacantietijden voor de schooljeugd niet meer te doen plaats hebben in de weken der drie groote Christen-feesten, zoo als in die streken nog veelal gebruikelijk is, maar die te wijzigen, met het oog vooral op de belangen van den landbouw. De gemeenteraad te Groningen heeft besloten, ƒ1000 te besteden voor het reinigen der woningen van onvermogenden. Onlangs is een rijke Fries, zoo schrijft men uit Sneek aan de Veendammer Courant, op zijn last begraven zóó als hij te bed lag, en daardoor een schat van effecten meê in de kist gelegd. Later werd dit ontdekt, en daardoor de naam der huishoudster, die men van diefstal verdacht, gered. De Echo du Luxembourg meldt het volgende: „Een passagierstrein, die jl. Zaturdag, des avonds ten half negen ure, uit Luxemburg vertrokken was naar Mersch, Ethelbrück, enz., stond in het station Dommeldange stil. Op het berigt dat de weg vrij was, een naauwkeurig signaal, verlaat een trein van veertig waggons, van tien ton, met erts beladen, Luxemburg, komende van Esch zur 1'Alzette, met bestemming naar de fabriek Metz te Dom- meldange-Escli. Op zekere hoogte gekomen, breekt de remtoestel, de snelheid vermeerdert in groote mate en een ongeluk is onvermijdelijk. Van het station Dommeldange bemerkt men het gevaar en de beambten openen de af sluitingen en schreeuwen: red u! Op hetzelfde oogenblik komt de trein met erts als een bliksem aanzetten en loopt door den geheelen passagierstrein. Alles spat uiteen, stukken hout en ijzer vliegen rond en wonden een groot aantal menschen, op het station aanwezig. Het is niet mogelijk het akelige van dit verschrikkelijke tooneel te beschrijven. Gedurende den geheelen nacht wordt gewerkt om den weg te ontruimen. Dertien lijken geheel misvormd zijn te voorschijn gehaald. Al de menschen die niet uit den trein konden springen werden gedood, behalve de heer Servais en zijne vrouw. De heer Servais, burgemeester van en industriëel te Mersch, lid van de Kamer en broeder van den minister van staat te Luxem burg, is ernstig gewond. Het gelaat zijner vrouw is boven het regter oog geheel open. Als een wonder is aan te merken, dat men van het rijtuig waarin de heer en mevrouw Servais zich bevonden, slechts eene plaat gevonden heeft, waarop staat 1ste klasse. Het aantal gewonden is aan merkelijk. De machinist van den goederentrein en de stoker waren van de locomotief gesprongen vóór de botsing. De stationchef van Dommeldange, de visiteur van Luxem burg, de machinist en de remmer van den trein met erts zijn in hechtenis genomen. Ziehier de bijzonderheden die men vernomen heeft betreffende de ramp die in Luxemburg zooveel droefheid veroorzaakt en een groot aantal huis gezinnen in den vreeselijksten rouw dompelt. Het meeren- deel der slagtoffers zijn arme mijnwerkers, die naar hunne woningen terugkeerden onder den gelukkigen indruk van bij hunne gezinnen hun werkloon te huis te brengen. Een dame te Venlo is benoemd tot volontair bij de Staats-spoorwegen, om werkzaam te zijn op het station aldaar. Voor zoover wij weten is dit hier te lande het eerste voorbeeld dat eene vrouw dergelijke betrekking te beurt viel. Wij hopen dat de directeur-generaal zich niet tot deze enkele benoeming bepale en dat andere besturen en de regering dit voorbeeld volgen. In het buitenland, Engeland, Frankrijk, Duitschland, België, enz., is men reeds jaren geleden tot dien maatregel overgegaan en men heeft overal goede resultaten verkregen. Nu zullen de Nederlandsche meisjes uit den fatsoenlijken stand toch wel niet minder