1870. N°. 67. Zondag 5 Jnnij. 28 Jaargang: POSTERIJEN. Uitgever A. A. BAKKER Cz. BINNENLAND. HELDERSCHE EX XIEUWEDIEFER COURAXT, „Wij huldigen het goede." Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. bonnementsprijs per kwartaal1.30. franco per post - 1.65. Bureau: MOLENPLEIN, N°. 163. Prijs der AdyertentiënVen 1i regels 80 cent, elke regel meer 15 cent. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Maandag den 6 Junij vertrekt, per Iaatsten trein van den Helder, de West-Indische mail over HTazaire. Per Iaatsten trein van den Helder vertrekt Woensdag den 8 Junij over Marseille de mail naar Oost-Indië, China en Japan. i. Het is eene aangename gewaarwording, wanneer men onder den overvloed van politieke wetten, die niet tot stand kunnen komen zonder prikkeling der politieke harts- togten, eene zuiver economische wet vindt, die eene kalme en ernstige discussie tusschen ministriëlen en hunne tegen standers mogelijk maakt. Toen het wetsvoorstel tot af schaffing van de doodstraf in de Tweede Kamer werd behandeld, trachtten wel een paar leden de koninklijke waardigheid, en daarmede de politiek, in bet debat te brengen, maar hun streven vond algemeene afkeuring. Zoo werd de discussie, over dit onderwerp gevoerd, eene van de ernstigste, grondigste debatten, die wij ons in de Staten-Greneraal kunnen herinneren; een vernieuwd bewijs, welke uitstekende elementen onze Vertegenwoordiging onder alle partijen bevat, elementen, die telkens in het licht komen, wanneer de politieke strijd voor een oogenblik rust. Elke politieke zege, door eenig ministerie in de Kamers bevochten, is eene Pyrrhus-overwinning. Even als deze kan het uitroepennog eenige overwinningen van dezen aard, en wij zijn verloren Want niet alleen, dat de verbittering en de ontevredenheid der tegenpartij toe neemt met elke schrede, die de regering doet op. een pad, dat der oppositie verderfelijk schijnt, ook de inspanning, de opoffering van eigene denkbeelden, die elke partijstrijd eischt van de eigene medestanders, doet hun ijver ver- flaauwen, schept ontevredenen, verzwakt het ministerie. Wij gelooven, dat de behandeling van belangrijke econo mische wetten als weldadige rustdagen in ons staatsleven moeten gelden. En als de aanhangige postwet wordt behandeld met die ernst en grondigheid, die ons Parlement steeds kenmerkt telkens als een onzijdig onderwerp wordt te berde gebragt, dan zal zij een zegen zijn voor het ministerie en het land. Zeker voor het land, want de voorgestelde regeling behelst zeer belangrijke verbeteringen van den bestaanden toestand. In de eerste plaats moet worden genoemd de invoering van het stuiversport en de begunstigde frankering. Men kan zich moeijelijk een denk beeld maken van de vermeerdering van het verkeer, die noodzakelijkerwijze zal voortvloeijen uit deze verlaging van het briefport. Een flaauw denkbeeld geeft ons de ver meerdering der telegrammen sedert het enkelvoudige berigt op 0.30 werd gesteld. Reeds in het eerste jaar na de tariefsverlaging overtrof de totale opbrengst die van vorige jaren. Bij het brievenverkeer zal het getal aan den post toevertrouwde correspondentiën nog in oneindig hoogere mate toenemen. Men denke bijvoorbeeld aan die uitgebreide klasse van personen, voor wie 10 cents nog altijd eene belangrijke uitgave is: ambachtslieden die 4 a 5 per week verdienen, soldaten, enz. Het brievenverkeer in deze klasse is bij elke tariefsverlaging hoogst belangrijk toe genomen en kan dat nog steeds doen; zelfs met een stuiversport is de grens nog lang niet bereikt. Men denke bijv. aan den detailhandel, meer bijzonder van mercerie, garen, spelden, naalden, band, enz. Deze tak van bedrijf doet hare leverantiëneen pakje naalden, een stukje band, enz. in zulke kleine hoeveelheden, dat dikwerf eene bestelling per brief, de gebeele winst des koopmans wegneemt; eene vermindering van het port tot op de helft moet dit soort van correspondentie bijna zeker verdubbelen. Alle waarschijnlijkheden berekend, durven wij voorspellen, dat het lagere tarief reeds na drie jaar eene grootere saldo in de schatkist zal brengen, dan bet thans vigerende. Aan de andere zijde zal het stelsel van begunstigde frankering eene belangrijke vereenvoudiging der postadmini stratie medebrengen en daardoor de kosten verminderen. Dit stelsel ligt dan ook geheel in den geest des tijds en is in vele Europesche landen reeds ingevoerd, tengevolge waarvan de buitenlandscbe handel reeds sints geruimen tijd franco correspondeert; een voorbeeld, dat ook door den binnenlandschen handel dagelijks meer wordt gevolgd. Hoe groot de besparing