benoemingen en verplaatsingen bij marine en leger. BUITENLAND. Weerkundige Waarnemingen te Helder, Effecten-Beurs te Amsterdam. »1A 66A Correspondentie. A D V E RTEN TIËN. Candidatuur voor een Lid van den Gemeenteraad alhier. P. C. DE WINTER, De luit. ter zee 1ste kl. jhr. A. C. van Haeften is, op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol ontslagen uit zijne betrekking van lid van de Raad van Tucht te Amsterdam, onder dankbetuiging voor de door hem als zoodanig bewezen diensten. België. De Etoile Beige klaagt, dat de regering de levering van 20,000 Beaumont-geweren en 2400 Remington-karabijnen aan een Nederlandsch industrieel heeft gegund, niettegen staande deze bij de openbare aanbesteding op 15 April jl. niet de laagste inschrijver was. F r a n k r ij k. De thans nagenoeg geheel bekende uitslag der volks stemming is geweest, dat uitgebragt zijn 7,210,296 ja's en 1,530,610 neen's. Jl. Zaturdag avond zijn voor de kazerne van het Chateau d'Eau in den Faubourg du Temple te Parijs ongeregeldheden voorgevallen. Met omvergeworpen omni bussen zijn drie barricades opgerigt, die echter door de troepen zonder moeite zijn ingenomen. De tïoepen hebben vervolgens een charge met de bajonet uitgevoerd, ten einde de volksmenigte van het plein voor de kazerne te verdrijven, Een soldaat is tot de oproerlingen overgeloopen, maar weldra gevat. Zondag, Maandag en Dingsdag hebben nieuwe onge regeldheden plaats gehad. Men spreekt van drie dooden aan de zijde der oproermakers. Honderde arrestatiën hebben plaats gehad. De troepen legden veel verbittering tegen de oproermakers aan den dag. Keizer Napoleon heeft van vele buitenlandsche hoven betuigingen van blijdschap wegens de verijdeling der tegen zijnen persoon gesmede zamenzwering ontvangen. Daaronder behoort een eigenhandig schrijven van den Paus, alsmede een yan den Keizer van Oostenrijk. De Keizer heeft Paul Lezurier de gevangenisstraf van eene maand en de geldboete, waartoe hij wegens het geroep van //Naar Cayenne!" veroordeeld was geworden, kwijtgescholden. Jl. Vrijdag heeft te Parijs voor de 7de correctionele kamer de zaak gediend van den publicist Lermina, die, gelijk men zich herinnert, in eene den 28 April 11. in de zaal Folies-Bergère gehouden vergadering, eene acte van beschuldiging tegen den Keizer heeft voorgedragen, waarbij tegen dezen, wegens verscheidene regerings-bandelingen, de straf van levenslange dwangarbeid werd geëischt. De beklaagde heeft volmondig erkend, met deze voordragt den Keizer te hebben willen honen; en de regtbank heeft, uit aanmerking dat voor het misdrijf van den beschuldigde, geen enkele verschooning, zelfs niet die van drift of gram schap was in te brengen, hem tot eene gevangenisstraf van twee jaren veroordeeld, en tot het betalen eener geldboete van 10,000 frs., met bepaling, dat hij gedurende den tijd zijner gevangenschap in de uitoefening zijner burgerregten geschorst zal jzijn. Drie andere publicisten en volks redenaars, Lissagaray, Guyot en de student Humbert, zijn daarna door de genoemde kamer, wegens hetzelfde misdrijf, beleediging van den persoon des Keizers, alsmede in ple- biscit-vergaderingen begaan, tot gevangenisstraften van een jaar en tot geldboeten van 2000 en 1000 frs. veroordeeld. Voor de 6de correctionele kamer hebben gelijktijdig verscheidene redenaars uit de openbare vergaderingen teregt- gestaan, wier vergrijpen echter van een minder ernstigen aard waren. Sommige