Een Nederlandseli Revival. Correspondentie. Weerkundig-e Waarneming-en te Helder, SCHAGER MARKT van HEDEN. hen langen tijd in den corridor wachten en geleidde hen daarna naar een onaanzienlijk vertrek, waar hun geduld weder op een harden proef werd gesteld. Ten langen luitste konden zij hun geduld niet bedwingen en trokken ::ande bel. Een bediende verscheen, dien zij bevalen H. K. H. mede te deelen, dat zij voor eene hoogst gewigtige aan gelegenheid onmiddelijk eene audiëntie verlangden. Wederom verliep een geruimen tijd. Na nogmaals te hebben gebeld, kwam de bediende terug met de boodschap, dat de Prinses zoo vast sliep, dat men H. H. niet durfde wekken. De aartsbisschop antwoordde daarop ernstig: //Wij komen tot de Koningin voor staatsaangelegenlieden en daarvoor moest zij den slaap veil hebben!» weinige minuten later werden zij in een ander vertrek gelaten, waar de Prinses zich bevond; zij was en négligé en had zich een shawl om de schouders geslagen. Haar haren had zij in der haast met een band bijeengehouden; hare voeten waren in pan toffels gehuldhare houding was echter zeer waardig. Lord Melbourne werd ontboden, en ten 11 ure werd in Kensingtonpaleis een geheime raad belegd. Kort daarna verscheen de Koningin met de hertogen van Kent in de raadzaal, om den eed in handen van den lord kanselier af te leggen. Zoo besteeg Koningin Victoria den troon van Groot-Brittannië, waarop zij langer zetelt dan eenig vorstelijk tijdgenoot op den zijnen. Lord Arthur Pelham Clinton, één van de mede beschuldigden, onlangs in het. proces der heeren in dames- kleeren betrokken, is jl. Zaturdag overleden. Voor zijn dood heeft hij plegtig de waarheid der tegen hem inge- bragte beschuldigingen ontkend. Hij was de derde zoon van wijlen den hertog van Newcastle en 30 jaar oud. Vroeger was hij in de zeedienst, onderscheidde zich in Indië, werd in 1865 tot lid van het Lagerhuis voor Newark gekozen, waar hij tot de liberale partij gerekend werd, ofschoon hij tegen de meeste der door Gladstone voorge stelde wetten stemde. In 1868 nam hij zijn ontslag als lid. Sedert jaar en dag ergert geheel Engeland zich over de schandalen van het zoogenaamde «Baby-farming,» met andere woorden„de kunst om de onschuldige wichten, der onnatnurlijke moeders tot last, door verhongering, enz. uit den weg te ruimen. De bladen hebben daarover aan houdend wraak geroepen. Eindelijk is de politie zulk een baby-farming-etablissement op bet spoor gekomen. Een proces is het natuurlijk gevolg. Hieruit blijkt, dat in Brixton twee vrouwen wonen, Waters en Ellis genaamd, die onophoudelijk adverteerden dat zij zich belasten met de verzorging van buiten den echt geboren kleinen. De politie ontdekte dat zij met een groot aantal «dames» in correspondentie stonden betreffende het adopteren van kinderen. In de brieven werd steeds de verzekering gegeven, dat de moeders nimmer meer iets van hare «lievelingen» zouden hooren, en dat de wichten 's nachts zouden worden afgehaald om opspraak te vermijden. Negen kinderen werden bij die twee kindermoordende wijven gevonden; de kleinen waren reeds zoo verzwakt, dat aan geen herstel te denken valt. Zonderling is het, dat die ellendigen, die voor 5 p. st. belooning, kinderen den hongerdood doen sterven, weigeren de namen te noemen van de «dames,» die aan de wichten het levenslicht schonken„because they loved not wissely, but too well,» zegt de Saturday Re view. De Times dringt er op aan, dat de regering maatregelen zal nemen om te voorkomen, dat de bladen advertentiën opnemen tot aanbeveling van dergelijke immoreele instituten. Op den grooten Noordelijken spoorweg, in de nabijheid van Newark, zijn een goederen- en een passagierstrein tegen elkander gereden, waardoor 15 personen bet leven verloren hebben en een aantal anderen ernstig gekwetst zijn. Dnitschlaud. Jl. Vrijdag morgen zijn drie soldaten, welke 10 jaren vestingstraf hadden, bij hun werk in de steengroeven te Ehrenbreitstein gedeserteerd. Naauwelijks had men het ontdekt of er werd op hen geschoten. De nagezonden kogels troffen zoo goed, dat twee direct dood gebleven zijn en de derde zoo zwaar verwond werd, dat hij reeds op weg naar het. hospitaal in Coblenz, waar men hem brengen wilde, den geest gaf. Alle