Wat nieuws voor onzeHollandsche werklieden. - Door bemiddeling van Lord Clarendon is te Londen een overzigt in het licht gegeven van den toestand der arbeidende klassen in de verschillende landen, volgens de berigten der Engelsche gezanten aldaar. Wel een bewijs hoe de Britsche regering partij weet te trekken van hare diplomaten. Aan den Nederlandschen werkman wordt in het overzigt de eerste plaats toegekend. Hij wordt voor den meest wel gestelde gehouden, omdat hij wel is waar niet zooveel verdient als de Engelsche werkman, maar oneindig minder behoeften heeft en niet zooveel consumeert. STATEV-GEAERAAL. B E I T E IV L A N D. Beijeren door het Huis der Afgevaardigden met 76 tegen 67 stemmen gehandhaafd. Het schavot en de strop vinden dan nog steeds beschermers, getuige ook de vrij talrijke minderheid in onze Tweede Kamer. De Noord-Dnitsche Rijksdag, voorloopig bepaald heb bende, dat de doodstraf in de landen, tot het Verbond behoorende, zou zijn afgeschaft, heeft bij zijne verdere be handeling van het strafwetboek die straf weder hersteld. Door eenige officieren, alhier in garnizoen, is eene vereeniging geconstitueerd, ten doel hebbende schijfschiet- öefeningen te houden, hoofdzakelijk met de pistool. Gisteren heeft alhier op plegtige wijze plaats gehad de uitreiking van ridderkruizen en onderscheidingen voor de krijgsbedrijven ter Kuste van Guinea, toegekend aan de bemanning van Zr. Ms. oorlogsvaartuig Vice-Admiraa] Koopman, liggende in de haven alhier. Misbruik van sterken drank heeft jl. Zondag het geluk van een huisgezin alhier verwoest. In zeer opge wonden toestand heeft een man zijne vrouw mishandeld en verwond. Hij is in verzekerde bewaring genomen. Van alle kanten leest men berigten over de buiten gewone groeikracht, welke de natuur in de laatste dagen ontwikkelt. Wat verloren scheen, herstelt; wat ten achter was, haalt de schade in en zonder buitengewone omstan digheden belooft het jaar 1870 in alle opzigten een vrucht baar jaar te worden. Aan G. F. Kampsclireur is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als 1ste luit. bij de dd. schutterij te Vlis- singen. Bij die schutterij zijn benoemd: tot kapt. II. F. Suijck, thans 1ste luit.; tot 1ste luit. J. H. Will en W. L. Winkelman, thans 2de luit.tot 2de luit. H. H. Dansdorp. Bij koninklijk besluit van 25 April 1870 is het reglement der Hulpvereeniging voor Gereformeerd School onderwijs te Broek op Langendijk goedgekeurd en deze Vereeniging als regtspersoon erkend. Door HH. Gedeputeerde Staten van Noordholland is de door hen vastgestelde lijst der ingezetenen van dit gewest, welke behooren tot de hoogst aangeslagenen in 's Rijks directe belastingen en ook de overige vereischten bezitten om gekozen te worden tot leden van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, gepubliceerd. De hoogst aangeslagene is de heer G. Visser van Hazerswoude, wonende te Heem stede, voor de som van 627 2.78; de laagste der daarop voorkomende 175 personen is de heer W. B. Bonebakker, te Amsterdam, aangeslagen voor 869.72. Op die lijst komen o. a. voor de namen van de heeren: jhr. mr. C. van Foreest, te Heilo, aanslag f 1698.94; J. Spaans. Jr., te Barsingerhorn, aanslag 1018.95|, en C. F. Schade, te Amsterdam, aanslag 1217.07. Aangenomen het beroep naar Purmerend door ds. W. Mijsberg. pred. te Zwammerdam. Men schrijft uit Hoorn het volgende: Niettegenstaande al de koude