dagbladen bevatten reeds korte beschou wingen omtrent den uitslag der volksstemming. /Frankrijk heeft gezegd wat het wil," zoo roept de Moniteur uit, z/de vrijheid met het keizerrijk. Trachten wij ons harer waardig te toonen, en herinneren wij ons daarbij de pligten, zelfs de offers die zij oplegt aan hare wezenlijke dienaren." ,/Het uitgebragte votum," zegt la France," is voor het keizerrijk eene zegepraal, dat er door bevestigd wordt; het is eene nederlaag voor de revolutie, wier onmagt het betwisthet is een veiligheidsklep voor de orde die het beschermt door de zedelijke kracht van den volkswil; het is een waarborg voor de vrijheid, welker verbond met de dynastie het bezegelt.... Maar zoo het de revolutie voortaan magteloos maakt, het maakt tevens de reactie voortaan onmogelijk." Over die politiek der toekomst laat de Moniteur zich in gelijken geest uit. De Figaro verhaalde jl. Zaturdag, dat er verschillende weddenschappen waren aangegaan op den uitslag van de volksstemming. O. a. zou de Hertog van Hamilton voor elke stem, die er meer dan vijf millioen met ja werd uit gebragt een louis d'or betalen, terwijl hij voor elke stem beneden dat cijfer twee louis zou krijgen. Als het verhaal waar is, zou dus de ongelukkige Hertog ruim 20 millioen gulden hebben te betalen. Verschenen bij Scott, rue Auber 1, te Parijs: Oui et Non. Valse de salon. Te Parijs kwam op een der mariën juist op den dag der stemming een gelukkige vader de geboorte aangeven van een kind. Op de vraag van den ambtenaar, welken naam de jonggeborene zou voeren, gaf hij ten antwoord: Mijn zoon moet //Neen" heeten, ter herinnering aan de kloekmoedige stem, die zijn vader heden heeft uitgebragt. De beambte had veel moeite om den opgewondene aan het verstand te brengen, dat die naam als eigennaam in den kalender onbekend was, en daarom ook niet in de registers van den burgerlijken stand mogt worden opgenomen. De lange baard is bij de sappeurs in Frankrijk afgeschaft. De kolonel van het regiment deelde hun dit besluit mede. Dit bevel veroorzaakte groote sensatie bij de troepen. Eindelijk verliet een korporaal zijne plaats, en sprak: //Mijn kolonel, ik vraag om de permissie dat wij ons laten photographeren, voor wij ons den baard afscheren.» //Gaat kinderen," antwoordde de kolonel, //hier zijn 20 francs voor den photograaf.» De sappeurs gingen, maar de photograaf weigerde geld aan te nemen, omdat hij hoopte goede winst door deze portretten te krijgen. De sappeurs gingen nu, nadat hun de baard afgeschoren was, bij een coiffeur, lieten een lange vlecht van hun afgeschoren baardhaar maken en deze in een vergulden lijst achter glas zetten, welke zij hunnen kolonel ten geschenke gaven. Engeland. Jl. Zaturdag avond traden voor het eerst te Londen weder in de opera op mad. Adelina Patti en signor Mario. De toegangsprijs, op 12 gulden gesteld, steeg in den loop van den dag tot 70 gulden. Het blijkt, dat de jongelieden, die op de beschuldi ging van in vrouwenkleederen te gaan, in Londen hun vonnis wachten, met name twee van hen, gedurende meer dan twee jaar in alle schouwburgen last te hebben veroor zaakt. Nu eens vertoonden zij zich in prachtvol dames toilet, dan in manskleeding, maar het haar zoo gekapt, dat iedereen het voor vrouwen in manskleeding hield. Allerlei tooneelen hadden er plaats wanneer zij ontdekt werden. Ja, toen de geruchten begonnen te loopen, dat deze of gene schouwburg door deze personen plagt bezocht te