STATEN-GENERAAL. BUITENLAND. Bij de dd. schutterijen is, op hun verzoek, eervol ontslag verleend: te Enkhuizen, aan C. A. de Koningh, als 2den luit.; te Helder, aan H. J. Janzen, als 2den luit.; en bij de dd. schutterijen zijn benoemdte Helder, tot kapt. N. A. A. Berghuijs, thans 1ste luit.tot lsten luit. A. A. Bakker Cz., thans 2de luit. Tot 2den hulponderwijzer, tevens belast met het onderwijs in de gymnastiek, in het huis van verbetering en opvoeding voor jongens te Alkmaar, is benoemd de heer J. Kuijk Kz., hulponderwijzer te Zaandam. Door den gemeenteraad te Enkhuizen is benoemd tot directeur der school voor middelbaar onderwijs aldaar de heer A. J. ten Brink, Lit. Hm. Can., reeds vroeger benoemd als leeraar in de oude talen, geschiedenis en letterkunde. H. M. de Koningin heeft aan een der leden van de hoofdcommissie voor den brand teBodegraven doen ter hand stellen de som van 1000. Op 20 April 11. waren in Nederland 223 telegraaf kantoren, waaronder 111 van particuliere ondernemingen. In het laatst van 1869 waren er nog maar 90 Rijks- en 108 bijzondere kantoren. In datzelfde jaar zijn er verzonden 1,632,000 binnen- en 682,400 buitenlandsche telegrammen. Sedert 1852 heeft het telegraafwezen aan het Rijk gekost 7,888,400 en opgebragt 5,817,600, zijnde een nadeelig slot van ƒ2,070,300, waarvoor echter gebouwen, lijnen en materieel aanwezig zijn. In '69 waren de uitgaven 946,000, de ontvangsten 549,800. Het kleinste kantoor kost ongeveer 1500 en er zijneen aantal, welke die som niet opleveren, o. a. Delfzijl slechts 1095 en Oude Pekela 523. Gedurende de Pinksterdagen, met inbegrip van den Zaturdag te voren en den Dingsdag daarna, zijn over den Nederl. Rijnspoorweg in het geheel 50,833 reizigers ver voerd, tegen 31,909 reizigers gedurende diezelfde dagen in het jaar te voren. Het vervoer op, van en naar de lijn Goudaden Haag bedroeg 14630 reizigers. Een bezoeker van het naburige Alkmaar vond op een vensterluik aan een der huizen aldaar het volgende versje geschilderd „O ja, wat is mijn Vader goed, wie had ooit kunnen denken, „Dat Hij uit vrije gunst ons dit gebouw ging schenken; n't Is alles toch verbeurd, de zaak regt ingezien, „En nog kreeg ik van Hem vier huisjes bovendien: „Ik had bet nooit gedacht, nogtans het is verkregen, „In hoop van Vaders gunst en zijn onmisb're zegen. „'t Zij boer of burgerlui, of gij nu prijst of laakt, „Ik zegge Gode dank voor zulk een groote daad. „Daar zullen er wel zijn, die hierin vinden fouten, „Ach, weest dan maar zoo goed en deuk het is van Schouten." Jl. Zaturdag avond had te Enkhuizen in de verga dering van Oeconomia Enchusana de plegtige inwijding plaats van de twee sierlijke vlaggen, door dit genootschap aan de nieuwe reederij „de Volharding" vereerd, alsmede de uitreiking van een eerbewijs aan een der zes stuurlie den, voor het best bijgehouden scheepsjournaal van meteo rologische waarnemingen. Het Nieuws van den Dag wijst er op, dat er gevraagd wordt een klerk bij den secretaris der Kon. Maatschappij van wetenschappen, een betrekking met een inkomen van 1000 te Amsterdam, waarvoor men een wetenschappelijk gevormd mensch wenscht, vertrouwd met de nieuwere talen, met Latijn en Griekscb, die notulen en brieven zal hebben over te schrijven, voorts boeken en verhandelingen te catalogiseren, en het kostelijkste deel van den dag (zes dagen in de week) op zijn post zal moeten zijn. Daarvoor hebben zich nu reeds 150 sollicitanten opgedaan, die zoo een eerlijk stuk brood willen verdienen; 150 wetenschap pelijke mannen, eene kostbare leiding achter zich hebbende, die kopieëerknecht willen worden. Maar waar blijven de teleurgestelde 149? Vraagt men een gemeente-secretaris ad 600, of een gemeente-ontvanger ad 400, de toevloed is niet geringer. Is Nederland zoo rijk aan menschen, die eene fatsoenlijke bezigheid wenschen, of zoo arm en hon gerig, dat men zich verduwt en verdringt om elk brokske brood? Zijn de hongerigen zoo velen en de boterhammen zoo weinige, dat er om heen wordt gezwermd, als de vliegen om een klontje suiker doen? En honderden vreemdelingen komen jaarlijks hier, vinden hun brood, verdienen geld, en