en den vermeenden stilstand in het gewas, is de Meimaand voor deze streken ruim zoo voordeelig als in vroegere jaren. Zelden had men de Mei knollen of rapen vóór het begin of het midden van Junij. Thans zal die vrucht al ruim aangevoerd worden in de volgende week, dus nog in Mei. Dit gewas belooft veel, meer dan in het vorige jaar, dat toch nog al goed was. Van de werf 't Kromhout, van den heer Johs. Kloos te Amsterdam, is met het beste gevolg te water gelaten, het ijzeren raderstoomschip genaamd Stad Hoorn, gebouwd voor rekening der Hoornsche Stoombootmaatschappij te Hoorn. De machines van 60 paardenkracht zijn vervaardigd in de fabriek van de heeren P. van Vlissingen en Dudok van Heel te Amsterdam. Gisteren werd in het stationsgebouw van de Holl. spoorwegmaatschappij te Amsterdam in het openbaar aan besteed: het vergrooten van het stationsgebouw te Beverwijk. Aannemer de heer A. Romijn, te Delft, voor 5093. Ook in het Paleis van Volksvlijt te Amsterdam is den strijders van Commendah jl. Vrijdag avond een feest bereid. De officieren en de bemanning van de Amstel en een der officieren van de Koopman werden door militaire autoriteiten ontvangen; de zaal was met oranje versierd. De zangeres hief het Volkslied aan, met de driekleurige sjerp omgord. De heer Burlage sprak een kernachtig woord. In den schouwburg van den heer van Lier had ook een ovatie plaats. Jl. Zondag avond waren de nog aanwezige officieren en manschappen in het Park uitgenoodigd. Volgens het weekblad de Werkman bestaat te Amsterdam plan op "het houden van een Nederlandsch werklieden congres. Te Leiden is een lijkkoets in het water geraakt door het schrikken van de paardende koetsier hield zich vast aan de takken van de boomen op den wal, en bleef in mantel en treurhoed eenige oogen blikken hangende het schouwspel aanstaren. De heer J. H. Commijs, referendaris aan het Depar tement van Marine te 's Hage, is jl. Vrijdag op zijn bureau door een beroerte getroffen. Een driejarig knaapje te 's Hage, dat men, onvoor- zigtig genoeg, met een hakbijl liet spelen, heeft zich een duimpje afgehakt. Ouders! zegt het voort! Ds. W. Kraiienbelt, pred. te Ede, heeft voor het beroep naar Scheveningeu bedankt. Dit is sedert het vertrek van ds. Verhoeff het /negentiende" beroep, hetwelk wordt afgewezen. Uit het Westland wordt gemeld: Nu het weêr sedert acht dagen, hetzij door een vruchtbaren regen, hetzij door koesterende zonneschijn, zeer ten gunste is gekeerd, is niet alleen veel hersteld hetgeen achterlijk of kwijnende was, maar heeft zich allerwege eene verbazende groeikracht ontwikkeld. De aardappelen zijn dan ook, met het voor- uitzigt op een schoon gewas, zeer in omvang toegenomen. Eerlang neemt het vervoer van nieuwe aardappelen met iederen dag toe. De vruchtboomen staan overal voortref felijk in bloei; de meesten vertoonen één bouquet van bloesems. Te Hoogeveen heeft een 13jarige jongen, kort nadat zijn vader besloten had hem bij een boer in dienst te besteden, zich opgehangen. Een 12tal jaren geleden kocht een ingezetene, van Arnhem eenige afbraak van het voormalige huis te Britten van Leiden, en kreeg toen op dien koop toe eenig oud behangsel. Bij het afnemen daarvan bleek het hem, dat het eerste of oorspronkelijke behang uit tapijtwerk bestond en daarna achtereenvolgens vijf malen, met telkens nieuwe duurzame behangsel-papieren, was overdekt geworden, waardoor de ouderdom