is, die de postadministratie in dit stelsel vinden moet, is moeijelijk onder cijfers te brengen. Maar houdt men in bet oog, dat een gefrankeerde brief aan de posterijen niets anders oplegt dan het vervoer, de ongefran keerde daarentegen, eene taxatie, inning van gelden en verantwoording derzelven, in één woord, eene geheele comptabiliteit eischt, dan gevoelen wij hoe groot het onderscheid tusschen beiden is. En wat het bestellen der brieven betreft, thans moet het een vlug facteur zijn, die veertig brieven per uur rondbrengt, terwijl gefrankeerde brieven bijna even snel kunnen worden bezorgd, als een matig voetganger noodig heeft om den te doorloopen afstand af te leggen. Zij toch die gewoon zijn brieven te ontvangen maken weldra aan bun huis eeu brievenbus, en zelfs waar die niet wordt gevonden, kan een brief, waarvan de port is betaald, onder de deur worden gestoken, in elk geval sneller worden overhandigd dan de ongefrankeerde. Van dien voorgestelden maatregel verwachten wij dus groote toename van het getal brieven, dadelijke vermeerdering van het totaal der ontvangsten van de postadministratie, in zeer korte jaren ook van de zuivere baten der posterijen en groote vereenvoudiging in bet beheer. De regering deelt in die verwachting en heeft onder- staanden vergelijkenden staat medegedeeld, die in onze oogen, en wij vertrouwen ook in die onzer lezers, een afdoend bewijs voor het gestelde levert. Tegenwoordig Voorgesteld Tarief. Port der brieven f 1,813,000 1,462,750 n drukwerken - 107,170 - 150,000 Vast regt der aangeteekende brieven- 50,500 - 70,000 Opklimmend regt wegens aan- gegevene geldswaarde - 2,600 - 5,000 Regt wegens postwissels - 28,200 - 50,000 2,001,470 1,737,750 De toename van bet verkeer behoeft dus slechts de onbeduidende som van 263,720 te dekken om de schat kist schadeloos te stellen. Men moet échter in 't oog houden, dat onder den Iaatsten post in het voorgestelde tarief ook begrepen is het innen van gelden op quitantie. Wij hopen, dat een amendement voorkomen zal, dat deze tak van bet kassiersbedrijf aan de posterijen worde opgedragen. In de eerste plaats toch wordt door de particuliere industrie voldoende in deze behoefte voorzien en is er dus geen reden voor tusschen- komst van den staat; in de tweede plaats zoude de ver eenvoudiging van administratie, verkregen door de begunstigde frankering, worden vervangen door een nog veel gewigtiger comptabiliteit, en zouden de postbeambten een kostbaren tijd aan het rondbrengen en incasseren van pretentiën moeten wijden, die op grootere plaatsen of zouden voeren tot eene hoogst belangrijke uitbreiding van personeel, i>f waar dit niet het geval is, aan het bestaande personeel tot' verkrijging eener zeer onbeduidende bate, eene onevenredige vermeerdering van werk bezorgen. In het'1 bezwaar van sommige groote bladen op bet voor gestelde maximumgewigt voor enkel port van couranten, heeft de regering voorzien, door eene latere wijziging, die het maximum op 40 gr. heeft gebragt. Hiertegen is nu wel geen bezwaar, maar ligt er toch niet eene onbillijkheid in, om kleinere en grootere bladen met een gelijk port te belasten? Is dit inderdaad niet eene begunstiging der grootere couranten? Bij den tegenwoordigen lagen prijs der dagbladen, is het port een belangrijk element in de kosten. Zijn deze voor alle bladen gelijk, dan wordt proportioneel de prijs der kleinere bladen daardoor meer gedrukt. Wenschelijk schijnt ons een minimum van een halve cent voor port van een blad minder dan bijv. 25 gr. wegende. HELDER en NIEÜWEDIEP, 4 Junij. Tot penningmeester van het Artillerie-Vrij korps alhier is benoemd de heer P. H. Verberne. De kommandant van bet landingscorps bij de expeditie tegen Commendah, de luit. ter zee 1ste kl. P. ten Bosch, heeft eene bijzondere onderscheiding ontvangen van Z. M. den Koning, bij gelegenheid van den feestelijken maaltijd op bet Loo. Z. M. stelde namelijk genoemden officier eene ruiling van degens voor, als blijk van vorstelijke wel willendheid. Tot surnumerair bij de posterijen is o. a. benoemd de heer C. de Wit te Enkhuizen. Jl. Donderdag werd aan het ministerie van Binnenl. Zaken aanbesteed: het maken van een strekdam langs den regter oever van de Oude Maas beneden de spoorwegbrug bij Dordrecht. Daarvoor waren 19 billetten van inschrijving ingekomen; de hoogste inschrijving was die van de heeren A. Volker, van Sliedrecht en D. Volker, van Dordrecht, voor 107,310. Beroepen bij de Herv. gemeente te Vlissingen, ds. N. Osti, pred. te Hattem, die mede beroepen is te Harderwijk te Warder, ds. J. H. L. Bouman, pred. te Eenigenburg; te