worden, werd het voor heeren met een baardeloos gelaat en fijne trekken en voor dames met wat forsch en mannelijk voorkomen ongeraden daar te gaan. Zóó lastig was dan de aandacht, die zij trokken en het soms onbeschaamde onderzoek, door het publiek ingesteld. De heeren Baulton en Park, de beschuldigden, plagten in de provinciën in tooneelstukjes en opera's en op private partijen bij aanzienlijke familiën in liefhebberijstukken op te treden als miss Forster of miss Edwards en ontvingen soms opgewonden loftuitingen over hun spel en zang van de pers. Daitsckland. De Koning van Pruissen, die voor de doodstraf is in beginsel, heeft gratie verleend aan den boekbinder Wittman, die zes moorden op zijn geweten had. Keizer Napoleon heeft gratie verleend aan den beruchten Lathauwers, die zijne meesteres vermoordde onder de oogen van haren verlamden echtgenoot, en zich Tropmann tot ideaal had gesteld. De Koning van België heeft gratie verleend aan Dessous- le-Moustier, den moordenaar van Hornu. Zoo wordt de doodstraf toegepast in 3 beschaafde landen, zegt de Arnh. Crt., waar zij nog heet te bestaan. Te Düsseldorf hebben de officieren van de aldaar garni zoen houdende cavalerie voor een avond het circus Corty ge huurd, om eene voorstelling in de rijkunst te geven ten behoeve der armen. De heeren liefhebber gaven door slaande proeven, dat zij niet te vergeefs hunne avonden in het circus plegen door te brengen, zoo handig deden zij de moeijelijkste toeren na. Ook twee Prinsen namen aan de voorstelling deel, en één hunner vervulde tot algemeene tevredenheid en bewondering de rol van clown. Prins Frederik van Wurtemberg is na een smartelijk lijden bezweken. De beminde vorst had den leeftijd van 62 jaren bereikt- De Keizerin van Oostenrijk is in het bezit van een hond, welke door pracht en grootte uitmunt, hij heeft schitterend wit haar, terwijl zijne ooren bruin zijn. Het trouwe dier vergezelt H. M. dagelijks wanneer zij uit rijden gaat en neemt de geheele breedte in wanneer hij in het rijtuig staat. Men zegt, dat deze hond 1400 gulden heeft gekost. Kerkelijke Staat. Het leerstuk der Pauselijke onfeilbaarheid is bij het Vaticaansche concilie aan de orde van den dag gesteld, nadat aan de concilieleden overeenkomstig het reglement tijd was gegeven om schriftelijk aanmerkingen op de voor dragt tot vaststelling van dat leerstuk in te dienen. De commissie voor de geloofszaken heeft die aanmerkingen overwogen, en dientengevolge de voordragt zoodanig ge wijzigd, dat zij als de ontwikkeling eener in het jaar 1439 door het concilie van Florence gemaakte bepaling beschouwd, en ook door de minderheid der kerkvergadering aangenomen zou kunnen worden. Dit wordt althans door het Parijsche Mémorial Diplomatique verzekerd. Paus Pius IX viert morgen zijn 78sten verjaardag. Rnslan d, Dezer dagen is Prins Arenberg, militair attaché aan het Oostenrijksche gezantschap te Petersburg, vermoord. De gewezen bediende van den Prins, zekere Chischkow, die gevangen genomen is, heeft verklaard, dat de moord bedreven is door zekeren Grebmenikow, terwijl hij slechts de wacht gehouden heeft; deze is oniniddelijk gearresteerd en was nog in het bezit van het horloge van den Prins. Uit het geregtelijk onderzoek is gebleken, dat de dood gevolgd is door verstikking; de Prins schijnt in den slaap overvallen te zijn. Amerika. In Amerika weet men spoedig spoorwegbruggen te maken; als een staaltje kan het volgende dienen: Den 24 Maart 11. branden er 4 spannen of bogen eener brug van den Central Pacific Railway af en onmiddelijk stelde men ponten in dienst om de passagiers naar den anderen oever te vervoeren en de dienst te onderhouden, terwijl er reeds na drie dagen een hulpbrug was gelegd, waarover de treinen konden loopen. (Landskeet). Weersgesteldheid: 11 Mei 12 u. Ligtbewolkt, beneveld, mooiweer. 