van het eerste misschien op 300 jaren en meerder kan geschat worden. De eigenaar liet het tapijtwerk in den Rijn afschrobben en tot zijn verwondering was het behang niet alleen volkomen gaaf, maar na gedroogd te zijn bijzonder fraai van teekening en kleuren, zoo dat het steeds de verwondering trok van hen, die zich ten zijnent vervoegden en dit tapijt betraden, daar de eigenaar een groote en een kleine kamer daarmede had belegd. Nu heeft het 11 jaren als zoodanig dienst gedaan en dezer dagen heeft hij het voor eenige honderden guldens verkocht aan den heer M. A. Trybits, koopman te Gouda, zijnde het erkend al een kostbaar en kunstig met de naald en met zijde bewerkt Gobelins-tapijt, een jagt voorstellende. Men schrijft uit Zwolle, dd. 22 dezer: //De gunstige berigten, die van alom gegeven worden, wegens den toestand der gewassen, kunnen wij van hier met één vermeerderen. Het gras op de hooilanden staat zoo hoog en is zoo krachtig, als zeldzaam het geval was; in de weilanden loopt het vee tot aan den buik in het malsche gras. De rogge staat overheerlijk en de overige land- zoo ook de tuinproducten groeijen welig. De vrucht boomen beloven veel, en zoo als zich op dit oogenblik alles laat aanzien, mag men zonder overdrijving een uiterst vruchtbaar jaar verwachten, dat alleen door zwaren storm of hagelslag zoude kunnen verkeeren, daar nachtvorsten in dezen tijd des jaars niet te verwachten zijn, en ook alles reeds te ver gevorderd is, dan dat deze zouden kunnen schaden." Te Berlikum had dezer dagen een droevig ongeval plaats. Een meisje van 5 en een jongetje van 3 jaren, spelende in de nabijheid der vaart, hadden het ongeluk daarin te geraken. Daar ze door niemand waren opgemerkt geworden, zijn ze beiden jammerlijk verdronken. Te Nieuwolda bestaat eene vereeniging van land bouwers, die 100 premie betalen aan hem, die een schapendief in handen der justitie bezorgt. Twee bewijzen van de productiviteit van Friesch vee. Te Oosterend zijn twee schapen geschoren, waarvan het eene 11 en het andere 12 kilo wol opleverde. Te Wijnaldum is een derde kalfs-vette-koe verkocht voor de belangrijke som van 325. De dader van den diefstal aan het station te'Win schoten, is gearresteerd. Hij is genaamd Heinrich Windeler, 26 jaren oud, van beroep smidsgezel, uit Rotenburg en heeft vroeger reeds vijfjaren in de gevangenis doorgebragt. - De pers-delicten te Maastricht behooren tot de orde van den dag. Zoo is de heer Emile Demarteau, ten ver zoeke van het O. M. bij de Arrond.-Regtbank aldaar, tegen den 30 dezer wederom voor dat. collegie gedagvaard, als aangeklaagd den heer P. Regout te hebben gehoond en gelasterd in een artikel, in N°. 8 van de Nieuwsbode opgenomen. Te Oud-Gastel is een 60jarig arbeider door een zwaren boom, die opgeheschen werd en die neerviel, met één slag vermorzeld, zoo dat de hersens uit het hoofd spatten. De ongelukkige had den tijd niet meer een kreet te'uiten of zelfs een zucht te slaken. Te Sittard zijn door de veldwachters meer dan 80 processen-verbaal opgemaakt tegen grondeigenaars, die ver zuimd hadden de rupsennesten te vernietigen, welke zich op hunne boomen en hagen bevonden. Bij gewone opklimming heeft een candidaat-notaris in de provincie Limburg eerst op SOjarigen leeftijd kans om tot notaris te worden benoemd. Geen wonder dat ditmaal bij de commissie tot het afnemen van het examen voor het notarisambt, te