ADVERTEIMTIËN. Effecten-Beurs te Amsterdam. 8A Weerkundige Waarnemingen te Helder, Op de markt van Commentry is een opstand onder de vrouwen uitgebarsten. De huismoeders waren van meen ing dat de koopwaren te duur werden verkocht, zoo dat zij tegen de kooplieden een kruistogt organiseerden. Het teeken tot den opstand zou daarin bestaan, dat men de eijeren stuk sloeg en de boter en kaas in het slijk wierp, zoo de prijs te hoog bepaald werd. De razzia is met merkwaardige eensgezindheid op groote schaal uitgevoerd. De oproermaaksters werden in hun aanval bijgestaan door een aantal jonge lieden van 12 tot 15 jaren, wie het bijzonder vermaakte de eijeren op de boerinnen stuk te gooijen, en haar daarbij uit te jouwen en te schoppen. Eenigen der boerinnen zijn tamelijk ruw toegetakeld. Een aantal was in de kerk gevlugt, terwijl de overigen het hazenpad kozen. Den volgenden dag zijn dezelfde tooneelen te Montlu<;on op dezelfde wijze herhaald. Zoo wel te Commentry als te Montluron heeft de politie zich lijdelijk gedragen en geenerlei pogingen aangewend om het oproer te stuiten. Men schrijft dit toe aan de onmagt der policie, om zoo vele woedende vrouwen tot rede te brengen!.... Volgens de Indépendance weet men nog niet welke gedragslijn de Britsclie regering tegenover Griekenland naar aanleiding van het rooverdrama, volgen zal. Behalve bij Oostenrijk en Italië, heeft Engeland, in zijne plannen tot beteugeling van het Helleensche bandietenwezen, bij de mogendheden niet veel steun gevonden. Hoe het zij, de jammerlijke gebeurtenis van Marathan zal ten minste strekken om het Helleensche gouvernement wakker te schudden. Luidens een dépêche uit Athene, dd. 14 dezer, zijn de meest gevreesde roovers van Griekenland '•eeds gedood terwijl de overigen trachten naar Italië, Turkije of Walla- chije te ontsnappen. Men moet zich door die schoon- luidende berigten niet laten misleiden, zegt de Indépendance. Niets natuurlijker, dan dat de schelmen, verschrikt over de gevolgen van hun jongste wanbedrijf, voor het oogenblik verdwenen zijn, d. i. de vlugt hebben genomen, of zich schuil houdenmaar daaruit volgt nog geenszins, dat ze niet later zullen terugkeeren en hun vorig handwerk her vatten. De struikrooverij is in Griekenland in de plaats getreden voor de zeerooverijzij is, om zoo te zeggen, een nationale instelling geworden; van daar, dat het ambacht van Klepht niets onteerends heeft in de oogen der bevolking en dat, zoo deze den bandiet in bescherming neemt, dit meer nog geschiedt uit sympathie, dan uit vrees. Sinds jaren hebben we hooren gewagen van de verstandhouding die er bestaat tussclien de rooverbende en de agenten der overheid zeiven. En inderdaad wat zal men uitrigten tegen roovers, die men de mis ziet bijwonen, met de boeren ziet dansen, bij de magistraten ziet middagmalen, ziet klinken met de soldaten die tot hunne vervolging waren afgezonden en die, eindelijk, een geregelde briefwisseling onderhouden met groote heeren in de steden, door wier tusschenkomst zij vernemen, waar en wanneer een rijke buit te maken is en van wie zij wapens en goeden raad ontvangen! Frankrijk, Zondag jl. is in het bosch van Boulogne, bij Parijs, de zevende en laatste der voorjaars-wedrennen gehouden, die o. a. ook door Keizer Napoleon III is bijgewoond. Bij den voornaamsten rid prijs de Morny, ten bedrage van 40,000 fr. is overwinnaar gebleven Sorrette, van den majoor Fridolin, die op Monseigneur, van den Hertog van Hamilton en op Minotaure, van den heer Ed. Fould, slechts een hals en een hoofd voor had. Een kunstbaan voor schaatsenrijders is te Parijs geopend door Engelsche ondernemers. Al blijft deze soort van uitspanning altijd bijzonder geschikt om armen en beenen te breken, voor het gevaar van te verdrinken is men op die baan bewaard. Weder is een dagblad-veroordeeling te vermelden. De Eclaireur van St. Etienue is met vier maanden gevan genis en 