drie waren zonen van burgers uit Coblenz. De Heidelbergsche commissie heeft een afkeurend oordeel uitgesproken over de sekreetputten, zinkputten en riolen. Het rapport van deze door het Heidelberger naturhistori3ch-medicinischen Verein» benoemde commissie van geneeskundigen, bestaande uit prof. dr. Friedreich, prof. dr. Knauff, dr. Mittermaier, is bij den uitgever Bassermann, te Heidelberg, in het licht verschenen. De commissie heeft alle in de Europeesche en Amerikaansche hoofdsteden reeds bestaande riool- en afvoerstelsels, alsmede alle nieuwe uitvindingen op dat gebied, ernstig onderzocht en voordat zij hare conclusiën nam, al de voor en nadeelen naauwkeurig gewikt en gewogen. De Heidelbergsche com missie beschouwt de mestvaalten, zinkputten en riolen als de hoofdoorzaken van het ontstaan van typhus, afwisselende koortsen, loop, cholera en diphtherica. Op een daarbij gevoegden platten grond der stad wijst zij op het naauwe verband tusschen de daar sedert tien jaren heerschende typhusziekten en de riolen der stad. Zij vond, dat de riolen, evenals de mestvaalten en zinkputten, door hunne in verrotting overgegane excrementen, de bronnen bederven en vergiftigen en dat niet alleen uit mestvaalten en zink putten, maar ook uit de riolen kwade dampen opstijgen, die stad, huizen en woningen verpesten. In de vorige week is de vrouw van een daglooner te Bornheim voor de vierde maal van een tweeling bevallen. Uit Sechtem wordt aan de Bonner-Zeitung melding gemaakt van eene geweldige hagelbui, die aldaar den 17 dezer gewoed en den oogst in den omtrek van die gemeente geheel vernietigd heeft. De oogst was nergens tegen hagelslag verzekerd en de schade wordt op 40,000 thaler geraamd. Sommige hagelsteenen waren zoo groot als duiven- of kleine kippeu-cijeren, en vele vensterglazen werden ver brijzeld; van de kerk der gemeente 75 stuks. Nabij het Hongaarsche dorpje Bellye is een arend van de grootste soort geschoten, die een stalen ring om den bals had, waarop het jaartal 1646 met een halfuitge- sleten wapen zigtbaar was. Het Agramsch Museum zal met dezen vreemden vogel worden verrijkt. Kerkelijke Staat. De Paus heeft op eene der begraafplaatsen van Rome een gedenkteeken doen oprigten voor de militairen, in- en buitenlanders van zijn leger, die in 1867 bij het gevecht te Mentana en in de daaraan voorafgegane ontmoetingen met Garibaldi's vrijscharen gesneuveld zijn; de namen van al die militairen zijn op het grafgestiebt gebeiteld. Griekenland. Jl. Maandag zijn te Athene in den vroegen morgen vijf roovers opgehangen, die betrokken waren in de geschiedenis te Marathon. Het geloof lieeft behoefte zich van tijd tot tijd door uitwendige daden lucht te geven. Van daar bij de Catholieken de herhaalde kerkfeesten, processiën en om gangen; van daar onder de Protestanten, wat de Franschen noemen «un reveil» en de Engelscben «a revival'' en waarvoor wij, geloof ik, geen woord hebben. De behoefte van het gemoed om zijn godsdienst te toonen, daarmeê openlijk te praleneene demonstratie van bepaalde klem- tegenover de buitenwereld te vertoonen en zich te vereenigen met gelijkdenkenden om nieuw vertrouwen te scheppen in de aanschouwing van zoovelen, die dezelfde overtuiging zijn toegedaan. Aan die behoefte hebben in Nederland de instellers der zoogenaamde «algemeen evangelisch nationale zendings feesten» getracht te voldoende sterke toevloed van deelnemenden en nieuwsgierigen, die telken jare zamen- vloeit rondom de spreekplaatsen, toont genoegzaam aan, dat zij een snaar wisten te treffen, die in veler harten medeklinkt. Gisteren werd dit feest gevierd in de bosschen van den heer jhr. van Foreest. Niettegenstaande den titel, was het feest noch algemeen, noch nationaal, maar stellig orthodox-ProtestantschCatholieken, Israëlieten, liberaal- denkende Hervormden zag men slechts onder de nieuws gierigen. Wij betwisten niemand het regt, de vlag te hijschen, die hij wil; wij wijzen er alleen op, dat men hier te doen heeft met woorden, niet met begrippen, en de leuze niet te naauw moet nemen. Zeer vroeg in den morgen rolden tallooze rijtuigen langs den Haarlemmer straatweg en vloeiden talrijke scharen, alle gewapend met gele tekstboekjes, naar bet terrein, zich tot tijd en wijle, dat