geven aan de adresboeken een Duitschen tint. „Of is het zoo gelegen, dat de boterhammen bij vader en moeder te duur zijn, om op den duur aan mama's boezelaar te blijven hangen, maar toch nog te wel geboterd, dan dat haar schraalheid ons drijven zou, ver van huis, naar Oost en West, China en Japan en overal, waar tot den prijs van geestkracht, kennis, volharding en ontbering, als het moet, onafhankelijkheid en rijkdom te koop is? Of lijden wij aan overvloed, zoo niet van geleerdheid, dan ten minste van gestudeerden, en woont er in ons midden een klasse van Mandarijnen, zeer ontwikkeld, maar door hunne op leiding voor maar weinige betrekkingen geschikt en ver oordeeld om voor elkaêr de spoeling dun te maken!" Gisteren heeft het Prov. Geregtshof in Noordholland uitspraak gedaan in de zaak van dr. F. S. Elders. Bij breed gemotiveerd arrest heeft het Hof aangenomen, dat de schuld van den beschuldigde, aan de feiten, bij het arrest van teregtstelling hem ten laste gelegd, niet wettig en overtuigend is bewezen, hem vrijgesproken en gelast, dat hij onmiddellijk in vrijheid zou worden gesteld, tenzij er andere redenen mogten zijn om hem in hechtenis te houden. De advocaat-generaal heeft verklaard, dit laatste in nadere overweging te zullen nemen. Door de Holl. Spoorwegmaatschappij werd gisteren in haar stationsgebouw te Amsterdam publiek aanbesteed: 1. het uitvoeren van eenige herstellingen en veranderingen aan de stationsgebouwen, woningen, bruggen, enzop den Noordhollandschen Staatsspoorweg, tusschen den Helder en Uitgeest; aannemers de heeren gebr. Moorman te Helder, voor 4450 en 2. het maken van een loswal en goederen- spoor met bijkomende werken, ter verbinding van het station met de Zaan aldaar. Aannemer de heer J. A. van der Kamp te Leiden, voor 11,890. Aan de kanaalwerken bij Yelzen is een karreleider, die een ketting, welke voor zijn kar sleepte, wilde oprapen, gevallen, overreden en onmiddelijk gedood. Men schrijft uit Beverwijk, dat zonder spoedigen regen de aardbeziën verloren zullen zijn. De matroos der Kon. Nederl. Marine P. Vertin, die sedert het jaar 1868 van zijn schip was gedeserteerd, is eerst jl. Zaturdag door de politie te 's Hage aangehouden. De man, die in de Katholieke kerk te Haastrecht de godsdienstoefening gestoord heeft door den prediker in de rede te vallen, was krankzinnig en beweerde de Paus van Rome te zijn. Een 19jarige boerendochter te Strijen, die met haar 20jarigen aanstaande naar Brussel een uitstapje had gedaan, is teruggekeerd met een welgeschapen zoon, waarvan zij op de terugreis was bevallen. Ter gelegenheid van der, 50sten verjaardag van Z. K. H. Prins Hendrik is aan Z. K. H. door den kerkeraad der Ned. Heiv. gemeente te Baarn, in wier kerkgebouw de Prins gedoopt is, een Staten-Bijbel inprachtband met een album, houdende de namen der gevers, aangeboden. Te Arnhem zullen den 29 dezer op de landbouw tentoonstelling de eerediploma's worden uitgereikt door den commissaris des Konings in die provincie. Onder de sprekers zal ook de heer mr. Cohen Stuart uit Alkmaar zijn, die de indijking van het Wieringer meer zal behandelen. Men vleit zich met een bezoek van Z. M. den Koning. De gemeenteraad van Lopik heeft 19 leerlingen van de openbare school, die het minst verzuimd hadden, een reisje naar Rotterdam laten doen. Ruim veertig ingezetenen van Enschedé, allen tot den deftigen stand behoorende, hebben eene klagt ingediend bij den dir.-gen. der staatsspoorwegen, op grond dat zij den 6 Junij, allen voorzien van retourbilletten 2de klasse, waarschijnlijk uit gebrek aan waggons, te Hengelo achter gelaten zijn en dientengevolge in het holle van den nacht de reis van Hengelo naar Enschedé te voet hebben moeten afleggen. Kan dat waar zijn? Men meldt uit Staphorst (Overijssel), dat bij do opheffing eener school aldaar een wachtgeld van 10 (zegge tien gulden) 's jaars aan den onderwijzer L. Courtz is toegestaan. De man was meer dan 30 jaren voor de gemeente werkzaam geweest. Lokken vele heuvelachtige en boschrijke streken door haar natuurschoon thans vele bezoekers, ook de vlakke bouwstreken in de meest nabij Leeuwarden gelegen ge