GEMEENTERAAD. BINNENLAND. voor het juüeeren der gewigten, volgens de bepalingen van liet koninklijk besluit van 16 October 1869 (Staatsblad N°. 160). Burgemeester en Wethouders voornoemd, Helder, STAKMAN BOSSE, Burgemeester, den 13 Junij 1870. L. VERHEY, Secretaris. Zitting van Dingsdag den 14 Junij 1870. Voorzitter de heer Burgemeester. Tegenwoordig 14 leden; afwezig de heeren Janzen en de Breuk, laatstgenoemde wegens afwezigheid buiten de gemeente. De aanteekeningen van het verhandelde in de vorige zitting worden gelezen en goedgekeurd. Vervolgens wordt aan de orde gesteld het onderzoek der geloofsbrieven van het nieuw gekozen raadslid, de heer P. Groen. De Voorzitter benoemt eene commissie, bestaande uit de heeren de Lange, Boomsma en Braaksma, met opdragt om dat onderzoek te bewerkstelligen. De vergadering wordt intusschen voor eenige oogenblikken geschorst. Bij de heropening der vergadering, wordt door de commissie, bij monde van den heer Braaksma, verslag uit- gebragt van hare bevinding. Zij heeft de stukken in orde bevonden, en stelt mitsdien voor, den heer Groen als raads lid toe te laten. De vergadering vereenigt zich met dit voorstel. De Voorzitter herinnert, dat tengevolge van ruiling van grond met den heer Janzen, een 23tal erven in de Nieuwstad door de gemeente ter bebouwing kunnen worden uitgegeven. Het Dagel. Bestuur stelt thans, in overleg met de com missie voor de gemeentewerken, voor, om die in het openbaar te doen verkoopen. De heer Berghuijs oppert bezwaar. Hij acht het tijd stip om tot den verkoop over te gaan niet gelukkig gekozen. De Voorzitter geeft inlichting, wijzende op het groot gebrek aan woningen voor den werkenden stand en op de omstandigheid, dat deze perceelen juist geschikt zijn om er zulke huisjes op te bouwen. Met eenparige stemmen wordt daarop magtiging verleend om tot den verkoop over te gaan. Aan de vergadering wordt medegedeeld de correspondentie welke gehouden is met den heer Jhr. Mr. C. van Foreest, ter zake van den bouw eener nieuwe school en onderwijzers woning te Koegras. Door het Dag. Best. was aan den heer van Foreest toegezonden het plan voor het gebouw en in de geleidende missive was de vraag gedaan, of bij den eigenaar van het Koegras ook bezwaar bestond tegen het bouwen van het nieuwe lokaal naast de oude school en tegen het voor afbraak afstaan van laatstgenoemd lokaal aan den aannemer van het nieuwe. Eindelijk werd gevraagd of het gemeentebestuur, bij het verstrijken van den laatsten ter mijn van betaling voor den bouw van het lokaal, mogt beschikken over de som van 1000, waarvoor door den heer Loopuyt zou worden bijgedragen in de te maken kosten. In dank werd de teekening, na genomen inzage, door den heer van Foreest teruggezonden, met de verzekering, dat tegen een en ander hoegenaamd geen bezwaar bestaat en met verzoek om opgave van het verstrijken van den termijn van betaling, opdat de bedoelde som in tijds kan worden toegezonden. De Voorzitter deed na de lezing dezer stukken opmerken, dat nu met de uitvoering kan worden voortgegaan. Er wordt gelezen eene missive van den heer G. E. Kloosterhuis, houdende verzoek, om tegen 1 Julij e. k. uit zijne betrekking van lsten hulponderwijzer aan eene der openbare lagere scholen alhier te worden ontslagen, uit hoofde zijner benoeming tot hoofdonderwijzer aan de openbare school te Veerburg, in den Anna Paulowna-Polder. De Voorzitter stelt, namens het Dag. Best. voor, om het gevraagde ontslag eervol te verleenen. Dienovereenkomstig wordt besloten. Er wordt overgegaan tot de benoeming van een lid der plaatselijke schoolcommissie, ter vervanging van den heer Jb. Sevenhuijsen, overleden. De aanbevelingslijst, door gemeld collegie ingezonden, was aldus zamengesteld lste candidaat de heer B. K. Boom, 2de n u W. Ph. de Kruijff. De uitslag der stemming was deze: de heer Boom be kwam 9, de heer de Kruijff 3 en de heer Joh. Dyserinck 2 stemmen. Eerstgenoemde is aldus gekozen. Er wordt gelezen eene missive van de plaatselijke school commissie, houdende kennisgeving van de eerstdaags te houden jaarlijksche schoolexamens in de gemeente-scholen. Aangenomen voor