1100 francs boete gestraft. Van persdelicten gesproken, voegen wij hierbij de herinnering, dat de Mar- seillaise sedert 1 Febr. 1870, de dag van oprigting, 86J maand gevangenisstraf en ruim 18,000 francs boete (leeft gekregen, en daar 16 van hare redacteuren veroordeeld werden, komt gemiddeld op ieder 5j maand. E n g e 1 a n d. H. M. de Koningin heeft een prijs van 1000 francs uit geloofd voor den besten waaijer, die door een vrouw of meisje onder de 25 jaren zal vervaardigd wezen en op de in 1871 te houden internationale tentoonstelling zal worden geëxposeerd. Jl. Zondag namiddag is het stoomschip Delta van Malta te Southampton aangekomen, met de lijken der heeren Edward H. C. Herbert en Frederick Vyner aan boord. Van alle schepen en uit vele huizen woei de vlag ter halver stok en do lijken, zijn met groote plegtigheid aan wal gebragt en in twee lijkstoeten naar de spoor wegstation vervoerd. Eene ontzaggelijke volksmenigte, die blijkbaar onder den indruk der plegtigheid was, volgde den lijkstoet Een meisje van twee maanden te Londen werd in de wieg, terwijl de moeder even uit de kamer was gegaan, door twee ratten aangevallen. Gelukkig trad juist een buurman het vertrek binnen, die zag hoe het kind met de handjes de ratten afweerde van hare oogen. Het wiegje was overdekt met bloed, want de ratten hadden het kind reeds duchtig in handjes en armpjes gebeten. Te Chelsea, de zuidwestelijke voorstad van Londen, is in de vorige week een vreeselijke moord gepleegd op den predikant Huelin, een hoogbejaard man, en op diens dienstmaagd Ann Bos. Het lijk van den eerste is in de nabijheid begraven, dat der dienstmaagd is in eene kist, in de keuken van des heeren Huelin's huis, gevonden. Zij was door worging omgebragt, en het bloed, dat uit haar neus en mond gedropen was, heeft tot de ontdekking geleid. De dader, zekere Millar, schijnt alleen door geldzucht tot de gruweldaad gedreven te zijn. De Koning van Belgie is jl. Zondag avond met zijn stoomjagt in Engeland aangekomen. De //Privy Council" heeft eene nieuwe verordening uitgevaardigd op het vervoer van vee. Daarin wordt o. a. bepaald, dat de hokken aan boord der schepen eene goede ventilatie moeten hebben. Van November tot April zullen geene pasgeschoren schapen op het dek geplaatst mogen worden. Elk schip moet na iedere reis schoon gemaakt en gedesinfecteerd worden. De dieren zullen geregeld van water en voedsel moeten voorzien worden, waartoe aan de schepen kosteloos het water zal verstrekt worden. Bepa lingen van gelijken aard zijn vastgesteld voor het transport op de spoorwegen. Inzonderheid wordt voorgeschreven, dat de beestenwagens niet zóó vol geladen mogen zijn als thans dikwijls het geval is. Op het verzuim van al deze bepa lingen zijn boeten gesteld. Deze verordening treedt inwerking na 31 Julij a. s. Duitse h land. Blijkens officiële opgaven, heeft het Pruissische leger door den oorlog van het jaar 1866 tot aan het einde des vorigen jaars in het geheel de volgende verliezen geleden. Er zijn gesneuveld 2416 man; van de gekwetsten zijn later 1397 man gestorven en 11,785 man zijn invaliden geworden. Het geheele verlies voor het leger bedraagt derhalve 15,598 man, het verlies aan officieren niet mede- gerekend. Van de bovenbedoelde 11,785 invaliden zijn 8029 tengevolge van verwonding, 1116 door andere onmidde- lijke gevolgen van de krijgsdienst, 1937 tengevolge van vermoeijenissen, enz., en 712 door besmettelijke ziekten onbekwaam tot de verdere uitoefening van de krijgsdienst geworden. Aan de Elberf. Ztg. schrijft men, dat het niet onmo gelijk is dat Keizer Napoleon den Koning van Pruissen, tijdens zijn oponthoud te Ems, een bezoek brengt. //Wij zijn geen ingewijden in de hofetikette," schrijft de Volks- Zeitung, ./maar wij meenen dat de Keizer, zoo hij het bezoek van onzen Koning in 1867 wil beantwoorden, in Berlijn moet verschijnen." Jl. Zaturdag stond te Keulen