Maastricht, niet één candidaat zich heeft aangemeld, zoodat de commissie niet noodig had te vergaderen. De zeldzaamste eerepoort, waaronder in den modernen tijd een koninklijk hoofd doorging, is zeker wel die welke te Ceylon door eenige koffijplanters opgerigt werd ter eere van den Hertog van Edinburg, den tweeden zoon van Koningin Victoria. Om een voorstelling van een jagt op de wilde olifanten te gaan bijwonen, trof hij op den weg van Colombo naar de plaats waar het schouwspel plaats zou hebben, onder verscheidene eerebogen er een aan, geheel zamengesteld uit ledige bierflesschen. In het midden der boog was een prachtige ster gemaakt van sodawater en champagneflesschen. De planters stonden er prachtig uitgedoscht onder, en zagen met zelfvoldoening naar de eerepoort, zoo wel een bewijs van den eerbied voor den Hertog als van hun afkeer van //volle" flesschen. Vooa den landbouwer. Om van de bemesting met potasch of kali goede resultaten te verkrijgen, moet men den bodem naauw- keurig onderzoeken om te zien, of hij arm aan kali is, of dat hij eene voldoende hoeveelheid kali bezit. Waar hederik of krodde en duivenkervel voorkomen en groeijen, bevatten de bovenste aardlagen, de humus, kali, waar vele distels, de gemeene alsem of aalst en kleefkruid of stekelig walstroo aanwezig zijn, is in de middelste aardlagen kali voorhanden, terwijl daar waar hoefblad en wilde klavers groeijen, in de onderste lagen, den ondergrond, kali te vinden is. Bespeurt men genoemde planten niet op het land, maar nemen rietgewassen en mossen hare plaats in, dan is dit een zeker bewijs, dat de bodem hier arm aan kali is en eene bemesting met dit zout uitnemende resultaten zal opleveren. Eene te sterke bemesting met kali, die allernadeeligst op de wortels der planten werkt, moet bepaald vermeden worden. Wij maken hierbij inzonderheid opmerkzaam op de hierachter staande advertentie der heeren S. Steindecker Comp. te Hamburg. Er wordt hier gesproken van originele Loten voor een zoo rijkelijk met prijzen voorziene verloting, dat zich ook hier te lande eene aanmerkelijke deelneming vooronderstellen laat. Die onderneming ver dient des te meer het volle vertrouwen, omdat de beste waarborgen van dien Staat geboden zijn, en dat voornoemd huis van alle zijden, wegens zijn doorgaans regtschapen handelwijs en prompte voldoening van talrijke prijzen, sedert lang bekend is. In alle branchen, bijzonder echter met betrekking tot de algemeen gezochte Brunswijksche originele loten, is het vertrouwen geregtvaardigd, eenerzijds door de erkende soli diteit van de firma, en ten anderen door den daardoor voortgevloeiden enormen aftrek. De uithoofde van hare naauwkeurig- en stiptheid, bekende staats-effecten-handel van Adolf Haas, in Hamburg, wordt dan ook aan ieder met warmte aanbevolen. Kerste Kamer. Zitting van Maandag 23 Mei. De Kamer heeft achtereenvolgens aangenomen de navolgende wetsontwerpen: 1. tot aanschaffing van gebogen torenplaten voor de Marine; 2. tot aanschaffing van nieuwe vuurwapenen voor Oorlog; 3. tot wijziging van Hoofdstuk IV der Staatsbegrooting (Justitie) voor 1870; 4. tot regeling der grondbelasting; 5. tot bekrachtiging der overdragt van wegen, enz. te Forth Bath; 6. tot regeling van het onderwijs van Rijks wege in de beeldende kunsten. Tweede Kniuer. Zitting van Zaturdag 21 Mei. Het wetsontwerp betreffende de loterijen wordt thans weder aan de orde gesteld. De minister van Justitie heeft eene wijziging van het ontwerp ingediend, strekkende om het eenig artikel aldus te doen luiden//De art. 2, 3 en 4 der wet van 22 Julij 1814 (Staatsblad N°. 