kennisgeving. De Voorzitter deelt mede, dat nu onlangs de eigenaren van perceelen nabij de sloot achter de Vlamingstraat zijn uitgenoo- digd te verschijnen in eene bijeenkomst van het Dag. Best. met de commissie voor de gemeentewerken. Niet alle eigenaren waren echter opgekomen. De aanwezigen toonden zich allen bereid om afstand te doen van hun eigendomsregt op de bekende sloot langs die erven loopende. Het uitzigt bestaat, dat weldra ook de afwezigen hunne toestemming zullen hebben verleend, en dan zullen aan de beslissing van den Baad worden onderworpen de maatregelen, om aan den bestaanden toestand der sloot een einde te maken. Nog deelt de Voorzitter mede, dat aan den minister van Binnenl. Zaken eene missive is gezonden, houdende verzoek om de mestbelt, in het belang van de gezondheid der ingezetenen naar de stortgronden aan het Noordhollandsch Kanaal te mogen overbrengen. Aangenomen voor kennisgeving. Er wordt overgegaan tot de vernietiging van een aantal coupons, behoorende tot uitgelote effecten der gemeente lijke geldleening, groot 80,000, in der tijd aangegaan. Aan het einde der vergadering vraagt en bekomt de heer Hidde Bok het woord. Spreker wijst er op, dat bij de laatstgehoudene verkiezingen aan het stembureau in Tivoli geene stembilletten te verkrijgen waren, ten dienste van kiezers, wier billetten op de eene of andere wijze in het ongereede waren geraakt. Hij erkent, dat de leden van het stembureau, de kiezers naar het Raadhuis verwijzende, met het oog op de wet, geheel in hun regt zijn, doch zou, ten gerieve der kiezers, wel gaarne zien, dat bij voorkomende gelegenheid een aantal billetten in het lokaal zelve, waar de stemming gehouden wordt, aan wezig waren. De Voorzitter antwoordt, dat de bedoelde bepaling is gemaakt met het oog op een in het oog vallend misbruik. Het was, als rekenden de kiezers er op, dat er stembilletten in voorraad zouden zijn. Soms werden er wel 50 a 60 gevraagd. De Voorzitter ziet er bezwaar in om voor regel te stellen, dat er steeds billetten in voorraad zullen zijn, ofschoon hij toestemt, dat het verlangen anders billijk en ten gerieve van het publiek zou zijn. Nadat de Voorzitter nog had geantwoord op eene andere vraag van den heer Hidde Bok, ter zake van het eigendoms regt van slooten in het Land, en geen der leden meer het woord wenschte te voeren, werd de vergadering door den Voorzitter voor gesloten verklaard. HELDER en NIEUWEDIEP, 16 Junij. Zr. Ms. fregat met stoomvermogen Admiraal van Wassenaer, kommandant kapt. ter zee F. L. Geerling, heeft gisteren, onder het lossen der gebruikelijke salut- schoten, de reede verlaten, koers zettende naar de West- Indië. Het gerucht loopt, dat alhier eerstdaags verwacht wordt een Noord-Duitsch escader. Zoo vaak er in ons vaderland roepstemmen opgaan om hulp te verleenen aan noodlijdenden, wordt ook in deze gemeente die roepstem gehoord en tot leniging van den nood bijgedragen. Ten behoeve der ongelukkigen door den brand te Bodegraven, zullen dan ook de heeren van Veen en van der Meulen alhier niet te vergeefs een beroep op de liefdadigheid hunner plaatsgenooten hebben gedaan. Dat beroep op den weldadigheidszin wordt thans uitmuntend gesteund door 't plan der leden van het alhier bestaand «Dames-Zangcollegie,» die zich voorstellen op een nader te bepalen dag in deze maand eene openbare uit voering te geven, ten voordeele der noodlijdenden te Bode graven. Ter aanbeveling van dit plan deelen we mede, dat we reeds een en ander maal met veel genoegen eene uitvoering van dit collegie bijwoonden. De heeren van Veen en van der Meulen hebben dit plan welwillend begroet en ondersteund, en belasten zich gaarne met de zorg om de opbrengst naar de commissie te Bodegraven over te maken. In het vorig nommer van dit blad werd door den boekhandelaar L. A. Laurey alhier aangekondigd, dat het werkje van den heer F. A. v. Braam Houckgeest, getiteld: »De Expeditie naar de Kust van Guinea, in lïet jaar 1869," in het licht verschenen was. Sedert die aankondiging hebben wij met dat werkje kennis gemaakt; wij hebben het met veel genoegen gelezen en erkennen gaarne, dat deze beschrijving