Matinée en Soirée Mnsicale, ADVERTENTIËIM. ORANJE EN GRONDWET. VERKIEZINGEN. Correspondentie. Effecten-Beurs te Amsterdam. 4 Weerkundige Waarnemingen te Helder, s 1 Mr. Ch. BOSCH REITZ P. GROEN, Eenige liberale Kiezers te Texel J. C. DE LEEUW, J. C. DE LEEUW, J. C. DE LEEUW, W. C. M. VAN BRUGGEN, J. C. DE LEEUW, W. C. 1. VAN BRUGGEN, Kiezers in het Kiesdistrict Helder! Mr. Ch. BOSCH BEIXZ, Kiesvereeniging BURGERPLIGT. Mr. Ch. BOSCH BEIXZ; P. J. IIEIJNING; C. M. VAN BRUGGEN. Verkiezing Gemeenteraad. P. J. HEIJNING, Kiezers voor den Gemeenteraad L. F. OVER DE LINDEN, „Die plegtige uiting van den geest onzer natie, waar door 's Keizers hart zoo diep is getroffen, haalt den band tusschen de dynastie en het Fransche volk nog naauwer toe. Het is de schoonste belooning, die Z. M. kon ontvangen voor zijne onvermoeide toewijding aan de belangen der natie wier geluk en roem het voorwerp van al zijne gedachten, en het doel van al zijn streven zijn.» De gérant van le Rappel, de heer Barbieux, is den 11 dezer door de correctionele regtbank te Parijs, ter zake van het door dat blad opgenomen heftige vertoog van Victor Hugo tegen het plebiscit, veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf en 5000 fr. boete. Een Parijsch werkman, die uitmuntte door athleti- schen ligchaamsbouw, snoefde er op een man met één enkelen vuistslag te kunnen dooden. Zijn kameraads, die even als hij wat te diep in het glaasje hadden gekeken, hielden hem aan zijn woord. Eén hunner boog zich toen voor den Hercules neer en ontving een vuistslag, die hem levenloos deed neêrploffen. Dit rampzalig heldenstuk bragt allen tot bezinning, doch hun poging om te ontkomen mislukte, en allen werden in hechtenis genomen. Engeland. Door het Court of Queens Bench is uitspraak gedaan in eene omkooperij op groote schaal, die bij de verkiezingen van Bridgewater en Norwich hebben plaats gehad. De straffen zijn zwaar geweest; een der schuldigen werd ver oordeeld tot een jaar gevangenisstraf en 1000 p. st. boete, een andere tot een jaar en 100 p. st., een derde tot een boete van 100 p. st. en de vierde, zekere dr. Kinglake, tot eene van 200 p. st. De laatste beschuldigde, ofschoon zijn wanbedrijf evenzoo goed was bewezen als die van zijne collega's, kwam met die betrekkelijk geringe straf vrij door zijn gedrag, gedurende en na het bedrijven van zijn misdrijf. Hij trok zich de zaak zoo aan, dat hij een tijd lang ziek was. Het hof oordeelde hem daardoor zeker reeds lang genoeg gestraft, en liet hem daarom met 200 p. st. boete vrij. Het gebruik van tabak neemt in het Vereenigd Koninkrijk zeer toe. De consumtie bedroeg in 1841 23,000,000 pond terwijl zij in 1868 de aanzienlijke hoeveelheid van 41,280,000 pond beliep. Dnitschland. Naauwkeurige onderzoekingen hebben in Pruissen aan getoond, dat de schadelijke insecten onrustbarend toenemen In het jaar 1866 hebben zij in vier kreitzen der Pruissi- sche provincie Saksen eene schade van li millioen thalers veroorzaakt. Er is nu last gegeven door politie-verorde- ningen streng het uitroeijen der vogels tegen te gaan, wier getal in dezelfde verhouding afgenomen, als dat van het ongedierte toegenomen is. Dr. Goeppert, geheim med. raad en prof. te Breslau, heeft in een Duitsch blad medegedeeld, dat hij sedert vele jaren de telkens in de bladen voorkomende berigten om trent gevallen van schijndooden en levend begravenen heeft onderzocht, en die telkens ongegrond bevonden heeft. 