teregt Ursula Schmitz, beschuldigd van brandstichting. Gelijk reeds vroeger gemeld is, had de beschuldigde zich zelve in handen der justitie gesteld met de verklaring, dat zij den schouwburg te Keulen, die in den nacht van 15 op 16 Febr. 1860 is afgebrand, en waarbij onderscheidene personen ziju omgekomen, in brand gestoken had. Later had zij die bekentenis herroepen, waartegen echter vele omstandigheden pleitten, zoodat men daaraan geen geloof hechtte. Eerst aan de omvermoeide pogingen van haren verdediger, den heer Heintges, is het gelukt om het bewijs te leveren, dat de beschuldigde den nacht van 15 op 16 Febr. in een dorp, niet ver van Aken gelegen, en de twee volgende nachten in twee andere plaatsen tussclien Aken en Keulen heeft doorgebragt. Het O. M. heeft zich met dat beweren vereenigd en de jury heeft, gelijk te verwachten was, de beschuldigde vrijgesproken. Het O. M. heeft echter verklaard, dat er redenen bestonden om de beschuldigde nog niet onmiddelijk op vrije voeten te stellen. De verdediger had in zijne pleitrede reeds doen uitkomen, dat, indien de beschuldigde wegens de uit hare onware zelfbeschuldiging gevolgde verdenking jegens andere personen straf mogt verdiend hebben, dat onregt, naar zijne meening, door eene preventive gevangenschap van 15 maaden reeds voldoende geboet was. Het Historisch genootschap te Munchen heeft dezer dagen een vreemdsoortig geschenk gekregen: t. w. de huisjapon, door wijlen Lodewijk I, Koning van Beijeren, gedurende zestig achtereenvolgende jaren (zoo luidt de officiële brief) gedragen. Uit Spiers wordt gemeld, dat bij de laatste trekking der Beijersche 4 pCts. premiënleening de hoogste premie van 70,000 ten deel is gevallen aan den tolgaarder Oswald Arnold en dat de man, tengevolge zijner opge wondenheid over dit onverwacht geluk, krankzinnig is geworden. Den veiligheids-commissaris Kornis is het gelukt in het Hongaarsche comitaat Szabolcs eene rooverbende, be staande uit 24 mannen en 14 vrouwen, te ontdekken en te overvallen op eene plek, waar zij zich het minst bedreigd achtte, namelijk in het Halaszerboschje, gelegen tusschen de twee armen van den Theiss. De pandoeren roeiden op schuitjes naar de legerplaats der roovers, en toen deze hunne aanvallers bemerkten, sloegen zij op de vlugt, met achterlating van hunnen voorraad levensmiddelen en een groote hoeveelheid gestolen voorwerpen, en zwommen de rivier over. In de gemeenten Berezel en Patzal, door welke zij hunnen weg namen, luidde de bevolking de alarmklok en tastte de vlugtelingen verwoed aan. Deze verdedigden zich en ontkwamen voor het meerendeel, hunne gekwetsten met zich voerende. Bij het nazetten der roovers gelukte het, vier mannen en twee vrouwen gevangen te nemen, en uit hunne bekentenissen blijkt, dat die bende de straatrooverij opdegrootstmogelijkeschaalpleegt. Kerkelijke Staat. De Fransche bisschoppen te Rome haasten zich allen om tegen Zondag a. s. een Te Deum uit te schrijven wegens den gunstigen uitslag van het plebiscit. Spanje. Den 11 dezer is te Madrid eene conferentie tusschen den Regent Serrano, den president-minister Prim en den admiraal Topete gehouden over de keuze van eenen monarch en over den weg tot beëindiging van den voorloopigen toestand. Naar hetgeen door de Madridsche dagbladen omtrent dat onderhoud wordt medegedeeld, is gebleken dat er omtrent die aangelegenheid alles behalve eenstemmigheid tusschen de drie hoofden der September-revolutie bestaat. Topete was steeds voor de troonsverheffing van den Hertog van Montpensier; Prim wilde de zaak geheel aan de Cortes overlaten; Serrano meende, dat de regering in deze zaak de partijen zou behooren te leiden. Griekenland. De Grieksche regering heeft eene belooning van 18,000 drachmen uitgeloofd voor hem, die Tako Arvanites, het opperhoofd der roovers, dood of levend aan haar over levert. Evenredige sommen geld zijn voor de aanhouding der overige