meente zijn, naar men verneemt, wegens haar schilderach tig aanzien dubbel een bezoek waard, vooral die in Me- naldumadeel en de Bildtstreken gelegen. Het is vooral het koolzaad, het welk in vollen bloei staat dat, door zijn goud gelen glans een prachtig schouwspel oplevert; daarbij de afwisseling van zoovele aardappel- en vlasvelden, zoomede van vele rijk bezette graanakkers, als tarwe, rogge, kana riezaad, enz. die eveneens een heerlijk gezigt aanbieden. In alle rigtingen liggen de boerenhofsteden, de meesten met welig boomgewas omgeven, op dit, als het ware veel kleurig tapijt verstrooid. Naar het zich laat aanzien, is van dat alles een goeden oogst te verwachten. Bij den burgemeester van Harlingen is een schrijve:) ontvangen, van den inspecteur van het loodswezen op Ter schelling, den heer C. Kraan, meldende dat blijkens de laatste peilingen, dezer dagen gedaan, geenerlei verandering is gekomen in de zeegaten voor Harlingen, sedert de pei ling in den zomer van het vorige jaar. Als een nieuwe bijdrage aangaande de duurte van het grasgewas kan het volgende dienen In de afgeloopen week werden te Grouw o. a. eenige perceelen grasgewas, die 40 jaren geleden „niets" konden opbrengen en eenige jaren geleden gemiddeld 1400 per jaar opbragten, thans voor het gebruik in dit jaar verhuurd voor de aanzienlijke som van ruim 4810. Aan de nieuwe landbouwschool te Groningen zal waarschijnlijk het onderwijs met Sept. aanvangen en zeer spoedig zullen onderwijzers opgeroepen worden. Er zullen twee leeraren voor landbouwvakken, waarvan een tevens directeur, een leeraar voor de natuurkundige vakken, een voor de wis- en natuurhistorische vakken, benoemd worden, en tevens worden voorzien in het onderwijs in de kennis der huisdieren, en de staathuishoudkundeterwijl voor natuur- en scheikunde ook een assistent zal worden gevraagd. Van de verschijnselen, die bij de nachtvorsten in den vroegen morgen in onze Noordelijke provinciën worden waargenomen, schrijft de Veendammer Crt.„De zomer- nachtvorsten vallen steeds op de velden neder in een donkergraauwen nevel van fijne ijskristallen, die door den wind over het land wordt gedreven en te meer verwoesting aanrigt, naarmate die nevel digt en breed is en daarbij langzaam voorttrekt. Specifiek zwaarder dan de atmosfeer hangt hij op den grond en wordt over onzen vlakken bodem gesleurd, de teedere uitheemsche gewassen als boekweit, aardappelen, fijne tuinboonen, enz. vernielende, die hij op zijn togt aantreft. Een eenvoudige mantel van elzenbout, een rij opgaande boomen of een bewoonde streek zijn in staat, om zijn kouden invloed over een aanmerkelijke uitgestrektheid te verbreken, zooals ook thans weder is gebleken. Ditmaal had hij een bijzonder prachtig aanzien, want hij was in de rondte gelegerd in den vorm van een hoefijzer, toen de togt werd aangevangen. Bij het aanbreken der schemering werd de bovenrand door het daglicht beschenen, hetgeen een zeer fraai effekt maakte boven de zwartgraauwe tint van de onderste lagen, die op het aardrijk rustten. Jammer maar dat het prachtig natuurverschijnsel zulk een noodlottige uitwerking had." De Pinksterviering in Limburg levert aan een locaal blaadje den volgenden rijken voorraad berigtjes. Te Ophoorn nabij Sittard bloedig gevecht tegen twee marechaus sees. Te Broeksittard bij het vogelschieten twist tusschen een boer en een schutter-officier, waarbij de laatste met zijn degen den ander achter in zijn dij stak. Te Susteren na het vogelschieten twist, waarbij een boer het linker oor met een bierglas werd afgeslagen. Bij Jabeek een jongen door een veldwachter even over de Pruissische grens doodgeschoten. Te Grevenbicht bij den herbergier B. alles kort en klein geslagen. Te Roermond twist tusschen een huzaar en een politie-agent, waarbij de laatste den ander met de sabel een hand bijna heeft afgehouwen. Te Broekhuizen gewelddadig verzet van boeren op een kar tegen den tolgaarder, bij wien alles kort en klein geslagen is. Meer niet. De heer Gorten is, na vergelijkend examen, tot wandelleeraar van de Maatschappij van Landbouw in Limburg benoemd. Het Hoog-Geregtshof in Nederl.