12 Mei 8 u. Helder,beneveld,winderig,mooiweer. 12 Mei 12 u. Helder,beneveld,winderig,mooiweer. "3 s Uren. Windxigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. Vochtigh.l procent. Toestand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. ii 12 wnw. 0.3k. 765.95i- 4.35 9.8 - 3.7 0.67 Vlak. 12 8 zw. 7 ii 749 36-10.98 11.0 - 0.6 0.87 wein.golv 12 12 u 13// 752.78 - 7.56 12.8 - 0.7 0.86|Golvend. 10 Mei. 11 Mei. Nederland, Werkel. Schuld 24% 65iV BBA dito 3 11 67 67 dito 4 864 86 Spanje, Obligatiën Hu 28A 281# Portugal, Obligatiën 1853 3 32f 324 Rusland, Obligatiën 1798/1816. 3 924 924 dito bij Stieglitz 5 764 76ft dito 1864 5 90| 901# dito 1860 4411 814 81U dito 1867 4 67A 67& dito Poti Tiflis 5 844 84| dito Spoorw. aand. u 216 216 dito Loten 1864 H II 219 dito 1866 II II 214J 214 Oostenrijk, Obligatiën Metalliek 5 484 47 4 dito dito 24„ dito Nationale 5 dito rente Ainst. 5 dito 1864. 5 dito 1865. 5 dito 1866. 5 Mexico, Obligatiën 1851 3 3 s 5 Griekenland, Obligatiën 5 Turkije, Obligatiën 5 464 464 Amerika, Obligatiën 5 92 dito 1882 944 944 dito 1885 6 944 94 Debentures Ohio 8 314 Gecons. Atlanties 7 St. Paul en Pacifie, le sectie 7 e 674 674 H 11 H 3e 7 v «7A Wegens gebrek aan ruimte blijft ditmaal de staat der binnen gekomen sebepen, enz. achterwege. We deelen daaruit mede, dat bet schip Middlesbro, kapt. F. Hood, komende van Middlesbro en beladen met ijzer, bestemd is om in de binnenhaven te lossen en dat de Bato nog niet is uitgezeild. Getrouwd F. RIJLAARSDAM en D. G. DE HAAN. Nieuwediep, 12 Mei 1870. Getrouwd V. KRUITHOED en W. B IJ L. Oude Schild op Texel, 12 Mei 1870. Strekkende deze tot eenige en algemeene kennisgeving. Soerabaija, 23 Maart 1870. Bevallen van een Zoon Vrouwe A. M. LE JOLLE, Echtgenoote van Mr. L. Th. SCHOON. Bevallen van eene Dochter A. HAVINGAGIEZEN. Den Helder, 8 Mei 1870. Bevallen van een Zoon Mevrouw J. P. PLANTENGA REERINGH. Helder, 11 Mei 1870. Bevallen van een Zoon M. C. F. TORRÉ geb. JANSSEN. Helder, 11 Mei 1870. Heden overleed plotseling, tot diepe droefheid van mij en mijne vijf Kinderen, gedeeltelijk te jong om het groot verlies te beseffen, mijn geliefde Echtgenoot, de Heer K. HIL L E, Genees-, Heel- en Verloskundige alhier. Oosterend op Texel, 8 Mei 1870. A. DE ROO, Wed. K. Kille. Heden overleed zeer zacht, onze geliefde Moeder, TRUITJE BROUWER, Wed. J. HEIJMAN, in den ouderdom van 74 jaren en 6 maanden. Nieuwediep, 10 Mei 1870. Uit naam der Kinderen en Behuwdkinderen, W. HEIJMAN. Wordt terstond gevraagd tot Augustus, eene zindelijke WOODHUIiP, in een klein gezin. Adres bij den Boek- en Papierhandelaar W. P. KOOLJ, Binnenhaven N°. 29. Door eenige Kiesgeregtigden in deze gemeente wordt als Kandidaat voorgesteld de Heer Apotheker lste klasse aan 's Rijks Marine-Hospitaal te Willemsoord, een man, die niet alleen in genoemde betrekking, maar ook in zijne verdere maatschappelijke betrekkingen steeds heeft getoond waardig te zijn als Lid voor den Raad dezer gemeente' benoemd te worden.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1870 | | pagina 3