ontwikkeld zijn dan elders, en bij voorbeeld even goed een telegram kunnen overseinen als hare zusters in den vreemde. (N. v. d. D.) Uit Sittard wordt arfn het Dagblad geschreven, dat in dat kanton door de marechaussée meer dan 100 processen- verbaal zijn opgemaakt tegen personen, die hunne boomen, heggen, enz. niet of niet behoorlijk op den bepaalden tijd van rupsennesten hadden gezuiverd. Te Nusen is eene vrouw na een 16jarig huwelijk voor het eerst bevallen; moeder en kind zijn kort daarop overleden. De heer J (ansen) heeft in eene beoordeeling van de onlangs verschenen brochures der beide Groninger hoog leeraren Teilegen en van der Wijck, over 1. de toekomst der vrouw, en 2. de opvoeding der vrouw, de emancipatie van het teedere geslacht volgenderwijze, met het oog op de thans heerschende schoonmaakziekte, beschreven. //Jawel, emancipatie der vrouw! vooruit maar! En daarmeê moet men ons in deze dagen aankomenDe man beeft in huis niets te zeggen; wie van vischachtige natuur is, wie tot de koudbloedige en zwemmende gedierten behoort, kan het er uithouden! Overal water, overal ook stof stof tot ergernis het meest nog! Geen huisraad, hoe dierbaar ook aan uwe ziel, mag op zijne plaats blijven; uwe schrijftafel onmeedoogend in een hoek gezet; uw leuningstoel moet gij bezig zien met hoedendoozen te om armen de deftige staanklok zelfs tot vacantie veroordeeld de pronkkamer in een uitdragerswinkel herschapen; de afbeelding van uw lijfheilige, hij moge Pius of Thorbecke heeten, onder den algemeenen beeldenstorm al meê be zweken Dweil, luiwagen en ragebolWat is dat nu een levenEn dat praat nog van emancipatie der vrouwen 1 Vrouwen? Furiën zijn 't in onze dagen! Gij hebt niets te zeggen! Emanciperen? Jawel, vooruit maar! Mejuf- vrouw Tinne emancipeerde zich ook en is door de zwarten vermoord, mevrouw van der Chijs is te zoekwie weet waar ze zitEmanciperen, wel ja, men moet er doctoren, telegrafisten, misschien wel ontvangers en commiesen van maken!" In een academiestad, wij zullen haar L. noemen, heeft zich onlangs het volgende voorgedaan. In die stad zijn 8 predikanten, waarvan 5 tot de moderne en 3 tot de orthodoxe rigting behooren. Een der laatste, in de P.K.Ch. steeg woonachtig, werd door een R. C. melkboer bediend. Op zekeren morgen komt de melkboer als naar gewoonte, en daar komt juist de predikant in den gang. //Wel van T. van welke religie zijt ge", vroeg de predikant. Dood leuk antwoordde de aldus aangesprokene: //Ik ben Roomsch, maar mijne koeijen zijn Gereformeerd.// De predikant, door dit antwoord geheel uit het veld geslagen, gaf te kennen, dat hij dan maar de melk van gereformeerde koeijen zou blijven gebruiken. (N.) Mevrouw van het bal teruggekomen, schelt de meid. Meid. Heeft mevrouw zich op het bal goed geamuseerd? Mevr. Heel goed, Kaatje! Meid. En heeft mevrouw ook een dansje meê gemaakt? Mevr. Jawel, ik heb tamelijk veel gedanst zelfs? Meid. Nu, dat is goed; dat doet mij pleizier, dat mevrouw de oude bonken eens fiks door elkaêr geschud heeft. Een millioen voor den Koning! Koning Leopold II bevond zich onlangs in een dorp in de omstreken van Brussel. De inwo ners hadden ter eere van den „souverein" uit hunne huizen gevlagd en versierd, gelijk het de gewoonte is. In het voorbijrijden bemerkte de koning een huisje van gering aanzien met een opschrift, waarop hij las: „Leve de Koning! Ik heb een millioen tot zijne dienst!" Leopold bleef voor dit opschrift staan. Hij kon er den zin niet van raden. Eindelijk deed hij den bewoner