Oostzaan, ds. A. D. Adama van Scheltema, pred. te Sleeuwijk. Aangenomen de beroep naar Purmerend door ds. W. Mijsberg, pred. te Zwammerdam; naar Giethoorn door ds. A. G. Harger, pred. op het eiland Marken. Naar bet Vaderland meldt, zou bij de Tweede Kamer het voornemen bestaan ook wederom dit jaar de schutterij- wet niet in behandeling te nemen. Alzoo dreigt dit onderwerp in bet volgend jaar een vijfde onderzoek in de afdeelingen, enz. Eergisteren avond is in de Hooglandsche kerk te Leiden Mendelssohn's oratorium ,/Elias," bet Iste gedeelte van het programma van het muziekfeest ten geboore gebragt. Alle beschikbare plaatsen in het ruime gebouw waren bezet. H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Alexander hebben de uitvoering gedeeltelijk bijgewoond. Op één na de hoogste prijs van de Oostenrijksche trekking van de leening 1864 is gevallen op een aandeel ten kantore van den bankier Furnée Co. te 's Hage. Fraaijer lotgevallen kan een dief voor zijn veroor deeling niet hebben, dan B. S., te Vlaardingen, die reeds vroeger 5 jaar te Leeuwarden heeft gezeten en later nog eens 6 maanden te Utrecht. Deze liefhebber had Zondag nacht in de herberg ,/Emaus," op den weg naar Kethel, eenige flesschen likeur, een hangklok en eenige porseleinen voorwerpen gestolen, toen een kussensloop opgezocht, ze daarin gedaan, eindelijk alles gewikkeld in het billard-laken en was zoo op reis gegaan naar Kethel. Onderweg snoepte hij echter zoo lustig van den »parfait-amour," dat hij beschonken in een sloot teregt kwam; daaruit weer opge krabbeld, kon hij Kethel bijna bereiken, doch viel aldaar bij zijn vrachtje in slaap, waar hij 's morgens door den veldwachter gevonden en in verzekerde bewaring gebragt werd. Die bewaring was echter niet verzekerd genoeg, want terwijl de veldwachter naar den burgemeester van Vlaardingen was gegaan, brak de gevangene een plank van den trap, waaronder hij was opgesloten, aan stukken en stapte alweder met zijn vrachtje de wijde wereld in. Onder- tusschen beraadslaagde de burgemeester wat te doen. Niemand in de gemeente had geklaagd dat hem iets ont vreemd was, en reeds was last gegeven om den beschonkene, als bij bekomen was, weêr vrij te laten betgeen reeds niet meer noodig was toen de eigenaar van de herberg, die daar gewoonlijk niet overnacht, zijn aangifte kwam doen, en nu zou men dan den inmiddels reeds ontsnapten dief aanhouden en ook eens zien wat er in den zak was, het geen de veldwachter met bijzondere bescheidenheid tot nog toe niet had gedaan. Aan de Kethel gekomen, vond de burgemeester, gelijk reeds gezegd is, den dief gevlogen, waarschijnlijk naar Delft. Naar Delft dus ging de burge meester en vond daar.... niemand, want de ontnuchterde liefhebber van ,/parfait-amour" bad meer behoefte aan rust dan aan vermoeijenis gehad, en had midden in een weiland zich toegedekt met zijn billard-laken en was in slaap gevallen. Hij werd daar echter gevonden en nu eindelijk voor den burgemeester gebragthij bekende en is naar Rotterdam getransporteerd. (Vad). Te Klundert werd een jong paard voor het eerst beslagenhet Weerde zich geweldig, zoover zijn enge banden dat toelieten. Toen drie ijzers aangehecht waren werd het plotseling stil; het dier was onder zijne magtelooze zenuw achtigheid overleden. De burgemeester van Arnhem, baron van Pallandt, heeft dezer dagen bij bet uitstijgen uit een rijtuig zijn linker-bovenarm gebroken. Te Blokzijl begint men de uiterwaarden reeds te maaijen. Het laat zich aanzien, dat de eerste snede gunstig zal zijn. Jl. Woensdag werd te Sneek de gewone voorjaars paardenmarkt gehouden. Ongeveer 200 paarden waren aangevoerd. De handel was ditmaal niet van groote be- teekenis. Voor werkpaarden werd van 20 tot 30 besteed; rijpaarden golden van 200 tot 500. Een landbouwer, niet verre van de stad Sneek woonachtig, had de gewoonte, gelijk bij allen daar gebruikelijk is, wekelijks de markt aldaar te bezoeken. Hij deed zulks met een bootje en sedert jaren was hij gewoon, dat zijne dienstmaagd daarbij de riemen hanteerde. Dit beeft evenwel langzamerhand tot zoodanige gemeenschap geleid, dat er een huwelijk tusschen den boer en zijne dienstbode uit geboren is. Na bet huwelijk namen beiden als gewoon lijk op marktdag weer in de boot plaats, maar nu presenteerde de vroegere dienstbode, nu huisvrouw, aan haar echtgenoot de riemen, met de woorden: ,/Mij dunkt, de borden zijn nu verhangen, ik heb u zoolang geroeid, gij moest het nu mij maar eens doen." Of de man aan bet verzoek voldaan beeft weten wij niet,.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1870 | | pagina 1