van de krijgsverrigtingen der onzen in dit en het vorig jaar ter Kuste van Guinea ons een meer helder denkbeeld heeft doen vormen van het gebeurde. De vei- haaltrant is boeijend en de schrijver, die zelve een zoo werkzaam aandeel had in de krijgsgebeurtenissen, is onzes inziens de juiste persoon voor het leveren van een der waarheid getrouw overzigt. De schetskaart, aan dit werkje toegevoegd, verduidelijkt niet weinig de beschrijving. Aan den uitgever komt een woord van hulde toe voor de nette uitvoering. Wij twijfelen niet, of dit geschrift zal door zeer velen met groote belangstelling begroet en met genoegen gelezen worden. Men deelt ons mede, dat het werkje van D. Dekker, getiteld: «Eene schoone bladzijde uit de geschiedenis van ons zeewezen», (expeditie naar de Kust van Guinea), aan Z. K. H. Prins Alexander der Nederlanden zal worden opgedragen. De korvet Prins Maurits der Nederlanden, welke te Vlissingen gestationeerd is, zal aldaar vervangen worden door de stoomkanonneerboot Hector. Gisteren werd aan het departement van Marine aan besteed, de levering van 100,000 kilogrammen ijzeren ballast, voor de directie der Marine te Willemsoord. Van de zes billetten van inschrijving, die daarvoor waren inge komen, was de minste die van de ijzergieterij i/de Prins van Oranje", te 's Ilage, voor 5190. Er loopt een gerucht dat Dirkje Veldhuizen, de lieve brandstichster, niet 16 maar 23 jaren oud zou zijn. De minister van Justitie zou, in dat geval, op het dwaalspoor gebragt door de geboorte-acte van een andere Dirkje, de Tweede Kamer verkeerd hebben ingelicht; de ware Dirkje zou zich op 22jarigen leeftijd het genoegen hebben vergund om de stroomatras onder drie slapende menschen in brand te steken, en dus volkomen te regt door het hof van Utrecht veroordeeld zijn; de koninklijke gratie zou op grond van verkeerde inlichtingen zijn uitgeoefend. Wij hopen dat het gerucht onjuist is. (D.) De regelings-commissie voor den derden nationalen schietwedstrijd, die weldra in de nabijheid van het Loo zal worden gehouden, heeft zich met een circulaire tot het publiek gewend, ten einde geldelijke ondersteuning te verwerven. Dr. Elders is jl. Maandag middag door het Prov. geregtshof van Noordholland op vrije voeten gesteld en terstond per rijtuig naar Haarlem vertrokken. Beroepen bij de Herv. gem. te Vlissingen, de heer W. J. Immink, pred. te Lent; te Kolhorn de heer Bouman, pred. te Eenigenburg. Aangenomen het beroep naar de Doopsgezinde gemeente te Emden, door dr. S. Cramer, pred. te Zijldijk. Bedankt voor het beroep naar de Herv. gem. te Warder door ds. Bouman, pred. te Eenigenburg; naar Fijnaart (kl. Breda) door ds. G. A. Rademaker, te Sneek. Volgens het Leidsch Dagblad, worden de aartsbisschop van 's Bosch, mgr. Zwijsen en de bisschop van Haarlem, mgr. Wilmer, in het laatst dezer of in het begin der volgende maand van het Concilie te Rome in Nederland terug verwacht. - Door de directie der Holl. spoorwegmaatschappij is jl. Dingsdag te Amsterdam aanbesteed, het maken van een loswal en goederenspoor met bijkomende werken, ter verbinding van het station te Wormerveer met de Zaan aldaar. Aannemer was de heer J. A. van der Kamp te Leiden, voor 11,190. De commissie uit de Amsterdamsche departementen der Maatschappij Tot Nut van 't Algemeen tot oprigting van volksgaarkeukens aldaar, is er in geslaagd een geschikt lokaal voor die inrigting te vinden op het einde der Spuistraat. Een zeker commissionair te Amsterdam, wij willen hem V. noemen, vertrouwde Zaturdag voor Pinksteren aan een zijner ondergeschikten, dien wij X. zullen heeten, een brief met 14,000, om naar het postkantoor te brengen en aan te teekenen. De jongeling doet hetgeen hem ge zegd is, althans hij gaat naar het postkantoor, komt terug en rijgt het vermeende recu aan de liaskoord op. De heer V. gaat met de Pinksterdagen uit de stad, de heer X. krijgt verlof hetzelfde te doen. Bij zijn terugkomst vindt de heer V. twee brieven, een van een zijner handelsvrienden, waarin bevreemding wordt uitgedrukt over het niet ont vangen eener som van f 14,000, een van den vader van X. met informatie of op het kantoor ook