86), houdende verbod van alle vreemde en particuliere loterijen worden ingetrokken." Na afstemming van de onderscheidene amendementen van verschillende leden, is de regerings-voordragt aangenomen met 48 tegen 18 stemmen. Vervolgens zijn achtereenvolgens in behandeling genomen eenige wetsontwerpen vaD onder geschikt belang, die allen zijn aangenomen. Evenzoo de conclusiën, betreffende overeenkomsten met vreemde Vorsten. Zitting van Maandag 23 Mei. De Kamer bepaalt, dat in de volgende zitting (heden te houden) o. a. het wetsontwerp tot vestiging eener nieuwe gemeente Anna Paulowna zal behandeld worden. BENOEMINGEN EN VERPLAATSINGEN BIJ MARINE EN LEGER. De kapt.-Juit. ter zee J. J. Boelen, commanderende de drijvende batterij Neptunus, is benoemd tot plaatsvervangend lid der commissie, ingesteld voor het in dit jaar af te nemen eindexamen van adel borsten 2de kl. bij bet Kon. Instituut voor de Marine te Willemsoord. De luit. ter zee lsle kl. A. G. M. van Emden, behoorende tot de rol van het wachtschip te Amsterdam en als comm. gedetacheerd op de kanonneerboot n°. 7, wordt met den 5den Junij a. s. op non-activiteit gesteld en met den 6den daaraanvolgende vervangen door den luit. ter zee 1ste kl. A. J. Willekens. Voorts worden de luits. ter zee 2de kl. H. J. van der Mandele, H. Nijgh, P. Zegers Veeckens en E. Zegers Veeckens, respectivelijk dieuende op het wachtschip te Amsterdam, het fregat met stoom- verraogen Admiraal van Wassenaer, het raderstoomschip de Valk en het schroefstoomschip deAmstel, eerstgenoemde met den5 Junij a. s. en de drie laatstgenoemden met den 31 dezer op non-activiteit gesteld. Tevens worden geplaatstmet den 1 Junij a. s. op het wachtschip te Willemsoord de luits. ter zee 2de kl. J. J. de Bruijne en A. Werumeus Buning op het wachtschip te Hellevoetsluis de luit. ter zee 2de kl. D. E. F. van de Rivièreop het fregat met stoomver- mogen Admiraal van Wassenaer de luit. ter zee 2de kl. H. Bernelot Moens; op het raderstoomschip de Valk de luit. ter zee 2de kl. F. W. Hudig; op het schroefstoomschip de Amstel de luits. ter zee 2de kl. S. H. Binkes en jhr. F. G. M. van der Wijck; en met den 6 daaraanvolgende, op het wachtschip te Amsterdam, de luit. ter zee 2de kl. A. G. Ellis. De luits. ter zee 2de kl. W. C. Böhtlingk en B. M. van der Weide, en de off. van gez. 2de kl. J. Keijser, allen dienende op Zr. Ms. ijzeren stoomvaartuig Argus, bestemd voor de dienst der bebakening en kustverlichting in Nederl. Indië, worden, tengevolge der buiten dienst stelling van dien bodem, met den 25 dezer op non-activiteit gesteld. De 2de luit. A. J. D. Pool, van het 7de reg. infanterie, is voor den lijd van vijf jaren gedetacheerd bij het leger in Nederl. Indië. F r a n k r ij k. Keizer Napoleon heeft gelukwenschen wegens de verij deling der zamenzwering tegen zijn leven en wegens de glansrijke aanneming van het plebiscit ontvangen van den Koning van Pruissen. Jl. Zaturdag heeft de voorzitter van het Wetgevend Ligchaam aan den Keizer officieel mededeeling gedaan van den afloop der stemming over het plebiscit; hij hield daarbij eene rede, waarin hij herinnerde, dat de Keizer

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1870 | | pagina 2