11 a 11 In het bagno van Final-Marina brak dezer dagen een verschrikkelijken opstand uit. Twee galeiboeven verzetten zich tegen de opzigters, vlogen naar de traliën hunner fevangenis en trachtten die te verbreken en te ontvlugten. len waande een troep wilde dieren voor zich te hebben, bezig hunne kooijen te verbreken, om daaruit woedend te voorschijn te komen. De omstanders waren als ter neer geslagen; ieder trachtte zoo goed mogelijk zich tegen het woeste heir te verschansen en velen vlugtten. Alle aan zoeken om de muiters tot bedaren te brengen hadden geen ander gevolg, dan dat zij zich met verdubbelden ijver er op toelegden om het vernielingswerk te voltooijen. Een paar geweersalvo's in de lucht moesten dienen om den muiters schrik aan te jagen. Dit maakte echter het kwaad nog erger, waarop de soldaten verscheidene malen achtereen op de traliën vuurden, zoodat van de 400 opstandelingen 37 gekwetst werden. De bezetting bestaat slechts uit 50 man, het aantal boosdoeners daarentegen is ongeveer 800. Naar men zegt, staat het complot met den socialistischen geheimen bond in betrekking. Of het zoo is, zal uit het onderzoek blijken. Japan. Het gouvernement, besloten hebbende een geldstuk ter waarde van een dollar aan te munten en tot grondslag voor 's rijks muntwezen te nemen, heeft in Engeland al de materialen voor eene nieuwe muntinrigting besteld. imerlKt. Te Buffalo hield onlangs op een matigheids-vereeniging een dame eene redevoering tegen het gebruik van specerijen. Zij verklaarde voor hare vaste overtuiging,, dat het geven er van aan kinderen groote zonde is. Vooreerst had zij het erg op de mostaard gemunt, waarvan zij het overmatig gebruik en hare gevolgen met vreeselijke kleuren ophelderde, en ten slotte een lange lijst van zonden en misdaden noemde die er onmiddellijk uit voortkomen. Sedert eenigen tijd vertoont zich in een der aanzien lijkste koffijhuiijzen van San-Francisco eene jonge dame van uitstekende schoonheid, miss Garrison, welke dagelijks ver- toogen, of liever uitvoerige preeken houdt over de droevige gevolgen der onmatigheid. Zoodra zij hare toespraak heeft geëindigd, deelt zij traktaatjes, in de Engelsche en Duitsche taal opgesteld, rond, terwijl zij van tijd tot tijd een gods dienstig lied aanheft. Wee den onbescheiden gast, die miss Carrison in de rede valt, of haar op andere wijze lastig wordt, want zonder genade wordt hij door den koffij- huishouder buiten de deur gezet. De laatstgenoemde toch is een zeer ervaren industriëel, die de schoone preekster beschermt, niet omdat hij met hare gevoelens, die aan zijn établissement den ondergang dreigen, instemt, maar omdat zij een talrijk publiek lokt. De preeken, die zij over de onmatigheid houdt, zijn eene zeer behendige reclame, waarbij haar schoonheid de voornaamste rol vervult, maar die tot nogtoe geen enkelen bezoeker van de vereering der flesch heeft afgeschrikt. De staten der binnengekomen schepen, enz., blijven ook ditmaal wegens plaatsgebrek achterwege. De volgende mededeeling is aan die staten ontleend. Gisteren en heden zijn alhier binnengekomen de schepen: Ensign, Ben Lomond, Kandanghauer, Caroline Cathakine, China, Acaso, Kitty, Johanna Chkistina en Maria Elisabeth. Per Kandanghauer zijn alhier aangekomen: de heer N. C. Prans, echtgenoot en B kinderen; de heer'J. G. Geisler, echtgenoot en 2 kinderen, en mejuffrouw Frans. Het artikel van X., waarin hij zich beklaagt, dat de liberale Kiesvereeniging Burgerpligt in der tijd is opgeheven, zoodat er thans van die zijde geene voorlichting komt, wordt- niet geplaatst, omdat de naam van den schrijver ons niet is opgegeven. Red. 12 Mei. 11 Mei. Nederland, Werkel. Schuld >4% 55A 65A dito 3 67 67 dito 86 :86 Spanje, Obligatiën 2 28** 28** Portugal, Obligatiën 1853 3 32** 32* Busland, Obligatiën 1798/1816. 5 92* 92* dito bij Stieglitz 5 76 76^ dito 1864 5 901 90** dito 1860 4*« 81| 81** dito 1867 4 67& 67& dito Poti Tiflis 5 84ft 84* dito Spoorw. aand. 215* 216 dito Loten 1864 2191 219 dito 1866 f 2141 214 Oostenrijk, Obligatiën Metalliek 6 47** 47* dito dito 2.» dito Nationale 5 dito rente Amst. 5 dito 1864. 5 dito 1865. 5 dito 1866. 5 Mexico, Obligatiën 1851 3 15& dito 1864 3 5 Griekenland, Obligatiën 5 8A Turkije, Obligatiën 6 «a 46* Amebika, Obligatiën 5 92 dito 1882 6 941 94* dito 1885 6 94| 94 Debentures Ohio 8 32 Gecons. Atlantics 7 St. Paul en Pacific, le sectie 7 681 67* n n h 2e 7 681 67A (Landskeet). Windrigting en Kracht. Stand. Afw, zw. lBk. 12» 14» Barometer mm. 757.58 767.56 759.46 - 2.80 2.86 - 0.96 Thermometer C. -j .