iets van mijnheer zijn zoon bekend was. Mijnheer zijn zoon zat echter reeds in Londen, en schreef beleefdelijk aan zijn gewezen patroon dat de nummers der bankbilletten die in het boek stonden, expresselijk vervalscht waren, en dat het niet verhoogen van zijn salaris tot die daad aanleiding had gegeven. De heer Y. is 14,000 kwijt, en X. zit straffeloos in het asyl van alle opligters en dieven, Londen. (Het Noorden.) Te Utrecht hebben diakenen der Ned. Herv. gemeente rapport of proces-verbaal opgemaakt van het te luid spreken van een officier gedurende de predikatie in de Buurtkerk. Te IJsselmonde hebben bij de laatste verkiezing voor de Prov. Staten de kiezers op één na, die verhinderd was, gestemd. De volgende grap had dezer dagen te 's Hertogen bosch plaats: Een stalhouder des morgens in den stal komende, vermiste een fraaijen schimmel. Dadelijk werd overal heen en weer onderzoek gedaan en vond men ten slotte het edele ros met een ruiter op den weg in de nabijheid van Hedel. De man, die niet al te wel bij het hoofd was, had in den stal zien te komen en de vrijheid genomen het paard in het holle van den nacht er uit te nemen, om, zoo als hij zeide, eene snuifdoos te Utrecht te gaan koopen. Het paard werd naar den stal teruggebragt en de kavallerist ter plaatse bezorgd, waar men hoopt dat hij spoedig hersteld van terug moge keeren. - Te H., in de provincie Zeeland, zijn de gedurige dienstverwisselingen, waarvan men elders zooveel hoort, zeldzaamheden en wordt het algemeen als eene eer beschouwd om lang in dezelfde dienst te blijven. Met eene zekere voorliefde wijst men aldaar op eene. dienstbode, die in 1865 eene zilveren medaille en een vereerend getuigschrift van de Maatschappij Tot Nut van 't Algemeen ontving, omdat zij gedurende 50 jaar in dezelfde dienst met ijver en liefde werkzaam was. Zij overleefde de familie, waarbij zij gediend had, en erfde van den laatstovergeblevene een net huisje. Tevens vermaakte deze haar een legaat, waarvan de interest, gevoegd bij haar eigen overgespaard geld, voldoende zou zijn om haar een rustigen ouden dag te bezorgen. Haar werkzame aard deed haar echter werk zoeken en vinden in overvloed, om er nog wat bij te verdienen, en niet alleen zorgt zij geheel voor zichzelve, maar nog is zij daarenboven in staat menigen hulpbehoevende bij te staan. Te Beetgum heeft zich dezer dagen een reeds bejaarde vrouw door ophanging van het leven beroofd. Zij pleegde deze daad aan den schoorsteenmantel van haar eigen woning, na vooraf haar doodsgewaad op een stoel te hebben neer gelegd. Wat haar tot dien vreeselijken stap mag bewogen hebben ligt in het duister. Eenige kinderen te Wychel, in Friesland, hebben veertig boomen zoodanig ontschorst, dat zij niet kunnen blijven leven. Onze fraaije strafwet bedreigt daartegen correctionele gevangenisstraf van minstens 8 maanden en hoogstens 5 jaar. Door den heer Meijer en bijhebbend gezelschap, de dames der leden van de IJsclub, te Arum, is appèl aange- geteekend tegen het vonnis van den kantonregter te Bolsward, waarbij de eerste tot boete ad 20 en de anderen allen tot een boete van 4 (allen met de kosten) zijn veroordeeld. De commissie van landbouw in de provincie Groningen heeft zich tot den minister van Justitie gewend met een adres, waarin zij verzoekt en hare redenen voor dat verzoek opgeeft dat in het belang van den landbouw de jagtwet worde afgeschaft. Uit den omtrek van Meppel en van Coevorden ver neemt men, dat de nachtvorsten nog steeds groote schade toebrengen aan de te veld staande boekweit, aardappelen, boonen, enz. De Engelschman Coleridge verdeelt de lezers in vier soorten 1°. De sponzen, die alles opzuigen wat zij lezen, en het slechts wat onreiner ook in denzelfden toestand teruggeven 2°. De zandloopers, bij welke niets blijft hangen en die blijde zijn als de tijd maar voorbijgaat; 3°. De filtreers, in welke slechts het bezinksel blijft zitten van hetgeen ze lezen, en 4°. De diamanten, zeldzaam en kostbaar, die fiingeslepen het licht in zich opnemen en het gelouterd op anderen terug doen stroomen.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1870 | | pagina 2