-Indië heeft dezer dagen in revisie uitspraak gedaan in de zaak der inlanders, die in het oproer te Bekassie betrokken zijn geweest. Met wijziging van verscheidene vonnissen zijn 49 personen ter dood veroordeeld en is één persoon vrijgesproken.] Men berekent op het oogenblik het aantal vrouwelijke geneeskundigen in Amerika op 800, dat der onderwijze ressen op 200,000. Wat is de mensch in de courant? Bij zijn geboorte: een welgeschapen jongen; als hij naderhand van zijn oudelui wegloopteen lieve, goede zoon, wien al het gebeurde zal vergeven worden; als hij langs den helaasmeer en meer gebruikelijken weg door middel van de courant eene vrouw zoekt: een jong mensch van goeden huize, gesoigneerde opvoeding en goed uiterlijk; als hij zijn portefeuille heeft verloreneen arme bediendeheeft hij bij vergissing de nieuwe parapluie van een ander meêgenomen, dan heet hij: een heer, die welbekend is, en zeker liefst niet in onaan genaamheden wil komen, en wanneer hij gestorven is: een braaf echtgenoot en een trouwe vriend voor allen, die hem kenden. Middel om boomluizen te dooden. Dit een voudig en onkostbaar middel bestaat hierin, dat men met 20 kop zeer fijn houtzaagsel 6 lood bloem van zwavel mengt en dit over kool en planten spreidt, die door de luis zijn aangetast. Binnen een uur, zegt daaromtrent een geacht waarnemer, zijn deze insecten verdweneneene maand daarna mag men er mogelijk weder vinden, maar in dat geval is het gemakkelijk ze op nieuw te verjagen, door dezelfde bewerking te herhalen. Tweede Kamer. Zitting van Zaturdag 11 Junij. Voortzetting der be raadslaging over de postwet. Art. 17 is in behandeling, met de daarop voorgestelde amendementen. De heer van Naamen stelde voor, om in de bepaling van het port voor nieuwsbladen ook de verschillende soorten van boek-, steen- of plaatdrukwerk te bevatten. De heer Lenting wilde het port van couranten, die een gewigt van 25 grammen en minder hebben, bepaald hebben op een halve cent. Het amendement van den heer v. d. Maesen strekte om de benaming: „dagbladen of nieuwspapieren" te vervangen door: „dag- of weekbladen." De minister van Financiën bestreed de beide eerste, maar ondersteunde in beginsel het laatst genoemde amendement. Het amendement van Naainen werd verworpen met 62 tegen 7 stemmen; dat van den heer Lenting aangenomen met 45 tegen 24 stemmen; en dat van den heer v. d. Maesen insgelijks aangenomen met 43 tegen 26 stemmen. Nog werd het voorstel van den heer Moens, om aan art. 17 eene andere lezing te geven, ver worpen met 44 tegen 25 stemmen. Art. 17 werd daarop in zijn geheel met 52 tegen 17 stemmen aangenomen. Zitting van Maandag 13 Junij. De beraadslaging over de postwet wordt voortgezet. De verdere artikelen van het ontwerp, tot en met art. 31, worden na de ver werping van onderscheidene amendementen, aangenomen. Heden voortzetting. BENOEMINGEN EN VERPLAATSINGEN BIJ MARINE EN LEGER. De luit. ter zee 2de kl. D. G. Brand en W. vau Hasselt, beiden laatstelijk behoord hebbende tot het eseader in Oost-Indië, en den 7 dezer maand van daar in Nederland teruggekomen, worden met dat tijdstip op non-activiteit gebragt. De off. van gez. 3de kl. H. H. van der Tegt, van het 3de bat. 7de reg. infanterie te Helder, is op verzoek voor één jaar op non activiteit gesteld. F r a ii k r ij k. De geweldige droogte, waardoor ook Frankrijk wordt geteisterd en die tengevolge heeft, dat de landbouwers uit gebrek aan het noodige voeder, zich van al het vee, dat zij slechts eenigzins kunnen missen, ontdoen, heeft het gouvernement doen besluiten om het weiden van vee in de bosschen van den staat toe te staan. Voor Victor Noir zal te Parijs een gedenkteeken worden opgerigt van niet minder dan 24 el hoogte. Het zal bestaan uit een paviljoen met 4 zuilen, omringd door treurwilligen. Boven dat paviljoen zal een pyramide prijken. Tusschen de vier zuilen zal een allegorische groep worden geplaatst, die de vrijheid moeten voorstellen, aan den eenen kant daarvai: zal Victor Noir worden afgebeeld, op sterven lig gende^ aan de andere zijde de geregtigheid met geblind-

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1870 | | pagina 2