roepen en vroeg hem den uitleg van dit opschrift. „Sire!" sprak de boer, gelukkig, maar wel wat verlegen om de eer die hem te beurt viel, „mijn opschrift is letterlijk waar. Ik heet Jan Pieter Millioen, en mijn zoon, die ook Millioen heet gelijk ik, is in uwe dienst bij het regiment guides." Verzamelmanie. Aan welke zonderlinge dingen zich de aan vele menschen aangeboren verzamel-manie hecht, is uit onder scheidene voorbeelden gebleken. Het aantal karakteristieken dier voorbeelden is nu vermeerderd geworden door de verzameling, nage laten door lioqucplan, te Parijs overleden. Behalve eene aanzien lijke collectie uitgelezen kunstgewrochten, bezat hij eene verzameling, die wel eenig in haar soort mag genoemd worden, namelijk eene groote hoeveelheid bedpanUen of bedwarmers, die de eer hebben gehad de bedden der voornaamste en beroemde dames van het tijdperk der renaissance tot de negentiende eeuw te verwarmen. Hij had in zijn bezit de bedpannen van Anna van Bretagne, Diana van Poitiers, Maria Stuart, de schoone Gabriëlle, mlle de Lafayette, Marion Delorme, Ninon de Lenclos, madame de Sevigné, madlle de Fontange, madame la Vallière en de dames Montespan, Main- tenon, Tencin, de Pompadour, Dubarry, Maria Antoinette, enz. Men verzekert, dat Roqueplan voor deze zonderlinge verzameling sommen heeft besteed zoo ongelooflijk groot, dat men aan waanzin mag denken. Draaimolen-liefhebberij. Een der voornaamste fabriekanten van werktuigen te Charleroi heeft een caroussel in bewerking, waarvan het ijzeren ornamentwerk alleen een sommetje van 20,000 francs zal kosten. De paarden zullen van fraai gesneden hout zijn, met echte paardenharen staarten. Het orchest -- wel zeker, er zal een orchest bij zijn a la Offenbachzal, op een ballustrade gezeten, ronddraaijen in tegenovergestelde rigting van „draaimolen." Dit vermakelijk spel zal het eerst in werking worden gebragt op de Ostendensche kermis. Men verzekert, zoo iets „moois" nog nooit te hebben gezien. Wel zag men vroeger een zeer grooten caroussel, een stoom- caroussel, alias spoortrein, maar zulk een „duizend en één nach telijke" caroussel moet men nog nimmer aanschouwd hebben. Hoe zal de ondernemer daaruit zijn geld halen? vraagt men. O, heel gemakkelijk; tiendubbel zoo ge wilt! Weet gij wel, lezer! hoeveel een gewone mallemolen op de kermis ontvangt? Gemid deld f 30 per uur. Tweede Kamer. Zitting van Dingsdag 10 Mei. De Kamer hervat hare werkzaamheden. Er zijn onderscheidene wetsontwerpen ingekomen. Aan den heer Viruly is verlof verleend tot het rigten van eenige vragen aan de regering, ter zake van de verhooging van het iuvoerregt op het gedistilleerd in België. De afdeelingen zijn op nieuw zamengesteld; voorzitters en onder-voorzitters zijn gekozen en de commissie voor de verzoekschriften is vernieuwd. Aan de leden der Kamer is een afschrift medegedeeld van een adres, door ingezetenen der gemeente Groningen aan Z. M. den Koning gerigt, houdende uitdrukking van den wensch, dat Groningen ophoude eene vesting te zijn. Adressanten verzoeken den Koning dat, bij de aanstaande vaststelling van het defensie-stelsel, de wallen en grachten der gemeente dadelijk kunnen verdwijnen, opdat de stad zich vrijelijk kunne uitbreiden, zonder door beperkende bepa lingen daarin verhinderd te worden. Gisteren hebben de afdeelingen van de Kamer zich o. a. bezig gehouden met het onderzoek van het wetsontwerp: Vestiging eener nieuwe gemeente Anna-Paulowna.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1870 | | pagina 2