de heer Beets het feest zoude openen, verlustigende in de aanschouwing van twee allergrappigste zendelingen met ouderwetsche hoeden, die zich telegraphisch onderhouden met eenige wilden aan de overkant van een zee-arm, waarover drie matrozen met behulp van één enkele roei-riem veroordeeld zijn te varen. Deze poëtische voor stelling, die eene geteekende toespeling op den heer H. J. Meeuwig, «zendeling bestemd voor Nieuw-Guinea», schijnt te bevatten, is alleen de 0.30, die het boekje kost, waard. In den aanvang beproefde men op talrijke plaatsen een gezang aan te heffen, zonder dat men tot de gewensebte eenstemmigheid konde geraken. Ieder troepje zong zijn eigen psalm en de harmonie liet veel te wenschen overig; eindelijk overwon het Oostenrijksehe volkslieddeze melodie was waarschijnlijk de meest bekende en de woorden door den heer N. Beets daarbij gedicht verdienden de eer, die ze te beurt viel ten volle. Daarop verscheen op spreekplaats n°. 1 het hoofdbestuur, en de heer van Rliijn de vriend van het schavot nam de leiding van het gezang op zich. Hij gaf de te zingen psalm aan en een ander broeder die echter vrij wat minder vast was in de gewijde woorden en dikwerf moest worden gesouffleerd herhaalde het gekozene lied voor de andere helft der hoorders. Daarop verscheen het orchest, en de hoorders werden verzocht het eerste der feestliederen aan te heffen, 't Was een vreemd schouwspel op de spreektribune twee predi kanten te zien, ijverig de maat slaande, hun best doende om het gezang te doen gelukken, en dan op te merken, hoe een hunner steeds een halve noot zijn medestander voor was, waardoor eene melodie ontstond, allesbehalve.rein. Eindelijk kwam de heer Beets. Zijn optreden deed ons genoegen, 't Was reeds onder de menigte zigtbaar, welk eene fanatiserende kracht het gemeenschappelijk gezang hebben kan. In onze nabuurschap stonden vele mannen en vrouwen, uit wier oogen het odium theologicum tegen andersdenkenden onheimelijk genoeg begon te gloeijen, en de gesprekken om ons heen kregen langzamerhand eene tint, die denken deed aan die dagen, toen alleen de Protestanten regten hadden in Nederland. Wat zal men zeggen van de rede van den heer Beets Beter zwijge men daarover. Hij, die vier monden wenschte met koperen longen, wenschen wij toe, dat het hem voor zijn dood ge geven zij zich in dien toestand te zien photographeren, en die zegt: «dat Willebrordus was een licht des geloofs,» en nu in de menschen kandelaren zocht, om dat licht op te steken», wenschen wij van harte, dat hij zijn eigen licht moge doen schijnen op zulke wansmakelijke beelden, en er zich verder voor wachten moge. Dr. Beets heeft als litte rator een grooten naam en verdient dien. Gaat zijne liefde voor de zendingsfeesten ver genoeg om die daaraan geheel en al op te offeren? Indien men tusschen de regels mogt lezen waarschijnlijk moge men dat niet van de rede, waarmede ds. van Rhijn den heer Beets bedankte, eene rede, die een applaus uitlokte, dat vreemd genoeg klonk in die omgeving dan zoude die liefde juist zoo groot niet zijn, iets dat zich volkomen zoude laten verklaren uit de houding door den heer B. in den laatsten tijd tegen over zijne vrienden aangenomen. Dit echter is eene conjectuur, en wij erkennen: een zeer gewaagd vermoeden. Van de geïmproviseerde rede van den heer Beets zouden wij in staat zijn een zeer volledig overzigt te leveren; van geen der andere predikanten zijn de woorden duidelijk genoeg tot ons gekomen, om ons daaraan te wagen. Eene zoodanige menigte omringde het gestoelte, dat men bfzeer lang te voren zich een plaats moest kiezen, öf geweldig dringen moest. Ter eere van het publiek moet worden gezegd, dat, niettegenstaande de veel te beperkte ruimte, van onpassend dringen geen spraak was. Dit gebrek aan ruimte deed zich vooral gevoelen bij het bezoek aan den Willebrordusput, dat enkel om dezen reden totaal mislukt moet worden genoemdgeen tiende deel heeft den put, de bekende Heiloscke oudheid, gezien, geen honderdste deel de woorden van den spreker verstaan. In den loop van den dag bragten de meeste bezoekers een groet aan de plek Waar eens (Willebrordus') vrome beê, 't Duin ten Bornput worden deê.» Een oogenblik gelukte het ons de woorden op te