ÈPa Stand. Afw. 14.4 11.2 12.4 f 0.8 - 0.4 - 1.3 0.74 0.87 0.83 Toestand van de zee. Golvend. Weersgesteldheid: 13 Mei 12 u. Ligtbewolkt, helder, winderig, goed. 14 Mei 8 u. Helder, winderig, goedweer. 14 Mei 12 u. Ligtbewolkt, helder,winderig,goedw. Bevallen van eene Dochter A. HAYINGA- Dtn Helder8 Mei 1870. -GIEZEN. ZONDAG 15 MEI 1870. uitvoering van klassieke en populaire Kamer-Muziek, Quators de Beethoven, enz. KIEZERSVEREENIGING In de vergadering van 7 Mei 11. zijn tot Kandidaten verkozenvoor het lidmaatschap der Provinciale Staten, de Heer wit stembriefje), en tot Kandidaat voor den Gemeenteraad, de Heer (blaauw stembriefje) De Kiezers worden uitgenoodigd hunne stemmen op gemelde Heeren uit te brengen. Mr. D. P. H. ABERSON, President. P. H. VEKBERNE. A. PAAKLBERG, Penningmeester. W. W. BINGLEY, Secretaris. noodigen hunne Medekiezers uit, om voor het lidmaatschap der Provinciale Staten hunne stemmen uit te brengen op den Heer Dijkgraaf van den Anna Paulowna-Polder. Eenige Kiesgeregtigden voor de Provinciale Staten en den Gemeenteraad bevelen met ernst bij de aanstaande verkiezing voor de Provinciale Staten aan den Heer Dijkgraaf van den Anna Paulowna-Polder. Een man, de liberale beginselen voorstaande en wiens krachtige handelingen in het belang der Provincie en van het District genoeg bekend zijn om meerdere aanbeveling noodig te hebben. Zij noodigen de liberale Kiezers in dit district dus uit, om met hen te stemmen, voor lid van de Provinciale Staten, den Heer (wit stembriefje), en voor den Gemeenteraad, den Heer (blaauw stembriefje). Voor het lidmaatschap der Provinciale Staten in dit district wordt aanbevolen de Heer Dijkgraaf van den Anna Paulouma-Polder. Wij geven den Kiezers in overweging om dezen Candidaat te kiezen, vooral omdat ZEd. met hart en ziel de liberale rigting is toegedaan, terwijl de Heer BOSCH REITZ tot de behoudende partij behoort. Voor het lidmaatschap van den Gemeenteraad bevelen wij aan den Heer een man van wien wij weten, dat hij met warmte de belangen dezer gemeente is toegedaan. Wij doen hierbij opmerken, dat de Heer DE WINTER, als zijnde Officier, niet verkiesbaar is. Wij vragen met bescheidenheid uwe stemmeu voor den Heer Industrieel, Majoor-Kommandant der Heldersche Schutterij, een man van veel kennis en invloed, vertrouwd met en verkleefd aan de belangen van ons Kiesdistrict, bij u allen allergunstigst bekend. Van eene andere zijde vraagt men uwe stemmen voor den Heer J. C. DE LEEUW, uit den Anna Paulowna- Polder. Wij gelooven, dat dit geen onknap mensch is, maar vragen slechts: Waarom moeten wij uit het Kies district Schagen gaan vragen, wat wij in oris eigen Kiesdistrict Helder zoo volkomen hebbenEen waardig lid der Pro vinciale Staten. Wij zijn niet verlegen om een vertegen woordiger buiten ons Kiesdistrict. Is de Heer DE LEEUW daarvoor zoo heel geschikt, welnu men verkieze hem in zijn eigen Kiesdistrict Schagen, als in 1871 het lid der Piiovinciale Staten, Mr. D. VAN FOREEST, mede in den Anna Paulouma-Polder wonende, moet aftreden. Goede wijn zal ook ddar geen krans behoeven, en men zal die aldaar wel op zijne werkelijke waarde schatten! In het Kiesdistrict Helder hebben wij een eigen minstens even goede Candidaat in den Heer Mr. Ch. BOSCH REITZ, te Helder. Dat wij allen hem stemmen Een overgroot aantal Kiezers. In de op heden gehouden vergadering van leien zijn met algemeene stemmen tot Candidaten gesteld Voor lid der Provinciale Staten de Heer en voor lid van den Gemeenteraad de Heer beiden in het Kiesdistrict Helder woonachtig. Tot lid van den aanbevolen de Heer Gemeenteraad wordt Een groot aantal Kiezers. Met nadruk wordt ondersteund de Candidatuur van den Heer Schoolopziener en Ontvanger der Loodsgelden alhier, voor Iiid van den Baad. Een groot aantal belangstellende Kiezers. worden uitgenoodigd hunne stemmen bij de aanstaande verkiezing uit te brengen op den Heer Ambtenaar bij 's Rijks Marine, die met de gemeente-aangelegenheden wel bekend en onafhankelijker is dan vele anderen. Eenige Kiesgeregtigden.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1870 | | pagina 3