roovers uitgeloofd. Daarenboven wordt het gebergte tusschen Megara en Thebes, in hetwelk de roovers zich waarschijnlijk schuilhouden, door Grieksche troepen doorzocht. De Fransche gezant te Athene, de heer Baude, heeft aldaar de lijkplegtigheid van den heer Herbert, den door struikroovers vermoorden secretaris van het Britsche ge zantschap, bijgewoond. Uit de kerk komende zag hij, zoo verhaalt Le Figaro, in den stoet den minister van oorlog Soutzo en noemde diens tegenwoordigheid een schandaal. De plaatscommandant Soutzo, broeder des ministers, hoorde dat woord en eischte intrekking; de gezant antwoordde dat de tegenwoordigheid van den plaats commandant een tweede schandaal was. Er volgde eene uitdaging tot een duel; de gezant wilde zich daaraan niet onttrekken; het tweegevecht heeft plaats gehad en is zonder erge gevolgen afgeloopen. Men weet dat de houding der gebroeders Soutzo in de jammerlijke banditenzaak van dien aard is geweest, dat zij beiden van hunnen post verwijderd zijn. Amerika. Berigten uit Japan, over San Francisco ontvangen en in de New-Yorksche dagbladen van 14 Mei medegedeeld, melden, dat de uitgaven der Japansche schatkist voor het loopende jaar de inkomsten met 2,500,000 pd. st. te hoven gaan. De opstand in het gebied van den vorst Tschosew was geëindigd. Op de Piazza di Torino te Mexico werd een eques- trische en acrobatische voorstelling gegeven, waarbij de heer Montano met een luchtballon zou opstijgen en daarbij op het trapezium exercitiën verrigten. De kunstenaar echter had niet op zijn tijd gepast, en er werd dus besloten dat de jonge Buislay, naauwelijks 12 jaren oud, de luchtvaart zou ondernemen. Toen de knaap gereed stond den ballon te bestijgen, sprong zijn oudere broêr in de baan om, ten einde ongelukken te voorkomen, hem te vervangen. Op het oogenblik dat de ballon zich moest verheffen, hing de heer Buislay met het hoofd omlaag aan het trapezium. De wind, die vrij hevig was, sleurde in een oogwenk den ballon mede naar een paal, waardoor de acrobaat met zijn hoofd er tegen aan werd geslingerd. Verder gleed de ballon met rukken langs dien paal onhoog, doch bovenaan gekomen, bleven de koorden van het trapezium vast zitten: de wind rukte den ballon los en de ongelukkige kunstenaar stortte naar beneden. Dit alles had in een oogwenk plaats gegrepen. De val was noodlottig; het bloed vlood uit neus en ooren, en na nog negen dagen veel te hebben geleden, stierf Buislay als slagtoffer zijner broederliefde. 17 Mei. 18 Mei. Nederland, Werkel. Schuld «4% BBA 554 dito H 67 67 dito 4 ii 86A 864 Spanje, Obligatiën H„ SOA 304 Portugal, Obligatiën 1853 3 34 Rusland, Obligatiën 1798/1816. 6 92« 93A dito bij Stieglitz 5 76 i 764 dito 1864 5 91A 914 dito 1860 44» 814 82 dito 1867 4 674 67| dito Poti Tiflis 6 i, 85| 85 dito Spoorw. aand. f ii 2164 2164 dito Loten 1864 2174 2174 dito 1866 H 212 2124 Oostenrijk, Obligatiën Metalliek 5 474 dito dito 24» dito Nationale 5 dito rente Amst. 5 dito 1864. B i, dito 1866. 5 dito 1866. B Mexico, Obligatiën 1851 8 14 184 dito 1864 3 6A Griekenland, Obligatiën B ,i 84 Turkije, Obligatiën B 474 48f Amerika, Obligatiën B dito 1882 6 ,i 944 944 dito 1886 944 94A Debentures Ohio 8 824 33 Gecons. Atlantics 7 St. Paul en Pacific, le sectie 7 68A 684 ii 7 68 674 (Landskeet). 1 Uren. Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. Vochtigh. I procent. Toestand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 18 19 19 12 8 12 zwtz. 3.8k. zwtz. 2„ zw. 4(/ 770.06 768.14 767.96 f 9.52 t 7.58 t 7.40 14.2 15.0 14.7 f 0.2 t 2.9 0.6 0.63 0.72 0.74 Slecht. Vlak. Slecht. Weersgesteldheid: 18 Mei 12 u. Helder, mooiweer. 19 Mei 8 u. Helder, weinig nevel, mooiweer. 19 Mei 12 u. Ligtbewolkt, beneveld, mooiweer. Heden beviel voorspoedig van een Zoon A. BORST, geliefde Echtgenoote van C. BOON. Helder, 18 Mei 1870.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1870 | | pagina 3