vangen van den zendeling, volgens den omslag der gele boekjes,, de hoofdpersoon van het feest, die zonder eenige retorische gave, redeneerde over den langen duur eener kerkbouw ergens in de verte. Tot onze verbazing was onder de sprekers ook ds. Rijnders van Alkmaar. Na alles wat er in den laatsten tijd is voor vallen, hadden wij gemeend, dat de meest elementaire kieschheid hem zoude hebben belet zich zoodanig op den voorgrond te stellen. Wie weet hoevelen zijner toehoor ders de ook aan hem gerigte «Open brief» van ds. Jel- gersma in den zak droegen? Of moest misschien de bekentenis, waarmede hij aanving«wij allen struikelen in velen," eene erkentenis zijn van ongelijk ter zake zijner beruchte advertentie? Wij vreezen het tegendeel. In elk geval behoorde die erkentenis even loyaal en openlijk te zijn, als de beschuldiging publiek en perfide was. Wij waren niet in de gelegenheid de laatste sprekers te hooreneen bezoek aan de cantine, waar goedkoope en voldoende mondbehoeften te verkrijgen waren, gebragt hebbende, wandelden wij naar de stad Alkmaar vóór de officieels sluiting van het feest. Over den geest en de stemming gedurende het laatste deel van den dag kunnen wij niet oordeelen. Maar gaarne verklaren wij, dat de orde en de heerschende toon, zoolang wij tegenwoordig waren, uitstekend moet worden genoemd. Wij zijn geen vrienden van dergelijke feesten, die in ons oog niet zonder gevaar zijn in een land van gemengde bevolking. Wat wij boorden viel ons tegen, en zeer sterk tegen, wat de litte- i raire waarde van het gesprokene betreft; het was naauwe- Iijks spreken, hoogstens schreeuwend praten. Maar aan de andere zijde zijn wij tot de erkentenis gedwongen, dat de sprekers juist datgene nalieten, waarvoor wij het vreesden, speculeren op de dweepzucht der groote En er waren er onder die duizenden velen, die een lord Gordon behoefden om «no popery» te slechts een Jan van Leiden om over te slaan tot uitersten. Blijkbaar was de hooge leiding in handen van eerlijke en gemoedelijke mannen, die. hun zelf gekozen tekst i «laat alle dingen eerlijk en met orde geschieden» in ernst opnamen. Hun willen wij geen goed gemeende hulde weigeren, al is hun streven niet het onze. Ondernemingen van elke soort zijn van omstandigheden afhan kelijk. Dikwijls in het gewone leven waagt men groote sommen, zonder dat daarvoor naar evenredigheid kansen worden gebodeu. Een gelukkig resultaat is iedereen welkom! Inzonderheid mag voor allen, die gaarne aan soliede ondernemingen deelnemen, die adver tentie van het gunstig bekende Huis S. Steindecker Comp. te Hamburg, in dit blad van heden, van bijzonder belang zijn, want hier wordt gewezen op een door dhn staat geguarandeerde en op de grootste en vaste grondslagen aangelegde geiden-verloting, die door hare voordeelige inrigting eener naar verhouding zeer geringe inzet groote prijzen-kansen aanbiedt. Aan de scbepenstaat ontleenen wijUitgezeild zijnHeemse. Josephina Bernhardina, George E. Tacker en Gruno. Zeilklaar liggen: Maria Adolfina, Cornelis, Jacob en Anua en Stad Dockuin. BinnengekomenStad Papenburg. Binnengekomen om in de Binnen haven te lossen: Middlesbro, Johannis en Conservator. (Landskeet). meeste meest massa. slechts roepen, *3 3 Uren. Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. Vochtigh. procent. 1 Toestand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 22 12 zwtw. Ik. 768.80f 7.85 19.0 f 0.9 0.72 Vlak. 23 8 wtn. 0.2,, 765.34f 4.46 17.4 t M 0.83 Vlak. 23 12 nw. 4.6„ 764.98 f 4.10 16.0 - 2.2 0.93 wein.golv Weersgesteldheid: 22 Junij 12 u. Helder, sehoonweer. 23 Junij 8 u. Digtbewolkt, regenbuijig, mooi. 23 Junij 12 u. Digtbetrokken, regenachtig, onweder. 150 Paarden f 30 a350 Veulens a Ossen - a 2 Stieren - 50 al30 14 Gelde-Koeijen -160 a230 1 Kalf-Koeijen -180 a Vaarsen - a Gras-Kalverena 9 Nuchtere dito - 5 a 9 82 MagereSchapen - 8 a 12 30 Vette Schapen - 18 a 24 142 Lammeren - 6 a 10 3 Bokk. en Geiten - 3 a 10 13 Magere Varkens f 14 a 20 Vette ditoa 80 Biggen 30 Konijnen 35 Kippen Eenden Duiven Ganzen Zwanen Boter per K.G. Kaas Kip-Eijeren per 100 Eénd-Eijeren - 8 a 11 e. 15 a 75 - 15 alOO - 85 a - 30 a 45 -280 a300 -275 a280

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1870 | | pagina 3